DeJ.B.MeenK Practisch werk van den N.V.D. LANGS DE VELDEN. hoest'parels" Daadwerkelijke steun waar die noodig is. Schoenenbeurs Belangrijke Kunstuitvoering. 9 VEILINGS-FILOSOFIE DE WEEK in feiten en fantasieën. Fraude bij Distributiedienst te Beverwijk. Groot aantal arrestaties. HOEST en dan veel langs de weg, Er zullen niet vele stadgenooten zijn, die de noodlottige gebeurtenis sen in onze stad vergeten zijn. In verband daarmede heeft het zin er hieronder eens op te wijzen, op welke wijze de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Volksdienst zich {ïeeft geweerd, teneinde waar nooaég practischen bijstand te ver- leenen. Onmiddellijk na het gebeuren waren de buurtschapshoofdèn, de plaatselijke leider en andere functionarissen ter plaatse aanwezig, teneinde de situatie op te nemen en de eerste maatregelen te treffen. De getroffenen, voorzoover zij tenminste in materieel opzicht gedu peerd waren, werden met raad en daad terzijde gestaan, van voorlichting ge diend en, voor zoo ver mogelijk, gehol pen. Het betrof hier de z.g. eerste hulp. Zoo verwees men de menschen naar den Distributiedienst voor nieuwe bonkaar ten e.d., naar het bureau voor de Schade Enquête-Commissie, enz. Drukke dagen. Daarna ving het onderdak brengen aan, en wel in overleg met den Lucht beschermingsdienst ter plaatse. In Den Helder wordt steeds een aantal per- ceelen gereed gehouden, waarin slacht offers en personen, die dakloos zijn, op genomen worden. Dit betreft uiteraard het onderdak brengen van diegenen, die geen familie en kennissen hebben, om onderdak te verschaffen. Ook in hotels werden verscheidene menschen onder gebracht, terwijl er voorts gezorgd werd voor warme maaltijden. Zoo werd door den N. V. D. de eerste nood gelenigd. Voor het bureau van den N. V. D. in Den Helder waren hét drukke dagen. Men pleegde uiteraard steeds overleg met het Provinciaal Bureau in Haarlem, welks vertegenwoordigers ook persoon lijk naar Den Helder kwamen, teneinde zich van de hulp te overtuigen en zelf adviseerend op te treden. Enkele malen waren zoo aanwezig de Sociale Referent van den Beauftragte in onze provincie en de ProvinciaaJ. Leider van den N.V.D. Fruit voor de slachtoffers. Zeer spoedig namen ook de dames van de N.S.V.O. haar werk ter hand. Alle gedupeerde gezinnen werden be zocht en rapporten opgemaakt. Ook de dames van de N.S.V. werden, voor zoo ver mogelijk, ingeschakeld. De praktische hulp aan de gewonden werd daarbij niet vergeten. Pakketten met fruit werden bijv. klaargemaakt en op aardige wijze afgeleverd in de zie kenhuizen. Eveneens kregen de thuis- verpleegden deze attentie, terwijl los van dit alles een financieele regeling getroffen werd, bestaande uit een uit- keering in eens. Alles had een vlot verloop, zoodat vastgesteld mag worden dat de N.V.D zich in dezen uitstekend van zijn taak gekweten heeft; Woensdag a.s. in het Distri butiekantoor. Zooals men weet is men eenige maanden geleden begonnen met het organiseeren van een schoenenbeurs' in het plaatselijk distributiebureau. Door een vrij groot aantal stadge nooten werd een behoorlijk aantal schoenen ingeleverd en thans is be sloten, dat men a.s. Woensdag we der in de gelegenheid zal worden gesteld schoenen in te leveren en aan te schaffen op deze beurs. Op dien dag kan men van 912 uur v.m. schoenwerk inleveren bij de beurs, die gehouden wordt in de bovenzaal van het distributiekantoor. Des middags van 25 uur worcjt ge legenheid gegeven tot het koopen der schoenen, waarbij diegenen, die zelf ingeleverd hebben, uiteraard de voorkeur genieten. Daarnaast evenwel kunnen ook andeuren, die niet ingeleverd hebben, schoen werk aanschaffen. Een goede gele genheid dus voor ieder, die om schoenen ernstig verlegen zit. Concert door Carel van Leeuwen'-Boomkamp en Marinus Flipse. Wij kunnen thans de mededee- ling doen, dat men er inderdaad in geslaagd is het concert van de beide vermaarde musici, Carel van Leeu wen Boomkamp en Marinus Flipse, definitief vast te leggen en dat dit gegeven zal worden in het Casino op Zondagmiddag 28 Maart a.s. Hoewel wij in volgende nummers nog nader op deze, voor Den Helder zoo zeer belangrijke, uitvoering zul len terug komen, willen wij er nu reeds op wijzen, dat een dergelijke gelegenheidom het beste van het beste te kunnen gaan hooren, uniek is. Het behoeft daarbij geen betoog, dat het niet eenvoudig geweest is dit ensemble naar hier te doen ko men. Begrip van beide meesters voor de uitzonderlijke positie van onze stad, heeft in feite den door slag gegeven. Het concert, twee maanden gele den alhier door Flipse aan den vleu gel gegeven, was een groot succes. De op deze uitvoeirng aanwezigen waren allen dermate enthousiast, dat van tal van zijden het verzoek kwam op de een of andere wijze een reprise te organiseeren, opdat men eindelijk weer eens in de gele genheid gesteld zou worden inder daad schoone kunst te mogen be luisteren, iets, waarvan men enkele jaren totaal verstoken is gebleven. Welnu, deze gelegenheid is er thans. Flipse aan den vleugelen Carel van Leeuwen Boomkamp, on ze bekendste cellist als partner.... kan men zich een idealer combina tie denken? Van Leeuwen Boorn- •kamp, de man, die concerteerde op vrijwel alle Europeesche podiums, die concerten gaf in Indië en die als eerste solo-cellist van het Amster- damsche Contertgebouworkest tri omfen oogstte. hebt U roken ste hoofdpijn kwy* teraken. 5ct.pp.-zaketui a 6st.2öct biJJpoff>ol<GrsenDrogjsm_ 'r™> dhabm"cheHhabr.% ^r2B.R^iipji Let op de nflnm Dr 0- B MEENK i De distributiedienst. Daarnaast werd prima werk verricht door den Distributiedienst, in samen werking met de Commissie voor Her bevoorrading en met 't Textielbureau. Hieroverk schreven wij reeds, en ook deze instanties hebben bewezen voor hun taak te staan, indien er op korten termijn praktisch geholpen moet wor den. Het is interessant hierbij nog te kunnen vermelden, dat er een ge heel nieuwe regeling op stapel staat ten aanzien van het terstond ingrij pen van den N.V.D. De verleende hulp zal nog aanmerkelijk intensie ver kunnen zijn. Binnenkort kun nen hieromtrent wellicht nadere mededeellngen worden gedaan. Besluiten wij met vast te stellen dat duidelijk gebleken is, hoe de ter zake bevoegde instanties hun taak niet al leen weten, doch deze ook opvatten zooals dat verwacht mag worden. VERKEERSOVERTREDERS. Een persoon, die een motorrijwiel bereed, dat met voorzien was van het voorgeschreven nummer- en letterbord, werd door de politie be keurd. Een dame, die, rijdende op een rij wiel, niet door het uitsteken van haar arm te kennen gaf, dat zij van richting wilde veranderen, werd door de politie bekeurd. OPLICHTING? Een bewoner van de Jan in 't Veltstraat deed bij de politie aan gifte, dat hij voor een zeker bedrag was opgelicht. HELING. Eenu1 persoon werd aangehouden, daar hij verdacht werd van aeling van verschillende goederen, afkom stig van diefstal. PLAATSELIJKE BUREAU HOUDERS BENOEMD. Tot plaatselijk bureauhouder zijn benoemd: Voor de gemeenten Den Helder en Callantsoog J. P. Zeeman, Cal- lantSoogerweg C 44post, 't Zand. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. v. d. Leeuw Wijnand id.) E. F. v. 't Hooft— v. d. Steene (d.) W. Broekhui zenWijma (d.) C. Veenstra Erensperger (z.) N. Vinkv. Garderen (z.) Gehuwd: F. Pronk en A. D. Brandjes. L. Vader en M. v. Wói- feren. G. v. Leeuwe en A. Stein- hauer. O v e r 1 e d e n: P. A. Zwierstra, m., 35 jaar. NEDERL. HERV. ZONDAGS SCHOLEN. Wij vestigen er de aandacht op, dat de 'Zondagsscholen van de Ned. herv. kerken weder worden gehou den in de school aan de Oostsloot- straat, en wel te kwart over twaalf, des Zondags. K.V.H.-NIEUWS. De Resultaten van onze korfbal- vereeniging zijn in onderstaande standjes verwerkt. KVH I heeft zelfs nog een theoretische kans. Ie klasse: Gr.G. II 8 6 2 0 51-8 14 KVH 10 6 2 2 49-23 14 Roda 9*5 1 3 31-18 11 Z.Z. 9 2 2 5 33-28 6 K.Z. IV 7 115 12-47 3 Ados II 7 1 0 6 10-62 2 Hieruit blijkt, dat het onzen stad genooten nog is gelukt boven Roda uit Westzaan de competitie te beëin digen, wat gezien de moeilijke om standigheden waarin KVH kwanr te verkeeren toen er een 12-tal van haar spelers naar elders vertrokken, een prestatie genoemd mag worden. 3e klasse: OKV III KZ V KVH II ZKV V ZKV IV Roda III 4e klasse: Gr.G. IV Gr.G. V OKV V KZ VI KVH Hl Roda IV OKV IV KVH III 9 8 1 0 49-16 17 5 4 0 1 41-8 8 7 3 0 4 25-25 6 6 2 1 3 30-33 5 6 1 1 4 10-24 3 7 0 1 6 5-54 1 5 5 .0 0 41-8 10 5 3 2 12-21 6 4 2 1 1 12-10 S 5 2 1 2 9-16 5 b 1 3 1 17-13 3 4 1 0 3 5-15 2 6 1 5 8-21 1 2 verliespunten. We vermoeden, dat het ln andere plaatsen precies eender is als in Den Helder: de openbare verkoqpingen mo gen zich in een ongekende belangstel ling verheugen. De verkooper redeneert zoo: er is tegenwoordig voor gebruikt meubilair of ander huisraad „goed" geld te maken en de kooper redeneert zóó: misschien tik ik er wat op den kop, dat ik anders niet meer kan krijgen. Mis schien denkt de laatste er nog bij „voor een zacht prijsje", maar de ondervin ding leert de laatste maanden wel, dat dót een. bijkans ijdele hoop is. Een ver schil met andere plaatsen is voor Den Helder hierin gelegen, dat we behalve de bioscopen (2X per week) en nu en dan een concert (zoo eens per maand ongeveer) hoegenaamd geen vertier heb ben en dat heeft een mensch toch noo dig. Dus promoveeren vele stadgenooten de openbare verkooping tot een, pu blieke vermakelijkheid en nemen een gratis eerste rang. U moet niet denken, dat ze er zitten om wat te koopen. Nu ja, ze probééren het wel eens natuurlijk. Als je daar zoo'n heelen dag zit, komt er allicht iets op de planken, dat je goed gebruiken kunt. En dan bièd je; je waógt. Dat ver hoogt in ieder geval dé sensatie en daar if. het toch voornamelijk om begonnen. Blijf je er per ongeluk aan „hangen", dan is er nog geen man over boord. Er is nog een ander voordeel aan zoo'n verkooping verbonden. Iedereen kan natuurlijk niet den geheelen dag reserveeren voor de bijwoning van deze attractie. Maar geen nood, je kunt er binnenkomen wanneer je wilt, als je de deur maar achter je dicht doet. En al val je dan midden in een „scène," dat hindert niets. Je behoeft heelemaal niet te weten van „den korten inhoud van het voorafgaande" want elk tafe reel is een afgerond geheel. En daarom is het niet vreemd dat de verkoopingen bloeien. We kunnen vei lig veronderstellen, dat het meerendeel der bezoekers niet komt uit koud- zakelijke overwegingen, maar zich om de een of andere reden aangetrokken voelt tot datgene, wat de verkooping haar stemming geeft. Want ook groote menschen houden van sprookjes, zelfs al zijn ze niet geschreven. En wie zal kunnen zeggen hoeveel der geveilde goederen van eigenaar veranderen, zui ver en alleen doordat de kooper sen zekere aantrekkingskracht, welke voor hem aan het stuk verbonden was, niet kon weerstaan? KINDJE BIJ BRAND IN VLAMMEN OMGEKOMEN Dinsdagnacht omstreeks twaalf uur heeft een, felle brand gewoed in de bovenwoning van perceel Boven- nieuwstraat 66 te Kampen, dat be woond werd door het uit drie per sonen bestaande gèzin van den heer Tamminga. Hierbij kwam een kind je van anderhalf jaar in de vlammen om. Het lijkjekon eerst Woensdag morgen worden geborgen. De vader, die een poging deed het kind te red den, viel door een brandenden zol der en werd vrij ernstig gewond. In bewusteloozen toestand werd hij1 naar het stadsziekenhuis overge bracht. De woning brandde geheel uit. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. VERDUISTER GOED. Deze week van 18.46-06.52. .Maan op 17.17, onder 6.26 Zondag op 18.27, onder 6.50 22 Maart Volle Maan EEN TUILTJE JUBILEA. Deze tijd staat in het teeken van den ernst; dat is geen wond.r, want nooit tevoren was er zooveel reden om inderdaad ernstig ie zijn, en de vroolijkheid, als zijnde de uitlaat van een welgestemd gemoed, te bewaren lot de dagen dat er weer gelachen en plezier gemaakt kan worden. Toch waren er in de woes ijn van den ernst deze week enkele oasen, die tot verheugenis stemden. Dat waren de jubilea, die gevierd zijn en waarover men in wnze krant gelezen heeft. Jubilea...., en daarbij in de eer ste plaats dat van meester Van Hoek, onzen onverwoestbaren Nïeuwedie- per ■patriarch, gekend door jong en oud én die in den loop der jaren in onze oogen geworden is tot een soort pater familïas van de geheele Hel- dersche gemeenschap. Zooals meester Van Hoek langs 's heeren wegen pleegt tè schrijden, heeft bij iets van den oud-testamentischen ziener, den profeet en. let wel, niet alleen van wege het uitzonderlijk uiterlijk. Neen, meester Van Hoek vergaarde in de vele jaren van zijn leven veel wijsheid, veel kennis en als het beste daarvan: menschen-ke'nnis. Wij hopen oprecht dat het hem, den „meester", gegeven moge zijn nog verscheidene jaren bij ons ie ver blijven. Hij hóórt bij ons als geen ander en zijn heengaan zou, het kdn niet anders, inderdaad een opvallend ledige plaats achterlaten. Er werd. nog meer gejubileerd. Onder meer door Oome Pieit op Texel, waarover men jaren geleden veel in onze krant gelszen heeft. Oome Piet, die jong pleegde te zijn mei de jonck- heid en derhalve de harten dier jonckheid won. Veel jonge menschen in Den Heldsr zullen dien dag met veel hartelijkheid, veel sympathie, aan dezen vermaarden Oome Piet gedacht hebben. Aan tijden, dat het nog mogelijk was de beslommernis- sen des levens te vergeten in de god delijke zandvalleien en mysterieuse dennebosschen van het onvergelijke lijk schoone Texel. Maar.... troost U lezer: ook dat komt weer fl-run.' Voorts jubeldePiet van Twisk. Piet, inderdaad: de-man-van-het- vrijkaartje. Picit, ondanks zijn afwe zigheid populairder dan ooit en feite lijk een juttersch meubel, zonder het welk het plaatselijk ameubt:ment ten eenemale incompleet zou zijn. Piet woont in Velsen, doch zijn hart woont nog altijd in dat ottde Tivoli aan de Molenstraat. Tivoli oud.... stokoud.... zoo oud als meester Van Hoek en zelfs nóg ouder. Daarin werd eenmaal Piet v. Twisk een groot man en dit theater zal steeds zijn groote liefde behou den. Zelfs al zullen er in deze stad paleizen van theaters verrijzen. Want het is tenslotte zoo, gelijk de Fransch- man zegi, dat de man altijd weer teruggaat tot zijn eerste liefde En in dat Tivoli zal dan ook geblé ven zijn de andere Piet, het factotem Piet Dordmund. Ook diè is er niet jonger op geworden en toen ik 'm van de week voorbijfietste viel het op, dat hij aardig wat grijze haren begint te krijgen. Maar moge hij zich roosten met de gedachte dat nie mand onzer zonder schramden door dezen tijd komt en dat we de Voor- zienigS-id mogen danken als we er alleen met wat dozijnen grijze haren afkomen.... Er is érger mogelijk! Evenwel, ook Dordmund is Dord mund gebleven en zal eens weer prijken, in 't scharlaken uniform van de hoogste tempeldienaars der Ver- maaksmuze, goud-gebiesd en konink lijk gepèt aan de poorten van de Tivoli. En hij zal een rotting bij zich hebben, teneinde onze kinderen en kindskinderen af te rossen bij het plegen van schelmstukken tiisschen, over en onder de zitplaatsen van hef theaterNu ja, net als w ij dedenMaar dat is weer een ander verhaal. Op 15 Maart vierde Jan Meijer uit de Janzenstraat. thans in Noord- wolde, zijn 75sten verjaardag en hóewrl h>t onzen vriend wiet moge lijk was d-'t feest te midden van kin deren en kleinkinderen, plus d e tal- looze goede kennissen, te vieren, werd hij tóch in z'n oord van eva cuatie overstelnt met bewijzen van vriendschap. Er was zelfs een 11- couplettig gedicht bij, dat zoo ver draaid aardig is, dat wij er enkele strofen uit willen dteeren: Heel Den Helder treurt, d's zeker, Nu het gulle Oome Jan, Niet een Jutter-pool kan drukken, Op zijn welzijn drinjcen kan. Maar Oom Jan, es geht vorüber, Eenmaal ziet de Keizersbrug Jou weer in de ouwe glorie Bij je vriendenkring terug. Zet 'm op en hou je koers maat, Blijf vol moed en opgewekt, Tot Noordwolde on een dag zegt; Jammer, Oome Jan vertrekt!" En al is ook Holland's Noordkaap 't Dierbaarst plekje op deed aard, In je hart blijft voor Noordwolde Vast een warme plaats bewaard. En Noordwolde is jou dankbaar Waar je kwam, bracht je wat zon, Droge humor, zeemansrondheid En dat alles zonder boni „Ifond den technischen dag" Ja, wij sportmenschen denken deze dagen byna uitsluitend aan den Teshnischen Dag op 28 Maart a Het zal U wel net gegaan zijn a mij. je tracht er het een en ander van aan de weet te komen en dat geldt natuurlijk in de eerste plaats de opstelling. Want er gaan wel allerlei geruch ten, wie er al zoo door de keuze commissie gevraagd is, maa.r dat is natuurlijk allemaal larieDie heeren van 't plaatselijk comité, die er wel meer van weten, zeggen niet veel. Dat ondervond ik gisteren. U moet weten, ik±en den secretaris nog al goed en torn ik hem ont moette, dacht ik „daar is m'n kans!" Ik tikte hem op den schouder en zei: „Zeg, weet je hoe ik mij dat elf tal heb voorgesteld? Zal ik je ver tellen." Ik noemde natuurlijk maar een paar orangs op in de hoop dat ie zou zeggen „hoe kom je daar in hemelsnaam bij, die of die is toch veel beter!" Maar, dat lukte niet best. Hij keek me s lachend aan en zei: dat heb je aardig bedacht, dat zou wel iets zijn! Maar a propos, ik sprak gisteravond den secretaris van D. W.S., je weet wel Geuzenbroek. En die vertelde, dat zijn club in dezelf de opstelling naar den Helder komt, waarmee ze vorige week V.S.V. in Velsen met 30 hebben geklopt. Dat wil dus zeggen, geheel volledig, met o.a Bertus Caldenhoven, Melchers en Slot. 't Kon wel 's een aardiqe wedstrijd worden. Zorg dat je op tijd een goed plaatsje krijgt in de tribune!" U ziet het lezer, hg had me door en ik weet nog niks. Nee, die lui van 't plaatselijk comi té, daar heb je niet veel aan! TOEAN TIK-TIK. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 21 MAART 1943. DEN HELDER. Herst. "Ev. Luth. Gem. (Weezenstr.), 10 40 u. cand. A. Vermeulen v. Utrecht. Geref. kerk (Bethel), 10 en 4 uur, ds. F. Tollenaar. Chr. Ger. kerk (a. d. Steengracht), 10 en 5 u., leesdienst. Evangelisatie-Palmst. ,at, 10.30 u. cand. Borghardt. Evangelisatie (Vijzelstr.), 10.30 en 4 u. samenkomst, 12.15 en 2.30 uur Zondagsschool; Woensdasav. 7 u. Bijbelkring; Donderdag 11.30 u. Huwe lijksbevestiging; Vrijdagavond 7-30 uur Zangdienst. Den Oever, Oud Ger. Gem., Maan- dagav. 7 u., ds. Kramp uit Grafhorst. TEXEL. Ned. Herv. Gem. Burg, 10 u. is. Visser. Oosterend, 10 u. ds. Kok. Koog, 10 u. ds. v. 't Hooft (H.Doop.) v. d. H. Doop. Cocksdorp 10 u. ds. v. d. Salm, 7.30 u. ds. v. d. Salm, jeugddienst. Oudeschild 10 u. ds. Tinholt. Den Hoorn, 10 u. ds. Wesseldijk. Doopsgez. Gem. Burg, 7.30 u. ds. v. d, Veer, Av.maal. Den Hoorn, 10 u. ds. van der Veer. Geref. Kerk (II.V.) Oosterend, 10 en 3 u. ds. v. d. Plas. Geref. kerk. Oosterend, 10 en 3 u. ds. v. d. Leei H.Avondmaal. VRAUDE BIJ „DE NOORDSTAR" TE STADSKANAAL. Op de bezittingen van de leidende personen van de handelsvennoot schap „De Noordster" te Stadskanaal is conservatoir beslag gelegd tot een bedrag van drie millioen gulden, wegens overtreding der prijsvoor- sohriften. Om technische redenen is dit bedrag zoo hoog genomen, doch het is zeer wel mogelijk, dat de defi nitieve boete beneden dit bedrag blijft. Over de arrestatie van den in deze zaak betrokken, ex-accountant van den dienst van den gemachtigde voor de prijzen kan worden mede gedeeld, dat bij dezen dienst ernsti ge twijfel was gerezen over de ob jectiviteit van het door dezen ac countant als opsporingsambtenaar uitgebrachte rapport over pril sop-, drijving bij „De Noordster". Men vermoedde, dat steekpenningen zijn conclusies hadden beïnvloed. In ver band hiermede heeft de inspecteur voor de ^rijsbeheersching te Leeu warden in den nacht van 5 op 6 No vember j.1. zijn opsporingsdienst ge mobiliseerd en is tot arrestatie van een tiental leidende figuren en advi seurs van „De Noordster" overge gaan. De bedoelde accountant was aanvankelijk voortvluchtig, doch werd later eveneens aangehouden, waarna een grondig onderzoek is ingesteld. Het onderzoek naar de gepleegde prijsovertredingen is thans in een zoodanig stadium, dat de uitspraak van den inspecteur voor de prijsbeheersching binnen afzien- baren tiid tegemoet kan worden ge zien. WERKSTUKJES VOOR HUISVLIJT GEVRAAGp Het Nederlandsche Arbeidsfront schrijft ons: Honderden jongens en meisjes hebben verleden jaar prachtige prij zen verdiend door de werkstukjes, die zij in hun vrijen tijd hadden vervaardigd, in te zenden op één van de huisvliittentoonstellingen, die door de Gemeenschap „Vreugde en Arbeid" in samenwerking met het Departement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming, het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten en het Departe ment van Sociale Zaken werden ge organiseerd. Onder het motto „Nij vere handen in vrijen tijd" wordt deze huisvlijtactie voortgezet. Handwerkjes, schilderstukjes, scheepsmodellen, maar ook heel een voudige werkjes van papier of car- ton vervaardigd, kunnen ingezon den worden en mededingen naar een van de fraaie prijzen. Meisjes en jongens, doet gnee aan de huisvlijtactie „Nijvere handén in vrijen tijd" en zendt je werkstukjes in op éen van de tentoonstellingen. De eerste tentoonstellingen worden gehouden in de provincie Groningen in de maanad Mei. Meisjes en jongens, doet mee en veel succes!!! BESCHERMING VAN HUWELIJK, GEZIN EN MOEDERSCHAP. De ministerraad voor de Rüksver- dediging heeft met kracht van wet een verordening uitgevaardigd ter bescherming van huwelijk, gezin en moederschap. Kwaadwillige of egoïstische schending van het ge- zinsbezit, van het wettelijke onder houd van wordend moederschap *en van den onderhoudsplicht en ver zorging van minderjarigen wordt ge straft met boeten of gevangenis straf. De Beverwijksche distributie dienst, die nog voor enkele maanden het middelpunt was van een groot strafprocesi waarin o.a. dire doodvonnissen werden geveld, doet opnieuw van zich spreken, tlians wegens frauduleuze handelingen, ge pleegd door leden van het per soneel. I Reeds ger ui men tijd bestond het vermoeden, dat verschillende leden van het personeel z.ch ten distributie- kantore' ve Beverwijk schuldig maak ten aan fraude en handel in onrecht matig verkregen bonnen. Eerst stond de recherche voor een raadsel, maar gaandeweg won het vermoeden veld, dat de fraude werd gepleegd tijdens de maandelijksche uitre.kingen der -bonkaarten. Geleides lijk stapelden de aanwijzingen zich op en tenslotte beschikte de politie over zooveel bezwarend materiaal, dat dezer dagen kon worden toe geslagen. Een groot aantal arrestaties heeft plaats gehad. Onder de aangehoudenen bevonden zich zeven personen, dte belast waren met de uitreiking der bonnen, twee ambtenaren werkzaam op het kan oor zelf, zoomede twee personeelsleden, die reeds ge- ruimen tijd den dienst hadden verlaten. Voorts werd aange houden een gehuwde, te Bever wijk woonachtige vrouw, die als handlangster dienst deed 'en zich speciaal heeft belast om de frau duleus verkregen distributiebe scheiden aan den man en de vrouw te brengen. Hoe de fraude geschiedde. Aanvankelijk droegen de manipu latie^ met de bonkaarten een vrij eenvoudig karakter. Men manoeu vreerde zoodanig met rook- en snoep- kaarteri,' dat de in den bonnenhandel minder hoog getaxeerde snoepkaar- ten plaats maakten voor de waarde volle rookerskaarten. Later gaf men uitbreiding aan de duistere praktijken door het opkoo ien, o.a. van groote gezinnen, van snoep- en andere kaarten, welke door toepassing Van de „wisseltruc" bij de uitreiking, werden omgeruild voor bonkaarten van een soort, welke meer waardevol was. De fraude kreeg vboral een ernstig karakter, toen de leden van de met de uitreiking be laste groep twee ten distributie- kantore werkzame ambtenaren in den arm namen, die tot taak kregen uit het archief inlegvellen en contra strookjes op te diepen, aan de hand waarvan het mogelijk was bonkaar ten te bemachtigen. Ook is aan het licht gekomen, dat twee leden van het personeel de brutaliteit zelfs zoo ver door voerden, dat zij inlegvellen bij de uitreiking achterhielden, ten einde daarop voor zichzelf in voorkomende ge.vallen bonnen te kunnen' bekomen. Het overgroote deel der bonnen werd in handen gegeven van een ge huwde vrouw, die nauwe relaties met het duistere gilde der zwarta han delaren onderhield en de nonnen steeds van de hand wist te doen tegen hooge bedragen. Het onderzoek in deze omvang rijke affaire heeft veel tijd gevor derd. De arrestanten zijn geruimen tijd op het bureau van politie opge stoten geweest, doch nadat de zaak volledig tot klaarheid was gebracht en allen een bekentenis hadden afge legd, weer op vrije voeten gesteld. ZELFSTERILITEIT VAN VRUCHTBOOMEN. Referaten voor de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Te Arnhem is de winterbijeen- komst gehouden van de Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantekunde. Prof; i'r. A. M. Sprenger uit Wage- ningen sprak over „Zelfsteriliteit van vruchtboomen" en behandelde o.m. de resultaten, welke de onderzoo kingen omtrent de groei- en bloei verschijnselen de laatsten jaren had den opgeleverd. Hij toonde aan hoe verschillende factoren, zooals tem peratuur. licht, vochtigheid enz. van grooten invloed kunnen zijn op de bloem- en vruchtvorming. De fruit- kweeker dient deze factoren te ken nen en de gunstigste zoö mogelijk te bevorderen. Prof. dr. O. de Vries uit Gronin gen sorak over „Grondonderzoek bij tuinbouw ge wassen," .zooals dit in het bedrijf slaboratorium voor grond onderzoek te Groningen geschiedt, waar jaarlijks 35.000 a 40.000 grond monsters, welke door land- en tuin bouwers worden ingezonden, minu tieus worden onderzocht. Daartoe verricht het laboratorium jaarlijks pl.m. 500.000 scheikundige bepalin gen. Het grondonderzoek brengt aan het licht welke voedingsstoffen de grpnd waarvan het monster geno men is, behoeft en vooral in den tuinbouw is zulks van groote betee ken is. AFSTANDSMARSCH DER AMSTERDAMSCHE W.A. De heerban I der WA te Amster dam houdt Zaterdag 20 Maart een afstandsmarsch van Amsterdam naar Weesp en terug. De afmarsch geschiedt om half drie op het open terrein bij het Am- stelstation. Te Londen is officieel medege deeld, dat Fransch-Guyana zich heeft los gemaakt van admiraal Ro- bert op Martiniqué en daarmede ook van Vichy en zich heeft onderwor- nen aan de bevelen van generaal Giraud. MEDEDEELINGEN PLAATSE LIJKE DISTRIBUTIEDIENSTEN. Den Helder. Schoenen: Maandag 22 en Dinsdag 23 Maart 1943 kunnen aanvraagformulieren worden ingediend door hen, die drin gend schoenen noodig hebben en wier geslachtsnaam begint met de letter F G H, I, J, K of L.. Bonkaarten levensmiddelen en bon kaarten voor byzonderen arbeid: Op Donderdag 25 Maart. 1943 vindt de na- uitreiking dier kaarten plaats. Hoofdred.: A. R. Jonker, Alkmaar; plv hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Alkmaar; Buitenl.: Tj. N. Adema, Alkmaar; Bin- nenl., Prov.: D. A. Klomp, Alkmaar; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; Stadsnieuws: A. C. van Kampen Den Helder; Advertenties; C. Boogaard' Alkmaar, bij koud en nat en guur weerl Steek dan zoo'n handig doosje in de zak mets „Siroop Bonnema" In geconcentreerd# vorm* Bij Apothekers en Drogisten,per doos fl. 0.90 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. -v. Inlevering eieren. Een dezer dagen wordt aan de pluim veehouders zonder voedertoewijzing een leveringskaart 1943 toegezonden, waarop o.a. is vermeld, het aantal in te leveren eieren en de verzamelaar, waarbij deze eieren moeten worden in geleverd. Onderstaand laten wij een opgave volgen van de ontvangplaatsen en data. waar de verschillende eierenverzame- laars de eieren zullen innemen. Vóór 15 Mei 1943 wordt met ingang van onderstaande data om de 14 dagen op de ontvangplaatsen zitting gehou den, daarna elke week. Verzamelaar: N.V. „E.V.H.N.", Kanaalkade 56. Alk maar. Ontvangplaatsen: 20 Maart 1943 „E.V.H.N.", Handels kade, Alkmaar, 9—5 uur. 22 Maart 1943 jE.V.H.N.", Handels kade, Alkmaar, 9—5 uur. 22 Maart 1943 Joh. Visser, Helloo. 23 Maart 1943 Jb. Molenaar, Zuid- Scharwoude. 23 Maart 1943 L. J. Stuifbergen, Jan Evertstraat 17, Castricum. 23 Maart 1943 P. Honig, Oost- en West-Graftdijk. 24 Maart 1943 L. J. Stuifbergen, p/a W. de Graaf, Disseldorp 9; Limmen. 25 Maart 1943 G. Beentjes, Vracht rijder, Egmond-Binnen. - 25 Maart 1943 E. Vlug te Schermer- horn. 25 Maart 1943 J. van Kleeff te Aker sloot. 25 Maart 1943 R. Koster te Groot- Schermer. 25 Maart 1943 D. Koster te Graft. 25 Maart 1943 P. Bakker te Warmen- huizen. 25 Maart 1943 P. Stekelbos te Oter- 25 Maart 1943 N. de Haan te Drie huizen. 25 Maart.1943 Gebr. de Boer te Schoorl. 26 Maart 1943 A. Groen te Heerhugo- waard. Alle werkdagen D. Kok, Benedenweg 132, St. Pancras. Alle werkdagen W. Hartman, Ka- naalweg. Koedijk. Alle werkdagen G. Kuiper, KI. Dorps straat 7, Bergen. Verzamelaar: H. Winnubst, Spoorstraat 4, Anna Paulowna. Ontvangplaatsen 25 Maart 1943 H. Winnubst, Spoor straat, Anna Paulowna. 25 Maart 1943 Hotel A. ÖreedteWie- ringerwaard van 10—16 uur. 1 April 1943 Hotel de Haan, Hippo- lytushoef van 14—16 uur. Verzamelaar: Fa. Gootjes en Overeem, Purmeren- derweg 24, Beemster. Ontvangplaatsen 22 Maart 1943 Gootjes en Overeem te Beemster, 10—12 uur. r 1 Maart 1943 KI. Groot, Middenweg, Noord Beemster, 13—15 uur. 19 Maart 1943 S. Laan, Avenhorn van 10—12 uur. 19 Maart 1943 Barten, Ridder St. Joris van 13—15 uur. Verzamelaar: G. Jongejans, Baanstraat 43. Bever wijk, eiken Zaterdag van 10—12 uur. Verzamelaar: P. Wals Jr., Dr. Schaepmanstraat 54, Haarlem. Ontvangplaatsen: 29 Maart 1943 P. Wals Jr., Dr. Schaepmanstraat 54, Haarlem v. 9—11 u. 2 April 1943 Café Rozensteyn, Straat weg Hoek Biezenweg, Santpoort van •9—10 uur. 2 April 1943 J. Breur, Fazantenlaan, hoek Berkenlaan, IJmuidèn Oost van 10.30—11.30 uur. 2 April 1943 Wed. Blom, Lagedijk 21, Haarlemmerliede van 14—15 uur. 2 April 1943 Simon Kroon, Zuiderweg 6, Halfweg van 16—17 uur. Verzamelaar: J. Kieft, Baansingel 2, Medembllk. Ontvangplaatsen 24 Ma^rt 1943 Kerkplein te Opperdoes van 10—11 uur. 24 Maart 1943 J. Winkel, Melkhandel te Twisk van 11—12 uur. 24 Maart 1943 Tuinstraat 12, Medem- blik, 9—10 uur. 25 Maart 1943 Café Smit, te Midden- meer, van 8—10 uur. 25 Maart 1943 Café Bogaard te Sloot- dorp van 10—12 uur. 25 Maart 1943 Melkhandel Kistema- ker, W'werf, van 2—4 uur. Verzamelaar: J. Reek, Dorpsstraat 36, Warder. Ontvangplaatsen: Alle werkdagen bij Öorpsstraat 36 te Warder. lederen Dinsdag te Purmerend op de Kippenmarkt van 8—12 uur. Aanstelling P.B.H. te Callantsoog. De Wnd. Voedselcommissarls v. N.-H, maakt bekend, dat /de Heer J. P. Zee man met ingang van Maandag 22 Maart 1943 is aangesteld als Plaatselijk Bu reauhouder voor de Gemeenten Den Helder en Callantsoog. Het kantoor is gevestigd te Callantoog, Callantsooger- vaart C 44 en voor georganlseerden ?,e?,p,e op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 9—12 uur. De wekelijksche zitting op Maandag te Julianadorp wordt per bovenge- noemden datum opgeheven. Aanstelling P.B.H. te Avenhorn. .w,nc?' Voedselcommissarls v. N.-H. maakt bekend, dat de Heer K. Bregman met ingang van Maandag 22 Maart 1943 is aangesteld als Plaatselijk Bureau- houder voor de gemeenten Berkhout, Avenhorn, Oudendijk en Beets. j kantoor ls gevestigd te Avenhorn ae bovenzaal van Café Wijngaarden en voor georganlseerden iederen och tend geopend van 9—12 uur. De wekelijksche zitting op Woensdag aan de veiling te Avenhorn wordt per boyengenoemden datum opgeheven.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 3