Herdenking .der gevallen heldèn. DAGBLAD VOOR B/7 .de graven op den Grebbeberg. Führer eert de dooden. Plechtigheid in het Zeughaus te Berlijn. Indrukwekkende bijeenkomst. Oostfront weer een v gesloten geheel. Aanvallen in Midden-Tunis afgeslagen. 33 schepen tot zinken gebracht. Grootste duikbootsucces sinds oorlogsbegin. EDEN WINT RQOSEVELT VOOR ZIJN PLAN. 1200 dakloozen door Britschen luchtaanval. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Réfjorede van Churchill Schoone beloften HET JEUGDSTORM OP BINNENHOF. OPROEP TOT JEUGDSTORM. Gevaarlijk, optimist te zijn. N.A.F.-leider roept de jeugd. Slechts arbeid vormt den waren rijkdom. Inlevering van bank biljetten. Invoering Zomertijd. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditic: ijkten Helder: Koningstraat 78. «PT Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. MAANDAG 22 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 67. 2 pagina's. In tegenwoordigheid van den Führer werd de Hcldengedenkdag van Het Duitsche volk in het Ber- lijnsche „Zeughaus" Zondag om 13 uur plechtig gevierd. De „Ehren- hof" van het Zeughaus was voqr deze plechtigheid op militair een voudige wijze ingericht Generaals en admiraals, o. w. de ko lonels-generaal Guderian, Fromm Jodl generaal-admi raai Von Salmuth,als mede kolonel-generaal Halder en vele hooge officieren van alle wapens waren aanwezig. Voorts namen aan de plech tigheid deel 300 gewonden, het Füh- rercorps" van het rijk en de partij, de rijksministers en Reichsleiter, gouw leiders en staatssecretarissen en de lei personen der dochterorganisa- dende tiès Zwijgend begroetten de aanwezigen den Führer toen hij in gezelschap van rijksmaarschalk Göring, generaal-veld- maalschalk Keitel, groot-admiraal Dö- nitz, Reichsführer-SS Himmler gene- raal-vel dmaars chalk Milch, generaal- veldmaarschalk Bock en Reichskriegs- opferführer Oberlindober de Ehrenhof van het Zeughaus betrad. Na de rede van den Führer bezichtig den deze en zijn gezelschap een speciale tentoonstelling van trofeeën en voor stellingen uit den .centra1 en sector van het Oostelijke front, terwijl de eeregas- ten zich begaven naar het eeregedenk- teeken Unter den Binden. Gewonden van dezen oorlog en invaliden van den eersten wereldoorlog hadden daar eere plaatsen ingenomen. Op het voorplein stond een eerebataljon aangetreden, be staande uit een compagnie van het le ger, van de marine, van de luchtmacht en van de Waffen-SS. Toen de Führer het Zeughaus verliet meldde zich bij hem de commandant van het eerebataljon, drager van het ridderkruis luitenant-kolonel Gehike en onder de klanken van een marsch en van de volksliederen schreed Adolf Hitier met zijn gezelschap langs het front. Vervolgens begaf de Führer zich in het eeregedenkteeken, waar hij een krans neerlegde en eenige oogenblik- ken in gepeins vertoefde. Na het ver laten van het eeregedenkteeken be- begroette de Führer de oorlogsslacht offers en hield met hen een vrij lang durig geirorek. Bij het vertrek brachten vete duizenden Berlijners, die in dikke rijen om het Groote F'ein en den weg Unter den Linden stonden, den Führer een levendige ovatie. De rede van den Führer publiceeren wü ia ons blad van morgen. De voornaamste der bijeenkom sten welke op verschillende plaat sen in ons land, op dezen eersten dag der Lente, ter herdenking der gesneuvelden werden gehouden, was die op den Grebbeberg bij RHenen, waar de gevallen Duitsche en Ne- derlandsche soldaten, die hier in de Meidagen van 1940 tegenover elkaar stonden, temidden eener schoone natuur een gezamenlijke laatste rustplaats hebben gevonden. De graven waren met dennegroen, tulpen en narcissen gesierd. Rond het centraal gelegen groote kruis, waarbij de oorlogsvlag geheschen was en uit twee flambouwen vlammen flakkerden, hadden zich deel en van het Ersatzba- taljon der SS-Standarte Germania, een afdeeling van de weermacht en een militaire kapel der Waffen-SS opge steld. Dof glommen de helmen der on der het geboomte in dichte gelederen verzamelde manschappen. Voorts waren deputaties aanwezig van de N.S.D.A.P., de N.S.B., de Neder- landsche politie en den Ned. Arbeids dienst, benevens verwanten der geval lenen. Omstreekstwee uur betrok de vaan- delwacht haar plaats achter het spreek gestoelte. Spoedig daarop arriveerden de weermachtsbevelhebber in Neder land, generaal der vliegers Fr. Chris- tiansèn, de rijkscommissaris, rijksmi nister Seyss-Xnquart, de höhere SS- und Polizeiführer, Gruppenführer en General-leutnant Rauter, die den Reichsführer-SS vertegenwoo-digde en Mussert, met gevolg l^t terrein. De bevelhebber der Waffen-SS. Generaal- leutnant en SS-Gruppenführer Demel- huber meldde hun de gelederen, waarna zij deze inspecteerden. De redevoeringen welke hierna wer den uitgesproken doorgeneraal Chris- tiansen, den rijkscommissaris en Mus sert, hopen wij morgen te publiceeren HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Maart. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Terwi.il onze troepen in het gebied Charkof-Bjel gorod over een breed front den bovenloop van den Donetz bereikt hebben, gelukte het ook meer naar het Noorden in het gebied van Ssefsk de laatste neg aanwezige leemte te sluiten en een vaste verbinding met den sector Orel tot stand te brengen. De vijand heeft gisteren aan het geheele Oostelijke front nog slechts aangevallen ten Z.W. van Wjasma. ten N. van het Ilmennieer en ten Z van het Ladogameer. Zijn aanvallen zijn overal mislukt. De Sovjets leden opnieuw zware verliezen en verloren weer talrijke pantserwa gens. In den tijd van 11 tot 20 Maart werden aan het Oostelijke front al leen door formaties van het -leger en van de Warreri-SS 961 Sovjet-pant serwagens vernietigd, buitgemaakt of onklaar geschoten. Het spoorwegknooppunt J3ataisk aan de mond van den Don, de stad Worosjilofgrad, Leningrad, fabrieken aan Ren bovenloop van de Wolga, alsmede stad en haven van Moer- mansk vormden alle het doel van doeltreffende luchtaanvallen. Een aanval van vrij sterke vijan delijke strijdkrachten in Midden Tunesië werd afgeslagen. De plaats Gafsa, die tijdelijk door mobiele beschermende strijdkrachten was bezet, werd in het kader der krijgs - verrichtin'gen eenige dagen geleden volgens de plannen weer ontruimd. Jagers en luchtdoelgeschut van de luchtmacht schoten gisteren in het gebied van de Middellandsche Zee 16 vijandelijke vliegtuigen omlaag, terwijl 3 eigen machines verloren gingen. In Noord-Tunis rukten Duitsche troepen ongeveer 15 km naar het Westen op en bezetten onder meer Dzje'bel Abied op 30 km ten O.'van Tabarca. Deze plaats werd stormen derhand genomen. V EXTRA BERICHT. HOOFDKWARTIER VAN/DEN FÜHRER, 20 Maart. - Het opperbevel der weermacht deelt mede: De in het weermachtbericht van 19 Maart gemelde operaties, door onze duikbooten in het Noorden van den Atlantisc^en Oceaan onder nomen tegen een zwaar geladen, in Oostelijke richting varend, vijande lijk convooi, hebben geleid tot de grootste en succesvolste gevechts handelingen, die tot dusverre in den duikbootoorlog zijn voorgekomen In dagenlangen, verbitterden strijd tegen de torpedobootjagers, corvet- ten en vliegtuigen van het vijande lijke escorte brachten onze duik booten van dit eene convooi 32 schepen met een gezamenlijken in houd van 204.000 ton en een torpedo- bootjager tot zinken. IN MAART REEDS 675.000 BRT. VERNIETIGD. Het D. N. B. /erneefnt nader: In de ochtendschemering van den 16en Maart ontdekten Duitsche duikbooten in het N.W. van den Atlantischen Oceaan vijandelijke schepen. Het bleek een groot convooi, dat, tot het uiterste ge laden met oorlogsmateriaal en grond stoffen, van de Ver. Staten naar Enge land voer. Torpedojagers en corvetten kruisten in groot aantal om het trans port. Een duikbootformatie volgde het con vooi en reeds in den nacht van 16 op 17 Maart werd de eerste aanval bij ver rassing ondernomen. Twaalf schepen werden in den grond geboord, 4 getorpe deerd. De beschadigde schepen zonken na eenige uren eveneens. Deze eerste slag bracht in het convooi de grootste opwinding teweeg. Torpedojagers en corvetten gingen in wilde vaart tot den aanval over en later verschenen ook talrijke vliegtuigen. Er ontsponnen zich verbitterde ge vechten; geen uur lieten de duikbooten het convooi met rust. In de volgende dagen en nachten werd het eene succes na het andere behaald. Een duikboot bracht een torpedojager tot zinken en bporde een groot tankschip in den grond. Hoe meer het gevechtsterrein zich naar het Oosten verplaatste, des te sterker werd de bescherming uit de lucht, maar met haar laatste torpedo's vielen de duikbooten nog aan. Vier dagen en vier nachten duurden deze zware* gevechten. Toen de strijd ge eindigd was, had de vijand 32 schepen en een torpedojager verloren, zijn scheepsruimte was met 204.000 ton ver minderd. De Berliner Börsenzeitung wijst erop, dat deze maand reeds 675.000 ton gealli eerde scheepsruimte tot zinken is gebracht. VERDUISTER GOED. Deze week van 18.58-06.36. Maan op 19,37. onder 7,13. 22 Maart Volle Maan Uitlevering van Europa aan het bolsjewisme. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft, dat thans ook de V. S. het masker hebben laten vallen. Gemakkelijker dan men dacht is Eden er in geslaagd. Roose-, velt te winnen voor de stelling der' uitlevering van Europa aan het bolsjewisme. Niets minder dan de officieele nersdienst van het Witte Huis geeft thans te verstaan, dat Washington evenveeel belang heeft bij samen werking met de Sovjet-Unie als En geland. d.w.z. dat het denzelfden "rijs daarvoor wil betalen als de Engelschen. De Poolsch-Russlsche grens kwestie. De „PoolsohSovjet-Russische Trenstwist" staat weer, naar United Press meldt, in het middelpunt der belangstelling van politieke kringen te Washington. Men bespreekt levendig de mogelijkheid van hei totstandkomen van een volledige overeenstemming in deze netelige kwestie tusschen Litwinof, Roose- velt en Eden. De positie >ran de Gaulle. Volgens United Press zijn Enge land en Amerika het er óver eens geworden om generaal Giraud defi nitief met de militaire leiding over de dissidente Franschen te belas ten. De Gaulle zal als helper welkom zijn. doch wanneer hij zou probee- ren zich op te werpen als leider der Franschen, zal hem geen enkele hulp verleend worden. .Handen omhoogI Naar buiten komen!" De geweerkolf dreunt tegen de deur van de Panjehut PK Henisch-Ael-H-P m Gevolgen van een lucht aanval. Een plaats in het Z.W. van ons land is, zooals wij reeds meldden, zwaar getroffen door het lukraak neerwerpen van Britsche brisant- en brandbommen. Behalve de beide kerken zijn het bijna ale kleine arbeiderswoningen die de Engelschen tot doelwit van hun aanval hadden gekozen. Versla genheid heerscht in honderden ge zinnen, die vader of moeder-, kinde ren of familieleden verloren héb ben. Hulp van alle zijden! Maar wat daarnaast het meeste trof was de groote onderlinge hulp vaardigheid der bewoners. En de goede organisatie ,|van de betrokken instanties. Onmiddellijk na de rafnp kwam men van ale zijden aangesneld om te redden wat te redden was. Vrij wel alle 1200 dakloozen werden on dergebracht bij familie en kennissen en andere inwoners der gemeente, die hun huis ter beschikking stelden Japanslhe troepen, die langs de Birmaansch-Chinieesche grens door ongebaand terrein in Noordelijke richting oprukken, hebben de grens plaats Pienma veroverd. Het Witte Huis maakt bekend, dat Roosevelt zijn afspraken voor het weekeinde heeft afgezegd wegens symptomen van een ver koudheid. Onder de afgezegde af spraken is een ontvangst van Eden. Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie SS PK Palmowski-0 H-P o Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld ziin en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeupd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS of het Le gioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansch'e SS in Nederland wil len toetreden. 23.3.43 9.00. Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00. Utrecht. Wehr- machtheim. Mariaplein. 25.3.43 10.00. Amersfoort. Dienstgebouw. Leusderweg. 26.3.43 10.00. Den Haag, cafe „Den Hout". Beauidenhoutscheweg. Churchill heeft Zondagavond voor de radio een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat hij het optimisme dergenen, die meenen dat de oorlog spoedig voorbij is niet deelde: Hij wilde evenwel niet over het verloop van den oorlog spreken, maar na-oorlogsche- en binnenlandsche aangelegenheden behandelen, want, zeide hij, het is noodig, dat wij ons thans reeds voorbereiden op den toestand van na den. oorlog. Churchill zei, dat hij hoopte door zijn uiteenzettingen van heden poli tieke meeningsverschillen te vereen voudigen of te verkleinen. Men moet zich vooral hoeden voor een poging de regeering te willen binden aan bepaalde voorwaarden, die niemand kan voorzien. Derhalve is hij beslo ten geen beloften te doen. Churchill verklaarde voorts, dat volgens zijn opvatting Duitschland misschien het volgende, misschien echter ook pas het daarop volgende jaar kan wor den verslagen, waarop Engeland zich terstond tegen Jaoan zal keeren. Ng een overwinning in Europa is het ftoodig een „Europeeschen raad" naar het voorbeeld van den Volken bond te vormen en eveneens een j. hooggerechtshof' in het leven te roepen. waarvan de beslissingen worden uitgevoerd door een politie macht. Planen van Churchill. Omtrent den binnenlandschen toe stand van Groot'-Britannië maakte Churchill bekend, dat hij na den oorlog een vierjarenplan zal voor stellen. Hij zei voorts, dat na het eind van den oorlog Lagerhuisverkiezin gen zullen worden gehouden. Om trent de socjale verzekering betoogde hii, dat de tijd is gekomen om iets op dit terrein te ondernemen. Noöens de werkloosheid verklaarde hij. dat En geland zich geen „darren" kan ver oorloven. an het slot van zijn .-ede zei Ciiurchill, dat een hervorming van de maatschaopelijk# orde een eisch des tijds is. De ontwikkeling van het individu moet op den voorgrond wer den geplaatst, aan de opvoeding van de jeugd moet groote aandacht wor den geschonken en arme kinderen moéten dezelfde ontwikkelingskansen hpbben als de hoogére klassen. Het "rcote vraagstuk der werkloosheid na den oorlog moet worden opgelost door een reusachtig plan voor den' bouw van nieuwe woningen. Van de financieele problemen is vooral het sparen in oorlogstijd van belang en het Britsche volk is „trots op de be- lastingbrf". De Nederland§che Volksdienst wist er voor te zorgen, dat dui zenden porties eten ter beschik king kwamen van de menschen, die dakloos waren of die door het onklaar raken van gas- en waterleiding niet in staat waren voor warm eten te zorgen. Bij alle ellende is er een troost, dat de Engelsche terreurdaden niet alleen woede en verontwaardiging wekten, maar dat zij ook de beste gevoelens der bewoners wakker rie pen en hun saamhoorigheidsgevoel versterkten. 300 leden geïnstalleerd. Het Haagsche Binnenhof, dat reeds zoovele malen getuige was van bijeen komsten van Nederlands nieuwe jeugd, zag ook Zaterdagmiddag den Natio- nalen Jeugdstorm in zijn frissche uni form tusschen zijn oude muren aange treden staan. Omstreeks 2 uur arri veerde de hoofdstormer C. van Geel kerken, die 300 leden van den Jeugd storm installeerde en een kernachtige rede uitsprak. De plechtigheid werd met het zingen van het Wilhelmus be sloten. Inzet voor totalen oorlog. Hoofdstormer van Geelkerken heeft een oproep gedaan aan alle stormsters van den Nationalen Jeugdstorm, om zich in dienst te stellen van den totalen oorlog. In dezen oproep zegt de hoofd stormer, dat de fabrieken, die werken voor de oorlogsproductie, om arbeids krachten vragen. De stormsters hebben der. plicht zich te melden voor den halfjaarlijkschen fabrieksinzet in Ne derland, hetwelk in gesloten groepen dient te geschieden. Bijeengebracht in heemen, onder leiding van jeugdstorm leidsters, wordt overdag In verband ge- werkt»-terwijl de avonden in jeugd stormgeest zullen worden doorgebracht, Stormsters, aldus de oproep, waar mannen staan aan Oost- of Westfront, waar steeds nieuwe Nederlanders de Duitsche arbeiders maeten vervangen daar is het de stormstèr, die haar taak in dezen tijd begrijpt en zich zonder verderen commentaar meldt. Alleen zij kunnen zich melden, die den 17-jarigen leeftijd hebben bereikt. De aanmelding dient te geschieden bij de streekmeisjes- leldsters. De eerste inzet zal aanvangen op 1 Mei a.s. VICE-ADMIRAAL HELFRICH. Naar de Engelschee nieuwsdienst van een steunpunt der geallieerden op Nieuw-Guinea meldt, heeft vice- admiraal Helfrich, de vroegere com mandant van de zeemacht in Ne- derlandsoh-Indië, Zate*dag aan jour nalisten verklaard, dat de in het ge bied van den Stillen Oceaan ter be schikking staande strijdkrachten niet zoo sterk zijn. dat zij een groot offensief zouden kunnen beginnen en evenmin bij machte zouden zijn een Japanschen aanval af te Óndanks de grootste inspanningen, die in den strijd tegen Duitschland gedaan zijn, moet er toch een toerei kende strijdmacht tegen de Japan ners beschikbaar gesteld worden om hen te verhinderen, de bezette eilan den in den Stillen Oceaan steviger in handen te krijgen. Het is zeer ge vaarlijk. optimist te zijn, zoo besloot vice-admiraal Hwlfrich. In Portugal zullen thans rant- soenkaarten voor enkele sohaarsch gewerden voedingsmiddelen worden ngevoerd. Het was geen boodschap van een lui lekkerland, diei de leider an het Ned. Arbeidsfront, de heer H. J. Woudenberg. Zondagmiddag zijn jeugdigen toehoor ders in het Koloniaa' Instituut te Am sterdam bracht. De met bloemen versierde aula was geheel gevuld met jongens en meisjes, die op dezen eersten lentedag gehoor hadden gegeven aan den wekroep van het NAr.F., dat in de komende dagen een „week der werkende jeugd" orga niseert, waarvan de bijeenk st in de hoofdstad de opening was. Delega les uit het geheele land symboliseerden daarbij de saamhoorigfaeid en de lots verbondenheid van de geheele werken de Nederlandsche jeugd. Ingeleid door den heer Dahmen von Buchholtz, den dienstleider der afdee ling jeugd te Amsterdam, sprak de lei der van de afdeeling jeugd van het N.A.F., de heer Th. Knol, een gloedvol propagandistisch woord. Appèl van Woudenberg Na de pauze was het de leider van het Arbeidsfront, de heer H- J. Wouden berg, die in een bezielend betoog zijn appèl tot de jongens en meisjes richtte, Wat wij, ouderen aldus spreker in onze jeugd hadden: een doel. een ideaal, dat mist onze tegenwoordige jeugd helaas al te vaak. En toch moe zij die hebben, want het is de jeugd, die vorming geeft aan de dingen. Wat gij vandaag den dag doet, is beslissend veel meer aan ooit voor de toe komst van ons Nederlandsche volk. Wijzende op het voorbeeld der vade ren, die grootsche dingen tot stand heb ben gebracht, wees de heer Wouden berg erop, dat ook wij nog die goede eigenschappen bezitten. Wij zijn bezit ters van groote cultureele "■erfgoederen en slechts door arbeid kunnen wij die bewaren, Op dezen Heldengedenkdag herden ken wij de helden, die aan den Grebbe berg én aan het Oostfront gevallen zijn en die/ het allerhoogste hebben gegeven, dat een mensch geven kan het leven. Uit het bloed, door zoovele volkeren voor één ideaal vergoten, gaat een volkerengemeenschap groeien, die wij. in Europa zoo noodig hebben. Gij, als pioniers aldus besloot de Arbeidsleider zult onze jeugd voor gaan en z eens getuigen van een herboren Nederland. Nadat het luide instemmende applaus verklonken was, werd de bijeenkomst, die een waardige iSzet van deze nieu we actie van het N.A.F. vormde, met het zesde couplet van het Wilhelmus besloten. De Banken verleenen bemiddeling. Hoofdgroep Banken deelt mede. dat de leden van de bedrijfsgroep Han delsbanken, van de bedrijfsgroep Land- bouwcredietbanken en van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel (bedrijfs groep Effectenhandel)., hun bemiddeling verleenen bij het inleveren van bank biljetten van 500 en van 1000 gulden bij de bevoegde rijksbelastingkantoren. Degenen, die van deze bemiddeling wenschen gebruik te maken dienen bij de inlevering van hun bankbiljetten tevens aan den bankier of commission- nair in effecten de gegevens te ver schaffen, welke deze noodig heeft. In overeenstemming met de regeling in het Duitsche Rijk wordt ook in het bezette Neder landsche gebied in den nacht van 28 op 29 Maart 1943 de zo mertijd ingevoerd. De zomertijd 45egint op 29 Maart 1943 des voormiddags te 2 uur. Op dat tijdstip y/orden alle openbare klokken een uur vooruitgezet, dus van 2 op 3 uur. Op dat oogenblik "is het dus 3 uur voor- middags. KUNSTTANDEN EN -KIEZEN. De directeur van het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen d«lt mede dat het koopen, be- en verker ken, verkoopen en afleveren van kunsttanden en -kiezen vrij kan ge schieden voor zoover dit betreft heele prothesen, halve prothesen en partiëele prothesen ten behoeve van die patiën- en, waarvoor de afdrukken reeds zijn genomen vóór 19 Maart 1943. Ook blijft het koopen. be- en verwerken, verkoo pen en afleveren van ten behoeve van een bepaalden patiënt vervaardigde porceleinen kunsttanden en/of -kiezen vrij, onverschillig of de afdrukken voor dit gebitwerk vóór 19 Maart 1943 dan wel daarna zijn genomen. In alle andere gevallen is het ..oodig een vergunning aan .te vragen bij het Rijksbureau voojr Genees- en Verband middelen te Amsterdam, hetwelk door den tandarts, mondarts of «daarmede gelijkgestelde moet worden gedaan. Patiënten kunnen zich dus niet recht streeks tot het Rijksbureau wenden. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage, s— UITVAARTDIENST VOOR MGR. DIEPEN. Bij den pontifical^L uitvaartdienst voor den overleden bisschop van 's-Hertogenbosch. mgr. A. F. Diepen, zullen alle bisschoppen van Neder land aanwezig zijn, evenals de mis sie-bisschoppen mgr. van Roosmalen en mgr. Bucks. Het stoffelijk overschot zal Dins dagmorgen achter in de kerk worden afgehaald door de dekens van het bisdom met de overige priesters, waarna het in de koepel van de St. Jans kathedraal onder een daar opgestelden trponhemel zal worden geplaatst Na het laatste evangelie zal een lijkrede worden uitgesproken door mgr. Brekelmens, deken van 's-Her- topenbosch. Een groote schare geloovigen vul de de laatste drie avonden de St. Jan tijdens het rozekransgebed voorde zielerust van den overledene, waar bij steeds de nieuwe bisschop, mgr. Mutsaerts, met de geheele geestelijk heid der stad tegenwoordig was. GROOTE BELANGSTELLING VOOR NATUURMONUMENTEN. Jaarvergadering te Amsterdam. In grooten getale waren Zaterdagmid dag de natuurbeschermers uit alle deelendes lands te Amsterdam bijeen gekomen ter gelegenheid van de jaar vergadering van de Alg. ledenvergade ring der Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland. De belangstelling was zoo groot, dat de voorzitter, mr, P. G. van Tienhoven, in zijn openingswoord sprak van een „natuur-monumentalen gedenkdag", waarop het groote gezin der natuur- beschernftrs eensgezind bijeen kwam. Moge elke Nederlander, die wijziging wil brengen in het aspect van ons va derland, als richtliin aannemen aldus mr. van Tienhoven dat schoonheid niet teloor mag gaan en mocht dit on vermijdelijk zijn, worde nieuwe schoon heid geschapen. De secretaris, de heer J. Drijver, bracht zijn jaarverslag uit. Het werk van de vereeniging, het in het bezit verwerven van natuurmonu menten, heeft het bestuur weer vele zorgen gegeven. Geen nieuwe terreinen zijn aangekocht, doch de krachten wer den het afgeloopen jaar gericht op de uitbreiding en de afronding van reeds eerder verworven natuurmonumenten. Het dept. van O., K. en W. heeft mede gedeeld, dat, zoo noodig, voor den aan koop van natuurmonumenten een rijks subsidie kan worden verleend. Vervol gens gaf het jaarverslag een overzicht van het wel en wee der bezittingen van de vereeniging. Wegens ziekte van den heer dr. S. Hofstra las de heer Drijver de rede van dr. Hofstra over „De houding van den mensch tegenover de natuur" voor. Tenslotte vertoonde deheer J. P. Strijbos vogelfilms. De laatste volle week van de boekenactie voor onze Neder landsche werkers in Duitschland, is ingegaan. Kijkt uw boeken kast nog eens goed na. of u nog wat te missen hebt. De Jeugd storm komt het gaarne bij u halen. RUIM 75 MILLE VOOR ONS VOLK. In de vorige week heeft het Neder landsche volk een bedrag van niet min der dan 76.218.25 bijeengebracht voor minderbedeelde volksgenooten. Deze mooie som. die is samengesteld uit be dragen van enkele centen tot tiendui zend 'gulden (van de fa. Vroom en Dreesmann te msterdam) geeft goeden moed voor de laatste groote collecte van Winterhulp, die Zaterdag en Maan dag 27 en 29 dezer'in het geheel® land gehouden wordt. Voor hen die de voor keur geven aan gireeren, zij nog ver meld. dat het gironummer van Winter hulp is 5553. JHR. ET. L. M. TH. J. VON BöNNINGHAUSEN GESNEUVELD. Bij de familie te Hilversum is be richt ontvangen, dat de commissaris der provincie Overiisel jhr. E. L. M. Th. J. von Bönninghausen in den strijd tegen het bolsjewisme eind Februari aan het Oostfront is ge sneuveld. NIEUWE BURGEMEESTER VAN DELFT. «Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den burge meester van Delft, Van Vloten, op diens verzoek onder dankzegging voor de bewezen diensten eervol ontslagen. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, mr. van Leijenhorst, tot nu toe wet houder van Delft, tot burgemeester van deze stad benoemd. INHALEN VAN VERZUIMDE UREN UIT DE KERSTWEEK. Van bevoegde zijde vestigt men de aandacht op het feit, dat werkgevers verplicht zijn de in verband met de be- drijfsluitiiig in de Kerstweek verzuimde uren te doen inhalen. Wanneer in sommige gevallen over werk niet mogelijk is, kan het doorbe taalde en niet ingehaalde loon door den staat worden vergoed. Echter zal dan van geval tot geval worden beoordeeld wel alles is gedaan om overwerk mogelijk te maken. Verder wordt er op gewezen, dat in dien een werkgever de Kerstweek heeft" doorbetaald en de verzuimde uren niet laat inhalen, hij zich schuldig maakt aan een verboden loonsverhooging. BON 05 DER PETROLEUMKAART. Geldig van 28 Febr. tot en met 21 April 1943. Bon 05 der petroleumkaart voor kookdoeleinden is geldig van 28 Fe bruari tot en met 21 April 1943 en niet, zooals abusievelijk in de gepu bliceerde lijst van geldige bonnen werd vermeld van 17 Januari tot en met 27 Februari 1943. BESCHERMING VAN HUWELIJK, GEZIN EN MOEDERSCHAP. De ministerraad voor de Rijks ver dediging hééft met kracht van wet een verordening uitgevaardigd ter bescherming van huwelijk, gezin en moederschap. Kwaadwillige of egoïstische schendine van het ge- zinsbezit, van het wettelijke onder houd van wordend moederschap en van den onderhoudsplicht en ver zorging van minderjarigen wordt ge straft met boeten of gevangenis straf. r/» ftacrVi npvnpH

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1