DAGBLAD VOOR Sovjetaanvallen bij Ladogameer worden zwakker. Een strijd voor het leven van ons ras. J De les van het front: Waar duivehche slechtheid de leidsvrou Stajingrad gedenkteeken van Germaansch heldendom. Churchill's plannen Mr. Van Kleffens protesteert in de „Times Nederlandsch schip „Remi" voor Norderney vergaan. Geheéle bemanning gered. Zeegevecht b ij Terschelling. Duitsch konvooi driemaal tevergeefs aangevallen. De uitkeering bij bevalling. Zware vijandelijke aanvallen in Tunis afgeslagen. Succesvolle jacht op Britsche duikbooten. Sinaasappelen voor kinderen in landgebied Keuringen Nederl. Landwachi. STADSNIEUWS. Luchtaanvallen op Catanië. Messi ina en mislukte landingspoging op noorsch eiland. De drievoudige moord te Schiedam. Gij zult niet stelen Bonnen achterhouden is minstens zoo slecht l rTABAK van eigen bodem. k.v.h.-nieuws. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. VRIJDAG 26 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 71. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER. Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Op de eerste van de acht aange kondigde openbare vergaderingen sprak gisteravond in de foyer van „Tlvoli" te Utrecht de voorman der S.S., Fcldmeyer, over het onder werp: „De les van het front". De bij eenkomst was zeer druk bezocht. Voorman Feldmeyer zeide, dat deze oorlog een strijd is om en van het leven van ons ras. Hij is niet te vergelijken met vorige oorlogen. Vroeger waren er vorstenhuizen en dynastiën, die de vol keren lieten strijden voor het veroveren van grondgebied en uitbreiding van hun macht. Dynastiën hebben thans af gedaan. De samengebonden krachten van ra* en bloed weren zich tegen mach ten uit binnen-Azië, die aanvallen met het vreemd-rassische Jodendom, dat tel kens weer aanvallen doet op de rijke cultuurgebieden van het Westen. Wat wü beleven, is eigenlijk een herhaling van den aanval der Hunnen onder aan voering van Attila. Wij daar ginds aan het front voerden een gemeenschappe- lijken strijd op leven en dood. Er was van eenig verschil geen sprake meer, wij waren moderne Germanen en Vi- kingers uit de twintigste eeuw. Het meerwaardigheidsgevoel van den Ger maan brengt echter een gevaar met zich mee, n.1., dat men het gevaar van het Bolsjewisme niet zoo groot acht als het in werkelijkheid is. Geleid door duivelachtige slechtheid. Onder de Nationaal-Socialisten zijn er ook, die het communisme meer hebben gezien als instrument van politieke agi tatie, dan als reëel gevaar. Het communisme als binnenlandsch gevaar werd niet gezien. Dit gevaar bestond echter daarin, dat in Neder land en in West-Europa de volks kracht en de weerbereidheid werden ondergraven, terwijl tezelfdertijd in het Oosten de roode armee op geraf fineerde wijze werd gevormd. Het communisme is een oorlogsbe- dreiging. Het wordt niet aangevoerd door een idioot, doch het wordt met duivelachtige slechtheid en geraffineerd heid geleid. In den afgeloopen winter hebben de Duitsche legers in het Noorden stand gehouden: in het Zuiden zijn zij over groote afstanden teruggetrokken. Hier door is men eerst de dreiging en de macht van het communisme goed gaan voelen. Opmerkeliik is het, dat slechts in het achterland twijfel was ontstaan t.a.v. de eindoverwinning. Bij de front' soldaten werd evenwel geen moment gedacht aan de mogelijkheid van ver liezen. De frontsoldaten zijn onwankel baar gebleven in de zekerheid, dat deze IW IS. P°^°g,zou worden gewonnen. De Führer heeft door de getroffen maatregelen be wezen, dat hij frontsoldaat was en front soldaat is. De totale oorlog. Pe Proclamatie van den totalen oor log beteekent ook voor ons, dat wij ons in dezen tijd niet meer bezig kun- °e" ïT0U.?en met overbodige dingen. Wh Nationaal-Socialisten, eischen het recht voor ons op eiken maatregel te nemen, welke noodig blijkt om dezen oorlog te winnen. Het is hard wafineer een vrouw haar man of haar zoon moet afstaan om in Duitschland te werken, doch daarom is het zoo goed, dat de Nationaal-Socia- usten in het Oosten gevallen zijn, om dat wij dus van ons zelf meer vragen dan van de anderen, die in Duitschland moeten werken. Sprekende over den strijd bij Sta- lingrad, zeide Feldmeyer: Stalingrad mag geen sensatieaungelegenheid zijn. Stalingrad was een begrip en het is het gedenkteeken geworden voor het hel dendom van den Germaanschen mensch. Wii willen thans, evenals de strijders in Stalingrad, die wisten, dat de dood hen wachtte, aan den Führer denken. Met een driewerf „Sieg Heil" op Adolf Hitler, dat staande werd uitge- bracht, besloot spreker zijn betoog. 5% itiöIjülU} flttSt. De oekomst der peesche staten. kleine Euro- Uit Churchill's uitlatingen, welke in de Times zeer duidelijk gecommenta rieerd zijn, blijkt, dat de :leine Euro- peesche staten in een Europa, waarin Engeland overwinnaar zou zijn, niets meer te vertellen zullen hebben. Groote en kleine staten zouden in ééh verband moeten samenwerken, wat natuurlijk zijn gevaren meebrengt, zoowel voor de zelfstandigheid als voor de neutraliteit der in hun politiek volkomen ondergeschikt gemaakte klei nere mogendheden. In een ingezonden stuk in de Times keert zich daartegen mr. Van Klef fens, minister van Buitenlandsche za ken dei uitgeweken Nederlandsche re geering. Hij laat daarin duidelijk uit komen hoe groot het verschil in op vattingen reeds is tusschen de Britsch- Amerikaansche politiek van heden en de eerste democratische l'-uzen. Van Kleffens ontkent de bewering van de „Times", dat de grootere mo gendheden doordat zij zwaardere offers brachten meerdere rechten dat de kleinere zouden hebben en wijst er op, dat uist de kleine door de fou ten der grooteren het meeste te lijden hebben. Zijn woorden versterken den indruk, dat men het in Londen en Washington nog hopeloos oneens is. met uitzondering wellicht van het ge meenschappelijk voornemen om de kleine staten voor welker belangen men zoogenaamd ten strijde is getrok ken in de toekomst geen rol van be- teekenis meer te laten spelen. „Als wij", zegt de heer Van Kleffens „de democratische gedachte trouw wil len blijven, kunnen wij niet de demo cratie proclameeren en practisch ^de wet van eenige weinigen toepassen." Natuurlijk zal zijn beschouwing in 't officieele' Engelsche blad ook in Brit- sche regeeringskringen wel de aan~ dach' trekken. Of hij er iets mee be reiken zal. valt echler ernstig te be twijfelen. Het Nederlandsche vrachtschip Remi onderweg van Riga naar Rotterdam met een lading hout heeft in den nacht van 12 op 13 Febr. j.1. voor Norderney schipbreuk geleden. De onder levensgevaarlijke om standigheden uitgevaren motorred dingboot „Hamburg", schipper Kup- per van Langeoog, bereikte op het kritieke oogenblik de „Remi" en wist de geheele bemanning, bestaan de uit zeven Nederlanders en de vrouw van den kapitein, met een reddingsvest van boord te halen. De schipbreukelingen zijn in Norderney aan land gezet en worden door de bevolking hartelijk verzorgd. VERDUISTER GOED. Deze week van 18.58-06,36. Maan op: 23.15, onder 8.26. 29 Maart Laatste kwartier „The Morning Post", Londen, van 2 Februari 1937, schildert in een drastische scène, die zich in het Lagerhuis afspeelt, wat er gebeuren zou, indien de legen darische Russische „cultuur" naar Engeland kwam. (De man, die volgens Rus sische methode, zoojuist door de politie gearresteerd wordt, is majoor Attlee). Geheel rechts op zijn bank bevindt zich Morrison, minister van Binnenlandsche' Zaken in het Churchill-kabinet. (C.N.F./G.F.L. Pax m) Ter hoogte van Terschelling werd, naar 't D.N.B. meldt, in de vroege ochtenduren van 23 Mrt. een Duitsch convooi meermalen zonder succes door Britsche ar tillerie- en torpedobooten aange vallen. De escorteerende strijdkrachten van het convooi hadden de vijande lijk vaartuigen zoo tijdig in de ga ten, dat de vijand genoopt werd zich in nevel te hullen en er van door te gaan. Hij probeerde toen een nieu wen aanval, maar werd weer tijdig ontdekt en door het goed gerichte vuur der escorteerende strijdkrach ten verdreven. Hierbij plaatsten de Duitsche booten verscheidene zware treffers op een artillerievaartuig. Een derde aanvalspoging werd even eens afgeslagen. Toen draaide de vijand definitief naar het Westen af. Het convooi zette zijn reis zonder verliezen of schade voort en is in middels op zijn plaats van bestem ming gearriveerd. het Duitsche gevechtsvliegtuig' den oorlog belangrijke doel' HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Ten zuiden van het Ladoga meer ondernam de vijand aan vallen,. die tengevolge van de zware verliezen zwakker waren dan de voorgaande dagen en wederom geen enkel succes had den. Bij de vernietiging van een afgesneden vijandelijke groep maakten onze troepen verschei dene honderden gevangenen. Er werden meer dan 1000 dooden geteld. Plaatselijke gevechten in de ande re sectoren, vooral aan de boven- Donetz, hadden een geslaagd ver loop. Kazematten en veldstellingen werden genomen, gevangenen en buit binnengebracht. De strijd in Tunis In zware gevechten werden in verschillende sectoren van 't ge vechtsterrein in Tunis aanvallen van numeriek sterkere vijande lijke strijdkrachten afgeslagen. Duitsche jagers schoten 11 vlieg tuigen neer. Wederzijdsche luchtactie. Afzonderlijke vliegende vijandelij ke toestellen verschenen gisteren overdag boven Noordwest-Duitsch- land. Door hier en daar neergewor- ien brisantbommen werd onbetee' cenende schade aangebracht De luchtmacht heeft overdag met snelle gevechtsvliegtuigen het ver- keerscentrum Ashford in Zuid Enge land aangevallen. Treffers op het station en de ravitailleeringsinstalla- ties der stad werden waargenomen. In den afgeloopen nacht hebben zware voor Nederlandsche vrijwilligers in de ^^«-O H-P aan den Firth of Forth en aan de Noordoostkust van Engeland gebom bardeerd. Met gebruikmaking van nieuwe strijdmiddelen hebben duikbootja- gers der Duitsche marine in de Mid- dellandsche Zee in enkele dagen 5 Britsche duikbooten tot zinken ge bracht. Majoor Müncheberg, onderschei den met het eikenloof en de zwaar den bij het ridderkruis van het ijze ren kruis, heeft na zijn 135ste over winning in de lucht den heldendood gevonden. De Centrale Persdienst van Ned. Arbeidsfront schrijft ons: Sinds 1 November 1942 konden al leen zij voor kraamgeld ten bedrage van i 55.krachtens de ziektewet in aanmerking komen, die in het jaar voorafgaande aan de bevalling der echtgenoote, tenminste 156 werkda gen verplicht verzekerd waren ge weest. De tijd in het buitenland doorge bracht kon niet bij de berekening van genoemde 156 dagen in aanmer king komen, omdat de ziektewet al leen voor arbeiders in Nederland van toepassing is. Ook zij, die onder een bijzondere regeling vielen, b.v. ambtenaren konden bij verandering van betrek king, waarbij zij onder de bepalin gen der ziektewet kwamen te vallen, m vele gevallen geen aanspraak op het kraamgeld maken. Ten slotte moest nog een groep volksgenooten het kraamgeld ontbe ren, omdat zij in het jaar, vooraf gaande aan de bevalling der echtge noote, langer dan zes weken onge valsrente hadden genoten en derhal ve niet meer krachtens de ziektewet waren verzekerd. Het Ned. Arbeidsfront heeft zich thans tot het Dep. van Sociale Zaken gewend. Het laat zich danzien, dat een regeling met terugwerkende kracht tot 1 November 1942 is te verwachten, waardoor bovengenoem de groepen eveneens voor de uitkee ring van kraamgeld in aanmerking kunnen komen. Indertijd is gemeld, dat ook voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar, woonachtig in landgebied, sinaas appelen beschikbaar zouden worden gesteld. Thans wordt medegedeeld dat van 24 Maart tot en met 17 Apri] 1943 bon „Reserve 3-14" van de bon kaart voor voedingsmiddelen, met zwarten opdruk, recht geeft op het ram sinaasappelen ebied De keuringen voor de Nederlandsche landwacht zijn als volgt vastgesteld: 28-3-1943 9—13 uur en van 14 uur af. Den Haag, café Den Hout, Bezuiden- houtscheweg; 29-3-1943 913 uur en van 14 uur af: Amsterdam, School Iepenweg 13; 30-3-1943 913 uur en van 14 uur af: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 31-3-1943 9—13 uur en van 14 uur af: Utrecht, Wehrmachtheim Mariaplaats; 1-4-1943 913 uur, en van 14 uur af: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg; 2-4-1943 913 uur en van 14 uur af: Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45; 3-4-1943 913 uur en van 14 uur af: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. In de Nederlandsche landwacht kan worden opgenomen ieder Nederlander van onbesproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar, die naar beste weten en kunnen bereid is zijn vaderland als soldaat te dienen binnen 's lands grenzen. De Nederlandsche landmacht is een territoriale landsverdedigingsorganisatie, die bestemd is tot afweer van buiten landsche en binnenlandsche vijanden. Zij wordt in het raam van de Waffen- S.S. opgesteld en door deze aangevoerd. De Nederlandsche landwacht is een sol- datenformatie die wordt ingezet onder leiding van de S.S. om het vaderland te verdedigen. De eed op den Führer is die op Adolf Hitier als Germaansch Führer als hoogsten militair aanvoerder. De dienstplicht bedraagt drie maan den. Zij, die de drie maanden dienst plicht achter den rug hebben, kunnen zich voor langeren duur verplichten, waarna voor hen de mogelijkheid be staat in de actieve politie te worden op genomen Voor officieren en onderofficieren, die in het Nederlandsche leger gediend heb ben, bestaat de mogelijkheid na scho ling en naar bekwaamheid in hun vroe- geren rang te worden hersteld. Na drie maanden opleiding als soldaat gaat men met verlof, om alleen opge roepen te wordm voor herhalingsoefe ningen of bij dreigend gevaar. LAATSTE W. H. N.-COLLECTE. Zaterdag 27 en Maandag 29 Maart a.s. zullen in onze stad de laatste col lecten plaats vinden voor Winterhulp. Met het aanbreken van lente en zomer zal deze vorm van inzameling tot het naiaar worden stilgelegd. Het spreekt vanzelf, dat men van deze laatste collecte een succes wil maken. Niet zoozeer omdat dit uit „sportief" oogpunt aardig is, maar meer nog omdat rekening moet worden ger houden met het feit, dat nog steeds veel gelden noodig zijn. In tallooze Nederlandsche gezinnen is nog veel nood te lenigen en Winterhulp doet niets liever dan dat. Zonder steun en hulp van de andere Nederlanders, die in gelukkiger omstandigheden verkee- ren, kan zii echter niets doen. Vandaar dat zii steeds blijft hameren op het zelfde aambeeld. De eerste slag is een daalder waard, zegt de volksmond. Laat het zoo ziin, dat de laatste slag een riiksdaélder waard is. Geef met milde hand. Zii. die voor dit doel gelegenheid hebben te collecteeren het wordt een straat-collecte kunnen zich mel den bii het bureau van Winterhulp, Kanaalweg 92. HET CONCERT VAN A.S. ZONDAG IN CASINO. Veelbelovend programma samengesteld. Het is prettig te mogen constatee- ren dat er voor het concert van a.s. Zondagmiddag in 't Casino, te geven door Carel van Leeuwen Boomkamp en Marinus Flipse meer dan gewone belangstelling bestaat. Als niet alle voorteekenen bedrie gen, wordt dit concert een groot suc ces, en zullen beide meesters voor een uitgebreid auditorium optreden. De uit te voeren nummers. Het programma dat werd samen gesteld vangt aan met Boccherini's beroemde Sonate in C groote terts Aan het Italiaansche legerbericht van 25 Maart ontleenen wii het vol gende: Amerikaansche viermotorige bom menwerpers hebben talrijke bommen geworpen in de zóne van Bizerta. De schade is aanzienlijk en de slacht offers worden geteld. Luchtaanval len op Messina en Catania hebben eenige burgerlijke gebouwen bescha digd en 11 dooden en 13 gewonden onder de bevolking doen vallen. Twee meermotorige vliegtuigen zijn neergeschoten. De boekenactie van den Jeugd storm moet slagen. Het volledige succes komt ten goede, ook aan uw vader, zoon of familielid, die in Duitschland werkt. Naar de A.N.P.-correspondent meldt hebben Britsche landingstroe pen in een der voorgaande nachten een landingspoging op een voor de Noorsche kust gelegen eiland onder nomen. De Duitsche bezetting ver dreef de Britten na een korte scher mutseling. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt in aansluiting hierop nog mede, dat de door de En- gelschen achtergelaten uitrustings stukken eenige belangrijke aanwij zingen hebben opgeleverd. DE JONGSTE DUIKBOOT SUCCESSEN. Betreffende de jongste successen van Duitsche duikbooten wordt in militaire kringen te Berlijn geconstateerd, dat van de tot dusver in Maart in den grond geboorde 130 vijandelijke sche pen met 789.100 brt. 121 schepen met 748.100 brt. het slachtoffer van Duitsche duikbooten ziin geworden, terwijl de overige 9 schepen met een inhoud van 50.000 brt. door vliegtuigen en opper vlakteschepen in den grond ziin ge boord. Het tot dusver in Maart behaal de resultaat is thans reeds 20 pet. hoo- ger dan het totale resultaat van Maart 1942. Het aa.ideel der duikbooten aan het totaal van Maart is vergeleken met het vorige iaar reeds met 30 pet. ge stegen. De bonnen mogen niet tevoren bij den handelaar worden ingeleverd doch deze is verplicht onmiddellijk bij aanbieding van de bonnen de si naasappelen af te leveren. De rechtbank te R'daim heeft gis termorgen de behandeling voortge zet van de zaken tegen den 29-jari- gen groentenhandelaar P. Hartland te Rotterdam en de 25-jarige dienst bode Magdalena Ligthart te Schie dam, verdacht van mededaderschap bij den moord met berooving op drie Joodsche vrouwen. De president wees de 25-jarige dienstbode Magdalena Ligthart er op, dat haar medeplichtigheid ten laste was gelegd. De verdachte bleef bij de reeds door haar afgelegde verklaringen waarbii zij ontkende op eenige wijze aan den moord deelachtig te zijn ge weest. Ook ontkende ze iets ten ge schenke te hebben aangenomen. De officier eischte 10 maanden ge vangenisstraf. DISTRIBUTIE VAN INSULINE Bij het rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, Vondelstraat 11e te Amsterdam, komen regelmatig brieven binnen van patiënten, welke brieven betrekking hebbe.i op de insulinebon- nen. die onlangs voor de periode 1 Maart—31 Mei aan de belanghebbenden werden toegezonden. Ten einde een vlugge behandeling van deze brieven mogelijk te maken, is het noodzake lijk, dat de patiënten in hun corres pondentie op duidelijke wijze vermel den: 1. Het stamnummer van den patiënt, vermeld in den linkerbovenhoek van de in het bezit van patiënten zijnde insulinekaart; 2. Het stamnummer van den apothe ker of den apotheekhoudenden arts, welk nummer in den rechterbovenhoek van genoemde kaart is aangegeven; 3. Voor gehuwde vrouwelijke patiën ten steeds haar meisjesnaam; 4. Nauwkeurig het tegenwoordige adres van den patiënt. Indien patiënten zich niet aan deze voorschriften houden, kan het rijksbu reau voor genees- en verbandmidde len geen zekerheid geven, dat hun cor respondentie in behandeling wordt ge nomen. In hun eigen belang wordt daarom aangeraden de verlangde ge gevens in de correspondentie te ver melden huwden en kostwinners voldoende ver goeding voor familieonderhoud. Nederlanders, strijdt als één man mede tegen het communisme en kapita lisme in de Nederlandsche landwacht. Artillerie van het Duitsche leger heeft op 24 Maart, naar het D.N.B. ver neemt, voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad met goed gevolg beschoten. In de getroffen bewape- ningsfabrieken ontstonden steekvlam- men en vrij groote branden. (allegro, largo, allegro), waarna Tijdens hun diensttijd bekomen ge- w°rdt vervolgd met Beethoven's So- 1 nate opus 69 in A groote terts (alle gro ma non tanto. Scherzo, adagio cantabile en alegro vivace). Na de pauze volgt dan het Con cert opus 33 in A kleine terts van C. Saint Saëns (allegro non troppo, allegretto, tempo primo, un peu moins vite en allegro molto). Het concert wordt besloten met twee nummers van Gabriël Fauré en wel Elégie opus 24 en daarna Papillon opus 77. Zij, die eenigszins muzikaal ge schoold zijn, zullen beseffen, dat dit een uiterst rijk geschakeerd concert is, dat des te meer aantrekkelijk is, nu het wordt uitgevoerd door twee rn eesters als Carel van Leeuwen Boomkamp en Marinus Flipse. Het is wellicht interessant hierbij te vermelden, dat Van Leeuwen Boomkamp inderdaad tot de eerste violoncellisten des lands behoort en dat zijn kennis van de mogelijkheden der violoncel een zijner markantste eigenschappen is. Technisch beschikt deze kunstenaar over een in Neder land onovertroffen meesterschap. Dit alles zal men thans in onze stad kunnen beleven, een gelegenheid, waarvoor men oprecht dankbaar mag zijn. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijvingen; Den Helder: Vrachtonderneming en I Puinhandel Fa. G. Tijsen en Zonen, Hertzogstraat 18. Andere inschr ij vingen: Den Helder: Fa. C. Troost, Bree- waterstraat 5, fabriek van hoeden, petten enz. Rechtsvorm gewijzigd. A. N. Lee- I mans, Sluisdijkstraat 73-75, manufac turenzaak. Voortgezet door M. J. Lee- mans. Terschelling: J. B. Kempers, Molen- I straat 26, West-Terschelling, administra tiekantoor enz. Benoemd tot gevol machtigde mevr. L. N. Kempers, geb. Muller. De tuinders in Westfriesland zijn druk in de weer met het pocen van aard appelen. Met punters worden de zaalaardappelen naar de akkers ver voerd CNF-Kuiper-Pax m HL ALVORENS te zaaien, stelle men zich op de hoogte hóe tabak geteeld wordt. Dat voor komt een misproduct, zooals maar al te veel amateurs door onkunde verkregen, èn teleur stelling. Leest daarom eerst wat ir. Slits, de selecteur en tabak- deskundige, over de tabaksteelt zegt in de handleiding: Mede- deelingen van den Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst, nr. 28, voor slechts luttele centen ver krijgbaar bij de Landsdrukkerij in Den Haag. Na dit boekske gelezen te hebben, weet men althans iets van het hóe en waarom en heeft men een goede kans een werke lijk tabaksblad te oogsten, dat na bewerking door een vakman wel te verstaan! zeer behoorlijke rookwaar oplevert, al naar gewenscht wordt voor pijp, sigaar of sigaret., De grond, welke dit jaar be stemd wordt voor de tabaksteelt, mag niet voor niets aan den pro ductieslag onttrokken worden. Daar moet iets goeds van ko men, anders heeft die teelt geen zin. Uw kleine stukje grond zou misschien zoo erg niet zijn, maar er zijn duizenden amateurs in den lande en dan komt er sprake van „heele akkers." Rekent maar eens dat er in het afgeloopen jaar alleen in het bekende tabaks centrum D r u t e n reeds ca. 5000 amateurs ingeschreven ston den, dat er nog tal van andere goede en mindere goede centra zijn èn dat duizenden amateurs het tabaksblad meenen te kun nen verwerken met als gevolg een ongenietbaar product. CONCERT HELDER'S MANNENKOOR OP ZONDAG 4 APRIL A.S. Juist op den oprichtingsdatum, 4 April 1881, geeft de 62-jarige Lieder tafel Helder's Mannenkoor het voor jaarsconcert in Casino. Teneinde dezen verjaardag zoo va- rieerend mogelijk te vieren, heeft het bestuur zich de medewerking verze kerd van een tweetal uitstekende ar- tisten en wel de pianiste Maria Stroo en den declamator Willem van Cappel- len, beiden uit Hilversum. Mej. Maria Stroo. oud-leerling van den directeur A. J. Leewens. heeft, bij vertrek van haar ouders uit Den Hel der, haar studies voltooid a. h. Conser vatorium te Amsterdam, waar ze haar eindexamen met lof aflegde, met speciale aanteekening voor improvisa tie. Pim. I1/, jaar later heeft zij voor een jury, bestaande uit prof. Pembaur uit München, Willem Pijper uit Rot terdam en Willem Andriessen, direc teur van het conservatorium te Am sterdam, eveneens met lof het solis ten-examen afgelegd. Maria Stroo treedt thans vaak voor de radio op. Voor den declamator Willem van Cappellen behoeft geen lans te worden gebroken. Regelmatig voor de radio op tredend, is hij bij vele luisteraars een oude bekende. Aangaande hun optreden elders en over het uit te voeren programma zul len nog nadere mededeelingen volgen. Helder's Mannenkoor zelf opent met „Ecce quo modo moritur" (Zie hoe de rechtvaardige sterft) van Handel en het improperium „Popula Meus" van Palestrina als hommage a. d. gevallen oorlogsslachtoffers, terwijl „Lands- knechtstandchen" van di Lasso, „De Hebe uit onze taveerne" van Kools en tenslotte „An der schonen blauen Do- nau" van Strauss het programma com- pleteeren. K.V.H. I is uitgespeeld en heeft beslag weten te leggen op de tweede plaats. K.V.H. II heeft een vrijen Zondag, terwijl het derde naar K-Z. VI gaat en zal trachten haar positie te verbeteren, iets wat hoog noodig is en zeer goed mogelijk zal blijken te zijn. Hier volgt de opstelling van het derde: aanval: T. v. Laar B. v. d_ Braak, P. Dekker en P. v. Dijk; mid den; H. Schutte, G. de Jong, J. Vis ser en P. de Koning; verdediging: R. Visser, E. de Koning, J. v. Laai en J. Bak; reserves: mej. N. v. d. Linden en de heer W. Baars.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1