Succesvolle tegenaanval in Tunis. SrTbJsyWE Slaap de beste heelmeester. Bolsjewistische aanvallen verliezen aan stootkracht. Nieuve terreuraanvallen op laliaansch gebied. Churchill's plannen. rT/BAK yan eigen bodem. Sf5.Zl Aanval op Port Moresby verwacht. Von Tschammer und Osten overigen. Duitsch Rijkssportleider. ZT' - -naJVüt/ï Als yisschers uitvaren. Bankbiljetten van f 100.— omogen niet geweigerd worden. Keuringen Nederl. Landwacht. Broedende emu in Rhenen. Nieuwe weekbonnen. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.v. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderschc éditie: s Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. ZATERDAG 27 MAART 1943. DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 72. 4 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER. Alkmaar. Deze Conrant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binpeit een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Ii A'aart van Pelt HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Maar: (D.N.B.) - Het opper bevel der weermacht deelt mede: »Am het geheele Oostelijke front ging ie dag zonder bijzondere gebeurte- nisse» voorbij. De vijandelijke aanvallen ten Ziiden van het Ladogameer hebben merkiaar aan stootkracht verloren. De luchtnacht deed aanvallen op de haven Gelettlshik aan de Kaukasusku§t, spoor- wegdielen in het vijandelijke achterland en tabrleksinstallatjies te Leningrad. Duikiommenwerpers en gevechtsvlieg- tuigei brachten daarbij een koopvaar- dijscïp van middelbare tonnage tot zinka, deden aan boord van twee an dere coopvaarders brand ontstaanen vernitigden verscheidene munitie- treino. Het front in Tunis. Aar het front in Tunis mislukten plaatslijke aanvallen van Amerikaan- sche >n Engelsche afdeelingen. Een eigen egenaanval had succes. De lucht macht verstrooide concentraties van pantsewagens eri autocolonnes van den vijand.Duitsche jagers schoten 6 vijan- delijkevliegtuigen neer. In ea kort nachtelijk gevecht tus- schen en groep vijandelijke motortor pedoboten, die door nacht jagers bege leid weien en eigen patrouillestrijd- krachter in het Kanaal werd een En gelsche jotortorpedoboot tot zinken ge bracht". Aan ht Italiaansche legerbericht van 26 Maarfontleenen wij het volgende: Vijand.ijke vliegtuigen hebben trei nen-en ations in Calabrië en op Sici- li~ met nachinegeweervuur beschoten. Er zijn idooden en 13 gewonden. In den afgaopen nachjt hebben vijande lijke vligtuigén de spoorwegstations van Cistrna, Sezze, Campoleone en Lit- toria me machinegeweren bestookt. Er zijn geerslachtoffers. Het Engelsch-Amerikaansche offen sief is begonnen op twee fronten waarvan het 8ste Britsche leger de Mareth-lmie frontaal aanvalt, terwijl een tweede leger van Amerikanen tert Noorden van de groote Zout meren oprukt in de richting van de kust tusschen Gabés en Sfax. De Amerikanen hebben de spoorlijn in handen vanaf Tozeur tot Mak- nassy. Hevig wordt er gestreden in de omgeving van El Guettar (ten Z.- Oosten van Gafsa). In alle commentaren der Zwitser- sche pers wordt leverftiige kritiek ge oefend op Churchill's Europeesche plannen. De bladen zijn er van over tuigd, dat het artikel, op 10 Maart in de Times verschenen, moet worden beschouwd als een commentaar van toonaangevende zijde' op Churchill's verklaringen betreffende de orgafir satie van Europa. Het St. Galler Tageblatt spreekt de overtuiging uit dat de geallieerden Oost-Europa aan den Sovjetinvloed willen uitleveren, maar als tegen prestatie verwachten dat Moskou zal afzien van agitatie buiten deze in vloedssfeer. Het is echter nog lang niet gezegd, dat Moskou zich daartoe bereid zal verklaren. Voor de kleine landen in Oost-Europa zou het een schrale troost fijn, dat ze zich kun nen aaneensluiten tot federaties of statengroepen. Het Britsche plan, zoo schrijft de Suisse, verlangt van de kleine sta ten, dat zij terugkeeren tot het be ginsel van de collectieve veiligheid en de militaire sancties. Het blad be twijfelt het, of 'dit plan zelfs bij de vereenigde naties instemming zal vinden. IV. MET >en „bestudeerde" teelt allfn komt men nog niet aan rekbare tabak. Vraagt dat maar ens aan de .duizend en één oioozele zielen, die, meen den zhet tabaksblad te kun nen bverken. Bijri het belangrijkste is im mers c verwerking van het blad tot t a> a k het kerven, het fermeieerene wat alleen een vanan goed kan. En waar men t:h een geurig rookertje wenscl, moet de moeizame teelt gevolg worden door een wijs besluitneemt na den oogst een deskurige in den arm. Zoos ir. Slits zich verdien stelijk laakte door de rrïeest ge- schiktsoort te selecteeren, zoo heeft «i tweede man zich ter beschiling van de* amateurs ge steld o alle moeite, tijd en kos ten nievergeefsch te laten zijn: dé proitor van de nieuwe teelt wijze ior.de ruim 130 ver leden ir nog slechts 51 b e- roepplan ters, tevens organisor van de beroepsteelt, de heeP. J. M. Albers te Dru- ten wie voorouders alle „in de tabak ien." Eén briefje aan dezen 'der der tabaksamateurs en 't kdt in orde. Verlen jaar was hij voor ca. 5000 atieurs de redder m den nèod, Wijl zijn assistenten op andere laatsen in het land -eveneencttelijke duizendenzen dingen ad tot rookbare tabak verwerln Zijn oeid is vrywel „pro Deo", vc de goede zaak, en om het veleiedrog te keeren. Wan amateurtunnen wel in Mnderd vallen, tflijk komen. Het is zoo ri3f.r dit laar van over- hetófwel richtlijnen gege ven zuil worden om aan geknoei in einde te mto Fermeeeren is met 1«üer'i ,.,ark n vooral: het kan nu - alleen il werkelijke Uit liefdvoor zfjn^ vak^doe^en teur in H zweet zijns SCSb1jee«n er is uitkomst. Volgens een te Stockholm npge vangen United Press-bericht maken de Japanners zich gereed voor' een nieuwen grooten aanval op Port Moresby, het belangrijke steunpunt aan de Noordkust van Australië. Te Rabaul bp Nieuw-Gulnea zouden groote transportvloten geconcen treerd ziiti en Povéndien hebben de Japanners hun luchtvloot de laatste vier maanden verdubbeld. NIEUWE DUITSGHE GEVECHTSMETHODE OP ZEE. De A.N.P.-correspondent ^.te Ber lijn meldt: Opmerkelijk is liet suc ces. dat Duitsche duikboot jagers, blijkens het weermachtsbericht van Donderdag hebben behaald én wel, zooals het heet, „met een nieuwe ge vechtsmethode". Deze methode wordt thans nog alleen in de Mid- dellandsche Zee toegepast, docli, naar bevoegde kringen te Berlijn verklaren, zal zij binnenkort ook tot anderé zeegebieden worden uitge breid. MAISKY VRAAGT HULP. Volgens den Britschen berichten dienst! heeft de Sovjet-Russische ambassadeur te Londen, Maisky, Donderdag verklaard, dat zijn land- genooten in het bijzonder van Groot- Britannië en de V.S. verwachten, dat zij zoo spoedig mogelijk nieuwe stappen ondernemen in den strijd tegen Duitschland. FANTASTISCHE PRIJZEN VOOR DIAMANT IN DE VER. STATEN. Uit New-York wordt gemeld, dat de vlucht in 'goederen de prijzen voor radioapparaten en schrijfmachines se dert het verbod tot vervaardiging dezer voorwerpen tot het drie- en viervoudige heeft doen stijgen. In vergelijking met de prijsstijging op de juweelenmarkt ijn deze stijgingen echter nog gering te noemen. Hier worden de veelbegeerde kleine diamanten .reeds verkocht voor 400 dollar per karaat, hoewel in Decem ber 1942 de toen betaalde prijs van 70 dollar per karaat reeds als enorm hoog wérd beschouwd. Op 55-jarigen leeftijd is Don-» derdagmiddag na een zware on-' I gesteldheid in Berliin overle den de Duitsche Rijkssportleider, staatssecretaris Hans von Tschammer und Osten. Precies tien jaar geleden, in April 1933, kreeg Hans von Tschammer und Osten de taak der lichamelijke opvoeding in Duitschland in betere banen te leiden. Hij stichtte daartoe de N.S. Reichs- bund für Leibes- übungen (NS RL). Tal van andere landen zijn er toe over gegaan naar dat voorbeeld het nationale sport leven en de lich. opvoeding te organiseeren. Hij vond 'n be kroning in zijn werk bij de Olympische Spe len in 1936 in Berlijn, alsmede in Garmisch- Partenkirchen. Ook de buiten gewone succes sen in de afge- loopen jaren op internationaal sportgebied le verden een be- (Foto archief.) wijs van de juistheid, waarmede de lich. opvoeding en het sportleven in Duitschland zich ontwikkelden. Tij dens dezen oorlog heeft hii zijn zor gen in het bijzonder uitgestrekt naar de gewonden, wien hij met het speciale gévvondensportteeken de mogelijkheid «chiep door lichaams- oefeningen het-oude prestatievermo gen terug te winnen. De grootste successen die de Duitsche sporf'ver wierf zi.in onafteheidelijk verbonden met den naam van Hans von Tscham mer und Osten. Het vorig jaar bracht Hans von Tschammer und Osten nog een be zoek aan ons land, hiermede getui genis afleggend van zijn belangstel ling voor ons nationale sportleven. Gemeld wordt, dat de Reichssport führer Hans van Tschammer ufid Osten aan longontsteking is overledertf De Führer heeft bepaald, dat de over ledene op staatskosten zal worden be graven. D« CUvaland Plal* Dealer". U.S.A. ran 30 Saptambe» 1940. Da aasgier Rusland Ut op hel door den oorlog vernielde Europa en wacht aüeen ef on. om steh - sooals hel oadeiacbijft De Ned. Oost Compagnie bericht: Voor eenigen tijd kon worden meegedeeld, dat was overgegaan tot oprichting der Nederlandsche Oost Visscherij Mij., welke gevestigd is aan de Zeestraat 71b in Den Haag en tot doel heeft voor onze visschers nieuwe mogelijkheden te zoeken in het Oosten De heer Roskam heeft thans het een en ander medegedeeld over de voorwaarden, waarop de Nederland sche visschers, die zullen worden in gezet aan het Peipijs-meer (aan de Oostgrens van Estland), zullen ver trekken. Voorloopig zal er gevischt worden met circa 15 vaartuigen, waarvoor noodig zijn ongeveer 35 visschers. De garantieloonen zijn voor gehuwden 300.en voor ongehuwden 200.per maand met vrijen kost en inwo ning. Iedere visscher of bemanning van eeti boot vischt voor eigen rekening wat zij meer bevisschen dan het ga rantieloon, wordt gelijk op verdeeld tusschen den betreffènden visscher en de geheele ploeg. Deze regeling is getroffen om hen veilig te stellen, die pech hebben met motor of tuig. Tevens hebben zoo de rookers en zouters belang bij het snel verwer ken van groote vangsten. De sche pen en de materialen zijn van de maatschappij'; daarvoor en ook voor het gebruik van olie en benzirte zal natuurlijk een percentage moeten worden afgetrokken. Uitrusting en startplaats. De uitrusting, welke de visschers meekrijgen (dekens, kleeding, onder goed enzoovoorts) heeft een waarde van ongeveer 500.en blijft het eerste jaar eigendom der maatschap pij. Het tweede jaar, dat gevischt wordt in het Oosten, krijgt de vis scher die uitrusting in eigendom. De haven van waaruit gevischt zal worden is Ustje, drie kilome ter van Gdof, een plaatsje van 15.000 inwoners. Onderdak zal daar worden gevonden in het vroegere waterdouane-station. De heer Roskam deelde ten slotte nog mee, dat het vischseizoen loopt van 1 Mei tot 1 iTovember. Het feit, dat bankbiljetten van 1000 en 500 ongeldig zijn verklaard uit sluitend een maatregel tegen knoeiers en profiteurs heeft hier en daar een zekere angst voor het accepteeren van bankbiljetten van 100 gewekt. Van officieele zijde is thans medegedeeld, dat deze^ biljetten als betalingsmiddel volkomen geldig zijn, zoodat ze door n i e m a nd geweigerd mogen worden. Ook aan alle rijkskantoren moeten deze bankbiljetten ter betaling aan genomen worden. Ter waarschuwing diene dat tegen geldknoeiers drastisch wordt opgetre den. Zod worden opkoopers van de bil jetten van 1000 en 500 guMen in een concentratiekamp opgesloten. 'Tg#? 1 f -li la voortduren dan Inzet starten da vliegtuigen op een Duitsche veid- vüeghaven in bet Oosten. Ban He UI begint zoojuist te landen, terwijl In-88 gevechtsvliegtuigen startklaar staan PK Ohmayer-Transo-F-P m De kéuringen voor de Nederlandsche landwadhl zijn als volgt vastgesteld: 28-3-1943 9—13 uur en van 14 uur af. Den Haag, café Den Hout, Bezuiden- houtscbeweg; 29-3-1943 9—13 uur en van 14 uur af: Amsterdam, School lepenweg 13; .30-3-1943 9—13 uur en van 14 uur af: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 31-3-1943 913 uur en van 14 uur af: Utrecht, Wehrmachtheim Mariaplaats; 1-4-1943 9—13 uur, en van 14 uur» af: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg.; 2-4-1943 913 uur en van 14 uur af: Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45; 3-4rl943 9—13 uur en van 14 uur af: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. In de Nederlandsche landwacht kan worden opgenomen iéder Nederlander van onbesproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar, die naar beste weten en kunnen bereid is zijn vaderland als soldaat te dienen binnen 's lands grenzen. De Nederlandsche landwacht is een territoriale landsverdedigingsorganisatie, die bestemd iê' tot afweer van buiten- landsche en binnenlandschè vijanden. Zij wordt in het raam van de Waffen- S.S. opgesteld en door deze aangevoerd. De Nederlandsche landwacht is een sol- datenformatie die wordt ingezet onder leiding van de S.S. om het vaderland te verdedigen. De eed op den Führer is die op Adolf Hitier als Germaansch Führer als hoogsten militair aanvoerder. De dienstplicht bedraagt drie maan den. Zij, die de drie maanden dienst plicht achter den rug hebben, kunnen zich voor langeren duur verplichten, waarna voor hen de mogelijkheid be staat in de actieve politie te worden op genomen. Voor officieren en onderofficieren, die in het Nederlandsche leger gediend heb ben, bestaat de mogelijkheid na scho ling en naar bekwaamheid in hun vroe- geren rang ter worden hersteld. Na drie maanden opfeiding als soldaat gaat men met verlof, 'om alleen opge roepen te worden voor herhalingsoefe ningen of' bij dreigend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen ge huwden en kostwinners voldoende ver goeding voor familieonderhoud. Nederlanders, strijdt als één man mede tegen het communisme en kapita lisme in de Nederlandsche 1. ndwaeht. NEDERLANDSCHE KERK DIENST TE BERLIJN. Sinds eenige weken wordt eiken Zopdagmiddag om 5 uur in de^ „Neue Kifche" te Berlijn een Nederland sche godsdienstoefening gehouden, op initiatief van de sinds 1934 be staande stichtinc „De Nederlandsche kerk te Berlijn". Men is bezig met de samenstelling van een Neder- landsch koof en bereidt kerkconcer- ten voor. Een zeer zeldzaam geval is thans in Ouwehands Dierenpark op den Grebbeberg te zien. De emu, behoorend tot de familie der casuarisvogels, is x aan het broeden. Acht groote, groene eieren liggen in een der hokken verscholen. Het mannetje houdt de eieren warm, terwijl het vrouwtje in zeer prikkelbare stemming de wacht houdt. Voor zoover nagegaan kan worden, is het nog nooit voorgekomen, dat. de emu in gevangenschap bro'edt. De emu komt qorspronkelijk het is een zeer groote vogel, die uit Australië en Nieuw Guinea; ongeveer een hoogte van twee meter bereikt. Zijn veerenpak is van een'donkere bruin-zwarte tint. Hoewel de emu vrij korte pooten bezit, toont hij zich een uitstekend renner. HIJ WILDE „EEN POLITIEKEN GEVANGENE" VERBERGEN. Op 30 Augustus kreeg een papier fabrikant te Zeist bezoek van twee mannen. Een van hen vertelde, dat de ander een ontvluchte politieke ge vangene mit Scheveningen was, die door de politie gezochf werd en die een kind des doods zou zijn, als hij gevonden werd. Of mijnheer hem maar verbergen wou? De heer des huizes zei, dat dit onmogelijk ging, maar de man aanYie deur beweerde, dat het best zou kunnen-, aangezien mijnheer ook Joden verborg. De pa pierfabrikant ontkende dit» ten stel ligste. Desondanks begon" de man te dreigen met papieren vol stempels en zei, dat hij hem zou aanbrengen, als hij zijn vriend niet wilde helpen. Een buurvrouw, die van de dreige menten hoorde, waarschuwde de po litie en het gelukte toen, den man, 'n 27-jarigen reiziger uit Rotterdam, te arresteeren. Zijn verhaal was van het begin tot het eind verzonnen. De reiziger zat op zwart zaad en pro beerde door oplichting aan geld te komen. De rechtbank te Utrecht ver oordeelde hem tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De procureur-giiieraal van het Amsterdamsche gerechtshof vroeg bevestiging van het 'vonnis met af trek van net yoorarrest. 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. - Voor het- koopen van de gebrui kelijke rantsoenen brood, be schuit, en aardappelen zijn voor de volgende week aangewezen de bonnen 14. Van de tabakskaart voor man nen zijn de bonnen 14A en 141 geldig verklaard, op elk waar van een rantsoen tabak naar keuze kan worden gekocht. WAAR BOTERBONNEN A EN B RECHT OP GEVEN. Op de nieuwe bonkaarten voor de 4e periode, uitgereikt aan personen van 4 jaar en ouder, komen met „Bo ter A" gemerkte bonnen voor. Deze bonnen geven naar gelang van het artikel ter verkrijging waarvan zij worden aangewezen, recht op het koopen vaq één rantsoen boter, mar garine of v'et, d.w.z. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. De met ,,B Boter" gemerkte bon nen van de bonkaarten, uitgereikt aan kinderen tot en met 3 jaar, ge ven recht op het koopen van een half rantsoen, dus van 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. WEER SIGARETTEN OP BEIDE TABAKSBONNEN VERKRIJGBAAR. Voor de week; van 27 Maart tot en met 3 April a.s. zijn wederom twee bonnen »voor tabaksartikelen aange wezen. In afwijking van de twee weken geleden gevolgde regeling, toen de B-bon uitsluitend recht gaf op het koopen van sigaren, geven thans zoowel de bon „Tabak 14A" als de pon „Tabak 14B" recht op het koo pen van 20 sigaretten, 10 cigarillos, 5 sigaren of 25 gram tabak naar keuze. KLACHTEN OVER DE APPELENDISTRIBUTIE. In elke st^fl voldoende ap pelen aan bona fide hande laren verstrekt. Het is gebleken, dat een aantal groehten- en fruithandelaren veel te weinig appeldistributiebonnen heeft ingeleverd in verhouding tot de hoe veelheid appelen, welke hun voor de eerste en tweede., appelendistributie was verstrekt. Dit wijst er op, dat zij' de hun toevertrouwde appelen geheet of gedeeltelijk zonder bon hebben vërkocht. Aangezien een dergelijke handelwijze niet te dulden is, heeft het Bedrijfschap voor Groenten on Fruit dezen handelaren geen appe len verstrekt voor de derde appelen distributie voor stadsgebied. Het Bedrijfschap heeft er echter voor gezorgd, dat de consumenten geen nadeel zullen ondervinden van dezren maatregel 'en verstrekt in, iedere stad. aan de bona fide hande laren in totaal zooveel appelen.dat op alle in die stad uitgereikte bon nen kan worden gelevérd. Wie aan meer dan één handelaar tevergeefs zijn bon-Reeft aangeboden, wende zich tot het plaatselijk verdeelingskantoor voor groenten en fruit van zijn woonplaats, tenrtflde'te vernemen, bij welken handelaar wel appelen verkrijgbaar zijn. Dit laat ste geldt ook voor sinaasappelen. TE HOOGE RUNDVEEPRIJZEN,* Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in /Oorlogstijd wijst er op,»dat de prijzen, welke thans voor melk- en kalfkoeien worden be steed, veel te hoog zijn e^i dat maat regelen worden overwogen om deze buitensporige prijzen tot redelijke grenzen terug te brengen. VERDUISTER GOED. Deze week van 18.58-06.36. Maan op: 0.29, onder 9.37. 29 Maart Laatste kwartier DE STEM DER S.S. Luijlert op "ZoiiJlig 28 Maart van 11 30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum 1, op golflengte 415 meter, naar- de Stem der S.S., onderwerp. De vooraan der Geripaanscjie §.S. In Neder,lat^d her neemt POOBMidiV i VELDWACHTER WILDE OOK IETS «VERDIENEN. De rechtbank te Amsterdam heeft een gemeenteveldwachter uit Landsmeer, die nagelaten had procesverbaal op te ma ken tegen een landbouwer, die koeien clandestien wilde slachten en die 600 zwijggeld had aangenomen, veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. De rechtbank wilde rekening houden met het feit, dat de veldwachter 31 vlek- kelooze dienstjaren achter den rug heeft en legde daarom een milde straf op. Anderzijds achtte zij het feit ernstig genoeg om te bepalen, dat de veld wachter 5 jaren lang geen functie bij politie meer zal'mogen bekleeden. OOK ITW LEVEN IS ER MEE GEMOEID. Slechts door het innerlijk gezond maken onzer volksgemeenschap en,, door de hoogste eensgezinde krachts inspanning kunnen wij Nederland redden. Ondanks persoonlijk ongerief in dezen tijd -blijft ieder weldenkend beschaafd mensch slechts de keuze: zich als Nederlander als één man achter de frontsoldaten te scharen. Hun voorbeeld dwingt ons daar toe. Zi,j geven alles tot zelfs hun le ven, zij doen dat ook voor u. Bedenk dat goed, landgenoot, en schenk uw steun aan het Verzor gingsfonds -van het Vrijwilligers legioen Nederland, giro 432100. BIJNAMEN EN EEN KWART TON ■VÓÓR ONS VOLK Ben Bedrag van niet minder dan bijna c*n en een kwart ton. om pre cies te zijn f 122.782.42 heeft ons volk de«vorige week bijeengebracht voor onze mnyder bedeelde volksge- noeten. Winterhulp, die dit bedrag in dank heeft aanvaard. ziet, ge steund door deze mooie som. met vertrouwen den 27sten en 29sten de zer tegemoet. Op deze twee duta wordt imner» de -laatste groote straateoilecte van Winterhulp ge houden. Voor hen, #ie de voorkeur gevèn aan gireeren, zij medege deeld, dat hetgirunummer ,yap Win- Een beschouwing' over syntheti sche geneeskunde door J. L. C. Wortman, gewezen ziekenhuis directeur van den G.G.D. te Amsterdam. E synthetische of -biologische ge neeskunde heeft het meeste ge meen met de Duitsche „Naturheif- Runde", die in het land van oorsprong in hooge eere staat err daar dezelfde rechten heeft als de officieele- of schoolgeneeskunde. Zoowel de Duit sche „Naturheilkunde" als de syn thetische geneeskunde gaan uit van- het beginsel, dat alleen de natuur kan genezen en dat de medicus de dienaar van de natuur moet zijn. Volgens deze opvatting moeten üe natuurgenezingsprocessen ten gron slag liggen aan de ziekteleer en de ziekenbehandeling. Groei, ontwikke ling en herstel van gestoorde gezond heid berusten ,op dezelfde levenspro cessen, alle gericht op behoud van het leven. Ieder levend organisme streeft naar zelfbehoud, leven in zijn gezonde en zieke' .gedaante kunnen wij van eenzelfde gezichtspunt sa menvatten. Beide vormen van leven vertoonen gemeenschappelijke ver schijnselen en gehoorzamen aan de zelfde wetten.- In beide nemen wij het streven waar naar behoud van of' terukeer tot de gezondheid. De taak van den medicus is slechts de natuur in haar streven te steunen en daartoe een nauwgezette studie te maken van alle middelen, waar van de natuur zich bedient om dit strevert te verwezenlijken. Tot' die studie behoort het- verkrijgen van een zoo mogelijk volledig inzicht in de werking van de weefstels en orga nen, die deelnemen aan het gene zingsproces. Tet verduidelijking moge een wille keurig voorbeeld uit de vele levens processen aangehaald worden. De dagelijksche slaap dient om het lichaam te bevrijden van ver- moeienisstoffen en ter regeneratie wegens verbruikte energie. Lichaam en geest worden gelijktijdig door den slaap tot een nieuwe actie in staat gesteld. Door slaapstoornissen bij ziekten van de hersenen weten wij, dat er aan de schedebasis een cen trum van den slaap bestaat. De lichamelijke verschijnselen tijdens den slaap wijzen op een verhoogden tonus (spanning) van den vagns- zenüw, die daarom ook wel nacht zenuw genoemd wordt in tegenstel ling met den sympathicus, die des daags het overwicht heeft. Welnu, die verhoogde vagustonus treffen wij ook aan in het genezings.stadium Storm op N.Duitsch* valscherm jagers nemen een Industrieplaat*, fe den hulpcommandobonker worm koortsachtig gewerkt PK Slteker*-H H-St-P m is het van belang te weten, dat ziek ten veel vlugger genezen gedurende den slaap dan bij wakenden toestand van den lijder. Prof. Hans Much, bioloog te Hamburg, heeft uitgere kend. dat tijdens den slaap het ge nezingsproces tienmaal zoo vlug gaat. De slaap is het krachtigste en meest universèele geneesmiddel, dat wij bezitten. Alle herstellenden van ernstige ziekten kunnen zich gezond slapen. Daarentegen is er geen ern stiger kwaal dan chronische slapeloos heid, welke sloopend op -lichaam en geest werkt. f BEVESTIGING VAN SLAPELOOSHEID. De synthetische geneeskunde maakt gebruik van de geestelijke en lichamelijke verschijnselen tij dens den normalen slaap om slape loosheid te bestrijden. Er is schier geen lijder aan deze kwaal, wien men' niet kan leeren binnen eenige minu ten in slaap'te vallen. De syntheti sche geneeskude benut de heilzame werking van alle middelen, waar van de natuur zich bedient voor het behoud van de gezondheid en het herstel van de gestoorde gezondheid. Voor dif doel moet men de levens processen leeren kennen in hun geestelijk lichamelijken samenhang, ten einde daaruit Jnet wezen van het ziekzijn op te sporen, een uiterst dankbare studie voor xvitC zvUDUC DUA

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1