DAGBLAD VOOR Een legionair over zijn Generaal. Twee uur langer luisteren. Berlijn bij luchtalarm. Bij Staraja-Roessa alle bolsjewistische doorbraakpogingen verijdeld. In memoriqm Gen. Seyttardt. Hij »»Wij herinneren ons nog de gloed van zijn woorden". viel voor Vaderland. zijn Reeds 53 dooden door Britsche luchtaanvallen. r TABAK 27 Britsche bommenwerpers neergeschoten. Volgens de plannen nieuwe stellingen in Tunesië betrokken. Soujet-leger gehavend. van eigen bodem. Inlevering bankbiljetten van 1000 en 500 gld. Geen betalingsmoeilijk heden. STADSNIEUWS. Meisje te vondeling gelegd. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 31 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang: No. 75. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER. Alkmaar. Deze Courant verschijnt dage. Advertentie-tarief.) Prijs der gewone advertenties in Editie 11 et. per m.M. Bij conti binnen een jaar te gebruiken belant rijke korting. Tarieven voor de geheelt. oplage op aanvrage. dan vergist hij zich Wij legionairen wachten altijd met bijzonder verlangen op nieuws uit het vaderland. Wij zijn er altijd nieuwsgie rig naar, of niet uit het een en ander blijkt, dat steeds meer onzer landge- nooten met ons mee gaan voelen en dat steeds meerderen onzen strijd als den hunnen gaan beschouwen. Een brief, 'n krant, uit het vaderland lezers, U kunt zich nauwelijks voorstellen, hoe blij wij daarmee zijn. U kunt zich denken, hoe teleurge steld wij ons daarentegen nu moeten voelen, nu wij moeten hoorcn, hoe onze generaal op een zoo lafhartige wijze vermoord werd. Het is een aan slag op ons legioen en daarom voelt ieder van ons persoonlijk de ontzag lijke gemeenheid van deze daad, die ons in den persoon van onzen gene raal wilde treffen. Onze generaal. Wanneer je in de loopgraven staat en je ziet den heelen dag, de heele week, de heele maand niets anders, dan het stukje besneeuw de weiland, dat je is toebedeeld, dan denk je eigenlijk maar heel kleintjes, je denkt aan het groepje waarin je bent, aan de bunker waarin je woont. Als je aan de beurt bent om etep of munitie te halen, dan zie je ook man nen van andere groepen, ja van andere compagnieën en soms hoor je ook, wat die of die kameraad van je heeft mee gemaakt. Dan leef je al in een beetje grooteren kring, maar eerlijk gezegd, dacht je maar zelden aan het bataljon of aan het regiment of aan de nog grootere eenheden en in je dagelijk- sche bestaan had je ook zoo weinig met den generaal te maken, dat hij ge woonlijk buiten den kring van je ge dachten bleef. Hij, die ons leidde. Maar nu U dat ineens anders. Ineens weten wij het allen: Hij die ons leidde en die een beslissenden stoot gegeven heeft tot onze oprichting, is niet meer. Wij hadden enkele malen bemerkt, dat onze generaal met ons meeleefde. Degenen onder ons, die bij het af scheid of bij de beëediging in den Haag aanwezig 'waren, herinneren zich nog goed zijn sympathieke eenvoudige ge stalte en den gloed van zijn woorden. Kameraden, die zich vroeger reeds met belangstelling op het gebied van de politiek bewogen hadden, vertelden van hun generaal, dat hij reeds vóór den oorlog gestreden had tegen de francophile richting en tegen de vrij metselarij. De ouderdom een geruststelling. Misschien heeft het sommigen ver wonderd, dat onze generaal niet meer zoo jong was. Men zou misschien ver wachten, dat de leider van zoo'n groep vooruitstrevende jonge menschen ook een jong en vooruitstrevend iemand zoU' moeten zijn. Maar voor ons legio nairen, die ons soms voelden als een groep losgebroken fanatici, als men schen, die alles overboord wilden wer pen, om het vaderland en Europa te redden, voor ons jonge menschen was het een zekere geruststelling en als het ware een goedkeuring en aanmoediging voor onze houding, dat iemand, die het verleden van onze politiek zoo door en door kende, ondanks zijn gevorderden leeftijd aan onze zijde stond, ja ons zelfs voorging. Dat bemoedigde ons en gaf ons vertrouwen. Waaraan een legionair nooit gedacht h eft. Dat men onzen generaal in het va derland om het leven zou kunnen bren gen. daaraan heeft nooit iemand van ons gedacht. Wanneer iemand denkt, dat wij door dergelijke daden worden bang gemaakt, volkomen. Mogelijk, dat men van meening ver schilt en in ons vaderland is dat helaas wel zeer het geval, maar voor een tegenstander die openlijk partij kiest moet men respect hebben. Wanneer men echter iemand op een dergelijke laffe wijze aanvalt en van het leven berooft, dat kan wel door geen enke len mensch met edele gevoelens wor den goedgekeurd. Het legioen heeft zijn generaal ver loren. Het kan er trotsch op zijn, dat de liefde van den generaal voor zijn vaderland de oorzaak van dezen moord geweest is, dat dus de generaal voor zijn vaderland gevallen is. Het aantal slachtoffers onder de Nederlandsche burgerbevolking tii- dijs de reeds gemelde luchtaanvallen door Britsche vliegtuigen in den nacht van 26 Maart op een aantal kleine plaatsen van het land is ge stegen tot 38 dooden en ongeveer 60 zwaar- en lichtgewonden. Tijdens het weekeinde heeft de Nederlandsche burgerbevolking door nieuwe terreuraanvallen van Brit sche vliegtuigen wederom elf doo den te betreuren. Zes personen wer den zwaar dertien licht gewond. Vijf personen worden nog vermist. Bovendien werden verscheidene woonhuizen vernield en beschadigd. Weer 15 dooden. In den loop van gisteren op ver schillende plaatsen m het Zuidwes ten van het land, heeft de Neder landsche burgerbevolking 15 doo den, 12 zwaar- en 28 lichtgewonden te betreuren. HILVERSUM, 30 Maart. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Zooals vele luisteraars gisteravond tot hun genoegen bemerkt zullen hebben, worden de programma's van den Nederlandschen Omroep, welke tot 19.15 uur te beluisteren waren, thans tot 21.15 uur over de beide Hilversumsche zenders uitgezonden. BANKBEDIENDE MET EEN TON VERDWENEN. De directie van een bankinstelling te Amsterdam ontving dezer dagen van een cliënt de Aicdedeeling, dat diens kwartaalrekening foutief was. De be trokken bediende werd ter verantwoor ding geroepen en deze beloofde, de zaak te zullen onderzoeken en dien middag rapport te zullen uitbrengen. Na het koffiedrinken kwam hij echter niet meer op kantoor terug. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de 30-jarige bediende zich door mid del van valsche handteekeningen en boekingen een bedrag van 102.000 had weten toe te eigenen. De man is spoorloos verdwenen. Op den laatsten dag van de boekenactie van den Nationalen Jeugdstorm voor onze Neder landsche arbeiders in Duitsch- land, roepen wij ook den laatst achtergebleven volksgenoot op, alsnog zijn plicht te doen. De Nederlandsche arbeiders in Duitschland, die snakken naar ontspanningslectuur, danken er u hartelijk voor. (Van onzen correspondent). BERLIJN, 30 Maart (per telefoon). Van ons plan Zondag eens lekker uit te slapen is ditmaal niets terecht gekomen. Wel was er geen lucht alarm, maar in den ochtend werden wn door onzen Hausluftschutzwacht beleefd, maar dringend verzocht zoo gauw mogelijk mee naar den zolder te komen om dezen radicaal te ont ruimen. Zolders mogen niet meer als opslagplaatsen voor koffers, meube len en allerlei rommel worden be nut, want als de huizen van de lucht uit met brandbommen worden be werkt, moet ieder onnoodig brand materiaal uit den weg zijn geruimd. Dat klinkt volkomen logisch, maar wat moet men in vredesnaam met al dien rommel doen. Wij hebben ons oudste pak aangetrokken en zijn vijl étages mee naar boven geklauterd en hebben van den rustdag een ra- tioneelen werkdag gemaakt. De la- De propagandaleider van de Nationaal Socialistische Beweging der Neder landen, Ernst Voorhoeve, bevindt zich ■Is Vrijwilliger in de rijen van het Nederlandsche Legioen In den inzet aan het Oostelijk tronc. SS-Schütze Voorhoeve (rechts) In gesprek met een kameraad SS PK Relosbery O-H-P den der opslagplaatsen werden neer gehaald en eenvoudig naar de bin nenplaats gesmeten, waar het jonge grut, knapen en meisjes, direct aan het zagen ging. De kisten, manden en koffers werden door den eigenaar naar beneden gedragen en binnen enkele uren was heel de enorme pak- zolder volkomen leeg; alleen moest nog de grond worden geschrobt en dat deden natuurlijk de vrouwen. Geen overbodige maatregel. Dat het hierbij niet om een over- bodigen maatregel ging bleek Zon dagavond en Maandagnacht. De Tommies kwamen ons twee avonden achtereen overvallen en het afweer geschut gaf ononderbroken vuur. Als gouwleider van de Rijkshoofd stad heeft dr. Göbbels juist dezer dagen een uitvoerigen oproep aan de bevolking gericht alle vereischte voorzorgsmaatregelen te treffen, om brandgevaar bij zulke vijandelijke luchtaanvallen met alle beschikbare middelen tegen te gaan. Van zijn ministerieele raadgevingen, aandui dingen en bepalingen heeft men met de vereischte oplettendheid kennis genomen, want de vijandelijke ter reur is ook ditmaal met eendrachti- gen afweer beantwoord. Waar bom men neervielen werden ten spoedig ste de voorgeschreven maatregelen genomen om verder onheil te voor- Vereende krachten. Waar brand uitbrak begon men met groote doortastendheid te blus- schen. Soldaten, die toevallig met verlof waren kwamen de vrouwen te hulp. Kinderen gedroegen zich als volwassenen. Zij legden een voor zichtigheid aan den dag, waar men van opkeek en als de brandweer ter plaatse verscheen, was het blus- schingswerk al voor een belangrijk deel geschied. Als dan na een uur of anderhalf het tegensignaal weer klinkt, ademt men op, want dat be- teekent het einde van den luchtaan val en nu kan het blusschen en op- ruimingswerk met nog grooter door tastendheid worden voortgezet. Zij, die geen dak meer boven hun hoofd hebben, of die lichamelijk letsel hebben opgeloopen, moeten verzorgd worden en dat de leuze „Het alge meen belang gaat boven het eigen belang" geen holle leuze is, is de laatste week tijdens en na den vij andelijken luchtaanval door tallooze feiten op bevredigende wijze geble ken. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyst Inquart, ontving Maandag in Den Haag den drager van bet Ridderkruis. SS-Rotteniührer Gerardus Mooyman. V.r.n.L: Rijkscommissaris, Rijksminister dt. Seyss Inquartt SS-Rottenführer Mooyman en SS-Gruppenführer Rauter SS Bildberichter-Frltz-Stapi-Pax m HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Maart (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Aan het noordelijke front van het Koebanbruggehoofd en in het gebied ten zuidwesten van Wjasma misluk ten nieuwe vijandelijke aanvallen met groote, bloedige verliezen. 27 de geschoten, In den afweerslag ten zuiden van het Ladogameer onderscheidde zich gisteren wederom onze voorbeeldig strijdende infanterie. Deze sloeg in harde gevechten van man tegen man de aanstormende Sovjet-Russische massa's af en handhaafde overal haar stellingen. In het gebied van Staraja Roessa hebben de troepen van een Duitsch legerkorps tijdens wekenlange, moeilijke gevechten alle vijandelijke doorbraakpogin gen afgeslagen en een volledig afweersucces behaald. De Sovjets verloren sedert den 23sten Fe bruari in dezen sector 61.460 dooden, 2978 gevangenen, 293 pantserwagens, 26 stukken ge schut, 806 machinegeweren, 114 granaatwerpers, 206 pantserbuk sen en 1036 automatische pisto len. In Tunis. Tijdens de afweer gevechten bij 't K "-vcbanbmggehoofd onderscheidden zich wederom Roemeensche infante- rieformaties. De vijand deed ook gisteren op tal rijke plaatsen aan het Tunesische' front hevige aanvallen op dé Duitsch-Italiaansche stellingen, zon der dat het hem gelukte de beoogde doorbraak tot stand te brengen. De luchtmacht ondersteunde onvermoeid den afweerstrijd der DuitschItali- aansche troepen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen overdag en des nachts een vijandelijk convooi aan voor de Noord-Afrikaansche kust en plaatsten volgens tot nu toe be schikbare berichten treffers op drie koopvaardijschepen. In den afgeloopen nacht vielen Britsche vliegtuigen plaatsen in W.- Duitschland alsmede de hoofdstad •des rijks aan. Zij wierpen brand- en brisantbommen uit, vooral op Bo- chum en op eenige deelen en voor steden van Berlijn. Hoofdzakelijk werden woonwijken getroffen. 27 der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Een aanval overdag door snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen op een stad aan de zuidkust van Engeland had een succesvol verloop. Oiistandige beweging bedwongen. Duitsche en Kroatische troepen hebben in samenwerking met deelen van de Italiaansche weermacht tij dens wekenlange gevechten een door Sovjet-Rusland op touw gezette communistische opstandige beweging in Zuid-Kroatië neergeslagen. Onder moeilijke weersomstandig heden en ondanks het onherberg' zame van het bergachtige gevechts terrein en de achterbaksche strijd wijze der opstandelingen werd de georganiseerde tegenstand gebroken, wapen- en ravitailleeringsopslag- plaatsen buitgemaakt. Slechts zwak ken overschotten van communisti sche benden gelukte het in het hoog gebergte te ontkomen. ROME, 30 Maart (Stefani Het 1039ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In den slag aan het front in Tunis heeft de vijand aanzienlijke nieuwe af deelingen gepantserde strijdkrach ten en infanterie in het vuur ge bracht, welker bewegingen op doel treffende wijze door de troepen der spil, die tegenaanvallen ondernemen, worden belemmerd. Volgens de plan nen zijn nieuwe stellingen betrok ken, waarbij vijandelijke omsinge lingspogingen werden verijdeld. De luchtmacht deed aanvallen op vijan delijke autocolonnes en pantserwa gens, die naar de voorste linie op weg waren. Duitsche jagers hebben zes vliegtuigen vernield, een zeven de stortte neer, na door het afweer geschut getroffen te zijn. Duitsche vliegtuigen hebben voor Philippeville een geëscorteerd con vooi aangevallen; twee koopvaardij schepen, elk 5000 ton metende, wer den door torpedo's getroffen. In de gemeente Giarratana (Ra gusa) is een tweemotorig Ameri- kaansch vliegtuig brandend neerge vallen. Een onzer duikbooten, onder bevel van luitenant-ter-zee Gianfranco Gazzana, heeft op den Atlantischen Oceaan 'n koopvaardijschip van 7000 ton tot zinken gebracht. Corpsen bestaan nog slechts voor 1/3 uit soldaten. De zware verliezen van het Sow- jetleger in de afgeloopen vijf maan den dwingen de Sowjets, naar het DNB vérneemt, op groote schaal burfeers uit de door de Duitsche troe pen ontruimde gebieden te recrutee- ren, teneinde daarmede de groote hiaten aan te vullen. Vele eenheden bestaan, naar door gevangenen over eenkomstig wordt verklaard, op het oogenblik nog slechts voor een derde uit soldaten en tweederden uit bur gers. Vele compagnieën bestaan ge heel en al uit burgers. Slechts de of ficieren en onderofficieren zijn sol daten. De manlijke bevolking van de lichtingen 1885 en 1925 werd ge dwongen gerecruteerd en zonder op leiding, gedeeltelijk ook zonder wa pens naar het front gestuurd. 26 BRITSCHE VLIEGTUIGEN VERLOREN. BERLIJN, 30 Maart. De ver liezen der Britsche luchtmacht bij de aanvallen in den nacht van 29 op 30 Maart op West-Duitschland en Ber lijn zijn volgens de tot nu toe ont vangen berichten tot 26 gestegen. Luchtdoelartillerie en nachtjagers hebben aan deze beduidende afweer- successen gelijkelijk deel. De ver nietigde 26 bommenwerpers vormen een zeer hoog percentage van de tot het Duitsche Rijksgebied doorgedron gen vijandelijke formaties. Er waren ook vliegtuigen onder van het reeds bij het uitbreken van den oorlog vlie gende type „Vickers Wellington"- alsmede viermotorige- „Stirling"- en ,Lancaster"-machines. GEALLIEERDE ONDER HANDELINGEN TE LONDEN. Volgens een bericht van United Press heeft Eden te Washington af spraken gemaakt voor onderhande lingen te Londen, die weldra zullen plaats vinden. Daaraan zullen be halve Sumner Welles, die de leiding zal hebben van de Amerikaansche delegatie, naar verder verluidt, Wel lington Koo en Soeng als vertegen woordigers van Tsjoenking en Mais- ky als vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie deelnemen. De Ameri kaansche ambassadeur. Winant, zal spoedig naar Londen terugkeeren. DE BEGRAFENIS VAN DEN RIJKSSPORTLEIDER HANS VON TSCHAMMER UND OSTEN. In de Mozaïkzaal van de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn had gister de staatsbegrafenis plaats van den over leden Rijkssportleider Hans von Tschammer und Osten. Zeer vele hooge functionarissen van het nat.-soc. Duitschland waren daarbij tegenwoordig, alsmede afgevaardigden uit verbonden staten. Dr. Göbbels hield een uitvoerige rede waarin hij het levenswerk van den overledene beschreef en er op wees, dat het diens groote verdienste was, dat hij de Duitsche sport wederom een wereldnaam heeft gegeven. Doordat hij sportverbindingen tot ver over de grenzen aanknoopte, was hij herhaalde lijk de man voor het vervullen van opdrachten van internationale politieke strekking. De minister herinnerde er daarbij aan, dat de overledene ook de weten schappelijke richtlijnen van een nieu we Duitsche lichamelijke opvoeding in het leven had geroepen, de Rijksacade mie als onderzoekings- en opvoedings instrument voor de geheele wereld. De Führer heeft als hoogste erken ning voor het werk van den overledene bepaald, dat de urn met zijn asch in de Langemarckhalle van het Rijkssport veld zal bijgezet worden. KARDINAAL PELLEGRINETTI OVERLEDEN. Maandagavond om 22.10 is kardi naal Pellegrinetti te Rome over leden. GEEN APARTE VROUWEN- COUPé'S MEER IN TREINEN Naar wij vernemen zullen voor- loopig, in verband met de groote drukte bij het treinverkeer, in de treinen geen aparte vrouwenafdee- lingen meer beschikbaar worden gesteld. CHRIS LAURENTIUS OVERLEDEN. Maandagavond ls op 72-jarigen leeftijd te Amsterdam overleden de tooneel- speler Chris Laurentius. Enkele weken geleden zou hij bij de voorstelling van „Antigone" in den Stadsschouwburg te Amsterdam mee werken in het koor der grijsaards. Tij dens de repetitie kreeg Laurentius ech ter een hartaanval. Hij moest toen on middellijk rust nemen. De begrafenis is vastgesteld op Vrijdag op de Oosterbegraafplaats te Amster dam. VI. F) E conclusie mag thans lui- den, dat er door amateurs helaas veel verknoeid is door ondeskundige teelt en ondeskun dige bewerking, terwijl er met dezelfde moeite iets behoorlijks verkregen had kunnen worden. Daarom hebben wij in deze serie een aantal adviezen gegeven; niet. hoè men moet telen of fer menteeren, maar wel hoe en waar men zijn licht kan opsteken, om dan terdege voorgelicht aan den slag te gaan en honderd pro cent meer kans te hebben op een goed product. Niemand heeft immers iets aan waardeloozen rommeL En als ieder deze adviezen op volgt, dan zal niet alleen het aan tal amateurs dit jaar weer aan zienlijk toenemen, maar ook de hoeveelheid tabak voor eigen gebruik en vooral de kwa liteit. Verleden jaar was de grootste inzending 5 Kg, de kleinste ca. Kg, terwijl het ge middelde van alle ingezonden partijen 5 Kg bedroeg. Hoeveel halen de amateurs dit jaar? Het antwoord is aan U, lezer. Ga aan den slag: bestelt een boekje bij de Landsdrukkerij, koopt „Slits nr. 25" bij een bona fiden zaadhandelaar of recht streeks in Druten, zaait, verpot en plant uit en oogst straks, om dan even weloverwogen het fermenteeren deskundig te laten verzorgen. Kortom: bezint, eer gij begint; doe wat ge doet, goed! Anders is het zonde van uw stuksken groncT Volgt ge dezen welgemeenden raad op, dan zult ge later bij de schouw onder het genot van een geurig pijpje „eigen Inlandlsch", nog wel eens aan ons denken. Maar wij hopen voordien al te hooren, hoe de oogst geworden is en daarna, hoe de tabak smaakt. Desnoods proeven wij gaarne mee, om uw smaak aan den on zen te toetsen. --- Teneinde het vervoer van personen en goederen door den nieuwen Noord Oostpolder snel en vlot te doen ge schieden, worden reeds thans wegen aangelegd. Een wals aan het werk CNF-v. Bulten-Pax m Degenen, die door eerlijken arbeid in het bezit zijn gekomen van biljet ten van duizend of vijf honderd gul den en hun belastingplicht tot dus verre volledig hebben voldaan, heb ben niets te vreezen en behoeven er evenmin voor bevreesd te zijn, dat zij de tegenwaarde van hun ingele verde biljetten zullen verliezen. Iedere weldenkende zal het echter begrijpen, dat gezien het enorme aantal in te leveren biljetten, de be lastingadministratie tijd noodig heeft om de tegenwaarde te kunnen uit- keeren. De laatste dagen doen ook hard nekkige geruchten de ronde, dat de biljetten van honderd gulden het zelfde lot als die van duizend en vijfhonderd gulden zou te wachten staan. Mede in verband met deze geruchten viel op vele plaatsen een sterke drang waar te nemen onder het publiek om zich van de honderd gulden biljetten te ontdoen en deze om te ruilen in kleinere biljetten. Naar aanleiding hiervan kan worden verklaard, dat er niet aan gedacht wordt ook de biljetten van honderd gulden op te vorderen. Er bestaat aan ook geen enkele reden om de honderd gulden biljetten uitge zonderd in de werkelijk noodzakelij ke gevallen - in kleinere biljetten om te wisselen. Overigens kan er op ;ewezen worden, dat er voldoende leinere biljetten in circulatie zijn, zoodat het betalingsverkeer geener lei moeilijkheden uit dien hoofde be hoeft te ondervinden. Bovendien zorgt de Nederlandsche Bank, welke de ontwikkeling nauwkeurig gade slaat, voortdurend voor een voldoen de voorziening met kleinere biljet ten en zij is eventueel bereid b.v. voor loonbetalingen kleinere biljet ten ter beschikking te stellen. Het geld op de bank! Ten slotte moge er nogmaals op worden gewezen, dat in het beta lingsverkeer geen moeilijkheden zich zullen voordoen, wanneer het pu bliek de niet benoodigde gelden bü de banken deponeert en het grootste edeelte van zijn betalingen via de ianken of via de giro laat loopen. In dit opzicht heeft het publiek het dus zelf in handen om zichaueven- tueel voordoende storingen zoo snel mogelijk uit den weg te ruimen. Den Helder heeft zijn vondeling. Het is een meisje van pl.m. een half VERDUISTER GOED. Deze week van 20.15—7.00. Maan op: 5.21, onder 14.36 4 April Nieuwe Maan. Meisje ziet er gezond uit, heeft bolle, blozende wangen, vroolijke donker groene oogjes, het is levenslustig en lacht veel; het heeft donkerblond glad haar en een stomp neusje. Ook is het meisje kort geleden gevacci neerd, want de pleistertjes om de wonden te beschermen bevinden zich nog op het rechterdijbeentje. Opmerkelijk is, dat het meisje in zoo'n uitstekenden toestand ver keert. Tot het laatste moment heeft het kindje ongetwijfeld een goede verzorging gehad. Dat schijnt er op te wijzen, dat achter dit geyal een froote tragiek verborgen zit. Het. indje is door den vinder, een jon geman nog, die een eerste dochtertje van 8 maanden heeft, mee naar huis genomen en daar verblijft het thans, in afwachting van de dingen, die na der zullen geschieden. De twee meis jes kunnen het best met elkaar vin den en de moeder heeft zelfs een kindje niets ontbreekt. Inlichtingen gevraagd. Zij, die omtrent dit meisje nadere inlichtingen aan de politie kunnen verschaffen, worden daartoe drin gend uitgenoodigd. Nadere aanknoo- pingspunten zijn wellicht in de vol gende omschrijving van de kleertjes te vinden: flanellen hemdje, woj- katoenen borstrokje, gewone luier, lichtblauw, doorzichtig gummi broekje, wit katoenen slobbroek, wit truitje, rose wollen sokjes, het wol len manteltje met mutsje is afgezet met een witte rand pluche. Het kindje was gewikkeld in gen rose wollen dekentje. INBRAKEN EN DIEFSTALLEN. Een bewoner van de Burgemees ter Houwingsingel deed bij de poli tie aangifte, dat twee koniinen van zijn erf zijn ontvreemd. Op den Kanaalweg is in twee per- ceelen ingebroken. Uit één dezer twee wordt niets vermist. Een beurtschipper vermist een pak, dat vermoedelijk van ziin schuit is weggenomen. Een dienstbode werd aangehou den, daar zij van haar werkgever verschillende goederen had ont vreemd. Bij haar verhoor bekende zij. De goéderen zijn opgespoord. VERKEERSZONDAARS. Een fietser werd bekeurd, daar zijn rijwiel niet verlicht was na den tijd, dat dit verplicht is. Een fietser, die in verboden rich ting reed, werd eveneens bekeurd. JEUGDIGE INBREKERS. Een paar zeer jonge jongens (7-8 jaar) waren een onbewoond huis binnengedrongen en namen diverse deelen van het huisraad weg. De po litie maakte procesverbaal op. CONCERT VAN HELDERS MANNENKOOR OP A.S. ZONDAG IN CASINO. Bereids is medegedeeld, dat het voorjaarsconcert een feestelijk ka rakter zal dragen in verband met het 62-jarig bestaan van het koor. De pianiste Maria Stroo en de de clamator Willem van Cappellen, bei den uit Hilversum, zullen dezen keer medewerken. De nog jeugdige pianiste Maria Stroo trad, na haar solisten-promo tie aan het Conservatorium te Am sterdam, met groot succes met ver schillende beroepsorkesten hier te lande op. Vóór de pauze zal ten gehoore ge bracht worden „Sonette del Petrar- ca" E groot, en „Sonette del Petrar- ca" SS. groot, beide van Fr. Liszt en na de pauze „Variations brillan- tes sur le Rondeau favori Je vends de Scapulaires de Ludovic" - van Fr. Chopin. Op speciaal verzoek heeft Helders Mannenkoor aan het te zingen pro gramma alsnog toegevoegd: Ave Maria (met tenor- en bariton-soli) van Fr. Abt. Onze vaste medewerk ster mevr. M. Nymeyer-Moorman verleende haar gewaardeerde mede werking als accompagnatrice. De declamator Willem van Cap pellen verwierf zich in den lande reeds groote bekendheid. ANNA PAULOWNA. CREMATIE C. REZELMAN. Onder groote belangstelling had gistermiddag te Westerveld de cre matie plaats van den heer C, Rezel- man. WIERINGEN. 60 jaar getrouwd. - Het echtpaar J. ScheitusA. Halfweg, wonende in de Noorderbuurt te Westerland in Wie- ringen, hoopt 1 April den dag te her denken, waarop het 60 jaar geleden in den echt werd verbonden. De oud jes zijn beiden bijna 84 jaar. Stierenkeuring. - Zaterdagmorgen werd op het terrein aan de Parklaan te Hippolytushoef de voorjaars-stieren- keuring gehouden vanwege de Prov.- Comm. en het N.R.S. Van de 1-jarige stieren werden voor het N.R.S. goedgekeurd: Cesar 7 van gebr. Bakker. Cesar 9 van M. Bakker, Lindy en Iwan van wed. D. N. Mulder, Etje's Simson van gebr. Montsma, Wie- ringermeer en Diamant van W. Pran ger, Anna-Paulowna. Voor het N.H. werden goedgekeurd: Rooske's 9 Lodewijk van S. J. Koorn. Bravo van wed. D. N. Mulder, Grietje's Simson 2 en Geetje's Simson van gebr. Montsma, Wieringermeer en Cesar van Jb. Tijsen. Voor P. werden goedgekeurd: Wllson van wed. D. N. Mulder. Jouke van Jn. Veerdig Coenraad van D. Veerdig en Const. Frans 7 van Jac. v. Duin, Anna- Paulowna. In het N.R.S. werd definitief opge nomen de 2-jarige stier Cesar 4 van Jn. Veerdig. De 4-jarige stier Cesar van M. Bak ker werd goedgekeurd voor Centr Keuring te Alkmaar. Afgekeurd werd 1 stier.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1