DAGBLAD VOOR Rotterdam door bomaanval geteisterd. Oogst van één maand strijd ter zee. 180 dooden, 400 gewonden. Geen wedstrijdsport in Rotterdam op Zondag 4 April. Dichtbevolkte arbeiderswijken getroffen. Duizenden dakloos. Vier Belijdenissen van een Politiek Penseel. Aanslag op Burgemeester van Baexem. Aan verwondingen overleden. b« "p»«'»er .jarJ; ««■ia pj-~I J 149 Vijandelijke koopvaardij- en 20 oorlogsschepen tot zinken gebracht. Eden's besprekingen in Washington. Voor 95 pet. overeen stemming bereikt. Eden weigert inlichtingen. Gabes en El Hamma ontruimd. Ter verkorting van het Tunesische front. „De grenzen der Sovjet-Unie Nieuwe Zeepbonnen. Voor Duitschers ter kennis neming. „VRIENDEN". STADSNIEUWS. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland Alkmaar - Voordam C 9. N.V. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningst<aa> 78. Telefoon 3345 (3 lijnen). Postrekening 449041. VRIJDAG 2 APRIL 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 77. 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. 's-GRAVENHAGE, 1 April. - In de middaguren van Woensdag hebben Britsche vliegtuigen bij zeer goed zicht de stad Rotter dam aangevallen. De neergewor pen bommen troffen hoofdzake lijk dichtbevolkte arbeiders wijken. Heele stratenblokken werden vernield. Volgens de tot dusver ontvan gen berichten had de Neder- landsche burgerbevolking 180 dooden en 400 gewonden te be treuren. Helaas moet verwacht worden, dat het aantal slacht offers nog zal stijgen. De Duitsche en Nederlandsche autoriteiten hebben terstond alle beschikbare krachten aan het werk f;ezet voor de redding van slachtof- ers en voor opruimingswerkzaam heden. Zij droegen zorg voor een voorloopig onderkomen en voor de hulpverleening aan de duizenden dakloos geworden mannen, vrouwen en kinderen. De horizon vervaagt in een dikke, vuilig geel-roode walm, die over de daken hangt en als met taaie vang armen in de straten grijpt. In de middaguren wierp het Britsche luchtwapen zijn bom men neer. Zooals altijd troffen zij de woonhuizen der bevolking en vernietigden in de puinen der onder een vuurgloed ineenstor tende woonsteden het leven van vele mannen, vrouwen en kin deren. Ter plaatse waar de ouders bezig waren met hun ar- beid en hun zorgen, waar de kin deren hun kleine genoegens be leefden, rukte de Britsche dood hen weg. De oplaaiende vuur tongen boven de resten der hui zen, de smadelijke puinen van heeïe woningblokken en de gru welijke leegte van donkere ven stergaten in heele straten, het nerveuze haasten der menschen, de radeloosheid van hun blik, het leed op de roodbehuilde ge zichten en de ordelooze wirwar van armzalige wagens en kar ren, met resten van bedden en bescheiden bezittingen vormen een ernstige kreet van beschul diging. Hartverscheurende tooneelen. Rondom laait de brand, spannen afgematte brandweerlieden zich in om te redden wat nog gered zou kunnen worden, strompelen en haasten opgejaagde menschen zich over steenen, balken, versplinterd huisraad, belachelijke kleinigheden als laatste bezitting met de handen opbeurend, rijden en staan auto's en handkarren overal om huisraad, dat in de straten opgestapeld ligt, weg te halen. En steeds dieper zwalkte de vuile walm en rook tusschen de hui zenrijen door, zoodat de tranen m de bogen springen, doordringt de kleeren der menschen met een pene- tranten brandgeur, die nog dagen lang blijft hangen, klinken de haas tige stappen over glassplinters, waarbij de menschen bang zijn, dat ook hun schoenen nog vernield zul len worden. Deze doodendans in de arbei derswijk van Rotterdam vervult een iegelijk in de s'-ad. Wanneer de gedachten probeeren den chaos te doordringen en te or denen, stuiten zii af op de on begrijpelijkheid van het ontzet tende gebeuren. Slechts vluchtige indrukken be ginnen zich geleidelijk af te teeke nen: een half opgegroeid meisje, met afgezakte kousen, een gescheurden rok, roodbehuilde oogen, de bloedi ge neus vluchtig verbonden met een stukje gaas, heeft uit de puinen van haar vernielde huis een pop, een teddy-beer en een prentenboek ge red 'van haar broertje of zusje en deze schatten draagt zii nu op een smal dienblad naar een stapel huis raad, dat ligt te wachten op vervoer. Misschien had deze kinderlijke lief desdienst reeds geen zin meer. Mis schien waren haar broer of zuster wol ergens mede onder de puinen bedolven. Een waanzinnigheid van Engeland. Maar sinds wanneer houden de aanstichters van deze oorlogsmisda den rekening met het geloovige ge moed van een volk? Bekommeren zu zich nog om menschelijke ontroerin gen die zij in hun eigen gemoed reeds lang gedood hebben? Wanneer het maar in hun kraam p.^rnnee- komt. Zij beweerden het Europee sche oorlogspotentieel te treffen Het verzoek van den voorzitter van den Ned. Voetbal Bond om de voetbal wedstrijden in Rotterdam a.s. Zondag geen doorgang te doen vinden in ver band met de waanzinnige terreurbom- bardementen op de burgerbevolking, waardoor deze in diepen rouw is ge dompeld, is door mij volkomen begre pen. Ik geloof, dat de geheele sport wereld dit verzoek zal begrijpen en daarom ook aan mijn wensch om op Zondag 4 April in Rotterdam geen sport te houden, gehoor zal geven, dit uit piëteit voor de dooden en hunne achtergeblevenen. De Rijksgevolmachtigde voor de sport, H. VAN GRONINGEN A STUHLING. te willen treffen. De honderdvoudig bewezen feiten echter getuigen te gen hén. Ook in Rotterdam hebben zij de woonsteden van vreedzame arbeidzame gezinnen getroffen. Deze oorlog is voor Engeland een waanzinnigheid, dat weten thans aan gene zijde van het Kanaal men schen, die niet tot de domsten be- hooren. De politieke ontwikkeling, juist in de laatste weken, waarin ae Britsche plutocraten datgene aan het bolsjewisme hebben moeten prijsge ven, wat zij van Duitschland veron derstelden en dat land niet gunden en waarvan zij de eeuwen door heb ben geleefd als van het kostbaarste politieke kapitaal, heeft deze waan zinnigheid bevestigd. Het mag niet verwonderen, dat deze Britsche waanzin aan steeds nieuwen waan zin het licht schenkt. Het Nederland sche volk echter, dat eens den Brit als bondgenoot vertrouwde, mag zich, gezien het stijgende aantal van zijn gedoode vrouwen en kinderen en zijn vernielde woningen afvra gen, of deze waanzin zelfs nog me thode heeft, dan wel, of hij niet al lang reeds is uitgegroeid tót onge breidelde misdaad. Dood, ellende en ontzetting. Degenen, die van genoegen in de handen klappen en met heime lijke welwillendheid aan het „tweede front" denken, wanneer Britsche bommenwerpers na vol bracht vernielingswerk over hen heen ronken, terwijl dood, ellende en ontzetting gekomen is over honderdduizend hunner eigen volksgenooten, zullen er goed aan doen deze vragen te overwegen, Hun geestelijk vermogen tot het verkrijgen van inzicht moge he den nog falen, zij zullen echter ongetwijfeld het antwoord zeer snel vinden wanneer het niet zou blijven bij het voorproefje, dat Rotterdam en vele andere plaat sen in Nederland de laatste maan den gekregen hebben van het „tweede front". DE SCHOLING VAN DEN SOCIALEN VOORMAN. Ter bekwaming van de in de be drijven aangestelde sociale voorman nen heeft het Nederlandsche Arbeids front scholingscursussen in het leven geroepen. Deze scholing werpt haar vruchten af voor alle werkers en is derhalve een bedrijfsbelang. Van den „Betriebsführer" wordt dan ook verwacht, dat hij tijdens de scholing het loon doorbetaalt en de reiskosten vergoedt, terwijl de kosten van de scholing door het Ned. Ar beidsfront worden gedragen. 's-GRAVENHAGE, 1 April. Op 29 Maart 1943, tegen half tien des avonds, is de burgemeester van de gemeente Baexem, in de provincie Limburg, W. A. Hetterscheidt, door eenige tot dusver onbekende daders met verscheidene schoten in zijn woning neergeschoten. Hetterscheidt is aan zijn verwondingen overleden. De bevolking wordt uitgenoodigd deel te nemen aan de opsporing van de daders. Voor ter zake dienende aanwijzingen, die leiden tot de ar restatie der misdadigers loof ik een belooning uit van f 25.000.-. welk bedrag met uitsluiting van gerech telijke formaliteiten verdeeld zal worden. Iedere Duitsche of Neder landsche politie-instantie zal desbe treffende mededeelingen in ont vangst nemen. (w.g.) RAUTER SS-Gruppenführer und Generalleutnant D.P. in een Tunesië. Aan middelen, doch alleen d- -n - -I pK Arpp.-H H-Se-P m 1 Vu»' CHURCHILL SCHILDERT HET BOSJEWISME VAN 1920—1942 1. Churchill in een rede voor de Oxford-beweging op 18 Nov. 1920: „Het Bolsjewisme is geen politiek, het is een ziekte; het is geen geloof, het is een pest.'Naar mijn oordeel moet alle schade en ellende in Rusland door de ver dorvenheid en waanzin van de Bolsjewisten ontstaan zijn, en kan in Rusland of in Oost-Europa van een opleving op. welk gebied ook geen sprake zijn, zoolang deze slechte men schen de Russische natie in handen houden. De politiek, welke ik steeds zal voorstaan, is de val en de vernietiging van dit misdadig regiem." HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 1 April. - Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Vrij krachtige vijandelijke aanvallen op het N. front van het Koebanbrugge- hoofd zijn bloedig afgeslagen. Van de andere sectoren van het Oostelijke front wordt slechts plaatselijke gevechtsactie gemeld. De luchtmacht heeft aan de Moermankust een vijandelijk vracht schip van 2000 ton in den grond ge boord. In de periode van 21 tot 31 Maart zijn aan het Oootelijke front alleen al door af deelingen van het Leger en de Waffen- SS 456 Sovjet-pantserwagens vernield, buitgemaakt of onbruikbaar gemaakt. In Tunis leverden onze troepen ook gisteren zware afweergevechten. Nume riek sterkere Britsche en Amerikaansche afdeelingen trachtten vergeefs door om singeling deelen der Duitsch-Italiaansche troepen af te snijden. De superieure leiding en de gevechtsprestaties onzer troepen hebben tot dusverre al deze be doelingen van den vijand verijdeld. Bjj een overdag door vijandelijke bommenwerpers op Rotterdam on dernomen aanval werden woon wijken in de binnenstad zwaar ge troffen en zware verliezen onder de bevolking veroorzaakt. Vanochtend verscheen een enkel viermotorig vijandelijk vliegtuig onder bescherming van het wolkendek boven het grensgebied van Noordwest-Duitsch- land en liet verscheidene bommen val len. Het werd neergeschoten. De zender van Londen meldt, dat President Roosevelt Dinsdagavond heeft verklaard, dat zijn besprekingen met Minister Eden overeenstemming der wederzijdsche opvattingen hebben op geleverd. Tot dusver is in alle confe renties tusschen de Ver. Staten en andere geallieerde naties een overeen stemming voor 95 pet. verkregen. Roo sevelt verwacht dat in de nabije toe komst hierop besprekingen over na- oorlogsproblemen zullen volgen met Sovjet-Rusland. Aan de "besprekingen te Washington is reeds een gedachtenwisseling tus schen Eden eenerzijds en Stalin en Molotof anderzijds vooraf gegaan. Wat Berlijn er van zegt: Van Roosevelts uitlating, dat voor 95 pet. overeenstemming is bereikt, ls in Berlijnsche politieke kringen met belangstelling kennis genomen, ook al is men daardoor geenszins verrast. Aangezien het bij de besprekingen in hoofdzaak ging om het Sovjet-pro bleem, laat deze opmerkelijke eens gezindheid in de wederzijdsche opvat tingen weer eens het licht vallen op de Amerikaansche bereidwilligheid om tot iederen prijs te komen tot een volko men overeenstemming met Sovjet-Rus land. waarbij de taak van het Atlantic Charter en dergelijke grondbeginselen aan den kant van Groot-Brittannië en de Ver. Staten maar al te duidelijke taal spreekt. Hoe ver men reeds gegaan is in zijn bereidwilligheid blijkt uit de mededee- ling van Roosevelt, dat hij hoopt, dat deze besprekingen in de naaste toe komst met de Sovjet-regeering kunnen worden voortgezet. Hij zou dit nauwe lijks gezegd hebben wanneer niet zeer positieve en concrete voorstellen t. a. v. de Bolsjewistische eischen bij de En- gelsch—Amerikaansche besprekingen te voorschijn zouden zijn gekomen. In welke richting echter deze Bols jewistische eischen gaan, blijkt o.m. uit de benoeming van Korneitsjoek tot plaatsvervangend Commissaris van Buitenlandsche Zaken der Sovjet-Unie. De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Eden. heeft volgens den Britschen berichtendienst geweigerd tijdens een persconferentie antwoord te geven op vragen betreffende de na- oorlogspolitiek en de kwestie van de heerschappij in de lucht, aangezien deze problemen „uiterst delicate en ge compliceerde aangelegenheden zijn en men eerst eenigen tijd daarover moet nadenken." In den strijd tegen de Britsche en Amerikaansche verbindingen ter zee hebben duikbooten in Maart 138 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenljjken inhoud van 851.600 ton in den grond geboord en 18 an dere schepen met torpedo's getrof fen. De luchtmacht heeft in dezelfde periode 11 koopvaardijschepen met een gczamenlijken inhoud van 75.000 ton tot zinken gebracht en 39 vracht schepen met een gezamenljjken in- foud van 220.000 ton beschadigd. Een leel daarvan kan eveneens als tot linken gebracht worden beschouwd. Udus zjjn in Maart 1943 tenminste 49 vijandelijke koopvaardijschepen net een gezamenljjken inhoud van J26.600 ton tot zinken gebracht. Ook in den strjjd tegen vijandelijke oorlogsschepen hadden Marine en Luchtmacht succes. Lichte vloot- trjjdkrachten boorden 2 torpedo jagers, 7 duikbooten en 9 motor- torpedobooten in den grond. Een derde torpedojager werd door een duikboot tot zinken gebracht. Twee torpedojagers en 7 motortorpedoboo- ten werden beschadigd. De lucht macht vernietigde een duikboot en een escortevaartuig en beschadigde 2 torpedojagers, 2 duikbooten en een patrouillevaartuig". DRANKDIEFSTAL UIT HAAGSCH SCALA-THEATER. Eergisternacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het Scala theater te 's-Gravenhage. Uit den kelder werden 92 kruiken oude ge- never, 30 flesschen whisky, 48 fles- schen cognac en 35 flesschen likeur ontvreemd. De bokswedstrijd om het Nederlandsch kampioenschap middengewicht tus schen Luc van Dam en George Posno, welke Woensdagavond In het Con certgebouw te Amsterdam plaats vond, werd in de tiende ronde door opgeven van Posno door Van Dam gewonnen. Tijdens het gevecht A Stapt-Pa* m Aan het Italiaansche legerbericht ontleenen wij: In Tunis worden de gevechten voortgezet met bijzondere felheid in de Noordelijke en Centrale sectoren van het front. Tijdens onze tegen aanvallen werden 172 krijgsgevan genen gemaakt en eenige kanonnen en gepantserde strijdmiddelen ver nield. ïn den zuidelijken sector zjjn Gabes en El Hamma ontruimd ingevolge bewegingen ter verkorting van het front. Duikbommenwerpers hebben vijande lijke batterijen en concentraties van tanks aangevallen, waarvan een groot aantal beschadigd werd. Elf vijandelijke toestellen werden neergeschoten door Duitsche jagers tijdens luchtgevechten. Een groote formatie veelmotcrige bommenwerpers heeft brisant- en brandbommen geworpen op Cagliari en omgeving. Onder de bevolking vielen 60 dooden en 62 gewonden, voor zoover tot dusver geteld konden worden. Onze jagers schoten drie viermotorige ma chines neer. Een van onze vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. Göteborgs Morgenposten bespreekt in een artikel „De grenzen der Sovjet- Unie" de mogelijkheid van een bols jewistische expansie. Indien Duitsch land zou ophouden belligerent te zijn, aldus hetf blad, zou men nauwelijks kunnen verwachten, dat Engeland en dc Ver. Staten in staat zouden zijn, een expansie der Sovjet-Unie te ver hinderen. doord-at zij het druk zouden hebben met den oorlog tegen Japan. 's-GRAVENHAGE, 1 April. - Tot en met 30 April 1943 geeft de met „Algemeen 534" gemerkte bon van de Bonkaart voor voedingsmiddelen en de met „T eenheidszeep" ge merkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten recht: hetzij op het koopen van een stukje van 24 of 28 gram luchtgevulde eenheids toiletzeep 40 of 75%; hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21%; hetzij op het doen wasschen van vyf kilogram droge vuile wasch. De met „Algemeen 535" gemerkte bon van de bonkaart voor voedings middelen en de met „T waschpoe der gemerkte bon van de aan kin deren beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven voorts tot en met 30 April a.s. recht hetzij op het koopen van 250 gram wasch- poeder of zeeppoeder (oude of nieu we samenstelling), hetzij op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch, terwijl de met „T toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten recht geven op het koopen van één stuk van 50 of - voor zoover voorra dig - 75 gram toiletzeep (oude sa menstelling). De geldigheidsduur van de voor eenheidszeep aangewezen bonnen „Algemeen 514" en „S-eei.heidszeep" en van de voor waschpoeder aange wezen bonnen „algemeen 515" en „S waschpoeder" en van de voor toiletzeep aangewezen bon „S toi letzeep" is verlengd tot en met 30 April 1943. BONAANWIJZING GENERATOR- ANTHRACIET EN BAGGERTURF, Van 1 tot en met 30 April 1943 geeft elk der met de woorden „generator- anthraciet, zestiende periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 H.L. (maximum 75 kg) anthraciet-nootjes IV of V. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „generator- turf, zestiende periode" gemerkte bon nen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. BONAANWIJZING VOOR KAARSEN. Van 1 April tot nader te bepalen da tum geven de met „20 verlichting" en 32 verlichting" gemerkte bonnen der petroleumkaarten, respectievelijk S 108 en S 208, recht op het koopen van 1 rantsoen kaarsen (300 gram). Het ligt in het voornemen, van 1 April tot 1 Oc- tober 1943, eens per twee maanden, dus driemaal, een bon voor een rantsoen kaarsen aan te wijzen. Men dient derhalve het verbruik van kaarsen over de drie termijnen te ver- deelen. VERDUISTER GOED. Deze week van 20.15—7.00. Maan op: 6.30, onder 17.11 4 April Nieuwe Maan. De commissaris-generaal voor de Openbare Veiligheid en Hoogere SS en Politeileider maakt bekend; Ingevolge de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registratie bureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitsehers tengevolge van on bekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing bin nen Nederland en naar het buiten land de bepalingen dezer verorde ning niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden per sonen, onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, op zich bü het bureau van den poli- tie-officier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats l»ij vestiging uit het buitenland, bij ver huizing binnen Nederland eh bij vertrek naar het buitenland schrif telijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duitsche volk \Y/OENSDAGMIDDAG in den trein W van Rotterdam naar Amster dam, eenige uren na het bombarde ment op de Maasstad. In een hoek van de coupé zit een moeder met haar twee kinderen het drietal is ontsnapt aan het noodlot en zoekt nu elders in den lande een veilig onder komen. De kinderen turen naar het voor bijschietende voorjaarslandschap zij beseffen al niet meer aan welk gevaar zii ontkomen zijn. Maar de moeder zit daar als een opgejaagde hinde en als iemand ter loops opmerkt dat Rotterdam zoo juist gebombardeerd is, barst zii los: „God meneer, 't is verschrikkelijk! Onze „vrienden" hebben ons weer eens bezocht dat geeft zich ten minste voor onze vrienden uit en zoo'n smijtpartij in 't wilde weg noe men ze dan hoogdravend een suc cesvol luchtoffensief. Bah, de hel den! Ik haat ze! Den mond hebben ze vol van wat ze alles wel zullen doen, maar als ze ergens willen bombardeeren, durven ze niets te riskeeren en gooien maar uit veilige hoogte. Wat kan ze hun „vrienden" schelen?" Een overkropt gemoed uit zich en, de anders toch dikwijls zoo En- gelsch-gezinde reizigers zwijgen be schaamd. Tegen de heftige verwijten van deze vrouw, die daareven van nabii ondervond, wat Anglo-Ameri- kaansche mentaliteit wil zeggen, we ten zij weinig in te brengen. VERWIJTEN? Ja, aan het adres van deze anders zoo heimelijk Engelsch-lezende en -denkende (maar altijd Nederlandsch-sprekende!) land- genooten, die nu met den mond vol tanden zitten, omdat het debiteeren van de propagandaleuzen der En- gelsche radio: vechten voor de be schaving, voor de Europeesche cul tuur, voor de kleine volken en wat al meer voor fraais, nu wel een zeer averechtsche uitwerking zou heb ben. Tegenover de waarachtigheid der getergde vrouw zwijgt zelfs het ge roddel stil en één moment dringt de realiteit tot iederen Nederlander door - hoe „anti" hij overigens ook zijn moge. En al zullen er 's avonds weer enkelen terugvallen in de sfeer van. gedachtelooze verheerlijking van al wat Britsch is, een belangrijk deel van ons volk, in het bijzonder van de Rotterdammers, wendt zich vol afgrijzen af van „vrienden", die steeds opnieuw zooals'zii nu zelf herhaaldelijk hebben kunnen con- stateeren woonhuizen en zieken huizen kiezen als doel voor hun luchtoffensieven". „Zoo moet het gaan!" dorst iemand bij de Rotterdamsche puinhoopen te zeggen zoo slingerde de gepijnig de moeder de coupé in: „Én dan moet je huis daar staan uitbranden; dan moet je niets weten van je fa milie, van je manZij snikte het uit. Moet het zoo gaan? Het antwoord is niet moeilijk: Neen, duizendmaal neen! maar nü het zoo gaat, zii vastgesteld, dat het slechts den Ne derlanders een anderen, beteren kijk op het gebeuren rondom ons geeft. Onze „vrienden" leeren het ons. Helaas een dure les. Jr. behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De verplichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudeten- duitschers en voor volksduitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat per sonen ter vervulling van hun dienst plicht voor de weermach worden op geroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke vertegenwoordiger, eveneens wan neer hij zelf geen Duitscher is. voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bii de hulpregistratiebureaux bij de „Ortsgruppen der NSDAP." Get. RAUTER; CONCERT HELDERS MANNENKOOR Hieronder nog eenige critieken betreffende het optreden van de piano-soliste Maria Stroo, Rott. Philharmonisch Orkest (Nieuwe Rotterdammer) „De pianiste Maria Stroo frap peerde al dadelijk door de wijze waarop zij het vierde concert van Beethoven inzette, door iets bloe migs in de klankgeving en door iets van voorname rust in de voor dracht. De techniek is gaaf, die het brillante uit den weg gaat, dat alles wijst er op, dat Maria Stroo gebie den zal kunnen bereiken, waarin be trekkelijk weinig goede gidsen zijn." Arnhemsche Courant 19-11 '42 (Arnh. Orkestvereeniging) „Als een jonge pianiste zóó een concert van Mozart speelt, als Ma ria Stroo gisteren, behoeft men aan haar muzikalen en technischen aan- aanleg niet te twijfelen. Er gaat daarbij iets jongs, iets kuisch en leven digs van haar spel uit, dat haar op treden een geheel eigen karakter ver leent. Maria Stroo droeg het concert met de zonnigheid en den weemoed, het speelsche en gevoelige voor, die het kenmerkt „De belangrijkste prestatie kwam van de pianiste Maria Stroo, die in Beethoven's concert opmerkelijke eigenschappen ten toon spreidde. Een voortreffelijke vingertechniek en goede smaak stellen deze jeugdige en veelbelovende soliste reeds nu tot veel in staat. De melodische accen ten werden doordacht geplaatst en de beide hoekdeelën toonde een ge zond gevoel voorwaarts. TRAP VAN PAARD GEKREGEN. In de Zwaanstraat werd een man door een onverwachten trap van een paard zoodanig verwond, dat hii door leden van den Luchtbescher mingsdienst naar het gebouw van den G.G.D. overgebracht moest wor den. H.A.V.-NIEUWS. Zondag a.s. wordt te Alkmaar de jaarlijksche singelloop gehouden, waar bij Huurman natuurlijk weer van de partij is. Hij gaat dezen keer echter niet alleen, doch wordt vergezeld door een zestal C-klassers, te weten C. Roos, W. J. E. Looman, P. Boogaard, W. P. Erkelens, G. Collet en C. v. d. Poll, beter bekend onder den verzamelnaam van „Stal Huurman." Onder leiding van Huurman hebben zij gedurende de af- geloopen maanden overdag en bii maanlicht op de wegen en velden rond den Helder getraind en wij zijn be nieuwd hoe zij het eraf zullen brengen. UIT HET POLITIERAPPORT. Door een inwoner van de Stern straat werd aangifte gedaan, dat eenige ruiten van ziin woning door ingooien waren verbrijzeld. Drie personen werden bekeurd wegens het niet kunnen toonen van hun persoonsbewijs. Een fietser werd geverbaliseerd, daar zijn rijwiel geen bel bezat. In een perceel aan de Weststraat werd ingebroken. De dader ont vreemdde enkele voorwerpen. OPENINGSWEDSTRIJDEN WIELERBAAN „WIERINGEN." Zondag 11 April zal de wielerbaan te Wieringen feestelijk geopend worden met een programma waaraan in hoofd zaak Noordhollandsche renners deelne men. Al wat Noord-Holland de laatste jaren aan baanrenners heeft voortge bracht behoort tot de deelnemers: Kees Bakker, Jan Derksen, Klink, Jan Pronk, Piet Evers, Arie Vooren. Daar naast zijn tal van andere opkomende „wielersterren" geëngageerd, o.a. Gé Peeters, de jonge Haarlemmer, die het afgeloopen winterseizoen als sprinter een openbaring was op de winterbaan te Brussel. Peeters zal het 11 April in den sprint moeten opnemen tegen Jan Derksen, Pronk en den oud-amateur kampioen Bernard Remkes. Een 60 K.M. koppelwedstrijd zal o.a. worden gereden met Klink—Pronk. Derksen— Vooren, Kees Bakker—Remkes, Piet EversLust, Van BoheemenPeeters en diverse andere koppels. XVUUUC I UUA v

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1