DAGBLAD VOOR Nederland ^A^estwal van Europa. Invasie kan thans geen beslissing brengen. Deelneming aan cursus voor militaire training. Een reis langs de kusiversierkingen. Ons land één groote vesting. Gestaakte Sovjet-aanval bij Bruggehoofd van Koeban. Duitsche luchtactiviteit in het gebied van de Middell. Zee. Cyrill Fallosver hei geallieerde krijgsplan. Vier mogelijkheden. Nieuw stadium in den strijd in Tunis. Liquidatie Ned. Banken in Ned. Indië. Brandstoffenbonnen verloopen 15 April. Inlevering vóór dien datum. Bijzonder verlof voor werknemers en scholieren. Nieuwe verordeningen. Afscheid van 600 W.A.-mannen. ^Uitgave: Dagblad voor' Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditle: Dac Helder: Koningstiaa* 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 7 APRIL 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 81. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A.-R. JONKER. Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in dese Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. 'Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. "pEN reis door Nederland is thans meer nog dan kort na do Juni dagen van 1940 een reis door oorlogs gebied. De enkele reminiscenties aan de krijgsoperaties in dat voorjaar zijn zoo goed als verdwenen. Men zou zich in vollen vredestijd wanen, wanneer men niet hier en daar in de steden en dorpen versche sporen zag van de bom bardementen der geallieerden op Ne derland met het doel ook hier door ter reur de bevolking tegen het Duitsche rijk in het harnas te jagen. Wanneer men niet overal op straat het veldgrijs van de Duitsche weerfhacht zou ziea, wanneer men niet overal in de polders borden zou tegenkomen met de mede- deeling -dat hier een militair versper- ringsgebied begint en dat daar een ander ophoudt; wanneer niet langs de v geheele kust, waar eens de bonte kleu- rem van een vroolijk strandleven re geerden. thans, de grauwe kleur van reusachtige verSterkingswerken te zien zou zijn. die elk civiel leven uitsluiten. Unieke verdedigingswerken. Inderdaad, nergens in Europa krijgt men zoo opeens den indruk, dat een geheel land veranderd is in één enkele groote vesting zooals hier in Nederland. Aan een militair geschoold oog ontgaat het niet dat al deze uitgestrekte installaties, die hier in den loop van de laatste twee jaar zijn ontstaan, een enkel geheel vormen; een verdedigingswerk, waaraan de ervaringen van de Maginotlinie en van den Westwal evenzoo ten grondslag liggen als die van den veldtocht in het Oosten met zijn eerst daar ontwikkelde totaal nieuwe camouflagemethoden. Het is geen toeval, dat aan dezen ouden Pour le Mérite-vlieger van Zeebrugge, den aan den strijd gewenden zoon van Frieschen bodem, die den Engelschen reeds in den eersten wereldoorlog veel zorgen bereidde, de verdediging van Nederland is toevertrouwd. Artilleristisch gezien, is een uniek werk ontstaan, niet alleen met het oog op de aanwezigheid van de meest ver schillende kalibers, doch juist met het oog op de beweeglijkheid. Van de Duitsch—Nederlandsche grens tot aan de kust is er geen vierkante meter, die in geval van nood niet onder het vuur van een ontelbaar aantal stukken ge schut, mitrailleurs of van batterijen pantser- en luchtafweergeschut ligt. Drieledig doel. Alle installaties, die men reeds sedert het begin van dit jaar als ..klaar voor de verdediging" beschouwen kan hoewel koortsachtig aan de vervolma king gewerkt wordt hebben een drieledig doel. Zi' dienen voor: 1. De verdediging met het front gericht naar de kust. dus het afwe ren van elke landingspoging van vijandelijke strijdkrachten. Langs de kust vindt men daarom ook de zwaarste en verdragende stukken geschut, ingebouwd in moderne pant serkoepels op reusachtige betonnen kazematten, waarvan de camouflage zich telkens zoo natuurlijk bij het ter rein aanpast, dat zij zelfs wanneer men er vlak voorstaat voor het meest geoefende oog niet te rten zijn. Op de strategisch bijzonder belangrijke pun ten aan de kust is een zoodanige mas sale vuurkracht aanwezig, dat een vijandelijke actie van zee uit reeds vei uit de kust tot een jammerlijke misluk king is gedoemd, temeer daar de Duit sche marine hier niet nieuwe eenheden klaar staat, die vanuit de verte geleid, voor den vijand niet minder gevaarlijk zullen zijn dan de verdragende zware kustartillerie. Door beide wapens el kaar te laten aanvullen, schijnt hier een middel gevonden te zijn, dat aan spraak kan maken op de benaming „universeel." Tevens echter zijn langs de geheele kust voor afweer en tegenaanvallen pantserbrekende wapens geconcen treerd, zijn diepe en breede pantser grachten en pantserhindernissen aan gelegd, waaraan de ervaringen,^ opge daan in het Oosten klaarblijkelijk op de Krim en het Taman-schiereiland ten' grondslag liggen. Op meester lijke wijze gecamoufleerd, loopen grach ten en hindernissen zoo door de duinen en geëvacueerde kustplaatsen, dat men ze eerst ontdekt wanneer men zelf hier over is gestruikeld. Dat juist hier in deze sectoren de kunst van de Duit- schers in het ondermijnen, de kunst van het aanleggen van zeef diepe mun- versperringen hoogtij viert, behoeft wel niet te worden vermeld. 2. Voor de verdediging met front gericht naar het binnen'and voor het geval van een gecombineerde invaatepoging door middel van af- deelingen valschermjagers resp. v de lucht gelande troepen en marine- eenheden. Hier is een nieuw syste-m ontwik keld. De pantserkoepels van de stukken geschut zijn niet meer zooals nog in de Maginotlinie het geval was tot max. 180 graden, doch tot 360 graden draai baar. Het geheele achterland is voorts In z.g. steunpunten ingedeeld, die op zichzelf een gesloten deel van de ves- 'tlngwerken vormen, voofz en van a wapens, uitgerust met groote onne- aardsche munitie- en levensm.dde.en-» |1 E militaire correspondent van het D.N.B. is op een reis langs de Nederlandsche kast door het opper bevel van de weermacht In de gele genheid gesteld, de aldaar gebenwde omvangrijke en diep geëchelon- neerde versterkingswerken in oogen- schouw te nemen. Zijn bevindingen geeft hij in nevenstaand artikel weer. depots onder betonnen lagen van me ters dikte die,ervoor zorgen, dat zij ab- so.uut „veilig voor beschieting" zijn Deze steunpunten zijn van hun kant nog onderverdeeld ln kazematgroepen, waarvan ieder afzonderlijk met haar vuurkracht de doode hoeken van de aansluitende tweede en derde groep bestrijkt. Als gevolg van den moeraè- sigen bodem is het gebruiken van tanks voor een aanval1 enden vij&nd nauwe lijks mogelijk. Toch heeft de Duitsche versterkingskunst ook met deze on waarschijnlijkheid rekening gehouden en zijn pantserversperringen opgeno men in het stelsel van deze steunpun ten, waarvan er honderden over het gehpele land verspreid liggen. S. Alle installaties dienen tevens ook voor den luchtafweer, waarvan de werkelijke sterkte pas dan dui delijk wordt, wanneer het geval zich zou voordoen, waarvan de weermachtbevelhebber in Neder land. generaal der, vliegers Friedrich Christiansen, ter ge^genheid van een ontvangst van buitenlandsche journalisten zeide: ,De vijand kan zich verzekerd houden van een warme ontvangst. Wij zien he met die belangstelling tegemoet, die de welvoorbereide soldaat voor elke gewaagde operatie koestert." Hoofdkwartaier van den Führer, 6 April (D.N.B.)- Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan het bruggehoofd van den Koeban heeft de vijand zijn aanval len tengevolge van de den voriger» dag geleden verliezen niet meer voortgezet. Ook aan het front in Tunis verliep de dag over het algemeen rustig. Bij een eigen aanvalsactie in Zuid- Tunis werd een belangrijke hoogte ingenomen. In het gebied van de Middel- landsche Zee heeft het luchtwapen vliegvelden en scheespdoelen met succes aangevallen. Jagers en afweergeschut der ma rine hebben 18 vijandelijke vlieg tuigen vernield, twee eigen toestel len worden vermist. Britsch-Amerikaansche formaties vilegers hebben gisteren de bezette westelijke gebieden, vooral de stad Antwerpen, aangevallen. De bevol king leed aanzienlijke verliezen. In een school werden 180 kinderen gedood. Jagers en afweergeschut van het luchtwapen schoten 19 vijandelijke toestellen neer. In Noord-Noorwegen is een vijan delijke sabotagegroep bij de nade ring van de kust tot den strijd ge dwongen en vernietigd. DE LUCHTAANVAL OP ANTWERPEN. Berlijn, 6 April. (D.N.B.) Naar het DNB verneemt konden de 180 Belgische kinaeren, die tijdens den Britsch-Amerikaanschen terreur- aanval op Antwerpen op 5 April onder het puin van een school wer den bedolven, volgens de laatste be richten slechts als lijken geborgen worden. Bovendien werden 160 Bel gische mannen en vrouwen gedood. MODDERPERIODE IN SOVJETUNIE. DE Naar in militaire kringen te Ber lijn verklaard wordt. Is de zooge naamde modderperiode in de Sov jet-Unie dit jaar niet te vergelijken met dje in de beide voorgaande ja ren. Als gevolg van den naar verhou ding weinig strengen winter' cti dien- overeenkomstigen sneeuwval zijn de wegen doorgaans slechts gedurende betrekkelijk korten tiid onbegaan baar. Het lis op de rivieren, evenals op het Ladogameer, is overal ge broken. De gevechten zijn overal aan het front van plaatselijken aard en de activiteit der Duitschers aan het Donetzfront, zoowel als die der bolsjewisten in het Koebangebied moeten dan ook volgens bevoegde Duitsche kringen niet als het begin van een voorjaarsoffensief worden beschouwd. FKANSCH NOORD-AFRIKA. Sovjet-agitatie merkbaar. Naar Havas-Ofi meldt, worden door Giraud in geheel Fransch Noord-Afrika de gemeenteraden, die reeds 2 jaren ontbonden zijn, weer hersteld. Vooral wordt er waarde aan gehecht, dat alle Joodsche leden zitting hebben. De ge meenteraad van Casablanca is reeds weer bijeengekomen. Ook de "regee- ringsraad van Marokko is hersteld. Tevens wordt een sterkere Sovjet' agitatie merkbaar. Te Algiers zijn op een aantal gebouwen bolsjewistische leuzen en hamer en sikkel aangebracht. ENGELSCHE MIJNWERKERS VOOR FUSIE VAN COMMUNISTISCHE PARTIJ MET DE LABOURPARTIJ. ..STOCKHOLM, 6 April. (D.N.B.) - Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft de voorzitter van de vakvereeni- ging der Engelsche mijnwerkers in de Daily Herald medegedeeld, dat de mijn- werkers-vakvereeinging het voorstel tot fusie van de communistische partij met de Labourpartij zal steunen. Te Roermond heelt de plechtige be grafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den burgemeester van Baexem, den heer W A. Hetterscheldt, die door onbekende daders in zijn woning lafhartig werd neergeschoten. De leider van de Nationaal Socialisti sche Beweging der Nederlanden, ir. A. Mussert. spreekt aan de groeve (7mp MeR fino "at m LSGION TRICOLORE IN TUNIS. De eerste Afrikaan sche eenheid van het onder opperbevel van Fé- tain staande Fransche vrijwilligers legioen, dat onder den naar Legion Tricolore zich heeft onderscheiden in den strijd van Europa tegen het olsjewisme, waarbij het bijzondere dapperheid toonde, is dezer dagen in Tunis beëqdiea- Zij zal thans aan het front van Tunis den strijd op nemen tegen de Britsch-Amerikaan sche indringers. BOMMEN OP ITALIAANS CH GEBIED. Aan het Italiaansche legerbsricht van 5 April ontleenen<;wii het vol gende: Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren aanvallen gedaan op Na pels, Syracuse, Palermo en Carlo- forte. In de beide eerstgenoemde steden werd aanzienlijke schade aangericht aan openbare en parti culiere gebouwen. Er zijn 221 doo- clen en 387 gewonden te Napels, 4 dooden en 20 gewonden te Syra cuse, 12 dooden en 30 gewonden te Carloforte. Twee vijandelijke toe stellen werden boven Napels neer geschoten. Twee bommenwerpers, die deel hadden genotnen aan den aanval op Carleforte, werden bij Mercureddu door luchtdoelgeschut in zee geschoten Fransche wetenschappelijke krin gen hebben besloten een oproep te richten tot het Internationale Roo-de Kruis, waarin geprotesteerd wordt tecren de onmenschelijkheid der En- «eïsch-Amerikaansche luchtaanval len op de Fransche burgerbevolking en verzocht wordt een commissie van onderzoek van het Internatio nale Roode Kruis te zenden naar de door de bombardementen getroffen Fransche steden. Kapitein Cyrill Falls is één der be- dendste militaire deskundigen van Engeland. Hij is militair commentator van den Engelschen berichtendienst, medewerker van de Tim s en schrijft voorts in verschillende tijdschriften over actueele militaire vraagstukken. Zoo publiceert hij thans in het jong ste nummer van Illustrated London News een door het Hamburger Frem- denblatt uitvoerig weergegeven be schouwing „Tunesië en de Toekomst". Hoe de strijd iq Tunesië ook moge beslist worden, dé spil heeft in ieder geval ondanks vrij ongunstige omstan digheden en tegenover een numeriek sterkeren tegenstander „een aanzienlijke vertraging van he» Anglo-Amerikaan- sche krijgsplan bereikt", stelt Falls reeds terstond vast. Deze vertraging be draagt minstens drie tot vier maanden, die niet zonder invloed op de verdere plannen der Anglo-Amerikanen zullen blijven. Wat zal nu na een eventueele verove ring van Tunesië de volgende stap der geallieerden zijn? Falls ziet vier moge lijkheden: een aanval op Sicilië, een aanval op Sardinië met een landings poging in Zuid-ltalië, een opmarsch op den Balkan via de Donaupionding en tenslotte een invasie in Frankrijk. Op zichzelf bieden deze mogelijkheden wei nig nieuws, daar zij in de Engelsche en Amerikaansche pers reeds uitvoerig be sproken zijn. Falls gaat echter op elke mogelijkheid dieper in en komt dan tot de conclusie, dat in geen enkel geval oen den oorlog beslissende slag moge lijk is. Sicilië is „zeer aanlokkelijk", omdat eerst de bezetting van Sicilië een onge- stoorden doorvaart door de Middelland- sehe Zee mogelijk maakt. Bovendien zou een aanval op dit eiland veel ervaring in gecombineerde operaties geven. Een aanval op Sardinië zou volgens Falls al leen zin hebben -bij een gelijktijdige landingspoging in Zuid-ltalië. De moge lijkheid hiertoe is geheel afhankelijk van de sterkte der beschikbare strijd krachten en zeer problematisch. Wat een opmarsch op den Balkan betreft, blijkt Falls een tegenstander van het herhaaldelijk naar voren gebrachte plan cm eerst op Kreta en dan eerst op den Balkan te landen. Dit plan is z.i. wegens het gebrekkige verkeersnet en het moei lijke terrein onuitvoerbaar. Meer succes zou een doorbraak door de Dardanellen kunnen hebben. De hiermede verbon den moeilijkheden van politieleen aard zouden zeer groot zijn, terwijl de Bolsje wisten bovendien gelijktijdig moeten doorbreken in den zuidelijken sector van het Oostfront. ■Tenslotte de invasie in Frankrijk. Ook in dit geyal ziet Fallo meer nadeelen ■dan voordeelen. Na een geslaagde bezet ting van Frankrijk zou de Westwal be stormd moeten worden. Dit zou, zooals ook elke leèk moet bekennen, een enorme onderneming worden. De huidi ge krachten der geallieerdèn zijn voor een dergelijke onderneming niet vol doende en wegens de -ernstige scheep- vaartmoeilijkheden, waarmede de tegen standers der spil voorloopig te kampen hebben, zou de eenmaal begonnen ope- r tie slechts zeer bezwaarlijk kunnen worden voortgezet". J 7„Meliiken vleugel van het Oostelijk front heeft Het dooiweer aan den Zu natuuriij|<e kleuren van het het sneeuwdek doen »mel'e. Thans wordt de witte verf, waarmede landschap weer tevfor*® l,j' vljar)<( onzichtbaar waren gemaakt, weer wapen» en materiaal voor „-rfiers verwijderen de vertstrepen afgewasschen. - SS pantseigrenadier» verwi pK HoHmann-O-H-P n. TERREÜRAANVAL OP ITALIAANSCH GEBIED. Aan het Italiaansche legerbericht van 6 April jntieenen wij het vol gende: Talrijke viermotorige machines hebben gisteren bommen geworpen in de omgeving van Marsala en op Palermo. Trapani en Porto Empe- tiocle, waarbij zij aanzienlijke scha de veroorzaakten. Onder de bevol king zijn 36 dooden en 115 gewonden gevallen. Twaalf vijandelijke toe stellen werden neef-geschoten. ECHTSCHEIDING NA DEN DOOD. Nieuwe verordening in Duitschland. Met ingang van 1 April 1943 geldt in Duitschland een verordening krachtens welke een huwelijk ook na den dood van een der partijen kan worden ontbonden. Deze veror dening heeft vooral ten doel te voor komen, dat een vrouw, die overspel heeft gepleegd terwijl haar man aan het front stond, na diens heldendood niet alleen aanspraak op pensioen kan doen gelden, dóch bovendien het recht heeft om den naam te blij ven dragen, dien zij zelf heeft oni- eerd. Het is niet noodzakelijk, dat in een dergelijk geval een frontsol daat het verzoek tol echtscheiding heeft ingediend voo^Bt hij sneuvel de. De Officier van Justitie kan de echtscheiding en automatisch de onterving aanhangig maken wanneer hij de "overtuiging is toegedaan dat ook de gesneuvelde zoo zou hebben -gehandeld wanneer hij op de hoogte was geweest van het wangedrag van zijn vrouw. i De strijd in Tunis is in een nieuw stadium gekomen. Het DuitschIta liaansche pantserleger van Rommel heeft zich vereenigd met de troepen van Von Arnim, die het noordelijke deel van Tunesië verdedigen, en men kan thans zeggen, dat het na den terugtocht uit Egypte eindelijk zijn definitieve stellingen heeft bereikt. De thans komende gevechten zullen wellicht een beslissend karakter dragen. Door knap manoeuvreeren heeft Rommel tijdens zijn terugtocht steeds de hem achtervolgende En gelschen opgehouden en aldus tijd gewonnen. Naar uit de verklaringen van Duitsche militaire kringen blijkt, dient men ook den strijd om de Marethlinie in dit licht te bezien. Geruimen tijd heeft Rommel het achtste Britsche leger nog voor de Marethlinie weten op te houden en nu de Engelsche generaal Montgo- mery deze linie is binnengedrongen, vindt hij Rommel weder in nieuwe stellingen voor zich, die ten deele op natuurlijke hindernissen steunen en Montgomery noodzaken tot nieu we omvangrijke voorbereidingen. Hij moet zijn batterijen opnieuw in stel ling brengen en zijn ravitailleering opnieuw organiseeren, waarmede uiteraard weder geruimen tijd ge moeid gaat. Terwijl aldus de gevechten in het zuiden op het oogenblik meer een plaatselijk karakter dragen, blijven de Amerikanen ten noorden van het zoutmeer Sjott-el-Dzjerid druk uit oefenen op den oostelijken vleugel van de troepen der spil. Het was, naar men thans te Berlijn verklaart, deze flankbedreiging, die Rommel enkele weken geleden aanleiding heeft gegeven, door een aanval te trachten, het gevaar van dezen kant te bezwereh, teneinde zich vollediger óp de verdediging naar het zuiden te concentreeren. Deze ontlastingsaanval, die 'de in den strijd nog weinig ervaren Amerika nen volkomen onthutste, slaagde vol komen en de tegenstander werd tot ver voorbij Gafsa naar het zuidwes ten teruggedrongen, waarmede het beoogde doel bereikt was. De Ame rikanen hebben weliswaar het ver loren terrein teruggewonnen, doch Rommel heeft intusschen zijn strijd krachten, door de Amerikanen bedreigd, op nieuwe stellingen te rug kunnen trekken. Het is een mooi staaltje van krijgsmanskunst ge weest, deze strijdkrachten door den „fleSschenhals" tusschen de zout meren en de zee in veiligheid te brengen. Door de vereeniging der beide le gers onder Rommel en Von Arnim- men kan aannemen, dat Rommel als oudste in rang thans het opper-) bevel voert, onder den Italiaanschen opperbevelhebber (immers het is een Italiaansch oorlogstooneel) is de positie der strijdkrachten van de spil uiteraard versterkt en daar zij het voordeel van korte aanvoer- wegen voor de ravitailleering heb ben, terwijl de tegenstander alles over grooten afstand moet aanvoe ren, zijn de voorwaarden voor 'een succesvolle verdediging tegen de BritschAmerikaansche overmacht niet ongunstig. De Duitschers en Italianen beschikken over een ves ting, waarin zij ongetwijfeld tegen een langdurige belegering bestand zullen blijken. De Japansche regeering heeft volgens de „Deutsche Bergw. Ztg". bevel gegeven, dat in ver sneld tempo tot liquidatie van de Nederlandsche banken in de vroegere Nederlandsche kolo niën moét worden overgegaan en dat door dezen maatregel ook de filialen in de aangrenzende door de Japanners veroverde Engel sche en Amerikaansche gebieden zullen worden getroffen. Onlangs werd een desbetreffend bevel aan de Neder 1. Handel. Mij.' en aan de Nederlandsch-Indische Handelsbank gegeven. Alle de biteuren dezer banken werden opgeroepen hun schulden zoo spoedig mogelijk te voldoen. Uit de hierdoor binnenkomende mid delen zal dan een terugbetaling op de deposito's plaats vinden. •De liquidatie der filialen op Java en Sumatra zal op dezelfde wijze geschieden. Hier komt in plaats van de vroegere guldenvaluta de yen. De omruilverhouding is echter zeer ongunstig gekozen, zoodat de houders van gulden rekeningen aanzienlijke verlie zen zuilen lijden. De door de Ja- vaansche bank uitgegeven bank biljetten zullen door in yen lui dende biljetten worden vervan gen. Voorts zal ook deze bank, welke hot recht had tot het uit geven van bankbiljetten, haar bedrijf moeten stopzetten. De bonnen „09 BV" en „10 BV" der DV-kaart, de bonnen KF 01 t.m. KF 06 der kookkaart DZ en de bonnen „één eenheid eerste periode" t.m. „één een heid twaalfde periode", die recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen zijn slechts geldig t.m. 14 April 1943. Dje geldigheidsduur wordt dus met 16 dagen teruggebracht. Eveneens wordt de geldigheids duur van de toewijzingen welke zijn uitgereikt aan grootverbruikers in de groepen B, C en D, teruggebracht tot en met 14 April 1943, ook al staat op deze toewijzingen vermeld, dat zij tot een na 14 April 1943 gelegen da tum geldig zijn. Alle betrokken verbruikers dienen daarom de nog'in hun bezit zijnde of nog voor dien datum te ontvangen bonnen of toewijzingen vóór 15 April 1943 aan hun leverancier af te geven. De leverancier is in dat geval ver plicht hierop eventueel ook na 14 April 1943 te leveren. Leerlingen van de fruitteeltschooi te Purmerend, een onderafdeeling van de Rijkstuinbouwschool te Hoorn, krijgen thans practisch onderricht in den boomgaard. Na het enten der vruchtboomen wordt de wond met was ingesmeerd. CNF-Sagers-Pax m PRIKPLANK-EXPLOITANT STAAT TERECHT. Voor de rechtbank te,- Amsterdam heeft een cartonnagewerker terecht ge staan wegens overtreding van de loterij- wet- De man brafcht een z.g. prikplank in omloop. De plank was voorzien van gaatjes waarover papier was geplakt. In een deel der gaatjes bevonden zich, ver borgen voor het oog van de spelers, ge kleurde balletjes. Tegen betaling van 5 cent kon men nu prikken. Trof men een balletje, dan ontving men een prijs. D'ie prijzen betonden dan uit bedragen die varieerden van 10 cent tot 1.25. De cartonnagewerker, die reeds 20 jaar leefde van de priklust zijner mede- menschen, was door den kantonrechter tot 300 of een maand veroordeeld. Hij was tegen dit vonnis in hooger beroep gekomen. De getuige-deskundige, prof. dr. F. Schuh, gaf ter zitting thans als zijn oor deel te kennen, dat een mensch met een behoorlijk stel hersenen, kan uitrekenen waar zich de balletjes bevinden. Hij had een enquete op u.l.o.-scholen ingesteld, en ruim de helft van de leer lingen had de puzzle opgelost. De officier van justitie achtte echter de overtreding van de Loterijwet duide lijk bewezen, en vroeg bevestiging van het vonnis. DE MOORD OP DEN BREDASCHEN WINKELIER. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. mr. Rombach, heeft gister ge concludeerd tot verwerping van de be roepen van den 37-jarigen huisschilder T. A. F. Slont uit Rotterdam en den 47-jarigen reiziger J. H. J. Dils uit A isterdam, die zoowel door de recht bank te Rotterdam als in hooger be roep door het gerechtshof te 's-Gra- venhage zijn veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens den moord, te Rotterdam gepleegd op den Bredaschen manufacturier P. B. C. van A-rt. 's-GRAVENAGE, 6 April Het verordeinigenblad voor het bezette Nederlandsche gebied van 6 April 1943 bevat verscheidene nieuwe verordeningen. Allereerst bepaalt verordening no. 31, dat iedree man, die zich vrij wililg aanmeldt voor deelneming-, aan een cudsus militaire training, van zijn wtrkgev-er voor den duur der de-elieming aan dezen cursus verlof moet krijgen met inbegrip vande heen- en terugreis. Eveneens zijn leerlingen, die zich vrijwillig aanmelden voor zoo'n cursus, voor den tijd van den oproep vrij van school. Degenen, die opgeroepen worden voor een cursus mogen uit de deelneming geen nadeelen onder- vijlden in hun dienstbetrekking en in hun soc.ale positie. In het bij zonder heeft de werkgever niet het recht het arbeidscontract wegens deelneming aan zoo'n cursus te ont binden. Den werknemer moet hóf loon of salaris doorbetaald worden, eveneens moet voor den tijd van de deelneming aan den cursus het stu- Te Utrecht stonden Zaterdagmiddag aan den voet van den hoogen Domtoren 600 W.A.-mannen opgesteld, die bin nenkort haar het Oostfront zullen ver trekken. Ve.en waren samengekomen om van de plechtigheid van het afscheid ge tuige te zijn. Een podium was voor den ingang van den toren opgesteld, gesierd met witte voorjaarsbloemen. Nadat Mussert het vrijwilligerscorps had geïnspecteerd, werd hij toegespro ken uoor den commandant der WA., mr. Zondervan, die mededeelde, dat spontaan vele honderden uit alle rijen der W.A. zich als vrijwilliger beschik baar stelden, waarvan de 600 goedge- keurden thans staan aangetreden., Zij zullen de plaatsen innemen van hen die gevallen ^ijn of met verlof in het vaderland komen. Mussert zeide in zijn toespraak, dat iedere nat.-socialist zijn plicht doet, zich niet afvragend of dat offers vergt. De Nederlandsche strijder aan het Oostfront behbeft voor geen ander on der te doen. Te velen in den lande beseffen nog niet dat een bolsjewis tisch Europa een volslagen vernietiging van het oude cultuurland beteekent. Alleen het nat.-socalisme kan de bols jewistische overheersching breken. Al leen een Hitier en een Mussolini kun nen Europa voor het bolsjewisme be hoeden. Dat de W.A. medehelpt een herboren Eurbpa te verkrijgen aldus Mussert is mijn trots. Met het spelen van het Wilhelmus en een driewerf „Hou zee" óp Mussert, volk en vaderland, was de door vele ooraanstaande Duitsche en Neder land autoriteiten bijgewoonde plechtig heid besloten. die- of schoolgeld doorbetaald wor den. Verordening no. 32 bepaalt, dat in gevallen, waarin joden om juridi sche of feitelijke redenen hun ver koopsplicht volgens de verorde ning op de ariseering van den land bouw niet kunnen nakomen, het be trokken stuk grond ter nakoming van deze verplichting in beheer kan worden genomen door de Neder landsche administratie. De verordeningen no. 33 en 34 be palen, dat tabakssurrogaat en ta- bakssurrogaatproducten, evenals ha ringen, bewerkt of niet bewertk, dis tribuitegoed zijn. VERDUISTER GOED. Deze week van 20.30-7. Maan op: 8.39, onder 22.15 12 April: Eerste kwartier. VERPLICHTINGEN VAN IJSSELMEERVISSCHERS. In afwachting van de eerstdaags uitkomende verordening van het Be. drijfschap voor Visscherijproducten heeft de Nederlandsche Visscherij- centrale nog enkele wijzigingen aangebracht in het Eerste Uitvce- rinigsbesluit, ten aanzien van de verplichtingen van IJsselmeervis- schers. Deze zijn verplicht hun ge- heele vangst aan te voeren in een plaats, waar een afslag is gevestigd en deze onmiddellijk na binnen komst te lossen en af te leveren aan den afslag. Voorts is het hun ver boden zich zonder dringende nood zaak met hun vaartuig in de onmid dellijke nabijheid van een eiland of van den oever van het IJsselmeer te bevindqp, anders dan voor het binnenloopen van een niet ver boden haven. STALIN VOELT WEINIG VOOR „BIG-FOUR"-BIJEENKOMST. Nadat de Sovjets er zich tot dus verre van hebben onthouden om ook maar zijdelings te reageer en op de talrijke Engelsche en Amerikaansche plannen voor het houden van con ferenties, waaraan ten deele de „big four" (Engeland, de V.S., de Sov jet-Unie en Tsjoengking-China) en ten deele alle vereenigde naties zou den deelnemen, hebben zoowel de Iswestija als de Prawda in het Zon dagochtendblad een kennelijk ge'n- spireerd artikel gepubliceerd, waar in onomwonden wordt meegedeeld, dat men „te Moskou thans geen tijd heeft voor allerlei toekomstige pro blemen". De Sovjet-Unie heeft da gen van harden strijd en moeilijke uren te wachten. De strijd zal niet alleen nieuwe offers maar ook de concentratie van alle krachten der Sovjets vergen, zoowel aan het front als m het binnenland".

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1