DAGBLAD VOOR Tweeduizend dooden Antwe rpen. Massagraf in Rotterdam. f ïïeldersche editie. Misdadig spel der geallieerde vliegers voort. duurt Beeld van verschrikking. Vijandelijke aanval in Tunesië hervat. Nieuwe successen ter zee. Studenten dienen loyaliteits verklaring te teekenen. Vóór 10 April. Enkhuizen's primeur. Vrouwelijke postbestellers. voortvluchtige bankbediende gearresteerd. politie doet een goeden greep. Vlastelers kunnen tot bepaalde hoeveelheid linnen koopên. bulgarije en de oorlog. Keuringen voor de Waflen-S.S. en het Legioen. REDERIJKERSLEVEN IN WEST-FRIESLAND. I Voor en achter de schérmen van het dorpstooneelj voorwedstrijden voor de turnkampioenschappen vastgesteld. italiaansch overzicht van den oorlog. de joden in palestina. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland Alkmaar - Voordam C 9. N.V. Bureau der Heldersche éditle: Den Helder: Koningsttaai 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 8 -APRIL 1943. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 82. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per ra.M. Bij oontract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Maandag is Groot-Antwerpen het doel geweest vin den ter reur der Anglo-Amerikanen. Deze aanval is al bijzonder mis dadig geweest. Op vreeselijke wijze is de burgerbevolking ge troffen. Volgens de Dinsdagavond me degedeelde cijfers bedraagt het aantal slachtoffers reeds 2007 dooden, 603 gewonden en 130 vermisten. Het blijkt dat meer dan 200 bom men werden uitgeworpen en bijna evenveel woonhuizen met daarbij scholen en een kerk zijn getroffen Met man en macht werd van Maandagmiddag af gewerkt om te redden wat er nog te redden viel. Alle instanties spanden hun krachten samen om de eerste hulp te verlee nen. Alle voertuigen werden opge- eischt om dooden' en gewonden te vervoeren. In de vier getroffen scholen beloopt het getal doode kinderen meer dan 300; ook werden 16 zusters gedood, terwijl er twee anderev vermist wor. den. v Op de stadsmuren heeft burge. meester Delwaide een biljet met rouwband laten aanslaan. Ten teeken van rouw zullen alle openbare vermakelijkheden tot en met 9 April gesloten blijven. Muziek uitvoeringen moeten achterwege blijven. Het stadsbestuur heeft uitgebreide hulpmaatregelen getroffen, maar het is noodig dat alle Antwerpenaars het hunne bijdragen door giften in na- tura en geld. De burgemeester doet een beroep op den burgerzin, de naastenliefde en de offervaardigheid van allen. t 10 Millioen frank voor de slachtoffers. Belgapress verneemt dat de Mili- tar Verwaltungschef Dr. Reeder in naam van den militairen bevelheb ber voor België en Noord-Frankrijk 10 millioen frank ter beschikking van den burgemeester van Antwerpen heeft gesteld om den dringenden nood te lenigen. De leider van de Unie van Hand en Geestesarbeiders, heeft meege deeld, dat de Unie aan de gezinnen van haar gedoode leden een onmid- dellken steun van 1.000 fr. zal uitkee- ren en aan de gezinnen van de ge doode niet-leden een steun van 500 frank. Bommen van 7 K.M. hoogte geworpen. Nader wordt gemeld, dat de En- gelsch-Amerikaansche vliegtuigen hun bommen vanaf een hoogte van 6 tot 7000 M. hebben geworpen, zoo dat de aanval niet als een aanval op militaire doelen kan worden be schouwd. Hinderden woonhuizen zijn ver woest of zwaar beschadigd en dui zenden menschen dakloos. Een fraaie oude kerk werd zwaar beschadigd. Kardinaal van Roey, primaat van België, bracht een bezoek aan het geteisterde gebied. Gemeld wordt, dat de vijand m het bijzonder bij den aanval op Ant werpen 19 vliegtuigen heeft ver loren. Vanaf het Antwerpsche stadhuis heeft men een indrukwekkend ge zicht op de verwoestingen. Langs de Groote Baan over een afstand van meer dan een kilometer vormen de huizen met hun weggerukte voorge vels, met de ingestorte daken en de gesprongen vensters ,een blok waar- ui geen enkele woning onbeschadigd is gebleven. Hier. heeft een bom 34 woningen vernietigd en slechts roo- kende puinhoopen achter gelaten. Bommen van het zwaarste kali ber werden op een school gewor pen 180 schoolmeisjes, die na het ontploffen der eerste bommen naar hun onderwijzeressen gesneld wa rén, werden ter plaatse gedood, of wel op de Cour ofwel m de ge bouwen onder de ruïnen, die de lijken nog verborgen houden. Verpleegsters van het Vlaamsche Roode Kruis qn het Roode Kruis dra gen overb ijfselen van afgrijselijk wi?kVpV^em,fene ^8'aafplaats Croos- ÏPÏJP&** Zijn Woensdagmiddag 57 slachtoffers van den luchtaanval die zoo verminkt waren, dat zij niet steld konden worden, ter aarde be- Beauftragte van den Rijkscommi»- moHoi Rotterdam bracht zijn medeleven met de getroffenen tot uiting °'®gd8 namens den Rijkscommissaris een krans neer.- Burgemeester Müller betuigde bij dit massagraf de gevoelens van diep mede lijden met het leed, dat de nabestaan den heeft getroffen en deed uitkomen, dat de band tusschen de burgers niet verbroken, maar integendeel versterkt Wij allen, zeide hij o.a., vereenigd ln den eerbied voor den dood, die deze naamloozen tot zich nam, zullen hen niet vergeten. dekt, weg. Dit alles gebeurt in ake- Iige stofwolken welke door een ge weldigen wind worden opgedreven. De kindermoord. In de kruin van een boom bemerkt men de alpenmuts van een school kind, aangrijpend zinnebeeld van de vreeselijke slachting welke aange richt werd. 200 Meter verder ziet men de normaalschool voor meisjes, welke ook niet ontsnapt is aan dit bloed bad: 100 jonge meisjes, evenals vijf zusters, werden gedood. In ue jongensschool aan, den an deren kant van den Steenweg meer dan 500 meter verder, werden 25 kinderen het slachtoffer van den laffen aanval. Maar het afschuwelijkste in dezen plotsen overval is het feit dat de be volking tijdens haar werk verrast werd, in de namiddaguren, op het oogenblik dat het verkeer het druk ste was. 328 dooden te Parijs. Het aantal dooden na den En- gelsch-Amerikaanschen terreuraan- val op Parys van afgeloopen Zon- g is inmiddels tot 328 gestegen. PARUS BEGRAAFT ZIJN DOODEN. Gisteren heeft te- Parijs, onder groote deelneming van de bevol king, de begrafenisplechtigheid plaats gevonden van de door den terreuraanval veroorzaakte slacht offers. 220' lijkkisten stonden opge steld voor het in een rouwkapel her schapen stadhuis in de -het ^terkst getroffen wijk van Parijs. De echtgenoote van maarschalk Petain nam aan de plechtigheid deel aan de zijde van generaal Brecard, den officieelen vertegenwoordiger van den maarschalk. Alle te Parijs verblijvende ministers waren aanwe zig. Van Duitsche zijde was o.a. aan wezig de gezant Scheiier. De aartsbisschop van Parijs, kar dinaal Suhard, droeg de mis op. De minister van financiën, Ca- thala, klaagde namens de regeering de Engelsche vliegers aan, die in 1940 Frankrijk midden in den strijd in den steek hebben' gelaten, en thans verschijnen om dood en ver derf te zaaien. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 7 April (D.N.B.). - Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Aan het Oostelijk front wordt slechts uit enkele sectoren .levendi ge plaatselijke gevechtsactie ge meld. Afzonderlijke sterk door ar tillerie gesteunde aanvallen der bolsjewisten mislukten. Een eigen aanvalsonderneming aan de Midaen Donetz bereikte, ondanks hardpek- kigen vijandelijken tegenstand, het beoogde doel. Tijdens een succesvolle onderne ming in den noordelijken sector van het front blies een stoottroep van de Spaansche vrijwilligersdivisie veer tien kazematten in de lucht en maakte gevangenen. Aan hert zuidelijke front in Tunesië ging de vijand na he vige voorbereiding door de ar tillerie opnieuw tot den aanval over. De gevechten zijn nog in vollen gang. Een afzonderlijke Britsche bom menwerper werd tijdens een poging om plaatsen in Noordwest-Duitsch- land met de boordwapenen aan te vallen, neergeschoten. De verliezen van de burgerbevol king van Antwerpen tijdens den terreuraanval van Britsch—Ameri- kaansche vliegtuigformaties op den 5en April 1943 zijn tot meer dan 2000 dooden gestegen. Zooals in een extra bericht wordt medegedeeld hebben onze duikboo- VERDUISTER GOED. Deze week van 20.30-7. Maan op: 9.09, onder -. 12 April: Eerste kwartier. Ter beveiliging van de orde aan universiteiten en hooge-e scholen, is het van 10 April a.s. af aan studenten, die de voorge schreven loyaliteitsverklaring niet hebben geteekend, verboden aan universiteiten en hoogescho- len de lessen te volgen en exa mens af te leggen. Voor alle studenten bestaat de ge legenheid om in het bureau van den Rector-Magnificus te teekenen. Aan de studenten van openbare universi teiten en hoogescholen wordt deze verklaring bovendien zeer binnen kort ter teekening' toegezonden. De aandacht wordt er op geves tigd, dat zfj, die vóór of op 10 April aan den oproep tot teekening gehoor geven, binnen den numerus clausus zullenÉ vallen en dus de garantie hebben hun studie ongestoord te kunnen voortzetten. Zjj, die niet op 10 April geteekend zullen hebben, zjillen weliswaar in de gelegenheid gesteld worden zulks r.a dien datum te doen, doch een garantie, dat zij binnen .den nume rus clausus vallen, kan hun echter niet worden gegeven. Ook kan de secretaris-generaal te werkstelling in Duitschland van stu denten, die ten in zware gevechten tegen de vij- teekenen, andelijke ravitailleering op den At- verhinderen, lantischen Oceaan en op de Mid- dellandsche Zee wederom veertien volledig geladen schepen met teza men een inhoud van 102.000 b.r.t. en een torpedobootjager in den grond geboord. Vijf andere schepen wer den getorpedeerd. Door den ter stond beginnenden sterken afweer kon niet worden waargenomen of zij zijn gezonken. In de Golf van Bis- caye heeft een onzer duikbooten een aanvallenden vijandelijken zwaren bommenwerper neergeschoten. De rector-magnificus der Tech nische Hoogeschool heeft bekend ge maakt, dat de colleges Maandag 12 April a.s. zullen worden hervat. Het onderwijs zal dein echter slechts mogen worden gevolgd door hen, die voor of op 10 April a.s. de loyaliteits verklaring hebben geteekend. Den- Haag moge de primeur gehad hebben van de eerste tramconduc trices, Enkhuizen heeft thans een minstens even groote noviteit, want bij de posterijen zijn daar drie vrou welijke bestellers in dienst geno- V"5". Conductrices kende men hier in Nederland al op sommige bus diensten,, maar naar „vrouwelijke posten zal men tevergeefs in de an nalen zoeken! Het is een aardig gezicht de meiskes a r werk te zien doen. Kwiek en mon ter stappen ze langs de huizen om hier een krant, daar een brief in de bus te stoppen.. En ofschoon ze pas een paar dagen in dienst zijn, gaat het al vrij vlot. De directeur van het postkantoor de heer Gerringa, toonde zich tenmin ste tevreden over haar werk De bankbediende A. Y. de R., wiens opsporing door de Amsterdam- sche politie was verzocht is gisteren op aanwijzing in een woning in de' Hartenstraat aldaar, gearresteerd. De man, die zich door valsche boe kingen en handteekeningen een be drag van ruim 102.000.had weten toe te eigenen, verklaarde, door speculeeren tot zijn daad gekomen te zijn. Voor ongeveer 85.000 aan geld en effecten werd door de politie in beslag genomen. DE De Amsterdamsche politie is erin geslaagd, twee mannen aan te hou den, die waarschijnlijk de daders zijn van de talrijke diefstallen, in kruidenierszaken en manufacturen winkels in die .omgeving den laat- sten tijd gepleegh. Een hunner, de „Men moet natuurlijk in aanmerking 22-jarige transportarbeider S„ stond nemen, dat de meisjes nog zeer jong r?eds zesmaal in het politieblad ge- zijn", zoo zeide hij, „Annie Bijl is zes- signajeerd en hij heeft o.a. nog twee --- - - - 1 straffen, resp. 1 jaar en 1 jaar en 3 maanden, tegoed. Uit het arrestan tenlokaal te Bergen wist hij te ont vluchten en later eveneens uit het Paleis van Justitie te Amsterdam. ?ok, ..z«n laatste aanhouding trachtte hij weer te vluchten, doch met behulp van eenige schoten wist de rechercheur hem opnieuw te grij- Een. De man wordt thans extra goed ewaakt. Drie vrouwen zijn, verdacht van heling in deze zaken, eveneens ge arresteerd tien jaar. Aafje Bijl en Leni Reekër zijn achttien". Is die zware brieventasch niet wat erg onhandig en zwaar voor haar? wilden we weten. „Ja, inderdaad", was het antwoord, „maar we zoeken naar een oplossing, die denkelijk wel gevonden zal wor den in kortere en breedere riemen" Benijdenswaardig lijkt me het baantje van post niet voor een meis je! .Neen", zei de heer Gerringa, „te meer daar het publiek, evenals op el ke nieuwigheid, nog wat vreemd re ageert. De meisjes worden wel eens door de straatjeugd nageroepen. En bovendien is de dienst bij slecht weer een heel karwei. Maar daar staat te genover, dat de meisjes ook voor het gewone kantoorwerk worden opge leid. Haar werk als bestelster vordert slechts een derde van den diensttijd. TiA.irt 4/NrtL ij: Zonder inlevering van textielpunten. Ter aanmoediging van de teelt van vlas, oogst 1943 is bepaald, dat r„ r ?£?„1?der> die in 1943 vIas teelt, pa- Vr-h 1000 kg gerepeld stroovlas, welke hij goea aan een handelaar in stmnvlac óf aon aan te pakken, zich later een vaste positie in den binnendienst van de Deze toch is uiteraard slechts een tij- d®JÖk?> d°ckle goed aan een handelaar in stroo'vlas~of aan BOMMEN OP ITALIAANSCH GEBIED. Dinsdagmiddag hebben formaties vijandelijke vliegtuigen bommen ge worpen op woonwijken van Trapani, Ragusa en Messina. Er is ernstige j schade aan burgerlijke gebouwen, en er zijn 40 dooden en meer dan 100 gewonden onder de bevolking van Trapani, zes dooden en negen gewonden te Messina. Door het voorzieningsfonds voor kun stenaars wordt een door eigen krachten geteekend mapje prentbriefkaarten in den handel gebracht, dat in den boek handel verkrijgbaar is en dient ter ver sterking van de geldmiddelen van het fonds. P.T.T. verwerven" Juist als de directeur uitgespro ken is, verdwijnt een der bestel- sters door de deur. Ze heeft haar „wijk" gesorteerd en gaat nu be zorgen. Een flinke meid, die van aan pakken weet en die oog heeft voor de toekomst! een vlasfabrikant aflevert, tot een waarde van 8.zuiver linnen weefsel zal kunnen koopen, zonder daarvoor punten van de textielkaart te behoeven in te leveren. Dit linnen komt ter beschikking van den teler en zijn vaste personeel. Gekocht kunnen worden: handdoeken (bont) lakens (wit) en linnen stukgoed (wit). De minister voor openbare werken, Wassileff, heeft in een rede in Lom er over gesproken, wat zou gebeu ren, wanneer Engelschen en Ame rikanen, als zij in het Oosten van de Middellandsche Zee de over macht zouden verkrijgen, zouden trachten te landen aan de kust van de Aegeische Zee, in Griekenland Albanië of Dalmatië, zooals zij tijdens den eersten wereldoorlog in Saloniki aan land zijn gegaan. Het is duide lijk, zoo zeide de minister, dat waar dit ook op de kusten van het Bal kanschiereiland moge gebeuren, Bul garije niet buiten den actieradius van den oorlog kan blijven, en dat het dan tot werkelijk oorlo'gstooneel zal worden. Dan zal het Bulgaarsche volk als één man opstaan en den vijand, die het zou wagen zijn vrij heid, zijn heiligen bodem, zijn .oer oude rechten aan te tasten, in zee drijven. PROF. SCHWARZGRUBER GESNEUVELD. Aan het Oostfront is gesneuveld Prof, Rudolf Schwarzgruber, een bekend alpinist uit de Donau-t en Alpengau. Schwarzgruber beeft zfch met zijn twee expedities naar den Kaukasus een van -j-- - Verminkte lijken met een deken be- wereldberoemden naam gemaakt. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, i den leeftijd van 17-45 Jaar (ook ge- huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en rich geheel kunnen geven aan de eiscj\ei?. die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervullmg in Nederland, in een sPec,aal_]ï^1,1_ bataljon. Gezinsleden deze' 111 ge is hebben eelljke voorrechten »ls zij, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwinnersvergoeding kostclooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen, kunnen zich ook diegenen melden, die tot d rraansche SS in Nederland willen toe tr i4 April 1943, 9 tot 13 uur Rotterdam, Deutsches Hans, Westzeedijk. 15 April 1943. 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Schijstraat 66. n„«rh 15 April 1943. 15 tot 17 uur. den Bosch. Hotel Noord-Brabant, Mark. 45. 16 April 1943, 9 tot 11 uur Roermon N.S D A P Swaimerstraat 61. 16 April' 1943. 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16B. n«,*elo 17 April 1943, 9 tot 11 uur, Henge DeutSches Haus. 17 April 1943, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters. Markt. 18 April 1943. 9 tot 11 uur, Groninge Concerthuls, Poelestraat. Nedertandsche Vrijwilliger* strij den in het Oosten SS PK Zscb&ckel-O-H-P 18 April 1943, 15 tot 17 uur, Leeuwar den. Huize Schaaf, BreedstraaL 19 April 1943, 9 tot 13 uur, Amster dam, school Iepenweg 13. 20 April 1943, 9 tot uur. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 211 April 1943, 9 tot 13 nur, Amersfoort, Dienstgebouw, Lev«derweg. 22 April 1943, 9 t13 uur. Den Haag. Café „Den Hout.' Bezuidenhoutsche- weg. GRQOT-ADMIRAAL DOENITZ KRIJGT HET EIKENLOOF. De Führer heeft den opperbevel hebber van de marine, groot-admi raal Dönitz, ontvangen en hem uit waardeering voor zijn unieke ver diensten voor de leiding van den duikbootoorlog als 223sten soldaat van de Duitsche weermacht het eikenloof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis overhandigd. AARDBEVING IN CHILI VERWOEST EEN STAD. Omtrent de ernstige aardbeving in I Chili wordt nog gemeld, dat militaire vliegtuigen hebben waargenomen, dat van Salamanoa, dat ongeveer 5000 in woners heeft, nauwelijks meer iets overeind stSat. In de stad La Slerena is het aantal slachtoffers naar ver houding gering, daar de aardbeving I overdag geschiedde. Het aantal gewon- den is echter des te grooter. OPVOEDING VAN Dfc SOVJET-JEUGD Een verwaarloosde, zonder toezicht levende leugd, die zich op de binnenplaatsen der buizenkazernes aan allerlei liederlijke uitspattingei te buiten gaat Een duidelijk beeld geeft ons de JComsomolskaja Prewda' van 20 JulAl939 CNF-GBL-Paam RUIM 150 DUIKERS WERKEN AAN BERGING DER „NORMANDIë." Oceaanreus wordt troepen transportschip. In Duitsche scheepvaartkringen be schikt men over informaties, waaruit blijkt, dat er met man en macht ge werkt wordt aan de berging der „Nor- mandië," die indertijd tengevolge van een zwaren brand in de haven van New York is gekenterd. De werkzaam heden, waaraan ruim 150 duikers deel nemen, staan onder leiding van 30 ingenieurs der Amerikaansche marine. Men wil de „Normandië," die reeds was omgedoopt in „Lafayette," zoo spoedig mogelijk in dienst stellen als troepentranssportschip, daar de Ameri kaansche koopvaardij slechts over weinig voor dit doel geschikte passa giersschepen beschikt. t HET AMERIKAANSCHE VALUTAPLAJJ. De Amerikaansche minister van finan ciën, Morgenthau, heeft de voorstellen der schatkist Inzake de valutaplannen aan een commissie van den Amerikaan- schen Senaat medegedeeld. De voorstellen bevatten 6 punten en wel de volgende: L De oprichting van een stabiliseeringsfonds, 2. de verschaf fing van middelen voor dit fonds, 3. op heffing van oe deviezencontróle, 4. de functies van het fonds, 5. de nieuwe valuta-eenheid „Unitas" en 6. de leiding van het fonds. De deelnemende landen moeten min stens een half milliard dollar storten. Bepaald zou moeten worden, dat oe tal rijke valutaplannen voor de toekomst zonder speciale toestemming van het fonds niet behandeld mogen worden. TELEGRAM VAN KALLAY AAN DEN DUCE. BOEDAPEST, 6 April. (D.N.B.) - Mi nister-president von Kallay heeft, naar het Hongaarsche telegraafagentscbap meldt, den Duce bij het passeeren van dgrens een telegram gezo iden. waar in hij dank zegt voop de zeer warme ontvangst en verklaart terug te keeren met de rotsvaste overtuiging, dat de Italiaansche en Hongaarsche natie uit hun strijd tegen de krachten: die de ge meenschappelijke beschaving en het christendom willen vernietigen, slechts gesterkt te voorschijn zullen komen. ,Ik ben er van overtuigd, dat het op het beginsel der gerechtigheid ont staande nieuwe Europa onze beide na ties in de nauwste vriendschap naast elkander zal vinden, ook in1 het zware opbouwwerk." n. In ons tweede artikeltje zouden wij het een en ander zeggen over het werken en streven van den Westfrieschen Tooneelbond, een organisatie, waarover zoo vaak schouderophalend is gesproken, doch •waaraan men één verdienste toch niet kan ontzeggen: dat zij den rederijker in het algemeen meer bewust heeft gemaakt van de plaats, die hij inneemt en van het doel, dat hij zich heeft te stel len en dat hooger ligt dan alleen maar de menschen nu en dan eens te laten lachen of huilen, al naar het uitkomt. Waarmede wü maar willen zeg gen, dat tusschen het rederijken van voorheen en thans een hemelsbreed verschil ligt. Gaat men terug naar den „dragen'-tijd van het tooneel, dan waren er slechts twee eischen, waaraan de speler behoefde te vol doen. Doorslaggevend was, dat hij zjjn rol goed uit het hoofd kende en met eenigen pathos weergaf en dit was zeer belangrijk dat de grimeur hem dermate had toegeta keld, dat hij voor de neefjes en Sichtjes mitsgaders andere zich in C zaal bevindende verwanten totaal onherkenbaar was. Hoe meer er met pruiken en schmink was gewerkt, des te zekerder kon men van het succes zijn. Dat men als rederijker een cultureele taak had te vervul len, daaraan werd nauwelijks ge dacht Kentering. Toen voor ruim twintig jaar gele den de tooneelbond het levenslicht zag, beteekende dit een langzame kentering. Geleidelijk aan werd het tooneelleven in West-Friesland in betere banen geleid. Er werd een bondsbibliotheek opgericht er wer den z.g. bondsaVonden en tooneel- wedstrijden georganiseerd en .het is van een dezer bijeenkomsten, dat de uitspraak van een ouderwetsch, nu reeas overleden plattelandsburge meester dateert, dat dat rederoiken toch maar een mooie sport was". Dit was alles echter nog slechts een begin; later zou men de vleugels nog veel wijder uitslaan. Een der op voedende factoren school ook in het ezamenlijk bezoek aan goede too- las beroepsgezelschappen waagden zich slechts weinig in de provincie; van goede tooneelspeelkunst bleef men over het algemeen verstoken. De groote trek. Ook hier wist men echter raad op. Kwam Amsterdam niet naar de pro vincie, dan zou de provincie naar Amsterdam komen en er werd een aanvang gemaakt met het organi- seeren van de zoogenaamde bonds- reizen. Uit bijna alle dorpen van West-Friesland kwam men per auto bus op een centraal gelegen punt samen en vandaar vertrok de gehee le karavaan, soms uit tien, vijftien, twintig bussen bestaande, naar de hoofdstad. Meer dan eens kwam het voor, dat de Westfriesche rederijkers een groot deel van den schouwburg bevolkten. 1 Inmiddels groeide de bond meer en meer; steeds nieuwe vereenigin- fen traden toe en het duurde maar ort of de oude Noordhollandsche bond, waarvan de Westfriesche in den beginne slechts een bescheiden zusterorganisatie was, was verre overvleugeld. Een ruim arbeidsveld. Dat hierbij een ruim arbeidsveld werd gevonden, behoeft welhaast geen betoog. De bond ging zich in teresseeren voor de auteursrechten, waarmede van weerszijden maar al te vaak werd gemarchandeerd, nöo- digde menschen uit met tooneelerva- ring 6m van voorlichting te dienen in verschillende vraagstukken, zoo als b.v. de tooneelbeÜchtilig, welke voordien alles te wenschen overliet, liet voordrachtkunstenaars van naam op de planken verschijnen firn door hun groote gaven meerdere bezie ling bij te brengen aan hen, die het tooneel uit liefhebberij dienden. Men zette reciteercursussen en -mid dagen op touw en men hielp elkaar onderling door verhuur of uitlee- ning van décors of requisieten. Het bovenstaande vormt slechts een be- Nadat reeds voorwedstarijden in de gymnastiek voor drie districten waren vastgesteld, zijn thans ook de wedstrijden uitgeschreven voor Zuid-Holland, te houden te Den Haag op 9 Mei en voor Noord-Hol land en Utrecht in Purmerend. waarschijnlijk 16 Mei a.s. De nationale raad Guglielmotti heelt voor de financieele commissie van de Fascistische Kamer een over zicht gegeven van den oorlogstoe- toestand. Nadat hij, naar Stefani meldt, gewezen had op de beide be langrijke vernieuwingen in de finan cieele begrooting van het ministerie van oorlog, n.1. op de verhooging van het aantal Italiaansche officie ren en op de aanvullende premie bii onderscheidingen, sprak hij over het groote aandeel van de vrijwillige fascistische militie in de gevechten aan alle fronten en in de bescher ming van het vaderland. Voorts maakte Guglielmotti gewag van den bouw van nieuwe groote transportvliegtuigen en van de op richting van nieuwe formaties val schermjagers, van de versterking der infanterie-divisies in Afrika, van de verbetering der kustbescherming en van de versterking der pantser troepen, alsmede van nieuwe troe- penonderdeqlen en militieafdeelin- gen, zooals landtroepen, skitroepen en storingstroepen. Bijzondere beteekenis krijgt, zoo verklaarde Guglielmotti, het optre den van de vloot en de luchtmacht bij de ravitailleering van de fron ten en de uitbreiding' van de bewa peningsindustrie voor het vergrooten van liet Italiaansche oorlogspoten tieel. Sedert meer dan 30 jaar voert Italië bijna ononderbroken strijd. Zooals de Duce zeide, zal diegene overwinnen, die een kwartier langer verzet kan bieden dan de andere. Italië, zoo zeide Guglielmotti ten slotte, gelooft vast aan de overwin ning, waarvoor het bereid is alle of fers te brengen en waarvoor reeds zooveel helden hun bloed gegeven hebben. GEALLIEERDE CONFERENTIE VOOR VOEDSELVOORZIENING UITGESTELD. LISSABON, 7 April. - De conferentie voor de voedselvoorziening der Ver- eenigde Naties gedurende en na den oorlog, die 27 April in de Ver. Staten zou beginnen en waarvan veel ophef Is gemaakt, omdat bij deze gelegenheid de Sovjet-Unie voor de eerste maai met haar bondgenooten aan de confe rentietafel plaats zou nemen, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Volgens de jongste Palestijnsche statistieken heeft ongeveer de helft van de in Palestina wonende Joden, n.1. 232.000, eind 1942 het Palestijn- sche staatsburgerschap verworven. In Palestina zijn thans nog 58.000 Poolsche, 20.000 Duitsche, 8000 Ame rikaansche, 5000 Roemeensche, 7000 Britsche, 4000 Iraansche, 3000 Iraak- schen 2500 Turksche en 3000 Griek scheiden overzicht van wat de West- scke Joden, alsmede 37000 Joden friesche Bond deed. Het vorig jaar verschillende andere nationali is het bestuur weer een stapje ver- I toiten. der van gegaan door het organiseeren een regiecursus, wat inderdaad mag gelden ais een experiment. Johan M. Ridderikhoff, die de leiding had, is zelf regisseur Fransche wetenschappelijke krin gen hebben besloten een oproep te richten tot het Internationale Roode Kruis, waarin geprotesteerd wordt tegen de onmenschelijkheid der En- m hart en nieren met beide bee- gelsch-Amerikaansche luchtaanval- nen staat hij midden in de practtjk. len op de Fransche burgerbevolking Vorigen Zondag is deze cursus ge- en verzocht wordt een commissie eindigd met een soort examen en van onderzosk van het Internatio- van de indrukken, die we hierbij nale Roode Kruis te zenden naar de opdeden, schrijven w-eeen volgend maal. door de bombardementen. Fransche steden. getroffen

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1