DAGBLAD VOOR hitler-mvssolini. Aanvaarding van welk compromis ook uitgesloten. 21 schepen tot zinken gebracht. Japanners in actie. Luchtmacht brengt vijanden zware verliezen toe. Beteekenis van de samenkomst Strijden tot de eind-overwinning Sterke luchtactiviteit aan het Oostelijk front. PLUNDERAARS NAAR CONCENTRATIEKAMP. Verblijf van Jooden in Utrecht, Mussert temidden van Noord-en Zuid-Holland verboden z')n kameraden. De Defensie van de Atlantische kust De Kanaaikust is één enkele vesting. Het laatste duikbootsucces. Torpedobootjager werd geramd. GEEN STRAF. Keuringen voor de Wallen S.S. en het Legioen. Uitgave: iugblad voor Noord-Holland Alkmaar - Voordara C 9. Bnreau der Heldersche édltie: Oen Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. N.V. WOENSDAG 14 APRIL 1943 ITELDERSCTIE EDITIE. NOORP-HOUANP 87ste Jaargang No. 87. 2 pagina's. Ontmoeting tusschen den Führer •n Mussolini Telefoto HofFmann-Stapf-Pax m TOKIO, 13 April. OD.N.B.) - Het kei zerlijk Japansche hoofdkwartier deelt mede: Formaties der Japansche marinelucht macht hebben den elfden April een aanval gedaan op de Ore-baal. Drie vijandelijke transportschepen en een torpedojager werden in den grond ge boord en schade toegebracht-, aan klei nere oorlogsschepen. Zes Japansche vliegers stortten zich op vijandelijke doelen. Verder deelt het keizerlijk hoofd kwartier nog mede: Formaties der Japansche marine- luchtmacht hebben den 12en April een aanval ortdernomen oo vliegvelden van Port Moresby op Nieuw Guinea. Een vijandelijk transportschip werd tot zin ken gebracht, 28 vliegtuigen in lucht gevechten neergeschoten en eenige andere op den grond vernield. Door uitgeworpen bommen werden militaire installaties van den vijand ernstig be schadigd. Vijf Japansche vliegers stortten zich vrijwillig op militaire d.elen." Het hecht verbeurd. Dit alles heeft hun het recht ont nomen zich thans op te werpen als de dragers eener Nieuwe Orde. Ze ker, die nieuwe orde zal er komen, doch niet door hun toedoen. Het recht deze Nieuwe Orde te brengen, ligt in handen van Hitier en Mussolini. Zij hebben eerst in eigen'land orde op zaken gesteld. Zij hebben dat ge daan op een wijze, die alle garanties inhoudt, dat een door hen doorge voerde nieuwe ordening van ons Continent volkomen aan de te stel len eischen zal voldoen. Zij kunnen wijzen op een staat van dienst: iets dat de andere zijde absoluut niet kan. Vandaar dan ook, dat ook wij, Nederlanders, slechts ons heil van deze beide staatsmannen kunnen verwachten en niet van menschen, die zich reeds in het verleden in capabel toonden de toenmalig! e problemen op te lossen en dus ze ker buiten staat zijn de ptoblemen van een na-oorlogstijd bevredigend te hanteeren. (Van onzen Haagschen redacteur) Voor de zevende maal tijdens dezen oorlog zijn de Duce en de Führer bijeengekomen teneinde be sprekingen te voeren omtrent de te volgen gedragslijn. Uit de gepubliceorde communi aué's blijkt duidelijk, dat men bij eze besprekingen uitgegaan is van twee principe's. Op de eerste plaats van het principe, dat deze ooriog gevoerd zal worden tot er een totale overwinning der Spilmogendheden op volgt en dat men geen enkel compromis zal aanvaarden. Wanneer men de Europeesche re serves nader bestudeert, merkt men, dat dit besluit alleszins mogelijk is, daar de aanwezige reserves de noo- dige krachtsontplooiing volkomen garandeeren. Zeker, men is er van overtuigd, dat het nog een harde en bitteré strijd zal zijn vóór de over winning bevochten is; doch de over. winning is niet alleen in het ver schiet, men is er in alle opzichten zeker van. Rechtvaardige oorlog. In de tweede plaats gaat men er van uit, dat deze oorlog een recht vaardige oorlog is en als zoodanig ook de offers rechtvaardigt, die er nu eenmaal gebracht moeten wor den. Het gaat in wezen om de voor een ieder duidelijke grondbeginselen van 'n verstandige en verantwoorde ordening van het Europeesche Con tinent. Het oorspronkelijke doel van de geallieerde oorlogvoering is bereids sinds lang naar de rommelkamer ver wezen. Dat blijkt uit allerlei feiten. Wilde men indertijd middels het At lantisch Charter den schijn nog op houden, thans heeft men zelfs ook deze luchtkasteelen onverbiddelijk weggeblazn. Weliswaar tracht men aan Anglo- Amerikaansche zijde zich thans voor te doen ais drager van een nieuwe idee, als brenger van een innerlijke revolutie in den boezem der demo cratie, maar in wezen zijn al denaar voren gebrachte maatregelen die men dan ook pas na afloop van den oorlog wil doorvoeren afkooksels van datgene waf, fascisme en natio- r- '-socialisme reeds sedert jaren niet alleen in woorden, doch ook in daden uitdragen. Hoe ver deze imi- tatiezucht gaat, bewijst niet alleen 't zoo geroemde plan-Beveridge, doch ook een onlangs verschenen artikel van den emigrantenminister van Sociale Zaken Van den Tempel, die enthousiast een aantal te nemen maatregelen aanprijst, die in zijn eigen land al verwerkelijkt waren vóqr den vorigen oorlof' De democratische landen verzaakten de kansen Afgezien hiervan de democrati sche lanaen hebben na den vorigen ooriog twintig jaren lang den tijd gehaa, niet aneen in eigen land, doch over geheel Europa orae op zaken te stellen en een verstandig en aan vaardbare Europeesche politiek te voéren. Zij hebben dat met gedaan. Htm sociale voorzieningen hielden steeds in de eerste plaats rekening met de kapitalistische belangen der ingezeten werkgevers, terwijl de werknemers vaak zwaar moesten strijden om de meest elementaire sociale gerechtigheid; Men behoeft slechts terug te denken aan de wan hopige toestanden onder de werkloo- zen, die vóór den oorlog in Europa en Amerika tot de orde van den dag behoorden en waar toch juist om de kapitalistische en imperialistische belangen der plutocraten niet te schaden slechts zoo min mogelijk aan gedaan werd. Doch dat niet al leen'. Van een gezamenlijke Europee sche politiek was geen sprake. De groote landen bedreven een imperia lisme te eigen bate en de kleine Sta ten werden koelbloedig aan dit im perialisme opgeofferd. En dat in een tijd dat alle voorwaarden voor een verstandige regeling der Europee sche problemen aanwezig waren. Hoofdredacteur: A. R. JONKER. Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties ln deze Editie 11 /et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER' VAN DEN FÜHRER, 13 April. 1 Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Aan het Oostelijk front verliep de dag bij plaatselijke gevechts actie over het algemeen kalm. Sterke formaties der luchtmacht vielen op vele plaatsen van het front en in het vijandelijke achter terrein stellingen, troepenverblijf plaatsen, ravitailleeringscolonnes, spoorwegdoelen en luchtsteunpun- ten aan. In Tunesië verliepen de bewegingen van onze troepen ten Noorden van de lijn Kairoean—Sousse volgens de plan nen. Achterhoeden vertraagden den op- marsch van den vijand# De luchtmacht beschermde de bewegingen der Duitsch Italiaansche troepen met goed effect en bombardeerde ir. den afgeloopen nacht scheepsdoelen en ravitaillee- ringskampen 'in de haven van Bone met succes. VERDUISTER GOED. Deze week van 20.456.45. Maan op: 13.51, onder 4.32 20 April: Volle Maan. In de Middellandsche Zee vernietig den Duitsche duikbootjagers twee vij andelijke duikbooten. Vijandelijke vliegtuigen vielen in den den nacht van 12 op, 13 April eenige plaatsen in Oost-Pruisen, vooral Ko ningsbergen, met brisant- en brand bommen aan. In woonwijken, aan zie kenhuizen en aan de universiteit werd schade toegebracht. In het kustgebied van de bezette ge bieden in het Westen en Noorw-e gen werdei} vier Britsche vliegtuigen neergeschoten. Zooals is een extra bericht is mede gedeeld, hebben Duitsche duikboo ten haar onophoudelijken strijd voortzettende, in het Noorden van den Atiantischen Oceaan een zwaar geladen, naar Engeland varend con- vooi aangevallen. Daarbij, alsmede bij de aanvallen op alleen verende schepen iu de Caribische Zee en voor de kust van Zuid-Afrika heb ben zij 21 schepen met een totalen inhoud van 138.500 ton tot zinken gebracht en 6 andere schepen met torpedo's getroffen. 'sGRAVENHAGE, 13 April. - Wegens plundering in het geëva cueerde gebied alhier zijn de vol gende personen voor geruimen tijd naar een concentratiekamp in Duitschland gezonden: 1. Alex Wilhelm Linnenbank, 28 jaar oud; 2. Van de Pluyn, 29 jaar oud; 3. Cornelis de Raad, 31 jaar oud; 4. Jakobus P. Th. van de Mey, 42 jaar oud; 5. Leenden C. de Jonge, 23 jaar oud. Ondanks de verscherpte bewa king in het geëvacueerde gebied van 's-Gravenhage, blijken de in braken en diefstallen aldaar.toe- genomen te zijn. Het gaat hier om vergrijpen te gen de eigendommen van men schen, die noodgedwongen om dat de- veiligheid van het land en van henzelf zulks eischte hun woningen hebben moeten yerla ten. Men dient dergelijke euvel daden dus te brandmerken als de meest laffe en verfoeibare misda den, die iemand begaan kan. On-- der eerlijke menschen zal hierom trent geen verschil van opinie bestaan. In Duitschland vallen deze „hel den" onder het begrip „Volks- schadlung" en loopen de kans hun weerzinwekkende daden met den dood te moeten bekoopen. Dat ook hier te lande met de uiterste gestrengheid tegen deze lieden opgetreden wordt, is toe te juichen. Beschikking van den Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid betreffende h^t verblijf van joden in de provin cie. gevallen kameraden Zaterdagmiddag in Op grond van artikelen 47 en 52 van Krasnapolsky te Amsterdam bijeen- de verordening 1/43 van dien Rijks- gekomen. I commissaris voor het bezette Neder- I landsche gebied betreffende de hand having van de openbare orde be paal ik: Artikel 1. Met ingang van I 23 April 1943 is aan joden het I ui::* -• Ook over Nederland zal een nieuwe morgenstond gloren. Enkele honderden N.S.K.K.-mannen, met verlof in het vaderland, waren I met familielieden en verwanten van ,ro—. -..WM cv*"- i.iU»c:u littai jvuou *icu ver- - eeiu:ster(j dan zou men op het blijf in de provincies Utrecht, Zuid- beslissende oogenblik aan de goede Holland en Noord-Holland verboden. zi:de hebben gestaan. met uitzondering van de stad Am- Een Duitsche nederlaag zou Europa I sterdam. - - Artikel 2. Joden, die zich op het oogenblik in de genoemde provincies ophouden, moeten zich naar het kamp te Vught begeven. Artikel 3. Bij het vertrek naar het kamp te Vught is het me- denemen van reisbagage en waarde- voorwerpen toegestaan. Vóór het verlaten van hun woonplaats moe I ten de joden zich melden bij het De Leider, met groote geestdrift be groet, herinnerde aan de hoon en ver dachtmaking welke men vroeger had ondervonden terwijl bleek, dat ons land in een ooriog van vier-en-een-halven dag terneergeslagen kon worden. Had men tijdig, aldus Mussert. naar Een Duitsche slechts het bolsjewisme brengen met de vernietiging van alle cultuur en be schaving. Mussert keerde zich zeer scherp tegen de reactionairen en enkele annexionisten in eigen gelederen. Hij zeide ong nooit een goeden Duitscher te hebben ontmoet, die beweerde dat hij Nederlancter wilde zijn en evenmin zijn het goeue Nederlanders, die be weren Duitscher te willen zijn. In het nieuwe Europa is plaats voor een nieuw Nederland, waarvan de N.S.K.K.- Na den donkeren nacht van den oor log zal ook voor Nederland een nieuwe morgenstond gloren. .<s.uviiOUU, WddlVi *".l I hoofd der plaatselijke politie, waar mamaenjie pioniers zu?' zij woonachtig zijn, opdat hun wo ningen behoorlijk kunnen worden afgesloten en aan hen een reisver gunning naar het kamp te Vught kan worden verstrekt. Artikel 4. - (1) Uitgezonderd j van de voorschriften der artikelen 1 DE VERLIEZEN VAN HET BRITSCHE LUCHTWAPEN. In de Londensche pers worden de verliezen van het Britsche luchtwapen in den afgeloopen 3Y, jaar oorlog be kend gemaakt. Als in totaal 7476 vlieg tuigen. In feite echter zijn in Europa en het Midden Oosten sedert het begin van den oorlog tot eind Maart 1943 alleen door het Duitsche luchtwapen. het afweergeschut van het leger en de, marine tezamen 16.379 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Te Utrecht is in den ouderdom van zestig jaar overleden mr. dr. A. J van den Bergh. hoogleeraar aan het oud-katholieke seminarium te Amers foort. Omtrent ontstaan en aanleg van den z.g. „Atlantik-Wall" zet een speciale correspondent het volgende uiteen: Nauwelijks een jaar is het geleden, dat de Führer aan de Organisation Todt opdracht gaf en reeds staat de Atlantik-Wall in ah zijn grondtrekken gereed en is klaar voor den strijd. De onder leiding van den rijksminister dr Todt gebouwde Westwall heeft z*jn hoogste beproeving gevonden in het feit, dat hij te sterk was om aange vallen te worden. Wij staan bij één der gevallen her- denkingsteekens, die naar aanleiding van de eerste landing van Amerikaan- sghe troepen in den vorigen oorlog op Franschen bodem waren opgericht. Een heel systeem van betonnen steun punten vinden wij hier dicht bijeen, bunkers van de meest verschillende soort, voor militaire bewoning inge richt, bunkers van het afweergeschut, van de kustartillerie, voor mitrailleur nesten, pantse. afweergeschut, munitie etc. Bunkers met betonnen wanden van een dikte van meer dan een meter, die wel een en ander verdragen kunnen. Langs de geheele kust strekt zich een soortgelijk systeem van sterk geforti- fieprde steunpunten uit, waarbij uiter aard de beveiliging heel in het bijzon der versterkt is aan riviermondingen bij haven en duikbootsteunpunten. In het bijzonder vertoont ook de Ka naaikust een fortificatie, die gelijk staat met één enkele vesting. Met veelvuldige hulpmiddelen, zooals tank versperringen en mijnenvelden, wordt de gefortifieerde linie versterkt en bij de beslissende havens wordt de zeebe scherming aangevuld door een landbe- scherming, die in wijden boog om de havenplaats heen een verder, diep ge- echeloneerd systeem van kazematten en fortificaties trekt, dat de defensie niet alleen mogelijk maakt tegen een van de zeezij binnengedrongen vijand, maar eveneens naar de landzij. Hier moest het werk overwegend met buitenlandsche arbeidskrachten verricht worden. Voor iederen Duitschen front- arbeider waren er vele buitenlanders van alle naties. Iedere man aan de kust moet schot vrij ondergebracht zijn, zoo luidt het bevel van don Führer. Dat is bij den Atlantik-Wall verwezenlijkt. Van zijn omvang kan men zich een klein begrip vormen, wanneer men weet, dat het VERZOEKEN TOT VERLEENING VAN DE DUITSCHE NATIONALITEIT. De commissaris-generaal voor be stuur en justitie deelt mede: Voor het beslissen over verzoeken van niet-Duitschers en statenloozen met domicilie in het bezette Nederland- sche gebied tot verleening van de Duitsche nationaliteit is de Rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sche gebied bevoegd. Met de behande ling is de commissaris-generaal voor bestuur en justitie (afdeeling voor aan gelegenheden van Duitsche staatsbur gers) belast. Personen, die de Duitsche nationaliteit wenschen te verkrijgen, moeten hun verzoek indienen bij de officieele Duitsche adviesbureaux bij, den Beauftragte van den Rijkscommis saris voor de Provinciën (voor de ste den Amsterdam en Rotterdam) of bij den Ortsgruppenleiter (Stuetzpunktlei- ter) van het Arbeitsbereieh der N.S.D. A.P. in den Niedèrlanden. Daar kunnen ook vragen worden gedaan en inlich tingen worden ingewonnen, in het bij zonder over de stukken, die bij het verzoek moeten worden gevoegd. maandelijksche betonverbruik. vergele ken met den Westwall, die indertijd als een onovertrefbare prestatie gewaar deerd werd, bijna verdubbeld is. Achter den Atlantik-wall staan de Duitsche divisies gereed om den tegen stander te verslaan, waar hij het mocht wagen aan de kust voet aan land te zetten. Wat sinds Dieppe tot stand is gebracht, is vele malen meer dan wat het Dieppe van toen bood. Ook de ne derlaag der geallieerden, zal daarom bij eca landingspoging des te beslissender zijn. VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN BOVEN N.O.-DUITSCHLAND. Naar het D.N.B. verneemt zijn in den nacht van 12 op 13 April een gering aantal vijandèlijke bommen werpers boven Noordoost-Duitsch- land verschenen. De uitgeworpen bommen veroorzaakten een gering aantal slachtoffers onder de burger - bevolkng, alsmede schade van wei nig beteekenis aan woonhuizen. i Te Apeldoorn is de 12-jarige jon gen J. Langes, die bij het spelen in een langs den weg liggende rioolbuis was gekropen; daarin door het breken van deze buis zoo ongelukkig bekneld ge raakt, dat zijn borstkas werd ingedrukt. Kort daarop is hij aan dit ernstig letsel bezweken. Ten O. van de kust van New Found- land heeft een groep Duitsche duik booten een zwaarbeladen van Amerika naar Engeland varend convóoi aange vallen. De onder sterke beveiliging va rende scheepsformatie hield aanvanke lijk een N.O. koers om in de dekking van de van Groenland startende land- vcu uv van uiueiiiaim startenae ïana- hechtenis van ten hoogste zes maan vliegtuigen te komen. T°en de schepen ^oil en met geldboete van ten hoog vereerde hVeatnconvo°o?vaann koers naar *te tweeduizend gulden of met een - - dezer straffen. Hij, die ontduikingen van deze bepalingen in de hand werkt, deze mogelijk maakt of er aan medewerkt, ontvangt dezelfde straf. (2) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspo-1 lizei blijft onaangetast. 's-Gravenhage, 13 April 1943. De Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid: get. RAUTER SS SA-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. MAXIMAAL VOOR 250 MILLIOEN AAN ZILVERBONS. 's-GRAVENHAGE, 13 April. - De j*""""i j secretaris-generaal van het dep. van tot en met 3 zijn gemengd gehuwde Financiën heeft het gezamenlijk be- joden. drag, waarvoor op den voet en vol- (2) In andere uitzonderingsge- gens de bepalingen van de wet van vallen kan de „Zentralstella für 6 Augustus 1914 muntpapier onder jüdische Auswanderung" te Amster- de benaming van' zilverbons wordt dam vergunningen tot verblijf en uitgegeven, vastgesteld op ten hoog- reizpn in de genoemde provincies millioen gulden, uitreiken. Artikel 5. Jood in den zin van deze beschikking is hij, die in gevolge artikel 4 van de verorde ning 189/40 betr. de aanmelding van ondernemingen jood is of als jood wordt aangemerkt. Artikel 6. (1) Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van artikel 1 tot 3 of deze ontduikt, wordt in zoover niet ingevolge andere voorschriften een zwaardere straf is verbeurd gestraft met het O. Intusschen hadden de ver uiteen liggende duikbooten zich geformeerd tot een aanvalsgroep. De vijand trachtte het effect van den. geconcentreerden aanval met behulp, van zijn bijzónder krachtig optredenden afweer tegen te gaan. Op het oogenblik van de eerste torpedo-ontploffingen was de nachte lijke hemel door lichtgranaten en ra ketten daghelder verlicht. In dien schijn werden enkele duikbooten zicht baar en dus het middelpunt van het vijandelijke artillerie- en lichtgranaten- vuur. Een duikboot maakte zich, om van een haer achtervolgenden torpedo bootjager los te komen, gereed voor een torpedoaanval op dit schip. De ont wijkingmanoeuvre deed het effect van den torpedo niet geheel tot zijn recht komen, zoodat de commandant besloot den torpedojager te rammén. Enkele oogenblikken later boorde de neus van de duikboot zich met de grootste k.acht in den wand van den bescha digden torpedobootjager, die terstond, zware slagzij vertoonde. Ofschoon de duikboot daarbij zelf beschadigd werd, kon zij dienzelfden nacht nog een vol geladen tankschip van 9000 brt. in den grond boren'. Het grootste deel der tot zinken ge brachte schepen is afkomstig uit het' voor Engeland bestemde Noord-Atlan tische convooi. Bij tijdige aanwijzing van herborgen Joden en Joodsche vermogens waarden. Van bevoegde Duitsche zijde wordt op het volgende gewezen: Sedert de afkondiging van de be schikking van den Generalkommissar für das Sicherheltswesen inzake het verblijf van Joden in de provinciën is een groot aantal voortvluchtige Joden of verborgen Joodsche vermogenswaar den door de medewerking van de be- De eerste Inzameling van kleeding. huisraad e.d. voor de door den Brit- schen terreuraanval getroffen be woners van Rotterdam door den Nederland sehen Volksdienst tn de hoofdstad is een groot succes geworden. Het inzamelen in Amsterdam-Noord CNF-I. Zeylemaker-Pax m BOMMEN OP ITALIAANSCH GEBIED. De vijand hernieuwde gisteren zijn bombardementen op steden en centra in Zuid-Italië en op de eilanden. Slechts te Cosenza en Vibo Valentia (Catenzaro) wordt melding gemaakt van schade en slachtoffers onder de burgerbevolking, in totaal zestig doo- den en 124 gewonden. ONGEHUWDE MOEDER BENAM HAAR KINDJE HET LEVEN. De rechtbank te Arnhem heeft gister vonnis gewezen tegen de 24- jarige ongehuwde moeder C. M. P« uit Nijmegen, die haar anderhalfja- rig dochtertje door ophanging van bet leven had -beroofd en tegen wie de Officier van Justitie veertien da gen geleden vijf jaar gevangenis straf had geëischt. De vrouw was in een bui van vol- volking achterhaald. Met het oog op de slagen pessimisme tot haar vreese- vrijwillig en tijdig verstrekte aanwij- lijke daad gekomen. De rechtbank veroordeelde haar tot acht jaar gevangenisstraf, met aftrek. zingen zijn in alle gevallen de Neder landers en hun gezinnen, die oorspron kelijk daaraan deel hadden zonder straf ervan af gekomen. Daarentegen moesten onlangs een aantal Nederlanders worden gearres teerd die getracht hadden te verhinde ren, dat de politie kennis kreeg van DE DER Nederlandsche Vrijwilligers strijden In het Oosten SS PK Zschackel-O-H-P m Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich^ bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wacht- bataljon. Gezinsleden dezer vrijwilli gers hebben gelijke voorrechten als zij, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ock diegenen melden, die tot de Ger- iraansche SS in Nederland willen toe treden. 15 April 1943, 9 tot 11 uur, TUburg. Lange Schijstraat 66. 15 April 1943, 15 tot 17 uur, deh Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16 April 1943, 9 tot 11 uur. Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61. 16 April 1943. 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16B. 17 April 1943, 9 tot 11 uur. Hengelo Deutsches Haus. 17 April 1943, 15 tot 17 uur. Zwolle, Hotel Peters, Markt. 18 April 1943. 9 tot 11 uur, Groningen, Concerth'ils. Poelestraat. 18 April 1943, 15 tot 17 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. I 19 April 1943, 9 tot 13 uur. Amster dam, school Iepenweg 13. 20 April 1943, 9 tot 13 uur,' Utrecht. N.V. Huis, Oudegracht 245. 21 April 1943, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg. 22 April 1943, 9 tot 13 uur, Den Haag. Café „Den Hout," Bezuidenhoutsche- weg. VERKLARING STUDENTEN. i De Secretaris-Generaal van het het verblijf "van verborgen Joden of departement van Opvoeding, Weten- wrmn»ii™«>a«n schap en Kuituurbescherming - - maakt., in aansluiting op de reeds tot het Joodsche ras behooren van wo- gepubliceerde bijzonderheden, inzake het hooger onderwijs, bekend: Sövssr van ssn strafbars nsndsling ts vermijden, wordt dringend aanbevolen Studenten, die aan eenige instel* alle in de huiselijke gemeenschap op- hng van hooger onderwijs zijn ui' genomen personen overeenkomstig de geschreven en die de verklaring, bepalingen onverwijld aan te geven bij de meest nabije politieautoriteit. AAN DE FAMILIELEDEN VAN DE VRIJWILLIGERS IN DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Het is weer mogelijk pakjes voor de vrijwilligers in de Waffen- SS en het Legioen te verzenden. Pakjes tot 100 gram zijn portvrij, van 100 tot 250 gram portvrij met „Zulassungsmarke", van 250 tot 1000 gram met porto en „Zulassungs marke". Het bovenstaande is alleen gel dig voor hen, die een veldpostnum mer hebben, terwijl de z.g. „Zulas sungsmarke" alleen aan soldaten worden uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden wor den. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Voor vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veld postnummer, zijn geen zegels noo- dig. Aan, hen kunnen pakjes tot 100 gram zonder zegel worden verzon den. In het belang van een goede en snelle verzending is het noodzake lijk, dat de adressen duidelijk lees baar en met inkt geschreven wor den en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando Niederlande, DEN HAAG,' Korte Vijverberg 5. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: (ff.1.) bedoeld in mijn besluit van 10 Maart 1943 wensclien te onderteekenen, kunnen, indien deze hun niet werd toegezonden, zich schriftelijk tot het departement, Paschlaan 19, Apel» doorn, wenden, met het verzoek omi toezending van dleze verklaring. Zij kunnen daarbij hun inschrijving», kaart opzenden, die door het depar tement zal worden afgestempeld. Voorts kunnen studenten, die van een der inrichtingen voor hijzonder onderwijs naar een der rijksuniver siteiten willen overgaan, een desbe treffend verzoek tot het departe ment richten. Indipn men naar de gemeentelijke universiteit te Ara. sterdam wil overgaan, richte men dit verzoek tot den burgemeesters HET BOSSCHE VEEMARKT- CRITERIUM. Voor het Bossche veemarktcrite rium, dat Zondag a.s. weer gehouden wordt, bestaat van de zijde der ren ners overweldigende belangstelling. Vrijwel alle prominente renners zijn bü deze opening van het wegseizoen in Brabant van de partij, zooals Braspenninx, Pellenaers, Schulte, v. Amsterdam, Steenbakkers en de Korver. ALGEM. JAARVERGADERING VAN „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD". De vereeniging „Het Nederland sche Trekpaard" heeft onder leiding van den algemeen voorzitter, jhr. v. Vredenburch te 's-Hertogenbosch, zijn 29ste algemeene jaarvergadering gehouden. De vergadering besloot een keur» stamboek voor hengsten en merries te handhaven en ten aanzien van dé hengsten de opname in het keur- stamboek eerst mogelijk te maken bij de tweede keuring voor dek king.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1