DAGBLAD VOOR COLLECTE VOOR ROTTERDAM Gratis haarknippen en een kwartje toe. Goebbels in Das Reich HISTORISCHE TAKEN VAN DEN OORLOG. Het oog Gods is op ons gericht. Duitschland hecht aan feiten, niet aan illusies. ZEER ZWARE SOVJET-VERLIEZEN. Levendige gevechten in Tunis. Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen. «umg» m ■■f Sousse ontruimd. Terreuraanvallen op Italiaansche steden. Slachtverbod van honden en katten. ZATERDAG en MAANDAG Ook UW bijdrage helpi den nood der getroffen landgenoofen lenigen Laat Uw gift een OFFER zijn! NIEUWE BONNEN. HET TWEEDE El 1 De vermoorde Poolsche officieren. Een dementie uit de Sovjet-Unie. AANPAKKEN. De klant is koning. MENE THEKEL. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 3345 (3 lijnen). Postrekening 449041. ZATERDAG 17 APRIL 1943. JIELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 90. 4 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER. Alkmaar. Dese Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties m dese Editie 11 ct. per m.M. Bij eontraet binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. „De eeuwige wet," aldus luidt het opschrift van het nieuwe artikel van dr. Goebbels in het nieuwe nummer van het weekblad „Das Reich," waarin hij den nadruk laat vallen op de noodzakelijkheid om onder de voortdurende wijzigingen van den oorlogstoestand vast te houden aan de historische taken, die de oorlog stelt. Oorlog ontdaan van elke romantiek. De rijksminister voor de propaganda wijst er op, dat de uitbreiding van den oorlog van een strijd tusschen volken en groote mogendheden tot een wor steling tusschen continenten ook de positie der volken ten aanzien van den oorlog zelf van den grond af heeft ge wijzigd. De oorolg, zoo schrijft de propaganda- minister, is intusschen door de hardheid der gebeurtenissen ontdaan van iedere romantiek en idyllischen aard. Wij zien hem volkomen nuchter en geven ons ten aanzien van zijn innerlijke wetten aan geenerlei illusies over. Wij stellen ook niet prijs op bedriegelijke en ilhi' soire voorstellen, die morgen of over morgen door de ontwikkeling weer legd worden. Een politiek onrijp volk is in den oorlog natuurlijk veel gemak kelijker te leiden dan een politiek ge schoold en ontwikkeld volk. Daarom hebben de regeeringen aan den kant van den vijand het zoo gemakkelijk. Zij kunnen zich veroorloven haar openbare meening van het eene uiterste tot het andere uiterste te laten springen, omdat morgen reeds vergeten is, waaraan van daag nog hartstochtelijk is geloofd. Bij het Duitsche volk is dat uitgesloten. Het raadsel van alle raadsels. Dr. Goebbels zet in dit verbadn uiteen, dat het natuurlijk te veel verlangd is van een regeering te eischen, dat zij in ieder geval gelijk' krijgt. Want ook zij beweegt zich in dezen oorlog op een haar onbekend terrein. Zeker en onver anderlijk .blijven daarop alleen de men- schelijke deugden, die zich met haar psychische kracht den steeds wisselen den gevaren in den weg stellen. Men moge de zaak keeren zooals men wil, steeds weer zal het inzicht naar voren komen, dat deze oorlog voor alle betrokkenen en zelfs niet- betrokkenen het raadsel van alle raadsels is en dat het er daarom in hoofdzaak op aan komt hem met beslistheid van karakter en vastheid van hart tegemoet te treden. Het groote gevaar van Nov. 1'918. De rijksminister wijst er pp, dat ook in November 1918 het groote gevaar er niet in gelegen was, dat het Duitsche volk het slachtoffer werd van een nood lottige dwaling, maar in het feit, dat het daarbij vrijwillig zijn historische taak prijs gaf en zich vertrouwd maakte met de gedachte als natie uitgedoofd te worden. Het' is vaak genoeg gezegd, dat deze oorlog de logische consequentie is van het toenmalige nationale falen. Wanneer wij, zoo schrijft dr. Goebbels, hem ook eenmaal zoo verkeerd zouden begrijpen, dat wij zouden willen geloo- ven, dat er een losmaking uit den oorlog bestaat zonder totale en beslissende overwinning, dan zouden wij daarmede ongetwijfeld onze laatste historische kans verliezen. VERVROEGDE OPKOMST VAN SPAANSCHE LICHTINGEN. Het Spaansche staatsblad publi ceert een decreet van generaal Franco, krachtens hetwelk de lich tingen, welke in 1944 dienstplichtig worden, reeds dit jaar voor den mi litairen dienst worden opgeroepen. Zooals reeds in alle tijden, zoo is ook deze generatie van ons volk aangetre den voor den strijd om haar leven. Zij zet daarmede het historische proces van het zelfbehoud onzer voorouders voort en geeft aan het zelfbehoud van haar nakomelingen een nieuwe, betere basis. Het gaat ook ditmaal, zooals nog altijd om alles. De latere geschiedenis zal ons minder beoordeelen naar het leed, dat wij daarbij verduren dan naar de deug den, die wij daarbij toonen, naar de sla gen, die wij daarbij overwinnen en naar de overwinningen, die wij daarbij be vechten. Wij zjjn, zoo besluit de minister, in dit reuzendrama van ons volk niet onopgemerkt. Het oog Gods is op ons gericht. Voor hem vinden wij als strijdende generatie ten slotte slechts genade, wanneer wtj de eeuwige wet vervullen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 16 April (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Bij het Koebanbruggehoofd zetten de sowjets ook gisteren hun aanvallen ei-geefsch voort. Zij werden in samenwerking met de luchtmacht bloedig afgesla gen of in onmiddellijk volgenden tegenaanval uiteengeslagen. De vijand leed zeer zware verliezen. Aan het overige oostelijke front verliep de dag rustig. De luchtmacht vernietigde gisteren, terwijl ze zelf twee toestellen verloor, zestig sow- jetvliegtuigen. Voor de kust* van den Kaukasus boorden lichte Duitsche zeestrijdkrachten een sowj et-Rus sisch kustvaartuig in den grond. Van het front in Tunis wordt le vendige plaatselijke geveohtsactie gemeld. Vijandelijke aanvallen op eenige heuvelstellingen werden af geslagen en tarijke gevangenen werden daarbij gemaakt. Een eigen tegenaanval bereikte het gestelde doel. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de haven van Bone aangevallen, een vijandelijk oorloksschip en een vrachtschip beschadigd en voltref fers geplaatst-op de kadewerken en pakhuizen. Duitsche motortorpedoboot en voe ren in den nacht van 14 op 15 AT ril onieuw naar de Britsche kust en brachten in een gevecht met nume riek sterkere vijandelijke kustbevei- ligings-strijdkrachten. een krachtig bewapend groot vrachtschip tot zinken. Onze booten geerden zonder beschadigingen te hebben opgeloo- pen op hun steunpunten terug. SAMENVOEGING VAN STATEN IN BRITSCH-INDIE. De Britsch-Indische regeering heeft door den omroep hekend ge maakt, dat zij voornemens is de kleinere Indische staten met de groote te vereenigen. Honderden kleine staten, aldus deze mededee ling, kunnen zich niet om het wel zijn van hun bevolking bekomme ren, doordat zij financieel te zwak zijn. In Baroda is reeds zulk een poging tot vereenigen van staten gedaan. Nederlandsche Vrijwilligers strijden la het Oosten SS PK Zschackel-O-H-P i Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wacht- bataljon. Gezinsleden dezer vrijwilli gers hebben gelijke voorrechten als zij, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- rraansche SS in Nederland willen toe treden. 18 April 1943, 9 tot 11 uur, Groningen. Concerthuis. Poelestraat. 18 April 1943, 15 tot 17 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 19 April 1943, 9 tot 13 uur, Amster dam, school fepenweg 13, 20 April 1943, 9 tot 13 uur. Utrecht. N.V. Huis, Oudegracht 245. 21 April 1943, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg. 22 April 1943, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout," Bezuidenhoutsche- DE JAPANSCHE AANVAL BIJ DE MILNE-BAAI. Vernomen wordt, dat de Amerika nen bij den aanval van Japansche bommenwerpers op een convooi in de nabijheid der Milnebaai 70.000 ton scheepsruimte hebben verloren. In den grond geboord zijn 5 groote schepen van 80Ó0 ton elk, 5 vracht schepen van 5000 ton elk en een schip van 3000 ton. Al deze schepen waren geladen met kostbaar oor logsmateriaal, ontplofbare stoffen en moesten de geallieerde bases op Nieuw-Guinea versterken. Sedert begin April is alleen al in het Z.Ol van den Stillen Oceaan, naar verder verluidt, 177.000 ton ge allieerde scheepsruimte door de Ja pansche luchtmacht tot zinken ge bracht. Tusschen 28 Maart en 14 April verloren de geallieerden bo ven Nieuw-Guinea en de Salomons- Opvoeding van de Sovjet/eugd. Er zijn ook enkele speeltuinen met veel attracties, zooals ons de „Woichatij" Nr. 8 van Augustus 1930 toont Daar heeft men de .attracties" overdreven tot in het matelooze CNF-GFL-Pax m Aan het Italiaansche legerberieht van 16 April ontleenen wij het vol gende: Aan het Tunesische front gecon centreerd artillerievuur van weers kanten en hevige gevechten van plaatselijk karakter. Sousse is ont ruimd. De luchtmacht der Spil be stookte autocolonnes en deed met goede resultaten aanvallen op kruispunten van wegen en vijande lijke havenbases. Amerikaansche viermotorige vlieg tuigen hebben gistermiddag brisant- en brandbommen laten vallen in de omgeving van Napels en op Paler- mo, Catania, Messina en Sciacca, waardoor de burgerbevolking ver liezen leed. Er zijn in het geheel 102 dooden en 115 gewonden. 's-GRAVENHAGE, 16 April. - De secretaris-generaal van het dep. van Sociale Zaken heeft een besluit uit- gevaardigd, waarbij het verboden is onden of katten te slachten of te doen slachten, dan wel vleesch van honden of katten te verkoopen, aan te bieden, af te leveren of weg te geven. Ook het voor verkoop of afleve ring in bezit hebben van vleesch van honden of katten is verboden. Overtreding van deze verbodsbe- palig wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of een geldboete van ten hoogste 1000. REICHSKARTE FüR URLAUBER SINDS WOENSDAG NIET MEER GELDIG. De met een adelaar in blauwen opdruk gemerkte bonnen van de Reichskarte für Urlauber, zijn met ingang van Woensdag in Nederland niet meer geldig. Het gebruiken en in ontvangst nemen daarvan in Ne derland is strafbaar. Winkeliers, restaurants, café's e.d., kunnen de reeds door ben in ont vangst genomen bonnen nog tot en met Zaterdag 10 April a.s. inleveren bij het plaatselijke distributiekan toor, dat zal onderzoeken of de in geleverde bonnen echt zijn. Na Za terdag a.s. zullen de distributiekan toren deze bonnen in geen geval meer aannemen. Duitsche burgers, die in 't recht matig bezit zijn van echte bonnen van de Reichskarte für Urlauber, kunnen deze bij den provincialen Beauftragte van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, dan wel bij het Duitsche Wirtschaftsamt in Den Haag inwis selen. Wehrmachtsangehörige en Wehr- machtsgefolge kunnen hun bonnen van de Reichskarte für Urlauber in wisselen bij de Ortskommandantur. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de groene bonnen van de „Le- bensmittelkarte der Deutschen Wehrmacht in den Niederlanden" wel geldig blijven. (Uitknippen en bewaren). Van 18 April t.m. 34 April 1943: Brood 17A rants. Brood 17B 1 rants. Beschuit 17 1 rants. Aardappelen 17A 2 kg. Aardappelen 17B 1 kg. Tabak 17 1 rants. Van 18 April t.m. 1 Mei 1943: Vleesch 17A 1 rants. Vleesch 17B H rants. Reserve 4-23, M-19 lK rants. Reserve M-21, M-23 2% rants. Van 18 April t.m. 15 Mei 1943: Suiker 548 1 kg. Jam 549 1 rants. Gort 550 250 gr. Havermout 551 250 gr. Peulvruchten 552 250 gr. Vermicelli enz. 553 100 gr. Kaas 541, 542, 543 elk 100 gr. Bloem, brood of gebak 544 t.m. 547 1 rants. Taptemelk 17, 18, 19 1% L. Melk 17, 18, 19 1% L. Melk 4-22 res. 5Vt L. Rijst 17B, 19B kindervoedsel 250 g. Gort 17 A, 19A kindervoedsel 250 g. Cacao m. s. 3-21, 4-21 res. 150 g. Versnaperingen 17 100 g. choc. Versnaperingen 18, 19 100 g. suikerwerk. Van 21 Maart t.m. 15 Mei 1943: Koffiesurrogaat 526 250 g. Van 17 April t.m. 28 April 1943: Boter 17A (boter, margarine, vet of rundvet) 1 rants. Boter 17B 14 rants. Bijzondere rantsoenen (geldig t.m. 15 Mei 1943): 3-14 (land) Res. 350 gr. sinaasapp. 3-15, 4-19 Res. 540 Algemeen 1 ei. 2-20, 3-20, 4-20 Res. 1 ei. Bij de aanwijzing van bon „Alge meen 540" voor één ei is de vorige week bekend gemaakt, dat voor personen beneden den leeftijd van 21 jaar een tweede ei zou worden verkrijgbaar gesteld. Thans kan worden medegedeeld, dat hiervoor de bonnen „Reserve 2-20", „Reserve 3-20" en „Reserve 4-20" zijn aange wezen. Deze bonnen dienen vóór Za terdag 24 April bij den detaillist te worden ingeleverd, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. De detaillis ten zullen deze eieren zoo spoedig mogelijk afleveren. BERLIJN, 16 April - (A.N.P.) Na een stilzwijgen van drie dagen heelt Sovjet-Rusland t.a.v. de ontdekking der met duizenden Poolsche ofti; cierslijken gevulde massagraven bij Smolensk een standpunt bepaald. Het Sovjet-Russische communiqué is zoo weinig steekhoudend, dat zonder meer de verlegenheid, waar in de verantwoordelijke machtheb bers geraakt zijn door de ontdek king der gruwelen, maar al te dui delijk wordt. Het vermoedert wordt uitgesproken, dat het bij de vondst gaat om „avchaeologische opgravin gen van een historisch graf en dat bovendien vroegere Poolsche krijgs gevangenen van Duitsche zijde naar de streek van Smolensk gebracht en daar als arbeiders tewerk gesteld en later omgebracht ziin. Van Duit sche zijde stelt men daar de nuch tere feiten tegenover. Bijzonder de aandacht trekt in Duitsche nolitieke kringen het door Reuter uitgegeven Engelsche com muniqué, volgens hetwelk vele dui zenden Poolsche officieren na de in eenstorting van Polen in Sovjet- Rusland waren en men ondanks alle demarches omtrent hun lot niets na ders heeft kunnen vernemen. In Berlijn wordt er op gewezen, dat dé* Sóvjet-Unie geweigerd heeft de voorwaarden van het Internatio nale Roode Kruis na te komen, zoo dat ondanks alle pogingen ook van neutrale instanties, een blik op het lot van de krijgsgevangenen of ver miste persoonlijkheden in de Sovjet- Unie onmogelijk gemaakt wordt. Onder deze omstandigheden moet, zoo verklaart men te Berlijn, de verdraaiing van de waarheid of de verdoezeling daarvan een bijzonder grotesken indruk maken. Wij hebben ons grpotsch verleden niet aan het toeval te danken. Het aanpakken zit ons in liet bloed en als de gelegenheid zich daartoe niet direct biedt, wel, dan moeten we ons die gelegenheid scheppen. Vakstudie is niet gemakkelijk in deze dagen. Er moet hard gewerkt worden en dan is er niet altijd de gelegenheid om 's avonds nog lessen te volgen. Vooral voor hen, die in Duitschland werken, is dit een groot probleem. De jaren vervliegen echter snel en stil zitten heeft geen zin. Wie werkelijk vooruit wil, wete, dat het Langemarek-Studiuni ook hem de kans wil geven iets te be- reiken Nederlandsche jonge jannen, tusschen 16 en 22 jaar, waar zij ook wonen, kunnen zich bij deze instel ling aanmelden voor een voortge zette vakstudie of, als ze voor het hoogste doel niet terugdeinzen, voor een academische opleiding. Het Langemarek-Studium, Waals- dorperweg 12, Den Haag verstrekt hierover nadere inlichtingen. Geldige bonnen voor div. artikelen. Petroleum 05 1 lit. petr. t.m. 21 April '43. Eenheidszeep 534 alg. 1 rants. Eenheidszeep T Eenhz. W.aschpoeder 535 Alg. Waschpoeder T waschp. Toiletzeep T toiletz. t.m. 30 April Scheerzeep N textiel 45 g., t.m. 30 April De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 17 April: 16 Brood, beschuit, aardapp., tabak; 15 vleesch, 4-14, M 14, 16, 18-res. 520 t,m. 523, 530 t.m. 533 alg. en 3-13, 4-15, 4-16, 4-17, 8-18 res. Verlengd: 13A en 13B-boter t.m. Woensdag 28 April, 527 t.m. 529 kaas alg. t.m. Zaterdag 15 Mei. De bonnen, waarvan de geldigheids' duur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag wor den gebruikt, met uitzondering van dm bon voor vleesch, vleeschwaren en aardappelen. De hyaclnthen in de bloembollenstreek staan In vollen bloei. Deze jongedame snijdt een aantal exemplaren al ter verfraaiing van de kuiskamer CNF-Stevens-Pax m DE TOESTAND AAN HET OOSTELIJK FRONT. OFI te Berlijn schrijft, dat een mi litaire persoonlijkheid in de Wil- helmstrasse over den toestand aan het Oostelijk front verklaard heelt, dat daar nog steeds rust lieerscht. De lente is in Rusland vier weken vroeger dan gewoonlijk begonnen en de thermometer wijst ongeveer +10 graden, zoodat de «wegen, welke voor een paar dagen nog echte ri vieren en modderpoelen waren, ge leidelijk een normaal aanzien krij gen. De aanvoer kan dus worden hervat en de achterwaartsche ver bindingen kunnen bijgevolg, zoowel bij de Duitschers als bij de Sovjets hersteld worden met het oog op'de aanglaa^e operaties. III. Br waren hoofden die zich uitste kend voor een „gedekt" model leen den en andere, die minder gedekt ot heelemaal niet gedekt moesten wor den men zal ons wel vergeven, dat wij na één les te hebben bijge woond niet precies kunnen vertel- ln, welke modellen er zooal m de kapperswereld zijn uitgevonden. Het kwam er maar op neer, dat iedere klant weer een aparte behandeling vereischte en weldra bogen zich acht jongelui over de hoofden van hun slachtoffers, wipten met scherpe schaarpunten de haartjes uit hun ooren en kamden en knipten overal net zoo lang tot ze voldaan over het resultaat waren en den leeraar ver zochten eens te komen kijken wat ze ervan terecht gebracht hadden of beter gezegd hoe gesoigneerd deze min of meer in hun haartooi verwaarloosde mannen en jongens er uitzagen nadat ze geknipt en als het model zich daartoe leende zelfs „gegolfd" en geschoren waren geworden. Geen druppeltje bloed, geen kreet van pijn zelfs, is er dien middag te bespeuren of te hooren geweest. Men knipte en kapte zwijgend, want al behoort ook cte conversatie gedurende de operatie tot een der theoretische lessen, de gratis model len behandelt men zwijgend, niet omdat ze de conversatie niet waard zouden zijn, maar omdat de leerlin gen hier alle aandacht aan hun werk moeten houden. Een paar jongelui hadden zich op enkele haarvlechten geworpen, die met spelden op grijze kussens waren vastgemaakt en oefenden zich in het fabriceeren van kunstmatige golven. Zij spoten er Eau de Cologne op hét kan ook wel water geweest zijn en draaiden het haar zoo kunstig in elkaar, dat er telkens weer nieu we variaties ontstonden en tegelij kertijd gaf de heer De Does theorie aan een jongere klasse waar duizend en één vraagstukken werden be handeld, o.a. de kwaliteit van het gereedschap, de zeep en in het alge meen de Jjcmpiei' waarop .de klant in een goéd geoutilleerd kappersmilieu behandeld dient te worden. De ouderwetsche gewoonte om de klanten bij den neus te nemen en hun hoofden naar links of naar rechts te draaien heeft vanzelfspre' kend afgedaan. De klant is hier meer dan ergens anders koning, die als zoodanig toegesproken en behandeld dient te worden. Men spreekt, zegt het dikke leer' boek, dat open op tafel lag, niet uit' sluitend meer over het weer en ver telt den klant die dat zelf wel kan zien evenmin, dat het re gent of dat het een vroeg voorjaar is geworden. Men praat nog veel minder over politiek, vooral als men niet weet in welke richting de ge voelens van den man onder het mes gaan. Men zegt, als hij iets abnor maals belieft te beweren, niet, dat hij abuis is, of zelfs, dat hij het liegt. Men prikkelt daarop komt het ten slotte neer den klant niet, zelfs niet door te spreken als hij liever wil zwijgen, maar men geeft hem als hij praten wil evenmin altijd gelijk opdat hij niet den indruk krijgt in zeker opzicht toch „bij den neus te worden genomen". En daarnaast zijn er ontelbare onderwerpen van meer wetenschap- pelijken aard welke een goede kap per moet weten, wil hij om het zoo maar eens in kappersüjl te zeg gen „geknipt" voor zijn vak zijn. Daarover, over den duur der op leiding, de vooruitzichten van den ijverigen leerling en de tevreden heidsbetuiging der gratis knip- en scheerklanten zullen we nog in een slotartikel vertellen. ENGELAND NAM 471 NEDER LANDSCHE SCHEPEN IN BESLAG. De Hannoversche Zeitung publi ceert een artikel van de hand van Heinz Bongartz, een bekend Duitsch marinespecialist. Bongartz schrijft hierin onder meer, dat Engeland bü het uitbreken van den oorlog in het Westen 471 Nederlandsche schepen met een totale tonnage van 216.060 brt. in beslag genomen heeft. Op deze schepen zouden ongeVeér acht duizend Nederlandsche zeelieden va ren. V4ET afschuw heeft de beschaafde 1 x wereld kennis genomen van de vondst der Duitsche overheid in het woud van Katyn, waar tienduizend Poolsche officieren in massagraven lagen, afgeslacht met het beruchte nekschot der Gepeoe. Een zooveelste Mene Thekel is aan den horizon verschenen, ditmaal in 'n zoo vlam mend schrift, dat zelfs de meest verstokte zich^el bedenken moet. Immers, dewslachting te Katyn is een symptoOTn van een streven, dat hoe zorgvuldig ook verbor gen toch genoeg sporen nagela ten heeft, om den eigenlijken opzet van Stalin met vrij groote stellig heid te kunnen aangeven. Een ieder weet, dat met de komst van Stalin een verandemg plaats gevonden heeft in den koers van het communisme. De antithese Sta linTrotsky ligt nog versch in het geheugen. Trotsky was een voor stander van een zoo snel mogelijk door te voeren algeheele wereld- revolutie, terwijl Stalin op de eer ste plaats het potentieel van de UdSSR wenschte uit te bouwen en eerst dan een wereldrevolutie wenschte, wanneer zijn leger dus danig sterk geworden was, dat hij gebruik makend van de door een revolutie ontstane troebelen als veroveraar kon optreden. Ook in de UdSSR zelf bestonden op dit gebied meeningsverschillen en de beruchte processen van 1934, '35 en '36 tegen de Trotskistische saboteurs weet een ieder zich nog te herinneren. Uit allerlei symptomen blijkt, dat Stalin zich in den loop der jaren hoe lan ger hoe meer is gaan voelen als de voortzetter der tradities van het Mongoolsch imperialisme en een vermongoliseering van het Eurazia- tische continent als voorbereiding tot een Mongoolsche heerschappij over den geheelen aardbodem wenschte. r\IT Mongoolsch imperialisme is al ■L/ zeer oud. Reeds de Chineesche en de Mandchu-keizers droomden in continenten; Attila organiseerde eerst het Aziatische menschenreser- voir, alvorens de tegenstellingen tus schen Oost- en West-Romeinen uit te buiten. En Dzjingis Khan leg de zijn imperialisme vast in een leer omtrent de Mongoosche pene tratie. Dit alles heeft Stalin bestu deerd en hij heeft zich opgeworpen als de Mongoolsche heerscher par excellence. Hij heeft Siberië geïn dustrialiseerd en het Siberische le ger uitgebouwd tot een elite-strijd kracht. Ten slotte heeft hij met ge weld de mongoliseering doorge voerd van de Westslaven uit het Europeesehe gebied van de UdSSR. Met tien- ja honderdduizenden zijn de Kozakken, de Oekraïners, de Ru thenen, de Witrussen, naar Siberië gesleept om daar met Mongolen vermengd te woi'den. Op deze wijze verkreeg hij een onmetelijk men- schenreservoir met sterk Mongool- schen inslag. Ondertusschen werd de inteiligentia, die nog te Westersch was, middels sabotageprocessen uit gemoord. Hetzelfde proces werd ge volgd bij de bezetting yan nieuwe gebieden: de Baltische landen, Bes- sarabië. Polen. Hierin vindt men de oorzaak van den moord op de Poolsche officie ren. Zij waren de leiders. dus moesten zij geliquideerd worden. Stalin wist, dat het conflict in het Westen in de lente van 1940 moest uitbreken. Hij rekende er echter op, dat. de beide tegenstandm in een stellingenoorlog verwikkeld zouden •aken en dat hij dan eerst in Polen, later in Duitschland en Centraal- Europa de vrije hand zou hebben. Vandaar, dat er niet de minste po ging gedaan is om de Polen van hun uniformen en papieren te ont doen. Vandaar ook het verdwijnen van 1.8 millioen Polen in Siberië. 4c /~vP deze wijze hoopte Stalin, ge- bruik makend van een conflict tusschen de Westmachten, van Si berië uit het Europeesehe continent te veroveren en te mongoliseeren. Niet voor niets werd te Moskou ge sproken over 't belachelijke schier eiland Europa. Niet voor niets ver scheen er van de hand van 11 ja. Ehrenburg een boek, dat zich bezig hield met de vernietiging der Euro peesehe volkeren. Stalin's bedoeling was en is nog steeds de vorming van een groot Euraziatisch Rijk on der Mongoolsche suprematie. En dit Euraziatische Rijk zou dan over genoeg potentieel beschikken, om gebruik makend van in Amerika te verwekken communistische troe belen ook het Amerikaansche continent te onderwerpen en te mongoliseeren. Zoo denkt Stalin den duizenden jaren ouden droom eener Mongoolsche wereldsuprema- tie te verwerkelijken. Een ieder kbn zich voorstellen, wat er van onze Westersche bescha ving overgebleven zou zijn, wan neer deze plannen verwerkelijkt waren. De ppmarsch der Duitsche en verbonden legers heeft ze ont maskerd. Doch nog menige inspan ning zal noodig zijn om het ontzet tende gevaar voor goed te keeren. Vandaar de noodzaak van den to talen inzet. De vondst in het woud van Ka tyn spreekt duidelijke taal. Europa dient de handen ineen te slaan en zijn levensruimte te be vrijden van deze nachtmerrie. Eerst wanneer Stalin voorgoed neerge slagen is, zal Europa een veilige woonplaats zijn voor ons, onze kin deren en onze kindskinderen. VE. Het driejarig- zoontje van den heer N. J. de Jager, dat met ziin moeder d« zijn grootmoeder te rirapen aan ae Lek vertoefde, is iar achter haar woning in een sloot te water geraakt en verdron ken.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1