•SPAAR' R'JKS POST SPMRBANK akkertjes PBMA STADSNIEUWS PREDIKBEURTEN. DE ONDERLINGE NEDERLANDSCHE Het Lentefeest van de Landsvrouwen. De stad en haar bewoners. DE WEEK in feiten en fanfasieën. BU DE VOOR KLEINE BEURZEN SPAARZEGELS VAN 5 CENT Zóó snel DE CENTRALE Nieuw hoogtepunt! i ADVIEZEN VOEDINGSRAAD Strijd voor de materieeie welvaart en cultureele verheffing van het platteland. De Landsvrouwen van den Ned. Landstand hebben gisteren in Hotel Proot te Alkmaar, op waardige wijze het Lentefeest gevierd. De Prov. Leidster, mevr. G. de Haan-Bosker uit Wielingen ,s>prak een hooggestemde lenterede uit; de Staf leider van den Laiutstand in N.-H., Ir. C. Koeman, hield een rede, waarin lu.1 betoogde, dat de Landstand allerminst het bedrijf tot haar arbeidsterrein wil rekenen; de kringleider der N.S.B., de heer Ouwerkerk, sprak z«n geloof uit in de overwinning van het goede; de landelijke leidster, mevr. Uilberg, sprak een praktisch woord; met Grcwtesoed, consu lente van den Landstand behandelde op zeer duidelijke,Wi]ze den inmaak; het hoofd van de afd. „Volk en Bodem een op wekkend woord tot strijd; een vrouwenkoor onder leidmg van Jat. Jansen zong zeer verdienstelijk oud-Hollandsche-, -Viel- en Lentelie deren, die de verdienste hadden, dat ze door het gehoor verstaa. werden* mevr. Uitenboffaürd zong met .een zuivere stom» uie aan Nummers deed de?iken, eenige soh, terwijl mevr. Strijker- Molenaar gedichten van Jan Prins en Adama van bcheltema de clameerde. De rede va^nievr. de Haan. De prov. leidster, mevr. de Haan, wees er op, dat de landsvrouwen in de feesten van den Landstand de verbondenheid met het geheele volk gevoelen. Het bewustzijn, dat de bo dem onze geheele bevolking voeden moet, zal een andere waardeeruig voor den boerenstand brengen. Tra ditie staat hierbij op den voorgrond. Met hoofd en hand ipoeten wu bou wen aan de toekomst van ons volk, maar daarbij gaarne terugblikken in het verleden, want slechts zij, die diep en warm voelen in het heden, bouwen aan de toekomst. Velen mee- nen den tijd te kunnen tegenhou den, doch wij, aldus spr., weten, dat de natuur beweging en vernieuwing wil. Ons leven moet niet langer de zucht tot ontvangen, maar de wil tot geven zijn. Wii moeten ons leven in het teeken stellen van het: „Eén voor allen en allen voor één." Slechts zij. die medewerken aan den opbouw, kunnen invloed uitoe fenen op de structuur van het bouw werk, dat komt. Met Paschen vieren wii het feest van de vernieuwing, van de herrij zenis, als ons geloof, maar ook het lentefeest, het feest van de overheer- sching van het licht op de duister nis. Nog raast het oorlogsgeweld om ons heen en stormen doorwoelen ons hart, dat terugvoert naar de diepte van het léven, in herinne ring aan hetgeen geweest is. Onze gedachten gaan uit naar degenen, die in den strijd het liefste, dat zii bezaten, moesten verliezen. De vraag rijst of men nog kan blijven gelooven in het leven. Duizenden le ven zonder hoop en vertrouwen, omdat zij dezen tijd niet aanvoelen en niet kunnen verwerken. Wij zijn sterk, omdat wij gelooven, dat uit deze donkere werkelijkheid zal her rijzen een- nieuwe wereld, als de ze- Êepraal van het leven op den dood. lit geloof, zoo vervolgde spr. moe ten wii overbrengen op onze boeren en tuinders en visschers, slachtoffers van politieke voormannen en kapi talisten. Zij waren aan handen en voeten gebonden en daarom kunnen wij ons niet indenken, dat er nu nog menschen zijn, die hun oogen voor den Landstand sluiten, terwijl zij toch kunnen ervaren, dat in de eer ste plaats aan hen wordt gedacht. De Landstand is de organisatie, waarin de boer zijn recht en bescherming moet vinden. Hii maakt den boer ook bewust van zijn roeping. De boerin en de tuindersvrouwen hebben zich staande gehouden, ondanks de ver vlakkende invloeden van de 'steden, die zich al meer lieten gelden. Met nadruk waarschuwde spr. tegen over haasting. Alles toch moet groeien en zijn tijd hebben om tot werkelijke volmaking te komen. Bedenk, dat ook de geringste kleinigheid een bouwsteen is voor een groote pres tatie. Richt uw leven zoo in, dat het waard is geleefd te worden. De tijd van het: „Ieder voor zich en God voor ons allen" is voorbij. Wii moeten toonen, dat wii vrou wen zijn, die voor de menschheid beteekenis hebben. Met een groote hoeveelheid geduld, gestaald door een rotsvast vertrouwen, moeten wil het nieuwe voor ons dierbaar platte land tegemoet gaan. Onze inmaak. In haar gezellig praatje over den inmaak, wees mej. Grootegoed er op, dat men in den strijd tegen het bederf er voor moet zorgen, dat de bacteriën zich niet uitbreiden en hen de levensvoorwaarden: lucht, een goeden voedingsbodem en een geschikte temperatuur ontnemen. De vormen van bederf zijn schim mel, verrotting en gisting. Bij den inmaak is het zaak, daarvoor ver- sche groente en vruchten te nemen en vlug en zindelijk te werken. Uit voerig besprak zij verschillende in- maak-methoden, waarbij zij waar schuwde tegen het gebruik van conserveermiddelen, omdat de huis vrouw nu eenmaal niet gewoon is met millierammen te werken en een teveel zeer schadelijk kan zijn. Bii inmaak in het zout gebruike men niet meer dan 10 of 20 pet. zout. Hoe minder zout men gebruikt, hoe meer voedingswaarden men be houdt en daarom is het beter af en toe een kimlaagje weg te scheppen, dan zooveel zout te gebruiken, dat er geen kimlaagje komt. Rede van den stafleider. De stafleider van den Prov. Land stand, Ir. C. Koeman, betoogde, dat de Landstand allerminst het bedrijf alleen tot zijn werkterrein wil re kenen. De Landstand wil zich ook inspannen om het cultureele leven in onze samenleving te vormen en het is juist de boerin, die richting geeft aan het boerenleven. Zii ver loor helaas den natuurlijken band met het bedrijfsleven en daarom hebt gij de taak ons boerenvolk te verheffen in ideëelen zin. Wij, aldus spr. hebben ons land gemaakt en wij willen het behouden. De strijd heeft onzen vrijheidszin in de goede be teekenis gestaald. Velen gelooven niet in de waarachtigheid van onzen strijd en beschouwen dien als een zucht naar bezit en macht. Daarom, zoo eindigde spr., moet gii lands vrouwen, onze ideeën ingang doen vinden. Rede van den kringleider. De kringleider der N.S.B., de heer Ouwerkerk, merkte op, dat in dezen harden tijd met een ongekend zwa- ren strijd, de Nationaal-Socialisten staan in de zekerheid van de over winning van het licht, omdat het le ven sterker is dan de dood en wat bij den dood behoort. Velen in den Landstand willen met de politiek niets te maken heb ben en meenen, dat zij al genoeg doen, wanneer zii zich geven aan den arbeid voor de verheffing van het platteland. Dit'komt, omdat het woord politiek in den voorbiien tijd een slechten klank moest krijgen. Het woord is echter niet leeliik voor de zaak die er mede wordt aange duid, want het is het streven naar de zoo goed en volledig mogelijke behartiging van de werkelijk diep begrepen belangen van het volk. Wie zoo de politiek ziet, zal daartegen met geen mogelijkheid bezwaar kun nen maken en daarom is de Land stand ingesteld in de politiek van het Nationaal-Socialisme. Het Na tionalisme is de bronkracht van ai- les, wat er in dezen tijd geschiédt en van alles, wat er gebouwd wordt met het oog op de toekomst. Ieder mensch doet in zijn arbeid aan poli tiek, ook de vrouw, die in haar huis gezin werkt, omdat zij daardoor het belang van haar volk dient. Wij moeten de zekerheid in ons omdra gen van de overwinning van het goede op het kwade en dit leert ons het voorjaar, waarin het leven het wint van den dood. Aan het einde van de bijeenkomst wekte de Prov. leidster op om haar te berichten wanneer men bereid is kinderen van het gebombardeerde Rotterdam voor een vacantie onder te brengen. Een collecte voor Rotterdam bracht f 43.40 op. LET OP: VERDUISTER TIJDIG! De politie vestigt er de aandacht op, dat op de naleving der verduisterings voorschriften strengere controle zal zal plaats hebben. Men denke er vooral ook aan om éérst te verduisteren en pas daarni licht op te steken. Dpze week werden enkele bewoners verbaliseerd, die de omge keerde metbode volgden. Men boude er wel rekening mede, dat men reeds straf baar is, wanneer van buiten af het bin nen brandende licht (hoe klein ook) zichtbaar is. Na het tijdstip, waarop verduisteren plicht wordt, steke men dus geen lichtpunten aan, wanneer het verduisteringsmateriaal nog niet voor de vensters is aangebracht. Deze vaste regel moet men zich aan wennen, ook als het op bijzonder heldere dagen extra lang licht is. OVER DEN SPOORWEG. Twee personen werden door de politie bekeurd wegens het loopen over het spoorwegemplacement. INBRAAK. Bij een plaatsgenoot, die elders geëva cueerd is, is tijdens zijn afwezigheid ingebroken. Lijfgoedéren en kleeding- stukken worden vermist. DIEFSTALLEN. Iemand deed aangifte, dat van zijn erf twee paren klompen zijn weggenomen, alsmede uit zijn keuken een portemon- nale met 3 en een boterbon. Twee dagen tevoren was deze gedupeerde reeds beroofd van 2 geheele levens middelenkaarten. VERDUISTER GOED! Tegen twee stadgenooten werd proces verbaal opgemaakt, wegens het niet in orde zijn van de' verduistering hunner woning. VERBODEN HANDELWIJZE. Door den economischen dienst der politie werden goederen in beslag geno men, vallende onder de distributie, doch welke zonder bon verhandeld waren. 25 JAAR IN.... DE MELK. Donderdag, 22 April a.s., zal de heer M. de Lang alhier den dag herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de melkfabriek „Jong Holland." Niemand zal het wagen te ontkennen dat de bevolking van Den Helder moei lijke tijden doormaakt. Waarschijnlijk, neen zeker, moeilijker dan in de meeste plaatsen elders In het land. Een groot deel der bevolking is geëva cueerd, met als gevolg dat een even groot aantal woningen Is komen leeg te st.aan. Het zijn deze huizen, die, verlaten door hun eigenaars, weer eens onze aandacht vragen. Telkens blijkt ons, als men eens rus tig door Den Helder wandelt, hoe schro melijk onverschillig menig huiseigenaar zich toont, waar het z'n eigendom be treft. Legio zijn de woningen, waarin men vrijen inkijk heeft tengevolge van het feit, dat lang geleden de ruiten er uit geslagen zijn. Men kan er zich niet van af maken met den dooddoener, dat men, wonende ergens anders in het land, dit niet weet. Tenslotte ls het een nor male plicht van iedereen op gezette tij den z'n eigendommen te controleeren. Nu de lentezon weer over het land speelt en alles in een vroolijker en tot optimisme stemmend licht zet, blijkt eens te meer hoe „gedegenereerd" Den Helder er uitziet. Men gaat zich, eerlijk gezegd, zoo langzamerhand over z'n stad geneeren, bij het zien van alle verwor ding, verveloosheid, en aftakeling. Een deel daarvan mag men zeker rflet zetten op het debet van den Nleuwedie- per, een ander deel, en dat is grooter dan men meent, echter wel. Wat ls er tenslotte tegen dat men zorgt dat de wo ning behoorlijk dichtgespijkerd is en zich niet leent tot speelplaats van de jeugd? Wat is er tegen dat diegenen, die wel in Den Helder wonen, hun tuin tjes een aardig aanzien geven en de trottoirs eens een enkele maal ontdoen van aangroeiend mos en gras? Wat is er tegen dat men „normaal" datgene doet wat men onder andere om standigheden ook zou doen? Wij willen niet generallseeren. Tal van bewoners van Den Helder voelen het hier geschrevene intuïtief aan. Dat bleek ons dezer dagen, toen wij menig Jutter bezig zagen In z'n bescheiden voortuintje, met het geven van een „kwastje verf" aan den gevel en 't her stellen en repareerpn van ohderdeelen ervan. Het is alleen maar een kwestie van goeden wil, van aanpakken en optimis me. Wie niets doet, wie alleen maar af wacht op „betere tijden," komt straks bedrogen uit. Dat; zullen diegenen mer ken, die nu hun woningen zonder toe zicht laten, en die het niet de moeite vinden bun zaken op de een of andere goedkoope wijze aan te kleeden. HET CONCERT VAN DE VEREENIGDE HELDERSCHE ZANGERS. Morgen, Zondag, vindt het concert van de Vereenigde Heldersche Zangers plaats. Wij vestigen er de aandacht op, dat door het koor uitsluitend liederen op Nederlandsche teksten gezongen zullen worden. De dirigent, Geert de Boer, zingt een select aantal liederen uit zijn radio-repertoire, waarbij hij aan den vleugel begeleid wordt door den be kenden dirigent en arrangeur Elzard Kuhlman. Kuhlman zal na de pauze eigen composities ten gehoore brengen. Moge er tenslotte nog de aandacht op gevestigd worden, dat er in verband met dit "concert sprake is van een prijzens waardige sportiviteit van de voetbal verenigingen. Deze hebben n.1. besloten de wedstrijd, die zooveel belangstelling trekt, In de morgenuren te spelen. Waarlijkeen sympathiek gebaar! VERMISSINGEN. Een bewoner van de Sperwerstraat deed bij de politie aangifte, dat een nieuwe kruiwagen van zijn zoontje weg genomen was. Een dame vermist haar tasch met in houd, waaronder verscheidene- papie ren. Een bewoner van de Oostslootstraat deelde mede, dat hem o.a. een colbert jasje was ontstolen. Een andere plaatsgenoot zag zich be roofd van een hoeveelheid kolen. AANVRAGEN SCHOENENBONNEN. Zooals gebruikelijk, zullen ook a.s. Maandag en Dinsdag op het distributie kantoor aanvraagformulieren afgehaald en ingeleverd kunnen worden voor het verkrijgen van een schoenenbon. Vol gende week zijn zij aan de beurt, wier eigennamen beginnen met de letters F tot en met L. Het kantoor ls open van 9 tot 12.30 en van 2—4 uur. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. M. Meier—Fickert (z.) G. Stuijvenberg—Mastemaker (d.) Overleden: M. van Waardenburg (v.), echtg. P. W. Jagel, 43 jaar. HERMESB.M.H.C. VI. Op verzoek van den Bond komt B.M. H.C. VI alsnog a.s. Zondag haar wed strijd tegen Hermes spelen. Dit beteekent dus, dat Hermes nog geen kampioen is. Een zonderling geval overigens. We hebbèn vertrouwen in onze hoc keyers dat zij toch voor de overwinning zullen zorgen. TEXEL. Burgerlijke Stand. Geboren: Wlllemina Helena, d. van W. P. Geus en M. Roeper. - Joannes Albertus, z. van C. J. Veeger en C. M. Haakman. - Guurtruida Cornelia Aga- tha, d. van B. F. Paagman en E. Witte. - Cornelia Elisabeth Maria, d. van W. C. Maas en W. Visser. Ondertrouwd: Gerard Koorn en Gesina Hendrika Antoinette Siemons. - Willem Cupido en Jantje de Jong. - Willem Schuijl en Cornelia Eelmen. - Jan de Waal en Harmke Terpstra. Getrouwd: Pieter Broekman en Cornelia Johanna Krol. - Jan Klippel en Cornelia Plaatsman. Gevonden: 2 ceintuurs. VISSCHERIJ. URK, 16 April. Heden waren de prij zen der visch als volgt: Lijnaal 0.68— 1.90; Puikaal 0.68—1.30; Kuilpaling 0.74; Spiering 0.40; Pos 10 ct. p. kg; Nest 0.50 per bak van 37 J/j kg. VERGADERING KAASCONTROLESTATION. Vrijdagmiddag vond in café „Cen tral" te Alkmaar een vergadering van het kaascontrolestation „Noord- Holland." Medegedeeld werd, dat sedert 31 Dec. 1941 9 leden zijn uitgetreden, n.1. 1 kaas- en boterfabriek wegens opheffing en 8 zelfkazende boeren, terwijl 1 stichting, te beschouwen als zelfkazer, toetrad. Hét ledental bedraagt thans 239, n.1. 58 kaas- en boterfabrieken en 181 zelfkazende boeren. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Winkel uit Schagerbrug her kozen. De expoitatierekening sloot op 58.643,99, met een voórdeelig saldo van 3965,40. Besloten werd dit saldo naar de nieuwe rekening over te boeken. Dé begrooting voor 1943 sloot op 58.115.40, met een bedrag voor on voorziene uitgaven van f 375,40. De contributie werd voor de klas sen 1 t/m 6 en honger vastgesteld op resp. 85, 51, 4235, 29 3/4 en 2514 ct. per 100 kg kaas. Bij de rondvraag deelde de neer Kranen mede, dat eenige twijfel be- staat omtrent het gebruik van roo'le of zwarte kaasmerken. Medegedeeld werd, dat alken roode kaasmerken gebruikt mogen -worden. De kaas producenten zullen hierover inge licht worden. Economische rechter. WAT ZIJN SLACHTSCHAPEN? De kwestie: „Wat is een slacht schaap" is al vaker voor den econo mischen rechter opgeworpen en men kjijgt den indruk, dat de oplossing niet zoo gemakkelijk is als de bui tenstaander wel zou denken. G. Zoetelief te Texel had in Aug. 1942 een ram verkocht. Naar zijn meening was het dier niet geschikt voor de slacht. Ook de getuige Kuip was van die opvatting. Evenwel, het dier schijnt toch aan den moloch van den zwarten handel ten offer te zijn gevallen. Mocht Zoetelief daarom het dier dus niet verkoopen? Mr. Buiskool meende, dat verwisseling van een fokram na eenige jaren noodzakelijk was. De rechter kwam er niet onmid dellijk uit. De zaak werd verdaagd ten einde verdere getuigen te hoo- ren. Ditzelfde geschiedde in de zaak tegen N. Kikkert, die een fokschaap had gekocht en het enkele dagen later met normale winst weer had verkocht. Volgens verdachte was het te mager voor de slacht en dus geen „slachtschaap". Ook hier zal een verdere getuige den doorslag moeten geven. De windmolens van Don Quichot. Het deed den schrijver der F. F.- rubriek deugd een ingezonden arti kel te mogen ontvangen van den heer A. G. v. d. Linde naar aanlei ding van datgene, wat in de laatst verschenen rubriek te berde werd gebracht inzake de sport en inzake het concert van Flipse en Van Leeu wen Boomkamp. Het verheugt den schrijver desAe meer dat het een zoo sportief iemmid is als de heer v. d. L., die z'n verontwaardiging lucht. Schrijver dezes is er juist daarom van overtuigd, dat het hieronder- volgende voor een goed verstaander geschreven zal worden. Ter zake: met een in gal en venijn gedoopte pen vertelt inzender dat er op het sportveld „bijna 4000 toe schouwers" acte de présence gaven en dat slechts 150 brave lieden in Casino waren. Hij onderstreept die cijfers en herhaalt ..méér dan 25 maal zooveel". Als klap op de vuur- peil vertelt de geachte inzender dan dat niet alleen de „massa", maar ook doktoren, hoofden van bedrijven en andere autoriteiten de tribune vul den, en als werkelijk overdonderen de climax, als verheven apotheose komt dan de alles-verklarende en alles-overtreffende onthulling van het zoontje, „dat-Himpers-toch- zoo-moorddadig-vond". Daartusschendoor worden dan nog enkele opmerkingen gemaakt, in den trant van: „deze sport is zoo belang rijk omdat ze in deze moeilijke tij den ons zooveel ontspanning brengt" en „als ik bij dat concert geweest was. zou ik aan een goeien kennis gevraagd hebben: vertel me nou 's. op welk moment was het nou heel mooi?" Om dan te besluiten na het bittere commentaar en de nauwelijks ver borgen verboigendheid van inzender mei: vergeef het me maar. want ik behoor tot de zeer eenvoudigen." Het is zonder eenigen twijfel: de heer van der Linde beschikt over een „aanhang", die minstens 25 maal zoo groot is, als die waarop de schrij ver der F.&F. ditmaal kan boffen. Wellicht wel 50 maal zoo groot. Dat is trouwens „natuurlijk", omdat de heer v. d. L. de „massa" achter zich weet. De „massa" die onpersoonlijk is, niet denkt, méé-gaat met de ge middelde meening en méé-praat met het koor der gedachtenloozen. Wij zeggen van deze „massa", let wel geen kwaad. Tenslotte heeft het geen zin tegen windmolens te vechten. Tenslotte zijn het dezelf de lieden, die vijf en twintig gulden uitgaven voor een staanplaats gedu rende een avond bij een „Zesdaag- sche", en die eenzelfde bedrag zou den willen neertellen om een boks wedstrijd tusschen twee kampioenen te zien. Het zün de lieden die zweren bij Hawaiian muziek en jazz bands en zich olegen te bezatten aan al dat gene wat men „Klein—kunst" noemt. Nu waagt het iemand een woord van protest te doen hooren. Een bit ter w»ord. opgeweld uit een verbit terd gemoed. Een protest tegen de middelmatigheid, tegen de vervlak king. tegen de confectie „kunst", die de massa opgedrongen wordt. Tegen Kortom: een protest tegen het feit, dat ook nu nog niet het waarlijk schoone, waarlijk verhevene, aan spraak blijkt te kunnen maken op eenige behoorlijke belangstelling. Eén uit de massa treedt naar vo ren en uit zich: hoe ter wereld heeft men den moed het Voetbalspel, We- reldheerscher Nummer Een, aan te vallen en zijn dictatuur te durven benaderen? De heer van der Linde heeft niet begrepen dat de vorige, door hem, aangevallen rubriek, logisch voort vloeide uit sympathie, bezorgdheid voor al diegenen, die hun leven mee nen te kunnen vullen met alleen maar voetbal. Die meenen dat het volstrekt onnoodig is zich in te laten met kunst van een gehalte, dat de gulden middenmaat" overschrijdt en dat men, wij herhalen, alleen van brood leven kan. Dit laatste nu juist is pertinent on juist. Jammer dat een zoo intelligent mensch als inzender zich hierbij zoo schromelijk vergist. Jammer, dat hij de vervlakking predikt en zijn pen scherpt als er n uit het andere kamp een stem doet hooren. Dat stemt in hooge mate bitter, dat hij aan het sprookje gelooft, dat alleen maar belangrijk is wat aan de „groote eenvoudige" massa eenige uren van „prettige ontspanning" geeft. Als sluitstuk van z'n betoog ko- men de dokters en de andere auto riteiten er aan te pas. Nota bene I of dit dan andere menschen zijn, dan wij. Als finale en grand majeur. daarachter nog de opmerking van het zoontje, dat waarschijnlijk ook nog wel voetbal-plaatjes opspaart en de handteekening van Himpers be zit. Tenslotte nog één ding; ironisch merkt de heer v. d. Linde op dat hij niet weet wanneer 't bij 't concert op een zeker moment „mooi" geweest zou zijn. Hier tracht hij de goedlach- sche menigte op de hand te krijgen en flirt een beetje met z'n populari teit. Weet de geachte inzender echter niet, dat men van muziek hoege naamd geen verstand behoeft te heb ben om het desniettegenstaande mooi te vinden? Mén behoeft alleen maar te kun nen luisteren. Niet méér en niet minder. Overigens, met onvermengde ge voelens van hoogachting, als steeds, Uw F.&F.-schrijver Na het schrijven van dit antwoord werd het volgend „Ingezonden Stuk nog op ons bureau bezorgd, dat wij curiositeit laten volgen. Den Helder, 14 April*1943. Geachte Heer. Naar aanleiding van Uw „Dichter und Bauer" en het antwoord daarop van den „eenvoudigen" Van der Lin de. kan ik de neiging niet overwin nen, U ook een paar regeltjes te stu ren van een concertbezoeker. Met uw conclusie dat „het mislukt is" ben ik het wel niet heelemaal eens m.i. beslist hier niet het aantal maar toch voelden mijn vrouw en ik en nog verschillende anderen, dat het erg jammer was voor den heer Wassink als initiatiefnemer en voor de beide groote Nederlandsche kun stenaars. die ondanks de handicap van de ontbrekende concertvleugel toch naar Den Helder kwamen, dat de zaal zoo slecht bezet was. Onze groentenboer (ik had hem al tijd voor een „eenvoudige" versle ten) bleek dermate ffecompliceerd te zijn, dat hij ook ten concerte toog. Over een mandje aardappelen heen getuigde hij 's Maandags van zijn enthousiasme. Tenslotte nog dit, wat Uw ant woord zal betreffen: Don Quichotte vocht tegen windmolerts en Sancho Pancha sneerde deswege. Onze sym- patlHe is met D.Q. onder de verzuch ting: ,Men zie het doel alleen en telle de uitslag niet". Met waardeering en hoogachting. Uw F. L. BOER, Ceramstraat 13, den Helder, Wijziging in de distributie van voedingsmiddelen voor kinderen. In de regeling van de distributie van voedingsmiddelen, die naar hun aard als regel voor kleine .kinderen en zuigelingen bestemd ^n'v eenige wijzigingen gebracht Voo aan zal men op de resp.voornielk, suiker, havermout, gort, rijst en oe schuit aangewezen bonnen ook wanneer deze in het bezit zyn oudere personen de hieronder ver melde hoeveelheden kindervoedsel kunnen betrekken. Tegen inlevering van een™'e lk bon naar keuze: 13/4 liter ge standaardiseerde melk, een hoeveel heid yoghurt, bereid uit 13/4 her gestandaardiseerde melk, 1 liter eiwit- melk, 0.8 liter gecondenseerde karne melk rnet bloem en suiker. 0.8 liter gecondenseerde karnemelk „d l- liter gecondenseerde karnemelk met bloem, 1.2 liter gecondenseerde kar nemelk met voedingssuiker, 1.6 liter z.g. kindermelk, 1 liter zf>- hinder- yoghurt, 13/4 liter speciaal als kin dervoeding bereide pap, 175 gram fayine lactee. Tegen inlevering van een sui kerbon naar keuze: 1000 gram suiker, 1000 gram voedingssuiker in poedervorm, 1250 gram voedingssui ker in vloeibaren vorm. Tegen inlevering van een ha ver moutbon naar keuze: 250 gram havermout, haverbloem, havervlok ken, havergort of gemengd meel, zou gram voedingssuiker in poedervorm, 312V2 gram voedingssuiker in vloei baren vorm. Te-en inlevering V£J? een rust- bon naar keuze: 250 gram gort, gortmout, gortbloem, gemengd meel, grutten (alle soorten) of aardappel- tapioca, 4 liter gortpap, 3 pakjes ge malen gort, bereid met gemalen magere blokmelk met suiker, zou gram voedingssuiker in poedervorm, 312V2 gram voedingssuiker in vloei baren vorm. Tegen inlevering van een b e - bon naar keuze: 250 gram rijst, rijstgries, rijstemeel, rijstebloem, 250 gram kindermeel (alle soorten), 250 gram zuivere tarwebloem, 250 gram speciaal als kindervoeding bereide gortbloem' 250 gram voedingssuikèr in poedervorm, 31272 gram voedings suiker in vloeibaren vorm. Tegen inlevering van een be schuitbon naar keuze: 70 gram beschuit, ongeveer- 100 gram brood, een rantsoen gebak, 75 gram z.g. kinderbeschuit, 100 gram voedings suiker in poedervorm, 125 gram voedingssüiker in vloeibaren vorm. Tegen inlévering van drie be schuitbonnen naar keuze: 250 gram speciaal als kindervoeding be reide gortbloem, 250 gram zuivere tarwebloem, 250 gram kindermeel, voor zoover dit uit andere grondstof fen is bereid dan rijst DEN HELDER. Ned. Herv. Gem., Westerkerk, 10.30 u. ds. H. A. Enklaar. - Geref. kerk (Bethel), 10 en 4 u. ds. F. Tollenaar. - Evangeli satie-gebouw (Palmstraat;, 10.30 u. dr. M. v. d. Voet v. Haarlem, bevestiging lidmaten; 3 uur dr.- M. v. d. Voet, bed. H.Avondmaal. - Christ. Geref. kerk, a. d. Steengracht, 10 en 5 uur leesdienst. - Oud-Kath. kerk (tijdelijk Herst. Evang. Luth. kerk, Weezenstraat), geen dienst. Goeden Vrijdag 10 uur H.Dienst (pas toor H. .T. Verheij). Anna-Paulowna, Geref. kerk, 10 en 3.30 uur ds. v. Leer van Texel. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u. Ds. Visser. Bevestiging nieuwe leden. Oosterend v.m. 10.30 Ds. Kok. Waal, n.m. 3 u. Ds. v. 't Hooft. Bevestiging nieuwe leden. Koog, v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Cocksdorp, 10.30 u„ Ds. Salm. Bevestiging lidmaten. Collecte generale kas. Coeksdorp, h.m. 3 u. Ds. Salm. Jeugddienst. Den Hoorn, v.m. 10.30 u. Ds. Wes- seldijk. Oudeschild, v.m. 10.30 u. Ds. Tinholt Br. op Langendijk, 10 u., (H. Avondm.) en 3.30 u. (Dankz.) ds. Koole. Goede Vrijdag: 7.30 uur Ds. Koole. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10.30 u. Ds. v. d. Veer. Waal, v.m. 10.30 Ds. Knot. Avondmaal. Den Hoorn, n.m. 7.30 Ds. v. d. Veer. Avondmaal. Broek op Langendijk, 10 u. proponent Prinsen Geerlings (A'dam.) Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10 u. Cand. Pos. N.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Br. op Langendijk, Geref. Kerk, 10 en 3 u., ds. Donner. Den Oever, Evang., 10 u., de heer Deen. Hippolytushoef, Evang., 4.30 u., de heer Deen. Id., 's av. 7.30 u., ds. v. Beek (H. Avondm.) Id., Doopsgez. Gem., 7.30 u., Ds. Lugt, Zuidscharwoudie, 3 u., ds. Bloem- hoff (bev. lidm.) Oosterland, 10.30 u., ds. v. Beek Julianadorp, 10.30 u., ds. v Wi- chen. Noordscharwoude, 10 u. ds. J. J. Bosma v Krabbendam (H.A.), 4 u. ds. J J Bosma (dankzegging.) Geref, Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 en n.m 3 30 Ds. v. d. Plas. „DE KLAP OP DE VUURPIJL" Binnenkort zal bij de uitgeverij „Volk en bodem" te Den Haag een bijzonder boek op staatkundig ge bied verschijnen, n.1. „De klap on dtrri"pHet b0„ek is ^schreven ?°°.r J; B. van Heutsz, die in to taal 26 jaar m de tropen heeft doorgebracht en zich heeft bezig ge houden met de groote veranderin gen, die m Azië paats vonden en hun terugslag op de blanke staten in het algemeen en Nederland in 't bijzonder hadden. Het geheel is een gedocumenteerd werk, waarin het staatkundige beleid van opeenvol gende Nederlandsche kabinetten ge- fên BatTT1!? 1 landkaarten zul len den tekst verduidelijken. red°°Hrpd':^' a' J?nker; plv- hoofd- aj Aardweg; Bultenl T1 N. /dema; Binnenl. en Prov.: D A Klomp; Sport en Rechtsz.: J. Werkman' vnnD k A,kmaar; Stadsnieuws: A C tw naiSpen' Den Beider; Adverten ties: O. Boogaard. Alkmaar! STEPHENSON, de constructeur van een der eerste bruikbare locomotleveh. bracht dag aan dag door met tech nische zelfstudie. «- In onze dagen gaat technische zelfstudie veel sneller met de —thode van PBNA. Vraagt prospectus SH A R N H E SPAARBANKBOEKJE Inderdaad, zóó snel moet U om een rustig onderhoud vragen met den vertegen woordiger van „De' Centrale levensverzekering Maat schappij". Niemand weet immers wat morgen kan ge beuren en een polis van „De Centrale" is het bewijs van vooruitziende zorgen voor Uw naasten. Ve/iaekiAjt Nede/dcunB Rijnstraat 28, Den Haag Voor f 1400.000.000.-, verdeeld over méér dan 100.000 objec ten, werd reed» bt) de „Onderlinge Nederlandsche" Ingeschreven en nog d&geWka stijgt het verzekerde bedrag. Daarbij wordt de grootste rlslcospreldlng In acht geo°* men. Voorschotheffing voor normale risico's per halfj*»r slechts 60 cent per f f®0®--. HOLESTVERZCKERINQ HY. SN EEK Kantoor A'dam: Keizersgracht 399, Tel. 30315 ALTIJD VERPAKT Elk .AKKERTJE" ls verpakt ln een cartonnen doosje' zooals hiernaast afgebeeld wordt Let daar goed op! He M'r'~/and3che PijnséiHfl VAN DEN SLA EN RAUWE GROENTEN AANMAKEN Van het aanmaken van sla en rauw» groontenslaatjes hangt veel af. Het suc ces van dit gerecht staat of valt er mee- Do ingrediënten, die we daar op oogenblik hot besto voor kunnen E0- bruiken zijn: gekookte aardappelen, (pepersurrogaat), azijn, zout, mosterd, W*ïr vock* en desgewenscht wat suiker» Het vocht kan van alles zijn: water, taptemelk, een restje soep, water met een bouillonblokje Door het toevoegen van een tuinkruid kunnen we den smaak van een slaatje veranderen en bovendien ae voedingswaarde verhoogon. Een 8O0~ de manier om sla of rauwe groenten aan te maken lts: Kort voor don maal tijd de groente zefer goed. wasschen, l®- ten uitlekkon on zoo noo'dig fijnsnijdett ,r «?.pen* .®on "enkele gekookte aardap- pol fjjnwrijven en vermengen met I8uiker, pepersurrogaat), mosterd, azijn, aroma en wat water of ander vocht. Het mengsel tot een glnd p»PJ0 roeren het een of ander tuinkruid), b.w peterselie, venkel of bieslook fijnsnijdeo on aan het sausje toevoegen). De sla ot Froento goed met het sausje vermeng®"' ln een schaal overdoen en met wat fij"" gehakte peterselie e.d. bestrooien*

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2