De vrouw met de kousen.... VIVO-MÈL bsfmtm s&msts A.D.O. naar WILLEM II. Bekerwedstrijden van beslissend belang. PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG BOEKEN DIENEN ZICH AAN BOEK OVER DEN ONTDEKKER VAN DEN TUBERKELBACIL. „Dienaar der Menschheid" Sportrevue van de week. Verzoek tot aanhouding. RADIOPROGRAMMA §MbHUtet <?A exun! mooUte. STEPHENSON, mnnrnrnw. Lekkere honger Ja, niet alleen Mina Bakgraag allemaal zijn we fijnproe vers geworden! 'n Lekkere taart of stukje cake Och, och, als er toch geen ROER-OM waswat zou die lekkere tand dén gauw uitgetrokken zijn! it>e diverse verslagen, welke wij gelezen hebben van den wedstrijd EnschedéWillem II, leeren ons, dat. de Tilburgenaren eindelijk hun conipetitievorm hebben teruggevon den,, terwijl zij ons tevens laten zien, dat de nieuw geformeerde voorhoede veel gevaarlijker is dan de vroegere. Do Brabanders krijgen morgen gelegenheid om te toonen, dat hun goede wedstrijd van j.1. Zondag geen vergissing is geweest en zij zullen dat willen toonen, vooral nu, tegen een westelijke ploeg. Welnu, ADO weet wat haar te wachten staat en kan op een wanne ontvangst reke nen. Juist daarom verwachte men niet direct een vlotte Haagsche overwinning, maar is de mogeijk- heid van een verrassing niet uitge sloten. Een Haagsche nederlaag zou werkelijk niet onmogelijk zijn. En als dan Heerenveen in Am sterdam eens het geluk had, om Feijertoord een' gelijk spel af te dwingen! Wat zou dat alles de spanning ten goede komen Maar voorlpopig rekenen we er op, dat Feijenoord dezen „thuiswedstrijd" tot een goed einde kan brengen o Eten paar regels over de bekercom- petitia. EDO staat voor de lastige taak om AFC te kloppen en zal d,an met Blauw Wit wel overgaan naar de eigenlijke eerste ronde. RCH en DWS kunnen beiden winnen, resp. van Hercules en WFC en zijn dan ook geplaatst. Merkwaardig is de si tuatie in de noordpunt, waar Hel der en HRC onderling uitmaken, wie voor verdere wedstrijden in aanmerking komt. Overigens zijn er tal van aardige wedstrijden in onze omgeving, waarbij verschillende clubs nog steeds niet kansloos zijn. Men zie het programma, dat we hieronder opnemen. In de nieuwe turnhal van Avegoor, de opleidingsschool vooi de Neder- landsche SS, heelt SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei, Rauter, aan 65 Nederlandsche SS- mannen het Rljkssportlnslgne uitge reikt CNF-Bouvet-Pax m Kampioenschap van Nederland. Feyeöoord-Heerenv. (terr. Ajax) Willem n-ADO DISTRICT IV. Eerste klasse. Maurits-Spekholzerh. DISTRICT L 4e klasse A: Wieringerw.-Waterv. 4e klasse C: lEV-Bergexi Res. 3e klasse A: Alom» V. 3-Alkm. B. 2 BEKER WEDSTRIJDEN. AJd. G: Sucoes-BKC Helder-HRC Afd. H: DTS-LSW MFC-Oudesluis Gouden Krais- wedstrijden. Ie Ronde: Helder 3-Waterv. 2 2e ronde: KGB 2-Zouaven 1 3 e ronde: RK DVO 1-Twisk 1 KGB 1-Hem 1 Berkhout 1-Grassh. 1 Hugo B. 1-RKAFC 1 HSV 1-Berdos 2 S Geel Zw. 1-Winkel 1 DTS 4-DTS 2 BKC 2-Koegras 1 Beker-wedstrijden. Groep 1: Texel 1-Helder 2 Groep 2: Andijk 1-W.Frisia 2 N.Niedorp 1-WW 1 Vitesse 1-Schagen 1 „NOORD- HOLLANDSCHE". IE Meerv. A 1-Petten 1 4J Schagen 4-Bars.horn BKC 3-Waterv. 3 SRC 2-Geel Zwart 2 Tex. afd. I Cocksdorp -Oosterend Tex. afd. II Texel 3-Oosterend 2 ZDH 1-Oocksdorp 2 Dr. Hellmuth Unger is een knappe schrijfster, die, wat zij te zeggen heeft, vaak suggestief weet voor dragen. Niet altijd is zij even geluk kig. Haar boek „Redder der kindo ren" leed aan een tweeslachtigheid, die het hier en daar moeilijk lees baar maakte. Maar met „Dienaar der Menschheid", dat het leven van den groeten onderzoeker Robert Koch behandelt en dat in Neder landsche vertaling verschenen is bij de Amsterdamsche Uitgeverij A. J. G. Strengholt, heeft zij wederom een voortreffelijk werk geleverd. Van de jeugd tot aan den dood' wordt het leven en streven van Koch besciu-even. Wij leeren dezen grooten mensch kennen in zijn eer ste moeilijkheden en in zijn eerste idealen. Wij zien hem student wor den met meer dan gewone belang stelling voor allerlei. Hij groeit on der Onzen blik op tot man die pre cies weet wat hij wil Wij zien hoe, zijn hart zich opent naar de vrouw van zijn droomen en wij zien even zeer hoe zich datzelfde hart nader hand weer voor haar sluit: een tra gedie in zijn leven, misschien de éénige. Maar het meest van dit alles boeit ons zijn worsteling om de Na tuur haar geheimen te ontwringen. Geduld, geestdrift en nimmer ver slappende werklust dit alles door- vonkt met de vuurstraal van het aangeboren genie voeren hem naar de hoogste toppen van den room. Hij, de man, die den tuber kelbacil ontdekte en de tuber- culine samenstelde, werd een man, „gevierd en aangebeden". Dat de menschheid wat snel in haar aan biddingen te werk gaat, was waar lijk niet zijn schuld, en zijn schuld was het evenmin, dat de buitenwe reld van zijn preparaat, tuberculine, grootere verwachtingen koesterde dan hij-zelf gewekt had. Koch's leven bewijst liet, heeft nooit grooter wil len schijnen dan hijzelf was, ook niet in *den tijd toen reactionaire en onvriendelijke collega's hem stel selmatig den voet dwars zetten; hij heeft de beteekenis van zijn ontdek kingen ook nooit boven hun ware proporties uit willén heffen. Daar voor was hij een te eerlijk weten schappelijk werker; daarvoor was hij ook mensch met een te groote ziel. Jegens Koch heeft de menschheid ondelghare verplichtingen. Hij heeft den weg gewezen naar een geluk kige toekomst voor velen wien hij Feijenoord speelt Zondag haar thiuswedstrijd te"gen Heerenveen in... het Ajax-stadion te Amster dam! Een unicum in de geschiede nis van onze voetbalwereld, gevolg van de zeer bijzondere omstandig heden,, waarin wij en speciaal de Rotterdammers op 't oogenblik leven. Het Ajax-stadion kan 26.000 toe schouwers bevatten, maar blijkt zelfs voor dezen wedstrijd te klein te zijn: Woensdag waren alle ran gen al uitverkocht! We zijn be nieuwd, wie der beide clubs den meesten steun krijgt van het neu trale Amsterdamsche publiek... Intusschen zitten heel wat Rot terdammers met de gebakken peren, of liever met duur gekochte Feij en- oord-kaartjes. Want toen de kaart verkoop voor den wedstrijd Feijen oordADO bpgon, maakten de op- koopers zich van een deel der bil jetten meester en verkochten die voor extra hooge^prijzen. De „geluk kige" koopers kunnen thans hoogstens de minimalewaarde te rug ontvangen en lijden dus een financieelen strop, die hun gegund is. o Den tennissers hebben hun racket weer te voorschijn gehaald en slaan thans regelmatig hun balletje op de rood® gravelbanen. Zij hebben weer prachtige maanden met lange, rus tige zomreavonden voor zich en zul len ongetwijfeld genotvolle uren op en om de baan doorbrengen. Maar heeft u wel opgemerkt, hoe de tennissport meer en meer popu lair wordt en hoe ook de meest ver stokte voetbalsupporter niet meer minachtend neer ziet op het-balletje- slaan door jongens en meisjes, nee door mannen en vrouwen? Hij heeft kijk op het spel gekregen, volgt het met interesse, kent de spelregels en heeft zijn eigen meening over de taktiek. En vaak blijkt, dat die mee rling nog zoo gek niet is. Bovendien, de tennissport is niet meer uitsluitend gereserveerd voor de beter gesitueerden. Thans is de groote massa in staat,, om dit spel te spelen en zij doet dat ook, naar hartelust. En waarom ook niet! Tennissen eischt evenveel van den beoefenaar als welke andere tak van sport ook. Tennissen staalt óók spieren; tennissen eischt ook concen tratie, ook reactie-snelheid; tennis sen... Tennissen, lezers, houdt u lenig en fit, misschien even goed als welke andere tak van sport ook, ja, zelfs meer dan vele ande^. En als u nog een racket bezit, nog een paar ballen kunt opsnorren, nog een sportpak en schoenen hebt, ga dan dezen zomer tennissen! o Of gaat u andere „zomersport" beoefenen, zooals athletiek bijvoor beeld. Helaas, Noord-Hol land-Noord is arm aan athletiekveden. Waar hebben we hier een goed loopbaan? Waar een springbak met voldoen den aanloop? Waar kunnen we ols- hoog-springen? En bovenal: Waar is hier het goede athletiekterrein met zijn eigen sfeer, zijn eigen intieme omgeving? het verschiet op genezing van hun kwaal opende. Nog heden ten dage is de schoonste belofte, die, met Koch als geniaal instrument, de we tenschap ons gegeven heeft, niet in gelost. Zij sluimert nog in het duis ter en wacht op de begenadigde hand, die haar in het licht aan den dag zal brengen. Maar als eenmaal het oogenblik aangebroken is, waar op men kan zeggen, dat het genees middel tegen de tuberculose gevon den is, zullen over de gansche we reld de klokken luiden, ook ter eere van Koch en diens schoonen arbeid. H. P. VAN DEN AARDWEG. VERDUISTER GOED. Deze week van 20.456.45. Maan op: 1..10, onder 5.23 Morgen maan op: 18.20, onder 6.15 20' April: Volle Maan. (Van onzen Berlijnschen correspondent). Dezer dagen werd er in alle Ber- lijsche kranten een steekbrief, een officieel „verzoek tot aanhouding", gepubliceerd. De bevolking werd gewaarschuwd voor een woesteling, slotenmaker van beroep, net type van den vechtersbaas, de pet scheef op 't hoofd. Het duurde niet lang, of men kreeg zijn portret ook op de aanplakzuilen en in de bioscoop te aanschouwen en weldra wist ieder een, dat 't om een rasechten smok kelaar gaat, om een kerei, die over al, waar hu de kans schooi) ziet, zijn rugzak met steenkolen, gas en eiee- triciteit vult. Daarom wordt hij met den naam „Koihenklau koiendief bestempeld. De volgende steekbrief luidt als volgt: „De hoogtezon is een nuttig toestel, wanneer er op advies van den ge- neesneer gebruik van wordt ge maakt. Maar de kolendiel heeit zich deerlijk vergist, wanneer liij veronderstelt, dat we er gebruik van maken óm een\ bruingebrand gelaat te krijgen. Uat deden we vroeger, thans weten we echter al lemaal, dat de electrische stroom, die door middel van kolen verkre gen wordt, voor zoo iets veel te waardevol is. Wanneer ae koiendief veronderstelt, dat hij ons op zulke ijdelheid kan betrappen, dan brandt hij aan de hoogtezon leelijk zijn eigen Vingers. Hij heeit hier niets te zoeken. Lét dus goed op. dat hij u geen poets kan bakken!" Vrijwel iedere week verschijnt er zulk een steekbrief, die voor iedere verspilling van steenkool of electri- schen stroom waarschuwt. Den eenen keer gaat het om den stofzui ger, waarvan de practische waarde voor moeder de vrouw welliswaar niet ontkend wordt,'maar die thans ook alleen bij den grooten schoon maak gebruikt mag worden. Een andere maal wordt er aan herin nerd, dat electrische kacheitjes on- noodig veel stroom verslijten en dus als luxe beschouwd dienen te wor- j den. Ook de electrische strijkbout i en de ijskast zijn onder de gegeven omstandigheden als overdaad te be- schouwen en moeten dus dienover eenkomstig worden behandeld. Waarom? Omdat er te dien op zichte- zooveel mogelijk gespaard moet worden en natuurlijk moet ieder op zijn manier aan de hand van I de feiten laten zien, dat hij deze I ernstige waarschuwing goed heeft begrepen. Want bij deze vriend schappelijke waarschuwingen blijft het niet, in geval men merkt, dat er niet de noodige aandacht aan wordt geschonken. Het verbruik aan elec- trischen stroom wordt nauwkeurig gecontroleerd en reeds hoort men voorspellen, dat we den komenden winter met heel wat minder briket ten en steenkolen bedacht zullen worden! Het startschot weerklinkt. Het athletiekseizoen in Nederland is ingeluid. Deze zomersport bü uitstek zal ook dit jaar weer duizenden toegewijde beoefenaren tellen en evenzoovelc toeschouwers zullen in het aanschouwen der wedstrijden een aangename verpoozlng vinden. (Cliché Archief D.v.N.-H.) Nee, ik bedoel niet, de grasbaan uitgezet op liet voetbalveld. En ik bedoel niet de springbak, ergens in een hoekje weggedrukt en dan'nog het liefst zoo, dat geen goede aan loop mogelijk is! Er is genoeg animo voor de de athletiek-beoefening. Maar de clubs zitten bijna overal met ter- rein- en materiaalmoeilijkheden, niet alleen in de dorpen, maar ook in de steden. o Verleden zomer waren we in een kamp voor sportjournalisten en op een der avonden hadden we een „wedstrijd" in de welsprekendheid. Een der onderwerpen was: „Sort op het platteland" en schrijver dezes moest over dit onderwerp het een en ander zeggen, a 1'improviste. Wat ik toen precies gezegd heb weet ik niet meer, maar op het oogenblik zou ik dit willen zeggen: als de sport op het platteland wer kelijk goed tot haar recht wil ko men, geve men elk dorp een goed turn lokaal, een goed sportpark en een goed zwembad. Geen dure, luxu- euse inrichtingen! De eenvoud is juist hier het voornaamste. Maarwat het sportpark be treft, men bepale zich niet tot het eeuwige voetbalveld, maar denke ook vooral aan de athletiek, aan korfbal, handbal, enz. Dat kost natuurlijk geld, maar tenslotte zal djt zijn rente afwer pen: een gezonde geest, een gezond volk. o De wielrenners hebben het seizoen ook weer geopend: Wieringen gaf een baanwedstrijd, Zuid-Nederland had de première van een wegwed strijd. Meteen is de geldkwestie weer actueel geworden: de profs willen, ook voor wegwedstrijden, hun start- geld hebben! Donderdag, op de sportpersconfe rentie, is over deze kwestie uitvoerig gesproken, en 't ziet er naar uit, dat de startgelden binnen afzienbaren tijd tot het verleden zullen behoo- ren. Dat klinkt vermoedelijk niet prettig in de ooren van onze be roepsrenners, maar het belang van de sport eischt dit nu eenmaal. Daar was men het op de sportconfe- rentie geheel mee eens. De vraag is nu maar: Hoe zullen de rofs dan wèl 'betaald worden? Vermoedelijk zullen zij ee(n kleine vergoeding voor reis- en verblijfkosten krijgen, zooals vroeger onze motorrenners die kregen en verder kunnen de prijzen flink verhoogd worden en 't aantal prijzen vermeerderd worden. Als men tenslotte dan nog de ren ners in eepige klassen indeelt, en dan de vergoeding voor die klassen verschillend maakt, komt men o. i._ een heel eind. Dan kan, mits de N. W. U. met straffe hand gaat regeeren de wielersport een nieuwe, goede toe komst tegemoet traan. ZONDAG 18 APRIL Nieuws: 8.30, 12.18.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. II), 20.10 (Hilv. I) en 21.45 (Hilv. II). HILV. I 414.4 m. 8.00 De zin van het boer zijn. 815 Harm.muz. (gr.). 825 Programma-overz. 8.45 Instrumentaal concert (gr.). 9.30 Zondagmorgen zon der zorgen. 10.30 Deutsche Stunde. 11.30 De Stem der SS. 11.45 Neerlande stem van het front. 12.15 De Wiener S&nger- knaben (opn.). 12.40 Dit Berlijn: Het Duitsche Volksconcert. 14.00 Stabat Ma ter, L. Bodchorlni. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Sal.ork. en sol. 16.00 De Maui-Ei- landers. 16.10 Dlck Willebrandts. 16.30 De Maul-Ellanders. 16.40 Dlck Wille brandts. 17.00 Het Zondagmiddagcaba ret. 17.45 Marscljen (gr.). 18.00 De Ne derlandsche Taalclub. 18.45 Marschmuz. (gr.). 19.00 Sport v.d. dag. 19.15 Fluit, hobo, plano en zang m. pianobegel. 20.00 Karl Schmitt-Walter (gr.). 20.15 Zon- dagavondklanken. HILV. 11 301.5 m. 7,30-8.45 Zie Hilv. I. 8.45 De Tooverbal. 9.15 Brahms-progr. 10.00 Godsdienstige uitz. 11.00 Bioscoop- orgelsoli (gr.). 11.15 Septet Jonny Om- bach en sol. 12.15 Filmmelodieën door Willy Forst en Peter Kreuder (gr.). 12.30 Een soldaat spreekt tot de jeugd. .12.45 Filmmelodieën door Willy Forst en Peter Kreuder (gr.). 13.00 Ned. Ver bond voor Sibbekunde: Wie en wat wa ren onze voorouders. 13.15 Theo Uden Masman en gram.rnuz. 14.00 Luisterspel „Menschen op het zoute water". 14.45 Pianosoll (gr.). 15.00 Kamermuzickwer- ken v. Mozart en Beethovon (gr.). 16.00 Eerste acte „Die Walkure", R. Wag- ner. 17.00 Trio di Trieste. 17.45 Spiegel v.d. dag en BNO: Oostlandpraatje. 18.00 Musette ork. en sol. 18.45 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.00 Orgelconcert. 19.30 Weensch Wala ork. (gr.). 19.55 Dansork. (gr.). 20.00 BNO: Eng. uitz.: Dutch News Real. (Voor de radio-centr.: Tes- siner Koor - gr.). 20.15 Die sieben Wor- te, Jos. Haydn. MAANDAG 19 APRIL Nieuwst 7?812.45, 16.45, 18.30 (Hüv. I), 19.45 (Hilv. II), 21.10 (Hilv. I) en 21.45 (Hilv. II). HILV. I 414.4 in. 6.45 Borgwijsjes (gr.), 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Vroolijke ochtendklanken (gr.). 7.55 Progr.-over- zicht, 8.15 Welgemoed weer aan den slag (gr.). (9.30-9.37 Spiegel v.d. dag -opn.). 10.00 Ons liedje bij Uw wérk (gr.). 10.30 Hoeveel ton iséén ton, voordracht. 10.45 Roem. ork. Gregor Serban. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.05 Fr. Wouters. 13.00 BNO: Actueele beschou wing. 13.10 Kamerork. „Ara Nova et Antiqua". 14.00 Het Omroepork. 15.00 Spel voor voetlicht en camera. 15.15 Elck wat Wils. 17.00 Het Amusements- ork. 17.45 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 18.00 Bariton en piano. 18.40 Voor de kleuters. 18.45 Orgelconcert. 19.15 Het Concertgebouwork. en sol. 20.05 Strijkkwartet (gr.). 20.30 Het Con certgebouwork. 21.00 Zang en piano (gr.). HILV. II 301.5 ui. 6.45-8.15 Zie Hilv. I. 8.15 Sportnieuws. 8.25 Gram.rnuz. 840 Pianovarlatiea (gr). 9.00 Licht ochtend concert (gr.). (9.15-9.20 Voor de huis vrouw). 10.00 Godsdienstige uitz. 10.30 Orgelconcert (opn.). 11.00 Voor de kleu ters. 11.20 Regensburger Domkoor (gr.). 11.30 Ork. Malando en gram.rnuz. 12,30 Op bezoek bij de fam. do Boer. 13.00 Ger. v. Krevelen en sol. 14.00 Gods dienstige uitz. 14.30 Zepparoni kwartet. 15.30 Vrienden van huis en hof. 15.45 Zang en piano. 16.15 Orkestsuito (gr.). 17.00 Toespraak tot de Jeugd. 17.15 Me- lodisten. 18.00 Spiegel v.d. dag en BNO: Frlesch praatje. 18.15 Dusolina Gianninl en Ju3sl BJörllng (gr.). 18.45 Politiek weekpraatje, 19.00 Omroep Pianotrio. 19.55 Actueel nieuws en wenken voor boer en tuinder. 20.00 Platen variété (gr.). 20.30 Uit Neerlands Gouwen. 20.45 Varia, afwisselend progr. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Turksclie rozijnen. Voor Turksche rozijnen geldt de prij- zenbeschikking 1942 rozijnen. De gemachtigde voor de prijzen zal niet tot vervolging overgaan, Indien de in artikel 1 en 2 van bovengenoemde beschikking genoemde prijzen worden overschreden, mits niet meer dan de volgende prijzen worden berekend: verkoop door importeurs f 210 p. 100 kg. verkoop door grossiers f 240 p. 100 kg. Do overige bepalingen van de beschik king blijven van kracht. Toewijzingen voor tabak. In verband met de beschikbaarstel ling van uitsluitend sigaren op bon „Tabak 16B" dienen detaillisten de bon- rfen „Tabak 16A" en „Tabak 16B", van 19 t.e.m. 23 April, met een afzonder- 1 ij k ontvangstbewijs MD 242-01 en .geplakt op a f z o rfd er 1 jj k e opplak- vellen, bij de distributiediensten in -te leveren. Deze reiken voor de bonnen „Tabak 16A" normale toewijzingen voor tabak uit, recht gevende op het koopen van sigaretten, sigaren, cigarillos of kerftabak, en voor de bonnen „Tabak 16B" toewijzingen^ waarvan de linker bovenhoek is verwijderd en welke uit sluitend recht geven op het koo pen van sigaren. Het minimum aantal in te leveren bonnen bedraagt voor ge- noerpde bonnen twintig stuks. Eventu eels restantbonnen „Tabak 16B" moe ten bij de bonnen „Tabak 1GA" geplakt worden. Grossiers mogen de toewijzin gen voor tabak, waarvan de linkerbo venhoek is verwijderd,- niet tezamen met de normale toewijzingen inleveren. Dff distributiediensten reiken voor de toewijzingen met verwijderden hoek verzameltoew ij zingen uit, waarvan de linkerbovenhoek is verwijderd. Boter- cn margarinetoewijzingen. Van 16 April af geven de botertoewij- zingon, behalve op het koopen van bo ter, margarine t bak- en braadvet, ook recht op het koopen van gesmolten rundvet. De margarinetoewijzingen ge ven van'16 April af, behalve op het koo pen van margarine en bak- en braadvet, eveneens recht op het koopen van ge smolten rundvet. Toewijzingen voor grutterswaren. Van 19 t.e.m. 23 April reiken de plaat selijk,: distributiedionsten uit: bij inle vering van de bonnen „Algemeen 522" (gort), eventueel tezamen met maxi maal negen restantbonnen „Algemeen 505" (gort)* toewijzingen voor gort; bij inlevering van de bonnen „Algemeen 523 (havermout), eventueel tezamen met maximaal negen restantbonnen „Alge meen 510" (havermout)toewijzingen voor havermout; bij inlevering van de bonnen „Algemeen 524" (peulvruch ten), eventueel tezamen met maximaal negen restan'.bonneu „Algemeen 511" (peulvruchten): toewijzingn voor peul vruchten; bij inlevering van de bonnen „Reserve 4-16" (rijst1, eventueel teza men met maximaal vier restantbonnen „Reserve 4-10" (rijst): toewijzingen voor rijst; bij inlevering v^n de bonnon „Reserve 4-17" (havermout)toewij zingen voor gort. Deze laatste bonnen mogeij niet met bonnen „Algemeen 522" (gort) op hetzelfde qpplakvel voor komen. De inlevering van genoemde bon nen dient met één ontvangstbewijs MD 242-02 te geschieden. Distributie van vlakglas. Aanvragen om Bescheinigungen voor het koopen, verkoopen, afle .ren, be werken en verwerken van a soorten vlakglas door of .er. behoeve .van de Duitsche Wehrmacht of andere Duitsche opdrachtgevers en alle aanvragen om noodbonnen voor het koopen, enz. van vlakglas voor dringende herstelwerk zaamheden, vallende onder de bouwnij verheid, en vi ci de voorziening in de beboette van ambacht en industrie, dienen schriftelijk, eventueel door mid del van den leverancier van het glas te geschieden. Zij moeten inhouden een volledige opgave van hoeveelheid, soort, afmeting en dikte van het glas, alsmede een* nauwkeurige omschrijving van de bestemming en opgave van den eventueel en be- of verwerker. Voor het inzetten van ruiten is uitsluitend een aankoopvergunning noodig, daar dit niet wordt begrepen onder het be- en verwerken van gias. De houder van n noodbon wendt zich daarmede tot een han.delaar of importeur. De bon dient hem tot koopvergunning en den han delaar, aan wien hij den bon bij de af levering dient over te geven, tot ver koopvergunning. De eventueel gelijk tijdig uitgereikte be- of verwerkings vergunning behoudt hij zelf. Voor af- leveringén van handelaren onderling dient de leverancier zich met een schrif telijke aanvraag te wenden tot het Rijksbilreau voor Bouwmaterialen, Kei zersgracht 15 te Amsterdam, afd. Mate rialen, hoofdgroep 3. Deze aanvraag dient in te houden een specificatie van het door hem af te leveren glas, den afnemer daarvan en de bestemming. De tot dusverre, in volband met het be- en verwerkingsverbod van vlakglas, uitgegeven be- en verwerkingsvergun ningen blijvèn in' het algemeen van kracht. Daar men echter in den ver volge ook voor het koopen, verkoopen en afleveren van vlakglas een noodbon nooflig heeft, dienen de houders van deze oude vergunningen, uitsluitend voor zoover zij het te be- of verwerken glas nog moeten aankoopen, zich tot het Rijksbureau te wenden ter verkrij ging van een noodbon. Hierbij dient de oude bewerkingsvergunning te worden ingezonden. Opgave voorraden vlakglas. Ieder, die meer dan 5 m3 vlakglas in voorraad of onder zijn berusting heeft, onverschillig waar opgeslagen en voor welk doel, is verplicht binnen 2X24 uur daarvan opgave te doen bij het Rijks bureau voor Bouwmaterialen, afd. Ma terialen, hoofdgroep 3, Keizersgracht 15 te Amsterdam-C. Ten aanzien van vlakglas, dat men niet in eigendom, doch onder zijn berusting heeft, moet tevens naam en adres van den eigenaar worden vermeld. Deze opgave moet in houden: de hoeveelheid in stuks en in m3 van iedere soort, zoowel als afme tingen en dikte. Afzonderlijk dient op gegeven te worden de hoeveelheid van dezen voorraad, die verpakt aanwezig is. Voor deze opgave worden geen for mulieren beschikbaar gesteld. Onder vlakglas wordt verstaan elke soort vlak venster- en spiegelglas, w.o. ook tuindersglas, kathedraalglas, gewa pend glas, gefigureerd glas, alle soorten transparant en ondoorzichtig glas, ver zilverd glas (voorzoover niet reeds ver werkt In spiegels), geslepen glas, enz. Tuinders, die tuindersglas onder hun berusting hebben, dienen evenwel deze opgave te doen op een formulier, dat verkrijgbaar is bij den Rijkstuinbouw- consulent in het ambtsgebied, waarin het bedrijf van den aanvrager gelegen is. Dit moet in overleg met den consu lent worden ingevuld en Ingezonden binnen 14 dagen na heden. Het niet nakomen van deze verplich ting kan Ingevolge het economisch sanctiebesluit 1941 worden bestraft met een geldboete tot 23.000.—ongeacht andere toe te passen straffen of maat regelen, zooals inbeslagneming van den voorraad. herinnert zich zijn bordje Molenaar's Kindermeel nog wel. Dit uitstekende kindervoedsel is de jaren door even lekker en gezond gebleven. Dat is het ook nu nog. Geef Uw kind het beste voedsel dat er te krijgen is Uitsluitend verkrijgbaar op de daarvoor bestemde bon» Wasch de Handen met harde eenheidstoiletzeep. Die is zuiniger, wan! harde eenheids toiletzeep lost langzamer op in water dan luchtzeep. Uw winkelier kan U er aan helpen, want de Adelaar-Zeepfabrieken leveren op het oogenblik uit voorraad. Dat is de vrouw, die haar kousen met zorg wascht! Dat wil zeggen in VIVALONI Het weefsel van Uw kou* blijft soepel en zacht in VIVALON. VIVALON werd spéciaal samengesteldvoor'twasschen van alle zijden weefselsl de constructeur van een der eerste bruikbare locomotleveh. bracht dag aan dag door met tech nische zelfstudie. In onze dagen gaat technische zelfstudie veel sneller met de :hode van FBNA. Vraagt prospectus 2H wmmm Vivo-mèl! Glucose, maltose. eiwitten en extra groote hoeveelheid vitamine B,. Dét is de krachtig versterkende bijvoeding voov kinderen en volwassenen! BI», morgen nb het ontbijt één eetlepel voedt en versterkt Fabrikanten N.V. Nouryphotma. Deacnttm

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 3