Bij den vier en vijftigsten verjaardag van den Führer. DAGBLAD VOOR Duitsche jeugd in de partij opgenomen. Proclamatie van Göring. Zijn geest doorgloeit de heldhaftige Duitsche Weermacht. Bevrijd er en redder van de cultuur van het Avondland. Britsche artillerieboot tot zinken gebracht. Levendige gevechtsactie bij Noworossisk. Nieuwe terreuraanvallen op Itaiiaansch gebied. Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen. De eed opjJen Führer afgelegd. De wereld in weinig woorden. Versnaperingsbonnen verlengd. NIEUWS IN 'T KORT. STADSNIEUWS. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 20 APRIL 1943. ÜELDERSCHE EDITIE. BSoPDaHOlLAWH 87ste Jaargang No. 92. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER. Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. Naar aanleiding van den verjaardag van den Führer heeft Rijksmaarschalk Göring den volgenden oproep uitge vaardigd: Duitsche volksgenooten, Met een warm en ontroerd hart biedt het geheele Duitsche volk vandaag den Führer zijn gelukwenschen aan. Voor hem en zijn werk smeekt het in den zwaren oorlogstijd de bescherming en den zegen van den Almachtige af. Moge een gunstig lot den Führer ook in het komende jaar kracht en gezondheid schenken. In de sterke hand van den Führer be rust het Duitsche lot. Welk een onbuig zame kracht er van hem uitgaat is in de afgeloopen wintermaanden opnieuw be wezen. Door het op de been brengen van enorme troepenmassa's hebben de Bol-jewisten gepoogd het Duitsche front omver te rennen en de poort naa r het Duitsche Rijk te doen springen. De geest en de wil van den Führer echter doorgloeiden de heldhaftig strijdende Duitsche Weermacht en voerden haar uit de verdediging vol offers weder naar den zegenvieren- den aanval. De geschiedenis waardeert de groot heid van een man niet naar gemakkelijk bevochten successen. Den hoogsten on- vergankelijken roem schenkt zij slechts hem, die ook in het meest gevaarvolle uur met dapper hart volhoudt, zich nooit buigt en elk vijandig geweld trotseert: In de gigantische worsteling met dui- zendvoudigen tegenstand vervult de Führer zijn leven van bevrijder van het vaderland en redder van de cultuur van het Avondland. Het Duitsche lot in handen van den Fübrer. Sedert tientallen jaren staat het leven van den Führer ingespannen in dienst van Volk en Rijk. Dat hebben wij allen nooit sterker, en directer gevoeld dan in deze van strijd vervulde jaren. Hij gunt zich geen rust, op hem rust een bijna bovenmenschelijke last van ar beid. Zijn eenvoudige, soldateske hou ding en zijn volkomen, tot elk offer be reid zijnde, plichtsvervulling geven ons allen een lichtend voorbeeld. Wij vol gen hem ijverig fa, thans meer dan ooit, want het gaat om overwinning of ver nietiging. De tijd der hardste en beslis- sendste beproeving van ons volk en van eiken afzonderlijken Duitscher is geko men. Wat wij den Führer in de afge loopen jaren, bezield door deVioor hem bevochten successen" vol vreugdp heb ben beloofd, zullen wij thans in de zwaarste stormen van dezen oorlog ge trouw nakomen. Dat geldt voor het front, dat geldt ook voor het vaderland. De Führer weet, hoe hard de eischen zijn, die hij aan elk afzonderlijk stellen moet, en hoe bitter ook de offers zijn, die deze oorlog op de slagvelden en in de uit de lucht bedreigde Duitsche gou wen vergt. Doch hij verlangt den onzelf- zuchtigen inzet van allen niet voor zichzelf, doch slechts voor de vrijheid van het vaderland en voor het bestaan van Volk en Rijk. Zijn dappere niet te overwinnen strijders. Laat ons, niet met woorden, doch met daden, mijn Duitsche volksgenooten, vandaag en in de toekomst onzen on- wankelbaren trouw aan den Führer. en onzen vastbesloten wil tot medewerking aan zijn groot werk verkondigen. Too- nen wij ons in het beslissende tijdperk van onze geschiedenis zijn dappere, niet te overwinnen strijders voor ons trot- sche, eeuwige Duitschland. Richten wij onze blikken vast op onzen plicht, ver vullen wij onder, uiterste inspanning van krachten en naar beste kunnen wat het dagelijksche leven van den oorlog var; ons eischt. Dat zij ons geschenk op den 54sten verjaardag van onzen Führer. Berlijn bericht, dat aaiyde reis van Von Papen naar Berlijn geen politieke beteekenis moet worden geheel)t. Zondag 9 Mei organiseert de Berlijn- sche afdeeling ontspanning en ontwik keling van het N.A.F. een Paaschmarsch in de omgéving van Potsdam. De Italiaansche duikbootcommandant Emico Grossi, is tot opperbevelhebber van de Italiaansche duikbooten in den Atlantischen Oceaan benoemd. De geboortedag van Leonardo da Vinei, is thans officieel vastgesteld op 15 April 1452. r> HET BEZOEK VAN HORTHY AAN HET HOOFDKWARTIER. De Hongaarsche bladen publiceer den het bericht over het bezoek van den Rijksbestuurder Von Horthy aan het hoofdkwartier van den Führer met groote opschriften op de frontpagina. Ook de Berlijnsche bladen hebben het bericht groot opgemaakt gepu bliceerd. De Völkiscne Beobachter zegt dat in het bijzonder Hongarije mede zal strijden tot .de eindover winning door de bittere ervaringen, welke Hongarije na de instorting van 1918 in het eigen land met het bolsjewisme heeft opgedaan. H. Hoffmann-Stapf-Pax m De Führer aller Germanen, Adolf Hitier, herdenkt heden zijn 54sten verjaardag. De gedachten van millioenen zijner geestverwanten gaan heden naar het groote hoofdkwartier, waar de Führer, bij den staf van zijn weermacht, ook op dezen dag het lot van zijn volk, in handen houdt. Vanzelfsprekend geeft deze dag in Duitschland en alle daarmede door het lot verhonden landen aanleiding tot herdenkingsbijeenkomsten. i VERDUISTER GOED. Deze week van 216.30 uur. Maan op: 20.46, onder 7.01 27 April: Laatste Kwartier. DE MASSA-MOORD BIJ SMOLENSK. Na den terugkeer van de tweede Poolsche Delegatie uit Smolensk heeft het Poolsche volk via de Pool sche bladen nadere bijzonderheden vernomen. Na de aankomst te Smolensk hebben de leden van de commissie een Mis van Requiem voor de vermoorde Poolsche offi cieren bijgewoond, welke werd- op gedragen door den domheer Jasinski uit Krakau, die deel uitmaakte van deze delegiÉte. Onmiddellijk hierna begaf de com missie zich naar het bosch van Ka- tyn, waar de leden de graven be zochten. Domheer Jasinski bad aan de graven en bestrooide de lijken met aarde, die men uit de plaats van herkomst der vermoorden had medegebracht. De opgegraven lijken der Poolsche officieren werden op een nieuw kerkhof begraven. Ieder graf wordt voorloopig met een num mer gemerkt, dat ook voorkomt op de lijsten waarop de resultaten van de indentificatiewerkzaam heden staan opgeteekend. BESPREKINGEN IN HITLERS HOOFDKWARTIER. In de Wilhelmstrasse werd gisteren in antwoord op een desbetreffende vraag verklaard, dat de politieke besprekingen die de Führer met de vertegenwoordi gers van bevriende resp. verbonden landen gehad heeft, een essentieele bij drage geleverd hebben tot de krachts inspanning met het oog op het komende gevechtsseizoen. Als bijzonder opmerkelijk wordt In bevoegde Berlijssche kringen de bijna stereotiep in de verschillende communiqués over de besprekingen terugkeerende formule gekenmerkt, dat de in het pact van drie verbon den naties besloten zijn den strijd zonder compromis voort te zetten tot aan de eindoverwinning en dat deze bereidheid tot optreden niet alleen gericht is tegen het Bolsje wisme, maar ook tegen zijn Anglo- Amerikaansche bondgenooten. Daarmede wordt duidelijk tot uiting gebracht, dat deze oorlog ondeelbaar is, zoodat alle speculaties der tegenpartij over eventueele mogelijkheden om een bres te slaan in het ondeelbare front tot mislukking gedoemd zijn. Overigens' wordt in de Wilhelmstrasse uiting ge geven aan de verwachting, dat zeer spoedig de opvatting der asmogendheden en haar bondgenooten, zooals die in de verschillende besprekingen tot uitdruk king is gekomen, zich in concreten vorm zal voordoen. v/ Het opperbevel van de weermacht maakt d.d. 19 April bekend: Ten Zuiden van Noworossisk duurt de levendige gevechtsaotïe voort. De luchtmacht ondernam zware aan vallen op vijandelijke stellingen en steunpunten voor den aanvoer in het kustgebied van de Zwarte Zee. In eenige sectoren der overige deelen van het Oostelijke front werden plaatselijke aanvallen der Sovjets afgeslagen. Aan het Tunesische front verliep de dag over het algemeen kalm. Het haven gebied van Algiers werd door gevechts vliegtuigen der Duitsche luchtmacht op nieuw gebombardeerd. Bij een zeegevecht in de ochtenduren van 18 April brachten Duitsche bewa- kingsstrijdkrach.en voor de Nederland- sche kust een Britsche artillerieboot tot zinken en beschadigden drie andere boo ten ernstig. Een eigen vaartuig is ge zonken. Aan het Italiaansche legerbericht ontleenen wij het volgende: In Tunesië werd de gevechtsactie intensiever. Aanvalspogingen van vooruitgeschoven vijandelijke ele menten werden verijdeld, dank zij de onmiddeilyke reactie van onze detachementen. Palermo, Regusa, Porto Torres (Sassari) en-La Spezia werden door men werpers bestookt. Te Palermo is de schade aanzienlijk. Tot dusver heeft men dooden en 99 gewon den geteld. Bovendien werden een persoon gedood en 8 gewond te Raguso, vier gedood en zes gewond te Porto" Torres. De verliezen, ge leden door de bevolking van La Spezia zijn nog niet vastgesteld. Arisch bloed, in Nederlanders den leeftijd van n—to Jet ai vyyM o huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de tlschen. die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wacht- bataljon. Gezinsleden dezer vrijwilli gers hebben gelijke voorrechten als zij, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, l extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- nu:ansche SS in Nederland willen toe treden. 21 April 1943, 9 tot 13 uur. Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg. 22 April 1943. 9 tot 13 uur, Den Haag. Café „Den Hout," Bezuidenhoutsche- Nederlandsche Vrijwilligers strij den in het Oosten SS PK Cantxiei-O-H-P m Ieder jaar op den verjaardag van den Führer treden de besten uit de rijen der Duitsche jeugdorganisatie, Hitier-jugerid en B.D.M.," aan, om te worden oppenomen in de gemeen schap der N.S.D.A.P. Zondig waren de jeugdige partij-adspiranten uit Nederland in den Stadsschouwburg :e Amst. bijeengekomen voor de plechtigheid, in tegenwoordigheid ,an eeregasten van partij en weer macht, onder wie Hauptdienstleiter Schmidt en dé Höhere SS- und Poli- zelführer, SS Gruppeijführer Rauter, eerder burgemeester Voüte en de landelijke meisjesleidster van den Nationalen Jeugdstorm van Eek, ter wijl de leden van den Nat. Jeugd storm door hun talrijke opkomst uiting gaven aan hun nauwe ver bondenheid met de Duitsche- kame raden. Rede van Gebietsführer Blom- quist. Na een herdenking van de slacht offers van den oorlog in den Groot- Duitschen vrijheidsstrijd richtte Ge- bietsführer Biomquist zich tot zjjn jonge kameraden. „Wanneer gij '.hans", zoo zeide hij o.m. „treedt in de orde van ons volk, welke wij de N.S.D.A.P. noemen, dan moet gij u rekenschap geven van de voorwaar den, die gij moet vervullen om rech ten te verwerven. Eerst als ieder be reid is, zijn geheele ik in dienst van de gemeenschap te stellen, vormen wij een hechte gemeenschap en bie den wij den vijanden geen aanvals punten meer". Wij moeten ons er zich steeds van bewust zijn, dat men tegenover hardheid geen weekheid mag stel len. Het voorbeeld der oude politie ke soldaten van den Führer, die ge leid werden door het besef, dat de gemeenschap slechts door strijd tot stand gebracht kan worden, wijst den juisten weg. Spreker besloot zijn toespraak met een oproep tot zijn jonge kamera den, om onwrikbaar trouw te zijn aan de Nat.-Soc. wereldbeschouwing en aan den Führer. Met de woorden „Hauptdienstleiter, ik meld u, dat een-en-negentig jon gens- en meisjes gereed staan om in de partij te worden opgenomen, van wie vijftien jongens reeds aan het front staan", droeg hij den leider van het Arbeitsbereich de jonge par tij-adspiranten ter beëediging over. Rede van Hauptdienstleiter Schmidt. Hautdienstleiter Schmidt herin) nerde, om het doel en den strijd van de Nat. Soc. beweging duidelijk te maken, aan de eerste, jaren, toen de Nat. Soc. als een kleine groep in het Duitsche volk stonden. De zegevie rende legers van 19141918 waren door de oneenigheid van het volk ontwapend en in het vaderland te ruggekeerd. Zij vonden hun oude Duitschland niet meer. Wij Nat. Soc. waren het, die door den Fühjer geroeen, ons tot taak stelden dit Duitsche volk weer op te bouwen. Spreker herinnerde aan den tijd, waarin hij meermalen moest aan zien, hoe Duitsche gezinnen niet door Engeische bommen, ook niet aHe door moordenaarshand, maar door honger langzamerhand murw gemaakt en vernietigd werden. Want behalve de millioenen, die in den wereldoorlog zijn gevallen, heeft het Duitsche volk twee millioen men- schen moeten offeren die van hon ger gestorven zijn. -Thans heeft het lot ons uitverko ren om het bolsjewisme te vernie tigen en aan het Amerikanisme paal en perk te stellen. Nu drukt op onze schouders wederom een reusachtige ve Antwoordelij kheid. Met alle klem hield de Haupt dienstleiter den, jongen kameraden uit de rijen der H. J.' de plichten voor, die hen wachten bij hun in trede in de gemeenschap der partij. Het is voor een Duitscher de hoog ste onderscheiding, dat hij als partij genoot voor het volk mag werken. Spr. drukte den jongen partij-adspi ranten op het hart, goede kameraden te zijn voor hun Nederlandsche medestrijders. De Amerikaansche en Engeische soldaten, die thans in N. Afrika vechten, zullen leeren, wat't beteekent op Europeeschen bodem tegenover de zonen van Germanje te staan. Wanneer de besten van ons aan het front vallen, is het de taak der Duitsche moeders er voor te zorgen, dat Duitschland blijft leven. Zooals de Führer den soldaat het ridderkruis verleent voor dèn hoog sten inzet, zoo verwerft de Duitsche moeder voor haar inzet het haar door den Führer verleende moeder- kruis. Vóór de beëediging las de leider van het Arbeitsbereich de woorden voor, waarmede de Führer in 1937 de plichten van den Nat.-Socia- list heeft vastgelegd, woorden, die zullen blijven gelden door alle tij den zoo vaak Nationaal-Soci-alisten hun eed afleggen. De eedsaflegging. Staande legden vervolgens de jon gens en meisjes de gelofte aan den Führer af: „Ik beloof plechtig trouw aan mijn Führer Adolf Hitier. Ik beloof steeds achting voor en gehoorzaam te zullen zijn aan hem en de lei ders, die hij boven mij stelt". Door handslag aanvaardde Haupt dienstleiter Schmidt de verbintenis der jonge mannelijke en vrouwelijke partijgenooten, wien hij tegelijker tijd het partij-insigne overhandigde, terwijl het muziekcorps der H. J. met plechtige tonen deze symboli sche handeling begeleidde. Met den groet aan den Führer ein digde, de plechtigheid. Vrijdagmiddag waren enkele kin deren aan het spelen op een zand berg nabij het kanaak dat loopt van Maastricht naar Maasbracht. Een drietal kinderen geraakte hierbij te water. De moeder van twee der te water geraakte kinderen wist een daarvan te redden. De twee ande ren verdronken. 'tffiflf*a' "i-1 Britsche terreuraanval op een stad In het Westen van ons land. Arbeiderswoningen en huizen werjlen verwoest en vooral waren vrouwen en kinderen het slachtoffer CNF-M-Pax m JAPANSCHE STAAGS JEUGD EN HITLERS VERJAARDAG. Groeten aan diepvereerde Duitsche volk. De Japansche radio heeft ter ge legenheid van den verjaardag van den Führer een uitzending gegeven, waarin de voorzitter van de Japan sche staatsjeugd, kol.-generaal Soe- zoeki, zich tot de Duitsche jeugd keerde. Hij zeide o.m.: In deze uren, nu het Duitsche volk den verjaar dag van zijn Führer viert, zenden ook de 15 millioen leden der Japan sche staatsjeugd hun hartelykste groeten. Zooals Japan in Oost-Azië de wapens heeft opgenomen ter ver nietiging van de Angelsaksers, strijdt het door ons diepvereerde Duitsche volk tegen Engeland, Ame rika en Rusland voor een nieuwe orde in de wereld. Wij verzekeren jelui, dat wij in diep wederzijdsch begrip, in hechte, kameraadschappe lijke vastbeslotenheid en samenwer king met alle krachten voor een nieuwe wereldorde zullen strijden. VERTREK VAN VLAAMS CHE VRIJWILLIGERS. Naar aanleiding van het vertrek van Vlaamsche vrijwilligers, bestemd voor het vrijwilligerslegioen „Flan- dern," zijn Zondag te Antwerpen en Brussel groote afscheidsplechtigheden gehouden, waarbij tienduizenden aanwezig waren. In Antwerpen sprak de leider der Duitsch-Vlaamsche arbeidsgemeenschap, in Brussel de leider van het Vlaamsch Nationaal Verbond. In Sjanghai is men van oordeel, dat het de militaire commissie van Tsjoeng- king tijdens zijn verblijf in de V. S. niet gelukt is, een definitieve belofte ten aanzien van de Amerikaansche onder steuning te verkrijgen. Van Duitsche militaire zijde^- wijst men er op, dat de Amerikanen, in tegen stelling tot de Engelschen, in hun be richtgeving over de luchtgevechten sterk overdrijven.' Men wijt dit aan de oner varenheid van de piloten, die ieder duikend en stortend jachtvliegtuig tel len als een overwinning in de lucht. Het Vaticaan heeft beslpten, met het oog op de luchtaanvallen, alle kostbaar heden uit de musea en de bibliotheek te verwijderen en in veiligheid te bren gen. In Essen zijn 1400 kruizen van ver dienste aan de bewöners der stad, die zich bij de luchtaanvallen dapper had den gedragen, uitgereikt. Van het Japansche hospitaalschip, Foejo Maroe, dat op 15 April in den Stillen Oceaan door vliegtuigen werd gebombardeerd, is geen bericht meer ontvangen. De benoeming^ van staatssecretaris Baron Weizsactar tot Duitsch ambassa deur bij de H. Stoel, heeft bij het Vati caan een goeden indruk gemaakt. De geldigheidsduur van de met „13'„14" en „15" genummerde bon nen voor versnaperingen is verlengd tot en met Zaterdag 1 Mei a.s. ZUINIGHEID MET SUIKER GEBODEN. - Er moet straks een periode overbrugd worden. Suiker van den nieuwen bieten- oogst komt zeker niet voor Novem ber ter beschikking. Aangezien de thans nog voor het Nederl. volk beschikbare voorraden consumptie suiker te beperkt zijn om verstrek king van het geheele suikerrant soen tot den nieuwen oogst te ver zekeren staat het Rijksbureau voor de Voedslevoorziening in oorlogstijd voor de noodzakelijkheid om maat regelen te beramen, die in het sui kertekort zullen voorzien op de- voor de bevolking minst gevoelige wijze. Het zal daarom een beper king van het verbruik aan con sumptiesuiker verschuiven tot het einde van het loopende oogstjaar. Het ligt in de bedoeling dan, dus in den herfst van 1943, gedurende een vierwekeiijksche distributieperiode, geen suiker te verstrekken. De bevolking kan zich derhalve reeds nu op de komende leemte in de suikervoorziening instellen en haar verbruik van het suikerrant soen in de daaraan voorafgaande maanden, die zich uitstrekken over zeven a acht vierwekeiijksche dis tributieperioden, zoo regelen, dat 'n rantsoen suiker gespaard wordt ter pverbrugging van de periode, waar in zij het zonder verstrekking van suiker zal moeten stellen. Het ligt in de bedoeling, indien de suiker opbrengst van den komenden oogst dit mogelijk maakt, de bezuinigde hoeveelheid te zijner tijd alsnog ter beschikking te stellen. UIT DEN STRIJD TEGEN DEN ZWARTEN VIJAND. Achthonderd menschen bij verrassing gefouilleerd. De bezoekers van de Nieuw- markt te Amsterdam, waar naast den bonafiden handel ook de sluik handel helaas maar al te welig tiept, beleefden dezer dagen een on gewone sensatie. Aan alle kanten werden zij omringd door ongeveer tachtig, in burger gekleede, politie beambten, die plotseling van alle kanten waren komen opzetten. Alle personen Idie zich op de markt bevon den en dat waren er circa 800 werden naar éfcn gebouw in de om geving gebracht en daar gefouil leerd, Tegen 'n aantal hunner werd wegens overtreding der distributie voorschriften procea-verbaal opge maakt. Klaarblijkelijk .bevonden zich ook handelaren in plaatsbewij zen voor den voetbalwedstrijd FeijenoordHeerenveen onder de aangehoudenen, want onder de goe deren die ter plaatse waren wegge gooid, bevond zich ook een aantal, dezer plaatskaarten. REIZEN IN D-TREINEN MET PASCHEN. In het tijdvak van 21 t.e.m. 28 April 1943 zijn de treinen D 111, D 112, D 137, D 138, DMW 161/162 en S.F.R. 211/311 uitsluitend open gesteld voor reizigers naar en van het buitenland. Deze beperking geldt niet voor personen, behoorende tot de Duit sche weermacht. Gisternacht is in de mijn Laura te Eyghelshoven aan den voet van een tusschenschacht dood gevonden de 36-jarige mijnwerker N. N. Dinsdag 27, April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat het eerste kapi teinsdiploma voor de binnenvaart werd uitgereikt. In totaal zijn thans ongeveer 2900 gezagvoerderdiploma's uitgereikt. Op 27 April zal in het schoolgebouw Oranjeboomstraat Rotterdam het „zilve ren diploma" worden herdacht". Gisteren is te Amsterdam een 68- jarig voetganger door een tramwagen aangereden en gedood. -- Ingeschrevenent bij de bedrijfsgroep Ijzer en Staal moeten hun aanvragen voor, het 2e kwartaal vóór 1 Mei a.s. in dienen. Men leze de bedoelde mede- deeling. CONCERT DER „VEREENIGDE HELDERSCHE ZANGERS". Solisten: Edzard Kuhlman en Geert de Boer Men heeft j.1. Zondagmiddag weer eens het bewijs gehad, dat er in onze stad nog steeds vereenigin- gen zijn, die het als eerste plicht beschouwen hun kunstlievende leden in het bijzonder, en het pu bliek in het algemeen, iets goeds voor te zetten. Gezien de reactie van het auditorium bij dit concert mag men vaststellen, dat de „Vereenig- de Heldersche Zangers" in hun o zet geslaagd zijn. Terwijl hetzelfu- geconstateerd mag worden ten aan zien van Elzard Kuhlman en Geert de Boer, de beide solisten. De dirigent, de heer de Boer, moest kennelijk woekeren met de tot zijn beschikking staande krach ten, doch hy slaagde er in de di verse partijen tot hun recht te laten komen. Het auditorium was nieuwsgierig naar Elzard Kuhlman, den vroege- ren leider van het AVRO-amuse- mentsorkest. Kuhlman is zoowel componist als pianist, en het publiek bleek zijn opvattingen in de diverse nummers voor en na de pauze ten zeerste te kunnen waardeeren. Tel kens klaterde een dankbaar applaus op. De aanwezigen genoten eveneens van het solistisch werk van Geert de Boer. Wat de koor-nummers betjjeft,, er werden liederen gebracht van De Vliegh, „Neêrlands Mannenzang", Schubert ,,De Nacht", Nessler's „Ave Maria", het overbekende „Zondagmorgen" van Kreutzer efh enkele composities van Abt, Loots en Becker. Met veel aandacht werd het ge- bodene beluisterd en -speciaal in het „Ave Maria" wist men tenor- en bas partij te waardeeren. Ook dit bleek uit het enthousiaste applaus. Gememoreerd dien nog te worden Sshubert's onsterfelijk ,.Im Abend- rot" „Du bist die Ruh" en „Die Post alle vertolkt door Geert de Boer. Elzard Kuhlman verzorgde ook hier de begeleiding. Het auditorium was niet alleen bijzonder tevreden met het gebo- dene, doch uitte deze tevredenheid op ondubbelzinnige wijze. Th. Bijlsma. Burgerlijke Stand. Getrouwd: C. de Wit en G. Wal. Bevallen: J. L. van Eis—Veldhuijsen» =s Nuijent-Waker, d.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1