Polrtiestandrecht in Nederland Beroepspersoneel Weermacht moet zich melden. OPROEPING. DAGBLAD VOOR Ter verzekering van orde en rust. Sovjet-aanval bij Koeban-bruggehoofc bloedig afgeslagen. Japan op alles voorbereid Men onthoude zich van staking, sluiting van zaken, erustverstoring en samenscholingen. Van 20 tot 6 uur binnenshuis. Bevolking hoede zich voor onbezonnenheid. BESCHIKKING. Wat is het POLITIESTANDRECHT? Twee Britsche torpedobooten tot zinken gebracht. Successen vap Duitsche onderzeeërs. Verklaring van den woordvoerder. Laval in het Hoofdkwartier. Volledige overeenstemming. Nieuwe vooruitzichten. Nieuwe bon: 19. BEKENDMAKING. Op 7, 10 en 13 Mei te Amersfoort voor wie geboren is na 31 Maart 1898. Uitzonderingen. Prov. boerenleider Saai gen. adviseur^ voorman. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditle: Den Helder: Koningstraai 78. Telefopn 2345 (2 lijnen). - Postrekening 449041. ZATERDAG 1 MEI 1943. ITEEDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaar gang No. 100. 4 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Dese Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in dese Editie 11 ct. per m.M. Bij contraet binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. 's-GRAVENHAGE, 1 Mei. - Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Reichskommissar für die be setzten Niederlandischen gebiete heeft op grond van de artikelen 62 en volgende der verordening open bare orde 1943 met onmiddellijke werking vóór het bezette Nederland sche gebied in zijn geheel het poli- tiestandrecht afgekondigd en in verband hiermede beschikt: „Ik beveel, dat een ieder zich heeft te onthouden van iedere han deling, welke de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven zou kunnen verstoren of in gevaar zou kunnen brengen, en zich heeft te schikcn naar de bijzondere maat regelen, welke ik, daarbij uitdruk kelijk de aandacht vestigende op de scherpte van het politiestandrecht, zal uitvaardigen Hij die in strijd handelt met dit bevel wordt standrechtelijk ver oordeeld De Höhere SS-und Polizeiführer treft alle maatregelen, welke hij voor de handhaving of het herstel van de openbare orde of van de veiligheid van het openbare leven noodig: acht. Bij de uitvoering van zijn taak kan de Höhere SS- en.Polizei-Führer van het geldende recht afwijken. Tot mijn bijzondere gemachtigde in den zin van artikel 65 der ver ordening openbare orde 1943 voor het bezette Nederlandsche gebied in zijn geheel benoemd ik den Commis saris-generaal voor bestuur en jus titie dr. Wimmer. Aan hem is on dergeschikt het geheele openbare bestuur, met uitzondering van de politie .en onverminderd de aan den Höhete SS- en Polizeiführer op gedragen taak, Aan den bijzonderen gemachtigde voor het bezette Nederlandsche ge bied in zijn geheel zijn de bijzondere gemachtigden voor de afzonderlijke provincies ondergeschikt. Ik benoem tot bijzonderen gemachtigde voor de provincie: Noordbrabant: den Oberbereichs- leiter Ilimmerich; Gelderland: den plaatsvervangen- den gevolmachtigde Brandes; Zuid-Holland: den gevolmachtig de, Reichsrieii'ter Scnwebel, en tot diens vertegenwoordiger den gevol machtigde voor de stad Rotterdam, Prasident dr. Volkers; Noord-Hclland: den gevolmach- ■tfgde dr. Schrëder en tot dien» ver tegenwoordiger den Reicnsrichter Schwebel; Zeeland: den gevolmachtigde, Oberbereichsleiter Münzer; Utrecht; den gevolmachtigde, Oberbereichsleiter Müller Reinert; Friesland: den gevolmachtigde Ministerialrat Ross; Overijssel: den gevolmachtigde Weidlich; Groningen: den gevolmachtigde, Landrat dr. Conring; Drenthe: den gevolmachtigde, Oberbereichsleiter Sellnier; Limburg: den Oberbereichsleiter Ilimmerich." Bovendien heeft de Rijkscommis saris cp grond van artikel 62, lid 3, der verordening openbare orde 1943 met uitdrukkelijke verwijzing naar de gestrengheid van het politie «landrecht voor het bezette Neder landsche gebied in zijn geheel het volgende beschikt: 1. hij die deelneemt aan samen scholingen in het openbaar van wel ken aard ook, 2. hij die weigert zijn werk te ver richten, zij het ook door een uitslui tend passief gedrag, die staakt of die werknemers uitsluit, 3. hij die zender daartoe^gerechtigd te zijn, schiet-, slag- Qf sfootwapencn bij zich draagt of in zijn bezit heeft, 4. hij die pamfletten vervaardigt, verspreidt, of in zijn bezit heeft, welke de openbare órde zouden kun nen verstoren, 5. liij die zich tegen de openbare macht verzet, wordt standrechtelijk! veroordeeld en wordt derhalve inge volge artikel 66 der verordening openbare orde 1943 in het algemeen gestraft met den dood. Poging, uitlokking of deelneming zijn op gelijke wijze strafbaar als het voltooide strafbare feit." De Höhere SS- und Polizeiführer beim Reichskommissar für die besetzten Nie- derlaendischen Gebiete heeft op grond van Artikel 64 der Verordening Open bare Orde 1943 in verband met het door den Reichskommissar für die besetzten Niedcrlacndischen Gebiete afgekondigde Politiestandrecht voor het bezette Ne derlandsche gebied in zijn geheel be schikt: 1) De aan mij ondergeschikte SS- en politieeenheden schieten onverwijld zpn- der waarschuwing, wanneer samenscho lingen van welken aard ook plaats vin den of wanneer meer dan-vijf personen op openbare wegen of pleinen samen komen. Door de Dultsche pólltie toege stane bedrijfsvergaderingen zijn daarvan uitgezonderd. 2), Het is verboden zich tusschen 20 en 6 uurNin de open lucht op te hou den. Uitzonderingen worden door de Duitsche politie toegestaan. 3). Verboden is het schenken en het gebruiken van brandewijn en andere alcoholhoudende dranken ia openbare localiteiten, alsmede het afleveren en het verkoopm van zoodanige dranken. 4). Aj n werkgevers is het verboden, loonen en salarissen uit te betalen aan stakers voor dagen, waarop geheel o f gedeeltelijk werd gestaakt. 5). De Duitsche Veiligheidspolitie neemt alle winkels in beslag, welke ge durende den tijd dat het Politiestand recht van kracht is, niet geopend zijn op de voorgeschreven of oi> de ter plaatse gebruikelijke tijden. Hij die in strijd handelt met een der verboden, genoemd onder 2) tot en met 4) wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geld boete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen, voor zoover niet op grond van andere bepalingen een zwaar dere straf is verbeurd. Het nemen van maatregelen op h'et gebied der Veiligheidspolitie blijft on aangetast." Het Politiestandgerecht, bepaalt (volgens de Verordening van 9 Jan. 1943) voor zoover in deze afdeeling niet anders is bepaald, zijn proce dure overeenkomstig plichtmatige beoordeeling. Met betrekking tot de inleiding van een onderzoek of tot het voeren van de standrechtelijke procedure dan wei tot niet verdere vervolging kan de hoogere SS- en politieleider aan het gerecht op drachten geven. Het Politiestandgerecht dient in de procedure alles te doen, wat tot ont dekking van de waarheid noodzake lijk is. De verdachte dient, zoo noo- dig door tusschenkomst van een tolk, te worden gehoord. Als verdediger wordt hij bijgestaan door een SS- leider of een politie-officier. Het ge recht kan in diens plaats eveneens een door den verdachte zelf gekozen verdediger toelaten, voor zoover de procedure hierdoor niet wordt .ver traagd. De namen der reohters, van den griffier en van den verdachte, de bewijsmiddelen, het strafbare feit, het met redenen omkleede vonnis, zoomede de dag en de plaats der te rechtzitting van het standgerecht worden in een door den voorzitter en den griffier te onderteekenen proces verbaal neergelegd. Indien ter terechtzitting blijkt, dat een strafbaar feit in den zin van Artikel 62, lid 3, niet heeft plaats gevonden of in een standrechtelijke procedure de zaak niet "kan worden opgehelderd, wordt de zaak verwe zen naar den gewonen rechter. De staatsleider van Kroatië, dr. A. Pavelitsj, bij den Führer Telefoto lioffmaoa-Supf-PM m UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 April (D.N.B.j Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De Sovjets eir.ffen gisteren op nieuw met sterke strijdkrachten tot den aanval op het Oostelijk front van hetKoeban-bruggehoofd over. Ondanks hevige voorbereiding door de artillerie en krachtige onder steuning door pantserstrijdkrachten en vliegers, vermocht de vijand op geen enkele plaats terrein te win nen. In zware afweergevechten, die door de luchtmacht doeltreffend on- dersteund werden, werden de Sov jets bloedig afgeslagen, waarbij tal rijke pantserwagens vernietigd wer den. In luchtgevechtten schoten Duitsche jagers boven den zuidelij ken frontsector 67 Sovjetvliegtuigen omlaag. Aan het westelijke front van Tunis tverden verscheidene plaatselijke aan- valspogingen van den vitónd verijdeld. De luchtmacht schoot in het gebied van de Middellandsche Zee 12 vijande lijke vliegtuigen neer> terwijl 5 eigen toestellen verloren gingen. r In de ochtenduren van 29 en 30 April brachten Duitsche kustbe- schermingsstrijdkrachtèn voor de Nederlandsche kust 2 Britsche mo- tortorpedobooten tot zinken, be schadigden een andere boot ernstig en schoten een vierde boot in brand. en op de Middellandsche Zee 10 sche' pen in den grond met een gezamen- lijken inhoud van 53.000 brt. die deel uitmaakten van krachtig beschermde convooien., Vijf andere schepen, waar onder 1 van het tijpe „Winchester Castle", met een inhoud van 20.000 brt., werden door torpedo's getroffen. Een duikboot schoot een zwaren ijan- delijken bommenwerper omlaag. Onderzeebooten delijke deel boorden in 't nöor- van den Atlant. Oceaan De woordvoerder van het Japansche leger, generaal majoor Yahagi,. gaf in een rede te Nagoya als zijn rotsvaste overtuiging te kennen, dat Duitschland erj Italïë den oorlog zullen winnen. Men dient er rekening mede te houden zoo zeide hij dat Engeland en Ame rika zullen probeeren, zelfs met zware offers, een'tweede front in Eiuopa op te richten. Hun vooruitzichten hrervoor zijn echter gering. Ondanks alle duistere kuiperijen der Engelschen en Amerika nen zijn de banden tusschen de Spil- mogendheden niet te verbreken. Inzake den militairen toestand in Oost- Azië verklaarde hij, dat de Japansche weermacht niet alleen de offensieven van den vijand in de verschillende frontsectoren bloedig heeft "afgeslagen, doch dat dé steunpunten, die Japan be zit, zoo versterkt zijn, dat zij ieder oogenblik een grootscheepsch offensief mogelijk maker.. Daar in het gebied der Aleoeten in de periode van einde Mei tot September een zware mist hangt, moet er rekening mede gehouden worden, dat de vijand dan een landing* zal probeeren uit te voeren. De Japansche weermacht is derhalve op dergelijke mogelijkheden op passende wijze voorbereid. Aan het Birmaansch—Inische front begint thans de regenperiode, waardoor verdere operaties onmogelijk zijn. Van haar vooruitgeschoven bases uit voeren de Japansche strijdkrachten suc cesvolle operaties uit tegen de troepen van Tsjang Kai Sjek. De Amerikaansch Chineesceh luchtmacht in China is se dert Januari belangrijk versterkt. Door doeltreffende bomaanvallen van de Ja pansche luchtmacht is het echter steeds gelukt deze vliegtuigbases, die moeten dienen als uitgangspunt voor aanvallen op het Japansche moederland, te ver nielen. Desniettemin moet men rekening houden met luchtaanvallen op Japan, die om redenen van binnenlandsche po litiek In Amerika steeds stormachtiger geëischt worden. Aan de MandsjoerijschSovjet-Russi- gebe grens heersebt rust. i HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 April. (D.N.B.) - De Führer heeftop 29 April in zijn hoofdkwartier in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop en van den Italiaanschen Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Bastianini, den Franschen regee- ringsperschef Pierre L-aval ontvangen, Tijdens het onderhoud legden de deel nemers een volledig begrip aan den dag voor ^lle kwesties, die tusschen Duitsch land en Italië eenérzijds en Frankrijk anderzijdsch bestaan.- In volledige objec tiviteit werd nagegaan welk aandeel Frankrijk in de krachtsinspanningen en in de offers te dragen heeft, die de Spil- mogendheden voor den opbouw van het nieuwe Europa in den strijd tegen het bolsjewisme én tegen de met haar ver bonden Anglo-Amerikaansche plutocra tieën op zich genomen hebben en welke voordeelen voor Frankrijk uit deze deelnqpiing zullen voortspruiten. Het bekende gezegde, dat in Augus tus de eene helft van ons volk de andere examineert, mag overdreven zijn, het toont toch duidelijk, welk belang ons volk, aan een goede school opleiding hecht/'Inderdaad leeft er -n den gemiddelden Nederlander eer, sterke drang om vooruit te komen. Niet ieder verkeert echter in de ge lukkige omstandigheid, dat hij zich de schoolopleiding kan kiezen, of heeft kunnen kiezen, die het best bij zijn aanleg en bij zijn neigingen past. Vooral in de achter ons liggende jaren heeft de werkloosheid, wat dat betreft, heel wat plannen in duigen geworpen. Zoo 'is het te verklaren, dat er thans honderden jonge mannen tegen hun wil gedwongen worden in een beroep te blijven, waarin ze nauwelijks vooruitzichten hebben, daar de gele genheid en het geld voor een dege lijke vakopleiding geheel ontbreken. Anderen .hebben tegen hun zin een of ander baantje moeten kiezen en probeeren nu sinds jaar en dag zich een behoorlijke toekomst in het be roep hunner droomen op te bouwen, zonder dat er eenig uitzicht is, dat zij daarin zullen slagen. In al deze gevallen kan het Lange - marek-studium de helpénde hand reiken. Jonge mannen tusschen 16 en 22 jaar, die nog niet in het bezit zijn van een einddiploma eener middel bare school en die meenen voor-een verdere vakstudie geschikt te zijn, of die van vorenaf aan willen beginnen, krijgen daar de kans. Zij, die zich' willen aanmelden, kunnen een aanmeldingsformulier aanvragen bij het Langemarck-Stu- dium, Waalsdorperweg 42, Den Haag. De niewue Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Sjige- mitsoe, heeft de richtsnoeren aan geven voor de activiteit van zijn ministerie. Hij liet daarin uitkomen, dat er met de benoeming van -den nieuwen minister «geenerlei veran dering- komt in de reeds sedert lan gen tijd bepaalde nationale politiek van het land, welke ten doel heeft een groot Oostaziatische levens- UURite le ypnueo. BH het vertrek van eenige honderden Nederlandsche Vrijwilligere naar het Oostelijk front, waar zij zich ha zullen zetten voor den strijd tegen het Bolsjewisme, werden Donderdag op het perron in Den Haag door den Natlonalcn Jeugdstorm bloemen «rit- gereikt CNF-MefJer-Pa* m Vleeschbonnen aangewezen 's-GRAVENHAGE, 30 April. - Voor de volgende week i£- bon 19 aange wezen voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, be schuit, aardappelen en tabak. In het tijdvak van 2 tot 15 Mei kan v I e e s c h gekocht worden op de bonnen 19a (1 rantsoen), 19b (1/4 rantsoen), 424 en M-20 Reserve (11/4 rantsoen) en M-22 en M-24 Reserve (21/2 rantsoen). NIEUWE ZEEPBONNEN AANGEWEZEN. V Bon „S-Textiel" voor scheerzeep. Tot en met 31 Mei 1943 geeft de bon „Algemeen 556" van de bonkaart Voe dingsmiddelen evenals dé bon „U Een- heidszeep" van de aan kinderen bene den den lft. van 8 jaar uitgereikte kaar ten, recht hetzij op het koopen van een stukje van 24 >4 of 28 gj;arr) luchtge- vulde eenheidstoiletzeep 40* of 57 of op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. De bon „Algemeen 557" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de bon „U wasch- poeder" van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven voorts tot en met 31 Mei a.s. recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling), hetzij op het doen wasschen van negen kilogram dro ge vuile wasch. De bon „U Toiletzeep" van de aan kinderen beneden den leef tijd van twee jaar uitgereikte kaarten geven recht óp'het koopen van een stuk van .50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). Bon S' van de Textielkaart voor scheerzeep. Voorts geeft de bon „S Textiel" van de aan mannelijke personen van 15 jaar en ouder uitger'eikte textielkaart DA tot en met 31 Augustus 1943 recht op het koo pen van 45 gram scheerzeep dan wel een tube of pot scheercreme. v/ ZEEP VOOR KAPPERS. Mèt ingang van 1 Mei. wordt bij de verstrekking van rantsoenbonnen voor Eenheidszeep, Waschpoeder en Scheer zeep aan kappers, rekening gehouden met het aantal hunner bedienden, dat sedert 1 Nov. 1942 voor arbeid in het buitenland is aangewezen. .De patroons moeten tegelijk met hun aanvrage een verklaring overleggen, welke bedoeld aantal bedienden vermeldt. CENTRAAL DISTRIBUTIEKANTOOR 'NAAR ZWOLLE. Met ingang van Dinsdag 4 Mei a.s. wordt het Centraal Distributiekantoor verplaatst naar Zwolle. Zooals bekend was dit kantoor tot dusverre gevestigd te Den Haagmaan de Louise Henriette- straat no. 10. Met ingang van 1 Mei a.s. dient derhalve alle post, met inbegrip vSn die, bestemd voor het bijkantoor Delftschelaan 20 te Den Haag, aan het nieuwe adres in Zwolle te worden ge adresseerd. Het Centraal Distributie kantoor zal te Zwolle van 4 Mei a.s. af telefonisch aangesloten zijn onder de volgende nummers: interlocaal: XXX, locaal 2943 t/m 2947 en 3644 t/m 3648. De bureaux Handel en Verbruik zijn eerst met ingang van 15 Mei a.s. telefo nisch te Zwolle bereikbaar. Tot dien datum blijft het nummer van deze bu reaux: Den Haag: locaal 720100 en inter locaal CCCC. Het kantoor Delftschelaan 2C te Den Haag wordt eveneens naar de Zeven- alleetjes te Zwolle verplaatst en is aldaar met ingang van 11 Mei a.s. telefo nisch bereikbaar. Tot 11 Mei is het telefoonnummer: Den Haag, locaal 394984 en interlocaal CCCC. Het adres van het bijkanto:r te Haar lem blijft: Rozenstraat 15 te Ijaarlem. VERDUISTER GOED. Deze week van 21.156.15 uur Maan op 5.26, onder 17.30 Morgen maan op 5.53, onder 18.42 Te Hoedekenskerke (Z.) is de bliksem in den toren van de Ned. Herv. kerk geslaeen. De brandweer slaagde er in den tyrand te bepefken tot de torenspit^ die geheel af brandde. i In Ugchelen (G.) is de heer~J., die voor leden van een bedrijfs- luchtbescherming een brandbom demonstreerde, doör de explosie van den bom gedood. Een verpleeg ster. die naast nem stond, werd ern stig gewond. Drie jeugdige inbrekers1 uit Son (N.B.), die een 73-jarige vrouw bij en poging tot inbraak efnstig mis handeld hadden, zijn gister door de Bossche rechtbank, tot zware straf fen veroordeeld. Reiclisorganisationsleiter Dr. Ley heeft gister op een bijeenkomst van de ReichsaPbeitskammer tri de nieu we 'Rijkskanselarij gesproken over het onderwerp „Tien jaar Duitsch 's-GRAVENHAGE, <29 APRIL - De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Fr. Christiansen, maakt het volgende bekend: Na de capitulatie van de Nederlandsche weermacht in Mei '49 heeft de Führer en Opperbevelhebber van de Duitsche Weermacht bevel gegeven tot onmiddellijke invrijheidstelling van de Nederlandsche soldaten uit de krijsgevangenschap. Deze maatregel werd vanzelf sprekend genomen op voorwaarde, dat de Nederlandsche Officie ren en manschappen deze grootmoedige handelwijze met een dien overeenkomstige houding ten aanzien van de Duitsche bezettende macht zouden beantwoorden. Een groot gedeelte van hen heeft aan deze verwachting voldaan; in vele gevallen is echter onder invloed van onverantwoordelijke ophitsers een tegenovergestelde ontwikke ling gevolgd. Reeds in Mei 1942 moesten derhalve de voormalige beroepsofficieren opnieuw in krijgsgevangenschap worden wegge voerd. J De Duitsche weermacht heeft sindsdien bijna een vol jaar laten verstrijken in de verwachting, dat deze duidelijke waarschuwing zou worden verstaan. In feite hebben echter afzonderlijke leden van de voormalige Nederlandsche weermacht door hun vijandig gedrag telkens opnieuw het vertrouwen, dat bij hun vrijlating in hen werd gestelcj, geschonden. Dit misbruik van een volkomen vrijwillig te ruggeschonken vrijheid wordt thans niet langer meer geduld. De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden beveelt der halve dat de leden van de voormalige Nederlandsche weermacht ter stond opnieuw in krijgsgevangenschap worden weggevoerd. Hij zal de betrokken personen in dé dagbladpers tot persoon lijke aanmelding oproepen. Wie aan den oproep van den Wehr machtbefehlshaber geen gevolg geeft of tracht zich op andere wijze aan de krijgsgevangenschap te onttrekken, moet op de strengste maatregelen rekenen. Dit geldt eveneens voor personen, die de be irokkenen bij dergelijke pogingen ondersteunen. Allen, die thans in krijgsgevangenschap moeten terugkeeren, hebben dit uitsluitend aan de ophitsers te danken, die door hun misdadig gedrag dezen maat regel noodzakelijk maakfen. 'sGravenhage, 30 April. - De Wehrmachtbefehlshaber in den Nie derlanden, General der Flieger Fr. Christiansen, maabt bekend: In vervolg op de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde Bekendmaking wordt hiermede ter aanmelding en terugvoering in de krijgsgevangenschap opgeroepen: Het beroepspersoneel van de voormalige Nederlandsche Weer macht beneden den rang van officier met geboortedatum na 31 Maart 1898, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst van de Nederlandsche Weermacht stond. In het weermachtskamp te Amersfoort, Zonnebloemstraat, moeten zich telkens tusschen 8 en 11 uur de volgende personen aanmelden.' De leden. 1. Van het wapen der Infanterie, Cavalerie, Artillerie, Tech- -- nisch Personeel, Politietroepen, op 7 MEI 1943. 2. Van de Zeemacht met beginletter AH en de leden van het wapen der Genie, Pontonniers en Torpedisten, Militaire Luchtvaart, Mil. Geneeskundigen Dienst op 10 MEI 1943. 3.' Van de Zeemacht met beginletter IZ en de leden van alle boven niet genoemde wapens en onderdeden op 13 MEI 1943. Bij de aanmelding moeten het persoonsbewijs en voor zoover nog aanwezig de militaire identiteitspapieren worden vertoond. KLEEDING: Zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aanbevolen daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, lijfgoed en extra schoeisel mede te brengen. De gezamenlijke ba gage mag den omvang van twee handkoffers niet overschrijden. Van de aanmelding en terugvoering in de krijgsgevangenschap zijn uitgezonderd: 1. Alle leden der Nederlandsche Politie en haar nevenorganisa ties in zooverre deze personen momenteel in actieven dienst staan bij: De Siaatsordepolitie. De Gemeentelijke ördepolitie. De Marechaussee (Gendarmerie). De Politie te water. De Staatsrecherche (Recherchecentrale, Recherchehoofdafdee- lingen, Rechercheafdeelingen) De Gemeentelijke Recherche. De Staatsbrandweer. De Gemeentelijke Brandweren. De Vrijwillige Brandweren voor zoover deze personen daar als hoofdgroep een functie uitoefenen of leiders zijn. De vaste kern van den Luchtbeschermingsdienst (bezoldigd door den Staat). Onderoffidieren, die tijdens hun actieven diensttijd bestuurs ambtenaren (administrateurs) waren. 3. Personen, die als hoofdberoep een functie bij den Nederland- schen Arbeidssdienst uitoefenen. 4. In Duitschland werkende personen. De onder 1. genoemde personen moeten vóór 15 Mei 1943 een be vestiging van de boven hen staande Nederlandsche Dienstinstantie betreffende hun tegenwoordige aanstelling (actief dienstverband) inzenden aan den Commissaris voor de Belangen van de Voormaliga Nederlandsche Weermacht te Den Haag, Lange Voorhout 7. Wie geen gevolg geeft aan den oproep van den Wehrmachtbe fehlshaber of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgs gevangenschap probeert te onttrekken, moet op de scherpste maat regelen rekenen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen ondersteunen. Verdere oproepingen zullen volgen. 1 a. b. c. d. e. f. g. h. 1. k. 2. De boerenleider, hoofd van den Ne- derlandschen Landstand, heeft met in- gani van 1 Met benoemd tot generaal- advlseur voorman J. Saai,, Kothom, thans boerenleider der provincies ¥op.t8(- m N.A.D.-UITVOERING. Radiouitreuding op 1 Mei. Wij vestigen de aandacht van alle radio-luisteraars op de 1 Mei-uitvoe ring van den Nederlandschen Arbeids dienst, ln samenwerking met den Ne derlandsehen Omroep op Zaterdag a.a. Van 15 tot 16.15 2al dit feestspel „De hpnd aan den ploeg" worden uitgezon den pvgr Hilversum 2,

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1