BEKENDMAKING. DAGBLAD VOOR Beschikking over de aanmelding van vroegere studeerenden. Zware artillerie beschoot Leningrad. BEKENDMAKING. 'BREUK TUSSCHEN V.S. EN MARTINIQUE. Mateur in Tunesië volgens de plannen ontruimd. 's Avonds een uur later op straat. HET CONFLICT MOSKOU—SIKORSKI. Zwitserland na den oorlog. Boterbon 13 en 17 gaan voor. Het tegoed uit ingeleverde bankbiljetten. De diplomatenwijk te Peking. Luchtaanval op Antwerpen. Ned. Landwacht aangetreden. Geopende Jeugdherbergen. Laag-bij-<je-grondsche handelingen. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland Alkmaar Voordam C 9. N.V. Bureau dn- Ileldersche édltie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 5 MET 1943. ITELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 103. pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. - Op grond van par. 64 van de verorde ning tot bescherming der orde 1943 beschik ik met verwijzing naar het door-den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied afge kondigde politiestandrecht voor het geheele bezette Nederlandsche ge bied tot handhaving van de openbare orde en veiligheid: 1. Alle mannelijke personen, die in het studiejaar 1942/43 een Neder landsche universiteit of hoogeschool bezocht en hun studie nog niet vol gens het leerplan beëindigd hebben, moeten zich met uitzondering van de onder 3 genoemde studeerenden op 6 Mei 1943 tusschen 10 en 18 uur voor de inschakeling bij den arbeidsinzet melden bij de volgens de plaats van hun verblijf bevoegd zijnde commandanten der SS- und Polizei- sicherungsbereiche, en wel voor het Polizeisicherungsbereich Gelderland: in Arnhem, Rest. Royal, Jans. Binnensingel 1. Overijssel: in Hengelo, Rest. Haverkade, Enschedesche straat 132. Groningen, Friesland en Drente; in Groningen, Rest. Harmonie, Kijk in 't Jatstraat. Limburg: in Maastricht, Kweekschool, Tongerscheweg 135. Zuid-Holland: iri Den Haag, Nieuwe Frederikkazerne, Alkemadelaan. Noord-Holland: in Amsterdam, Koloniaal Instituut. Noord-Brabant en Zeeland: in Tilburg, Willem H-kazerne. Utrecht: in Utrecht: Seypsstijn-kazerne. 2. 1. de tot aanmelding volgens 1 verplichte personen moeten bij de aan melding hun persoonsbewijs toonen. Bovendien moeten worden mede gebracht: stamkaart, levensmiddelenkaart en aanwezige arbeidspapieren, alsmede mondkost voor een dag. 2. Zij moeten gewone burgerkleeding bij zich hebben. Zij moeten daag- sche en Zondagsche kleeding, wollen dekens, ondergoed en werkschoeisel meebrengen. De geheele bagage mag den inhoud van twee handkoffers niet te boven gaan. 3. "De bepalingen onder 1 en 2 gelden niet ten aanzien van studeeren den, die vóór het van kracht worden van deze beschikking een verkla ring overeenkomstig par. 2 der verordening nr. 28/1943 tot verzekering der orde aan universiteiten of hoogescholen hebben afgelegd en in het bezit zijn van de bevestiging dcor universiteit of hoogeschool van het af geven van deze verklaring. 4. L Wie in strijd met de bepalingen van deze beschikking handelt of ze tracht te ontduiken, wie in het bijzonder de verplichting tot aanmelding niet nakomt of wie opzettelijk of door nalatigheid onware mededeelingen doet, wordt gestraft met gevangenis en boete tot onbeperkte hoogte of met een dezer straffen, voorzoover niet volgens andere bepktingen een strengere straf bedreigd is. 2. Voor aanstichters, medeplichtingen en helpers geldt dezelfde straf als voor den dader zelf. 3 Maatregelen van de Sicherheitspollzei, in het bijzonder overbrenging naar een strafwerkkamp, blijven voorbehouden. 4. Zij, die het ouderlijke gezag of de voogdij over de onder 1 genoemde personen uitoefenen, zijn mede verantwoordelijk voor het verplichte verschijnen dezer personen. Tegen hen blijven maatregelen der Sicher- heitspolizei voorbehouden, ook wanneer zij niet strafbaar zijn volgens onder 1. en 2. bepaalde. Deze beschikking wordt door haar afkondiging van kracht. Der höhere SS- und Polizeiführer beim Reichs- kommissar für die besetzten 'NiederlandischeiJ Gebiete: RAUTER, - SS-Ghippenführer und Generalieutnant der Polizei. De vijandige houding, die de regee ring der Ver. Staten sedert geruimen tijd jegens admiraal Robert, gouver neur der Fransche Antillen, Marti- nique en Guadaloupe, aanneemt, heeft thans tot een openlijke breuk geleid. Huil heeft officieel verklaard, dat het departement van Staat alle betrekkingen met admiraal Robert verbroken heeft en dat de Ameri- kaansche consul-generaal te Port de Franoe is teruggeroepen. Amerikaan- sche oorlogsschepen patroulleeren in de wateren van Martinique. Gelijk bekend, oefent Washington reeds se dert den zomer van 1940 een sterken druk op Martinique uit, voornamelijk met het oog op de Fransche oor logsschepen en het laatste overschot van den goudschat der Banque de France, die in Juni 1940 door een Franschen kruiser naar Martinique werd gebracht Sedert November 1942 wordt Mar tinique door dé Amerikanen prac- tisch totaal geblokkeerd. De levens ei middelenvoorziening schijnt dienten gevolge reeds zoo critiek te zijn ge worden, dat admiraal Robert ten slotte voor het geweld zal moeten zwichten. Het besluit der conferen tie van Havanna belet Amerika ech ter om Martinigue eenvoudig te be zetten. 'sGRAVENHAGE, 4 Mei. De höhere SS- und Polizeiführer Nord- west deelt méde: „Onder den indruk van de ingrijpende maatregelen, die het politie standrecht medebrengt, is in den loop van Maandag de rust in het ge heele land Jjersteld en zijn de nog bestaande stakingshaarden uitge roeid. De bewakingstroepen der SS en politie hebben op den derden dag na de afkondiging van het standrecht volgens de bevelen in ver scherpte mate ingegrepen. De standgerechten velden opnieuw een reeks doodvonnissen, welke onverwijld ten uitvoer werden gelegd. In een provincie in het Noorden van het land verzetten zich mar xistische elementen onder de plattelandsbevolking tegen het ordenende ingrijpen der politie. In overeenstemming met de bepalingen van het politiestandrecht maakte deze gebruik van de wapens en schoot dege nen, die actieven tegenstand boden, neer." Der höhere SS- und Polizeiführer Nordwest fgez.) RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalieutnant der Polizei. Het Duitsche legerbericht van 4 Mei luidt als volgt: Hoofdkwartier van den Führer. Het opperbevel der - weermacht maakt bekend: De vijand heeft de zware aanvallen op het Koeban-bruggehoofd voortgezet, maar ook gisteren geen successen kun nen bereiken.De harde afweergevech- ten duren voort. Aan de rest van bet Oostelijk front U de dag rustig verloopen. Zware ar tillerie van het leger beeft met succës voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad beschoten. Aan het front van Tunis hebben geen belangrijke gevechtshandelingen plaats gevonden. Binnen het bestek van systematische bewegingen betrokken onze troepen in den Noordelijken sector, in het eerst ongemerkt voor den vijand, nieuwe, gunstige stellingen. Daarbij werd de stad Mateur, na vernietiging van de voor den oorlog belangrijke installa ties, zonder strijd aan den vijand over gelaten. Bij aanvallen overdag van Britsche vliegerformaties op de kusten van de bezette Westelijke gebieden werden 14 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 12 bommenwerpers, neergeschoten. Twee eigen jagers gingen tijdens luchtge vechten verloren. De ontruiming van Mateur. De ontruiming van Mateur in Tunesië, die heden in het legerbericht werd medegedeeld, heeft volgens mededeeling van het Duitsche opperbevel een stelsel matig verloop gehad. Een halven dag na het vertrek der Duitsche en Italiaansche troepen rukten de Amer''canen öe stad binnen. Mateur, dat zeer langen tijd verdedigd is, bood voor de troepen van de spil geen voldoende bescherming meer, daar de stad in het Noorden aan een breède vlakte grenst, die geen dekkingsmoge lijkheden biedt. Achter deze vlakte ver heft zich een voor verdedigingsdoel einden uitermate geschikte berghelling, waarin de Duitschers en Italianen zich thans verschanst hebben. In hoeverre de inneming van Mateur door de geallieerden een bedreiging voor Bizerta vormt, zal moeten worden afge wacht Te Berlijn spreekt men evenwel met vertrouwen over de mogelijkheden, die de nieuwe linies bieden. REDE VAN FRANCO. Generaal Franco heeft naar aanlei ding van zijn bezoek aan Huelva ter gelegenheid waarvan de bevolking den Caudillo als uiting van dankbaar heid voor de bevrijding der bolsje wisten een zeer kostbaar ..overwin ningszwaard" overhandigde, een poli tieke rede gehouden, waarin hii o.a. zeide, dat Spanje, dank zij de natfo- nale beweging, thans in vrede en rust ziin opbouw kan verwezenlijken. Qnze beweging, zoo verklaarde gene raal Franco woordelijk, is geen gril doch heeft ten doel Spanje ziin na tionale grootheid te hergeven. Naar de Daily Express meldt, heeft president Roosevelt aan de journalis ten medegedeeld, dat hij voornemens is eenjarigen arbeidsdienstplicht in te voeren voor jonge arbeiders en arbeid sters. Om economische redenen wordt de tijd waarna men zich *s avonds niet op den openbaren weg mag bevinden, tijdens den duur van het Politiestandrecht, met ingang van Woensdag 5 Mei 1943 nader bepaald op 21.00 uur. Ik verzoek de bevolking aan de uren waarin men zich niet op den openbaren weg mag bevinden, dus van 21.00 tot 04.00 uur strikt de hand te houden, daar tegen overtreders zeer streng zal worden opgetreden. Der Höhere SS- und Polizeiführer Nordwest (w.g.) RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalieutnant der Polizei. VIJANDEIJKE DUIKBOOT IN DEN GROND GEBOORD. Aan het Italiaansche weermachtbericht van 4 Mei ontieenen wij het volgende: Eén onzer corvetten onder bevel van corvetten-kapitein Alberto Ceccacci uit Ancona heeft een vijandelijke duikboot in den grond geboord. De commandant, vijf officieren en 41 leden der bemanning, werden gevangen genomen. Het standpunt van de Amerikaansche pers inzake het verbreken der betrek kingen tusschen de Sovjet-Unie en de uitgeweken Poolsche regeering te Lon den geeft over het algemeen ondanks eenige critiek op de Sovjets een scherpe veroordeeling te zien van de Polen. De Washington Post levert critiek op de Sovjetregeering door te schrijven, dat geen enkele provocatie de willekeur rechtvaardigt waarmede de Sovjet-Unie de betrekkingen met Polen heeft ver broken in dit critieke stadium van den oorlog. Hetzelfde blad verklaart echter ook, dat de Polen een groote fout heb ben begaan door tot het Roode Kruis het verzoek te richten een onderzoek in te stellen naar de moorden in Katyn. De Kansas City verklaart, dat de dlti- standigheden waaronder de Sovjet- Poolsche betrekkingen plotseling zijn verbroken, in Groot-Brittannië en de Ver. Staten een voor de Polen ongunsti- gen indruk hebben gewekt. Het blad spreekt van de dwaasheid van enkele Polen te Londen. OPSTANDEN IN IRAK. Wegens verschillende opstanden die den laatsten tijd in Irak zijn uitgebroken heeft Noeri Said een kabinetszitting ge houden. Bovendien heeft hij een ver klaring gepubliceerd, waarin de bevol king wordt gewaarschuwd tegen het deelnemen aan „verraderlijke machina ties" eq waarin gedreigd wordt met be straffing volgens het Standrecht, wan neer nieuwe onlusten zouden uitbreken. De Bondspresident Celio heeft op den offlcteelen dag van de Jaarbeurs te Bazel een rede gehouden, waarin hij er vooral den nadruk op legde, dat het voornaamste doel van Zwitserland is zijn onafhankelijkheid en territoriale ongereptheid te bewaren. Voorts sprak hij in het bijzonder over het probleem der werkgelegenheid na den oorlog, dat in Zwitserland,» naar Celio zeide, in be- teekenis alle andere vraagstukken ver achter zich laat. Zooals men weet is de geldig heidsduur van de bonnen „boter 13a", „13 b boter", „boter 17 a" en „17 b boter" verlengd tot en met 10 Mei a.s„ erwiil als nieuwe boh- nen ziin aangewezen „boter 18 a" en „18 b boter", waarvan de gel digheidsduur inmiddels is ver lengd tot 22 Mei a.s. In aanslui ting op de' bonaanwijzing deelt het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd mede. dat de houders van de bonnen 13 en 17 alsmede van de houders rantsoenbonnen voor boter voor rang genieten bii den verkoop van boter of margarine en van rund- vet of bak- en braadvet. BONAANWIJZING GENERATOR- ANTHRACIET EN BAGGERTURF. Van 1 tot en met 31 Mei 1943 geeft elk der bonnen „generator-anthra- ciet 17e periode" recht op het koopen van één hectoliter (maximaal 75 kg.) anthracietnootjes 4 of 5, en elk der bonnen „generatorturf 17de periode" orv het koopen van 50 stuks bagger- turf. VERKOOP- en AFLEVERINGS VERBOD VAN BATTERIJEN. Nu ook voor gehoortoestellen en medische apparaten. Blijkens een publicatie in de Staats courant van 3 dezer, is met inganfe van 1 Mei j.1. het verkoop- en afleve ringsverbod van batterijen voor hand en zaklantaarns uitgebreid met batte rijen voor gehoortoestellen voor slechthoorenden en medische, appa raten. r Inzake de uitvoering van de veror dening omtrent het ingeleverde groote bankpapier heeft de secretaris-generaal van financiën een instructie uitgevaar digd, volgens welke de ontvangers voor eiken leveraar een rekening-courant- kaart moeten aanleggen, waarop eener- zijds de waarde der ingeleverde bank biljetten wordts genoteerd en anderzijds de aangezuiverde belastingschulden en ■andere schulden aan de overheid. Met machtiging van den inspecteur der be lastingen kan verrekening plaats vin den. Loonbelasting, commissarissenbe- lasting en dividendbelasting kunnen niet worden verrekend. Indien het tegoed va» een rechtheb bende voldoende is voor opvorderbare belastingen, wordt hij voor de laatste niet vervolgd. Het bedrag der in 1943 nog invorderbaar wordende belastingen wordt van het tegoed geblokkeerd. Zijn alle in 1943 vorderbaar wordende belastingen afgeboekt, dan geeft de ontvanger een overschot aan rechtheb bende terug door overschrijving op de girorekening of de rekening van recht hebbende bij een bank of spaarbank. Bedragen tot 500 kunnen in contan ten worden uitgekeerd. Alleen de tegoeden van bonafide te achten inleveraars mogen in behande ling worden genomen. De inspecteur neemt bij de verrekening aan, dat de volgende belastingen in J943 vorder baar zullen worden: inkomstenbelas ting over 1942 (definitief) en 1943 (voorloopige aanslag), vermogensbelas ting 1943, ondernemingsbelasting 1943, vennootschapsbelastingen 1942 (1942/43), vermogensbelasting II 1943, grondbelas ting 1943 en personeele belasting 1943. VERDUISTER GOED. Deze week van 21.156.00 uur. Maan op 7.10, onder 22.14 uur. VERTRAGING IN HET BINNENLANDSCHE TELEGRAAF- VERKEER. In verband met de groote toeneming van- het telegraafverkeer, moet met ernstige vertraging van binnenlandsche telegrammen worden rekening gehouden. DE VIERDE PHASE VAN DEN STRIJD OM TUNESIë Na afloop van de eerste voorstelling van „De troubadour van Loosdrecht". een blijspel van Hans Nesna. in het Centraal Theater te Amsterdam, had den schrijver en spelers van het stuk een ovatie van het publiek in ontvangst te nemen. V.l.n.r.: Cees Laseur. Hans Nesna, Mary Drcsselhuys en Rie Gil- huys CNF-Stevens-Pax m (Van onzen Berlijnschen correspondent) Dezer dagen Is te Lübeck overleden luitenant-generaal graaf von Soden en wanneer rnen in de kranten ziet staan, dat hij bij zijn vijftigjarig officiersju- biïeum ih 1937 met een persoonlijken gelukwensch van den Führer werd be dacht, dan is dat geen wonder, want Alfred von Soden was de man, die tij dens den Bokseropstand te Peking in Augustus 1900 het exterritoriale stads gedeelte, waar de bultenlandsche ge zanten woonden, weken achtereen met voorbeelcügen moed heeft verdedigd. Dit bewijs van dapperheid van den toen nog jeugdigen luitenant werd door den keizer beloond met de Pour le Mérite, wat in tijd van vrede iets buitenge woons was. Dit sterfgeval vestigt de aandacht °P een stadswijk van Peking, die juist kortelings weer in het bezit der natio nale Chlneesche regeering is overge gaan. Daarmede is een stuk geschiede nis van Oost-Azië afgesloten. Officieel werd deze gezantenwijk pas in de pro tocollen van 1901 vermeld, maar zij be stond al veel eerder.. In de toenmalige hoofdtad van het nog machtige en rijke Chiria had men het stadsgedeelte tus schen de Ohien Men (Men beteekent poort) en de Ha Ta Men aangewezen als het exterritoriaal gebied voor buiten- landsche gezanten, consuls en perso neel Frankrijk, Engeland, Duitsch- land, Amerika en talloBze kleine sta ten hadden hier hun gezantschap of consulaat ingericht. Ook het Chlnee sche bureau voor den zeetol en het post kantoor lagen in deze wijk. Het ging er voor de meeste landen om, handels verdragen met het ontoegankelijke maar zeer productieve China af te slui ten, Engeland nam het initiatief met den handel in opium, maar hiermede was het vestigingsrecht voor buitenlan ders in China nog niet verkregen. Zoover kwam men pas in de tweede helft der vorige eeuw. Door deze di plomatieke concessie ontstond er te Peking een stadsgedeelte, dat een uit gesproken internationalen geest adem de, men sprak over een „Europeesche salon", waar wereldpolitiek beoefend werd en waar de Europeesche cultuur hoogtij vierde. In het duizendjarig, streng geïsoleerde Chineesche keizer rijk was dat iets buitengewoons. De Britsche koloniale stijl was toonaan gevend. Overal zag men gezantschaps gebouwen in nuchter aandoenden bouwvorm met groote tuinen, maar^ niettemin ging er een sprookjesachti ge charme van dit stadsgedeelte uit en Elisabeth von Heyking heeft er zelfs een roman aan gewijd ondqr den titel „Brieven, die hem nooit bereik ten". De indrukken, die deze eerste kennismaking met Europeesche cultuur in China wekte, schijnen niet bijster gunstig geweest te zijn, want een voor aanstaande Chineesche auteur dier da gen voorspelde toen reeds, dus lang vóór den eersten wereldoorlog, den on dergang van Europa! Misschien is hij tot dit vernietigend oordeel gekomen, doordat tijdens den Bokseropstand de gestolen schatten uit het keizerlijk pa leis versjacherd werden. Dit doet ech ter niets af aan het feit, Uat deze ge zantenwijk te Peking een belangrijke historische rol heeft gespeeld. Zij her innert aan den glanstijd van het kei zerlijk régime en heeft met de ijioder- niseering van het land haar practische beteekenis verloren. Amerikaansche bommenwerpers heb ben den 4en Mei naar het D. N. B. ver neemt, hun terreuraanval op de burger bevolking van Antwerpen herhaald. Zij bombardeerden laat in den middag van groote hoogte woonwijken der stad. De bevolking leed opnieuw zware verliezen. Over den Amerikaanschen luchtaanval van 4 Mei op Antwerpen verneemt het D. N. B. de volgende bijzonderheden: Ongeveer 45 bommenwerpers van het type Boeing naderden op 7500 meter hoogte, begeleid door talrijke jagers van het type Spitfire. Onmiddellijk stegen Duitsche jagers op, terwijl de Duitsche luchtdoelbatterijen een doeltreffend ver- sperringsvuur legden. Wederom zijn er dooden en gewonden onder de burgerbevolking, ook kinderen. De Duitsche afweer slaagde er echter in eer. slachting als van 5 April te voor komen. Het eerste bericht, dat sprak van zware verliezen der burgerbevol king, wordt niet bevestigd. Ook ditmaal zijn echter weer talrijke woonhuizen vernield. Een viermotorige bommen werper en een Spitfire stortten, door het luchtdoelgeschut getroffen, aan den rand der stad neer. De Nederlandsche Landwacht heeft thans haar intrede gedaan. Uit alle deelen van het land zijn de tot het. ejrste contingent behoorende vrijwil ligers vyor deze troepen, die geheel uit Nederlanders bestaan en die tot taak hebben binnen Neerlands gren- cji de verdediging des lands op zich nemen, naar hnn garnizoensplaatsen getogen. Het A. N. P. was getuige van de aan komst van vele honderden dezer mannen in een oude kazerne, die voor hun le gering een extra schoonmaakbeurt had gekregen en die inwendig reeds een complete verjongingskuur heeft onder gaan, waarbij veel zin voor decoratieve kunst en voor hygiënische inrichting aan den dag is gelegd. Nog geen twee maan den geleden werd de verordening van den Rijkscommissaris afgekondigd, die binnen het raam der SS deze Neder landsche Landwacht instelde. Daarop zijn de aanmeldingen en keuringen ge volgd en van nu af verricht de Land wacht haar werkzaamheden, terwijl zij tevens den grondslag vormt voor het toekomstige nieuwe Nederlandsche leger. Aanvankelijk zijn het er enkele duizenden in den lande, die zich voor dienstneming bij de Landwacht'hebben opgegeven, doch het laat zich aanzien, dat hun aantal sterk zal stijgen. De vrij willigers verbinden zich voor een tijd van drie maanden oefening, waarna zij Dn de reserve worden ingedeeld. In op gewekte stemming vingen de mannen ,un Jaak ,aan> die met een plechtige vlaghijsching werd ingewijd, waarop onmiddellijk een stevige erwtensoep- maaltijd volgde. Aanvankelijk zullen Duitsche SS- officieren als leiders dezer Landwacht fungeeren, doch zoo spoedig mogelijk zullen zij door Nederlanders worden vervangen. Verscheidene Nederlandsche onderofficieren zijn reeds bij onze Land wacht ingedeeld. De volgende jeugdherbergen zijn thans geopend: Amersfoort, Amsterdam, Ao- pelsga, Barchem, Beegden, Blaricum, Delden, de Enter, Ernst, Gorkum, Gouda, Gorssel, Haarlem (alleen weekeind.), Harlingèn, Heemse, Heemskeik, Hilva- renbeek, de Kaag, Kortenhoeï, Lunte- ren, Nijmegen, Nijverdal, Oldebroek, Rhenen, Vught (alleen weekeinden), Wieringen, Zwolle. "■NIEUWS IN 'T KORT. De Nederrijnsche Kuituurdag is Dins dag onder' auspiciën van de N.D.K. te Arnhem gehouden. Het doel is verloren gegane kultureele tradities weer in eere te herstellen. Prof. dr. Stcinmetz hield een- r£da. Met declamatie en muziek wera de dag besloten. Toen te Leiden Maandagmiddag het 3-jarig dochtertje van den heer D. aan de hand van haar zusje op den Sta tionsweg wandelde, rukte het kind zich plotseling los om den rijweg over te steken. Het kwam daarbij onder de wielen van een juist voorbijrijdende tram en werd vrijwel op slag gedood. Waarvoor een „bona-fide" Zwarte handelaar zich schamen zou! P. H. K., mfusicus te Alkmaar, heeft eenige prijktijken uitgehaald, die nauw verband houden mei den zwarten han del, maar waarvoor de ordinaire zwarte handelaar zich schamen zou: hij heeft een partijtje koffie kunnen koopen in Heiloo, zou die daarna weer met eenige winst hebben kunnen verkoopen, doch was met die kleine winst lang niet te vreden en nam daaromeen Duitsch militair in den arm, dien hij de koffie „in 'beslag" liet nemen! Weliswaar meende deze, dat zijn aandeel in de winst nog heel wat grooter moest zijn dan die van K., maar dat nam niet weg, dat K. op deze wijze toch eenige hon derden guldens rijker werd. De zaak is wel op zeer misselijke wijze afgedraaid: het vroowtje van den bezitter der koffie werd eerst wijs ge maakt, dat haar man gearresteerd was en dat ook zij zelf gevangen genomen zou worden, als zij de koffie niet afgaf en het is begrijpelijk, dat zij toen zyvichtte. K. wilde maar niet ronduit bekennen, doch trachtte zich eenigszins schoon te praten, wat natuurlijk niet gelukte. De officier eischte tegen hem 18 maanden gevangenisstraf en al' bepleitte mr. Berkhouwer ook vrijspraak, subs. cle mentie, we gelooven niet, dat het von nis Veel lichter zal worden dan de eisch. K. had de tip van de koffie gekregen van een zekeren J. G. Gr. uit Alkmaar, die voor die tip van K. een 300 kreeg. Dat zou misschien nog zoo erg niet ge weest zijn, maar Gr. wist, toen hij dit geld aannam, dat er.eenig vuil spel ge speeld was. Het gevolg was, dat tegen hem S maanden geëischt werd wegens schuld- heling. Uitspraak over 14 dagen. ktarl vtnPtlt In den Westelijken sector van Midden-Tunis is de vijand die met sterke troe pen eu strijdkrachten een offensief had .ingezet .afgeslagen. Verscheidene reeds eerder in de berichten genoemde brair.ipunten^ijn op de kaart aangegeven o.a. Medjez el Bab, Pont du Fahs en de zóne ten Noorden van Teboerka. GEEN LUCIFERS IN PAKKETTEN NAAR DUITSCHLAND. Daar herhaaldelijk lucifers worden aangetroffen in pakketten, bestemd voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland, wordt er op gewezen, dat het verzen den van lucifers en in het algemeen van lichtbrandbare stoffen in de postpak ketten naar Duitschland verboden is. Wanneer de tulpen zijn uitgebloeid, worden de bloemen van de stengels gesneden. Het zgn. „koppen" der tulpen CNF-J. Zeijlemakei-Pax m

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1