Strijd ten zuiden van Bizerta gestaakt. DAGBLAD VOOR Oproep van Hitier voor het Duitsche Roode Kruis. In andere sectoren duren de gevechten voort. Sovjet-doorbraakpogingen aan den Koeban verijdeld. Massale luchtaanvallen op Italiaansche steden, Keuringen voor Waffen-S.S., het Legioen en de Landwacht. Spanje's politiek onveranderd. Rede vari Franco, Duitschland zal geen vrede sluiten. Extra rantsoen taptemelk. Voor personen van 4 t. en m. 20 jaar. Benoemingen door ir. Mussert. De bankbiljetten van f500.- en f1000.-. Bij Musseri's verjaardag STADSNIEUWS. Kerk-concert in de Luthersche Kerk. Groot succes voor Heldersch Meisjes- en Vrouwenkoor. Uitstekend geslaagd tafel- tennis-tournóoi. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningshaa' 78. Telefoon 3345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 11 MEI 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 108. pagina's^ Hoofdredacteur: A. R. JONKER. Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11, ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Uit bet Hoofdkwartier van den Füh- rer, 10 Mei.— Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het bruggehoofd van den Koeban werden ook gisteren door braakpogingen van de Sovjets onder zware verliezen voor den vijand verijdeld. Deze pogingen werden on dernomen met sterke strijdkrachten na hevige voorbereiding door de artillerie, alsmede met krachtige on dersteuning van pantserwagens en vliegtuigen. Aan de overige deelen van het Ooste lijke front slechts hier en daar ge vechtshandelingen van plaatselijke be'- teekenis. Formaties gevechtsvliegtuigen van de lucttmacht grepen voortdurend in de al'weergevechten van het leger aan het Koeban bruggehoofd in en ver nietigden in de wateren van Temrjuk een groot aantal landingsbooten van den vijand. In andere sectoren van het front waren zware luchtaanvallen ge richt op steunpunten voor den aanvoer, uit troepen bestaande doelen en spoor wegtransporten. In de wateren van het hooge Noorden brachten snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een vijandelijk koopvaardijschip van middelbare ton nage tot zinken. In luchtgevechten en door afweergeschut werden gisteren 41 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. In het gebied ten Zuitden van Bi zerta stetde de vyand nieuwe sterk superieure pantserstrydkracüten, ondersteund door sterke formaties vliegtuigen, tegen onze tot de laat ste patroon strjjdendé troepen op. Na het verschieten van de laatste munitie werd de heldhaftige tegen stand van onze dappere soldaten ge staakt. In het gebied ten Z.O. van Tunis en in den Zuidelijken sector van het front duren de verbitterde afweergevechten voort. Herhaalde zware aanvallen van den vijand werden onder verliezen afgeslagen. Een nachtelijke aanval, door zware Duitsche gevechtsvliegtuigen op het havengebied van Bone veroorzaak te groote branden in opslagplaatsen en op schepen. Bij aanvailen van vijandelijke lucht strijdkrachten op Sicilië vernietigden Duitsche en Italiaansche jagers en luqhtdoelartillerie twintig Britsch-Ame- rikaansche vliegtuigen. In luchtgevech ten gingen drie eigen toestellen ver loren. Ten Z.O. van Tunis wordt nog stand gehouden. Omtrent de-militaire situatie in Tu nis verneemt men van bevoegde Duit sche zijde, dat het heldhaftige verzet van de Duitsch-Italiaansche troepen tusschen Bizerta en Tünis ais gevolg van het massale optreden der Engelsch- Anjgrikaansche strijdkrachten thans de finitie! gebroken is. 4 w N De Duitsch-Italiaansche wapenbroe ders hebben hier tot aan de laatste patroon weerstand geboden. Thans hoddt nog slechts een vrij groote Duitsch-Italiaansche gevechtsgroep stand in het gebied ten Z. O. van Tu nis. Haar frontlinie verloopt in den vorm van een grooten driehoek van het N. O. kustgebied tot aan de bergstreek van Zaghuan, dan verder langs de oude stellingen van het Z.-front tot aan de kust van Enfidaville. Voor de zen grooten driehoek uit bevinden zich nog eeiyge gevechtsklare egelstellingen en beweeglijke nesten van verzet, die voortdurend den vijand verbeten weer stand bieden. Zoo vonden Zondag in den loop van den dag vrij hevige ge vechten plaats om den bergkam van de Djebel Asjkar in de streek van Ferryville. Bovendien werd ook bij Tebourba in bergstellingen met succes tegen den opdringenden vijand gestre den. Hetzelfde was het geval aan den O.-rand van de vlakte van Tunis. Hier piobeerden de Britten met sterke pant serstrijdkrachten door te dringen, waar bij 34 pantserwagens konden worden vernietigd. Opmerkelijk is, dat -ook de Duitsche luchtmacht nog altijd in den strijd te land ingrijpt. DE POSITIE IN TUNESIE. In militaire kringen te Berlijn schetste men heden den militairen toestand in Tunesië als volgt: Het front looptthans nog slechts over een afstand van 50 K.M. zuid oostelijk van Tunis naar een punt ten noorden van Enfidaville. De DuitschItaliaansche stellingen, die als het ware een grendel vormen voor het er achter gelegen schier eiland Bon, steunen op een uitge- strekten bergrug. De diepte van deze stellingen is nog steeds ongeveer 50 K.M. Alle aanvallen heeft men tot dusver kunnen afslaan en men wijst er op, dat ook hier evenals bij Bizerta, tot de laatste patroon gevochten zal worden. De Duitsche en "taliaansche troepen zijn thans geheel oo zichzelf aangewezen en ontvangen geen ondersteuning uit Europa meer. Aten het Italiaansche weermacht- bericht ontleenen wij Palermo, Marsala, Messina, Reggio di Calabria. Licate en Pantellaria werden gebombardeerd door massale formaties viermotorige bommenwer pers. die zware schade aanrichtten te Palermo en minder zware schade in de andere plaatsen. Men is bezig het aantal slachtoffers vast te stellen. 21 aanvallende vliegtuigen werden neer geschoten, waarvan 8 door onze ja gers, 7 door Duitsche jagers en 6 door batterijen luchtdoelgeschut. AMERIKANEN BOMBARDEEREN KANTON. Zeven Amerikaansche vliegtuigen, waarvan de basis gelegen i.s in het China van Tsjoengking, hebben de stad Kanton gebombardeerd. Zij lie ten hun bommen uitsluitend vallen op woonwijken en verwondden en doodden vele burgers door machine- geweervuur. Bij het begin van het vierde Kriegs- hilfswerk voor het Duitsche Roode Kruis heeft de Führer uit het hoofdkwartier onderstaanden oproep tot het Duitsche .volk gericht: Volk van Duitschland! Weer ligt een winter achter ons, die san onze soldaten de hevigste gevechten te strijden en de zwaarste belastingen te dragen gaf, en weer is het de verdienste van deze mannen in het Oosten, dat een crisis met succes werd overwonnen, waaraan elke andere weermacht ter we reld te gronde zou zijn gegaan. Hoe zwaar de lichamelijke en physieke eischen zijn geweest, die aan hen gesteld werden, kan het vaderland niet besef fen. Zoo is het alleen aan hun heldhaf tigheid te danken, dat tenslotte de stormloop van den vijand niet alleen tot staan gebracht, doch in zeer hevige ge vechten teruggeworpen kon worden. Ook aan het Duitsche vaderland wor den wat betreft de arbeidsmobilisatie en offervaardigheid zware eischen ge steld. En toch verzinken al Uwe offers in het niet vergeleken bij de ontberin gen en het lijden, die onze soldaten nu voor den tweeden keer in het Oosten moesten doormaken. Dergelijke presta ties zijn echter alleen maar mogelijk door de liefde voor het eigen volk, dat gered en voor het eigen land, dat voor de verschrikkingen van den oorlog ge spaard moet worden. Want het is het Duitsche volk, het zijn zijn vrouwen en kinderen waarvoor onze mannen steeds weer aan alle fronten in de geweldige worsteling hun leven op het spel zet ten. Doch ook het Duitsche vaderland is dapper geworden. Dok in Uwe steden, marktplaatsen en dorpen is de oorlog gekomen. Toch zijn al Uwe ontberingen en offers niet te vergelijken met de bo- venmenschelijke hardheden, waaronder onze soldaten aan de verschillende fron ten, in het bijzonder echter in het Oos ten moeten strijden. Het is derhalve een eereschuld en een plicht van het vader land hun te toonen, dat U bij al hetgeen ge doorstaat, geen seconde Uwe soldaten aan het front vergeet, dat gij vooral niets zult nalaten wat geschikt is om de wonden van Uwe strijders te heelen en door het ten toon spreiden van een gemeenschappelijken offerzin de natio- naal-socialistische Duitsche volksge meenschap ook practisch te versterken. Ik roep daarom het Duitsche volk voor den vierden keer op in het Kriegshilfs- werk voor het Duitsche roode kruis zijn gemeenschappelijken bond van offer vaardigheid te vernieuwen om zoodoen de aan onze soldaten den dank te be tuigen, dien zij meer dan rijkelijk ver dienen, evenals echter de Duitscher als soldaat in dezen winter zichzelf over troffen heeft, zoo verwacht ik, dat ook het vaderland in het nieuwe Kriegshilfs- werk van het roode kruis 'zichzelf zal overtreffen. Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook al le gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der fami lieleden, duur der opleiding, extra le vensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de Vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het Wachtbataljon in Amers foort. Tijdens dezekeuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche-S.S. in Nederland willen toe treden. 12.5.43 815 u. Breda, Restaurant Mo dern, Markt. 13.5:4$ 815 u. Goes, Café Centraal. 14.5.43 815 u. Den Bosch, Hotel „Noord-Brabant", Markt 45. 15.5.43 815 u. Venlo, Deutsches Haus Egmondstraat 16. 16.5.43 8—15 u. Arnhem, Café Royal. 17.5.43 815 u. Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 18.5.43 8—15 u. Zwolle, Hotel Gijten- beek. 19.5.43 815 u. Groningen, Concert- huis, Poelestraat. Bij onze vrijwilligers. Mei een gramofoonplaatje korten de SS- kanonniers zich den tijd SS PK ZschSckd-O-H-P m 20.5.43 8—15 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 21.5.43 8—15 u. Amsterdam, School, Iepenweg 13. 22.5.43 8—15 u. Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 23.5.43 8—15 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 24.5.43 8—15 u. Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. In de diergaarde Blijdorp te Rotterdam is dezer dagen een ponnyveulen geboren De moeder met haar kind. Het diertje, dat niet grooter is dan een flinken hond, wordt door zijn oppasser goed verzorgd CNF-Hof-Pax m Generaal Franco heeft een rede gehouden voor de vertegenwoordigers der stad Almeria. waarin hij o.a. zeide „De geestdrift, die ik overal op mijn reis door het zuiden van Spanje bij onze werklieden en onze jeugd aan tref. is een getuigenis van de nauwe verbondenheid tusschen het volk en zijn staatshoofd. Deze geestdrift vormt het antwoord op den haat van hen. die de kerken verwoest, de huizen leeggeplunderd, de kunstschatten gesto len en via de communistische pers en de vrijmetselaarsloge Spanje hun vuil in het gelaat gesmeten hebben. De Spaansche politiek wordt gedra gen door de drie begrippen: God. Va derland en Rechtvaardigheid. In de buitenlandsche politiek eischt Spanje de plaats, waar het recht op heeft krachtens zijn geschiedenis, zijn diensten aan de menschheid en zijn beteekenis. Deze buitenlandsche po litiek is van den eersten dag der nationale beweging af niet veranderd. Vervolgens wees de Caudillo er op. dat het communisme er op wacht, den verschrikkelijken oogst binnen te halen van het zaad van haat en wraak. Het wacht er op. om zich als een hongerig beest te storten op de Europeesche beschaving en alles te verwoesten wat Spanje lief en heilig is. Het nationale Spanje staat hecht, eensgezind en sterk te midden van den strijd der volkeren, ten einde het hoofd te bieden aan alles wat het let nog aan beproevingen voor het Spaansche volk in zijn schoot heeft. In bevoegde Duitsche kringen wordt ten aanzien van de door Franco ont wikkelde denkbeelden over de doelma tigheid van een vredessluiting ver klaard, dat door Duitschland en zijn bondgenooten de strijd tegen het Bol sjewisme en tegen hen, die Europa aan het Bolsjewisme willen uitleveren en verkoopen, zonder compromis wordt voortgezet. De inzichten, die 't geval Katyn hgeft opgeleverd, kunnen Duitschland en zijn vrienden in deze vastberadenheid slechts versterken. DIVISIE POOLSCHE VRIJWILLIGERS IN HET ROODE LEGER. BERLIJN, 10 Mei. - In de contro verse over de PoolschRussische be trekkingen valt een novum >op te merken, nl. de door Moskou aange kondigde opstelling eener divisie Poolsche vrijwilligers, die in de ge lederen van het Roode Leger zal strijden- De Poolsche wegbereidster van Moskou Wasilefska heeft daartoe reeds een oproep uitgevaardigd. Te Berlijn wordt dit feit geken merkt als een nieuw middel der bolsjewistische infiltratie. De z.g. Poolsche divisie beteekent niets an ders dan de voortroep van het Roode Leger voor een door Moskou begeerd en ongeëischt land. In dit verband wordt in Berlijn- sche politieke kringen ook aandacht beschonken aan het feit, dat thans te Moskou een Pan-Slavisch congres gehouden wordt, dat een geluk- wenschtelegram gezonden heeft aan President Roosevelt. Daarin komt naar de meening van deze kringen tot uiting, dat Moskou van het be ginsel uitgaat, de instemming van Roosevelt te hebben met de Bolsje wistische expansie over groote dee len van het Europeesche continent. BESTRIJDING VAN DE ZWARTE PEST IN CHINA. Uit Peking wordt aan het agent schap „Transalpine" gemeld: Na onderzoekingen die twee en een half jaar duurden, en tijdens welke specialisten van dertien verschillen de landen, hoofdzakelijk Italiaan sche en Duitsche, werden geraad pleegd, heeft de sectie voor genees kundige onderzoeking van het Ja- pansche leger in China een speci fieke remedie gevonden tegen de zwarte pest, welke dikwijls Noord- China teistert. STIJGING DER AMERIKAANSCHE STAATSSCHULDEN. De stijging der Amerikaansche staatsschulden wordt voor het loo- pende begrootingsjaar volgens be richten uit New York geraamd op 62 milliard dollar. In het volgende be grootingsjaar dat begin Juli a.s. be gint wordt een verdere stijging van de staatsschulden verwacht van 76 milliard dollar, waardoor de totale Amerikaansche Staatsschuld zal stij gen tot 211 milliard dollar. DE RADIOUITZENDING VERLENGD. De persdienst van den Nederland- schen Omroep deelt mede. dat de Hilversumsche zenders van Zaterdag 1.1. af in plaats van om 21.15 uur om 22.15 uur sluitep. OPLEIDING RECHERCHE. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende officieele pu blicatie over de opleiding van inspec teurs on rechercheurs bij de Nederland sche politie, De Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maan dag 10 Mei tot en met Zaterdag 15 Mei voor personen v: 1 4 tot en met 20 jaar een extra-rantsoen a 13/, liter karne melk of taptemelk beschikbaar zal wor den gesteld, en wel op de met 2-22 Re serve en 3-22 Reserve gemerkte bon nen van de bonkaart voor voedingsmid delen. Het is echter waarschijnlijk, dat vele leveranciers slechts in staat zul len zijn karnemelk op deze bonnen te verstrekken. In dit geval dient men hiermede genoegen te nemen. BEZITTERS VAN „AUSWEIS" VRIJGESTELD VAN TEWERK STELLING ELDERS. Moeten zich wel aanmelden. In verband met den aanmeldings plicht voor den arbeidsinzet deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat zij, die in het bezit zijn van een Ausweis, uitgereikt ter voorkoming van tewerkstelling elders, weliswaar niet ontheven zijn van den aanmel dingsplicht, doch op vertoon van de zen „Ausweis" zullen worden vrijge steld van tewerkstelling in Duitsch land. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. - Het kabinet van den Leider deelt mede: Besluit no. 6: Door mij worden benoemd tot mijn adviseurs de leden der N.S.B.: F. D. Brands, A. C. Houdijk, Dr. L. P. Krantz, Ing. W. Th. de Lestrieux- Hendrichs, H. C. van Maasdijk, J. Robertson. mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, mr. W. de Rijke, met ingang van 11 Mei 1943. 's-Gravenhage, 8 Mei 1943, w.g.: Mussert. Besluit no. 7. Door mij wordt benoemd tot mijn adviseur: Prof. Dr. H. Visscher te Nijmegen, met ingang van 11 Mei '43. 's-Gravenhage, 8 Mei 1943, w.g.: Mussert. Bijzonderheden omtrent de be noemden: .F. D. Brands, plv.v. Leider van het Vervoersfront, lid van de Raad van Volkshuishouding, Leider hoofdgroep Verkeer, Stationsweg, Den Haag. A. C. Houdijk, bijzonder gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de Noord-Oostpolder, Rijswijk. Dr. L. P. Krantz, lid Raad van Bedrijfsleven, lid Raad van Volkshuishouding, enz. Leiden. Ing. W. Th. de Lestrieux- Hendrichs, lid Raad van Volkshuis houding. H. C. van Maasdijk, Presi dent Ned. Duitsche Kuituurgemeen schap, lid van Raad van Bedrijfs leven, lid Raad Volkshuishouding. J. Robertson, lid van Raad Volkshuis houding, Directeur-Secretaris Neder- landsehe Bank. G. J. Ruiter, Direc teur-Generaal van den Landbouw, Regeerings-Commissaris Bodempro ductie. Mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, Burgemeester van Lei den. Mr. W. de Rijke, Procureur- Generaal te Arnhem. Prof. Dr. H. Visscher, oud-hoofleeraar te Nijme gen, oud lid Tweede Kamer. TREKKING LOTERIJ STICHTING GEZINS- EN JEUGDZORG. Gistermiddag heeft op het hoofd kwartier der N.S.B. te Utrecht de trekking plaats gehad van den hoofd prijs uit de loterij ten bate van de stichting Gezins- en Jeugdzorg. Een, 30-tal van de 72 prijswinnaars was in de vergaderzaal in het ge bouw van de hoofdafdeeling finan cien bijeengekomen," verwelkomd door den gemachtigde van den Lei der, den heer van Bilderbeek. Om kwart over twee betrad de Leider de kleine zaal, door de aanwezigen met een hartelijk „hou zee" begroet. Na dat Mussert zich met elk der prijs winnaars een kort oogenblik had on derhouden, trok een jeugdstormster van de afdeeling financien uit een groote schaal den hoofdprijs. De ge lukkige winnaar was de heer J. M. de Coninck, uit Goes, wiens nummer 151882 was. De Leider wenschte hem persoonlijk van harte geluk en sprak toen de aanwezigen nog even kort toe. Hij wees erop, dat ons volk thans in grooten nood verkeert', maar dank zij ons godsvertrouwen, staat het voor ons vast, dat alles_eens ten goede zal keeren. Dat de Führer mii als Leider van het Nederlandsche volk heeft aangewezen, aldus Mus sert, is het beste bewijs, dat hij een Nederlandsch volk erkent. Mijn taak zal het zijn, om na den oorlog ons volk in goede harmonie te doen pas sen naast andere Germaansche vol- keren. Tengevolge van de bestaande stand- rechtbepalingen, zoo besloot de Lei der 'zijn toespraak, zal het niet moge lijk zijn, den avond van mijn ver jaardag te vieren in den kring, waar thans de hoofdprijs gevallen is, doch zoodra wij weer onder normale om standigheden leven, zal ik naar Goes gaan. Hierna waren de prijswinnaars de gasten van het hoofdkwartier. Zij zouden heden in Utrecht vertoeven om van nabij getuige te zijn van de verjaardagfeestiviteiten Van hun Leiden. In een mededeeling van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel van 23 Maart 1943 werden de richtlijnen bekend gemaakt voor de credietregeling, welke in geval van liquiditeitsmoeilijkheden, door de inlevering van bankbiljetten ontstaan, toegepast dienen te worden door de leden van de bedrijfsgroep han delsbanken, de bedrijfsgroep landbouw- credietbanken en de Vereeniging voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep effec tenhandel). Hierbij werd medegedeeld, dat, wanneer uit de afrekening van den fiscus blijkt dat de cliënt geheel bona fide was, de staat de door het lid in re kening gebrachte rente en provisie aan den credietnemer zal terugbetalen. De hoofdgroep banken deelt thans me de, dat, wanneer een credietnemer, die door den fiscus in het bezit is gesteld van de tegenwaarde der ingeleverde bankbiljetten en het crediet daarmede heeft afgelost, op vergoeding door den staat van deze rente en provisie aan spraak maakt, de volgende procedure dient te worden gevolgd: 1. de credietnemer richt een schrifte lijk verzoek tot vergoeding der rente en provisie aan den wnd. secretaris-gene raal van het departement van financiën en stelt dit verzoekschritf binnen 14 da gen na den datum, waarop hem de te genwaarde der bankbiljetten ter be schikking werd gesteld, ter hand aan het lid, dat hem het crediet verschafte. 2. Het lid stelt op het request een ver klaring zijnerzijds, volgens welke het bedrag, dat als vergoeding van dfcn staat wordt verlangd, gelijk is aan de som van de rente en provisie, welke het lid den verzoeker uit hoofd van het crediet in rekening heeft gebracht. 3. Het lid zendt het verzoekschrift vervolgens, voorzien van zijn verklaring als sub 2 vermeld, aan het secretariaat van de hoofdgroep banken, Beursplein 5, Amsterdam-C. De hoofdgroep banken zendt dit ver zoekschrift door aan het departement van financiën, afdeeling geldwezen, van waar de betaalbaarstelling zal worden bevorderd. VERDUISTER GOED. Deze week van 21.305.45 uur. Maan op 11.37, onder 3.06. 12 Mei: Eerste kwartier. TOL TE GRAFT WORDT OPGEHEVEN De burgemeester van Graft, heeft besloten den 'tol in zijn gemeente op te heffen. Zaterdag 15 Mei a.s. zullen de weg gebruikers voor de laatste maal hun beurs moeten openen, willen zij het verkeersobstakel passeeren. De tol da teert vSn het jaar 1852. Voor enkele jaren, toen een veearts uit de Rijp den tol had gepacht, is deze ook opgehouden geweest. Moge hij nu voor goed verdwijnen. De politie te Delft heeft Zaterdag aldaar een geheime jeneverstokerij ont dekt. Installatie en voorraad werden in beslag genomen, terwijl tegen den ei genaar procesverbaal is opgemaakt. tR. A. A. MUSSERT, de Leider van 1 het Nederlandsche Volk en van de Nationaal-Socialistische §eweging der Nederlanden, wordt heden 49 jaar Met het oog op de ernstige om standigheden waarin ons land thans verkeert, zal van dien verjaardag zoo weinig mogelijk notitie worden genomen. Slechts voor zijn geestver wanten zal er op dien dag gelegen heid zijn hem persoonlijk hunne ge- lukwenschen aan te bieden. Sinds zijn vorigen verjaardag is er in ons land veel gebeurd. Van groote beteekenis is vooral de oprichting van de Secretarie van Staat en de benoeming van een reeks Gemach tigden voor Staats- en andere aan gelegenheden. Daarmede is een regelmatig over leg tusschen Mussert en de Diütsche bezettingsoverheid verkregen in be stuursaangelegenheden. Sedert December 1942 is Mussert niet meer alleen de Leider van de N.S.B. der Nederlanden, maar tevens Leider van het Nederlandsche volk. Men moge daarvan nog niet veel bemerkt hebben, maar dat is slechts een gevolg van de omstandigheden. Het besluit van Hitier, den oorlog nu totaal te gaan voeren en daarin ook het Nederlandsche volk te be trekken, heeft voor Mussert nieuwe plichten en lasten met zich -gebracht, en de noodzaak veel in stilte op te bouwen. Maar, zooals Max Blokzijl gister in zijn radiopraatje zeide, men zal bemerkt hebben, dat er met Mussert een pleiter voor de belangen der gemeenschap op de bres staat en dat er bergen van werk worden ver zet. Over den persoon van den Lei der zegt Blokzijl voorts, dat Mus sert in verloop van jaren een gerou tineerd spreker is geworden en dat zijn artikelen in „Volk en Vader land" door zeer velen worden gelezen. Van mijn beroepsstandpunt uit aldus Blokzijl mag ik als jour nalist wel zeggen, dat Mussert, ware hij niet ingenieur en later volksleider geworden, een onzer beste en meest gelezen publicisten zou zijn geworden. Blokzijl wijst er ten slotte op, dat een Hitier en een Mussolini uit eigen roeping naar voren kwamen toen de karren van Duitschland en van Italië zichtbaar van den weg waren afge komen en zich achter het stuur zet ten, toen hun aanhang sterk genoeg geworden was om de staartskarren uit de modder te helpen duwen. Zoo zegt Blokzijl zou het ook bij ons gegaan zijn, als de Meidagen er niet geweest waren; het zij langs parlementair-democratischen weg als Hitier in Duitschland, dan wel door een „marsch naar Den Haag", naar fascistisch voorbeeld, zou Mussert ten slotte daar zijn gekomen waar hij z. i. behoort te staan. Dat een volksminderheid Mussert volgt behoeft, volgens Blokzijl, geen bezwaar te zijn, want het zijn, zegt hij, altijd zulke vastbesloten minder heden geweest, die het rad der ge schiedenis een fikschen slag wisten verder te draaien. 0 Er is veel, misschien zelfs wel te veel reeds gezegd over den druk der tijden waaronder wij leven. Toch is het maar al te waar, dat wij de ech te levensvreugde niet meer kennen. Enkele dingen zijn er, die ons zoo in de ziel kunnen grijpen die om zoo kunnen ontroeren, dat zij ons verheffen boven de'zen druk uit, ons doen gevoelen, dat er in dit leven ook nog veel schoons is. Een van deze dingen is de waarachtige kunst, op welk gebied dan ook. En dezen middag, die ons bereid werd door Henk Jloogervorst met zijn Heldersch meisjeskoor en Hel dersch vrouwenkoor „Crescendo' heeft ons ontroerd. Hier werd iets gebracht, dat ver uitstrekt boven den gebruikelijken koorzang, dank zij de bijzonder moderne opvattingen van dézen eminenten directeur. Oor spronkelijk was dit concert voor de Paaschdagen bestemd, waardoor de meeste gezongen liederen in het tee- ken van dit feest stonden. Gezongen werden „De Vesper" van L. v. Beet hoven, „O, Hoofd, bedekt met won den" van H. L. Hassler, Christus fac- tust van Fr. Basili, „Stubat Ma ter" van Pergolese, het „Ave Ve- rum" van Mozart, „O Saluturis" van Schubert, „Ave Maria" van F. Ham- ma en ten slotte het Largo van Handel. Composities welke prachtig vertolkt werden. Ernstige liederen van 'n ontroerende schoon heid, die tot nadenken stemmen, die men op zich in laat werken en vrede brengen in de ziel. Hoe juist heeft dë heer Hoogervorst de schoon heid van deze composities aange voeld en een eenheid gebracht in de diverse partijen, die de combinatie van deze beide koren tot een prach tig geheëft maakten. Door familie-omstandigheden was mevr. MoreeDol niet in de gele genheid de orgelbegeleiding op zich te nemen die door den solist van dezen middag, den heer Huub Buur man uit Den Haag, werd verzorgd Niet in de laatste plaats is het slagen van dit concert te danken aan het optreden der beide solisten, mej. Dulana Ouwerkerk, viool en Huub Buurman, orgel. Het vioolspel van mej. Ouwerkerk, die o.a. Sonate van Veracini en Romance in F van v. Beethoven speelde, was een kunstzinnig gebeuren. Buiten een groote technische bekwaamheid ge tuigde haar ,spel van een zeldzaam begaafd aanvoelen der composities. Een violiste, die een groote toekomst tegemoet kan gaan. Ook de heer Buurman, die van Bach het Prelu dium en Fuga resp. in d, in f en in g vertolkte, bleek een goed orgelist te zijn Het zware werk van Bach brach. hij op een technisch vaardige en zeer verzorgde wijze. Een prachtige hoogstaande uitvoe ring, die door de vele bezoekers van het kerkgebouw ten volle is ge waardeerd. Th. Bijlsma Jr. Spanning en gezelligheid. Eigenaardige sport, dat tafelten- t nissen! Dat was de indruk, dien wij kregen, toen wij Zondagmorgen eens een paar uurtjes een kijkje hadden genomen bij het tournooi, uitgeschreven door de Heldersche tafeltennisvereeniging „Pro Patria". Men heeft voor deze bij uitstek ge schikte sport zoo wat alles noodig. De beenen, armen, hersens, het lichaam ja alles moet meewerken om het vlugge balletje weer op de juiste wijze te retourneeren. Men ziet het óp verschillende wijze spe len, de éen houdt van forsche sla gen, de ander is weer specialiteit in het korte spel, terwijl een derde de gelegenheid benut zooals" die zich voordoet. En o.i. zijn dat de beste spelers! Voor tafeltennis is noodig reactievermogen en dat verkrijgt men het beste door concentratie. Is het daarom wonder, dat de perso nen, die aan andere sporten doen, hier ook een beteren indruk maken dan den doorsnee tafeltennisser. Wé denken aan Rootjes van D.T.S. en Jan van der Ben van Schagen. We zouden er nog veel meer kunnen opnoemen, maar zullen het hierbij laten. Opvallend is het overigens, dat bij de meer dan 100 deelnemers (sters) ook nu weer vele andere sportbeoefenaars en aanhangers pre sent waren. We denken aan Rob Kousbroek, Piet Smit, Dick de Vries, Tony Lely, de Koorn's, Kruisdijk en zoovele anderen. Het tournooi op zichzelf kan als keurig geslaagd worden beschouwd. De heeren Roe- lofs en Van Sorier vooral hebben zich uitstekend van hun taak gekwe ten en hoewel er vanzelf wel cri- tiek te leveren zou zijn, kan het niet anders of de gasten uit Hoorn, Alk maar, Oudkarspel en Schagen zul len best tevreden zijn geweest. De uitslagen luiden als volgt": Dames Enkelspel Ille klasse: le pr. mevr. Room, Schagen; 2e pr. mej. Wormsbecher, Hoorn. Dames Enkelspel, nieuwelingen; le or. mej. Prins, Schagen; 2e pr. mej. Wilkens, Hoorn. Heeren Enkelspel Ille klasse: le pr. G. Kooy, Hoorn; 2e pr. C. Frikke, Noordscharwoude; 3e pr. J. Tuin man, Hoorn. Heeren Enkelspel, Nieuwelingen: le pr. R. v. Baar, Hoorn; 2e pr. F. Rive, Hoorn. Gemengd Dubbelspel- le pr. mevr. RoomTh. de Weger, Schagen; 2e pr. mej. WormsbecherI. Compas, Hoorn. Heeren Dubbelspel: le pr. G. Kooy I. Tuinman, Hoorn; 2e or. I. de Graaf I. Compas, Hoorn. Het blijkt dus wel duidelijk dat Den Helder nog in het beginstadium fc op tafeltennisgebied, al hebben eenige leden zeker wel een kans ge had op een prijs. We denken aan mej. Jopie de Jong die in de demi finale mej. Prins uit Schagen zeker had kunnen hebben. De psychologi sche momenten waren echter tegen haar, zoodat zij dit belangrijk treffen verloor. Den Helder moet ernstig trainen, waarna de successen wel zullen volgen.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1