LANDDIENST SPAAR- akkertjes STADSNIEUWS. GERMAANSCHE JEUGD VAN NEDERLAND! 'T SCHOOLVOETBALTOURNOOI. Zware geallieerde verliezen in N.-Afrika. RUKSPOST SPAARBANK burgerlijke stand. waarom arbeidsinzet? geslaagd. schoolwerktuin. i. DE TOEKOMST STRAALT VOOR ONSI De machinisten te sterk voor de' A.B.S. Luchtbescherming. DE WEEK in feiten en fantasieën. Teekenen van dezen tijd. 188.904 gevangenen - Meer dan 50.000 dooden - 200.000 gewonden. De As vier jaar. Ernstig ongeval te Heiloo. Hartelijke telegram wisseling. Het optreden der Duitsche duikbooten. PREDIKBEURTEN. radioprogramma BUDE' VOOR SPAREN OP SCHOOL SPAARZEGEL5 VAN 1 CENT Daarom moet U eens even voor Mina Bak- graag ruiken! Waar je ook komFioveral die lek-} kere baklucht! Nou, dan weet U het even goed als Mina hé? Waar je zóó iets ruikt, daax^ wordt PANKO gebruiktl ^Bevallen: G. Scheper-Boerman Gehuwd: C. Koorn en P Vlies. v. d. Het plaatselijk kantoor van 't NAF deelt ons mede, dat Dinsdag 25 Mei a.s. door den heer W J Korver ten kantore Spoorstraat no. 112 gespro ken zal worden over het onderwerp ..Waarom Arbeidsinzet?" De bijeenkomst vangt aan te 7 uur 's avonds en wordt te 9 uur gesloten. Te Utrecht slaagde onze vroegere stadgenoote mej. J. H. Preus voor de hulpacte voor onderwijzeres bij het voorbereidend onderwijs. Verscheidene jongens ert meisjes hebben dit voorjaar een ontkennend antwoord gekregen op hun vraag of ,,£ie tuintjes nog open gingen" Aller lei omstandigheden vertraagden de openstelling zoozeer, dat het bestuur vreesde, dit jaar den tuinarbeid niet te kunnen aanvangen. Gelukkig heeft het al is het later dan gewoonlijk toch de beschikking over den tuin van de Tuindorpschool gekregen. Het programma van zaaien en planten zal een wijziging moeten ondergaan, maar er valt nog genoeg te werken en te oogsten. Aiieen moeten de deel nemers en deelneemsters zich allen a.s Vrijdag aanmelden. Voor nieuw uitstel is het nu te laat. Het bestuur zal trachten den tijd zoo vast te stel len, dat de wisselvallige schooluren geen beletsel vormen om mee te doen. Een aanbeveling van het werk is in dezen tijd zeker overbodig. ALGEM. VERGADERING COOP. BOERENLEENBANK TE TEXEL. Op de Jaarvergadering der Coöp. Boerenleenbank, die Donderdagmorgen in Hotel „De Zwaan" te Den Burg werd gehouden, waren buiten het bestuur, slechts 5 leden aanwezig. De voorziter, de heer C. Zijm Sz., wees op 't moei lijk jaar dat voor de Bank was gepas seerd. Uit 't jaarverslag van den heer Th. Graaf ontleenen wij, dat de omzet der bank, door de vele crisismaatrege len weder belangrijk is toegenomen, waardoor eenige personeeluitbreiding heeft moeten plaats hebben. De spaar gelden aan de gezamenlijke boerenleen banken zijn met 20°/o gestegen. De uit staande voorschotten verminderden met 10°/o, de loopende rekeningen vertoon de een. belangrijke stijging. Hetgeen tengevolge heeft gehad dat de liquidi teit der boerenleenbank is gestegen. De overtollige gelden werden bij de Cen trale Bank gedeponeerd, terwijl aan schatkistbiljetten f 600.000 is gekocht. Na afloop van den oorlog zal onge twijfeld de credietbehoefte, als gevolg van aanvulling van den veestapel en te verrichten vernieuwingen en herstel lingen aanmerkelijk stijgen. Het aantal leden is tot 845 gestegen, in 1942 traden 49 nieuwe leden toe. De bank werd ingedeeld bij de Be drijfsgroep „Landbouwcrediet", de spaar bank werd' ingedeeld in de vakgroep „Agrarische Spaarbanken". Verder gaf schillende belastingen, waarin de bank thans valt, een reserve van f 8000 is 't jaarverslag een overzicht van ver- hiervoor appart gehouden. Hierna volgde overlegging van reke ning en balans. De bank heeft in 1942 een omzet gehad van f 6.725.195,09., 't Winstsaldo bedroeg f 4.948,16. Het re servefonds is gestegen tot f 231.346,58. Rekening en balans werden zonder op of aanmerking vastgestejd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. J. Keyser en D. Drijver. Op voorstel van het bestuur werd be sloten Art. 5 van het Huish. Reglement zoo te wijzigen tot van alle inleggers te samen, na verkregen toestemming van den Raad van Toezicht, ten hoog ste mag wordfen opgenomen f 3.500.000. Dit was bepaald op f 2.500.000. In loo pende rekening mag nu van één. per soon worden opgenomen f 30.000 (was f 15.000) van alle inleggers te samen f 350.000 (was f 300.000). Op voorstel van het bestuur werden wegens Vertrek uit deze gemeente als lid geroyeerd de heeren C. Stroomer, Ir. Dr. M. D, Dijt, A. S. Keyser en mevr. wed. L. J. Kikkert. Voor de besten en {linksten onder de Nederlandsche jeugd lig* deze toekomst in Oostland, mits zij weten wat aanpakken is. Hard moet er gezwoegd worden; voor avonturiers is geen plaats in den Germaanschen Lahddienst. Nederlandsche jongens en meisjes van 14-18 jaar met belangstelling en liefde voor het boerenhandwerk; meldt je aan als vrijwilliger in den Landdienst en werkt mede aan de voedselvoorziening van Eurcpa en je eigen land. Trekt als pionier naar Oostland, volgt het spoor der vaderen! Oostland roept ook joul Aanmeldingen te richten aqn het adres: Monseigneur Van de Weteringstraat 118 Utrecht Da 'avondwedstrijden, van het schoolvoetbal hebben altijd een groote aantrekkingskracht en ook ditmaal waren er weer vele voetbal enthousiasten, die de moeite hadden genomen eens een kijkje ,te gaan nemen. Die moeite werd beloond! Het werd een frisch partijtje en vooral de Ambachtsscholieren ver dienen een pluim voor hun moedig volhouden. Hun elftal was op papier veel zwakker en desondanks wisten zij langen tijd kranig stand te hou den. De uitblinkers van den avond vonden wij het meest bij de Machin., die in de Jong, Heeris en Horik een enormen steun hebben. Voorai Horik, een ionge man, die in de lagere elftallen van Helder opereert, gaf blijk uit het goede hout te zijn gesneden en het verwondert ons al lang, .dat deze voetballer nog steeds niet zijn kans krijgt bij Helder. Bij de A.B.S. waren een stel knapen opgesteld, die het meeste heil von den in hard werken, wat ook inder daad het juiste middel was. Keeper Boogaard trad wederom op der, voorgrond en gaf blijk veel talenten te bezitten. Vooral zijn plaatsen is uitstekend en- daarnaast zijn rustig optreden. Hij werd driemaal gepas seerd en het waren .allen drie com plete voltreffers. De' A.B.S. doel puntte éénmaal. De wedstrijd tusschen de Vaktee- kenschool en het Lyceum was niet van groote formaat. Kersbergen was De wnd. Burgemeester, plaat selijk Luchtbeschermingsleider, maakt bekend, dat de voordracht in zelfbeschermingsmaatregelen, wélke aanvankelijk op Maandag 3 Mei j.1. te 19.30 uur in De Witte Bioscoop, Café Nijpels, Dansinsti tuut Siebeling zou worden gehou den, doch welke voordracht, in gevolge bekendmaking van 1 Mei 1943 (no. van dit blad van 3 Mei 1943) tot nader order was uit gesteld, thans doorgang zal vin den op Maandag 24 Mei a.s. Zij. die destijds een oproeping hebben ontvangen tot het bijwo nen van bedoelde voordracht, dienen daaraan dus thans gevolg te geven en daartoe overigens ten tijde en ter plaatse als in de oproepifig vermeld op Maan dag 24 dezer, aanwezig te zijn. De oproeping moet worden me degebracht. Nederland heeft sedert enkele jaren het lezen geleerd. Voorheen was het namelijk zoo, dat men vrijwel uitsluitend scheurkalénder- blaadjes en reclame-biljetten las. En natuurlijk de krant. De overige boeken liefhebbers lazen dah af en toe een boek. En zoo kon het gebeuren, dat de planken en de magazijnen der boek winkels kraakten van de onverkoopbare voorraden en dat de uitgevers feitelijk niet meer wisten waar ze aan toe waren. Toen kwam de jorlog en gingen de grenzen dicht. Ineens was men aange wezen op de eigen boeken en op dak- gene, wat er ln de winkels voorradig was. En Nederland sloeg aan het lezen. Van de week stond ik bij m'n boek handelaar. De planken zijn in 's mans zaak practiscji leeg en z'n bibliotheek voor uitleenbo'eken is meer „opening" dan boek. Op de toonbank lagen "enkele tientallen teruggebrachte boeken. Daar in waren zeven Heden aan het gras duinen. Een paar bejaarde luyden en wat jong volk. Alles bleek van hun gading te zijn. Men kwam niet meer met een „lijstje" gewenschte boeken, doch nam, zoo maar voor de greep weg, dat gene wat' er lag. Ik zag een 16-jarige jongedame weggaan met een „zwaar" werk van Cora Westland, een ongeveer even oude knaap met iets van Pittigrilli en een bejaard manneke met de laatste „Van Schendel". Dat zegt nu allemaal niets, alleen vestigt het de aandacht op het euvel van lectuur-tekort. Daar is niets aan te doen. Alleen dit, dat wat men leest, en dit geldt voornamelijk voor de jeugd, van te voren degelijk door de ouders gecontroleerd wordt, op dat men voorkome, dat de smaak te vroeg bedorven wordt en dat in het al gemeen gesproken niet-gewensdhte lec tuur onder tè jonge oogen komt. Van zelfsprekend ligt hier eveneens een taak voor diegenen, die met het uitleenen belast zijn. Den Helder is een zeeplaats. Met een stiand, waartegen de zee vier en twintig uur per dag aanklotst. De zee neemt veel, doch. geeft ook veel terug. Van allés spoelt er aan n het verbod, strand en dijk niet te mogen betreden, moet vooral in deze tijden het jutters-ras zwaar vallen Aan zeezijde spoelt veel aan, maar sedert geruimen tijd wedijvert de land zijde daarmede. Ook van landzijde spoelt er m&teriaal aan. Als men het niet gelooft, moet men z'n oogen maar eens de kost geven. Een deel der be volking is vertrokken en andere lieden zijn er voor in de plaats gekomen. Uit alle deelen des lands. Het zijn geen stadgenooten, en na den oorlog zullen 2ij terstond weer naar hun eigen plaatsen terugkeeren. Ze zijn tijdelijk in allerlei diensten ondergebracht. Met de mannen kwamen de vrouwen. Er zijn er velen gekomen. Naar men hoort niet allen van even onkreukbaren levens wandel. Ja, wij behouden een „vlotte" stad, en het moet 's avonds, als de duis ternis haar beschermende mantel over het aloude Nieuwediep heengespreid heeft, op vele plaatsen een vroolijke boel zijn. Aanspoelsel van het land. Wrakhout dikwijls op de levenszee. vrijwel de eenigste, die blijk gaf voetbalschoenen te kunnen dragen, althans bij het Lyceum. (Zelfs de jongste Koorn deed ons geeir mo ment denken aan zijn hockey-capa- citeiten. Zondag maar beter, Koorn!) Bij. de Avondteekenschool zaten meerdere voetballers, maar een groot elftal was het ook niet. Hokke en Groot vormen de steunpilaren. De Teekenaars wonnen 'met 20. De finale op Zaterdag 29 Mei a.s. wordt dus Avond.-Mach.scihool versus Avond-Vakt.school. 1 X Voor dezen wedstrijd geldt een aparte attractie! De speler n.1., die tijdens dezen wedstrijd de beste prestaties levert, m.a.w. dus den besten indruk maakt, ontvangt van de 'commissie de schaatsen van de firma Kees Groen. Dat wil dus niet zeggen, dat er „gepingeld" moet worden, want goed en zuiver plaatsen heeft meer waarde. De volgende geldbedragen kwa men nog binnen: H.F.C. Helder 5; Sportcommissie 5: mr. Mulder en mr. Jonker 10; J. Duinker f 5; N.N. 2.50 en Sportkas L.B.D. 10. Hedenmiddag 2 uur draait het programma weer, waarbij om 3 uur zelfs de finale van de B afd., n.1. R.K. U.L.O.—A.B.S. II. Burgerlijke stand. TEXEL De kleine misdaad blijft maar welig tieren in Den Helder. Talloos zijn de kruimeldiefstallen, waarover men dage- lijksch in de krant leest. De een haalt een schutting weg, de ander vergrijpt zich aan de konijnen van z'n buurman en nummèr drie ziet er geen been in de koeien van de boeren op het land te gaan melken Vooral dit laatste is weliswaar geen zwaar misdrijf, doch het werpt wel een schril licht op een bedenkelijk dalende mentaliteit. Wie had er voorheen aan gedacht? Het ergste is, dat men dit alles hoegenaamd niet ernstig opneemt en al leen de ontdekte bedrijvers dezer kleine diefstallen beklaagt vanwege de boete, die hun te wachten staat. Vele lieden vinden niets meer erg. Alles mag en alles kan. Men legt geheel andere moreele normen aan, en dit is een probleem, dat in knappere koppen dan de onze reeds sedert geruimen tijd ernstig overdacht wordt. Men komt er niet met te zeggen: nu ja, oorlog is oor log en straks komt het allemaal wel weer in oi;de. Zoo is het niet. Vooral bij de jeugd werkt deze mentaliteit verder felijk. Veel geld op zak, iedere week een bioscoopje, kaarten in de treinen, ongezeggelijk en lastig voor het onder wijzend personeel.... ziedaar de eerste gevolgen. i Gelooft U, dat er ook n 5 den oorlog nog wel het een en ander te saneeren yalt.,J1 Geboren: Jan, z. v. Klaas Mantje en Trijntje M. Peper. Henricus M„ z. v. Jan R. Ran en Anna M. Keijzer. Elizabeth, d. v. Pieter Bakelaar en Hendrika Renes. Jeannette, d. v. Arnold F. Binsbergen en Geertruida J. Arends. ^Johannes A* z. v. Roe lof Veldman er| Wilhelmina Èarhorst, Frits, z. v. Sij brand Langeveld en Johanna A. Hoekstra. Getrouwd: Maarten Cornelis Boon en Trijntje Boon. Overleden: Reijer van der Vis, oud 80 jgren, wed. v. Engeltje Dijker. Ingekomen: Hendrikje van der Wal van Tietjerksteradeel naar K77. Cornelis J. Vink van Rotterdam naar Den Burg, Molenstr. 18. Maaike Mulder van Meppel naar Den Burg, Koogerstr. 52. Johanna de Bie van Zijpe naar De Cocksdorp 31. Elisabeth Schmidt, idem. Re- gina M. Logman van Groningen naar C 71. Dina C. Wondergem van Haarlem naar Den Burg, Warmoes straat 73. Hendrika Kroes van Rotterdam naar H 24. Wilhelm Groeneer van Duitschland naar Ou- deschild 388. Christian Dahm, idem. Vertrokken: Hendrikje de Jong van Oosterend naar Naaldwijk, 's-Gravenzandscheweg 67. Geer truida H. van den Brink van Ooste rend naar Arnhem, Eusebiusplein 24. Willy Kupfernagel van Den Burg naar Duitschland. Johannes M. van Kooten naar Franeker, Dr. Kuiperstr. Lolke Doorenspleet van Den" Burg naar Alkmaar, Oudegracht 287. Alida A. Verwayen van Den Burg naar Amsterdam, Nepveustr. 35 III. Cornelia Dewald van Den Burg naar 's-Gravenhage. Apeldoorn- schelaen 61b. Het D.N.B. verneemt: Tegenover vijandelijke berichten over het ver loop der gevechten in Afrika staan de volgende feiten: Ondanks geweldige overmacht aan menschcn en materiaal kon den de Britsch-Amerikaansche legers niet verhinderen, dat hun door de weinige Duitsche divi sies tijdens den veldtocht in Afrika 120.000 gevangenen, on der wie 18 generaals, werden ontnomen, terwijl het aantal van hun dooden de vijftigduizend te boven ging. Onder de dooden bevonden zich zeven generaals.. Het aantal hunner gewonden zal omstreeks 200.000 bedragen, daar op den Afrikaanschen bo dem de uitwerking van splinters groot is. In totaal vielen den Duitschen troepen tijdens den veldtocht in N. Afrika 7337 vijandelijke pantserwa gens, waarvan 4036 van zeer groote waarde, ten offer. Het zal verrassen, dat een half jaar geleden in Tunis 238 Duitsche valschermjagers en infanteristen landden, die in zeer korten tijd tus schen de Fransche strijdkrachten van zeer weifelende houding en tegenover de aanrükkende Engelsch-Ameri- kaansche pantserformaties een bevei ligd bruggehoofd schiepen voor de komende Duitsche troepen. Den eersten keer haalden de Duit sche troepen bij El Mechilli hun ge- heele motoriseering van den viiand, toen zeven Duitsche pantserwagens, WIERINGEN. Gevonden een textielkaart. Inlichtin gen bij den gemeente-bode. VISCHAF3LAG DEN OEVER. WIERINGEN, 20 Mei 1943. Paling j 0.340.95 p. pond; Bot 0.50 p. pdnd; Schar 0.15'p. pond; Griet 2.50—5 p. kg; Tong 2.507.50 p. kg; Krui kels 33.40 p. 100 kg.Garnalen 0.34 - f 0.37 p. kg. Vrijdagavond is te Heiloo, nabij het café dg „Rustende Jager" een ernstig ongeluk gebeurd. Een bezoeker vah een openbare verkooping stond op de bus naar Alkmaar te wachten, waarmede hij huiswaarts wilde keeren. Toen een bus met arbeiders lang zaam passeerde, wilde hij erop sprin gen, denkende dat het de dienstbus was, doch kwam te vallen. Hij wefd daarbij zoo ernstig aan het hipofd ge wond, dat overbrenging naar het zie kenhuis te Alkmaar noodzakelijk was. De toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. PROVINCIAAL BUREAU W. H. N. EN N. V. D. Vanaf Dinsdag 25 Mei a.s. is het Provinciaal Bureau van den N. V. D. en W. H. N. in Noord-Holland gevestigd ln de perceelen: Hatepaterslaan 28—32 te Haarlem. Telefoonnummer: 10170. Een tweede nummer wordt binnenkort toegevoegd. In verband met de verhuizing is het Provinciaal Bureau op Dinsdag 25 en Woensdag 26 Mei a.s. gesloten. Ter gelegenheid van den vierden verjaardag der onderteekening van het Duitsch-Italiaansche vriend- schaps- en bondgenootschapsver drag zijn telegrammen gewisseld tusschen den Führer, Koning en Keizer Victor Emanuel en den Duce. Het telegram van den Führer aan den Duce luidt: „Bij den terugkeer van den dag, waarop onze beide" lan den vier jaar geleden door bet vriendschaps- en bondgenootschaps- verdrag een onverbrekelijke strijd en lotsgemeenschap met elkaar slo ten, zend ik U. tevens namens het geheele Duitsche volk, mijn oprech te en hartelijke groeten en wenschen In een gevoel van hartelijke verbon denheid gedenk ik daarbij den held- haftigen strijd der Italiaansche weer macht in de gemeenschappelijke groote worsteling voor de vrijheid en de toekomst van onze volken en ik verbind hiermede de uitdrukking van mijn onwrikbare zekerheid, dat aan hei einde van dit wereldhistori sche conflict de inzet en de gebrach te offers in de roemrijke overwinning van onze rechtvaardige zaak hun hoogste belooning zullen vinden". Dé tekst van het telegram door den Duce aan den Führér gericht, Ihidt: „Op den vierden verjaardag der onderteekening van het historische pact, terwijl onze legers en onze vol ken den heldhaftigen strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden voeren, bevestig ik U, Führer opnieuw de onverbrekelijke solidariteit van de wapenen en de gevoelens van het Fascistische Italië voor het Natio- naal-Socialistische Duitschland en ons volkomen vertrouwen in de over winning der spil en van de mogend heden van het pact van drie". J De tot dusver in deze maand door Duitsche duikbooten tot zinken ge brachte tonnage volgens officieele opgaven 207.000 br„ zal ongetwijfeld velen opmerkelijk, laag voorkomen, vooral na de hooge cijfers, die in de eerste maanden van dit jaar met het duikbootoffensief werden bereikt Van gezaghebbende Duitsche zij'de wordt deze achteruitgang verklaard met de ..leegte", die op het oogenblik op de oceanen heerscht. Hét enorme scheepvaartverkeer van Amerika en Engeland naar Noord-Afrika is vol gens deze Duitsche uiteenzetting om streeks half April, toen de daar ge- stationneerde geallieerde roepen een enorm overwicht ten opzichte van de troepen der spil hadden bereikt, grootendeels opgehouden. Op het oogenblik worden door de Éngel- ^phen en Amerikanen geen groote militaire transporten uitgevoerd, daar men het na de beëindiging van den strijd in Tunesië in geallieerde kringen nog niet eens is over de 'keu ze van het volgende strijdtooneel, met name of dit in Europa, dan wel in Oost-Azië zal worden opgezet Dit is volgens de meening van Berlijn juist een der ppnten, waarover te Washington tusschen Churchill en Roosevelt wordt beraadslaagd. Oo het oogenblik beperkt het zee- verkeer zich hoofdzakelijk tot het vervoer van levensmiddelen naar Én- geland en dit is volgens Berliin de reden, waarom de buit der Duitsche onderzeebooten niet grooter is. Het aantal onderzeebooten is niet gerin ger-geworden en evenmin zijn de afweermiddelen der geallieerden be ter geworden. behalve 2000 Engelschen die gevan gen genomen werden, 2000 auto s buit maakten. Slechts met behulp van deze voertuigen en de tegehi^kertiid buit gemaakte benzine was de opmarsen tot Solloem mogelijk. Het offensief van Generaal-veld- maarschalk Rommel in den zomer v. 1942 tot El Alamein kon slechts daar om met zoo groote veerkracht wor den uitgevoerd omdat de Duitscn Italiaansche formaties tevoren net 8ste Engelsche leger bijna den gehee- len voorraad voertuigen, aanz'enl'ike hoeveelheden benzine. ravitailleerijH voor drie maanden en belangrijke hoeveelheden' geschut en munitie had den ontnomen en onmiddellijk ze.f gebruikt hadden. De Duitsche troepen hebben 80 procent van hun vrachtauto's, 40 tie. 50 procent van hun pantser wagens en 30 procent van de in 2 jaar in Afrika gebruikte ben zine uit de voorraden van den viiand aangevuld. De Italiaansche cijfers. Officieel zijn gisteren in Italië de verliezen bekend gemaakt, die den vijand aan het Noord-Afrikaansche front in Libye, Egypte en Tunesië zijn toegebracht sedert den dag. dat Italië aan den oorlog ging deelnemen (10 Juni 1940-1 Mei 1943): 1. Vijandelijke verliezen aan troe pen en materiaal: 68904 gevangenen. 5833 pantserwagens en tanks (buitge maakt of vernietigd). 1524 stukken geschut en eenige duizenden vracht wagens, 5739 vijandelijke vliegtuigen door de luchtmacht der spilmogend- heden neergeschoten, oo den grond vernield, door de luchtdoelartillerie vernietigd ot 'door eenheden der vloot vernield. Ongeveer 2000 waarschijn lijk vernietigde vliegtuigen 2. Vijandelijke verliezen aan oor- logs- en koopvaardijschepen: In tot. 1.137.500 brt.. koopvaardijschepen tezamen 150.500 brt.. zestien motor schepen van verschillende soort. Daarbij moeten nog worden gevoegd de volgende den viiand in samenwer king met de Duitsche luchtmacht toe gebrachte verliezen: 3 torpedojagers, zeven kleinere vaartuigen, tien koop vaardijschepen. een tankschip 4 Verder werd nog een kruiser door de ïta"nan~ m lv •V'—"»rht« in samen werking met Duitsch-Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten tot zinken gebracht. DE OPROEP VAN DEN N A D. Talrijke voormalige arbeidsman nen 'gaven reeds gehoor aan den op roep van den N.A.D. zich vrijwillig aan te melden voor den arbeidsinzet van drie maanden in de Oostelijke gebieden. Echter vergaten eenigen hunner plaats en datum van ge boorte te vermelden. Het commando van den Nederlandschen Arbeids dienst vestigt er de aandacht op, dat zönder deze gegevens de vereischte levensbeschrijving onvoldoende is. t NEDERLANDERS BIJ DE DUITSCHE ZEEMACHT. Voor persnen van 18 tot 35 jaar, die vallen onder den aanmeldings plicht ten behoeve van den arbeids inzet bestaat, indien zij dit wen schen, gelegenheid zich aan te hiel den voor onderzoek voor den dienst bij de Duitsche zeemacht. Zij wor den gedurende hun diensttijd bij de Duitsche Zeemacht vrijgesteld van den arbeidsinzet Nadere inlichtingen worden door de Ortskojnmandanturen verstrekt voor Zondag, 8J Mei 1943. DEN HELDER. Ger. kerk (Bethel-kerk), 10 u. en 4 u., ds. Tollenaar. Ned. herv. gem. (Wes- terkerk), 10.30 u., ds. H. Cramer. Doopsgez. gem., 10.45 u., dr. A. Vis, van Beverwijk. Ev. Vijzelstraat," 10.30 u. en 7 u., samenkomst; 12.15 u. en 2.30 u., Zondagsschool; Woensdag a.s. 7.30 u., bijbellezing; Vrijdag a.s. 7.30 u., Zang- dienst. Ilerst. Ev. ^.uth. Gem., 10.40 u„ Prop. A. J. Meyer, hulpprediker te Rot terdam. Chr. Ger. kerk (Steengracht), '10 u. en 5 u., Leesdienst. TEXEL. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., ds. P. Lugtig- heid, van Deventer. 1 Oosterend, v.m. 10.30 u., ds. Kok. Koog, v.m. 10 u., ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., ds. Wessel- dijk. De Cocksdorp, n.m. 7.30 u., ds. Wessel- dijk. Oudeschild, v.m. 10 u„ ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. DenaBurg, v.m. 10.30 u., ds. Knot. Oosterend, v.m. 10.30 u., ds. v. d. Veer. Geref. Kerk. Den Burg, v.m. 10 u., cand. Pos; n.m. 3 u., ds. v. d. Leer.- Oosterend, v.m. 10 u., ds. y. d. Leer; n.m. 3 u., cand. Pos. Gerf. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 en n.m. 3.30 u., ds. v. d. Plas. Den Burg, n.m. 5.30 u., ds. v. d. Plas. Nefl. Herv. Kerk. Schagen, 10 u., ds. Kapteyn. Aartswoud, 10.30 u., ds. Kreb. Spanbroek, 2.30 u., ds. Kreb. Broek op Langendijk, 10 u. en 7 u., as. Koole. Zuidscharwoude, 3 uur, ds. Klein Was- sink (van Alkmaar) (H. A.) Warmenhuizen, 2.30 u., ds. v. d. Kie- boom. Heerhugowaard, 10.30 u., ds. de Mooy. Nieuwe Niedorp, 3 u., ds. Koole. Koedijk, 3 u., ds. Kleyne. Bergen,10 u., cand. J. v. d. Winden (van Alkmaar). Noordscharwoude, 8 u.,ds. Nell. Winkel, 3 u., ds. de Mooy. Barsingerhorn, 9,45 en 10.30 u., Zon dagschool; 8 uur n.m. ds. v. Biemen. Kolhorn, 11.30 u., Zondagschool. Burgerbrug, 10.30 u., mej. J. v. d. Veen. Oudesluis, 10.30 u., ds. Witkop. Anna-Paulowna, 10.15 u., ds. Vorst man. Slootdorp, 2.30 u„ ds. Meijer Drees (Doop). 1 Hippolytushoef, 10.30 u„ ds. v. Beek. Den Oever, 2 u., ds. v. Beek. Doopsgezinde Gemeent-, Barsingerhorn, 10.30 u., ds. Ooster- baan. Broek op Langendijk, 10 u., prop. G ae Groot (van Alkmaar). O. en N. Niedorp, 10.30 u., da Boihfusz. Oudesluis, 2.30 u., ds. Costerbaan Hippolytusjioef, 10.30 u.. d.Lugt. Geref. Kerk. - Schagen, 10 en 2.30 u., ds. J. v d Mije. Kolhorn, 10 en 3 u., cand. A. J. Bos (van Enkhuizen). Noordscharwoude, 10 en 4 u., cand Meijer (van Loosduinen). Heerhugowaard, 10 en 3 u., ds B Richters. Broek op Langendijk, 10 en 3 u., ds Donner. Evangelisatie. Schagen, 10.15 en 3 u., de heer van Helden. Breezand, 10 en 3.30 u., de heer Boon Schagerbrug, 7.30 u., (Maandagavond) in het Evangelisatiegeb. Bergen j(E.V. Maranatha), 10.30 u., ds. G. J. Waardenburg. Schagerbrug (Herv. kerk), 2.30 u., de heer E. L. de Wit. Wieringerwaard (zaal Breed), 10.30 u de heer E. L. de Wit. Den Oever, 10 u., de heer O. Deen. Hippolytushoef (N.H. kerk), 2 u., de heer O. Deen. Chr. Ger. Gemeente. Broek op Langendijk, 10 en 3 u., lees dienst. Vrfle Ev. Geref. Gem. Alkmaar, Doelenstr. 3, 10 u. en 8 u., ds. J. J. Ruys. Warmenhuizen, Fuik 1, 4.15 u., ds. J. J. Ruys. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 21 Mei 1943. Op de heden gehopden kaasmarkt waren 6 stapels aangevoerd, wegende 12500 kilogrammen. De prijs der Kleine Fabrieksbaas 20 was 43,50, 40+ 56. Handel goed. ZONDAG 23 MEI nn,v. I, 414.4 M. 7.30 Zondagocht. conc. 8.00 Der Sinn des Bauernstandes. 815 Progr.-overz. 8.45 Symph. ork. spe len. 9.30 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.30 Het Handorakel. 11.30 De stem der SS 11 45 Neerl. stem v. het front. 12.00 Act praatje. 12.15 Org.-conc. en sol. 12 40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volks- conc. 14.00 Orar. Symph.-ork en sol. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Orar. Symph. ork. 16.00 Harmoniemuz. en koorzang. 17 00 Het Zondagmiddagcabaret. 17.45 Marschen. 18.00 De Nederl. Taalclub. 18 30 Sportberichten. 18.45 Om en om- progr. '21.15 Wilhelm Strienz zingt, Mërkelbachprogr. 21.45 org.-conc. HILV. II. 301.5 M. 7.308.45 Zie Hilvers. I. 8.45 De Tooverbal. 9.15 Uit den stillen bloemhof. 10.00 Godsd. uitz. 11 00 Het Revida Sextet en gram. 12.00 Act. praatje. 12.15 Klaas van Beeck. 13.15 De Melodisten en sol. 14.00 Het wekelijksche luisterspel: „Het geheim van Sinclair". 14.45 Symph.-ork. 15.00 Bonte klanken. 17.00 Godsd. ultz. 17.45 Sp. van den dag en Oostlandpraatje. 18.00 Gerard van Krevelen. 18.15 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.00 Nederl. volksklanken. 19.55 Tango. 20.00 Eng. uitz.: Dutch News Reel (voor de Ra diocentrales 'n vroolijk kwartiertje). 20.15 Hermann Löns en het kunstlied. 20.45 Cello met piano. 21.15 Belioz- Liszt. 21.15 Act.- besch. 22.05 AvondwiJ- ding. MAANDAG É4 MEI HILV. I. 414.4 M. 6.45 Symph. ork. 7.10 Ocht.-gymn. 7.20 Een vroolijke goe den morgen. 7.45 Progr.-overz. 8.15 Aan den lichten kant. 9.3p Franz Schubert- progr. (9.30—9.37 Sp. v. d. dag). 10.00 Ons liedje bij uw werk. 10.30 Paul Krüger in Nederland. 10.45 Het Sylvestre trio. 11.30 Kwintetconc. 12.00 Almanak. 12.05 Dick Willebrandts. 13.00 Actueele beschouwing. 13.10 Kinderkoor. 13.30 Pianovoordracht. 14.00 Het Salonorkest. 15.00 Spel voor voetlicht en camera. 15.15 Elck wat wils. 17.00 Septet Jonny Ombach en solist. 17.45 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 18.00 Viool en piano. 18.40 Voor de kleuters. 18.45 Org+conc. 19.00 voordracht, 19.15 Musette-orkest en sol. 19.45 Utrechtsch Sted. Orkest en sol. 20.15 Klankbeeld: ,De Drempel". 20-35 Utrechtsch Sted. Orkest en sol. 21.15 Pianocomposities v. Robert Schumann. 21.45 Zigeunerspel en -zang. HILV. II, 301.5 M. 6.45—8.15 zie Hilvers. I. 8.15 Sportnieuws. 8.25 Be roemde instrumentalisten. 9.00 Vroolijke Ochtendkl. (9.15—9.20 Voor de huisvr.). 10.00 Godsd. uitz. 10.30 zang en piano. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Een zang klasse. 11.30 Otto Hendriks. 12.30 Op bezoek bij de familie De Boer.. 13.00 Gerard van Krevelen en trio Jan Hof meester. 14.00 Godsd. uitz. 14.30 Ged. uit de opera „Madame Buterfly". 15.30 Leeshoekje voor de vrouw. 15.45 Hobo en piano en piano-vierh. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Zang en piano. 17.40 Kleine conc. 18.00 Sp. v. d. dag en Friesch praatje. 18.15 Bandi Balogh en zijn Hong. ork. 18.45 Politiek wcekpragtje. 19.00 Cello en plano. 19.55 Nieuws en wenken voor boer en tuinder. 20.00 Omroepork. en sol. 20.45 Uit Neerlands Gouwen. 21.00 Het Omroepork. en so liste. 21.15 Film en operette. 21.45 Act. besch. 22.05 Avondwijding. tpOSTSP^ lVW SPAARBANKBOEKJE |dv»6i Duldel oos" maar niet hul- 'jvi/unm,- pelooa, mits TT^ in hui8, De AKKER-1 TJES nemen wel niet de oorzaak,! maar wel die nare pjjnen ver- ^r-v1 rassend snel en zeker weg. l4H

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2