LANDDIENST Stalin moet een masker dragen. Bé communistische Internationale ontbonden. Lakeman wint de Ronde van Alkmaar. (hurchill in Amerika. DAGBLAD VOOR Brief van Rooseveli aan Sfalin: De naburen zand in de oogen strooien. Betrekkelijke rust aan het Oostfront, Een initiatief van het N. A. F. Belangrijke aanwijzing. De tragiek van de Korver, het noodlot van Bakker. Terreuraanvaïien op Ita!. gebied. Definitieve beslissingen op handen. GERMAANSCHE OOSTLAND ROEPTI Uitreiking nieuwe Bonkaarten. Willy Sluiter 70 jaar. Keurwedstrijden te Purmerend. Zaterdag-courses te Alkmaar. VOETBALUITSLAGEN. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. MAANDAG 24 MEI 1S43 HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 119. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bjj oontract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Roosevelt belooft een Judasloon. Twee dagen na de overhandiging van de boodschap van Roosevelt aan Stalin door Davies worden in Lissa- bonsche geallieerde klingen de eerste aanduidingen met betrekking tot den Inhoud van dit schrijven gemaakt, goo meldt de Lissabonsche correspon dent van Europapress. Amerikanen te Lissabon, die contact hebben met senatoren te Washington verhelen niet, dat Roosevelt concrete verlan gens tegenover Stalij heeft geuit. De essentieele inhoud van deze verlan gens wordt als volgt samengevat: Het masker steviger voor. 1 Roosevdlt richt het dringend ver zoek tot Stalin ten aanzien van de politieke taktiek met grootere voor zichtigheid dan tot op heden te werk te gaan daar door de premature pu blicatie van het poltieke en militaire doel van Moskou het» mislukt is-Fin land los te maken van het front der tegenstanders van de' Sowjet-Unie. zooals in het voornemen lag. De wolf, die de passie preekt. 2. Beveelt Roosevelt Stalin even na drukkelijk bijzondere voorzichtigheid aan bij het bekend maken van Russi sche oorlogsdoelen ten opzichte van de andere Westelijke buren van de Sowjet-Unie. in het bijzonder tegen over Polen, de Balkanmachten en Turkije, diar ook hier het gevaar be staat, dat deze staten door een pre mature onthulling van Sowiet-Russi- sche, annexatieplannen in hun wil tot afweer versterkt worden en steeds grooteren tegenstand gaan bieden Het Judasloon. 3. Verzoekt Roosevelt Stalin om 'n doelmatige bijdrage tot ontlasting v. de spanningen op binnenlandsch po litiek gebied in Engeland en de Ver. Staten. Tot dat doel stelt hij een on middellijke. althans formeele. ont binding voor van da internationale organen van het communisme en de licruidatie van de communistische in ternationale. 4 Als tegenprestatie voor het ver vullen van deze verlangens is Roose velt bereid ach te verplichten bij het sluiten van oen vrede Stafin volkomen de vriie hancl te laten in alle gebie den in Europa waar de Sowjet-Unie belang bij heeft. De Dom te Cagliarl, die door vijandelijke bommen werd ver woest Orbis-Luce-Holland-Pax m Uit HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 Mei. - Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front geen ge vechtshandelingen van eenige bcteeke- nis. De luchtmacht vernietigde ver scheidene aanvoerschepen .oor de kust van den Kaukasus en onder nam zware bomaanvallen op spoor wegtransporten en belangrijke over- laadstations der Sovjets. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten in de wateren van het Hooge Noorden een vijandelijk koopvaardij schip van 3.000 brt. tot zinken. In het gebied van de Middellandsche Zee werden door Duitsche jagers en luchtdoelartillerie der luchtmacht op 22 Mei 20 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Ruim baan voor begaafden. AMSTERDAM. 22 Mei. De cen trale persdienst van het Nederlandsóh Arbeidsfront schrijft o.a. net is den leider van het N.A.F opgevallen, dat in geen, enkel Euro- peesch land de geestelijke krachten, die schuilden in het leger van de handarbeiders, zoo weinig tot ont plooiing werden gebracht als in Ne derland, dat nergens de leidende krin gen zoo weinig begrip getoond heb ben ais juist hier voor de noodzaak en de wenscheliikheid. om het aan de begaafde zonen van de groote grgep van financieel niet draagkrach- tigen mogelijk te maken door studie aan een instelling van hooger onder wijs de voorwaarden te scheppen om hun land op een belangrijken post te kunnen dienen. Hij heeft daarom be sloten" een aantal vrije plaatsen aan inrichtingen van hooger onderwijs in te stellen om he.t praptische bewijs te leveren, dat in de kringen van de ge zonde -Nederlandsche arbeiders in ruime mate krachten aanwezig zijn, die het vermogen en het recht hebben een leidende functie op alle terréinen binnen de volksgemeenschap in te nemen, opdat oude vooroordeelen snel mogen verdwijnen, en opdat de be- tre.fende staatsorganen hieruit hun gevolgtrekkingen zullen kunnen ma ken. Daar het hart van het Nederlandf sche Arbeidsfront in de bedrijven ligt. zal ook de mogelijkheid geschapen worden om begaafde jongens, die reeds enkele jaren in een bedrijf werl®eaam waren, middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs en aansluitend hooger onderwijs te doen genieten. k Het ligt in de bedoenng van den Arbeidsfrontleider dit werk te doen uitgroeien tot een omvangrijken dienst voor hulp aan begaafden. „HET ZIJ HUN GEGUND". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II, tijdens zijn politiek weekpraatje over het onderwerp „Het zij hun gegund". Dinsdagmorgen c..i kwart over acht kan men een herhaling van deze redio- causerie beluisteren. Voor de verordening inzake den aanmeldingsplicht. SJINSDAG 25 Mei moeten zich alle in de maanden Mei tot en met Augustus van het jaar 1922 geboren mannen overeen komstig den op Vrijdag 21 Mei in dit blad gepubliceerden oproep op het bevoegde Arbeidsbureau, resp. 't bevoegde bijkantoor, van 9-17 uur persoonlijk aanmelden, waarbij zij het ingevulde aan meldingsformulier en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De distri butiestamkaart moet medege bracht worden. De werkg'evers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte personen gedurende den tijd dien zij hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon, door te betalen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers maken zich straf baar wanneer zij handelen in strijd met de bepalingen der ver ordening of trachten deze te ont duiken. Bijl winnaar der amateurs. Aan het Italiaansche lëgèrbericht van 23 Mei ohtleenen wij het volgende: Vijandelijke vluchten naar Centra in Siciiië veroorzaakten een beperkt aantal slachtoffers en schade van geringen, omvang. Boven het eiland werden in totaal 26 vijandelijke machines neer geschoten. In het legerbericht van Zaterdag werd melding gemaakt van terreuraanvallen aan de Straat van Massina, op Sicilië, Sardinië en Pantcllaria. In de woon wijken van Messin., en Reggio di Cala- bria waar een kindertehuis een voltref fer kreeg, werd aanzienlijke schade aan gericht. De vijand verloor 27 vlieg tuigen. Churchill heeft, naar de Britsche be richtendienst meldt, zijn residentie van het Witte Huis naar dp Britsche am bassade te Washington verlegd. Hij heeft daarmede te verstaan gegeven, al dus wordt verder gezegd, dat defini tieve beslissingen onmiddellijk op han den zijn. Tegenover het personeel van de Britsche ambassade heeft Churchill o.a. verklaard, dat er geen reden is niet mét een langen oorlog rekening te houden. Ook is er geen reden voor een plotse linge verlossing (deliverance) te ver wachten. Het Britsche leger is na de beschamende nederlagen bij Tobroek en Singapore weer in het strijdperk verschenen en alles gaat op het moment goed, doch het personeel van de am bassade moet zich wapenen op „harden komenden arbeid". Oe reactie in diverse staten. Naar Radio-Moskou meldt, is in de Prawda van 15 Mei een be sluit gepubliceerd van den voor zitter van het uitvoerende comité van de Communistische Interna tionale volgens welke de Commu nistische Internationale als lei dend centrum yan de communis tische beweging in de afzonder lijke staten wordt ontbonden. De organen der communistische in ternationale in de anti-fascistische landen worden van de totdusver bèstaande verplichtingen ontsla gen en krijgen opdracht om de regeeringen van hun staten in den striid tegen Itirder met alle kracht te steunen. Deze resoiude is door de vol gende leuen der communistische internationale geieesend: Gott- vvaiu, JLhnntrof, Sjuanof, hianoeil- ski, Martin, irin, Torres en anderen. DtiTöCri CCIvriViiutXAAR. De Vöikischer Beooauuer schrijft; i\a cte „scm.inopaeiLng van de Komintern'- weet men. 'weike bijzon dere boouschap Rooseveit aan Stalin neeit iaten brengen Het ging om net door een grootscn gebaar dringende verzoen, de spits af te bijten van. net toenemende anti-semietisme in de Engeiscn-Amerikaanscne ianden en van de toenemende vrees van Enge land en Amerika voor verderfelijke bolsjewistische invloeden. Dit ge schiedde door de vormelijke opheffing van de derde internationale. De z.g. ontbinding wordt in de Wil- helmstrasse gekenmerkt als een be- driegeliike manoeuvre. Stalin doet 't masker voor van 'n nationalen recht schapen kerel 'en probeert als hoofd van den Russischen staat ziin plan nen te pousseeren. Door den nieuwen maatregel moet de grond onder de voeten worden weggetrokken aan de anti-Joodsche en anti-bolsiewistisehe krachten in de Ver Staten en- moet Stalin zeif rijp worden voor de ..sa lons". Daarmede is de grondslag ge legd voor de samenkomst tusschen R^-'eveU. Churchill en Stalin. Men kan hoogstens zeggen: Stalin !n den GermaonscKen Landdienst, waarin vrijwilligers uit 'Noorwegen, Denemarken, Duitsc'nland, Nederland en Vlaanderen, zich in het Oosten een bestaan verwerven, is plaats voor eiken stoeren Nederlandschen jongen en voor ieder lier Nederlandsch meisje. Reeds staan eenige honderden Nederlandsche jongens en meisjes in Oosiland voor hun Vaderland op den bres. Thans kunnen wederom jongens en meisjes met belangstelling en liefde voor het boerenhandwerk, zich melden als vrijwilliger voor den Germaanschen Landdienst. Wil je meer weten over het werk van hen, die reeds in Oosiland staan, wil je iets lezen over onze voorvaderen, die eeuwen geleden al naar het Oosten zijn getrokken ol over de idealen, die de pioniers van toen envan thans gedreven hebben, vraagt dan de gratis brochure „Oosiland roept" aan bij het adres 2 Monseigneur Van de Wetc-'igstraat 118 Utrecht heft de derde internationale op en is pezig mei ae opneming van oe vier de', ni. de verschillende Sovjet-regee- ringen voor Foxen, Liitauen. Estland. Letland, Finland. Noorwegen, Zwe den en de Z.O.-Europeescne landen, die hi.i reeds sinds lang in zijn beian- gengeoied heeit opgenomen. IVfen is er van overtuigd, dat de stimulans tot dezen stap van Roose- 'veit is uitgegaan, omdat deze zoo de mogelijkheid hoopt te krijgen, zijn ponnen voort te zetten en tevens aan Stalin de kans wil geven, de vrije nana te krijgen in Europa. De mogendheden, die vechten voor 'de Europeesehe veiligheid en nieuwe orde, zullen zich door deze bluf in nun anti-communistische politiek niet iaten misleiden. De Deutsche diplomatische korres- oondenz schrijft o.a.: in plaats van de j derde communistische internationale treedt de vierde internationale y. het Stalinsche bolsjewisme, dat steunt op een wijdvertakt net van nationaal ge friseerde communistische partijen. De ontbinding van de derde'communisti sche internationale verandert niet aan het dubbele gelaat van het bolsje wistische Rusland. Laval over de ontbinding. Laval heeit aan journalisten o.a. verklaarck dat üeze maatregel van Moskou hem in het geheel niet ver rast en dat daaraan ook geen enkele beteekenis moet worden toegekend, aangezien het in het wezen van het bolsjewisme ligt, zich aan aangegane verplichtingen niet te houden. Daar voor neeii r rafikfnk duidelijke voor beelden bij de hand. De Labour-partii over het besluit van Moskou. Naar Reuter meldt, hebben leiders van de Trade Unions en van de La bourpartii t. a. v. de ontbinding der communistische internationale ver klaard. dat deze maatregel niet veel invloed kan hebben op het besluit der Labourpurtii. zich niet bij de com munistische partij aan te sluiten. De diplomatieke correspondent van Rwfter schrijft evenwel: "van nu af ziin de communisten tot een nationaal in plaats van tot een internatioaal product in elk land ge wórden. De communisten in Enge'and ziin thans geen partij meer. die haar richtsnoeren uit het buitenland krijgt doch 'n zelfstandige nationale partij Daarom moet op het a.s. Pinkster congres van de Labourpartii d. kwes tie van de opneming der communis tische partij in de Labourpartii uit een volkomen nieuw oogpunt beoor deeld worden. Zweedsch oordeel. Het Zweedsche blad „Nva Dagligt Allehanda" schrijft, dat men den maatregel kan zien als een ..politiek gebaar" tegenover Engeland en de V. Staten en als een poging, om de pa triotten in de bezette landen te lok ken naar den rooden kant. Men kan nl nauwelijks aannemen, dat de bol sjewieken bereid ziin. plotseling den invloed od te geven, dien zii zich door middel van de commuistische partijen in de verschillende landen verschaft hebben. Andere persstemmen. Het Bulgaarsche blad De Sora schrijft, dat het algemeene wantrou wen tegen de Sowiet-bedoelingen door het besluit van Moskou niet kan worden weggenomen want in de an dere landen zullen de communisten met hun propaganda niet ophouden Het Roemeensche blad de Viatza spreekt van een ..sensationeele ca- moufleeringsmanoeuvre" en verklaart ..in werkelijkheid is deze maatregel de grootste en brutaalste communis* tische propaganda actie, die er ooit geweest is. Hii verraadt, dat Stalin voornemens is de bolsiewiseerings- cajnoagne tot een maximum op te voeren. De grootmeester van deze manoeuvre echter is Roosevelt ge weest". 's GRAVtNHAQE, 22 Mei. De plaatselijke distributieaiensten zullen op naaer te bepaien tijdstippen van 23 Mei tot en met 12 Juni 1943 tegen- overleg ging van de distributiestamkaart en legen in oricvangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaarten „voedings middelen Ye periode 1943", alsmede tex- tielkaarten, en in bepaaide gebieden klantenkaarten voor groente uitreiken. Er wordt wederom onderscheid gemaakt tusschen stad- en landkaarten. Wat men ontvangt. De -diensten zullen uitreiken: aan houders van een iniegvei KI of LI een bonkaart K117 en eén klantenkaart voor groente. Aan houders van een in legvel K2 of L2 een bonkaart K217 en een. klantenkaart voor groente. Aan houders van een inlegvel K3 of L3 een bonkaart K317 en een klantenkaart voor groente. Aan houders van een inlegvel K4 of L4 een bonkaart K417 en een klantenkaart voor groente. Hou ders van L-iniegvellen ontvangen bo vendien een toesiagkaart voor aard appelen. Zij, die geboren,zijn tusschen 16 Mei en 14 Juni van de jaren 1922, 1929 en 1S39 moeten hun inlegvellen ruiTen al vorens hun bon: alten in ontvangst te nemen. Voorts worden tegelijk met de bo vengenoemde kaarten nieuwe textiel- kaarten en toesiagkaarten voor tex tiel uitgereikt, zooals reeds in een afzonderlijk ;bericht 'is gepubliceerd. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevol kingsregister is opgenomen. Een uit zondering wordt gemaakt voor schip pers. woonwagenoewoners. undien zii zijn opgenomen in het centraal be volkingsregister), gedetacheerde ma- rechaussee's, de vaste bevolking van kostscholen e. d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogsomstandighe den tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking van de kaarten wordt die bon van het inlegveld ver wijderd, waarvan het nummer' over eenstemt met het nummer der uit gereikte bonkaart voor voedingsmid delen., Bij de uitreiking van de bon kaart voor voedingsmiddelen en de klantenkaart voor groente, wordt 't vakje P 10 van de stamkaart af ge kruist en bij de uitreiking van de textielkaart het vakje P 12 Bij het in ontvangst nemen der kaarten ga men ha, of men alle be scheiden waarop men recht heeft, inderdaad heeft ontvangen. Latere reclames worden niet in behandeling genomen. TOESLAGKAART TEN BEHOEVE VAN TEXTIELPRODUCTEN VOOR EERSTGEBORENEN. Overlegging van trouwboekje vereischt. 's' GRAVENHAGE, 22 Mei. In de periode van de uitreiking der textiel- kaarten van 24 Mei 1943 tot en met 12 Juni 1943 wordt, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, tot het ver krijgen van een toesiagkaart ten behoe ve van eerstgeboren babys, geboren na 13 Juni 1942 en vóór 14 Juni 1943, overlegging van trouwboekje vereischt. VERDUISTER GOED. Deze week van 21.455.30 uur Morgen: Maan Op 2.04. ond. 4.29 u. EXTRA RANTSOEN AARDAPPELEN. 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. Van 22 tot en met 29 Mei 1943 wordt een extra rantsoen van 1 k.g. aard appelen op Bon „576 Algemeen" van de BonhRiart voor Voedings- middelen beschikbaar gesteld. Heden wordt een van de bekendste Nederlandsche schilders, Jan \yillem Sluiter, beter bekend onder den na^m van Willy Sluiter, 70 jaar. Niet alleen tot binnen onze grenzen beperkt zich zijn faam, doch dok ver daarbuiten zijn qe naam van dezen ^Nederlandschen schilder, alsmede zijn schilderijen be kend. Willy Sluiter werd 24 Mei 1873 te Amersfoort gebqren. Hij bezocht te Rotterdam de academie voor beeldende kunsten. In 1916 vestigde hij zich in Den Haag en in 1923 werd hij tot voor zitter van Pulchri Studio 'benoemd. Reeds spoedig ontpopte zich de groote kunstenaar en op 32-jarigcn leeftijd ver wierf hij op een tentoonstelling te Munchen de gouden medaille. Twee jaar later werd deze door eenzelfde onder scheiding gevolgd te Barcelona. In 1919 behaalde hij te Buenos Aires den Grand Prix en in 1913 ,te Montevideo. De zilve ren medaille van de stad Amsterdam was hem in 1912 ten deel gevallen en in 1915 ontving hij een dergelijke onder scheiding te San Francisco. DE OPROEP VAN DEN N.A.D. Talrijke voormalige arbeidsman nen gaven reeds gehoor aan den op roep van den N.A.D. zich vrijwillig aan te melden voor den arbeidsinzet van drie maanden in de Oostelijke gebieden. Echter vergaten eenigen hunner plaats en datum van ge boorte te vermelden. Het commando van deiv Nederlandschen Arbeids dienst vestigt er de aandacht op, dat zonder deze gegevens de vereischte levensbeschrijving onvoldoende is. ALKMAAR, Zondagavond. De Vijfde Ronde van Alkmaar,, ge organiseerd door de Alkmaarsche Wielerclub Alcmaria, heeft een zeer spannend verloop gehad en het onge kend groot aantal toeschouwers naar schatting rond 4500 heeft kunnen genieten van een zeer leven- digen wedstrijd die zijn hoogtepunten vond in een formidabele vlucht van twee renners, de Korver en Bakker, en van een vinnigen eindspurt, welke tenslotte door den Amsterdammer Lakeman werd gewonnen. Maar er was meer, dat genoteerd dient te worden. Een wedstrijd wordt pas gewonnen, als men den eindstreep passeeren kan en dat vergat blijkbaar de Korver. Hij begon onmiddellijk na den start met er tusscheh uit te trekken en na eerst eenige ronden alleen te hebben gereden, kreeg de Rotterdammer gezelschap van den Zaandammer Bakker, die hem uit stekend steunde. Tientallen ronden ble ven beide renners op vrij grooter af stand van het velddat soms wel eens vinnig trok, maar dan weer afzakte, om dat niemand den kop wilde of durfde nemen. Zelfs een premie kon daar geen verandering in brengen. Intusschen verdwenen verschillende renners uit het veld en Bakker en de Korver, elkaar fraai steunende, nader den elke ronde meer de groote hoofd groep, zoodat het er op begon tp lijken,' dat weldra de ronde genomen zou zijn. Doch ziet, juist op het kritieke oogen- blik ging van Amsterdam het veld aan voeren, even later Lakeman, cn de af stand met de leiders werd weer kleiner. Totdat eindelijk het veld weer afzakte en toen sloegen de beide vluchtelingen hun slag. Een vinnige spurt bracht beide renners aan den staart van het hooi'dpeleton en dus zouden deze twee den eigenlijken strijd moeten uitvechten. Zoo dacht men althans, doch niets was minder waar. Want nauwelijks was de aansluiting verkregen, of de' groote groep verhoogde het tempo en nu bleek dat de Korver veel te veel van zijn krachten gevergd had. Hij zat „steen- dood" en kon niet over de ram heèn- komen. Met als gevolg, dat hij in slechts enkele minuten niet alleen zijn kostbaren voorsprong geheel Verloor, maar daarna voortdurend verder af zakte, om tenslotte twee ronden achter stand te noteeren! De Korver was wel het voorbeeld van den moedigen rijder, die zijn eigen krachten verre overschat had: hij was totaal leeg gereden en van den eens zóo soepelen rijder was niets meer over. Bakker uitgeschakeld. En Bakker? De stoere man uit de Zaan? Hij reed met gemak het verhoog de tempo mee en dacht er niet aan, om ook maar één meter van het gewonnen terrein .weer prijs te geven. Doch ook' hij zou den eersten prijs niet krijgen. Toen er nog ongeveer 10 K.M. te rijden' was, kwam Bakker in aanraking met Holman uit Roermond. Beiden kwamen te vallen en Bakker, ofschoon niet ge wond, moest den strijd staken, omdat zijn fiets stuk was. Hem ontging de vrijwel zekere eerste prijs Plotseling was de wedstrijd dus weer geheel open geworden, want de leiding was van dat oogenblik af bij een twaalf tal renners, die elkaar niet vertrouw den en die geen van allen werkelijk durfden weg te spurten. Wel probeerde v. d. Star het nog even, maar hij was weldra weer ingehaald en toen werd het duidelijk, dat de beslissing zou val len in een eindspurt. Zulks geschiedde ook en het was Lakeman uit Amster dam, die zich de meerdere toonde over allen. Met eenige meters voorsprong passeerde hij als eerste den eindstreep, direct daarop gevolgd door de anderen. De uitslag was: 1. H. Lakeman, Amsterdam, 100 K.M. in 2 uur 32 min. 27 sec.; 2. F. v. d. Zande, Halsteren; 3. C. v. d. Star, Den Haag; 4. M. Verveer, Rotterdam; 5. C. Wijdenes, Eindhoven; 6. W. C. Reuter, Amsterdam; 7. L. Motké, .Amsterdam; 8. M. Buurom, Bergen op Zoom; 9. A. v. Amsterdam, Princenhage; 10. H. Seijèn, Maastricht. Amateurs en Nieuwelingen. De amateurs, die 60 K.M. moesten rijden, zorgden voor menig spannend oogenblik. Groote uitblinkers waren er echter niet: het zwaar bezette veld was aan elkaar gewaagd, zoodat het bijna niet mogèlijk was, om een winstronde te behalen. Slechts viel in deze eerste periode op het gav.e werk van Kuilman uit Bever wijk ,die reeds in de eerste ronde pech kreeg en van rijwiel moest verwisselen. Daardoor kreeg hij een vrij grooten achterstand, welke hij echter geheel al leen weer inliep, om zich daarna steeds in de voorste gelederen te bewegen. Pas tegen het einde werden er enkele uitlooppogingen ondernomen en wel door hen, die niet over een eindspurt beschik ken. Deze pogingen hadden echter geen enkel resultaat, zoodat ook hier een spurt de beslissing moest brengen. Met een voorsprong van 3 meter won Bijl uit Den Haag; de overigen kwamen met slechts verschillen van enkele deci meters over den eindstreep. De uitslag was: 1. C. H. Bijl, den Haag, 60 K.M. in 1 uur 35 min. 10 s#c.; 2. .T. Middelink, Amsterdam; 3. P. de Reijer, Schevenin- gen; 4. G. Blauw, Zaandam; 5. P. van Meetelen, den Haag. Bij de Nieuwelingen wist v. d. Veen 15 ronden voor het einde weg te loopen en den voorsprong van 200 meter tot het einde toe te behouden, waardoor deze jonge renner winnaar werd. De uitslag was: 1. C. G. v. d. Veen, den Haag, 30 K.M. xn 45 min. 20 sec; 2. C. Kleefstra, Am sterdam; 3. I,. de Booy, Amsterdam; 4. J v. d. Broek, Soestdijk; 5. V,'. C. H. Duyker, Amsterdam; 6. J. M. Hennink, Alkmaar. Alkmaarsche successen. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de gymnastiekvereeni- ging voor dames „NEA" en de gym- nastiekvereeniging voor heeren „Vol harding" werden te Purmerend dis- trictskeurwedstriiden gehouden. Een zêer groot aantal van de beste tur ners uit Noord-Holland en Utrecht nam aan deze wedstrijden deel. Na een spannenden strijd waren de voor naamste uitslagen: Turners: 1. (kam pioen) M. Volkers (de Halter). Alkm. 87:t/i pnt 2 W. Veldstra (de Halter) Alkmaar. 86a/i pnt. 3. Lod. Groene- veld (Simson) Amsterdam 82 pnt. Turnsters: 1. (kampioene) Mevr. L. van Keulen-Franke (de Halter) 92:t/, pnt. 2. Mevr T Langenberg—Stek. (de Halter. Alkmaar) 92 pnt. 3. Mei. A. Nol (Santpoort) 891/. p. Jeugdturners: 1. (kampioen) A. Boot (de Halter. Alkmaar) 811/» p 2 S. Schenk (Kr. en Vlugh.. Utrecht) 79 V, p. Jeugdturnsters: 1. (kampioene) mei. N. Schinkel (de Halter. Alkmaar) 70 X- p. 2. Mei. v d. Velde (D.O.O.. Utrecht') 66 Y> P. Hooge Toto-ui'ckeeringen. De gedetailleerde uitslagen volgen hieronder: I. Meidoornprijs. Prijzendr. voor paarden, die nog geen 1000 hebben gewonnen. Afstand 2040 M. Ingéschreven 16, opgekomen 13 paarden. I. Grace Moore 2000 m. van J. Rooden» burg Jr., rijder eig. tijd 3.22.3 (km.tijd 141.4); ,2. E. Lady G 2040 m. van G. Poppen, rijder eig. tijd 3.23; 3. Fleying Star 2000 m. van J. de Vlieger, rijder eig. tijd 3.25; 4. Elvira 2040 m. van P. Dekker, rijder eig. tijd 3.26.2. Toto: winnend 29.40, pl. 51.40, 1.30 en 1.50. II. Berkenprjjs. Handicapdraverij Amateurrijders. Afstand 2000 m. Inge- si hreven 10 paarden. Opgekomen 8. 1. Xaveri'us 2020 m. van A. E. Groe- nink, rijder. N. Doeven, tijd 3.03.6 (km.tijd 1 30.8); 2. Guard 2040 m. van J. A. Wil- Lnge Brantsma, rijder W. Bosma, tijd 3.05; 3. Donum Vita 2080 m. van C. Stein, rijder eig. tijd 3.05.2; 4. Croton 2000 m. van Stal Minerva, rijder .W. de Graaf, tijd 3.09. Toto: Winnend: 5.10, pl. 1.80, 2.30 en 1.90. III. Lindenprijs. Prijzencjr. Winsonx J 1000tUOO. Afstand 2000 m. Inge schreven 13 paarden. Opgek. 12. 1. Fleetniss T, 2000 m., van J. de Vlieger, rijder eig., tijd 3.07.4 (km.tijd 1.33.7); 2. Dienares, 2000 m. van C. v. Dam, rijder M. Side-ius, tijd 3.08; 3. Fred Mc. Klyo K, 2020 ra. van Stal Neder- horst, rijder G. J. Vennemnn, tijd 3.08.6; 4. Bleriot, 2020 m. van W. Dompeling, rijder J, Goedendcrp, tijd 3.C8.7. Toto: Winnend 2.50, pl. 1.3Ó, 1.60, 1.50 en 4.30. IV. Eikenprijs. Prijzendraverij voor paarden, die 5000 of meer hebben ge wonnen. Afstand 2320 m. Ingeschreven 9 paarden. Opgekomen 7. 1. Y Kernei 2280 m., van M. Zuidland, rijder eig. tijd 3.26.5 (km.tijd 1.30.6); 2. Anselor 2320 m. van L. Dooper, rijder K. Kramer, tijd 3.26.5; 3. Zampa v. N. Z. 2340 m. van J. Witteveen, rijder eig. tijd 0.27.6: 4. Diana Norton 2320 i, van H. v. d. Pol, rijder W. H. Geersen, tijd 3.27.8. Toto.' Winnend 7.90, pi. 2.10, 4 en 1.40. V. Kastanjeprys. Kortebaandraverij, afst. 690800 m. Ingeschr. 25 paarden. Opgekomen 20. Geloopen in 5 series van 4 paarden. Seriewinnaars le serie: 1. Akron B, tijd 1.04,5. Toto 4.30. 2e serie: 1. Zampa 'v. N. Z., tijd 1.06. Toto 1.70. 3e serie: 1. Cisca, tijd 1.06.2. Toto: 3.80. 4e serie: i Douglas H, tijd 1.09.8. Toto 3.30. 5e serie: 1. Donum Vita en Allouez, dead heat, tijd 1.-02.6. Toto: 1 en 1. Beslissing: 1. Cisca 74o m. van A. G. Hibma, rijder L.'Hof, tijd 1.03.5; 2. Do num Vita, 750 m. van C. Stein, rijder W. H. Geersen; 3. Douglas H, 740 m. van A. Blom Hzn., rijder J. H. v. d. Berg; 4. Zampa van N. Z., 2750 m. van J. Witte veen, rijdeo eig.; 5. Akron B, 760 m. van W. Kohier, rijder K. Kramer; 6. Allouez. 790 m., van J. de Vlieger, rijder eig. Toto: 11.10. Toto Definitief: Cisca ƒ.55.10, pl. 7. Donum Vita pl. 1.70. Douglas H 2.10 en Zampa van N. Z. 5. WEDSTRIJDEN KOLFVEREEN „NOORD HOLLAND" De iaarlijksche wedstrijden van de kolfvereeniging „Noord Bolland" wor den v. Zaterdag 22 Tot en met Maan dag 24 Mei in de kolfbaan van het Huis De Brederode te Oudkarspel gehouden. Tot en met Zondag hebben i5 kolvers hun partijen geslagen. Het hoogste resultaat in twee series werd behaald door den heer P. Schaar van „Zaanstreek" te Koog aan de Zaan met 104 punten. De stand van den wedstrijd was Zondagavond: le klasse: P Gelder. Oudkarspel. 150 p. G. Deutekom. Nd.- Scharwouda 142 p. P Schaar, Koog a. d. Zaan. 140 p. 2e klasse: P. Bergen. Zuid-Schar- woude. 135 p J. Dil. Koog a d. Zaan. F84 p. P. de Wit. Wormer. 123 p 3e klasse: B. Drost te Oudkarspel, 135 p. J. Kramer. Zuid Scharwoude. 123 p. en H. Bekker, Noord Schar- .woude. 103 p. Dammen KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. - Zaterdag werd deze wedstrijd voort gezet met de volgende resultaten: R. C Keiler -wint Van Ph. J. Ham. De partijen Dukel—De Graag en P. Roo- zenburgJ. H. Vos werden remise. Kampioenschap van Nederland. HeerenveenADO 1-1 Willem IIEnschede 3-2 COMPETITIE DISTRICT I. Reserve 2e klasse A Helder 2-De Kenn. 2 5-1 RCH 2-Stormv. 2 1-4 Reserve 3e klasse A. HRC 2-Aikm. B. 2 7-1 Zaandijk 2-Assend. 2 4-4 BEKERWEDSTRIJDEN Eerste ronde: W'waard-QSC 0-2 B'wijk-Terrasvogels 2-5 Zandv.m.-ADO '20 1-5 Tweede ronde: Zaandijk-ZFC 2-1 Ajax-WA 13-1 ASVK-DWS 2-3 Volewijckers-OVVO 6-0 DE NOORD- HOLLANDSCHE. Oudorp-Helder 3 0-6 (H. kamp.) Alkm. B. 4-Vios 2 0-6 Schagen 3-Helder 4 7-0 DTS 5-Dirkshorn 2 2-3 LSVV 3-Holl. T 1-2 BEKERWEDSTRIJDEN Schagen-Bergen 4-1 I

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1