Een bouwmeester gaat heen. sa R£nhuvn£FS: De dienst van 2 op 70 man gebracht. INLEVERING VAN RADIO-ONTVANGTOESTELLEN WAT BEREIKT WERD VOOR DEN HELDER EN BLEEF LIGGEN. Over afbraak en opbouw. DE WEEK in feiten en fantasieën. Het onvoltooid verleden. SPORT. PREDIKBEURTEN. RADIOPROGRAMMA. Tn snel was "enmS,jSey^: S5?(5rs- K/Svs?"""* Bij 't alseheid van den heer Dokter. Hedenmorgen zal de beer A. Dokter, directeur van „Gemeentewerken" van Den Helder, voor de laatste maal zjjn bureau betreden. Op dien dag besluit bQ namelijk zijn werk bij de gemeente Den Helder, in verband met het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Hiermede is dan een einde genomen aan een even succesvolle als wel bestede carriire, in dienst van onze stad. die sedert de laatste kwart eeuw goeddeels door het werk van den heer Dokter karakter en sfeer verkreeg. De heer Dokter was al die Jaren de stuwende kracht bij het bouwen en van hem kan gezegd worden, dat hij een bouwmeester was, die inderdaad de groote lijn zag. De lijn, door bekrom pen geesten wel eens t i groot geacht, doch niet door hen, die een open oog hadden voor de toekomst van onze stad. Zoo gezien mag het betreurd wor den, dat deze directeur heengaat. Juist nu, nu wellicht voor de zeer nabije toekomst zulke ingrijpende veranderin gen met Den Helder op til zijn. Dat hier een schoone, doch zeer moeilijke taak ligt op de schouders van hem, die straks den heer Dokter zal opvolgen, behoeft wel geen betoog. Moge men in dit opzicht den julsten man de Juiste plaats geven. NAAR DEN HELDER De, heer Dokter, thans 65 jaar, werd geboren in Leeuwarden, alwaar hij de Technische School doorliep en voorts een opleiding volgde voor den Water staat. Hij verkreeg het diploma Tech nisch Ambtenaar en later nog dat voor Middelbaar Bouwkundig Teekenen. Z'n eerste praktische werk leverde hij af in Haarlem en Arnhem, om daarna, als particulier bouwer, naar Den Helder te komen, alwaar door hem verscheidene werken uitgevoerd wer den. Op 2 April 1900 werd de heer Dokter aangesteld bij de Genie in Den Helder, om tenslotte in 1904 als op zichter van Gemeentewerken bij de gemeente in dienst te treden. „Gemeentewerken", staande onder lei ding van den heer Kastelein, bestond uit 2 man. De heer Kastelein en de heer Dokter, Reeds toen begreep de laatste dat hier mogelijkheden schuil den, voor iemand, die van dezen dienst iets zou kunnen maken. In '21 vond de benoeming tot hoofd opzichter plaats en in '25 die tot direc teur, nadat de heer Kastelein als zoo danig was heengegaan. BOUW-BLOED. Het duurde niet lang, of het bleek dat de heer Dokter inderdaad „bouw- bloed" had. Hij bezat oog voor de mo gelijkheden, die Den Helder bood, en zette zich het ideaal in het hoofd de stad, voorzoover zulks hem mogelijk was, zooveel mogelijk te verfraaien. Dat was niet zoo eenvoudig, in een tijd dat er zeer zuinig beheerd moest wor den en ieder dubbeltje niet tweemaal, doch driemaal omgekeerd werd. De heer Dokter teekende. Hij teeken- de dagen en dagen lang. Al die jaren zat hij achter het teekenbord, en reken de en mat Het resultaat ziet men in onze stad: alle bouwwerken van eenig belang in Den Helder staan op naam van den heer Dokter. Aan zjjn brein ontsproot het nieuwe Raadhuis aan de Kerkgracht, de Zeevaartschool, de school op Tuin dorp, het gebouw van den Gem. Ge neeskundigen Gez. Dienst, de politie post op de Spoorgracht, het gebouw van Sociale Zaken op den Kanaalweg, de Postbrug, de B.L.O.-school, de vlotbrug de Kooy enz. Aanschouwt men deze gebouwen, dan blijkt wel duidelijk welke op vattingen inzake stijl de heer Dok ter huldigde. Zonder overdrijving mag gezegd worden, dat hij Den Helder inderdaad iets meegaf, dat ook door het nageslacht met eere getoond zal mogen worden. Onzes in ziens de schoonst mogelijke bekro ning van deze carrière. NIEUWE WIJKEN. Maar de bouwer Dokter deed meer. Hij ontwierp plannen voor den bouw van verscheidene nieuwe wijken en ook deze werden uit den grond gestampt. Men make maar eens een wandeling aan den buitenkant van deze stad. Wat men ziet is weer vrijwel alles werk, waarin de heer Dokter leiding gaf, of er den grooten stoot toe verleende. DIVERSE FUNCTIES. Omdat de heer Dokter een man van formaat was, vereenigde hij verscheide ne functies in zijn persoon. Naast het directeurschap van Gemeentewerken was hij ambtelijk adviseur van „Woning stichting". Na den heer Krijnen was hij het, die tal van plannen ontwierp. In dit verband moge het plan gememo reerd worden voor den bouw van wo ningen voor groote gezinnen, welk plan door den oorlog echter getorpedeerd werd. Voorloopig tenminste. Voorts was de heer Dokter commandant van de Heldersche brandweer en tevens hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. Later zijn deze functies op een anderen func tionaris overgegaan, doch juist in de critieke oorlogsdagen was het de heer Dokter, die voor het werk stond. Der tig jaren gaf hij voorts les aan de Avondschool, eveneens aan de Avond- Vakteekenschool. AFGEBROKEN WERK... Wij hadden dezer dagen een onder houd met den heer Dokter. Uiteraard werden verleden en toekomst bespro ken. Toekomstmen moet er den scheidenden directeur over hooren spre ken. Over zijn plannen en teekeningen, die voor hem op tafel liggen. Alles af gebroken door den oorlog. Dat is iets wat hem leed doet. Hier blijft werk liggen, dat hij zelf zoo gaarne volbracht had. Daar zijn de plannen voor het in ternaat van de Zeevaartschool, van een Lyceum aan den Middenweg, van een nieuwe Openbare Leeszaal, naast het gebouw van den Gem. Geneesk. Dienst, van een nieuwe school aan de Javastraat, van een aula op de Alg. Begraafplaats Alle teekeningen liggen klaar. In enkele gevallen was men zelfs al veel verder toen kwam de oorlog. De heer Dokter scheidt noode van De Helder. Zijn leeftijd verplicht hem hee,. te gaan. „Was dat niet zoo", aldus zeide hij ons, „dan bleef Ik, en ging den opbouw van onze stad mee-beleven. Nu ga ik dat straks toch doen, ik kom namelijk terug in Den Helder, doch niet als bouwer." 43 Jaar werkte de heer Dokter in ón ze stad, en is het verwonderlijk, dat zij zijn liefde verwierf? Hij werkte on der de burgemeesters Stein, Houwing, Drlessen en Ritmeester, en met alle vier kon hij het opperbest vinden. Net zoo goed als met zijn personeel; op het bur. Gemeentewerken heerschte een frissche geest, en dat is niet in de laatste plaats te danken aan de omstandigheid, dat de heer Dokter zijn menschen zelfstandig heid gaf. 70 MAN PERSONEEL. Toen de heer Dokter bij dezen dienst kwam, telde hij 2 man. Thans, Mei '43 70 man Van vooruitgang gesproken. Dat de dienst zjjn taak begreep blijkt ook hieruit, dat diverse andere takken van dienst hier eveneens ondergebracht zijn. O.a. Bouw- en Woningtoezicht en het Grondbedrijf. Vol sympathie spreekt de heer Dok ter over zijn personeel. Vertelt hoe dit hem altijd bijgestaan heeft. En het zijn oprechte woorden als hi) zegt „Zonder hèn was dit alles niet mogelijk geweest; tezamen hebben wij het gedaan, zij en ik!" Wat de bombardementen van Den Helder betreft, behoeft er op gewe zen te worden dat de verwoestin gen den heer Dokter evenveel aan het hart gingen als betrof het zijn eigen bezit. Vandaar ook dat het hem zoo onzegbaar spijt, dat het hem niet gegeven is straks mee te helpen bij den grooten opbouw. Het vermaarde plan van Wieger Bruin staat op stapel en direct na den oor log vangt men aan met den her bouw der stad. Grootsche plannen liggen nu reeds kant en klaar, het wachten is op materiaal en bou wers. Hedenmorgen vindt op Gemeentewer ken het afscheid plaats. Ongetwijfeld zullen daar woorden gesproken worden, die van hart tot hart gaan. Woorden, die de waardeering en sympathie ver tolken van het personeel, dat met den heer Dokter zoovele jaren vruchtbaar mocht samenwerken. Met den man, die een groot stuk van Den Helder bouwde en daarbij meer dan een millioen gulden verwerkte! VISSCHERIJ. Urk. 28 Mei Heden waren de Drijzen van de visch als volgt: lijn- en beugaal. 68—1.90: fuikaal 68—1.90 kuilpaling 74 ct. pos 10 ct. spiering 20 ct. per kg en nest, f 0.50 per bak van 37 K kg. Toeslagregeling Zuiderzeesteunwet. In de toeslagregeling A voor de uit sluitend IJsselmeervischers voor 1943 is de maximum-toeslag voor gehuw de belanghebbenden of voor hen, die kostwinner zijn, vastgesteld op 12 per week en voor ongehuwden op f 10 per week. De maximum-toeslag wordt ver hjogd met 1 per week voor elk kind beneden den 14-jarigen leeftijd, zoowel als voor ieder kind van 14 jaar of ouder, voor zoover het niet belanghebbende is, doch uithoofde van werkloosheid als onmiddellijk gevolg van de afsluiting van de Zui derzee niet in staat is, in zijn onder houd te voorzien, met welks verzor ging de belanghebbende belast is. Het aantal kinderen beneden den 14-jarigen leeftijd, dat voor de bere kening van den toeslag in aanmer king komt, wordt bepaald naar den toestand op 1 Januari 1943. Deze ma ximum toeslag geldt als grondslag. Volgens de regeling B zal in 1943 gedurende 52 weken 15 van den grondslag worden verleend. Toelating tot de regeling B is slechts mogelijk op verzoek van be langhebbende die; a. lichaams- of zielsgebreken heeft, die hem voor de uitoefening van de visscherij minder geschikt maken; b. om andere redenen meent als niet geheel volwaardig visscher te kunnen worden aangemerkt. Van het uitgekeerde percentage, dat als maximum geldt, kan naar be neden worden afgeweken telkens wanneer de resultaten der IJssel meervisscherij daartoe aanleiding geven. BURGERLIJKE STAND. 26 Mei 1943. Bevallen: M. G. Scholtens Leuver. d. 27 Mei 1943. Overleden: G. Kansen, m., 49 iaar. TEXEL. GEVONDEN VOORWERPEN. Een boodschappentasch. een cape, 'n rozenkrans, een kruisje, ketting met twee sleutels Burgerlijke Stand. van 22 tot en met 28 Mei 1943. Geboren: Klazina H., d. v. Auke van der Meer en Femmigie Sjonger. Martha A.. d. v. Cornelis de Graaf en Maria Kager. Ondertrouwd: Martin Bakker en Johanna M. M. Jannes. Hendrik Getrouwd: Cornelis van Beek en Agatha Cornejia Bakker. Stolk en Alida M. Dudink. Overleden: Lodewijntje Bruin, oud 82 jaren, ongehuwd. HIPPOLYTUSHOEF. Djjbeen gebroken. - De echtgenoote van den heer A. Wiegman in de Klieft- straat kwam bij haar werkzaamheden zoodanig te vallen, dat zij haar dijbeen brak. Overbrenging naar het ziekenhuis bleek noodzakelijk. DE OPHEFFING VAN TOLLEN. Er zijn er nog twee in Noord Holland. Sedert tal van jaren heeft het prov. bestuur van Noord-Holland gestreefd naar opheffing van de in deze pro vincie nog bestaande tolgeldheffingen van het landverkeer. Terwijl in 1928 in deze provincie nog zestien tollen op wegen en brug gen voorkwamen, werden in 1941 nog slechts aan een viertal tollen rechten van het landverkeer geheven, mede dank zii aanmerkelijken financieelen steun uit de provinciale kas. De ook daarna voortgezette bemoei ingen werden in den loop van het iaar 1942 nogmaals met succes be kroond. toen na langdurige onder handelingen. door samenwerking van de gemeentebesturen van Wormer en Wormerveer. en wederom met finan cieelen steun der provincie, besloten kon worden om den tol op de Zaan- brug met ingang van 1 Januari 1943 op te heffen. Zooals reeds eerder gemeld, is ook de tolheffing op den rijweg door de gemeente Graft opgeheven. Omtrent de opheffing van de beide thans nog resteerende tollen op Nd.- Hollandsch grondgebied zijn bespre kingen gaande en het provinciaal be stuur heeft goede hoop. dat binnen afzienbaren tijd ook deze tollen en daarmede alle tolheffingen van het landverkeer in de provincie tot het verleden zullen behooren. ONTTREKT U NIET AAN DEN SCHEURPLICHT. Er zijn nog steeds boeren in Noord- Holland, die trachten zich aan den scheurpiicht te onttrekken. Deze moeten er rekening mede houden, dat de Landstand in Noord-Holland er voor zal zorgen, dat zij streng worden gestraft. Zij benadeelen im mers in de eerste plaats hun vakge- nooten, die w I hun plicht deden, hoe onaangenaam die in sommige geval len ook was. Het kan in dezen tijd nu eenmaal niet worden geduld en het zou bovendi >n ook zeer onbillijk zijn, wanneer de eene boer zich be voordeelt ten koste van den andere. STREEKLEIDERS EERVOL ONTSLAGEN. Bij besluit van den Boerenleiier van Noord-Holland zijn de z.g. „Streekleiders" van den Landstand in Noord-Holland eervol ontslagen. Het instituut Streekleiders was over genomen van het Agrarisch Front, doch de Streekleiders waren reeds geruim entijd niet -neer actief werk zaam, daar de Landstand zich op het standpunt stelt, dat de Buurtboeren- leiders rechtstreeks onder den Boe renleider der Provincie staan. Voor het meerendeel waren de Streeklei ders inmiddels reeds in andere ver trouwensfuncties geplaatst. Bonverlie* dóór slordigheid is strafbaar l Vandaag vindt op Bureau Ge meentewerken het afscheid plaats van den heer Dokter, sedert langer dan een kwart eeuw de bouwer van onze stad. en het kan wel niet an ders, of daar zullen woorden' van waarachtige waardeering geuit wor den aan het adres van den man, die onze stad verrijkte met een aantal gebouwen, die in architectonisch- aestethisch opzicht aan hooge eischen voldoen Vandaag gaat een man heen. die gedurende langen tijd de teekenin gen ontwierp van eiken belangrijken nieuwbouw, en die zijn kennis en smaak in dienst van onze stad stel de. Er zit tragiek in dit heengaan, méér tragiek, dan in het heengaan van zoo menig ander ambtenaar. Het is de tragiek van het onvoltooid verleden Van het werk. dat niet klaar gekomen is, van den afgebro ken arbeid. De mensch is tenslotte maar een simpel wezen; vandaag werkt en ploetert hij, streeft er naar het hoog. ste en beste te bereiken en morgen moet hij reeds zijn plaats afstaan aan een ander, die het werk over neemt. En hij wordt vergeten, zoo als iedereen vergeten wordt Snel ler en volkomener dan men het zich zelf doorgaans bekennen wil. Gedurende een lange rij van jaren bouwde deze bouwer aan zijn stad. Trotsche gebouwen verrezen. Uit staal en beton, baksteen en zand, verrzen de werken. De werken, die eerst verrezen in den geest van der. bouwer, die daarna vorm en lijn kregen op papier, en tenslotte mate rie werden. Nu staan ze. er: en het wonder aanschouwt men, dat de vernietigen de oorlogsmachten niet in staat ge weest zijn een dezer groote werken tot nu toe omver te werpen en te vernietigen. Als door een onvatbaar mirakel bleef het gebouwde in stand en getuigt tot op dezen dag van den moed, het doorzettingsvermogen en vertrouwen op de toekomst van de bestuurderen der stad. Veel ging teloor. Zwarte voren trokken de vogels des doods door deze stad. Waar zij vlogen, bleef een brok zwarte aarde achter, en verstil de het leven. Er is veel zwarte aarde gekomen in Den Helder, zóóveel, dat straks, als deze nachtmerrie ein delijk verleden tijd zal zijn, een nieuwe stad op de ruine's van de oude verrijzen zal. En zie is het wonder dat de grijze bouwer, die thans heengaat, in het diepst van zijn hart vurig wenschte betrokken te mogen zijn bij den herbouw van deze, z ij n, stad? Is het wonder, dat het hem verdriet, dat hij straks slechts als toeschouwer de nieuwe verrijzenis zal moeten aanschouwen. Dat zijn brein en teekenstift daarbij niet be trokken zullen zijn. In het bureau van den scheiden den bouwer livt een dossier. Het bevat de teekeningen, die nooit werden uitgevoerd. De plannen, die „plan" bleven en_ niet verwezenlijkt werden. Ook dat schrijnt.. Want wie laat gaarne zijn werk onvol tooid achter Het is goed daaraan te denken bij dit afscheid, dat heden plaatsvindt. Nog beter zich te realiseeren dat in bijna ieder menschenleven een „on voltooid verleden" achterblijft. Want wie onzer kan, als de Engel des Doods zich aandient, zeggen: „Ja, ik ben gereed: ik heb mijn werk vol bracht VRIJDAG, 11 JUNI 1943, voor hen, wier naam aanvangt met a. Vlaar tot Werf tusschen 9 en 2 uur, b. Werf tot Wijn tusschen 14 en 17 uu c. Wijn tot en met Z. tusschen inieverings- Voor bovenstaande groep*" bet postkan- bureau gevestigd Kanaalweg 85, in het landelijk deel dezer ![Jn dag en ten Zuidwesten van de Doggersva d; tijdstippen van inlevering als v jprfamilie- ZATERDAG, 12 JUNI 1943, voor hen, wier iamm naam afvangt met 12 uur; a. A. tot en met H. tuscnen o b. I. tot en met S. tussdien 14 en 17 c. T. tot en met Z. tusschen 19 en 21 uu Voor deze groep is het inlevenngsbur^ geyesUgd fa het gebouw van „The Star of Hope Mission Hut- gevliet te Julianadorp. De inlevering moet geschieden onder van een formulier, dat tegen betalmg wm iJ verkrijgbaar is aan de loketten der P^kantoren. foSer bLtaat uit drie strooken Op elke strook van het formulier moeten het fabrikaat typ nummer der voorwerpen, alsmede de naam het b roep en het adres van dengene, op men de rnleye ringsplicht rust, worden vermeld; deze geg moeten met de schrijfmachine of in blokletters w d6Hij, op wien de inleveringsplicht rust, dient de in te leveren voorwerpen van een daaraan stevig beves tigd cartonnen kaartje, groot 10 x 15 cm te voorzien. Ten aanzien van de inlevering van radio-ontvang* toestellen, enz., door geëvacueerden, wier toestel, enz in een ontruimde woning in een andere gemeente ;s achtergebleven, is het volgende bepaald: Het inleveringsformulier kan door denJpevacueer- de ten postkantore in deze gemeente worden betrok ken en wordt na invulling (in drievoud) toegezonden aan den Burgemeester, Politiegezagsdrager, alhier Tevens is hij verplicht om een door hem aan te wijzen persoon, woonachtig in zyn vorige woon plaats, of den Politiegezagsdrager aldaar, te machti gen tot het weghalen van zijn radio-ontvangtoe stel (len) en/of reserve-onderdeelen en toebehooren uit de ontruimde woning. Deze schriftelijke machti ging wordt eveneens bij den politiegezagsdrager dezer gemeente ingeleverd en door diens zorg teza men met het inleverinsformulier aan den politie gezagsdrager der vorige woongemeente toegezonden. Door de zorg van laatstgenoemden politiegezags drager wordt de machtiging na behoorlijke legitimatie aan den gemachtigde uitgereikt, tenzij de politie gezagsdrager zelf gemachtigde is. Machtigingsformulieren zijn verkrijbaar ten post kantore, alhier. Antennes behoeven niet te worden ingeleverd; deze moeten vóór 15 Augustus 1943 zijn verwijderd. DEN HELDER, 28 Mei 1943. De waarnemend Burgemeester, politiegezagsdrager der gemeente Den Helder, brengt ter openbare ken nis, dat de, ingevolge de beschikking van den höhe- ren SS- und Polizeiflihrer van 13 Mei 1943, ver beurd verklaarde radio-ontvangtoestellen, -toebehoo ren en -onderdeelen bij hem moeten worden inge leverd. De inlevering moet geschieden door de in deze ge meente wonende of verblijfhcudende houders van radio-ontvangtoestellen, enz. Met uitzondering van hen, die woonachtig zijn of verblijf houden in het landelijk deel dezer gemeente ten Zuiden en ten Zuidwesten, van de Doggersvaart, moeten de inleveringsplichtigen aan deze verplich ting voldoen op de hieronder genoemde dagen en tijdstippen: MAANDAG, 31 MEI 1943, voor hen, wier familie naam aanvangt met a. A tot Bakkum tusschen 9 en 12 uur; b. Bakkum tot Blaak tusschen 14 en 17 uur; c. Blaak tot Boon tusschen 19 en 21 uur; DINSDAG, 1 JUNI 1943, voor hen, wier familienaam aanvangt met a. Boon tot Bruin tusschen 9 en 12 uur;. b. Bruin tot Daalder tusschen 14 en 17 uur; c. Daalder tot Dubach tusschen 19 en 21 uur; WOENSDAG, 2 JUNI 1943, voor hen, wier familie naam aanvangt met a. Dubach tot Fr aan je tusschen 9 en 12 uur; b. Fraanje tot Govers tusschen 14 en 17 uur; c. Govers tot Groen tusschen 19 en 21 uur; VRIJDAG, 4 JUNI 1943, voor hen, wier familienaam aanvangt met a. Groen tot Hebbink tusschen 9 en 12 uur; b. Hebbink tot Jaaltink tusschen 14 en 17 uur; c. Jaaltink tot Kaag tusschen 19 en 21 uur; ZATERDAG, 5 JUNI 1943, voor hen, wier familie naam aanvangt met a. Kaag tot Klaas en tusschen 9 en 12 uur; b. Klaasen tot Kramer tusschen 14 en 17 uur; c. Kramer tot Laag tusschen 19 en 21 uur; MAANDAG. 7 JUNI 1943, voor hen, wier familie naam aanvangt met a. Laag tot Mooy tusschen 9 en 12 uur; b. Mooy tot Meyer tusschen 14 en 17 uur; c. Meyer tot Mulder tusschen 19 en 21 uur; DINSDAG, 8 JUNI 1943, vhor hen, wier familienaam aanvangt met a. Mulder tot Os tusschen 9 en 12 uur; b. Os tot Post tusschen 14 en 17 uur; c. Post tot Riemens tusschen 19 en 21 uur; WOENSDAG, 9 JUNI 1943, voor hen, wier familie naam aanvangt met a. Riemens tot Schellinger tusschen 9 en 12 uur;' b. Schellinger tot Smit tusschen 14 en 17 uur; c. Smit tot Spoel tusschen 19 en 21 uur; DONDERDAG, 10 JUNI 1943, voor hen, wier fami lienaam aanvangt met a. Spoel tot Tibben tusschen 9 en 12 uur; b. Tibben tot Verbeek tusschen 14 en 17 uur; c. Verbeek tot Vlaar tusschen 19 en 21 uur; OFFICIEELE MEDEDEELINGEN VAN DE GEMEENTELIJKE DISTRIB UTIEDIENSTEN DISTRIBUTIEKRING DEN HELDER. Zeepbonnen wegens vullen arbeid. Bij de kantoren van den distributie kring Den Helder, te Den Helder, Anna- Paulowna en Callantsoog, kunnen aan vraagformulieren ter verkrijging van zeepbonnen wegens vuilen arbeid wor den afgehaald en ingevuld weder wor den ingediend in het tijdvak van 31 Mei t.m. 5 Juni 1943. Personen, die het formulier tijdig hebben ingediend, worden daarna opge- Jan van Dok gaat jubïleeren. .Jan de Waterrot", alias „Jan de Deur- rooker"; zoo genoemd in verband met z'n respectabelen voorraad pij pen, die dermate uitgebreid en ge specialiseerd is. dat hij er zonder bezwaar een klein-handel in zou kunnen openen. Dat gebeurt echter niet. Jan de Waterrot heeft andere besognes aan 't hoofd. Als leidsman van „Moed Volharding Zelfopoffe ring" moet hij de roemruchte zeerid- ders-vereeniging straks weer op gang krijgen en ik kan U verzeke ren, dat ér dan heel wat opnieuw te reorganiseer en valt. De leden zijn verspreid als het zand der zee. Ze zitten in Zuid en in Noord, in Oost en West. Alleen Jan zélf bleef in 't oude Nieuwediep en beidt z'n tijd. En droomt van de dagen, die paan komen: de dagen dat hij opnieuw zal opkomen voor de belangen van de helden van Helder's strand, de belangen van hen, die eens roem en '■er oogstten met hun werk, verricht Un bate er menschheid. Mogen Jan Wielrennen, BELANGRIJKE WEDSTRIJDEN OP DE WIERINGER WIELER BAAN. Na de ronde van Alkmaar, vraagt Wieringen Zondag de aandacht voor een belangrijk wielersportevenement, al is het dan van een ander genre. De mooie 200 Meter-baan te Hipoo- lytushdef draait namelijk een be langrijk programma, waarin niet minder dan drie wereldkampioenen uitkomen. Het zijn Arie van Vliet, Jan Derksen en Jef v. d. Vijver, die met den veelbelovenden Peeters een interessante omniumwedstrijd tegen elkaar rijden, die bestaat uit sprint in ritten van twee en vier en een kiassementwedstrij d De koppelwedstrijd heeft nog veel aan belangstelling gewonnen doordat ook Ben v. d. Voort zal deelnemen met Peeters als koppelgenoot. Een prachtig koppel, temeer omdat van der Voort meer en meer ia vorm is gekomen. Zondag in Den Bosch wa ren Kees Bakker en Piet Evers indi vidueel de beste renners en ook Klink en Pronk traden sterk op den voorgrond. Zij zullen allen op de Wieringer baan rijden. Klink vormt een koppel met Arie van Vliet, Derk sen rijdt met Kees Bakker, Pronk en Evers rijden samen. Voorts nemen deel GroenewegenRemkes en Van der VijverHopstaken, zoodat van een sterk veld gesproken kan wor den, dat nog is aangevuld met Dey- kersTeun Ooms. De koppelwed- striid gaat over 70 K.M. In het voorprogramma worden ver schillende eigen kracht-, klassement en afvalwedstrijden verreden, als mede een koppelachtervolging tus schen GroenewegenKlink en Bak kerEvers. H. R. C.-NIEUWS. H.R.C. I speelt a.s. Zondag zijn laatsten thuiswedstrijd voor de compe titie, bij een overwinning zal H.R.C. de tweede plaats op de ranglijst be zetten. Het elftal Is: Dijkshoorn. Stlns Bot Koster Stolk Roomeijer de Vries Heeris Nieuwstad Bakker de Schipper roepen, teneinde de toegewezen bonnen af te halen. De distributiestamkaarten van de be trokken arbeiders moeten worden medegenomen. Aanvragen schoenenbonnen. Personen, die dringend een schoenen bon behoeven en wier familienaam be gint met de letters T t.m. Z, worden in de gelegenheid gesteld te Den Helder op Maandag 31 Mei of Dinsdag 1 Juni a..s en te Anna-Paulowna op Dinsdag 1 Juni a.s. een aanvraagformulier af te halen en in te dienen. Zij, die reeds een aanvraag hebben ingediend, waarop nog geen beslissing is ontvangen, behoeven niet opnieuw aan te vragen. Sluiting kantoren op Hemelvaartsdag. De distributiekantoren zullen op Don derdag 3 Juni 1943 (Hemelvaartsdag) ge sloten zijn. De winkeliers, die op dien dag hun consumentenbonnen zouden moeten In leveren, kunnen dat doen: te Den Helder op Woensdag 2 Juni 1943, te Anna-Paulowna op Vrijdag 4 Juni '43, te Callantsoog op Woensdag 2 Juni '43 (des morgens). van Dok met zijn gade, nog vele jaren gegeven zijn, opdat hij straks zijn vonvoltooid" verleden w èl kan besluiten. Tenslotte onze Heldersche. neen, Alkmaarsche drieling. Wij waren het trio zoowaar haast ver geten. Wie denkt er in dezen tijd nog aan zulke genoeglijke dingen als rozige drielingen In een tijd van bitteren ernst en harde werkelijk heid. Het bericht zal b« menigeen een glimp van het verleden opge roepen hebben. Een glimp van den tijd. dat men nog naar de Brouwer, straat toog, teneinde de gelukkige moeder en de voorspoedige drieling te aanschouwen. En te overladen met suikeren weldaad, linnen weef sel en allerlei andere stoffelijke weldaden. De drieling leeft en groeit. Dwars tegen de ongunst der tijden en de verdrukking in worden het drie wereldburgers, die er mogen zijn. 't Juttersche bloed verloochende zich ook hier niet, ondanks de schrale rantsoenen. Mogen wij dit trio, dat min of meer van ons allen behoort, niet vergeten en het in zijn verderen loop aandachtig volgen. Zooals men ieder curiosum dient te volgen en zeker zoo'n lieftallig als dit. DEN HELDER. Nederl: Herv. Gem. Westerkerk, 10.30 u., ds. H. A. Enklaar. Evang. Vijzelstraat. 10.30 en 7.00 u., samenkomts. 12.15 en 2.30 u., Zondagsschool. Herst. Evang. Luth. Gem. 10.40 u., ds. J. B. Rijnders van Am sterdam (Hemelvaartsdag geen dienst). Evang. Palmstraat. 10 u., Zangdienst; 10.30 u., Cand. Borg- hardt. (Hemelvaartsdag 10.30 u., eerw. heer H. Heeresma. Chr. Ger. Kerk. 10 u. en 5 u., de heer J. Rebel. Oud Kath. Kerk. Geen dienst. Oud Geref. Gem. In de kapel te den Oever Dinsdags 1 Juni 7.30 u. n.m. ds. Kramp uit Graf horst. TEXEL. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., ds. Visser. Oosterend, v.m. 10.30 u., ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., ds. Wessel- ":k. vVaal, v.m. 10 u., ds. V. t' Hooft. Koog, n.m. 3 u., ds. Kok. De Cocksdorp, v.m. 10.30 u., ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10 u., ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10.30 u., ds. v. d. Veer. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., ds. Knot. Geref. Kerk. H.V. Oosterend, v.m. 10.30 u. en n.m. 3.30 u., ds. v. d. Plas. Geref. Kerk. Den Burg, v.m. 10 u., ds. v. d. Leer; n.m. 3 u., Cand. Pos. Oosterend, v.m. 10 u., Cand. Pos; n.m. 3 u., ds. v. d. Leer. Ned. Herv. Gem. Schagen, 10 u., ds. Kapteyn (Doop). Valkkoog, 3 u., ds. Witkop. Broek op Langendijk, 10 u., ds. Koole; 7 u., ds. de Vos. Zuid-Scharwoude, 3 u., ds. Tuinstra, van Alkmaar. Wieringerwaard, 10.30 u., de heer Kalis; 11.30 u., Zondagsschool. Anna-Paulowna, 10.15 u., ds. v. Kuiken (Bevestiging). Veenhuizen, 10.30 u., ds. de Mooy. Nieuwe-Niedorp, 3 u., de heer van Noordennen. Middenmeer, 2.30 u., ds. Meijer Drees (Doop). St. Maartensbrug, 10.30 u., mej. J. v. d Veen. Schagerbrug, 10.30 u., ds. Witkop. Haringhuizen, 10.30 u., ds. v. Biemen. Kolhorn, 11.30 u., Zondagsschool; 2 u., ds. et: Biemen. Barsingerhorn, 9.45 en 10.30 u., Zon dagsschool. Oudkarspel, 10.30 u., ds. Nell. Dirkshorn, 3 u„ ds. Nell. Breezand, 3.30 u., ds. v. Kuiken (van Amstelveen) H. A. Warmenhuizen, 2.30 u., ds. Roobol. Westerland, 7.30 u., ds. van Beek. Hoogwoud, 10.30 u., ds. Kreb. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, 7.30 u„ ds. Oosterbaan. N. Niedorp, 10.30 u., da. Rothfusz. Br. op Langendijk, 3 u., da. Rothfusz. Hippolytushoef, 10 u., ds. Lugt. Geref. Kerk. Schagen, 10 u. en 2.30 u,, ds. J. v. d Mije. Kolhorn, 10-u. en 3.30 u., ds. J. H. Donner (van Broek op Langendijk.) Heerhugowaard, 10 u. en 3 u., ds. B. Richters. Broek op Langendijk, 10 u. en 3 u., cand. Oostzan. Noordscharwoude, 10 u. en 4.30 u., cand. G. P. v. Arkel (van Huizum). Evangelisatie. Schagen, 10.15 u. en 3 u., de heer van Helden. Breezand, 10 u. en 3.30 u., de heer Boon. Schagerbrug, (in C Herv. kerk), 2.30 u„ de heer E. L. de Witt. Wieringerwaard, (zaal Breed), 10.30 u., de heer E. L. de Witt. Schagerbrug (Maandagavond 7.30 u.), bijeenkomst Chr. Jongemannenver. Bergen (E.V. Maranatha), 10.30 u., ds. W. J. van Elden (van Haarlem). Hippolytushoef, 10 u. en 4.30 u., de heer O. Deen. Den Oever, 10 u., de heer C. N. de Graaff. Vrije Ev. Geref. Gem. Alkmaar, Doelenstr. 3, 10 u. en 8 u., ds. Ruys. Warmenhuizen, Fuik 1, 4.15 u., ds. Ruys. Chr. Geref. Gem. Broek op Langendijk, 10 u. en 3 u., leesdienst. ZONDAG 30 MEI Nieuws: 8.30, 12.00, 18.30 en 21.10 (Hilv. I). 19.45 en 21.45 (Hilv. II). HILV. I 414.4 m. 7.30 Balletmuz. 8.00 De zin van het boer zijn. 8.15 Progr.-overz. 8.45 Omr. Harmonieork. e. h. koor v. d. Nederl. Arbeidsdienst. 9.30 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.30 Klankbeeld: „Van Rheinsbtrg naar Sans-Soucl". li 30 De Stem der S.S. 11.45 Neerl. stem v. h. front. 12.00 Act. praatje. 12.15 Nederl. Kamerkoor. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconc. 14.00 Prisca kwartet e. sol. 14.50 Zang en plano. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Piano en ork. 16.00 De Melodlsten, sol. e. gram. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Marschmuz. 18.00 De Nederl. Taalclub. 18.30 Sportber 18.45 Marschen. 19.00 Sport v. d. dag. 19.15 Anton Bruckner progr. 20.00 Omr. ork. e S0L?1,,15,MuseWe 0rk- 21-45 Meifeest. i :5 m' 7-30-8-45 Zie Hilv. I. 8.45 De Tooverbal. 9.15 Meisjesklasse met planobegeleiding. 9.45 Pianocomp. v. Ed- ward Grieg. 10.00 Godsd. ultz. 11.00 Salon- San' grf,m',„1?00 Act- Praatje. 12.15 Klaas van Beeck. 12.30 Een soldaat spreekt tot de Jeugd. 12.45 Klaas van Beeck. 13.00 Nederl. verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?" 13.15 Artistendroomen, bont progr. 14.00 De eenvoud der wijsheid, luisterb. 14 45 Maastr. Sted. Ork. 15.00 Voetbalrepor- tage. 17.00 Godsd. uitz. 17.45 Sp. v d dag ,C,'L?0,l ?dprsatje' 18 00 Melodieën uit een uitstalkast. 18.45 Als ik 't voor 't zeggen ?sf« r De Lente is terug, gev. progr. 19.55 Revue ork. 20.00 Eng. ultz.: Dutch mSi <voor de Radio-Centr. Marcel Wltirisch). 20.15 Omr. Symph. ork. e! Beethoven. v._Ludwig v. wijding. v UUUWlg V# 21.45 Act. besch. 22.05 Avond- Nieuws: maandag 7.00, 31 MEI 8.00, 12.45, 16.45, 18.30 en 21.10 (Hilv. I); 19.45 en 21.45 (Hilv. II). n^LV" I- 414-4 m- 6 45 Vroeg begin 7 10 Ocht gymn. 7.20 Musette-orklsten "pelen 7.45 Progr.-overz. 8.15 Ochtendklanken 9 Groote solisten sp. kleine comp. omLÏ'Ï? fnV™'. dag' l0 00 °ns lledle b5 uw werk Syvestre Trio nTkr» hand 10'» éi é5Wou°tregrs.CS £°t° 13.10 Viool, altviool en cello i*? 4o 15.00 Spel voor voetlicht en camera ii i* Wlls' 17 00 Solistenconc. 17.45 Van heinde en verre klinw 1/ an 8.15 Sportnieuws. ttSMdSKS Voor 'de'hu'tsvTOUw^i^i^^^^'^^p^"^2'' gram. 12.30 Op bezoek i, af y Kok e- volkstuinders. 20.00 Amu L t v' Avondwtldlng 1-45 Act' escfl' 22.05

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2