DAGBLAD VOOR De aanval op Pantelleria. Van overgave geen sprake. Italië drie jaar in den oorlog. Successen der Italiaansche marine. Zware verliezen bij Koeban-bruggehoofd. 47 Sovjet-landingsbooten tot zinken gabracht. Keuringen voor Waffen-S.S., het Legioen en de Landwacht. Extra boter voor de jeugd. VRAGEN Wie zijn voorgeslacht niet eert, is zijn eigen naam niet weerd." Sibbekunde en haar nut. STADSNIEUWS. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.Y. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lünen). Postrekening 449041. DONDERDAG 10 JUNI 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 133. 2 pagina's. Aan het Italiaansche legerbericht van p Juni ontleenen wij het volgende: Het garnizoen van het eiland Pantel leria, dat in den loop van gisteren heeft bloot gestaan aan een ononder broken luchtbombardement, heeft niet geantwoord op de sommatie van den vijand zich over te geven. Het eiland werd ook hevig gebombardeerd door een groote formatie oorlogsschepen. Ken vijandelijk vaartuig werd door onze bommenwerpers getroffen. Een vijandelijke luchtaanval op Car- bonia en omgeving deed eenige gebou wen instorten en veroorzaakte eenige branden. Er zijn enkele slachtoffers. Bijzonderheden over den aanval. ROME, 9 Juni. In aanvulling op het Italiaansche weermachtbericht wordt officieel nog het volgende mede gedeeld: Na de bezetting van Tunesië stond het eiland Pantelleria logischerwijze bloot aan de aanvallen van den vijand, die probeerde deze hinderpaal voor de scheepvaart door het Kanaal van Si cilië uit den weg te ruimen. Het offensief had blijkbaar ten doel de verdedigingsinstallaties en het weer standsvermogen van het garnizoen op het eiland te verzwakken om hen tot overgave te dwingen of den afweer bij een eventueele landing te verlammen. Doch het dappere garnizoen heeft de aanvallen met de grootste paraatheid afgeslagen en daardoor alle plannen van den vijand verijdeld. Vanaf 9 Mei tot en met gisteren werd het eiland viermaal van zee uit beschoten en was het 't doel van 140 luchtaanvallen. In de afgeloopen dagen deed de vijandelijke luchtmacht gemid deld twaalf aanvallen overdag, terwijl de nachtelijke aanvallen zonder onder breking werden voortgezet om den ver dedigers geen oogenblik tot rust te la ten komen. De kustafweer en de lucht doelartillerie van het eiland zijn on vermoeid bezig en hebben den vijand een verlies van 116 vliegtuigen toege bracht, die met zekerheid zijn neerge schoten. Bovendien kreeg een vijande lijk schip een zwaren treffer. Aan de zijde der soldaten, matrozen en vliegers houdt de bevolking van Pantelleria geheel onbaatzuchtig stand door met trots alle offers en ontberin gen te dragen. Gisteren wierp de vij and pamfletten neer met een door ge neraal Spaatz geteekenden oproep van het Engelsch-Amerikaansche hoofd kwartier om zich-over te geven. Men. kan zich voorstellen wat voor een ant woord daarop de admiraal, die het be vel voert op het eiland en over het garnizoen, gegeven heeft. De dappere verdedigers van Pantelleria zijn vast besloten den vijand de verwachte lan dingspoging duur te laten betalen. Aan den vooravond van den tiendèn Juni, op welken dag het vierde oorlogs jaar voor Italië begint, staat de geheele Romeinsche pers in het teeken van de zen verjaardag, die gevierd wordt als de dag der Italiaansche marine. De La- voro Fascista schrijft, dat het Italiaan sche volk, dat zich eendrachtig om den Duce schaart, het vierde oorlogsjaar in gaat met de viering van de roemrijke daden zijner marine. De bladen leggen den nadruk op den vastbesloten wil tot strijden en over winnen van hut Italiaansche volk en op den arbeid der. marine, van welker verrichtingen een indrukwekkend ge tuigenis wordt afgelegd door het ver- leenen van onderscheidingen aan leden der marine en het getal der verliezen aan menschen bij de vloot. Na het derde oorlogsjaar. De bladen van Donderdag wijzen naar aanleiding van den derden ver jaardag van ltalië's deelneming aan den oorlog op de onveranderlijken wil van Italië om tezamen met den spi- partner Duitschland de eindoverwin ning te bevechten. Ter gelegenheid van den dag der ma rine wordt van officieele zijde een sa menvattende statistiek over de verrich tingen en de successen der Italiaansche vloot gepubliceerd. Van 10 Juni 1940 tot 31 Mei 1943 hebben de aan de op pervlakte varende strijdkrachten der Italiaansche marine den vijand gevoeli ge verliezen toegebracht. In totaal zijn 354 schepen met een to talen inhoud van 1.387.018 ton wat be treft de koopvaardijschepen en een to tale waterverplaatsing van 366.113 ton wat betreft de oorlogsschepen tot zin ken gebracht en 79 schepen met een 12 inhoud van 98.660 ton wat be treft de koopvaardijschepen en een to tale waterverplaatsing van 358.570 ton wat betreft de oorlogsschepen bescha digd. in totaal dus door de duikbootvloot tot zinken gebracht 208 schepen met een totale waterverplaatsing van 168.279 ton voor de oorlogsschepen en 1.236.626 ton voor de koopvaardijschepen. Be schadigd 28 schepen met een totale wa terverplaatsing van 135.200 voor de oor logsschepen en 78.000 ton voor de koop vaardijschepen. Sinds het begin van den oorlog heb ben zich in totaal 29 zeegevechten tus- schen aan de oppervlakte varende sche pen afgespeeld. Voorts hebben de Itali aansche stormstrijdkrachten zes onder nemingen tegen den vijand uitgevoerd, de eerste in de Soedabaai op 26 Maart 1941, de tweede in de haven van Malta op 26 Juli 1941, de derde in de haven van Gibraltar op 20 September 1941, de vierde in de haven van Alexandrië op 19 December 1941, de vijfde in de haven van Gibraltar op 18 September 1941 en de zesde in de haven van Al giers op 12 December 1942. DE VERLIEZEN DER ITALIAANSCHE MARINE. Officieel worden de volgende totale verliezen van leden der Italiaansche marine, van 10 Juni 1940 tot 30 April 1943 bekend gemaakt: Officieren gesneuveld 244, vermist 790, gevangen genomen 682, in totaal 1716; gewond 540. Onderofficieren: gesneuveld 523, ver mist 2272, gevangen genomen 1600, in totaal 4395; gewond 768. Bootsmaten: gesneuveld 474, vermist 2047, gevangen genomen 1569, in totaal 4090; gewond 768. Matrozen: gesneuveld 1943, vermist 9133, gevangen genomen 8070, in totaal 19.146; gewond 3325. Totaal gesneuveld 3184, vermist 14.242, gevangen genomen 11.921. Totale verliezen 29.343, gewonden 5401. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 9 Juni (D.N.B.) - Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Aan het Oostelijk front vonden giste ren geen gevechten van beteekenis plaats. Tijdens de gevechten aan hat Koe- banbruggehoofd in de afgeloopen veertien dagen, waarbij de Sovjets dertien divisies infanterie, drie in fanteriebrigades, zes pantserforma ties en sterke vliegerstrijdkrachten in den strijd brachten, leed de vijand zeer zware verliezen aan menschen en materiaal. Alleen honderd pant serwagens en 350 vliegtuigen wer den vernietigd. Vliegende artillerie heeft gisteren aan de Oostkust van de Zee van Azof 47 landingsbooten der Sovjets tot zinken gebracht. In den centralen sector van het Ooste lijk front werden bij een poging der Sovjets onze vliegvelden en ravitaillee- ringssteunpunten te bombardeeren 75 Sovjetvliegtuigen neergeschoten, waar van alleen elf door Spaansche jagers. In totaal verloor de vijand in het Oosten gisteren 141 vliegtuigen. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeeren in den nacht van 8 op'9 Juni haveninstallaties aan de Algerijn- sche kust. ROOSEVELT OVER DEN GASOORLOG. Een alibie voor eigen plan? Roosevelt heeft verklaard, dat de spilmogendheden naar allen schijn voor bereidingen treffen voor het gebruik van gis. Zouden zij met den gasoorlog beginnen, dan zouden onmiddellijk ver geldingsmaatregelen worden genomen. Het is, zoo verklaart men te Berlijn, niet de eerste keer, dat van vijandelijke zijde dergelijke beweringen worden ge lanceerd. Wanneer de president der Vereenigde Staten deze tot de zijne maakt, spreekt daaruit een zekere ner vositeit, misschien ook de wensch zich en zijn bondgenooten a priori een alibie te verschaffen voor een eventueel in die richting gaand eigen plan. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuw den), die lichamelijk zoowel als geeste lijk goed ontwikkeld zijn en zich ge heel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook Alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nedejjjand of bu het SS-Wachtbatail- lon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 18—30 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 9—14 uur: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18 Juni 9—12 uur: Breda, restaurant „Modern", Markt. 18 Juni 15—18 uur: Den Bosch, hotel „Noord-Brabant", Markt 45. 18 Juni 912 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmontstraat 16. 18 Juni 15—18 uur: Arnhem, café „Royal." 20 Juni 9—12 uur: Hengelo, café „Mo dern", Spoorstraat 18. 20 Juni 15—18 uur: Zwolle, hotel „Gei tenbeek," 21 Juni 9—12 uur: Assen, Concerthuis aan de Vaart. 21 Juni 15—18 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 22 Juni 9—12 uur: Leeuwarden, huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9—14 uur: Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9—13 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9—14 uur: Amersfoort, Polizei- durchgangslager, Leusderweg. 26 Juni 9—14 uur: Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Een overzicht van de zaal tijdens de Zondag te Groningen gehouden vormingsbijeenkomst van de N.S.D.A.P. en N.S.B. Bildarchlv Arbeitsbereich der NSDAP-Stapf-Pax m Van 9 Juni tot en met 9 Juli a.s. geeft de bon „Boter 28A" recht op het koopen van 250 gram boter of margarine voor personen van 4 tot en met 20 jaar. Bon „28B Boter" geeft recht op het koopen van 125 gram boter of margarine voor kinderen beneden 4 jaar. Door de aanwijzing van de bovengenoemde bonnen wordt thans ook het extra rantsoen boter voor de 60-daagsche periode van 10 Mei tot en met 9 Juli a.s. beschikbaar gesteld. RIJWIELVERVOER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De Nederlandsche Spoorwegen deelen mede, dat de afgifte van rijwielkaarten van 1.30 van 10 Juni tot en met 16 Juni en van 30 Juni tot en met 6 Sep tember wordt gestaakt. Deze maatregel is genomen, omdat den laatsten tijd een zoo algemeen gebruik van de duurste rijwielkaarten is gemaakt, dat de Spoorwegen onmogelijk het enorme aantal rijwielen op de gewenschte wijze konden vervoeren. Bovendien is de maatregel genomen ter voorkoming van treinvertragingen. Uit het bovenstaan de zal men kunnen opmaken, dat de uitgifte juist gestaakt is gedurende de Pinksterdrukte en zomervacanties. Men kan nog wel gebruik maken van de rijwielkaarten van 40 en 80 cent. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. DE HULPVERLEENING AAN ROTTERDAM. Het prachtige gebaar, waarmede het Nederlandsche volk de dij de ramp van 31 Maart 1.1. in Rotterdam getroffenen tegemoet is getreden, heeft het mogelijk gemaakt dat de nood hier op grootscheepsche wijze kon worden gelenigd Uit den over vloed van goederen, die zijn binnen gestroomd, konden sedertdien vele honderden reeds worden voorzien van huisraad, kleeding. dekking en andere nuttige artikelen. Vóór het echter zoover was, moest het noo- dige herstel-, schoonmaak- en sor- teerwerk worden verricht, hetgeen uiteraard eenigen tijd vereischte. Het Nederlandsche volk heeft ech ter niet alleen in natura, doch ook met geld een schitterend bewijs van zijn medeleven gegeven. Daardoor kan binnen enkele dagen een begin worden gemaakt met de uitreiking van zoogenaamde waardebonnen, waarop de goederen die in de bij eengebrachte voorraden niet aan wezig zijn. bij winkeliers kunnen worden betrokken. Op deze wijze krijgen de artikelen, die alleen voor getroffenen zijn gereserveerd, hun bestemming. Werk je in een fabriek of op een kantoor? Zit je op een HBS of op een am bachtsschool? Is je vader industrieel of arbeider? Verdient hij duizend of honderd gul den per maand? Om deel te nemen aan een weer- spdrtkamp behoeven deze vragen niet beantwoord te worden. De weersportkampen staan open voor iederen Nederlandschen jongen van 16- 18 jaar. Kosten zijn aan de kampen niet ver bonden. De "kampen duren een maand. Werkgevers en scholen moeten vrij geven. Werkgevers moeten loon doorbetalen. Werkgevers mogen deze maand niet van de vacantie aftrekken. Iedere Nederlandsche jongen een maand naar een weersportkamp. Meldt je aan bij het bureau voor Germaansche weersportkampen, Haar lem, Spaarne 94 en Amsterdam, Wil- lems Parkweg 186. De oudste inwoonster van ons land mej. Mieke Stenfert te Dieren is Dins dag 104 jaar geworden. Velen kwamen haar bezoeken. De loco-burgemeester bezocht haar namens het gemeentebe stuur, dat een taart had gezonden. De 23.-jarige mej. K. uit Eindho ven is tusschen Den Bosch en Eindho ven uit een trein gevallen en ernstig verwond in een ziekenhuis opgenomen. BU onze Vrijwilligers. Het soidaten- orkest speelt, de bevolking luistert aandachtig toe SS PK Móbius O-H-P m j_j ET is wijlen Dr. van Balen Blan- AJ ken geweest, die., bovenstaande spreuk eens heeft neergeschreven en hij gaf daarmee aan de voorvechters voor het behoud van de eigen cul tuur een schoon en waar devies. Meer en meer, gelukkig, gaan de oogen open van de bewoners van ons lage land voor de schoonheid van de geestelijke en stoffelijke nalatenschap onzer voorouders en het zijn in dit opzicht vooral de historische genoot schappen en niet in het minst de Westfriesche Styk, die baanbreken^ werk verrichten. Echter om zijn voorgeslacht te kun nen eeren is het toch wel een eisch, dat men het ook ként en daar bij de meeste menschen deze kennis meestal ophoudt bij grootvader en grootmoe der, is het doel van deze serie arti keltjes hen te leeren hoe zij kunnen nagaan wie hun vroegere voorouders zijn geweest. In geleerde taal wordt de kennis van het voorgeslacht aangeduid met den term „genealogie,1 maar aangezien dit woord zich niet bepaald leende voor den volksmond, heeft men gezocht naar een Nederlandsche uitdrukking en deze gevonden in „sibbekunde". Veel is er over dit woord geschreven en gewre ven, de geleerden uit Holland, in de engere beteekenis van de twee provin cies, waren het er over eens dat het geen „Hollandsch" woord was en in derdaad is „sibbe" een term, die we hier niet meer kennen. Maar in Fries land en de Oostelijke provincies is het wel bekend en omdat er zich geen an dere passende uitdrukking voor „genea logie" aandiende, is „sibbekunde" ge bleven en reeds in korten tijd in het spraakgebruik opgenomen. „Sibbe" wil zeggen een familie in den meest uitgebreiden zin. In onze omge ving kent men daarvoor de uitdruk king „in de permetatie zijn," een ver haspeling van het Fransche woord „pa- rent". Met „permetatie" of „parentatie" wordt een zuiver begrip van familie bedoeld. Een neef van 'n aangetrouwden zwa ger bijvoorbeeld is niet meer in de fa milie. maar toch wel „in de permeta tie," hij behoort dus ook tot de „sibbe". Een „sibbe" is derhalve een kring van familieleden met de aangetrouwde geslachten inbegrepen. HET is nu allemaal goed en best, da* we gaan probeeren uit te zoeken wie onze voorouders waren en velen zullen dat werk wellicht opvatten ais een interessante liefhebberij, maar welk nut kan het ons opleveren? zoo hoo- ren we den nuchteren practicus, wien alle romantiek vreemd is. al vragen. Daarop kunnen we antwoorden, dat het beoefenen der sibbekunde vele'nut tige zijden heeft. De voornaamste is wel, dat we op de hoogte komen van allerlei eigenaardigheden van onze fa milie. We leeren de lotgevallen van onze voorouders kennen, waar ze van daan kwamen, hun beroep en veelal komen we iets te weten over erfelijke eigenschappen en ziekten. Uit het een en ander kan men dan zijn conclusies trekken. Maar de beoefening der sibbekunde heeft ook ander nut, „Van beteren „komaf" zijn." HOE vaak hoort men menschen niet toespelingen maken op hun beteren ..komaf". Ze gaan dan prat op een dub belen naam of bezitten misschien een voorvader, die in het openbare leven als geleerde of politicus op den voor grond is getreden. Beoefening van de sibbekunde is een prachtig geneesmiddel tegen dergelijke looze dikdoenerij. Want laten we eens nagaan: ieder onzer heeft twee ouders, vier groot ouders, acht overgrootouders, zestien betovergrootouders, enzoovoorts, die ons allen, wat de banden des bloeds be treft om het maar eens deftig Uit te drukken even na zijn. En kijkt de meneer of de dame, die zoogenaamd van „beteren komaf" is, dan na wat voor menschen dit allemaal geweest zijn, dan zal hij of zij erva ren, dat de „beterè stand" zich veelal beperkt tot enkelen van hen en het is toch te mal daarop prat te gaan! En wat de dubbele namen betreft, het onderzoek zal uitwijzen dat deze in de meeste gevallen ook niets om het lijf hebben en weer heelemaal geen ga rantie zijn voor den goeden „komaf". Vroeger vóór de invoering van den burgerlijken stand, ging het met het aannemen van namen heel gemakkelijk. Als men daartoe lust had, nam men er een naam bij, al dan niet uit overwe gingen van practischen aard. Het nu uitgestorven geslacht van de Snouck van Loosens te Enkhuizen heet te bijvoorbeeld eerst heel gewoon „Van Loosen". Toen in 1793 mej. Cornelia Petronella van Loosen trouwde met Jhr. Samuel Snouck, noemde deze zich meteen Snouck van Loosen. Ook de kinderen kregen dezen naam. GAAN we zoo aan het snuffelen en uitzoeken, dan komen we tot de op het eerste gezicht wel wat ver bazingwekkende conclusie, dat alle Ne- derlancjsrs familie van elkaar moeten zijn zij het dan in een zeer verren graad. De tegenwoordige generatie had om streeks 1800 16 betovergrootouders. Met iedere generatie wordt dit getal ver dubbeld, zoodat men in 1700 256 voor ouders bezat, in 1600 4.096, in 1500 32.766, in 1400 262.144, in 1300 4.194.304 en in 1200 33.554.432! Verder zullen we maar niet gaan. Als we nu weten, dat de bevolking hier te lande omstreeks 1200 ongeveer 33.000 zielen telde, dan moeten we dus op duizend manieren van deze menschen afstammen, wat inhoudt, dat het Ne derlandsche volk eigenlijk één groote „sibbe" is De sibbekunde leert ons ook, dat de meeste Nederlanders wel een droppel buitenlansch bloed in de aderén hebben. In den loop der jaren kwamen hier handwerks\eden of soldaten uit alle Europeesche landen, die hier hun geluk trachtten te zoeken. Ze vermengden zich met de bevplking en het resultaat is, dat er een betrekkelijk gering per centage „rasechte" Nederlanders is overgebleven. Volgens de statistiek zijn de cijfers voor ons volk als volgt: 40 pet. zuiver Nederlandsch, 25 pet. Duitsch. "20 pet. Z.-Nederlandsch, 6 pet. Fransch, 2 pet. Engelsch, 4 pet. uit andere Europeesche volken en 3 pet. van niet-Europeesch ras. De bovengenoemde 40 pet. wordt wel hoofdzakelijk ingenomen door de platte landsbevolking, die zich weinig met vreemde elementen heeft vermengd, wat voornamelijk te danken is aan de isolatie van de boerendorpen en ook wel aan de strenge tradities der be woners. VERDUISTER GOED. Deze wepk van 21.455.30 uur Maan op 12.33, onder 2.25 uur. 11 Juni: Eerste kwartier. NIJMEGENAAR ZETTE DE BLOEMETJES BUITEN. Dinsdagavond heeft in een café te Amsterdam tusschen bezoekers een vechtpartij plaats gehad. Een 33-jarige grossier in bloemen uit Nijmegen kreeg daarbij een toeval, waarvoor hij in het Binnengasthuis is behandeld. Na deze behandeling is hij ter ontnuchtering aan het politiebureau Singel in bewa ring gesteld. Vrienden van dezen gros sier hadden inmiddels aan de politie de mededeeling gedaan, dat hij was be roofd van pl.m. 10000. De vechtende bezoekers e.a. werden gefouilleerd, ech ter zonder dat dit resultaat opleverde. Toen de grossier gistermorgen wat bij zijn positieven kwam, verklaarde hij, dat hij van ongeveer 3000 was geroofd. De recherche is thans bezig om deze zaak uit te zoeken. JEUGDIGE POLITIEAGENTEN STALEN UIT SPOORWAGON. Drie jeugdige agenten van het Amster- damsche politiebataljon, resp. 19, 20 en 21 jaar oud, zijn door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot elk tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. In het geval bij den jongste werd de gratie clausule toege past. Zij hadden, terwijl zij bewakingsdienst hadden op het spoorwegemplacement in den Watergraafsmeer, ?es doozen, elk inhoudende bijna zes pond bonbons, en twee doozen chocoladereepen gestolen uit een wagon, die zij hadden openge broken. De officier had tegen de agen ten straffen van 8, 10 en 8 maanden ge- eischt. HET PRIJZEN VAN MEUBELEN. Zooals bekend is dienen meubelen, welke geëtaleerd worden of ten ver koop voorradig gehouden worden, van eén duidelijk zichtbare prijsaanduiding voorzien te zijn. De meening blijkt bij enkelen post te hebben gevat, dat ver schillende soorten meubelen niet onder dit voorschrift zouden vallen. Teneinde misverstanden te voorko men, deelt de gemachtigde voor de prijzen mede, dat alle meubelen, dus ook riet- en tuinmeubelen zoowel als antieke- en gebruikte meubelen als ook de z.g. kleinmeubelen van een prijs aanduiding voorzien moeten zijn. 'T JUBILEUM VAN OOME JAN EN TANTE MAARTJE. Echtpaar Van Dok in de bloemen en de brieven. Gisteren hebben Jan van Dok, de voorzitter van de zeeriddersvereeniging „Moed Volharding Zelfopoffering" en zijn echtgenoote hun huwelijksjubileum gevierd en zooals te verwachten was, heeft het hun op dien 9en Juni aan be langstelling niet ontbroken. Integendeel, van heinde en verre waren de blijken van sympathie binnengekomen en toen wij des morgens eeen bezoek aan Bas- straat no. 6 brachten, was de woning in een klein lusthof van bloemen her schapen. Het bleek, dat „Jan de Waterrot" in derdaad over een groote mate van popu lariteit beschikt. Dat bleek ook, nu zoo'n groot deel der zeeridders, hetzij door evacuatie, hetzij door andere oorzaken, niet meer in Den Helder aanwezig is. Daar waren schriftelijke gelukwen- schen van autoriteiten en vrienden, van oud-leden en leden der redders- vereeniging. Daar waren gelukstele grammen en er werden aardige ver rassingen, in eetbaren- en anderen staat binnengebracht. Moeder van Dok was er zonder meer confuus van, vooral toen op een gegeven moment een tele gram binnenkwam van de hoogbejaar de mevr. Robertson, bij wie zij haar eersten dienst vervulde „Oome Jan" zat er maar stilletjes bij en glunderde. En hij zorgde er voor, geassisteerd door zijn dochter, dat nie mand iets te kort kwam. De heer Egner vertegenwoordigde het Heldersche Reddingsfonds, terwijl van „Moed Volharding Zelfopoffering" de bestuursleden C. Roetman en P. Pieterse aanwezig waren. Voorts twee leden van de vereeniging, benevens de heer A. C. van Kampen, de redacteur van „De Stormklok," het maandblad van het Dorus Rijkers Fonds. Het was de grijze heer Roetman, die een even korte als kernachtige speech afstak en den voorzitter huldigde. Hij sprak de hoop uit, dat het 't echtpaar Van Dok gegeven moge zijn ook het volgend huwelijksjubileum te vieren en eerde de daden, die Van bok eens deed in het belang van anderen. De heer Rietman besloot zijn harte lijke toespraak met den wensch, dat men spoedig allen vereend weer in Den Helder aanwezig zal mogen zijn en dat onder betere omstandigheden dan thans. De heeer Van Dok dankte daarop den spreker. Hierna bleef men nog eenigen tijd ge noeglijk bij elkaar. De een vertelde dit en de rnder dat. Pieterse klaagde z'n nood, dat er geen visch was en hij dus z'n klanten niet kon bedienen en Oome Jan vond het jammer, dat er zich geen gelegenheid meer voordeed menschen uit het water te halen. Hét werd een zeer genoegelijk uurtje, waarna men plaats maakte voor ande ren. En zoo zal het den geheelen dag wel gebleven zijn, want Jan de Water rot heeft vele vrienden en ook des mid dags en des avonds ,zal het hem aan be langstelling niet ontbroken hebben. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bi) contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. burgerlijke stand. Bevallen: J. Remijnse—van Rossum izm. H. Oomen—Dreewes (d.) t. S. de Maagd—Gerritsen (z.) t. Romkes— Unk (d. at Getro.uwd: D. R. Ingelse en A. J. Eekhart. T Ondertrouwd: A. Guliker en S. J. Kuijper. L. Kruit en C. Nomen. W. Roomeijer en A. Leegwater. W. A. Uijle- man en T. Wijnstra. F. Felkers en A. Timmermans. C. van der Leek en C. C. Speijer. HELDERSCH DISTRICTS-ELFTAL I SAMENGESTELD. De laatste voetbaldag van dit seizoen nadert en deze dag zal voor den Hel der en omstreken het hoogtepunt van het seizoen worden. Op den 14den Juni komt n.1. de volledige Volewijckers- ploeg naar Den Helder om aldaar het Heldersche Districts-elftal te bestrijden. Ondanks het feit dat deze Volewijc- kers-ploeg nog beter zal zijn dan de DWS-combinatie, zijn wij ten aanzien van het eindresultaat niet pessimistisch. Deze wedstrijd, die in het kader van den derden Techn. dag plaats vindt, is goed voorbereid en de grootste tegenstelling met de eerste maal is dat men nu een kern heeft. 9 Een kern in het elftal en daarom heen heeft men kunnen bouwen. Als resultaat van het bouwen wordt het volgende elftal gepresenteerd: Keuter, d.; Bot en Teekelenburg, a.; Himpers, Tromp en Ronneijer, m.; Schoorl, Vonk, Lindenbergh, Gast en Krab, v. Wij weten het wel, de critici zullen over de achterhoede en middenlinie maar weinig hebben te zeggen. Deze onderdeelen zijn wel in orde, maar over de voorhoede zal nog wel even een „woordje" worden gesproken. En inderdaad geeft deze linie ook wel re den tot praten. Maar laten wij toch nimmer vergeten dat de elftal-commis sie hier voor een moeilijke taak stond. De gekozen voorhoede kan voor een verrassing zorgen en kan teleurstellen, doch van elke andere voorhoede, welke de commissie zou kunnen kiezen, kan hetzelfde verwacht worden. Het elftal zal a.s. Vrijdagavond de laatste bijeenkomst en training onder gaan, waarbij Mijnders van Schagen en DTS de leiding heeft. De reserves voor a.s. Maandag zijn: Dijkshoorn, Booy, Beekhoven.* Stins, Grootes, Rottier en Heeres. Een adspirantenwedstrijd vooraf. Voor den wedstrijd vindt een adspi rantenwedstrijd plaats tusschen het Heldersche adspirantenelftal en het Alkmaarsche. Dus spelers van Helder en HRC gecombineerd tegen Alcmaria en de Boys. Ook de jongeren kunnen dus in genomen zijn met een comité, zoo als hier in den Noordkop zetelt. Het kan niet anders of in de toe komst zullen de vruchten geplukt kunnen worden van hun sportief werk. UIT JUTTEN IN EEN SCHILDERSWERKPLAATS. De Heldersche los-werkman J. Z. had op 4 Maart 's avonds eens een kijkje genomen in de schilderswerkplaats van den heer Schellinger aan de Kei zerstraat en hij ontdekte daar een 40- tal busjes vloerlak, die hij maar mee naar huis nam. Doch Z. liep tegen de lamp' en -dgjjr halve moest hij Dinsdag te Alkmaar voor de rechtbank verschijnen. Tevens was hem ten laste gelegd, dat hij eenige bonnetjes had gestolen van zekeren Hoogewerf. Het eerste feit gaf verdachte vol komen toe, maar het andere niet. Neen, visschersjongen! die bonnetjes had hij gekocht van een „Probeert u dien jongen dan eens te vinden!" spoorde de president aan. „Eiken dag sta ik op den uitkijk, maar ik zie hem maar niet, Edelachtbare!" verkondigde Z. onder groote vreugde van de toehoorders. De eisch was 7 maanden, waarna mr. Burlage clementie bepleitte. TWEE GELEGENHEIDSSLAGERS. J. C. v. d. Weerd, schrijver te Den Helder en J. P. J. Zegvaart, uitvoer der van bouwwerken te Haarlem, had den een eigen methode gevonden om thuis een extraatje op tafel te krijgen, zij het, dat de methode op zichzelf zoo oud is als de dag: ze hadden een schaap gekocht voor de slacht. V. d. Weerd kon het om te beginnen financieel niet af en Zegwaart had hem geholpen de koopsom bijeen te krijgen. Slachten had de laat ste nog nooit bij de hand gehad en hij had zich daarom beperkt tot het vast houden van het dier en het afslachten. Dat laatste zal ook wel niet al te vak kundig zijn geschied, maar voor eigen gebruik schijnt men het tegenwoordig niet al te nauw te nemen. V. d. W., die aanvankelijk had bekend het dier te hebben geslacht, deed een nieuwe vondst: hij had die bekentenis afgelegd in zijn zenuwachtigheid, de werkelijke slachter was de groote onbe kende. Maar dat fabeltje is ook al oud en de rechter geloofde het niet. Het ein de was 6 maanden voor beiden. KONIJNEN EN EEN VARKEN GESTOLEN. Er waren nog meer heeren uit Den Helder, die hun vingers niet thuis hadden kunnen houden, namelijk de los-werkman W. J. v. B. en zijn col lega J. B. Eerstgenoemde had op 22 Maart uit een motorschuit, die in het Kanaal lag. één kilo koffiesurrogaat gestolen en voorts op 4 en 16 Maart eenige knoij- nen uit de benauwenis van hun hok ken gehaald. Eisch: 4 maanden. De andere delinquent had een fiets uit de Lomboksteeg gepikt en later een varken gestolen en geslacht. Omdat hij ook nog voor den economischen rech ter moet verschijnen eischte de offi- CieLtegcn dezen verdachte 10 maanden. Mr. Buiskool bepleitte clementie, waarna de uitspraak werd bepaald op li Juni. EEN KLEIN VARKENTJE EN EEN GROOTE STRAF. o„F'itWt w d',Ham te Wieringcrwaard en E. J. Mandemaker te Barsingerhora hadden samen een varkentje gekocht en het beestje opgefokt met afval. Toen het dier rijp was om tot spek en carbo- L worden verwerkt, was het ge- slacht. Eigenlijk hadden ze gemeend, dat zoo iets wel mocht. Inmiddels weten ze nti beter want M., die, als slagersknecht, het slachten voor zijn rekening had ge nomen, hoorde zich veroordee'en tot i'm,aande"' terwijl v. d. H. zijn aandeel boeten2 4 maanden zal moeten

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1