DAGBLAD VOOR GROOTE SLAG AAN HET OOSTELIJK FRONT ONTBRAND. Een goede oogst verwacht. f V sf Jeugdvormingsoord van het N.A.F. geopend. |n 2 dagen 637 Sovjet vliegtuigen neergehaald. Bolsjewistische sleutel posities door Duitsche troepen bezet. Vaticaan ontstemd over luchtterreur. Paus weigert Britschen gezant te ontvangen. Italiaansche steden gebombardeerd. Haasje met een pleegmoeder Zware belastingdruk in Engeland. Anglo-Amerikaansche oorlog voering in verlegenheid. Door Japan geïnterneerde burgers. In Nederlandsch-lndië geïnterneerden. Elfstedentocht te voet. Waarschuwing aan groentehandelaren. De duikbooioorlog. %3i i x& Si I Pilii Wm De wereld in weinig woorden Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V Alkmaar - Voordau C 9. Bureau der Hcldersche édltle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 HJnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 8 JULI 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 156. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. PrlJs der gewone advertenties in deze Editie 11 et per m.M. BU contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 7 Juli. Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van Bjelgorod en ten Zuiden van Orel mislukten ook gis teren hevige aanvallen, die de Sov jets ondernamen met uiterst sterke formaties, welke sinds weken gereed gehouden werden. Daartegenover gingen onze troepen, door de lucht macht doeltreffend ondersteund, zelf tot den aanval over. Het gelukte diep in de vijandelijke stellingen door te dringen en den vijand zeer zware verliezen te berokkenen. Alleen door troepen van het leger werden ruim 300 vijandelijke pantserwagens, ten deele van het nieuwste type, vernie tigd of onklaar geschoten. Ook in de lucht ontstonden er boven dit ge vechtsterrein verbitterde gevechten met sterke formaties Sovjetvliegtui gen. Op 5 en 6 Juli werden in lucht gevechten en door luchtdoelgeschut bij 41 eigen verliezen 637 Sovjetvlieg tuigen neergeschoten, waaronder een groot aantal siagvliegtuigen. Sterke formaties gevechtsmachines van de luchtmacht bombardeerden aanvoerwegen, vliegvelden en spoor wegstations in het achterwaartsche ge bied van den vijand met aanzienlijke uitwerking. Van de overige deelen van het Oostelijke front wordt slechts mel ding gemaakt van wederzijdsche leven dige activiteit van verkenningsafdee- lingen en stoottroepen. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten brachten onder de kust van den Kau- kasus drie schepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 1700 brt., die deel uitmaakten van een beschermd convooi der Sovjets. In het gebied van de Middellandsche Zee zetten vijandelijke formaties vlieg tuigen haar aanvallen op het kustge bied van Sicilië voort. 17 Britsch-Ame- rikaansche toestellen werden door Duitsche en Italiaansche strijdkrachten der luchtverdediging vernietigd. In den afgeloopen nacht wierpen en kele vijandelijke storingsvliegtuigen eenige brisantbommen van groote hoogte lukraak boven West-Duitsch- land uit. Er werd slechts geringe scha de aan gebouwen aangericht. Duikbootsuccessen. Duitsche onderzeebooten brachten op den Atlantischen Oceaan en in de Mid dellandsche Zee in den strijd tegen sterk bewaakte convooien en afzonder lijk varende schepen negen vaartuigen met tezamen 53.000 brt., alsmede een vrachtzeilboot tot zinken. Tusschen Bjelgorod en Orel is na de massa-aanvallen der bolsjewieken het initiatief hecht in Duitsche han den overgegaan, zoo constateert de militaire correspondent van het D. N. B. in een beschouwing over den hui- digen slag aan het oostelijke front. Bliksemsnel is de schijnbare verstar ring van het oostelijke front over een BRUSSEL, 7 Juli (C. D.) Naar ..Volk en Staat" uit Vaticaanstad ver neemt heeft de Britsche gezant bil het Vaticaan dezer dagen met aandrang verzocht een particuliere audiëntie bil den Paus te mogen hebben. Hem werd echter medegedeeld, dat gedu rende deze week zulk een audiëntie niet kon worden verleend De gezant zou langs indirecten weg hebben ver nomen. dat de Paus zich in ongemeen scherpen toon zou hebben uitgelaten over de vernieling van den Keuiscnen Dom en over den luchtoorlog, zooals deze door de geallieerden wordt ge voerd. Er behoeft geen twufel aan te bestaan, dat zulks den Engelschen buitengewoon onaangenaam is en dat den Britschen gezant bu het Vaticaan Uit dien hoofde opdracht werd'ver strekt, een particuliere audiëntie bil den Paus te verzoeken, teneinde nog maals het Britsche gezichtspunt hier omtrent uiteen te zetten. Welingelichte kringen ziinnet er over eens. dat de Paus u ergernis over de geallieerde °oriog? methoden geweigerd heeft n termii voor deze audiëntie vast te stenen. Het is een feit. dat ondanks de hei- haalde afkeuring door de hoogs kerkelijke instanties te Rome van d geallieerde oorlogsmethoden aaaP" nog geenszins eenige wiizigini? is in getreden. De Paus heeft derhalve d onmacht der kerk moeten vaststellen om de geallieerden tot een humaner oorlogvoering te bewegen. Het Italiaansche weermachtsbe- Italiaansche en Duitsche vlooteen- heden, die in samenwerking Middellandsche Zee opereerden. neD ben een vijandelijke duikboot tot zin ken gebracht. ■c.rr,nf>fj0- Palermo. Trapani. P°rt0 an_ cle. Catania. Marsala en eenige an dere. minder belangrijke plaatsen od Sicilië en in Calabrie zijn gebombar deerd door vijandelijke for waarvan door het weiger chte vuu van het Italiaansche en Duitsche ai weergeschut 17 vliegtuigen werden neergeschoten. Voorts werden_Z vier motorige toestellen door onze neergeschoten. k[lomlt0rVcaiï verscheidene honderden Kilometers los gekomen. -1 -,wfrd deze eerste zomer- sehe doordat da bolsiewisti- leiding door groote Duitsche ver- u?^?,u les- die Maandagochtend r,l u j0er wei-den gelegd, haar plan nen bedreigd meende. Hierbij verre Duitsche doelstellin gen te veronderstellen, zooals het Sov- iet-Kussische nieuwsagentschap doet. ls'.,.?°° verklaart men van bevoegde militaire zijde te Berlijn, een poging die niet opgaat. Maar toch is dit een groote slag geworden, naar gebied, menschen en materiaal evenwaardig aan de vroegere groote slagen, of- sermon over het verloop van den strijd tot dusver nog geen biizonder- heden gegeven kunnen worden. Het tooneel van den strijd is de uitspringende punt in de Russi sche frontlijn Noordwest van BjelgorodKoerskZuidelijk van Orel. Voortdurend neemt de striid nog toe. Od verscheidene plaatsen ziin Duitsche formaties tot den te genaanval overgegaan en hebben reeds zeer belangrijke bolsjewisti sche sleutelposities bezet, vooral ten Noordwesten van Bjelgorod en ten noorden van Koersk. Aan beide kanten schijnt het pant serwapen weer een belangrijke rol te spelen. Vast staat echter, dat het aan Duitsche zijde nog niet is gekomen tot den inzet van de operatieve pant serreserve. zoodat er niet gesproken kan worden van een grooten inzet van het Duitsche tankwapen. Aan Bolsjewistische ztide is deze reserve echter reeds wel in den striid. zoodat ongetwijfeld spoedig nog grootere cij fers van vernielde tanks verwacht kunnen worden Critische waarnemers wijzen voorts op het groote aandeel der wederzijd sche luchtwaoens in den strijd. Vol gens betrouwbare inlichtingen strij den in het gebied van Koersk waar schijnlijk de sterkste luchtvloten der moderne oorlogsgeschiedenis. De heer G. Houter Jzn, te Wog- num vond ongeveer 4 weken te rug op zijn landerijen een heel jong haasje. Hij nam het diertje mee naar huis en liet het in zijn schuur loopen, waar ook een moederkonijn met jongen huis de. Den volgenden dag ging de heer Houter eens naar zijn haas je kijken eu toen bleek, dat het diertje door het konijn werd ge zoogd. Thans groeit het voor spoedig tusschen de konijnen op, alhoewel het nog eenigszins schuw blijft als men in de nabij heid komt. Bijeenkomst van Duitsche landbouwbestuurders. De met de leiding van de zaken van den Duitschen rijksminister voor voe ding en landbouw belaste staatssecre taris Backe heeft de chefs van de Duitsche landbouwbesturen der in het Duitsche machtsressort liggende lan den buiten Duitschland voor een ar- beidsbespreking in het riiksvoedings- ministerie naar Berlijn ontboden. De beraadslagingen leverden, naar be kend gemaakt wordt, een verhelde rend beeld op van den toestand in de verschillende gebieden, welke over het algemeen een beteren oogst doen verwachten dan vorig jaar. Ook ver heugend is de constateering. dat de leiding in het verbouwen van be paalde producten bijna overal geleid heeft tot bevordering van den ver bouw van die producten, die voor de ravitailleering bijzonder noodig znn. hetgeen vooral zoo is met broodgraan, oliehoudende zaden en hakvruchten. Wanneer de successen der productie in vollen omvang de ravitailleering ten goede willen komen, moet gelu- ke aandacht geschonken worden aan de maatregelen der rechtvaardige huishouding. Ook dit zal des te snel ler tot succes leiden, hoe krachtiger in alle gebieden het gevoel van de Eurooesche eenheid wordt. Juist in de voeding is hier in de laatste ïaren door evenwicht scheppende leveran ties tusschen de verschillende landen steeds weer getoond, dat de luiste organisatie van het Europeesche ge bied ziin voedingsvriiheid mogelijk maakt. Enorme stijging van de uit- Kaven. VoUens den Britschen berichten- ^enavanl^'r meer dan het achtvoudige bedragen van die van tien iaar geleden Hu voegde daaraan toe, dat in het afge loopen iaar de belastingen van aller- lef soort biina veertig procent van al le particuliere inkomsten hebben be dragen De doorsnee-burger betaalt enleveér een derde van zun geheele i Verder deelde de minister moderat voor elk pond sterling, dat di? iaar door Groot-Brittanme wordt d!i „,,Jr, het land een bedrag van uitgegeven. mogt leenen. Ten slotte tien shilling Tcingslev Wood, dat u8ïktntalee bedrad dat aan de gealli- rde regeeringen buiten en behalve S leen- en pachtprogramma was verleend! ongeveer 195 millioen pond sterling bedraagt. Tn een dierentuin te München is Inr,®p"n een nijlpaard geboren. aetennder het oppervlak van het groo- dat imhnssin ter wereld kwam en tearWbwen moest zwemmen om znn naar boven kunnen doen. Hert fonng wo?dt door ziin moeder ook onder water gevoed. Duitsch stormgeïchut bewijst tijdens een prestatietocht zijn technische superioriteit. Het is gelukt Het stovmgeschut heeft da Sovjet-pantserv»! .genomen". Opnieuw blijkt zijn voortreffelijke constructie PK- Mentz-PBZ-R-P m „De door de Britsche en Amerikaan- sche luchtaanvallen op de Europeesche burgerbevolking ontstane verliezen aan vrouwen en kinderen en de onvervang bare schade, die daardoor is ontstaan aan de köstbaarste cultuurgoederen van het Avondland, hebben in de wereld de diepste verontwaardiging gewekt", zoo schrijft de Deutsche Diplomatische Korrespondenz in een commentaar op het Witboek van het departement van buitenlandsche zaken. De Diplo wijst er op. dat de Anglo- Amerikaansche oorlogvoering in verle genheid is geraakt, omdat zij aan den eenen kant in blinde vernieiingswoede geen afstand wil doen van de lucht terreur, aangezien zij daarin een mid del meent te zfen om de nieuwe feiten in Europa te bestrijden, en aan den an deren kant zich moreel wil rechtvaar digen. Dit verklaart de huichelachtige bewering der geallieerden, dat Duitsch land is begonnen met de luchtterreur tegen de burgerbevolking en dat hun luchtaanvallen op de burgerbevolking slechts een repressaille vormen. Dit zijn bewuste leugens. Het Witboek geeft de meest volledige opheldering van de schuldkwestie. Voor de tijdgenooten, evenals voor de latere generaties is de documentenverzameling van het Wit boek een vlammende aanklacht tegen de schuldigen. Churchill en Rocsevelt worden hier voor het tribunaal der historie gedaagd. Hun uitsluitende ver antwoordelijkheid voor de zinnelooze barbarij hunner gemeene oorlogsme thodes staat voorgoed vast. Bovendien dragen zij ook de verantwoordelijkheid voor alle gevolgen der vergelding, wanneer het uur der afrekening geko men is. 's-GRAVENHAGE. 7 Juli. - Het in formatiebureau van het Nederland sche Roode Kruis te 's-Gravenhage ontving door bemiddeling van het Internationale Roode Kruis te Genè- ve uit Japan een opgave van namen van te Changi geinterneerde burger personen van Nederlandsche natio naliteit. Deze lijst omvat de volgende na men mining ingineer t. t. bartels, 32 i: seaman s. c. bloeme. 72 iaar: mana ger bauxite mine g. 1. bol, 50 i.: schoolboy bennie callen. 12 i.: mer- chant importer hendrik de jager. 45 i.: inspector of police a. i. dekeling. 46 i.: farmer stockbreeder iohn drie bergen. 45 i.: mechanical engineer c. 1. f. friedrichs. 38 i.; boardinghouse keeper m. 1. gaastra. 63 i.: musician j. h. gluhoff. 48 i.: suveyor f. e. ha- tert. 29 i.; orchestral director. violin tutor i. f. hermans, 78 i.: seaman hans iensen. 23 i.; engineer henry jansen. 48 i.; shipsofficier jan koenen. 66 i.; mechanical engineer adriaan kolderie. 35 i.; mechanical engineer carel levit, 52 i.; r. c. priest augusti- nus meiier. 49 j.: general imports merchant v. j. palstra. 41 i.; nether- lands-indies civil service leendert parlevliet. 40 i.; mechanical engineer p. d. priidekker. 33 j.; private trans later of languages 1. a. i. rijk. 64 i.: horelier hendrik rolff. 58 i.: mechani cal engineer lambertus school, 52 i.: ships surveyor i. h. sehimeiep. 55 i.; physician g. a. slot. 39 i.; electrical engineer herman smits, 43 i.: mecha nical engineer p. g. sutherland. 38 i.: clerk of works a. f. ten hoope. 59 i.: mining engineer p. i h. theuvenet. 30 i.: r. c. priest cornelius tromp. 44 i.: planter h. c. van den tillaard. 59 i.: r. c. priest n. p. van der westen. 28 i.: student f. c. van dommelen. 22 i.; manager boardinghouse dick van vliet. 61 i.: magistrate g. i. a. veling. 34 i.: electrical engineer h. f. w. foll. 23 i.; schoolgirl miss h. e. d. von hagt. 14 i.; schoolboy Christopher wal- ter. 11 i.: dresser henry walter. 53 i.: master mariner i. h. winters. 66 i.: r. c. priest p. m. zaat. 43 i. Familieleden en vrienden van deze geïnterneerden gelieven zich tot het bekomen van inlichtingen omtrent correspondentie enz te wenden tot de 5e afdeeling van het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Dr. Kuyperstraat 9. 's-Gravenhage. Bekendmaking aan familie leden en vrienden. UTRECHT. 7 Juli. De persdienst der N. S. B. deelt op verzoek van den gemachtigde van den leider voor Indische zaken het volgende mede Dezer dagen werd bericht ontvan gen. dat van één der leden der Na- tionaal-Socialistische Beweging der Nederlanden, die in Nederlandsch- lndië geïnterneerd zijn. met zekerheid kan worden gezegd dat hij zich in een interneeringskamp in Suriname bevindt. De mogelijkheid bestaat dat er meer geïnterneerden uit Indië daarheen ziin gebracht. Aan familieleden en vrienden, die willen probeeren deze geïnterneerden schriftelijk te bereiken. Wordt mede gedeeld. dat zij hun brieven moeten zenden via het informatiebureau van het Roode Kruis. Korte Voorhout 14 te 's-Gravenhage. De brieven moeten in ooen briefomslag worden verzon den en voorzien van het volgende adres Den heer Interneeringskamp Suriname. Bovenaan links Interniertensendurjg. Interneemail. Bovenaah rechts Gebührenfrei. Postage free. De brieven moeten met de schrijf machine geschreven worden en mo gen niet over politiek maar uitslui tend over familie-aangelegenheden handelen. De open brief moet in een tweede, gesloten briefomslag aan bo venstaand adres van 't Roode Kruis gezonden worden. MOLESTVERZEKERING VOOR REIZIGERS. 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. Op het gebied van de molest verzekering is deze week in Nederland iets nieuws geïntroduceerd. Het bestuur van de O. O. M. heeft n.1. opgericht de On derlinge Wettelijke Aansprakelijk heidsverzekering Mij. O. W. A. M.. afdeeling reisongevallen. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat een rei ziger de geldelijke gevolgen van een ongeval, ook tengevolge van molest, zooveel mogelijk vergoed krijgt. De grootte van de vergoeding t. g. v. een doodeliik ongeval, blijvende invalidi teit van een reiziger, of verpleging in een ziekenhuis en-of operatie hangt natuurlijk af van het bedrag, waar voor men zich per dag. per week of per maand heeft verzekerd. In geval van overlijden varieert dit bedrag van f 1000 tot f 3500. bij blijvende in validiteit van f 2000 tot f 10.000 en voor ziekenhuis- en-of operatiekosten van f 100 tot f 500 De minimum te be talen premie per dag bedraagt f 0.10. de hoogste f0.50. per week varieert deze van f 0.40 tot f 2.en per maand van f 1.50 tot f 7.50 Men kan de verzekering sluiten door het koopen van een dag-, week of maandcoupon, welke me# na het ongeval ingevuld aan de maatschappij moet retourneeren: desgewenscht kan aan den reiziger een polis worden af gegeven. De goedkeuring van de overheid op deze nieuwe methode van verzekering is gekregen. De aardappelen, welke vanwege de Gemeentel Ite Voedselvoorziening op verschillende plaatsen In Den Haag «aren gepoot, worden thans erooid CNF-Meijer-Pa* m De Elfstedentocht, het grootste evenement van het winterseizoen, wordt thans eveneens een gebeur tenis voor de zomermaanden. Het bestuur van de afdeeling der Noord-Nederl. Wandelsportbeoefe naren kwam verleden jaar op de gelukkige gedachte, den vermaar den Elfstedentocht ook onder de aandacht te brengen van de wan delaars. Reeds werden in dit ver band eenige recordpogingen on dernomen en zoo legde de bekende wandelaar Jan Zeegers uit Am sterdam het 210 K.M. lange tra ject af in twee dagen. Hij startte Maandagmorgen om vier uur uit hotel De Kroon in Leeuwarden, liep eerst naar Dok- kum, terug naar Leeuwarden, ver volgens over Franeker, Bolsward, Workum en Hindeloopen naar Stavoren, waar hij na een tocht van 130 K.M. om vijf minuten over tien des avonds arriveerde. In Sta voren werd overnacht om den volgenden dag des morgens om half vijf den tocht te hervatten om de resteerende 80 K.M. over Balk, Sloten, ÏJlst en Sneek af te leggen en Dinsdagavond enkele minuten over zeven, nog in uit stekende conditie, in Leeuwarden aan te komen. Naar wij echter van de zijde van het hoofdbestuur van den Neder- landschen Wandelsportbond ver nemen, worden er van deze zijde maatregelen overwogen om een voortgaan in deze richting, welke louter het najagen van records be oogt, tegen te gaan. 's GRAVENHAGE, 7 Juli. Blijkens een officieele mededee- ling heeft het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit een ernstige waarschuwing gericht aan de han delaren in groenten en fruit. Zij, die ongeoorloofde handelingen ver richten, worden bedreigd met voorloopige tuchtmaatregelen als sluiting van bedrijf. Belangheb benden worden naar de officieele mededeeling in dit blad verwezen. Verkoop van groenten op den tuin. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit heeft dezer dagen uiteengezet, dat iedere verkoop van groenten op den tuin in de gemeenten, in bedoeld bericht opgesomd, verboden is, doch dat het verbod niet geldt voor klein handelaar-telers en markttuinders, wier teeltvergunning niet grooter is dan voor 50 aren. De verkoop op den tuin bij den kleinhandelaar-teler en den markt- tuinder mag echter niet gaan ten kos te van de gebruikelijke afzetmethode. De markttuinder b.v. dient zijn pro ducten tot de normale hoeveelheid, zooals gebruikelijk ter markt te ver- koopen. Strenge controle op telers van aardappelen. De C.C.D. oefent strenge controle uit op de telers van aardappelen. Te gen velen, die de voedselvoorzienings bepalingen niet in acht hebben geno men, werd reeds procesverbaal op gemaakt, in hoofdzaak wegens het niet voldoen aan den plicht de aardappe len ter veiling te brengen. Het op clandestiene wijze verkoopen van aardappelen rechtstreeks aan den con sument werkt den zwarten handel in de hand en dit kan natuurlijk niet worden geduld. De ambtenaren van de tuchtrechtspraak berechten deze zaken met voorrang en verscheidene boeten van eenige honderden guldens zijn reeds opgelegd. Zij beteekenen te vens een strenge waarschuwing voor allen, die meenen het met de bestaan de voorschriften niet zoo nauw te be hoeven te nemen. BRUTALE BONNENROOF. Te Coevorden. Toen hedenochtend ambtenaren van den distributiedienst te Coe vorden voor de bonuitreiking pi rij wiel naar de buurtschap Steenwijks- moer reden, werden zij onderweg door twee personen met een revolver aangehouden. De ambtenaren wer den gedwongen al hun bonnen af te geven, waarna de boeven verdwenen. Dat de duikbootoorlog momenteel mede in het centrum van de belang stelling staat, kan moeilijk worden ontkend en als het cijfer van de in de afgeloopen Juni-maand tot zin ken gebrachte geallieerde tonnage in totaal 107.000 brt. betrekkelijk aan den lagen kant is. doet men van Duitsche zijde geen pogingen om dit te verbloemen, doch tracht men veel eer op logische wijze te motiveeren uit welken hoofde er ditmaal eens geen. zooals langzamerhand te doen gebruikelijk was. records zijn gebro ken ln deze motiveering wordt met nadruk gewezen op den harden striid. dien de Duitsche onderzeeërs tegen den verbeterden geallieerden afweer hebben te voeren, een afweer echter, welke zoowel in Engeland als Ame rika nog weinig aanleiding heeft ge geven tot optimisme voor de toekomst Wanneer Churchill nog onlangs ook in dit opzicht tegenslagen voorspelde, kan men gevoegelijk aannemen, dat deze inzinking in het verliescijfer slechts een stadium betreft, dat wel dra tot het verleden zal behooren. Een der methoden, welke van ge allieerde zijde steeds meer wordt ge bezigd om de langzamerhand funest wordende duikbootaanvallen af te slaan, is gelegen in een steeds groo teren inzet van het luchtwapen: steeds meer zware bommenwerpers met een grooteren actieradius nemen deel aan de iacht op de duikbooten en waar deze vliegtuigen gebruik maken van vaste zoowel als van drijvende steunpunten, zijn zij in staat den Oceaan goeddeels te be strijken. Dat de snelheid van het vliegtuig hier'oii een groote rol speelt, behoeft welhaast geen betoog, vooral ook, waar het zijn voor de duikboot zoo gevaarlijke waterbommen in mi nimaal tijdsbestek ter bestemder plaatse kan brengen. Zooals reeds gezegd, verzwijgt men van Duitsche zijde deze dingen niet. evenmin als eenige bijkomstige fac toren. welke op het verloop van den duikbootstriid hun invloed doen gel den. Dit wel te doen zou een bepaal de struisvogelpolitiek zijn. welke zich op den duur toch zou wreken. Doch hiernaast realiseert men zich. zooals van deskundige ziide wordt ver klaard. dat de successen, die de ge allieerden in de laatste maanden met. hun afweer van het duikbootgevaar hebben geboekt, hoofdzakelijk ziin toe te schrijven aan gevechtsmethodes, die. voor zoover zii op den inzet van het luchtwapen zi.in gebaseerd, ver moedelijk alleen van beteekenis zijn in de periode der korte nachten. En het is waarschijnlijk ook dit besef, dat zoowel Knox als Churchill zal hebben weerhouden van voorbarig optimisme. Voordat het jaar ten einde is. zou de balans wel eens gevoege lijk en in zeer bedenkelijke mate kunnen doorslaan in de richting, welke het „Brittannia rules the waves" reeds heden ten dage tot een fictie heeft gemaakt. Een handdruk, die geluk brengt. Een aardig intermezeo tijdens het bezoek van den Rljksorganisatieleider dr. Ley aan de werker» van Danzig. Stevig is de handdruk, dien de Rijksorganisatieleider en arbeider wisselen, stevig als de stalen band, die leiding en volk verbindt Lang-Hoffmann-Stapf-Paz tn INBESLAGGENOMEN TEXTIEL VERDUISTERD. Op verzoek der Centrale Textiel-in- spectie werd door de politie te Laren aangehouden de 38-iarige G. F. B.. aldaar. De man had voor f7000 clan destien gekochte textielgoederen, waarop beslag was gelegd, verduis terd. Hij is ingesloten. In New York hebben de liftbe dienden een dag gestaakt: tengevolge hiervan hebben naar schatting onge veer 26000 personen, die in de getrof fen wolkenkrabbers werkzaam ziin. 55 minuten noodig gehad om langs de trappen naar hun kantoren te klim men. In de Lincolnfabrieken der Ford- bedrijven ziin 1600 werklieden in sta king gegaan, omdat hun de nieuwe indeeling van den werktijd niet be viel De fabriek vervaardigt motoren voor pantserwagens. De Turksche militaire missie, die op uitnoodiging van den Führer naar Duitschland is gekomen, is Woensdag avond met een Duitsch vliegtuig te Istanboel aangekomen. Het Fransche dissidentencomité te Algiers heeft generaal Bergeret onthe ven van zijn functie van commandant der Fransche luchtvaart in Fransch- West-Afrika. Woensdag hebben Spaansche en Hongaarsche bisschoppen aan het Duitsche episcopaat telegrafisch hun leedwezen betuigd met de moedwillige beschadiging van den Keulschen Dom. Giraud heeft een bezoek aan Roo- sevelt gebracht, waarbij hij ook admi raal Leahy, den vroegeren Amerikaan- schen ambassadeur te Vichy, ontmoette. Eenige leden van den Nationalen Raad der Falange en der Spaansche Cortes zijn uit deze instellingen gestoo- ten, omdat zij met voorbijgaan van hun superieure dienstinstantie den staatschef Franco schriftelijk ultgenoodigd had den, de monarchie in Spanje te her stellen. Dinsdag heeft het Nederlandsch Ar beidsfront een nieuw vormingsoord in gebruik genomen en wel het Jeugd vormingsoord „Putten." gelegen in de gelijknamige Geldersche gemeente. In dit oord zullen functionarissen en medewerkers van de afdeeling en de dienstieugd van het Arbeidsfront, alsmede ieugdmedewerkers en mede werksters uit de Nederlandsche be drijven. in de gelegenheid worden ge steld. vormingscursussen te volgen. In aanwezigheid van den leider van de afdeeling Jeugd. Th. C. J. Knol. de provinciale leiders van de dienst ieugd en de prov. Meisiesreféren- tes. heeft de arbeidsfrontleider des middags het vormingsoord officieel geopend. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN- NA TERUGKEER IN OORSPRONKE LIJKE WOONGEMEENTE. In de Ned. Staatscourant is opgeno men een besluit van den secr.-gen. tot wijziging van diens besluit van 30 Mrt. 1943 betreffende inschrijving en over schrijving van leerlihgen. Krachtens deze wijziging kunnen leerlingen eener school voor lager-, middelbaar-, nijverheids- of voorberei dend hooger onderwijs, die naar een andere gemeente verhuizen en daarna terugkeeren naar de oorspronkelijke gemeente van inwoning, slechts dan worden toegelaten tot een andere school dan die, waar zij laatstelijk in deze gemeente onderwijs genoten, wan neer door hen een verklaring wordt overgelegd van het hoofd dezer school, dat zijnerzijds tegen de voorgenomen plaatsing op de nieuw te bezoeken school geen bezwaar bestaat. Kan deze verklaring niet worden overgelegd, dan beslist de inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst. VERDUISTER Deze week Maan op IS TER GOED. I t van 22.15—5.15 uur. I 11.26, onder 0.53 uur. I

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1