STADSNIEUWS. ZEEVAART als levensberoep. Bootsmansloopbaan Gemeentelijk Lyceum Den Helder. Wieringen. Arie Rottier A-klasser. Hongersnood in Kwangtoeng. Prijsopdrijving in veehandel PREDIKBEURTEN Texel. LANGS DE STRAAT SPORT. PEUKJESZOEKER. DE WEEK in feiten en fantasieën. Onze idealen. ADVIEZEN^^Sr VOEDINGSRAAD W Van Geld en Goed. Amsferdamsche Beurs. UIT HET POLITIERAPPORT Onze spcs patriae.... ln ons „um_ ler van Donderdag namen wij een be- ichtje op onder bovenstaanden titel -e wijze, waarop het zetfouten-duivel- «5*5* omSesPr°ngen, noopt de volgende rectificatie te geven Ihden* ni ï6gelS ervan moeten n.1. WMÓ» eren werd een tweetal ugdige knapen, beide 7 (ja, lezer, het a7.,er: zeven) Jaar oud, aan het oofdbureau van politie gebracht, dat •ich schuldig had gemaakt aan het wegnemen van een bakfiets. Al waren het dus geen baby's van 1 jaar, het is toch, dunkt ons, al erg ge noeg.... Wederom diefstallen. Een winke- lier aan de Laan kwam bij de politie angifte doen, dat uit zijn winkel di erse goederen waren ontvreemd. Men heeft iemand op heeterdaad be- rapt, die brandstoffen wegnam uit .en woning, waarvan de bewoners wa- en geëvacueerd. Verkeersovertreding. De politie hield iemand aan, die in strijd handel- e met één der verkeersregels. Hij •erd te dier zake op staanden voet ebaet. HEDENMIDDAG FINALE VAN HET schoolkorfbaltournooi. Geheel volgens het vastgestelde pro gramma zijn de wedstrijden van het schoolkorfbalkampioenschap verloopen n zooals verwacht heeft Julianadorp .ich wederom in de finale geplaatst De leerlingen van meester Hendriks oiijkeh goed getraind te zijn en deze belangrijke factor heeft steeds zijn in vloed doen gelden. Hedenmiddag om 3 uur wordt de finale gespeeld waar in zij uitkomen tegen school 2. Dat kon een aardige wedstrijd worden. De esultaten van beiden zijn in het vol gende standje verwerkt: ulianadorp 3 3 0 0 120 School 2 3 3 0 0 20—1 De winnaar komt voor een jaar in het bezit van den „Steindel"-beker In de andere afdeeling, waar vier 'waalftallen een halve compettie spe- -m, hebben de beide K.V.H.-adspiran- en twaalftallen de beste papieren. En 'at is geen wonder. De meerdere rou- ine geeft hier steeds den doorslag, want vooral de Chr. U.L.O. is zeker vet zwakker dan de K.V.H.-ers. Het ierde twaalftal, het Centraal 7e leer- :ar van den heer Marinus, heeft on- anks de minder gunstige resultaten ich kranig geweerd. Vooral de kleine r,een Kloosterman kan een goed korf baller worden. y BESCHADIGING. Bij de politie werd aangifte gedaan at door de jeugd eenige leegstaande voningen aan de Walvischstraat wer den beschadigd. NUTSSPAARBANK. Overzicht eerste halfjaar 1943. In den loop van het eerste halfjaai werd op spaarbankboekjes ingelegd 1.310.556,93 (vorig jaar f 861.466,71) en crugbetaald f 571.488,39 vorig jaar i' 659.576,10), alzoo meer ingelegd dan 'erugbetaald f 739.068,54 (vorig jaar f 201.890,61). Het aan nleggers verschuldigde ka pitaal bedraagt thans f 3.427.798,30 (vorig jaar f 2.582.968,53). Het aantal in den loop van het eer de halfjaar nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 786 (v. j. 322); ingetrokken •verden 148 (v. j. 215) boekjes. In om- "oop zijn thans 13.574 (v. j. 12.592) joekjes. Onder de in het eerste half- aar uitgereikte boekjes zijn begrepen 86 (v. j. 46 boekjes voor jonggebore nen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eersten inleg van f 1. Het aantal posten van inleg gedu rende het eerste halfjaar bedroeg 10.320 (v. j. 6.852), dat van terugbe taling 3.994 (v. j. 4.509). In genoemd tijdvak werden geledigd 1.068 v. j. 531) spearbusjes met een totalen inhoud van f 10.629,75 (v. j I f 4.508,09). BIJZONDERE KWEEKSCHOOL. Bevorderd van klasse I naar II: J. Bonte, J. Bootsman, J. v. Doorne, T Eelman, J. v. Grunningen, A. Jans sen, R. Kalf, J. Slort, H. v. Vendeloo en R. Zomer. Niet bevorderd: geen. Bevorderd van klasse III naar IV: R, v. Dohrne, G. v. d. Plas, J. Visser en H. v. Wageningen. Niet bevorderd: geen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: II. Brinkman-Winkel (z.) Gehuwd: P. H. de Booy en T. Vliek. W. A. Uijleman en T. Wijnstra. C. J. G. Oorschot en E. A. J. Zwier- stra. Overleden: W. Looijenga (v.), 58 j., echtg. v. N. J. Verton. Stukmeestergroep. De gegadigden voor deze loopbaan worden gekozen uit de onderofficie ren der bootsmansloopbaan, die in den artllleriedienst voortreffelijk werk hebben geleverd. Vrijwilligers worden niet geplaatst. Taak der soldaten: assistentie der artillerie-officieren bij de leiding van het zware toren- en luchtafweerge schut en bij de opleiding der bedie ningsmanschappen. Onderhoud van geschuttorens en geschut. Welke dienstgraden kent deze loop baan? Matroos, Matrosengefreiter, -oberge- freiter. Bootsmansmaat, Oberstilck- meister, stabsoberstückmelster. Wachtmeestergroep. De gegadigden voor deze groep wor den eveneens gekozen uit de onder officieren der bootsmansloopbaan, die goede soldaten zijn gebleken, vaardig zijn in het schrijven en het wacijt- meestersbureau kunnen leiden. Vrijwilligers worden niet aangesteld. Welke taak heeft deze groep? Assistentie van den eersten officier aan boord der groote slagschepen en kruisers voor de verzorging van den binnendienst. Welke dlenstgfaden kent deze loop- b Matroos, Matrosengefreiter, -oberge- freiter, Bootsmannsmaat, Oberwacht- melster, Stabswachtmeister. Vuurleidingsgroep. Voor deze groep worden geschikte vrijwilligers en vaortssoldaten bootsmansloopbaan uitgekozen. Welke taak heeft deze f»roePj Bediening van de vuurleldingsin- stallaties der artillerie, luchtafweer- artillerle en van het tocP^dcwapen, vaardigheid, betrouwbaarheid en ze kerheid worden van de soldaten ver- l8Wedl'ke dienstgraden kent deze loop- Dezeiide dienstgraden als voor de hoofdloopbaan van bootsman. Verdere mcdedeelingen volgen. Alle ortakommandantnren verstrekken in- ™Y£K,en e" """wijzingen. Uitknippen en bewaren. Geslaagd voor het toelatingsexamen tot de eerste klasse: W Aukema, P. M Boerdijk, Th. H. Bok. K. Bood. D. J Bruinsma, J. C. M. Dunselman. P. C. Eelman, H. D. v. d. Giessen, J. P. A. Gomes, C. C. M. Groenewegen, C den Hartog, P. J Jong, D. de Jong C J. Kikkert. H. Kraak, D. W. La- gerveld, J G. Logemann. J. A. Maas land. C. J. Mol. W. J. Neehuis, G. K M Poel, P. C. L. Poortman, P. Re- horst, E. Reuser, F. Ruitenschild, J. L. Sarton, C. Schaap. G. A. Scheltema de Heere. J. Schendelaar, A. L. Schreu- der. A. Smid, F. Stoll, R. van der Vegt, L. B. Verberne. F. Visser. H. Windsma, E. v. d. Zaag, A. J. J. Zik- kenheiner en C. G. van Zweden. Onderbouw: Bevorderd van klasse I naar II: A. Abbenes, A. J. de Bont A. Boon, T. A. Bosker. E. M. van den Braak, A. C. van Breda, J. B. Breijer J. J. de Bunje, E. M. A. Dunselman. G. P. A. Hendrikx, C. Hoogschagen G. J. de Jong. A. M. Kikkert, B. Kool haas, J. Korstman, J. N. J. Kos, J Kroonstuiver, N. J. Luyt, H. v. d. Pe perzeel, M. Pronk, J. v. d. Sar, J. Sauer, I Scheltema de Heere, M F. Smid. H. Stoll, J. H. Uipkes. J. Visser en L. M. Weitering. Herexamen: 2. Niet bevorderd: 13. gevorderd van klasse II naar III: W. L. Boon. L. M. Bosker. C. Th. Bruinsma, P. J. Dieleman, C. C. v Dijk, F. de Jong, J. J. de Jong. E. L. Meijer, G. A. Riemerts, F. W. Schreu- der, A. Smid, M. Stevenson en J. Woud. Herexamen: 2. Niet bevorder: 9. Afdeeling H.B.S.: Bevorderd van klasse III naar IV: C. F. v. Duin. M. F. M. Groenewegen, P. Hoogschagen C. M. Kaan, A. Kersbergen, H. F. W Kohier, J. J. Koopman, J. W. v. Loo, E, M. Schutte en G. de Vries. Niet be vorderd: 1. Bevorderd van klasse IV A naar V A: J. P. M. Hoogerwerf. G. Koop man, G. Meijnen, W. v. Twuyver, S. E. M. Verberne, M. Willemse en G. TJska. Niet bevorderd: geen Bevorderd van IVB naar VB: W. P. Fr]roipns. D. J. W. Groot Fnzerink, J. G H. Hendrikx. C. Th. Mahieu. W Supèr, N. H. v. Vendeloo en D. E. v. d. Zaag. Herexamen: 1. Niet bev.: 2. Afdeeling Gymnasium: Bevorderd van klasse II naar IV: P. W. Tolle naar en P. M. Quant. Niet bevorderd: geen. Bevorderd van klasse IV naar V: E Th. Kuhuwael. J. Lever, G. G. Re- horst, M. v. Till en E. v. Zweden. Herexamen: 1. Niet beorderd: geen. Bevorderd van klasse V naar VI: K. W. Reinink. Niet bevorderd: geen. Bevorderd van klasse VB naar VIB: P. Visser. Net bevorderd: geen. GESLAAGD. Onlangs slaagden voor het Mercu- rius-diploma machineschrijven bij een Instituut hier ter stede mej, M. F. Noë, mej. J. A Walraven, mej. T. v. d. Waal en de heer B. J. Boogaard. Te Enschede slaagde aan de Hooge- re Textielschool onze vroegere stadge noot de heer G Koning voor het exa men afd. breien en tricotage (laatste gedeelte van het examen). DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. Iemand deed bij de politie aangifte, dat een damesrijwiel uit een schuurtje achter zijn woning is ontvreemd. GEPENSIONNEERD. De heer H. J. Bok, de sedert om streeks 2 jaar te Schagen is gevestigd en die dien lijd onder de sportbeoefe- nende jeugd, in het bijzonder onder de hockeyspelers van U.V.O. een zekere popularitiet heeft verworven, is met ingang van 29 Aug. a.s. om gezond heidsredenen gepensionneerd. De heer Bok was voorheen adjunct-commies ten kantore van den gemeenteontvan ger te Den Helder, speciaal belast met de afdeeling vermakelijkheden, preca riorechten en schoolgelden. Naar hij ons mededeelde, is hij voornemens zijn geestelijke krachten te blijven ge ven aan de bevordering van sport en spel. r. Door zijn fraaien tijd. 10.8 sec.. Zondag j.1. in Rotterdam gemaakt, is het lid van de Heldersche ath- letiekvereeniging Arie Rottier naar de A-klasSe gepromoveerd. Hij zal nu straks mee mogen doen aan de officieele kampioenschap pen van Nederland op de 100 m., waarbij hij dus naar aile waar schijnlijkheid ook Osendarp zal ontmoeten. Het zal ons zeker Interesseeren of Rottier kans ziet er in de naas te toekomst nog 1 of 2 tiende se conde minder oyer te doen. Groote sterfte onder vol wassenen en kinderen. De correspondent van de „New York Herald Tribune" te Tsjoengking meldt: De bevolking van de provincie Kwang toeng wordt door een hongersnood ge decimeerd. Uit brieven van Ameri- kaansche missionarissen en leden van Amerikaansche hulporganisaties blijkt, dat de droogte den Juli-oogst met vijf tig of meer procent heeft verminderd. Heele dorpen zijn verlaten. De sterfte onder kinderen en volwassenen is groot. Wortels, die in vele deelen van de provincie het eenige voedsel vor men, hebben weinig voedingswaarde en verlengen het leven slechts korten tijd. In een district zijn alle jonge mannen naar het leger gegaan en de vrouwen naar andere districten ver trokken. Slechts oude menschen zijn achtergebleven en wachten tot de dood hen van de kwellingen van den hon ger verlost. Landbouwer raakte z(jn big getjes kwtjt. Den laatsten tijd worden formidabe le prijzen gemaakt voor jongvee, var kens, geiten enz. Mogen zoo b.v. var kens ongeveer 4 gulden per week op brengen, zoodat een biggetje van zes weken ongeveer 24 tot 25 gulden mag kosten, ze gaan meermalen voor 110 tot 130 gulden en meer van de hand. Blijkbaar is de Prijsbeheersching van plan hiervoor een stokje te steken. De landbouwer H. te Ulicoten, gemeente Baarle-Nassau, die met een zestal var kens onderweg was naar Alphen, zag tenminste wegens vermoeden van prijs opdrijving niet alleen beslag gelegd op deze zes stuks, doch ook nog op twee krulstaarten van twee maanden oud, die op ziin boerderij werden aange troffen. De 48'-jarige landbouwer G. van der S. te Schijndel viel, door te hyrd aantrekken van zijn paard van de kar. Hij brak hierbij zijn hals en was op slag dood ZONDAG 11 JULI 1443. DEN HELDER. Herst. Evang. Luth. Gemeente, 10.40 u. Prop. A. J. Meyer, van Rotterdam. Oud-Kalh. Kerk, geen dienst. Nederl Herv. .Gem., Westerkerk, 10.30 u. ds. H. A. Enklaar; Doopsbedienlng). —Chr. Ger. Kerk, 10.00 en 5.00 u. ds. A. Ponstein, van Lisse (Heilige Avondm. en Doopsbed.) A. Enklaar (Doopsbedienlng). Chr Ger Evangelisatie Palmstr., 10 u. zangdienst, 10.30 u„ de heer Borghardt. Evangeli satie Vijzeli'raat, 10.30 u. en 7 u., samen komst, 12.15 u en 2.30 u., Zondagsschool. Woensdag 7.30 u„ Bijbellezing. Vrijdag 7 30 u., Zangdienst. TEXEL. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, 10 u., ds. Visser. Oosterend, 10.30 u., ds. Kok. Burgerlijke stand. Geboren: Wil lem C„ z. v. f. Witte en A. E. M. Veeger. Arie, z. v. J. Koopman en J. Ellen. Overleden: Anna H. Chr. Pieper, 77 j. Dieuwertje Hin, 73 J. Loop der bevolking. Ingekomen: A. Rustenburg v. Amsterdam n. Oosterend. Hoekstr. 11. W. J. Witters en gezin van Den Helder n. De Cocksdorp 85. C. E. Groot v. Den Helder n. Den Hoorn 89a. Vertrokken: C. A. Bakker n. Hensbroek A 52. J. Bergmann n. Amsterdam. Kei zersgracht 447. C. G. J. Witte n. Velsen IJmulden-Oost, Stationsweg 180. G. Bak ker n. Gaasterland Mirns en Bakhuizen 95. Fokvereeniging. - Vergadering der Fokvereeniging od Dinsdag 6 Juli in het lokaal van den heer S. Kaan te HiDDolytushoef. Te ruim 8 uur opent de voorzitter, de heer J. Veerdig. en heet de aanwezigen welkom. Na le zing der notulen door den secr.. den heer Jn. Doves, doet de penningm., de heer N. Mulder, verslag. Er is een nadeelig saldo van f 90.De reke ning is inmiddels onderzocht door de heeren P. Bakker Hzn. en Kuiper en wordt goedgekeurd. De omslag is verhoogd tot 6. oer koe per iaar en wordt 2 maal per iaar geheven. Het eerste half jaar zal f 3.per koe worden ge heven. terwijl over het 2e halfjaar de omslag eventueel met 50 ct. ver hoogd zal worden en dus f 3.50 zal bedragen, indien dit voor de even- tueele hooeere uitgaven noodig zal blijken. Bestuursverkiezing. Aftr. is de heer Jn. Veerdig. die niet herkies baar is. Gekozen wordt de heer A. C. Langereis uit Anna-Paulowna. Het bestuur zal de functies nader verdeelen. Uit het jaarverslag stippen wii het volgende aan: over het afgeloooen iaar traden 8 nieuwe leden toe. zoo dat de vereeniging nu 37 leden telt met 37 bedrijven. Hiervan waren er met 14-daagsche controle. De ge houden inventarisatie gaf het vol gende resultaat: 495.88 H.A. gras land en 240.78 H.A. bouwland. Od de bedrijven waren aanwezig 471 melk koeien. 186 hokkelingen. 200 kuikal- veren. 27 stierkalveren en 13 dek stieren. De gezondheidstoestand van het vee is Drima. besmettelijke ziek ten kwamen niet voor. Gearresteerd. - Door de mare- chaussée is gearresteerd J. M. als ver dacht van diefstal. Hii is ter be schikking van de justitie gesteld Politie. - Gev. een oortemonnaie met ritssluiting inh. zilverbonnen en eenig hard geld. Inl. bij den gemeen tebode. Nieuwe brievenbussen. - Naar wii vernemen, worden door de P. T. T. in de Heldersche Buurt te HiDDolv- tushoef twee brievenbussen geplaatst. Er zal dan in een dringende behoef te ziin voorzien. Politie. Gevonden: portemonnaie inh. eenig geld. ANNA PAULOWNA. Burgerlijke stand. Geboren: Jaco bs, d. v. P. Opdam en Jac v. d. Peet. Wllhedmus G. A., z. v. G. H. van Stein en E. M. Dorrestijn. Maria M., d. V. IJ. Pranger en P. J. Krispijn. Johanna C. d. v. G. J. van Nuland en A. A. Broers. Cornelia F., d. v. C. M. Langebeeke en T. J. van Dalen. Maria G., d. v. G. de Leeuw en N. Boontjes. ndertrouwd: A. P. Steenvoorden en O. van Teulingen. Joh. A. Slesling en C. J. A. Meilink. Overleden: O. Huiberts, 54 J. A. Tromp-Petter, 37 J. Politie. Gevonden: een kolenkaart, terug te bekomen bij L. Meeldijk, Bene denbuur!, Wielrennen. EEN DUBBELE REVANCHE TE WIERINGEN. De Noord-Hollandsche renners Kees Bakker en Piet Evers hebben zich de laatste weken geweldig naar voren ge werkt, door eerst SchulteBoeyen te verslaan in den koppelwedstrijd te Den Bosch, terwijl zij Zondag j.1. daarnaast ook PellenaarsVan der Voort in Utrecht tijdens een omnium-wedstrijd versloegen en SchulteBoeyen we derom. Zulks „zit" Gerrit Schulte al lerminst prettig. Hij is dan ook in de echte wedstrijdstemming en heeft ge zworen vanavond op de Wleringer baan revanche te nemen. Om daarin volledig tegemoet te komen, heeft de directie SchulteBoeyen, Pellenaars Van der Voort en de anderen niet al- een gelegenheid gegeven zich te wre ken voor hun nederlaag tegen Bakker- Evers in Den Bosch, maar tevens te gen GroenewegenRemkes, die Zondag in Utrecht zegevierden. Maar ook KlinkVooren, SteenbakkersDeykers, DerksenPronk enz., zullen hun woordje wel meespreken. Daarnaast staat een revanche-koppelachtervol ging: SchulteBoeyen tegen Bakker Evers op het programma. Derksen, Pronk en Remkes bestrijden elkaar in printwedstrijden om een jachtrace, terwijl Van der Voort—Groenewegen een persoonlijke achtervolging tegen elkaar rijden. Voorts staan een 10 km- wedstrijd en een klassementwedstrijd op het programma. Toen ik van een avondwandeling huiswaarts keerde, ging de kleine peuk jes-zoeker, barrevoets en in verrafelde plunje, mij ongegeneerd een eindweegs vergezellen. Ondanks zijn blijkbare ar moede, leek hij zoo gezond als 'n visch. In elk geval was hij zoo bruin als een bokking, en had zijn huid een doffen goudglans. Hij kwam net uit een café vandaan, waar het nogal rumoerig en rebelsch was toegegaan, en deed mij nauwkeurig verslag van zijn bevindin gen, terwijl hij zijn speurenden blik onderzoekend op den grond hield ge richt. Des Maandags was het trouwens meestal mis met het schamel overschot der sigaretten. Dan had je gewoonlijk een kale keus. volgens zijn zeggen, en door het groezelig beetje opgeraapte rommel in zijn plat sigaren-doosje kreeg ik inderdaad den indruk, dat zijn bewering overeenkomstig de werkelijk heid was. De inhoud zag er weinig aanlokkelijk uit, zelfs voor iemand van onzen tijd, welke aan surrogaat in ve lerlei presentie gewend is, en ik be klaagde in stilte degenen, die straks misschien bereid waren, om zich een ziekte te rooken aan dit smerige tuig, hoe gaarne lk het joch zijn verdienste ook gunde. Zoo op het oog een schoffie van den zelfkant, maar met een goe de inborst, waaruit zeer zeker wel iets behoorlijks kon groeien, wanneer het in een beter milieu werd opgevan gen. Hij monkelde net zoo gemoede reerd met me voort, alsof wij elkaar reeds jaren hadden gekend, de sjofele deugniet, en verdween op een gegeven moment onverwacht ergens in een zij- steeg, met een helderen groet ten af scheid en zonneflitsen in de goocheme kijkers. Toen hij vertrokken was, bleef ik een poos namijmeren over het feit, dat zulke jongens voert tot een koop manschap als in het onderwerpelijke geval. Gelijk er een andere categorie is, waaroyer men zich evenmin illusies behoeft té maken voor de toekomst, in dien men deze onbekommerd aan haar lot overlaat, namelijk de meisjes van veertien jaar of jonger, die nu al gre tig loeren op buit, en later hoogst waarschijnlijk in de goot terecht zullen komen. Het zijn overpeinzingen, welke zich onvermijdelijk aan je opdringen met een haast tastbare verontrusting, als men zich de situatie onbevangen gaat realiseeren. Allemaal afschuwelij ke verschijnselen van een periode, die veel kapot breekt in de jeugd. Ook wat dét betreft, is het verlangen naar den vrede alom diep en waarachtig Dén eerst kan een normale aanleg tot gave ontvouwing geraken, die heden ver kommert wegens gebrek aan begrip of levenskans, en tot zuiveren bloei op wassen hetgeen aanvankelijk van zijn bestemming werd afgebogen en in zijn spontane tendentie belemmerd. Mits al thans een gemeenschapsbesef de harten gaat dragen en doordringen, dat naast sociale geréchtigheid' ook de ménsche- lijkheid als opdracht van een gelouterd geweten leert erkennen en aanvaarden, want anders worden de zielen ontluis terd als verdolven land.... Koog, 10 u., ds. v. 't. Hooft. Den Hoorn. 8 u., ds. Kok. Cocksdorp, 10.30 u., ds. Salm. Oudeschild, 10 u, ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, Geen dienst. Oosterend, 10.30 u., ds. Knot. Geref. Kerk H. V. Oosterend. 10.30 en 1.30 u., ds. v. d. Plas. Den Burg, 5.30 u., ds. v. d. Plas. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, 10 u. ds. Kapteyn. Valkoog, 2.30 u.. ds. Kapteyn. St. Maarten, 3 u., ds. Witkop. Hlppolytushoef, 10.30 u., ds. van Beek. Den Oever, 2 u., ds. van Beek. Middenmeer, 10 u„ ds. Meer Drees (be vestiging lidmaten.) Oudkarspel, 8 u., ds. Nell. Dlrkshorn, 8 u„ ds. Koole. St."-Maartensbrug, 10.30 u., mej. J. v. d. Veen. Schagerbrug, 10.30 u., ds. Witkop. Anna-Paulowna, 10.15 u., ds. Vorstman. Aartswoud, 10.30 u., ds. Kreb. Hoogwoud, 2.30 u„ Zangmiddag. Warmenhuizen, 10.30 u., ds. Tutnstra. Kolhorn, 2.30 u., ds. v. Biemen. veenhuizen, 10.30 u., ds. de Mooy. N.-Nledorp, 10 u„ de heer van Noor dennen. Broek op Langendijk, 10 u., ds. Koole, 4 u. de heer Harmsen (van de zeeliedenzen ding te A'dam). Zuidscharwoude, 7 u., da. Veenhuysen (v Egmond). Doopsgez. Gemeente. Barsingerhorn, 10.30 u., da. Oosterbaan. Hippolytushoef, 10 u., ds. Lugt. N.-Niedorp, 10.30 u., mej. C. Bos (den Haag). Broek op Langendijk, geen dienst. Gcrcf. Kerk. Schagen. 10 u., ds. J. v. d. Mlje (openb. belijdenis). 2.30 u., ds. J. v. d. Meije (voor bereiding H. A.) Kolhorn, 10 u„ ds. Vlsch (voorbereiding), 3.30 u.. ds. Vlsch. Broek op Langendijk, 9.30 u. en J.30 u., ds. Krijger. Noordscharwoude, 10 u., ds. Grevlng (van Dlrkshorn), voorbereiding H. A., 4 u. ds. Greving. Chr. Geref. Gem. 3roek op Langendijk, 10 u. en I u., lees- dienst. Den Oever (in „Land ln zicht"), 10 u. en 5 u., ds. Kampman (uit Opperdoes). Evangelisatie. Schagen, 10.15 u. en 3 u., de heer van Helden. Breezand, 10 u. en 3.30 u., de heer Boon. Hippolytushoef, 10 u„ de heer C. N. Graaff, 4.30 u., de heer O. Deen. Den Oever (Kapel), 10 u„ de heer O. Deen. Schagerbrug (Maandagav.), 7.20 u., bij- eenk. Chr. Jongemannenver. Bergen (E. V. Maranatha), 10.30 u„ ds. H. M. E. Bremer (van A'dam). Schagerbrug (Herv. Kerk), 2.30 u., de heer E. L. de Witt. Wieringerwaard (zaal Breed), 10.30 u., de L er E. L. de Witt. Vrije Ev. Geref. Gem. Warmenhuizen (Fuik 1), 4.15 u., de heer J. Overweel (van Dordrecht). LEEUWARDEN, 9 Juli 1943. Veemarkt: 39 Stieren, 221 Melk- en Kalfkoeien, 32 I inken, 30 Graskalveren, 140 Nuchtere Kal veren. 9 Vette Schapen, 152 Welde Schapen 190135, 85 Lammeren 35—135, 9 Vette Var kens, 15 Kleine Biggen, 25 Paarden. Totaal aanvoer 767 stuks. Overzicht: Schapen en lammeren aan voer kort, handel stug, prijsh. Ander vee alleen aanvoer voor overname van s ee- houderij centrale. De V. C. nam over 300 koeien, o varkens, 140 nuchtere ka veren, s schapen er 30 graskalveren. KAASMARKT. ALKMAAR, 9 Juli. Op de heden ge houden Kaasmarkt werden 18 stapels, 21.000 kg. aangevoerd, waarvan de prijzen ais volgt waren: 10 st. fabriekskaas 20+ f 43.50 en 40+ f 56.8 st. Boerenkaas. MEDEDEELING PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. TEXEL. Invullen fcrandstoffenformulieren voor B-, C- en D-groot- en kleinverbruikers, stookseizoen 1943/1944. Met ingang van heden, kunnen boven genoemde formulieren bij den distributie- dienst worden aangevraagd. a. Wanneer de ruimte voor bijzondere doeleinden grooter is dan voor parti culier gebruik, dan wel geen ruimte voor particulier gebruik aanwezig is, behoort de aanvraag te geschieden op een formulier Br.C.250. b. Wanneer de ruimte voor bijzondere doeleinden gelijk is aan of kleiner is dan de ruimte voor particulier gebruik wordt een formulier Br.C.251 ingevuld. De fomulieren Br.C.251 worden echter voorloopig noe niet uitgereikt. De B- en C-grootverbruikers, die voor het seizoen 1943/1944 reeds een Form. Br.C. 250 invulden (hetwelk hun werd toegezon den door de Brandstoffencommlssie) be hoeven niet opnieuw een Br.C.250 in te vullen. Café's, winkels, alsmede particu lieren kantoren, bestaande uit minder dan 3 localiteiten en werkplaatsen, waar in minder dan 3 personen regelmatig ar- belden, mogen thans nog geen formulier invull,en. doch zullen te zijner tyd afzonderlijk worden opgeroepen. De formulieren dienen zoo spoedig mogelijk te worden afgehaald. Enkele dagen geleden kreee ik het laatste nummer van „De Redding boot." het orgaan van de Noord- en Zuidhollandsche ReddingmaatschaDDÜ. in handen, Dit blad pleegt uit te munten in soberheid en nuchterheid inzake de opmerkingen, die er ge maakt worden ten aanzien van het werk van de reddingbootbemannin gen Ook thans was dit weer het ge val. hoewel het een ieder, ook zonder al te veel fantasie, duideliik moet ziin. wat het beteekent als in deze tijden de reddingboot uitvaart. Juist wii. Nieuwediepers. beseffen dat er thans iets méér gevraagd wordt dan kennis van de boot en zeeman schap. Iets méér ook dan paraatheid en doorzettingsvermogen Thans is ook noodig: moed. De moed van den man die weet waar het om gaat: wat hii on 't spel zet. Hii moet weten (en hij wéét het ook) dat iedere tocht feitelijk een kansspel met den dood is. Nooit toch was de zee onbetrouw baarder. gevaarlijker, listiger dan juist nu. Waren het voorheen alleen de elementen, die de reddingbootbe manning dwars zaten, thans zijn daar de duivelsche werktuigen van den modernen zeekriig bijgekomen. Munen slingeren losgeslagen rond. bakens en tonnen zullen wel goeddeels verdwe nen ziin en ook tal van andere oor zaken kunnen er worden aangewezen, die aantoonen welk een hachelijk be drijf het reddersbedriif geworden is. Welnu, van dit alles leest men niets in „De< Reddingboot". Daarin wordt alleen maar gezegd, dat de beman ningen ook in de afgeloopen periode "paraad" waren. Niets meer en niets Maar ik geef het U te doen in dezen tiid den wal te verlaten, doorgaans des nachts, teneinde od een onzegbaar gevaarlijke zee te pogen levens van in nood verkeerende medemenschen te redden. In dit verband moge dan ook nog eens gewezen worden od het prachtig ideaal, dat dezen .redders steeds weer moreel de kracht geeft om uit te varen Dit is geen werk. dat men verricht om de baten. Nog min der om de eer of andere ïidele druf- veeren. Men gaat uit om één., soms twee. drie.menschen van een wissen dood te redden. Men zet het eigen leven in. om dat van anderen te be veiligen. Ook dat moge men zich ter dege realiseeren in een tiid, waarin menschenlevens met tienhonderd duizenden vallen. In een tiid. waarin men zou gaan meenen dat een men- schenleven aan waarde wel sterk ge devalueerd is. De vredes-ridders van de Noord zeekust bewijzen het tegendeel. Zii toonen mede aan de diepe wijsheid van de oude spreuk: Navigare necesse est. In Den Helder staat m'n huis. Soms kijk je er eens naar om. maar de keeren worden al sporadischer. om dat een mensch zich tenslotte niet periodiek wil ergeren aan een ver vuiling. verwording en ontreddering, die annex ziin aan het permanent niet-bewonen van een huis. Ik moest echter dezer dagen in de woning zijn om wat boeken op te scharrelen en verdaagde zoo op den zolder. Hier. in daagde zoo od den zolder Hier in het schemer-donker. lagen ze. al de boeken, waarin ik een zoo groot stuk van m'n leven doorbracht. In kisten en doozen. op stapels en in hoeken lagen ze verspreid. Dik onder het stof. verkleurd, vochtig soms en „uit geslagen". Uit de kisten steeg een muffe geur omhoog. Sommige schut bladen bliiken leeliik aan het rimpe len te gaan. 1 Verwordingaftakeling! En zoo vond ik ook dat oude boek met de fel-gekleurde platen over de zee-rooverii en ik moet U eerliik vertellen dat ik naast de kist ben gaan zitten en het boek langzaam ging doorbladeren. Ik hèr-beleefde een stuk jeugd. Weer waren daar de een- oogige stuurman en de kapitein met den haak-arm. Weer de bootsman met den duisteren blik" en de scheepsjon gen. die zoo onvergeliikeliik op z'n harmonica kon spelen. Dwars door dat oude stoffige boek ruischte en donderde de zee. Uit de geuren van vergane drukinkt en oud papier dampten de aromen van de zee op: zilt en sterk, eeuwig-verion- gend en verleideliik. En ik herinnerde mii den dag. dat ik, het boek voor de eerste maal las: het was ergens op een duin ter hoogte van Falga. Ik had vacantie en lag alleen met dat boek tusschen het helm. Achter me de golvende duinen, diep-groen. met griis-blauwe eilan den van distels Vóór me een reep eenzaam strand en de Noordzee, stoer voorbiitrekkend. dof-brommend en bruisend od de strandlljn. Boven me: wat sneeuwwitte meeuwen, hun vreugde over zon en wind wild uit- krn schend. En ik las van de schoone avonturen van weleer, en ik geloof dat ik me X°°jnam' kost wat kost. zeeman te worden en alle avonturen te beleven. ue scheepsiongen van dat kaper schip beleefde. Natuurlijk beleefde ik ze nóóit. Na de schooldagen kwam de plicht tot verdienen, daarna de periode van nuchteren arbeid om „vooruit" te ko men. nog later het huwelijk en reeds cle wijze Schopenhauer sloeg den spijker op den kon door te beweren dat het huwelijk een instituut is' waarin s mans plichten verdubbeld en rechten gehalveerd worden. Waar- SJfuid nii8ts ten kwade van het hu- hTa zefi£en' doch wèl aantoo nen. dat de schoone droomen ook hii nuj niet „weeromme" kwamen, en dat men zoo eens in de tien (of twin tig) ïaren toevallig door zoo'n boek £eeJPe?fns teruggevoerd moet worden tfek Van allerzaliRste roman man heeft mHej? romantiek te maKen neeft. dat is de wensch nm eens terug te mogen komen in deze zouten stad met de hooge winden er waailnd TntiHPUretndae °verheen waaiena. in de stad, driezijdig om sloten door levend water, en met opn hemel erboven, zoo schoon ™oo be wogen en zoo kleurrijk, dat een men- den6 omeani k°rt W moet ken overdaad te verwer- ideaal: een huis ergens boven v?e. duinen, dicht bii de duinrozen het ^aaiend hdm. En zoo dicht bii nacht avond en eiken de zee kan hooren zingen En ?iet .^n breed en hoog raam naar de zeeziide. waar ik de Noordzee de Westerstormen haar fteren en waar miin blikken niets ontgaat van het grootsch gebeuren v. een aandonderende zee. kapotgeslagen tegen een trillend en schuimig strand. Het leven leert dat idealen ziin als zeepbellen: de kinderen van dit land geven ze de vrijheid, maar als ze om- hoogstngen barsten ze uit elkaar en mets huift er van over. Maar schoon en liefhik en heerlijk om te zien ziin ze. Zouden wii dus ónze idealen, ge koesterd door zoovele mannen en vrouwen van deze stad. afzweeren en loochenen? Het ware verraad aan het beste, wat in ons gebleven is! OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Bezoek »aa Re' Hoofdbedrijfschap voor AUkerbauwprodncten. Het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouw producten en het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten maken bekend, dat de kantoren van het Hoofdbedrijf schap en de daaronder ressorteerende be drijfschappen (gevestigd te 's-Graven- hage, Wassenaarscheweg 80, Z.O. Binnen singel 66 en Zwarteweg 75) en de kan toren van het Aan- en Verkoopbureau (gevestigd te 's-Gravenhage, Bezulden- houtscheweg 15) behoudens voorafgaande afspraak, des morgens vóór 10 uur voor bezoekers zijn gesloten. OFFICIEELE LANDBOUW- MEDEDEELINGEN- Vervoer van aardappelen door volkstuinhouders. In tegenstelling met verleden Jaar zul len voor oogst 1943 geen vervoerbewljzen aardappelen worden verstrekt. Het door de Landbouw-Crlsis-Organisatie in 1943 uitgereikte „bewijs van inschrijving voor een volkstuin" dient als vervoerbewljs. De volgende bepalingen moeten ln acht worden genomen: 1. het vervoer moet geschieden: a. langs den korsten weg van den volkstuin naar het huisadres, b. op een werkdag (dus niet op Zondag): c. van Maandag tot en met Vrijdag tusschen 18 uur en j^uur na zonsondergang, op Zaterdag tusschen 14 uur en Yj uur na zonsondergang; 2. de hoeveelheid, welke in één keer wordt vervoerd, mag niet meer bedragen dan 25 kg.; 3. het huis adres op het persoonsbewijs van den vervoerder moet gelijk zijn aan het huls adres, voorkomende op het registratie bewijs. De ln 1942 uitgereikte registratiebewij zen (bruine) zijn voor geen enkel vervoer meer geldig. Verplichte opgave door telers bij verminderde opbrengst van aardappelen. Nogmaals wordt medegedeeld, dat Iedere teler volgens art. 6, lid z, van het Aard- appelbesluit V.V.O. 1940 verplicht is, on middellijk aan de P.l.C.A. opgave te doen, zoodra hij weet of verwacht, dat zijn aardappelopbrengst geringer zal zijn dan in normale omstandigheden en bij een gezond gewas verwacht kan worden of indien de hoeveelheid aardappelen, welke hij voorhanden of in voorraad heeft, sterker ln gewicht of hoedanig heid achteruitgaat dan ln normale om standigheden en bij gezonde aardappelen het geval zal zijn. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORDHOLLAND. VAN DEN 7 DE NIEUWE AARDAPPELEN OP DE NIEUWE MANIER. De nieuwe aardappelen zijn er weer! De huisvrouwen zullen ze met vreugde begroeten. Het is echter of men van nieuwe aardappelen wel „door" kan blij ven eten. Dit komt, doordat het zetmeel- gehalte gewoonlijk aan den lagen kant is. Zij geven niet zoo spoedig een gevoel van verzadiging, tenminste, als men de aard appelen schrapt. Al menig keer Is hier een lans gebroken voor het koken van de aardappelen ln de schil. Het boenen van de aardappelen, in plaats van het schillen of schrappen, levert vele voor- deelen op. In de eerste plaats ls de voe dingswaarde van den „volledigen" aard appel beter, de vitaminen en de voedings- zouten blijven zooveel mogelijk behou den en er gaat bijna niets van het rant soen verloren. Her boenen ls voordee- liger in alle opzichten. Laat daarom het schrappen achterwege, boen de aardap pelen met een stevigén borstel of een heiboender en kook ze ln de schil. Nog belangrijker dan het schrappen of schil len is echter het koken met weinig water. Vergeet niet: één kopje watef op 1 kg. aardappelen is genoeg, als U de pan bij het koken der aardappelen maar goed gesleten houdt. De geruchten omtrent de op handen zijnde staatsleening namen tegen het einde van deze week vasteren vorm aan, dientengevolge werd de tamelijk rustige obligatiemarkt in niet onbe langrijke mate beroerd en waren de slotkoersen der 3l/«°/o leeningen Don derdag circa 1 punt lager dan Woens dag j.1. Ook de 4'/o leeningen reageer den, zij het in mindere mate, met da lingen tot ongeveer een punt. De aandeelenmarkt heeft zich van één en ander weinig aangetrokken. Wat de grootte van de te emitteeren leening betreft, wordt een bedrag van 1 milliard gulden genoemd, tegen een rentevoet van 3'/»'/o. Van de leening zou driehonderd millioen door de Rijksfondsen worden genomen, zoodat dus de rest door particulieren en ven nootschappen opgebracht zou moeten worden. De weekstaat van de Nederlandsche Bank vertoont eenige belangrijke mu taties, welke grootendeels het gevolg zijn van de nieuwe bepalingen in de bankwet. Zoo steeg o.a. de metaalvoor- raad met 45 millioen gulden als gevolg van de verhooging van den 'goudprijs tot 2648 gulden. De bankbiljettencircu- latie vermeerderde met 52 millioen gulden, waartegenover echter diverse rekeningen daalden met 184 millioen gulden. Het verslag van Rutten's Bierbrou werij, welke vennootschap o.a. de Heck's automatiek exploiteert, vertoont gunstige resultaten. Het dividend werd bepaald op 6"/o (onveranderd). De voor uitzichten zijn minder gunstig. De Nederlandsche Staalfabriek de Muinck Keizer boerde niet zoo goed. De bruto winst daalde met een kleine 4 ton. Na afschrijving van 4 ton op machines kan door overboeking van 1 ton uit de refertes een dividend van 3®/o worden uitgekeerd (vorig jaar 6.4*/o). De machinefabriek Reineveld declareerde 31/>®/» (vorig jaar 6®/o). De Nederl. Glasspinnerij 6'fo (onveran derd). De Houthandel Key 4(vorig jaar 6®/o),Calvé, Delft 5°/« op cum. preferente aandeelen (vorig jaar 6'/»), terwijl de Vereenigde Holl. Sigarenfa brieken het dividend passeerden (vorig jaar 6°/». FONDS 4 Nederl. 1940 II 4 Nederl. 1941 Nederl. 1941 3K Nederl. 1942 3—3 y3 Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 Nederl. Handel Mij. Ned. Ind. Handelsbank Alg. Kunstz. Unie van Berkel Cert. Calvé Wilton Feijenoord Vorstenlanden Senernbah 3% Arnh.sche Hyp. 3 K Dcrdr. Hyp.- 3 V, Fr.-Gron. Hyp. 3 Yt Haarl. Hyp. 3K Nationale Hyp 3V4 Nederl. Hyp 3K N.H. Grondcred 3%% Rotterd. Hyp. 3 Utrechtsche Hyp tk Weflü. Hyp. HedeD 102'/, 1021/, Wè-i ygfi 98*. 4 98Vi« 173 110 167 161'/, 191 235 92 155V, l02>/4 IO21/4 10z«/4 1021/4 IO21/4 102V, 1021/. IO21/4 U21/4 10 2V« V.k. 1027/g 1023/, ««■/O 991/4 -8V, 931/4 173 130'/, 187 1647/8 191 2353/4 92 1551/4 IO21/4 1021/4 102»/, IO21/4 IO2V4 102'/4 IO21/4 1021/4 '021/4 102V4

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2