AKKERTJES Fa milie Bomhoff STADSNIEUWS. Pieter de Wija overleden. in méér dan goud...! 55 Jaar in 't huwelijksschip Burgerlijke Stand. Weest zuinig met papier. Revanche van Fanny Koen? DE WEEK in feiten en fantasieën. Over hen, die vielen. PREDIKBEURTEN VAN GELD EN GOED. Amsterdamsche Beurs. TOEWIJZING NIEUWE STAATSLEENING. Baby kan er niet buiten Het standpunt kan verschillen DE NIEUWE WEEKB0NNEN. Zonder geld nog wel credlef, Zonder bonnen zebfr nieil Op 88-jarigen leeftijd is ln het nood ziekenhuis te Lochem overleden de be kende menschenredder Pieter de Wijn, die gedurende vele jaren te IJmulden heeft gewoond en aldaar bij talrijke schipbreuken met gevaar voor eigen leven zijn krachten heeft Ingezet. De Wijn werd in Den Helder geboren, maar kwam bij de opening van het Noordzeekanaal naar IJmulden, waar hij vletterman werd. Aangezien hij te Den Helder bij een schipbreuk de aan dacht op zich had gevestigd, werd hij ook te IJmuiden opvarende van de reddingboot; in September 1892 werd hij schipper, hetgeen hij gedurende vierentwintig Jaar is gebleven. In totaal heeft hij 187 menschen voor den verdrinkingsdood weten te behoe den. Voor zijn daden werd hij met talrijke onderscheidingen beloond; hij was ridder in de Orde van Oranje- Nassau. GESLAAGD. Op 28 Juli slaagde voor het Drogisten diploma te Amaterdam onze voormalige stadgenoot, de neer P. Ham. PROMOTIE. UTRECHT, 30 Juli. Op proefschrift „J. W. van Lansberge en de practijk van art. 4 van de geheime instructie van S Juni 1855", is aan de Rijksuniver siteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, de heer M. Boon, geb. te Den Helder. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. C. Kroon—Cornelis- sen (z.). Gehuwd: A. F. van Asten en C. Goos. H. L. W. Horsman en W. Kra mer. VOLKSWELZIJN EN N. A. F. Een serie cursussen. Het Nèderlandsche Arbeidsfront, afd. Den Helder, organiseert in September a.s. cursussen van den moederdienst en wel de volgende: 1. Zuigelingenverzorging. (Deelneem sters boven 18 jaar 2. Ziekenverpleging. (Deelneemsters boven de 18 jaar.) 3. Opvoedkunde en kinderhanden- arbeid. 4. Naai- en kniplessen. Er wordt gedurende drie maanden anderhalf twee uur les per week gegeven. Cursusgeld bedraagt voor leden van het N. A. F. per geheelen cursus 4, voor niet-leden N. A. F. 5 bij voor uitbetaling te voldoen. Aan het eind van iederen cursus wordt aan de deelneemsters, die de lexsen regelmatig gevolgd hebben, en er prijs op stellen een getuigschrift uitgereikt. Verder vestigt het N.A.F. de aan dacht op de cursussen, welke door Vreugde en Arbeid worden verzorgd op gebied van volksontwikkeling, o.a. de avondschool voor volwassenen, sport E. H. B. O. en taalcursussen. De cursusgelden bedragen avond school voor volwassenen 4 voor le den van het N.A.F. en voor niet-leden 6. Hetzelfde geldt voor E.H.B.O.- cursussen. Taalcursussen 5.50 voor leden en voor niet-leden f 8, aanmelding Spoor straat ,112. TEXEL. Van 24 t.m. 30 Juli 1843. Geboren: Henderika Geertruida Ma ria, d. v. L. de Visser en D. Bakker. Jan Willem, z. v. P. Moerbeek en E. Boon. Petronella Hermina, d. v. Jb. Rozendaal en P. Dob. Nicolaas Pieter, z. v. Joh. de Graaf en D. Smit. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: geen. Overleden: geen. worden is, en dat dit een. schaduw werp; over de vrjugde van het huwe- iyksfeest? Het leven der Bomhoff's is niet over rozen gegaan. Twoe bjinden zoons, waarvan een overleden, Schonken zij het loven. De cene zoon zit mee te r_ luisteren, staart voor zich uit, en be- sedert lrV,(iVCr ?l -SP°°r' 13 *stist datgene wat zijn vader ver- sidert anderhalf jaar, misschien Iets ;clf \Vife,v'pfpn"nil'»eulüf k ™rrezcn- Vertelt over de jaren van weleer, toen elften nnnn h if ai^6 W1J ,.e®nl r hard fféwerkt werd in Den Helder, in Ji.tter^nrf i ha.a,rï Toon de stad zich uitbreidde, week na «i, ui „Heldersche" Wijk week maand na maand. Toen het daar h a °,m<L Z'1 1 lééfde, intena en met alle energie van wordt d n belangrijk deel bewoond ,.en j,,nge en durvende bevolking. N^wed?*; S' komende v?n i Hij vertelt uit den tijd. dat de fami- Ho nog ln de Middenstraat woonde, Er wonen welgestelde» en lieden, j vlakbij het logement van de Smelik'a met een beurs, die men met anders het geboortenest van Klaas Smelik. dan schraal kan noemen. Br wonen dcn man die fa het „ch00„9 Hilversum jonggehuwden en stokouden. En in êen der woningen, behuisd door laatstgenoemde categorie, voeren wij U binnen: in het huis van de familie H. BomhoffBakkor, die op 9 Augustus a.s. den dag zat herdenken dat zij precies 55 Jaar geleden in het huwelijk trad. Vijf-en-vyftig jaarer zyn er die het met minder doen! Er zijn legio huwelijken, die minder standvastig bleken en men kan gevoegelijk aan nemen dat Vader Tyd met veel liefde, veel waardeering en veel syjnpathle op deze vijf-en-vijftlg Jarige huwelijken neerziet. :yeneens lijdt aan de ziekte, die men heimwee" noemt en die vuriger dan wie ook verlangt naar het water om en nabij Nleuwediep. Als Bomhoff er van vertelt, gaat een stuk historie leven, en her-beleeft men die dagen, die zoo gansch anders waren dan die i van thans. Maar wat Bomhoff ook zegt, telkens komt het gesprek térug op den wensch, die zich uit in een verlangst naar Don Helder. Terug naar het huisje aan de Westgracht Wie in Den Helder kent de fami lie Bomhoff niet? Ze zijn te tellen, want sedert een respectabele rij van jaren timmerde de heer Bomhoff in en aan Den Helder en zijn werk was dat van iemand, dien men het best en duidelijkst kan kwalificeercn niet „Meester Timmerman". Hij heeft er van verteld, Bomhoff, van zijn werk, dat hij opvolgde van vader op zoon. Zijn vader was aan nemer in- Den Helder en d s nam de zoon eveneens den hamer en schaaf, den beitel en de zaag op. Van zijn vijf tiende Jaar afTwee en twintig lange jaren werkte hy voor de fa. Moyers ln de Pijlsteeg, om daarna bij diverse aanemers aan het werk te gaan. Tot z'n 72ste Jaar toe, en met als laatste baas, Coen Bot. Toen legde hij er het „bijltje" bij neer ging „stil leven'.'. Bomhoff heeft heimwee naar Den Heldor en zijn vrouw heeft het niet minder. Ondanks hun aardige huis in de „Heldersche" buurt haken ze naar den dag dat ze naar het noorden terug kunnen trekken en hun eigen huisje aan de Westgracht betrekken. Bomhoff heeft heel zijn leven hard gewerkt. Harder dan de meeste men schel:. Hjj werkte bij 'Aoveel aan nemers en bazen, dat hy dén tel is kwijtgeraakt. Maar alle bekende na men komt men in die rij tegen. Hij heeft deelgenomen aan den bouw van fort Kijkduin in de duinen (in '18) en hij nam deel aan de groote uitbrei ding van de stad. Dat beteekende dat hij talrijke woningen hièlp bouwen, veelal als uitvoerder. Zoo bouwde hij aan de buurt bij de Van 'Galenstraat Javastraat, daarna in de Vogelbuurt en bij den Ruyghweg. En zoo kan er vastgesteld worden, dat menig Jutter in een woning huist, die getimmerd werd door Bomhoff. De familie zal den dag vieren. Of vieren? De tijdon zijn er niet nuar en op den dag van het méér-dan-gouden huwelijksfeest zal er ook leed zijn over het onbekende lot yan don zoon van vader en moeder Bomhoff, Adriaan. Met de „Ootmarsum" van de Mij. „Oostzee" vertrok deze verscheidene «Öaren geledon als machinist en nimmer hoorde men meer van hem. Is het wonder dat de bewoners van Ranonkelstraat No, 2 zich dag-in, dag- uit afvragen wat er van hun zoon ge- 's-GRAVENHAGE, 30 Jul'. - De dojr de overheid uitgevaardigde voorschrif ten ter besparing van papier, welke on der den drang der omstandigheden ge leidelijk moesten worden verscherpt, plaatsen niet alleen de overheid zelve, doch ook publiek en bedrijfsleven voor de noodzaak met alles wat papier be treft zoo zuinig mogelijk om te gaan. Zoo werd omvang en oplaag van de dagbladen aanzienlijk beperkt, verschil lende bladen en periodieken werden op geheven, formaatsvoorschriften ten aan zien van briefpapier, kwitanties, etiket ten, e.d. werden gegeven, terwijl de vervaardiging van verschillende artike len van papier en carton werd verbo den. Men zou nu mogen aannemen, dat iedereen door deze maatregelen wel tot de overtuiging was gekomen van den erpst der papierpositie en zichzelf dien overeenkomstig de noodige beperkingen had opgelegd. Het blijkt echter, dat in vele gevallen zoowel publiek als be drijfsleven door een meer oordeelkun dig gebruik nog heel wat papier zou kunnen besparen. In dit verband dient speciaal de aan dacht te worden gevestigd op het dik wijls onnoodig gebruik maken van en veloppen dan wel van enveloppen van Hoe dan ook; 9 Augustus herden- j grooter formaat, dan strikt noodzakelijk ken deze oer-Jutters hun huwelijks- j is. Zeer veel verzendingen, waarvoor dag en menig bewijs van sympathie en medeleven zal dezen bekenden stnd- genooten bereiken irf de „Heldersche" buurt, Ranonkelstraat No, 2. Mogen wij onzerzijds onze beste wenschen reeds nu aanbieden en ons vertrouwen uiten ln de spoedige te rugkeer van de familie naar Don Helder. Zooals bekend, heeft Zondag j.1 Fanny Koen tijdens de nationale kam pioenschappen een ontsteking in den hiel opgeloopen. Het was niet van ern- stigen aard. maar toch voldoende om haar eenige titels te ontnemen, zoodat deze dag voor haar een groote teleur stelling werd. Stelt u voor, een sportvrouw, die zich al reeds eenige maanden geheel heeft voorbereid om dat te bereiken wat zij zich als ideaal gesteld had: een nationalen titel. Fanny Koen zou niet één titel beha len, maar telt mee op 6 nummers. Zij behaalde er slechts één, hoewel haar vroeger gemaakte tijden op de overige vijf nummers door de huidige kam pioenen in de verste verte niet bena derd konden worden. Haar geblesseer de hiel nam alle illusies weg, die hiel bracht haar concentratievermogen naar beneden en Fanny had een teleurstel lenden dag. Een nieuwe kans. De athletieksport is echter óprecht en eerlijk. Men ontmoet elkaar meerdere malen ln één seizoen en het toeval wil. dat juist Den Helder één der eerste ontmoetingen na den pechdag mee maakt. 8 Augustus komt Fanny Koen en dan zal zij ons laten zien, dat het inder daad die hiel was, die de titels illusoir deed worden. Dan zal zij naar alle waarschijn lijkheid >de huidige kampioene op de 80 M. horden en op het nummer hoogspringen, Nel van Balen Blan ken, de sympathieke athlete uit Wieringerwaard, laten zien dat zij een wereld-öthlete is. Dat zij niet voor niets goed is voor het winnen van 6 nummers, dat zij den naam de beste alzijdige athlete van Europa, waardig is. Dat staat ons op 8 Augustus a.s. te wachten. Het beteekent de finale van het athletiekseisoen in onze stad en wij zijn er van overtuigd, dat de finale spannend zal zijn. Opnieuw heeft in de dagen, die ach ter ons liggen, een aantal duisterlingen zich vergrepen aan have- en goed van bewoners van Den Helder. Opnieuw htfjkt, dat zich tusschen de bevolking een hoeveelheid „schuim" bevindt, die, kost wat kost, uit onze samenleving verban nen dient te worden. En thans voor goed, wil men voorkomen, dat een deel dor middenstanders, die het toch al verre van gemakkelijk hebben, in deze tijden volkomen geruïneerd wordt. In de krant werd geschreven dat het noodzakelijk is, dat de zaken alle maat regelen moesten nemen om hun bezit veilig te stellen en daaraan zooveel zorg. dienen te besteden, dat inbraak prak tisch tot de onmogelijkheden gaat be- hooren. Of dit middel inderdaad de kwaal ten volle zal kunnen cureoren we betwijfelen het. Het soort, dat de euvele meted heeft in deze stad te ope- Veeren, beschikt kennelijk over zeer doeltreffende methode's en waagt het de straffen te trotseeren, die op diefstal in deze voor een niet onbelangryk deel geëvacueerde stad staan. Zeer zwaar zullen deze zyn en wat ons betreft: al was het levenslang! Dat men, door honger gedreven, een brood steelt, dat men zich vergrijpt aan wat groenten op het land, het zijn dingen die niet mo- gon en die bestraft worden door den rechter. Anderzijds kan men in deze gevallen echter een motief aanwijzen. Dit motief ontbreekt ten eenemale bij de thans gepleegde diefstallen. Hier is de drijfveer: hebzucht, zwarte handel cn brute roof. Niets meer en niets min der. Er is voor dit soort 'ook slechts één kwalificatie: ellendelingen. Moge het zyn dat onze politie, ook al is haar taak dan verre van eenvoudig, er in slaagt deze inderdaad a-sociale elemen ten in handen te krijgen en hen in het Alkmaarsche cellulair te brengen. Het zou een zucht van verlichting doen op gaan in de geheele Heldersche i ge meenschap. Het bovenstaande brengt ons een an dere diefstal in herinnering, die een kloine twee maanden geleden gepleegd werd en waarbij een stadgenoot, die al sedert langen tijd. ziek ligt in hef zie kenhuis alhier, van zijn bestelwagen wagen beroofd werd. Ondanks alle in het werk gestelde pogingen gelukte het niet den schurk te ontmaskeren. Dat is betreurenswaard. Wat daarentegen weer verheugend is, dat is het feit dat de man niet in den stéék gelaten wordt, doch kan rekenen op praktische hulp, zoodra hy zich weer aan zijn werk kan hegeven. Zöó hoort het. Eén voor allen, allen voor één. Het geeft den burger moed te, mogen conatnteeren, dat de praktische naas tenliefde aan de oevers van het Mars diep nog niet tot het verleden behoort, doch integendeel ook thans nog ten volle betracht wordt. Ook door onze stede lijke Overheid, die wij daarvoor gaarne een eer e-saluut brengen. Er wordt in deze dagen nogal het een en ander gezegd over het gebrek aan zwemwater 'in Den Helder en dat is te begrijpen. Nooit voelde men het gemis aan water dermate als thans het geval is en het is een verdraaid hard gelacfi te moeten vernemen, dat de bewoners van het eerste het beste gehuchtje in het buitenveid zich 's avonds rustig te water kunnen begtiven, om zich aan de zwemsport te wijden, terwijl in de wa terstad, die Den Helder toch in feite is, praktisch geen gelegenheidaanwe zig is. Er kwamen verscheidene stadgenoo- tcn bij ons met de vraag: kan het Ge meentebestuur niets doen? De vraag stellen- is eenvoudiger dan haar beant woorden. Niets is uiteraard moeilijker dan hier een. oplossing te zoeken en men kan .er van verzekerd zijn, dat dit cha piter heusch wel door de desbetreffende autoriteiten bekeken is. Diezelfde auto riteiten hebben echter, wie zal het dur ven- ontkennen, thans wel anders pro blemen aan het hoofd dan een bad gelegenheid voor Nieuwediepers, Moch ten zij echter een mogelijkheid zien, dan kunnen zij zich, bij praktische verwe zenlijking ervan, van de opperste dankbaarheid van zwemlievend Jutter- land overtuigd weten. Overigensoriginaliteit overwint èlles! Zijn er geen scherpe geesten in onze gemeente, die een oplossing ln hun hoofd hebben Dat zij naar de pen grij pen en hun denkbeelden naar voren brengen Vanmiddag speelt dus „Helders Fan farekorps" voor de Jutters en Schagl- neezen. Zoo goed is het concert van vorige week Zaterdag in Nieuwecjiep dus bevallen, dat men terdtond de moed had op tournée te gaan. Een loffelijk streven. Des te loffelyker, omdat de Helderschen in Schagen het gebaar van Lugtenburg en z'n mannen zeker zullen weten te waardeeren en dromsgewijs naar de Groote Markt tijgen, teneinde de klanken uit de bakermat te beluis teren. Het zal daar dan zijnzooals het vroeger voor het station was als er ge concerteerd werd. En zoo zal het een concert worden met een klank van op timisme, gepaard aan een klank van melancholie. Deze week ving ik een glimp op van ons monument „Voor hen die vielen," staande aan het Havenpleiy, en zöó spaarzaam zijn deze glimpen, dat ik onwillekeurig weer werd gegrepen door de devotie, de onuitsprekelijke liefde en troost, die dit monument als een levond fluïdum omgeven. Het stemt tot nadenken, zoo'n monu ment. „Voor hen, die vleien"- Ook straks, als de oorlog voorbij zal zijn, als de wereld tot bezinning komt en dit luguber bloedbad alleen nog maar eon huiveringwekkende herinne ring zal zijn, zal het weer noodzakelijk zijn namen te graveeren en te bijtelen in steon. Wederom „van hen, die vie len." En er zullen er velen bij zijn, die van Nieuwediep kwamen; die eens weg voeren, wuivend naar hun vrouwen, hun moeders, die op de geteerde stei gers van de haven achterbleven. En van die velen zullen er velen niet terug- këèren. Hun namen zullen wij niet ver geten, ook al vergat een ondankbaar nageslacht de namen te graveeren in steen, bestemd voor de eeuwigheid. Be stemd ter herinnering voor het nage slacht. dat wellicht ól te «snel geneigd zal zijn datgene te vergeten, wat zich eens, in de veertiger jaren van deze bloedige eeuw* afspeelde. En dat zou, dat is mijn meening althans, een onver geeflijke tekortkoming, om geen ster ker woord te gebruiken, zijn. Evenwel, wij maken ons geen illu sies. Er zal tóch wel veel vergeten worden en de schoonste eere-teekenen zullen straks wel in onze harten moe ten worden opgericht. Ik bedoel de herinnering aan al datgene, wat ln deze kwade tijden goed is gewêest. Voor beelden? Ik denk aan den onbekendon marine man, die tijdeus de eerste bombarde menten van onze stad eon heldenmoed aan den dag legde, die waard was in blijvende herinnering te blyven. Ik denk aan den chirurg, die keer op keet; dagenlang in de weer was, onder de allerongunstigste omstandigheden, men- sehenlcvens te redden en daar in slaag de. Ik denk aan dien anderen dokter, wiens plicht hem z 6 heilig bleek, dat hy weigerde zijn in nood verkeerende patiënten te verlaten, ook toen hém be richt werd dat zijn eigen gezin in uiterst |/precaire omstandigheden verkeerde. Ik denk aan den pastoor, die op de puin- hoopen bleef zoeken naar verloren pa rochianen en dóórzocht, ook toen de hoop practisch opgogeven moest wor den, dat er zich nog levenden onder het puin zouden bevinden. En ik denk aan den dominéé, die niet evacueerde, doch als een échte herder er op uit ging om de verstrooide schapen te ver zamelen. Want Juist nü had men den herder noodlg, meer dan ooit tevoren. Zoo kan men doorgaan. Zoo waren er velen. Men kwam ze tegen onder alle rangen en standen. Men kwam de eer ste en de laatste burger van de stad tegen in het brengen van een offer en zoo ooit, dan werden in die heillooze dagen van bombardementen blijken gegeven van moed en zelfverloochening. Hun wacht geen monument. Wacht hun du» vergetelheid? Neon. In de harten van ons, die dit alles beleefd hebben, er midden in zaten, is het monument reeds opgericht en het is schooner en duurzamer dan het schoonste bouwwerk van Cararisch marmer of glanzend brons. Het zijn de levende monumen ten, die levend zullen blijven, zoolang er een hart warm zal blyven voor deze gepijnigde en geslagen stad, die wij lief hebben met de standvastige liefde van burgers, die gezamenlijk tegen het noodlot vochten. Moge het nooit zóó zijn, dat er van ons gezegd zal kunnen worden: zie, zij hebben daar in Den Helder niets ge leerd, en alles vergeten. Ik geloof eerly'k, dat dit gevaar niet bestaat. 1 thans nog enveloppen worden gebruikt, zouden enveloploos kunnen geschieden. Zoo viel het b.v. op, dat de prospectus sen van de laatste staatsleening, hoewel voor enveloplooze verzending ingericht, door de meeste banken in een envelop pe aan haar cliënten werden toegezon den. Onnoodig te zeggen, dat elk niet nood zakelijk gebruik van enveloppen moet worden vermeden» Men bedenke toch dat de papierindustrie onder de huidige omstandigheden maandelijks slechts een beperkt aantal enveloppen ter beschik-? king kan stellen. Deze hoeveelheid is slechts voldoende voor het allernoodza kelijkste verbruik. Indien men dus en veloppen bezigt in gevallen, dat deze niet strikt noodzakelijk zijn, dan wel met een kleiner formaat enveloppe vol staan zou kunnen worden, zullen voor de werkelijk noodzakelijke gevallen op een oogenblik geen enveloppen meer be schikbaar zijn. Daarom is het ook in ieders belang, eventueel nog voorradige enveloppen zoo spaarzaam mogelijk te gebruiken. Snijdt voorts de enveloppen, die u ontvangt, zoo voorzichtig mogelijk open. Door het overplakken met een strook, die tevens de oorspronkelijke adresseering en frankeering onzichtbaar maakt, kan de enveloppe nogmaals dienst doen. Hiér ligt ook teen taak voor particu liere bedrijven óm hun personeel te doordringen van de noodzakelijkheid eener uiterste papierbesparing en hun het parool te geven: „weest zuinig met papier en met enveloppen in het bij zonder". VOOR ZONDAG 1 AUGUSTUS 1943. DEN HELDER. Chr. Ger. kerk, 10 en 5 u. de heer J. Rebel. Nederl. Herv. kerk, Julianadorp, 10.30 u. dg. M. van Wichen. (Zondag S Aug.,10.30 u. ds. M. van Wichên, Heilige Doop.) Nedërl. Herv. Gem. (Wester- kerk), 10.30 u. ds. H. Cramer. Herst. Evang. Luth. Gem., 10.40 u. prof. J. C. V van Bemmel van Hoorn. Oud-Kath kerk, geen dienst. Doopsgezinde kerk, 10.45 u. ds. De Vries van Hoorn. G.G Leger des Heils, 10 u. Heiligingssamen komst; 7.30 u. Openb. Verlossingssamen komst. Zaterdag 8 u. Bidstond. Evange lisatie, Vijzelstraat, 10.30 u. Evangelist Pasman, 7 u. idem; 12 en 2.30 u. Zon dagsschool; Maandag 7 u. Evangelist Pas man; Woensdag 7.30 u. Bijbellezing; DonJ~ derdag 7.30 u. Vrouwenkrans; Vrijdag 8 u. Zangdienst. Geref. kerk (Bethel), 10 en 4 u. ds» L. P. Krijger van Amst. Evangelisatie, Palmstraat, 's morgens 10 uur Zangdienst; 's morgens 10.30 uur de Eerw. Heer Broekman te Alkmaar. DEN OEVER, Oud-geref. gem., Zater- dagav. 7.15 uur. in de Kapel, ds. Kramp uit Grafhorst. Ned. Herv. Gem. Schagen, 10 uur ds. Kapteyn (maand- collecte). J Wieringerwaard, 10.30 uur de heer Kalis. veenhuizen, 8 uur' muzikale wijdings- dienst. Nrd.-Scharwoude, 10.30 uur ds. Nell. Winkel, 3 uur ds. Nell. Burgerbrug, 10.30 uur mej. J. v. d. Veen. Eenigenburg, 10.30 uur ds. Witkop. Oudesluis, 10.30 uur ds. v. Beek. Westerland, 7.30 uur ds. v. Beek. Koedijk, 10 uur ds. Roobol. Anna Pauloyvna, 10.15 uur ds. Vorst man. Julianadorp, 10.30 uur ds. v. Wichen. Middenmeer, 10 uur ds. Meijer Drees fmaandcollecte). Wleringerwerf, 2.30 uur ds. Meijer Drees (maandcollecte). Broek op Langendijk, 10 uur dienst; 7 uur de heer Brouwer van St. Pan- cras. Haringhuizen, 10.30 uur ds. A. v. Biemen. Barsingerhorn, 8 uur n.m. ds. A. v. Biemen. Aartswoud, 10.30 uur cand. v. d.' Vaart. Langerels, 3 uur cand. v. d. Vaart. Doopsgez., Gem. Barsingerhorn, 10.30 uur ds. Ooster- baan. Nieuwe Niedorp, 8 uur da. Rothfusz. Broek op Langendijk, 10 uur ds. Ban- ga van Purmerend. Hippolytushoef, 10 uur ds. Lugt. Den Oever, 2 uur ds. Lugt. Hippolytushoef, 5 Aug. Bijeenk. Jon gerenkring. Geref. Kerk. Schagen. 10 en 2.30 uur ds. J. v d. Mije. Kolhorn, 10 en 3 uur ds. Vlsch. Nrd.-Scharwoude, 10 en 4 uur lees- dienst. x Broek op Langendijk, 9, 10.30 en 8 uur ds. Donner. Chr. Geref. Gem. Broek op Langendijk, 10 en 3 uur ds Eerland van Dokkum. Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur de heer v. Helden Stolpen, 3 uur de heer v. Helden Breezand, 10 en 3.80 uur de heer Boon. Hippolytushoef, 10 uur de heer Deen. Den Oever, (kapel) 10 uur de beer C N. Graaff, 4.30 uur de heer Deen. Schagerbrug, (Ned Herv. Kerk) 2.30 iur de heer E. L.'de Witt. Wieringerwaard. (zaal Breed), 10.30 uur de heer E. L. de Witt. Bergen, (E. V. Maranatha). 10.30 uur cand. F. J. Dun wan Amstelveen Schagerbrug, (Maandagavond), 7.30 uur bijeenk. Chr. Jongelingsver. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 uur ds. Visser; n.m. 8 uur Kooravond. Oosterend v.m. 10.30 uur ds. Kok. Koog v.m: 10 uur ds. v. t. Hooft. Den Hoorn v.m. 10.30 uur de hr. A Weenlnk van Den Haag. De Cocksdorp v.m. 10.30 uur ds. Salm. Oudeschild v.m. 10 uur ds. Tlnholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10.30 uur ds. Vis. Oosterend n.m. 3 uur ds. Vis. Den Hoorn n.m. 8 uur (in de N. H. Kelk) ds. v. d. Veer. Geref. Kerk. Den Burg v.m. 10 uur Cand. Pos; n.m. 7.30 uur ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 uur ds. v. d. Leer; n.m. 3 uur Cand Pos. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10.30 en n.m 3.30 uur ds. v. d. Plas. De beurs stond ln di afgeloopen week uttc; aard in het teeken van de Staats- •leenlng 1943. Het resultaat van de inschrij ving op deze leening'(zie ons blad van Donderdag jl.) heeft reeds dadelijk een gunstlgen invloed op de koersen der ver schillende staatsobligaties gehad. Al- met al zijn de- koersverliezen, mede dank zij den steun der Overheid, nogal meegevallen en het is zelfs zoo dat Don derdag 11. zonder dien steun verschillende obligaties uitgesproken vast gestemd wa ren. Een en ander demonstreerde zich ln de omzetten. OMZETTEN AMSTERD AMSCHE BEURS (in f 1000.— nominale waarde) Obligaties randbricven Aandeelen Juli 21 12.993 151 294 22 9.299 119 570 23 4.354 129 331 28 10.598 394 586 27 6.887 150 8!5 28 1.787 104 323 Voor hen die wat meer met de psycho logie van de beurs vertrouwd zijn, be hoeven deze spoedige herstel verschijnse len geen verwondering te baren. Wellicht is het niet gewaagd te veronderstellen, dat binnen afzieübaren tijd de koersen der obligaties zich weer op het peil van den 7en Juli den dag voorafgaande aan dien waarop de leenlngsgeruchten beves tigd werden zuilen bevinden. Op de aandeelenmarkt is het eigenlijk alleen de voortgezette daling van A.K. U.'s, welk fonds nu al dertien punten on der den stopkoers noteert, die de aan dacht trekt. Dacht men aanvankelijk, dat dit fonds in het bijzonder van het tijde lijk iets ruimere aanbod te lijden had, thans blijkt dat deze koersdaling niet plaatselijk is want 23 Juli noteerden A.K U.'s te Berlijn reeds 176 terwijl er een vrij levendige handel in plaats vond. Op dien zelfden dag golden deze stukken te Am sterdam nog 183V, Van de ln de afgeloopen week ver schenen verslagen memoreeren wij dat van de Electro Motorenfabriek Dordt, v/elke maatschappij het dividend van 7 tot 4verlaagde. Hierbij dient opge merkt te worden, dat de winstrekening werd goedgeschreven voor f 185.000.— we gens herwaardeering der goederenvoor raad. Ook bij dit bedrijf valt een sterke stijging in de bedrijfskosten te constatee- reri. De Carton; en Papierfabriek v.h. W. A. Scholten verlaagde het dividend van 5 tot 4"/.. FONDS 4 Nederl. 1940 11 4 Nederl. 1941: 3Nederl. 1941 3'A Nederl. 1942 3—3 Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 Amsterdamsche Bank Nederl. Handel Mij. Ned. Ind. Handelsbank Alg. Kunst2. Unie van Berkel Cert Calvé Lever Bros. Philips Gloeil. Wilton Feijenoord Koninklijke Olie 3Nat. Hvp. 3Vz% Rotterd. Hyp. 3 y, Utrechtsche Hyp, Vh Westl. Hyp. Heden V k. lOtVe 1027, 102 102 99?/1b 9t'/B <W/ie 997, 98»/, 98 92b/ 927i6 141 141 173 173 127i/j 1277* 178 1747* 1551/4 154 191 191 296 296 369 369 226</< 22? 361 361 102W, 10274 10274 10274 10274 1027« 10274 10274 DEVENTER, 29 Juli. De wnd. secretaris-generaal van het departement van Financiën maakt bekend, dat de toewijzing op de boven vermelde lee. ning, waarop de inschrijving openstond op 27 Juli 1943, zal geschieden i volgt: a. de ingeschreven bedragen, waarvoor voorkeur is verzocht, worden ten volle toegewezen, b, op de gewone inschrijvingen wordt een korting toegepast van 26a/a% van het ingeschreven bedrag met dien verstande, dat de toegewezen bedragen op honderd gulden worden afgerond. Aangezien de vrijwillige leeying is volteekend, zal tot de uitgifte van de ln uitzicht gestelde gedwongen leening niet worden overgegaan, zoodat de zich aan de recepissen bevindende stortings bewijzen waardeloos zijri. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. DISTRIBUTIEKRING DEN HELDER.' Afhalen rantsoenbonnen melk giftige arbeid. De werkgevers, die het aanvraagformu lier voor de 9e periode 1943 tijdig bij het kantoor te Den Helder hebben ingediend, kunnen de rantsoenbonnen melk ten be hoeve der arbeiders afhalen op Vrijdag 6 Augustus 1943. De stamkaarten der be trokken arbeiders moeten worden ge toond. De werkgevers te Anna-Pau- lowna ontvangen een oproepkaart de bonnen af te halen. Aanvragen schoenenbonnen. Personen, die dringend een schoenenbot, behoeven en wier familienaam begint met de letters A t.e.m. E wofden in de gelegenheid gesteld te Den Helder op Maandag' 2 Augustus of Dinsdag 3 Augus tus 1943 een aanvraagformulier af te ha len en ln te dienen. Zij, die reeds een aanvraag hebben in gediend, waarop nog geen beslissing is ontvangen, behoeven niet aan re vragen. DISTRIBUTIEDIEN ST TEXEL. UITREIKING. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. 9e periode 1943. te Midden-Elerland op Maandag 2 Aug» a.s. in da O.L. School 10—11 uur voor be woners van wijk E met nos 1 t/m 30; 11 —12 uur voor bewoners van wijk E met nos 31 t/m 56; 12—1 uur voor bewoners van wijk E met nos 57 t/m 92; 2—3 uur voor bewoners van wijk E met nos 93 t/m 126; 34 uur voor bewoners van wijk E met nos 127 en hooger. Te Den Burg op Dinsdag 3 Aug. a.s. in het Fanfaregebouw: 910 uur voor bewo ners van wijk B met nos 1 t/m 64; 10—11 uur voor bewoners van wijk B met nos 65 t/m 86; 11—12 uur voor bewoners van wijk B met nos 87 t/m 132; 12.—12.45 uur voor bewoners van wijk B met nos 133 t/m 152: 2.15—3.— uur voor bewoners van wijk B met nos 152 t/m 178: 34 uur voor bewoners van wijk B met nos 179 en hooger; 44.30 uur voor hen die om gel dige reden verzuimden de bonkaarten af te halen. Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van het gezin met de bijbe- hoorende inlegvellen. UITREIKING TOILETZEEP, EEN HEID SZEEP- WASCHPOEDER EN SCHEERZEEPBONNEN. In het tijdvak 2 t/m 6 Augustus a.s. kun nen kappers, medische studenten, vroed vrouwen, verloskundigen, wijkverpleeg sters, artsen, tandartsen, veeartsen, gedi plomeerde bakers, gediplomeerde kraam verzorgsters en veeverloskundigen formu lieren afhalen ten behoeve van reinigings middelen. Tevens kunnen werkgevers voor hun personeel, dat vullen arbeid verricht, als mede melkers en zelfstandigen personen, die voor reinigingsmiddelen voor vullen arbeid in aanmerking komen, ln boven genoemd tijdvak formulieren verkrijgen Melkers dienen het aantal koeien, het welk per bedrijf aanwezig is op de for mulieren te vermelden. Deze formulieren dienen op Donderdag 12 Augustus met de stamkaarten van de betrokkenen te worden Ingeleverd, en moeder evenmin. Wanf zonder Zwitsalpocder zou iaby nooit zoo'n rustig en tevreden kindje geweestzijn, met zoo'n gaaf, satijn- - zacht velletje. Zwitsal pocder is absor!)eerend en verkoelend en voorkomt smetten ea schrijnen. De een bekijkt het rus... de ander zóó. Behalve natuur lijk de Victoria Biscuits! daar oordeelt iedereen gelijk over; verrukkelijk Ja, waarom? Als er AKKERTJES die de ptjnRjka boeien verbreken, het hoofd weer helder maken binnen een kwartier. Heb ze dus daarom altijd bfj de hand. e Pij na Hllmr Voor de week van 31 Juli t.m. 7 Augustus zfln de gebruikelijke rantsoenen brood. beschuit en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen nummer 32. Voorts is weder een kilogram aardappelen extra beschikbaar ge steld op bon 622 Algemeen. Bonaanwijzing zeep. Tot en' met 31 Augustus a.s. geeft bon „Algemeen 623" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „X Een- heidszeep" van de aan kinderen be neden den leeftijd van acht jaar uit gereikte kaarten recht op het koopen van een stukje luchtgevulde eenheids toiletzeep 40 of 57 pet. of op het koo pen van een stukje eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 pet. of op het doen was- schen van vijf kilogram droge vuile wasch. Voorts geeft bon „Algemeen 624" van de bonkaart voor voedingsmidde len en bon „X Waschpoeder" van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 Augustus a.s. recht op het koo pen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. Ten slotte geeft bon „X Toiletzeep" van de aan kinderen beneden den leef tijd van twee jaar uitgereikte kaarten tot en met meer genoemden datum recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). PAARSE RANTSOENBONNEN VOOR AARDAPPELEN. Na 28 Aug. niet meer geldig. Met ingang van 1 Augustus a.s. zal een rantsoen aardappelen, 1 kg. bedra gen. In verband hiermede zullen van dezen datum af de voor het koopen van aardappelen aangewezen bonnen recht geven op het koopen van een bepaald aantal rantsoenen van 1 kg. in plaats van, zooals tot dusverre het geval was, op een bepaald aantal kilogrammen per bon. De hoeveelheid aardappelen waar over men per week beschikken kan, ondergaat hierdoor uit den aard der zaak geen wijziging. De paarse bonnen, gemerkt „Een rant soen aardappelen" blijven nog tot en met 28 Augustus a.s. recht geven op het koopen van 3 kg. aardappelen. Na genoemden datum kan men op deze bonnen geen aardappelen meer koopen.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 4