Wij staan in een zware vuurproef.... DAGBLAD VOOR Zware Sovjet-verliezen aan het Mioesfront. Rijkscommissaris spreekt. Nieuwe eenheid Nederlandsche Landwacht beëedigd. Hoogtepunt in den beslissingsstrijd. Toespraak van Mussert. Rede van den Rijks commissaris. Een woord van S.S. Gruppen fóhrer Rauter. WEERMACHTBERICHT Vijandelijke doorbraakpogingen op Sicilië mislukten. De strijd op Sicilië. Luchtaanval op Napels. DE NIEUWE BOTERBON. De toestand in Italië. Verkoop en vervoer van fruit. Verbod tot het in dienst hebben van bepaalde personen. Sfr-üü&fflp- Ultgava: Dagblad voor Noord-Bolland N.V. Alkmaar Voordara C Bureau der Heldersohe éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 IQnen). Postrekening 449041. DINSDAG 8 AUGUSTUS 1948. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 178 3 pagina's. Deee Courant versohgnt dagelijks. Ad v e r t en 11 e - t a r I e f. Prys der gewone advertenties In dese Editie 11 et. per m.M. BQ contract binnen een Jaar te gebruiken belang rijke korting. Tart even voor de gebeele oplage op aanvrage. In een kazerne te Weert is heden morgen een nieuwe eenheid van de Nederlandsche Landwacht op den Führer beëedigd. De plechtigheid werd bijgewoond door den Rijks commissaris, Rijksminister Seyss Inquart, den höheren S.S.-und Po- lizeiführer S.S.-Obergruppenführer Rauter en door Mussert, die tevens het woord tot de mannen richtten. Zij allen wezen er op. dat zij res pect hadden voor het besluit dat de mannen op dit moment hebben ge nomen, omdat hun duidelijker dan anderen de draagwijdte daarvan thans voor oogen moet staan. Mussert schetste den strijd op leven en dood, dien Europa voor zijn be staan heeft te voeren en constateerde, dat de verdediging van één vaderland niet meer mogelijk is, zooals de Mei dagen van 1940 hebben aangetoond. Het komt thans derhalve aan op de ge meenschappelijke verdediging van ons continent, waarin Duitschland ons voor gaat. De manschappen der Nederland sche Landwacht, die hiertoe, evenals die van andere formaties, den wapen rok hebben aangetrokken, zijn pioniers van ons volk. Dat zij daarbij In een grooter verband worden opgenomen, behoeft hen niet neer te drukke# In tegendeel, dit grooter geheel brengt hen, en daarmede ons volk, eerder om hoog. Hierop hield de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, de vol gende réde: Mannen der Nederlandsche Land wacht. Gij hebt in een uur, dat voor de toe komst van het continent van een betee- kenis is als nnoif te voren, den eed op Adolf Hitier afgelegd, waartoe u de Lei der Mussert, heeft opgeroepen. Uw eed op dit oogenblik is manifestatie van het geloof en een gelofte der gehoor zaamheid. Gij hebt met dezen eed u uitgesproken voor den Führer, voor de lotsgemeenschap der Germaansche vol ken en voor een nieuwe orde in Europa. Gij hebt met dezen eed tevens beleden, dat voor u het nationaal-socialisme als de levensvorm der Germaansche men- schen de leidraad voor uw handelen voor alle komende tijden moet zijn. Gij hebt, evenals uw kameraden der vroe gere oproepingen, deze belijdenis afge legd op een oogenblik, waarin u de grootte der beteekenis van dit uw be sluit in alle klaarheid voor oogen staat. Daarom is uw eed dubbel waardevol en uw hierdoor afgelegde belijdenis van trouw, dapperheid en gehoorzaamheid tot in den dood boven eiken twijfel ver heven en sterk. Gij hebt in een oogen blik, waarin het volle gewicht en de volle hardheid van dezen wereldoorlog in krasse duidelijkheid voor ons staan, u niettemin uitgesproken voor onzen weg. Ik ben er mij van bewust, dat 'dit besluit voor u, Nederlanders, die tot voor kort wat beteekenen drie of vier jaar? meenden buiten de poli tieke, economische en militaire twist vragen te staan, niet gemakkelijk is: Het bewijst een helder denken en een krachtig hart. Wij staan op het hoogtepunt van den beslissingsstrijd. van den afweer der te gen de kern en tegen de dragers van den strijd van het nieuwe Europa- ge richte groote aanvallen der vereenigde krachten van onze vijanden. Op dit oogenblik vindt bij een onzer medestrij ders de wisseling plaats van 't systeem, dat als eersteLrden strijd tegen de on- Europeesche wanorde, in het leven ge roepen door het dictaaft van Versailles. heeft aanvaard Het is duidelijk: in een oogenblik, waarin alle krachten van een, volk tot het uiterste en het laatste noo- dig zijn, kan slechts de meest volkomen concentratie van alle levende krachten van een volk succes beloven. Het kan zijn, dat de gebeurtenissen in-Italië in den zin van een dergelijke concentratie der conservatieve en autoritaire krach ten bedoeld zijn. Voor ons beteekent het werk van Mussolini den eersten oproep van een evenzeer scheppenden als strijd baren wil tot een nieuw Europa, tegen een geestelijk en moreel afstervende wereld en tegen den worgenden greep vap het communisme. Ik ben er zeker van, dat het volk der Italianen, dat de nalatenschap van een der grootste im- perieele concentraties van het Avond land heeft te behoeden, in de eindfaze der worsteling om het behoud en de vernieuwing van het Avondland in onze gelederen zal marcheeren. De ontwikkeling der dingen in Italië en om Italië is een der zwaarste en daar om belangrijkste vuurproeven van deze worsteling, voor het Italiaansche volk in de eerste plaats, maar evenzeer voor onze vijanden en voor onszelf. Eén man heeft in zijn menschelij- ke kwaliteiten bij deze vuurproef In smadelijke jammerlijkheid reeds ge faald: Wip-' Churchill. Het is in ove-eenstemminsr m»t zr cynisme dat slechts verachting en walging wekt, als hij thans verklaart.' „Wij zullen de Italianen in hun eigen vet gaar laten smoren en het vuur daar voor door onze luchtmacht nog wat laten opstoken". Ik kan u zelfs nog verraden, hoe het bevel van dezen man aan de Britsche cultuurvernieti- gende luchtmacht luidt: „Voor waarts, christelijke soldaten, laat uw brisant- en brandbommen vallen op de hoofden der moeders en kinderen van het christelijke Italiaansche volk." Het wegvallen van dit autoritaire regime zal nooit terugleiden tot de huichelach tige democratie van een reeds lang over wonnen en reactionnaire geesteshouding, hetzij liberalisme of politiek confesslo nalisme, maar het zou in steeds nieuwe golven van vernietiging slechts kunnen uitloopen op. het anarchisme als wegbe reider van het bolsjewisme. Stalin bereidt den oogst voor Eén man ziet zijn zaad in onvermijde lijke consequentheid rijpen bij iedere ver meende overwinning der Westelijke mo gendheden: Stalin. En hij bereidt den oogst, waarop hij hoopt, consequent voor. De Poolsche emigranten schijn-regeering heeft hij ten val gebracht, om in Mos kou een bevrijdingscomité te vestigen» Met het oog op dit verschijnsel is he overbodig en belachelijk, als de Wes telijke mogendheden nog op de een of andere manier den Schijn willen aanne men, dat zij in het Weichselgebied on der welke omstandigheden ook - een woordje zouden kunnen meespreken. Stalin gaat verder. Hij heeft hetzelf de plan met de Joegoslavische schijnre- geering en Litwinof heeft de mededee- ling gedaan van de aanspraak der Bol sewisten op den Balkan tot aan de Adriatische Zee. En thans heeft Stalin niet tegenover ons, want ons laat het volkomen koud, maar tegenover zijn Engelsche en Amerikaansche bondgenoo. ten niet geaarzeld, een zoogenaamde vrije Duitsche regeering in Moskou uit te roepen. In werkelijheid is dat natuur lijk slechts een kliek van een paar Jo den en emigranten, die thans op geen enkele wijze er aanspraak op mogen maken zich Duitscher te noemen. Maar daarop komt het (jen Bolsjewisten im mers in de laatste plaats aan. Des te grooter is de ontsteltenis in het Engel sche en het Amerikaansche kamp. Mi nister Huil kon, toen men hem vroeg naar deze demonstratie van den Bolsje- wistischen bondgenoot, geen woorden vinden en de Amerikaansche pers geeft te kennen, dat Stalin klaarblijkelijk niet bereid is, een afspraak betreffende Euro pa te maken of zich te houden aan een belofte der Westelijke mogendheden. De Engelschen en Amerikanen krij gen al last van hun zenuwen, als zij in den oproep van dit emigranten comité bij de gratie van Stalin lezen, dat het Duitsche volk een machtig en sterk, maar qatuurlijk Bolsjewistisch Duitschland wordt beloofd. Waar blij ven dan de ontwapening en de macht- berooving? 9 Het begint nu in deze breinen door te dringen, dat de ontbinding der Komin tern een farce was en dat het doel der Sovjetpolitiek een bij de Sovjet-Unie aangesloten Raden-Duitschland is, d.w. z. de schepping van een reusachtig Europeesch-Aziatisch Sovjetblok als uit gangsbasis voor de Bolsjewiseering van de geheele wereld, tot welken wan- hoopsstap Stalin het Duitsche volk dan in staat acht. wanneer het zich verraden zou achten door den arglistigen aanval in den rug door de Westelijke mogend heden. Stalin begrijpt volkomen de juist heid van de stelling, omdat het Duitsche volk nog slechts in den levensvorm van het nationaal socialisme bereid is, zijn bijdrage voor het Avondland te leveren. Ik twijfel er niet aan, of Stalin houdt, naast het Poolsche en het zoogenaamde Duitsche Bolsjewistische Comité, ook voor alle andere Europeesche staten zijn patentregeering in zijn zak gereed. Zoo zal het lot van Italië voor den eerstkomenden tijd een toetssteen voor Engeland en Amerika worden, voor hun ware bedoelingen, capaciteiten en moge lijkheden en voor het z.g. gemeenschap pelijke doel van onze vijanden. Ik ben er zeker van, dat het lot deze vuurproef van historische beteekenis in de huidige wereldworsteling -gebracht heeft, om op onverbiddelijke wijze te demonstreeren, dat onze vijanden bij het maken van 'hun plannen en bij hun handelen ver gezeld gaan van dien vlóék der slechte daad, die voorttelend slechts kwaad kan baren. Van dit gezichtspunt geldt deze roep van het noodlot ook voor de Neder landers. Het Italiaansche klimaat in -ons land Ik kon in het begin van de afgeloopen week constateeren, dat zoo menig Neder lander en zoo menige Nederland sche, die tevoren met een grimmig ontoegankelijk gezicht rondliepen, meen den vroolijk de wereld in te kunnen kijken. Na den triestigen voorzomer heeft blijkbaar het Italiaansche klimaat in dit land zijn intocht gedaan. Ons hin dert dat niet. Wij weten uit onze eigen geschiedenis, dat de geestelijk-nolitieke ontwikkelingsweg van een volk, lang durig, moeilijk en vol wisseling is. En dat er noodzakelijk schommelin gen moeten zijn in hoop en wensch, want om te komen tot een grondigen inkeer, die tot de diepte van het eigen wezen doordringt, zijn er geweldige er varingen en inzichten, die de grondsla gen van het geestelijke en politieke le ven aan het wankelen brenggn, noodig. Ik er menschelijk gesproken niets In de rede, welke de Rijkseommis- sarts. Rijksminister dr. Seyss In quart bi) de beëediging van een nieuwe eenheid van de Nederland sche Landwacht hield, "wees hij er o.m. op, dat wij staan in een xwsre vuurproef. Wie den zin van dezen tijd en de beteekenis van deze worsteling voor de toekomstige vor ming der mensohheld begrijpt, aldus de Rijkscommissaris, verwondert zich daarover niet, maar schikt zich vastbesloten en paraat naar den noodzakelijken loop der gebeurtenis sen. Het gaat om het hoogste: of Europa door een voor onze begrip pen en gedachtenwereld geestloos Americanisme ontzield of door het bolsjewisme, dat volken en persoon lijkheden vermoordt, zal worden vernietigd, kortom, slechts de keuze tusschcn de door Joden bestuurde centra in Moskou of Washington heeft, o f dat dit Europa als de voornaamste cultuurdrager der ge heele menschheid zijn weg van dui zenden jaren zal vervolgen. derlandslievende houding. Het is ook slechts de uiting van een schandelij ke gezindheid, als de levensmidde lenbonnen, die door roofovervallen in handen van deze misdadigers ko men. voor duur geld verkocht wor den en daardoor bovendien de tot het uiterste belaste levensmiddelen- rantsoeneering voor het Nederland sche volk in het grootste gevaar wordt gebracht. En onder welke ca tegorie van menschelijke gevoelens moet het niet op zichzelf staande geval worden gebracht, dat Joden, die gemeend hebben zich aan het transport te kunnen onttrekken en ergens in het land zijn ondergedo ken, na éenigen tijd, als zij blijkbaar uitgeplunderd waren, in ruil voor het noodzakelijke levensonderhoud, ver moord en in papier gewikkeld in een sloot worden gevonden? Zuivere anarchie. Dat is zuivere anaréhie, die hic-* in dit land, dat zich toch in een overdreven zelfgenoegzaamheid tegen elke ontwik keling van dien aard gevrijwaard acht te, plaats grijpt onder invloed van de in de kringen van verzet steeds meer terrein winnende communistische bel hamels. Ik heb alle orders gegeven om de ze verschijnselen te onderdrukken met de hardheid, die in overeenstem ming is met de ruwheid van deze misdaden. Ais bij deze maatregelen Nederlandsche burgers worden be trokken en moeilijkheden en beper kingen van bijzonderen aard zich moeten laten welgevallen, hebben zy de schuld daarvoor alleen en uit sluitend te zoeken bij deze uitbar stingen van een anarchistische gees teshouding van enkele misdadigers en bij de evenzeer misdadige tole rantie, althans onverschilligheid in hun eigen kringen. Hierover moet echter niemand in twijfel verkeeren: tegenover dit anarchistische streven zullen wij niet slechts den onverbid- deljjken inzet van ons uitvoerend gezag stellen, maar, indien het noo dig is, ook de revolutionnaire kracht van onze nationaal-socialistische ge meenschap. tegen, als eenige Nederlanders, zij het ook op vtolkomen onjuiste gronden, mee- nen een tijdlang vroolijk te kunnen zijn. Hoogstens gevoel ik thans reeds een zeker medelijden dat dezen menschen vroeger of later een des te grootere ont steltenis. ja misschien zelfs een heilloo- ze ontzetting beschoren zal zijn. Iets anders is het, als eenigen en ik kan met voldoening constateeren slechts weinigen van meening zijn, dat nu de tijd gekomen is om met een opmerke lijke wreedheid gewelddaden te plegen Ge herinnert u het geval, dat een jongeman een vele maanden zwan gere vrouw met messteken verminkt heeft of dat twee andere jongeman nen een ouden en bovendien nog in validen man bewusteloos geslagen en met de volledige wetenschap, dat hij nog leefde, in een zandkuil be graven en aan een smartelijke ver stikkingsdood prijsgegeven hebben. Gevallen van dergelijke allerbruut- ste moorden doen zich nu voor. Dit heeft niets meer uitstaande met een, zij het ook volkomen misleide, va- Hierop wees de Rijkscommissaris op de beteekenis van deze worsteling, zoo als reeds boven door ons is aangehaald. Wij weten* dat ons geen enkel ver wijt kan worden gedaan, dat wij iets anders willen dan ons recht en onze volksche vrijheid, zooals Ons bloed ons die als lot' heeft toebedeeld. Wij wil len met onzen levensvorm met onzen volks- en staatsvorm, geen volk ter wereld dwang opleggen en denken er allerminst aan, de rest van de wereld onze eigen levensvormen op te drin gen, zooals het wereldimperialisme van een Roosevelt, of de plannen tot wereldonderdrukking der bolsjewisten, die, naar reeds thans duidelijk kan wor den waargenomen, voornemens zijn in den godslasterlijken waan. een missie te hebben. Vuurproef kan niet hard genoeg zijn. En wij weten ook dit: de vuurproef, die ons gezonden is, kan niet zwaar ge noeg zijn. Want na deze vuurproef wacht ons de belangrijkste taak, die den menschen gegeven kan zijn, n.1. voorbeeld en niet dwang té zijn voor een volgens de natuurlijke beginselen welgeordend gemeenschapsleven, waar in in plaats van de leuze der mensche lijke vrijheid, die voor elk misbruik geschikt is. categorisch impératief van de verantwoordelijkheid zal staan en in plaats van de leuze der gelijkheid, die de deur opent voor de wildste kapi talistische uitbuiting, categorische im pératief van de getoonde prestatie. Tegenover deze groote taak, die het lot in zijn veelduizendjarigen loop der menschheid weer eens ons heeft opge dragen, kan een beproeving niet hard genoeg zijn, want het lot heeft ter ver vulling dezer groote taken evenzeer den hardsten als ook offervaardigsten mensch noodig. Wanneer deze oorlog voorbij zal zijn, zullen de volken van Europa, die den strijd doorstaan heb ben, het onuitwischbare bewustzijn in zich dragen,- dat geen macht op deze aarde het fundament van hun bestaan, de helderheid hunner doelstellingen en de kracht van hun willen kan schok ken. Daarom zijn wij ook in deze situatie zoo kalm. Wij voélen ons alt het wexk- Steeds weer bombardeeren Anqlo- Amarlkaaosche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het lusraak neerwerpen van bommen uit groote hoogte aan de bevolking zware verliezen toe. Verwoestingen in Rotterdam CNF-M-Pax ra tuig van het lot, dat aan de wereld den Avondlandschen geest heeft ge schonken en schenkt in zijn grootsche verschijnselen van de oudheid, de ge loovige middeleeuwen, het levensnabije humanisme, de geestbevrijdende ont dekkingen en uitvindingen van den mo dernen tijd 'en als bekroning het op de volksche verantwoordelijkheid berustende nationaal socialisme. Ons [kan niets gebeuren, want er zou ons slechts een. ding kunnen wedervaren, dat wij niet zouden vermogen te ver dragen, n.1, het prijsgeven en verloo chenen onzer nationaal socialistische beginselen. Daarvoor echter zijn wij bereid te allen tijde ons leven in de waagschaal te stellen en niemand is van zins nog een ademtocht te doen. tenzij als nationaal socialist. Zoo brengt ons de ernst van dit oogenblik bijeen. Nog nooit hebben wij Duitsche en Nederlandsche nationaal socialisten ons zoo een gevoeld als op dit moment. Nog nooit heeft ons het gevoel der volkomen saamhoorigheid. van onvoorwaardelijk vertrouwen en overgave aan het wederzijdsche lot eener bloedbroederschap zoo vervuld als op dit oogenblik. In deze gemeenschap zijn jelui, man nen van de Landwacht Nederland, door jelui eed onze lotgezellen geworden. Wij noemen jelui daarom onze kame raden. En wanneer jelui thans offer vaardig besloten hebt met ons den zwaren weg der beproeving te gaan. hebben jelui vandaag een ding ge wonnen: de onverbrekelijke kameraad schap van het militante nationaal socia- lisme. Kameraden, ons verbindt van nu af aan een onverbrekelijke band van trouw aan den Führer en geloof aan onze gemeenschappelijke overwin ning. De Führer echter roept ons toe: j het onwrikbare geloof- aan het succes en aan onze gemeeénschappelijke toe komst zal geen teleurstelling beleven, de overwinning zal ons zijn. SS-Gruppenführer Rauter noemde den trouw aan Adolf Hitier, waartoe de mannen besloten hadden, voor de Duit sche nationaal-socialisten van den be ginne af een vanzelfsprekend iets. Ge hoorzaamheid en dapperheid zijn bo vendien eigenschappen, den Duitschers als het ware ingeboren. De strijd om Sicilië geeft daarvan voorbeelden te over het komt er slechts op aan, dat de wil om te winnen als een vlam in onze ziel brandt. In het volste vertrou wen, dat ,fle Führer zijn legers tot de zege zal voeren, riep hij de mannen op tot het uitbrengen van een driewerf Sieg Heil. Indrukwekkende .plechtigheid De formaties waren in carré opge teld op het groote met vlaggen ver sierden oefenveld naast de kazerne, met op een vleugel een eere-oempagnie en een muzikcorps van het wachtbataillon vlag, die der .beweging en die van het der Waffen-SS. De oranje-blanje-bleu nationaal-socialistische Duitschland vormden den achtergrond voor het spreekgestoelte^ waarvoor eenige in- fanteriewapens waren neergezet. -Nadat de commandant der Neder- Knapp de gelederen aan den Befehls- landsche landwacht, SS-Oberführer haber der Waffen-SS, SS-Gruppen föhrer Demelhüber had gemeld, in specteerde deze de manschappen. Nadat de Rijkscommissaris, SS-Ober- gruppenführer Rauter en Mussert met hun gevolg op het -terrein waren aan gekomen, leidde SS-Gruppenführer Demelhüber de plechtigheid in met een korte toespraak. HOOFDKWARTIER V. D. FÜHRER, 2 Aug., (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De eigen aanval aan het Mioesfront leverde nog meer terreinwinst op. De domineerende heuvelstelling werd be reikt en stormenderhand veroverd. De bolsjewisten leden hier bijzonder zwa re verliezen aan menschen en oorlogs materiaal. Ten Z.W. van Orel zijn de met krach- tigen steun van tanks en vliegtuigen ondernomerf aanvallen der bolsjewisten na vernietiging van talrijke tanks bloe dig afgeslagen. De luchtmacht mengde zich op de zwaartepunten van de ge vechten met eskaders gevechtsvliegtui gen en vliegende artillerie in den strijd Zes transporttreinen en een pantser- trein werden getroffen. Aan het front bij Kandalaksja brach ten Duitsche grenadiers in het onge baande oerwoud tvtee vijandelijke be- taljons tot staan en sloegen deze uiteen. Aan het front op Sicilië zetten de Britten en Amerikanen, vooral in den centralen sector van het front, hun aanvallen voort. Alle door braakpogingen mislukten echter met zware verliezen voor den vijand als gevolg van het hardnekkige verzet van onze troepen. Een op verrassen de wjjze ondernomen tegenaanval bracht belangrijk bergterrein weer in onze handen. „H«< Oosten als korenschuur van Europa", in de door de Duitsche troepen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan de helft van de brood graan- en vleesehvoorziening der Sovjets an bijna de geheele suiker- voorziening opgebracht. Millioenen tonnen graan, vleeseb eq suiker, die tot dusver naar minder vruchtbare gebieden der Sovjetunie werden ver zonden. komen thans de verzorging van Europa ten goede. Europa Is sterker door den landbouw in het Oosten welke jaar na jaar hoogere opbrengsten oplevert, in enorme hoeveelheden hoopt zich het in het Oosten geoogste graan op. Europa heef» weer brood voer een geheel laat Atl-H-P a Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen boorden in de haven van Palermo een munitieschip van 5.000 brt. in den grond, acht andere groote transportschepen werden zwaar getroffen. In het haven gebied zelf ontstonden branden. Duitsche jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht vernietigden giste ren boven de Italiaansche kust 6, lucht doelgeschut op schepen der marine vijandelijke vliegtuigen. Mislukte Amerikaansche aanval. Op 1 Augustus probeerde een eskader Amerikaans"'-e bommenwerpers, be staande uit ongeveer 125 viermotorige vliegtuigen een geeoncentreerden aan val te ondernemen op het Roemeensche petroleumgebied. Duitsch-Roemeensche luchtverdedigingsstrijdkrachten vingen hen bijtijds op en sloegen de vijandelij ke formatie zóó doelfypcfend uiteen, dat slechts zestig tot zeventig vliegtuigen tot een onsamenhangenden aanval kwa men. Hiervan werden 36 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Vele andere vliegtuigen liepen zóó zware beschadigingen op, dat ook^ hiervan een deel op den langen terugtocht met ze kerheid boven zee verloren gegaan is. De aangerichte schade in de aanvals doelen is van geen beteekenis. Boven het Duitsche rijksgebied von den geen gevechtshandelingen plaats. Boven den Atlantischen Oceaan werd een groote vijandelijke vliegboot in een luchtgevecht ver boven zee neergescho ten. In den Noordelijken en centralen sec tor van het Siciliaansche front wordt het hardnekkige offensief van den vijand door de astroepen met levendige tegenaanvallen taai belemmerd. De vijand ondernam gisteren een luchtaan val op Napels en een aanval met vloot- strijdkrachten op de kust van het ge bied van Salerno. In Napels werd aan zienlijke schade aangericht. Twee ma chines werden door jagers en 3 door het afweergeschut neergehaald. 125 gram op 31 A. Zooals bekend, wordt thans per 12 dagen een hoeveelheid van 250 gram boter beschikbaar gesteld. Met ingang van 8 Aug. a.s. zal er telkens per 14 dagen een bon worden aangewezen, waarop 125 gram boter en een bon, waarop 125 gram margarine zal wor- wen beschikbaar gesteld. Doordat perio diek. te beginnen met 8 Augustus as een extra bon voor boter of margarine zal worden geldig verklaard, zal de to tale hoeveelheid, welke beschikbaar wordt gesteld, echter geen verminde ring ondergaan. Om op dit systeem over te kunnen gaan, is voor de periode van 3 Aug tot 8 Augustus 1943, derhalve slechts voor een halve periode, een bon 31A boter geldig verklaard, voor het koo- Pe? YF 128 Sram boter. Bon 81B boter is1 nog niet geldig verklaard, doch men dient dezen bon zorgvuldig te be- 2&KU ROME, 2 Aug. - Officieel wordt medegedeeld: De vijandelijke radio heeft in de afgeloopeiv dagen herhaal delijk uit verschillende bronnen ten dentieus berichten verspreid om on lusten ^n storingen onder het Italiaan sche volk te veroorzaken en om het te bewegen den trouw aan het vaderland op te zeggen. De vijandelijke zender beweert, dat in alle Italiaansche ste den revolutionnaire onlusten zijn uit gebroken. dat Triest, Pola en Fiume door Duitsche troepen zijn bezet, dat de Italiaansche troepen in Griekenland zijn ontwapend en dat het gebied Udine door Slowaaksche partisanen is ver overd Een tegenspraak van deze leugenach tige berichten is overbodig en zou een beleedlging zijn van het gezonde ver stand van het Italiaansche volk. De be richten van radio-Londen zijn zooals te begrijpen is geheel gelogen. Het Ita- liaanseKe volk schaart zich gediscipli neerd rond zijn koning eii keizer en zijn regeering. De toestand in Noord-Italië. Over den toestand in Noord-Italië wordt van toonaangevende zijde de vol gende mededeeling verstrekt: In de eerste twee drie dagen -na de regeeringswisseling hebben in de N.-Ita- liaansche steden, in het bijzonder in Mi laan en in Turijn, waar vrij groote massa's arbeiders en onder hen commu nistische elementen aanwezig zijn, vrij groote betoogingen plaats gevonden. On dubbelzinnig is vastgesteld, dat deze be toogingen door communistische agenten op touw gezet zijn om door het uitbui ten van den buitengewonen toestand de communistische omwentelingsbewe ging vooruit te brengen. De in het bui tenland verspreide geruchten over den omvang der incidenten gaan echter ver uit boven de feitelijke gebeurtenissen. Na korten tijd kon reeds de rust en orde hersteld worden. Sindsdien heerscht in alle Italiaansche steden vol komen orde en rust. De arbeid in de in- dustrieele centra gaat ononderbroken verder. Ook te Rome hebben communis tische agenten de eerste dagSn na de regeeringswisseling storingspogingen on dernomen. De inschakeling der fascisti sche militie in de weermacht is, zonder eenige storing in volkomen orde en rust voltrokken. ITALIAANSCHE ZAAKGELASTIGDE BIJ DEN HEILIGEN STOEL, Babuscio Riggo, vroeger ambassade raad bij het Vaticaan, is benoemd tot Italiaansch zaakgelastigde bij den Hei ligen Stoel. Men houde zich aan de wettelijke voorschriften. 's-GRAVENHAGE, 2 Aug. Nu de tijd van plukken der pruimen, vroege appelen en peren daar is, wordt nog maals ter algemeene lfennis gebracht, dat: 1. de verkoop van iedere soort en iedere hoeveelheid fruit door den teler, ook wat betreft verbruik in den boom gaard, aan particulieren en handelaren is verboden; 2. het vervoer van iedere hoeveel heid onrechtmatig verkregen fruit door handelaren en particulieren eveneens is verboden. Aan den CCD en de politie is in structie gegeven, zeer streng op te tre den tegen overtreders dezer verbods bepalingen. Men zij gewaarschuwd en houde zich dan ook stipt aan de wettelijke voor schriften. De Staatscourant van 3 Aug. bevat de volgende thans in werking tredende beschikking van den secretaris-gene raal van het Departement van Sociale Zaken ter uitvoering van de beschik king van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederl. gebied betreffende het verbod tot het in, dienst hebbeft van bep^lde personen. Werkgevers mogen geen mannelijke werknemers met inbegrip van leerlin gen, volontairs, met of zonder toelage, en thuiswerkers, die in 1923 en 1922 geboren zijn, in dienst hebben, tenzij dezen in het bezit zijn van een bewijs van een Gew. arbeidsbureau, waaruit blijkt, dat de houder, wat betreft dett arbeidsinzet, behoorlijk is geregistreerd en met toestemming van het Gew. ar* beidsbureau in dienst is. Personen, als bovenbedoeld, die niet in dienst gehouden mogen worden, mo gen bij werkgevers geen werk aanne men of verder verrichten. De bepalingen van deze beschikking zijn tevens van toepassing op> ambte naren van eenig publiekrechtelijk lichaam. De werkgevers zijn verplicht, onver wijld te onderzoeken of zij in boven genoemde jaren geboren personen in dienst hebben. De werkgevers zijn te vens verplicht, deze personen terstond aan het bevoegde Gew. arbeidsbureau op te geven. die in strijd handelt met deze beschikking of haar tracht te ontdui ken, dan wel opzettelijk of door schuld onjuiste opgaven doet, wordt gestraft op grond van artikel 4 der verordening no. 16-1943, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. Uitlokkers, medeplegers en mede plichtigen worden als daders gestraft, V EK DUISTER «OID. Dom week van 21.525.38 Maan op 8.13, onder 22.38 CONCOURS HIPPIQUE ALKMAAR, Rectificatie. In ons verslag van het concours te Alkmaar rubriek hengsten staat als 8* prijswinnaar aangegeven W. Schermer* horn met Vader. Dit paard heeft in het geheel niet meegeloopen. Het moet zijn 3e prijs: Sadonis van C. Gearlias

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1