DAGBLAD VOOR Zware vijandelijke verliezen aan den Mioes. WEERMACHTBERICHT Frontverkorting in de bocht bij Orel. Verbitterde gevechterf op Sicilië. Duitschers ontruimen Orel. Napels hevig gebombardeerd. De Engeischen melden den val van Catania. Italiaansche corporaties moeten verdwijnen. Zitting van den Italiaanschen Ministerraad. Ambrosio chef van Italiaanschen generalen staf. msmm Toelating tot de Reichsschulen. WAAR BLIJFT UW DAAD? Gerst laten bederven. Verduister van 21.30-6.00 u. STADSNIEUWS. Voor hen, die vrijwillig willen evacueeren. Anna Patdowna. Urk. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 181, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prfls der gewone advertenties In deae Editie 11 et per ra.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gcheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH RER, 5 Aug. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De bolsjewisten zetten gisteren aan het Mioesfront met sterke infanterie- strijdkrachten en talrijke tanks 4en Noorden van Koeibisjewo aanvallen in, die echter met zware verliezen voor den vijand mislukten. Ook aan den middenloop van de Donets bleven aanvallen der bolsje wisten zonder succes. In het gebied van Bjelgorod duren de zware en afwisselende afweergevechten voort. In de bocht bij Orel werd in 't kader der frontverkorting de reeds sedert langen tijd voorgenomen ontrui ming van de stad Orel in den nacht van 4 op 5 Augustus, door den vijand niet gehinderd, uitgevoerd. Alle voorraden werden volgens de plannen medegenomen, de voor den oorlog belangrijke installaties wer den totaal vernield. Ten Zuiden van het Ladogameer stortten zware aanvallen der bolsjewis ten voor onze linies ineen. Gisteren overdag werden aan het Oostelijke front 123 tanks stukgeschoten. Eska ders gevechtsvliegtuigen, duikbommen werpers en slagvliegtuigen brachten aan de brandpunten van den afweer- slag vooral in het gebied van Bjel gorod en Orel den vijand zware slagen toe. In luchtgevechten werden giste ren 161 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten, zeven eigen vliegtuigen keerden niet terug. Bij de in de afgeloopen weken in het achterwaartsche gebied van het Oostelijke front geleverde gevechten tegen bolsjewistische benden hebben zich vooral Hongaarsche troepen dap per geweerd, die in zelfstandige onder nemingen of tezamen met formaties van het leger en de Waffen SS in den strijd waren geworpen. Op Sicilië probeerden Amerikaan- sche troepen ook gisteren door den centralen frontsector heen tebre ken. Na hevige met groote verbit tering gevoerde gevechten stortten alle aanvallen met gevoelige ver liezen voor den vijand ineen. Een krachtige formatie zware Duit- sche gevechtsvliegtuigen viel de haven Palermo aan, waar zich vele troepen bevinden. Behalve talrijke zware bom- ■tneffers op de haveninstallaties,geiden twee koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 13.000 brt. en een torpedojager in den grond geboord, een lichte kruiser, drie torpedojagers en acht vrachtschepen beschadigd, 23 vijandelijke vliegtuigen werden boven Sicilië en het Italiaansche kustgebied neergeschoten. In den afgeloopen nacht drongen en kele vijandelijke storingsvliegtuigen het Westelijke Rijksgebied binnen. Door enkele neergeworpen bommen ontstond onbeteekenende schade. Bewakingsstrijdkrachten der marine en de luchtdoelartillerie der marine schoten boven het West-Europeesche kustgebied tien vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche motortorpedobooten boorden voor de Engelsche Oostkust in den afgeloopen nacht een Britsohe motortorpedoboot in den grond. BERLIJN, 5 Augustus. (DNBIn het bestek van den soepel èevoerden af- weerslag in het midden van het Ooste lijke front werd door de Duitsche troe pen overeenkomstig het bevel de ver vooruitspringende frontbocht van Orel overeenkomstig de plannen ontruimd. Dg Duitsche troepen hebben voor ont ruiming van de stad alle belangrijke militaire installaties vernield en mate riaal en voorraden in veiligheid ge bracht. De ontruiming van de bocht. ïn aansluiting op het weermachtsbe- richt verneemt het D.N.B.: Een zeer belangrijk motief voor de onophoude lijke massa-aanvallen der bolsjewisten in het gebied van Orel was de hoop van het Sovjetcommando, dat door het veroveren van dit gebied en vooral van de stad een verlichting in den toestand bereikt kon worden, al zou die ook npg zoo gèring zijn. Orel heeft voor de Duitsche oorlog voering zijn taak vervuld: In de eerste plaats het afmatten cn geleidelijk on dermijnen van de vijandelijke aanvals- kracht. Dit deel is bij de gevechten van de vorige week in hooge mate bereik*'. De bolsjewisten verloren, om slechts een voorbeeld te noemen, sedert 5 Juli in dit gebied 3538 pantserwagens en hun verliezen aan menschen en mate riaal van allerlei aard zijn onover zienbaar. De stad werd door de Duitsche troe pen, nadat alle voor den oorlog be langrijke installaties- vernield waren, stelselmatig vlot ontruimd. Wel tracht ten de bolsjewisten Orel te nemen al vorens de vernielingen waren uitge voerd, en de Duitsche achterhoede was weggetrokken, doch deze poging mis lukte. De Duitsche achterhoede schoot bij deze gevechten 30 van de 50 aan vallende pantserwagens kapot en dwong den vijand tot den terugtocht. Hoe gering de werkelijke beteekenis van de stad Orel is, blijkt uit het feit, dat de grootste fabriek een wagen- en sledenfabriek is met 130 arbeiders. Zware industrie bezit de stad in het geheel niet. Aan de rest van het O. front her nieuwden de bolsjewisten 'ook. gisteren op verschillende plaatsen hun ontlas- tingsaanvallen, zonder succes te heb ben. Het hevigst waren hun aanvallen in het gebied van Bjelgorod, waar zij met talrijke infanterie- en pantserfor maties de doorbraakpogingen van den vorigen dag herhaalden. De zeer zware heen- en weergolvende gevechten zijn daar nog niet teneinde. De bolsjewis ten leden opnieuw zeer zware verlie zen. Aan het Italiaansche legerbericht ontleenen wij nog het volgende: Napels is hevig gebombardeerd door een formatie meermotorige vliegtuigen; er zijn talrijke slachtoffers onder de burgerbevqjking. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door het afweerge schut en 3 door Duitsche jagers neer geschoten. Bij dezen luchtaanval op Napels zijn volgens de tot dusverre binnengeko men berichten onder de burgerbevol king 159 personen om het leven geko men en 228 gewond. BERLIJN, 4 Aug. (A.N.P.). De En geischen melden heden, dat Catania is ingenomen, maar, naar in Berlijnsche militaire kringen verklaard wordt, hinkt dit bericht achter de gebeurte nissen aan. In werkelijkheid is den Duit sche formaties op Sicilië een groote schijnmanoeuvre gejukt, want sinds ge- ruimen tijd was er voor Catania slechts êen beschermende sluier gelegd, die tot taak had den vijand op een dwaal spoor te brengen ten aanzien van de sterkte en vuurkracht der camouflage linie aldaar. Deze taak is volkomen geslaagd, zoodat de hoofdgevechtslinie van de Duitschers nu zoo, verloopt, dat de vijand opnieuw met nog sterkere strijdkrachten moet aantreden om den strijd hier te kunnen aanvaarden. In een interview met de „Giornale d' Italia" heeft de nieuwe minister voor corporaties, Leopoldo Piccardi, o.a. verklaard, dat de betiteling van zijn ministerie binnenkort veranderd zal worden. De naam, die aan dit de partement zal worden gegeven, zal meer in overeenstemming zijn met zijn werkeliike bevoegdheid. Tevens deel de de minister mede, dat de corpora ties bestemd zijn te verdwijnen. Die maatregel is volkomen logisch, want de oprichting der corporaties was in wer kelijkheid een redmiddel, dat door idio- logische redenen werd opgelegd. In de praktijk hebben de corporaties niet veel vitaliteit gehad, daar zij er niet in geslaagd zijn de eensgezinde dlcipline der productie te verwezenlijken, die het regiem verwachtte. Aan den anderen kant bewoog de activiteit van de corporaties zich uit sluitend op adviseerend gebied en ver scheidene jaren na haar instelling dis cuteerde men nog over haar doel en werkelijk nut. De ministér onderstreepte, dat men in een min of meer nabije toekomst de corporaties dus zal moeten vervangen door adviseerende lichamen, gegrond vest op andere beginselen en welker b'estaan beantwoordt aan de vereisch- ten van het bedrijfsbeheer. Ten aan zien van de vakvereenigingen is de re geering er toe overgegaan deze voors hands onder staatstoezicht te plaatsen, en de collectieve arbeidscontracten, alsmede de verschillende vormen van hulpverleenirig, die in het kader van de vakvereenigingen zijn, ingesteld, te handhaven. Het spreekt vanzelf, dat aan het hoofd van deze organen nieuwe mannen zullen moeten worden geplaatst. De beste oplossing is onge twijfeld de benoeming van regeerings- commissarissen. De decreten inzake die benoemingen zullen onverw;ild bekend gemaakt v"rden. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart, bezocht met ^-Obergruppenführer Rauter een NSKK-Motorscbule Bildarchiv Arbeitsbereich der NSDAP-Swpf-Pax m .Het Oosten als korenschuur van Europa". In de door de Duitsche troepen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan de helft van de brood graan- en vieeücKvoorziening fier Sovjets en bijna de gebeele suiker- voorziening opgebracht. Millioénen tonnen graan, vleesch en suiker, die tot dusver naar minder vruchtbare gebieden der Sovjetunie werden ver zonden. komen thans de verzorging van Europa ten goede. Europa ia sterker door den landbouw in het Oosten welke ieder jaar meer vruchten afwerpt. Vruchtbaar land. overvloedige oogsten, dat is het steeds wederkeerend beeld van het Oosten, dat ia dienst van Europa staat Atl-H-P m Onder voorzitterschap van den mi nister-president, maarschalk Badoglio, is de Italiaansche ministerraad Donder dagmiddag om 17 uur bijeengekomen ïer bestudeering van belangrijke maat regelen. ROME, 5 Aug. Generaal Ambrosio is benoemd tot chef van den generalen staf van de Italiaansche weermacht. Ter gelegenheid van zijn benoeming heeft de nieuwe chef van den staf de volgende boodschap tot de Italiaansche weermacht gericht: „Trotsch erop, weer te staan onder het grondwettige opper bevel van den koning, zullen de Itali aansche strijdkrachten, haar eed ge trouw, zooals altijd, in trouw en eer optrekkej» naar het doel, dat de koning en keizer hun zal aanwijzen". Een maand Ui een weersportkamp. Een ontspanning, een werkelijke vacantie. Een Vacancie echter met een diepe ldeëele beteekenis; het kweeken van saamhoorigheidsgevoel tusschen de jongens van zes Germaansche landen. In het schilderachtige Karintisehe bergland komt de jeugd uit Noor wegen, Denemarken, Dnitschland, Nederland, Vlaanderen en Walonië bijeen. Ze hebben een maand lang de schoolbanken o: hun plaatsen in de fabriek verlaten om elkaar bier te ontmoeten en in de zuivere berglucht gezondheid en kracht op te doen. Kom er ook bij en meld je aan> Utrecht, Koning slaan 9 Fritz Emde-Stapf-Pax 0 WENSCHT SOVJET-UNIE GEEN INVASIE OP DEN BALKAN? BERLIJN, 5 Augustus (C.D.Vol gens berichten uit Londen in de Zwit- sersche pers is er in Engelsch politieke kringen sprake van een nota der Sovjet regeering aan Engeland en Amerika, waarin nadrukkelijk wordt verzocht af te willen zien van eventueele landings operaties op den Balkan, daar de Sov jet-Unie dit gebied als haar invloeds sfeer beschouwt. Te Berlijn wijst men er op, dat het voorshands onmogelijk is uit te maken, welke waarde aan deze geruchten moet worden toegekend. In elk geval, zoo zegt men, zou dit een nieuw bewijs zijn, dat Moskou, hetwelk tot dusverrè al zijn krachten op de oor logvoering concentreerde, thans in na volging van het Engelsche en Ameri- kaansche voorbeeld op zijn beurt begint met „de organisatie van den vrede". 's-GRAVENHAGE. 5 Aug. - Duitsche en Nederlandsche ouders, die hun tien en elfjarige zoontjes en dochtertjes voor toelating in de Reichsschulen wil len opgeven, moeten de aangifte zoo veel mogelijk tot en met 20 Augustus doen en wel voor jongens bij den lei der van de Reichsschule te Valken burg (Limburg) en voor meisjes bü de leidster der Reichsschule te Heythuizen bij Roermond (Limburg). In enkele gevallen kunnen later binnengekomen aanmeldingen behandeld worden. De aangifte moet vergezeld gaan van het laatste schoolrapport, een foto en een korten levensloop. De Reichsschulen zijn internaten. Het wetenschappelijke leerplan komt over een met dat van een middelbare school en geeft recht op 't voortzetten der stu die aan de universiteit. Het schoolgeld, dat de ouders moeten betalen,' is ge ring. In een vrij groot aantal gevallen zal kostelooze plaatsing kunnen wor den verleend. GOED NIEUWS VOOR DEN AMATEUR-TABAKSVERBOUWER 's-GRAVENHAGE, 4 Augustus. In het wekelijksche praatje van de directie van den landbouw wordt Vrijdagavond 6 Augustus van 18.4518.55 uur over den zender Hilversum I een vraaggesprek gehouden, getiteld „Goed nieuws voor den amateur tabaksverbouwer". Hierbij wordt een nieuwe regeling inzake de verwerking van amateurs-tabak aange kondigd. DISTRIBUTIENIEUWS. Bon aan wijzing petroleum voor kook- doeleinden. 's GRAVENHAGE, 5 Augustus. Van 6 Augustus tot 27 September 1943 geeft elk der bonnen „11" en „12" van de bon kaart „U 215" voor kookdoeleinden recht op het koopen van een liter petroleum. Uit het weermachtbericht van 4 Augustus 1943: „In de laatste twee dagen werden aan het Oosteliik front 261 pantsers alleen door eenheden van de Waffen-SS en het leger vernietigd." Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Enrona. Waar bliift uw daad? Meldt u vriiwiliig voor de Waf- fen-SS Inlichtingen SS-Ersatzkomman- do Den Haag, Korte Viiverberg 5. HAAR MAN VERGIFTIGD. De Haarlemsche rechtbank heeft gister vonnis gewezen in de zaak tegen de 34-jarige vrouw G. F. van R. uit Zwanenburg, die veertien dagen ge leden terecht heeft gestaan, verdacht van moord op haar echtgenoot, met wien zij in M.aart j.1. getrouwd was, nadat zij hem via een huwelijksadver tentie had leeren kennen. Drie weken na den trouwdag deed zij arsenicum door de pap van haar man, die tenge volge van dezen maaltijd overleed. Als motief voor haar daad gaf de vrouw op, dat het huwelijk een desillusie voor haar was geworden. De Officier van Justitie had twaalf jaar gevangenis, straf geëischt. Be rechtbank veroor deelde de vrouw tot acht jaar gevan genisstraf met ter beschikking stelling van de regeering. DE OOGST VAN EEN MAAND. 's-GRAVENHAGE, 4 Augustus. Het rapport van den economischen dienst der Haagsche politie vermeldt over de maand Juli wegens overtreding van distributie-, vervoers- en arijsvoorschrif ten o.m. de inbeslagneming van: 32.450 kg druiven, 15.400 bloemkolen, 15.300 perziken, 12.000 kg tomaten, 7500 kg boonen, ongeveer dezelfde hoeveelheid aardappelen, 1400 kg andijvie, 3500 kg uien, 2300 bossen peen, 1750 komkom mers, 1000 kg roode kool en verder van hoeveelheden meloenen, rabarber, enz. NEDERLANDSCH OOST-INSTITUUT OPGERICHT. Door den Secretaris-generaal van het departement van bijzondere economi sche zaken is gesticht een Nederlandsch Oost-Instituut. Doel van het instituut is de bestudee ring van alle vraagstukken in den ruimsten zin, welke verband houden met den Nederlandschen inzet tn het Oosten, zoomede de cultureele verzor ging der in het oosten werkende Ne derlanders en, voor zoover noodig, hun voorscholing. Alle werkzaamheden van niet-econo- mischen aard en die niet den recht- streekschen inzet betreffen, tot nu toe door de Nederlandsche Oost-compag nie verricht, zijn thans aan het Neder landsch Oost-instituut overgedragen. Na de noodzakelijke voorbereidingen kan de officieele opening in Septem ber tegemoet worden gezien. Tot direc teur van het instituut is benoemd drs. W. Goedhuys. NATIONALE ZEILWEDSTRIJDEN OP HET ALKMAARDERMEER. De Zaanlandsche zeilvereeniging or ganiseert Nationale zeilwedstrijden op Zaterdag 21 Augustus (aanvang 3 uur) en Zondag 22 Aug. (aanv. 9.30 en 1 u.) op het Alkmaarder meer. De inschrijving staat open voor de volgende klassen: 45 m2, 12 m2 a. en b., Vrijbuiter, Valken a. en b., Regenboog, Draken, Olymplajollen a. en b., 16 m2, Een heidsklasse a. en b., 16 m2 toerklasse, Pampus met en idem zonder bijzeilen, 12 voets Jollen a. en b. en B.M. klasse. De inschrijvingen moeten geschieden vóór Zaterdag 14 Augustus bij den hr. J. H. v. d. Stadt, Tuinstraat 3, Zaan dam. Gelderschen boer hooge boeten opgelegd. Welke overtreding den Gelderschen landbouwer, dië onlangs bij het Cen traal college voor de tuchtrechtspraak in beroep kwam van een hem door den tuchtrechter te Zutfen opgelegd vonnis, hem het zwaarste werd aangerekend is niet bekend. Zeker is echter, dat het laten bederven van 1500 kg gerst, het geen hem als overtreding van het voedselvoorzieningsbesluit, dat die zorg van den landbouwer voor de produc ten vraagt, die redelijkerwijs van hem kan worden verlangd, ten laste was gelegd, niet als het minste verzuim is beschouwd van de door hem begane overtredingen der bepalingen, die in het belang yan de voedselvoorziening zijn uitgevaardigd. Door het opleggen van een boete van 2500 met verbeurd verklaring van in beslag genomen gra nen heeft het in hooger beroep beves tigde vonnis van den tuchtrechter den ernst van de overtreding gewaardeerd. In een tweede zaak tegen denzelfden man is het eveneens tot een boete van 2500 met verbeurdverklaring der in- beslaggenomen granen gekomen, waar bij enkele punten van de telasteleg- ging in hooger beroep niet bewezen werden geacht, reden voor het Cen traal college voor de tuchtrechtspraak om de door den tuchtrechter opgeleg de boete van 5.000 te "nalveeren. De betrokken boer had frauduleus granen gedorscht en elders opgeslagen, kenne lijk met de bedoeling de producten achter te houden. "De onregelmatigheden ®.n de granen zijn hem duur te staan gekomen. (Van 1—7 Aug.) De Maan: Op 6 Aug. 11,32 u. Ond. 6 Aug. 23.39 u. 9 Aug. E.K. Belangrijke bekendmaking. De wnm. burgemeester van Den Helder brengt, in opdracht van den Ortskommandant ter kennis van de inwoners der gemeente, die vrijwillig wenschen te worden geëvacueerd, dat zij daarvan opgaaf kunnen doen ten Raadhuize (In de trouwzaal) heden (Vrijdag) en Zaterdag des morgens tusschen 9-12 uur. Deze oproep geldt niet voor per sonen, die dezer dagen een oproep betreffende evacuatie hebben ontvan gen. TOEZICHT ART. 10 DER SPOORWEGWET. De secretaris-generaal van het Dep. van Waterstaat bepaalt, dat met ingang van 1 Augustus 1943 het toezicht, be doeld in artikel 10 der Spoorv/egwet, zal worden uitgeoefend door de rijks hoofdinspecteurs van het verkeer, in de districten, achter ieders naam aangege ven, welke functionarissen mede be voegd zijn het bevel te geven, bedoeld in artikel 16 der bovengenoemde wet. Voor Noord-Holland is dat IA J. Zij derlaan. N Ongeveer 90 studenten zijn uit Den Haag naar bet Generaal-gouvernement vertrokken voor een vrij willigen inzet van eenige weken in bet Oosten, om daar in hun beroep practisehen arbeid te verrichten en tegelijkertijd de Verhoudingen op verschillende vak gebieden enz. te bestudeeren. De burgemeester van Den Haag, prof. Westra, neemt afscheid van zijn zoon SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax m ARBEIDSCONTRACT ANTEN BIJ PUBLIEKRECHTELIJKE LICHAMEN ONDER DE ZIEKTEWET. 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. Krach tens een besluit van den Sec.-Gen. van het Dep. van Sociale Zaken worden de arbeidscontractanten in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, met een in komen niet boven 3000.voor wie een goedgekeurde, afzonderlijke rege ling is getroffen, waardoor zij buiten de ziektewet vallen, nochtans voor de toepassing van het ziekenfondsenbe- sluit op één lijn gesteld met degenen, die wel krachtens de ziektewet zijn verzekerd. Met de opneming van deze groep zijn thans alle arbeidscontractanten met een inkomen niet boven de 3000. onder het ziekenfondsenbesluit ge bracht. Tot dusver was dit slechts met een deel dezer arbeidscontractanten 't geval. Degenen, die nu nieuw onder 't ziekenfondsenbesluit komen te vallen zullen goed doen zich zonder verwijl bij het algemeen ziekenfonds hunner keu ze aan te melden. Voor ambtenaren in vasten en in tijdelijken dienst geldt 't besluit niet. Publiekrechtelijke lichamen, welke voor hun personeel, dat Ingevolge de ziektewet verplicht verzekerd is bij een bedrijfsvereeniging zijn Aangeslo ten, kunnen voor de inschakeling van het ziekenfondsenbesluit van dezelfde bedrijfsvereeniging gebruik maken. Voor de overige publiekrechtelijke lichamen zijn de Raden van Arbeid hiervoor het aangewezen orgaan. FILMAVOND VAN HET N. A. F. IN DEN HELDER. Het Nederlandsche Arbeidsfront geelt in verschillende plaatsen filmvoorstel- - lingen. Voor dit doel zijn een 6-tal in teressante films gereserveerd. Tevens zal een spreker op deze avonden een nadere uiteenzetting geven over de doelstellingen van het Nederlandsche Arbeidsfront. Het is de bedoeling, dat naast de le den ook niet-leden de gelegenheid krij gen deze avonden bij te wonen. Voor het verkrijgen van een uitnoo- diging kan men zich wenden tot het plaatselijk kantoor van het Nederland sche Arbeidsfront, Spoorstraat 112. De filmvoorstelling zal in den Helder gehouden worden op Maandagavond 9 Augustus a.s. In het „Rialto Theater", Spoorstraat, aanvang 7 uur precies. Men zie ook verdere aankondigingen deze week in de advertentierubriek. H.A.V.-NIEUWS. Zondag a.s. vind in Amsterdam een athletiekwedstrijd plaats tusschen N.- HollandZuid-Holland en de Rest van Nederland. Voor dezen wedstrijd zijn uitgenoqdigd Ten Bruggecate uit Alk maar, Van Balen Blanken en Blok uit Wieringerwaord, alsmede Huurman en Rottier van de HvA.V. Rottier zal Noord-Holland helpen verdedigen op de 100 m. estafette, waar hij met Berger, Zwaan en Van Beve- ren een geducht viertal vormt. Rottier zal zoo langzamerhand aar dig routine opdoen; verleden week wist hij in Roozendaal als vierde ach ter Osendarp in denzelfden tijd 11.1 te eindigen. Huurman fungeert als reserve op de 5 k,m., maar de kans is echter groot dat hij den ongetrainden Jaap Meyer moet vervangen. Voor deze Heldersche athleten een aardig succes, hetwelk nog vergroot kan worden wanneer zij tot bijzondere prestaties komen. Burgerlijke stand. Geboren: Laurentius Joh. Ph., z.v. C. G. Conyn en A. M. Broers Hendrina C., d.v. Jac. de Wijn en H.' C. de Moor. Anthonia E. A., d.v. Jac. P. Leijen en A. M. Bakker. Ad'rianus P„ z.v. P. A. de Groot en A. M. Veul Divera M., d.v. E. Komen en C. Jonker. Jan, z.v. A. Dragstra en M. Heinis. Adriaan z.v. C. L. van Oudenaarde en M. Geluk. Klaas W., z.v. L. Wiersma en E. IJ1- stra. Jennegientje E.; d.v. J. Wesse- link en G. Veurink. Jan z.v. L. J. W; Buter en Ph. G. Roets. Eigje, d.v. Jac. Hoelandt en J. Verhagen, Nicolaas A., z.v. H. Tauber en L. T. Kos. Trijntje, d.v. Th. G. Krul en T. Elzin- ga. Tiny, d.v. J. van Zoonen en T. van der Linden. -» Neeltje, d.v. F. Jenlnga en B. Wijma. Ondertrouwd: F. s. P. van Buchem en G. Plagmeijer. Jac. W. van der Zon en M. van Kooten. Getrouwd: A P. Steenvoorden en G. van Teulingen. Joh. *A. Siesling en C. Joh. A. Meilink. Politie. - Gevonden: portemonnaie met 5 spaarzegels, jekker, overall, zakje met tollen doosje met knikkers; weggeloo- pen: zwarte kleine hond. EXAMEN VOOR ZAAKVOERDERS. Bij het onlangs te Utrecht gehouden landelijk examen voor zaakvoerders van Coöperatieve Vereenigingen werd o.m. aan de volgende candidaten uit dit gewest het diploma uitgereikt: W. Bremer, Anna-Paulowna; J. Frans, Sint Maarten, G. Gootjes, Schagen; P. Gootjes, Dirkshorn; J. de Graaf, Broek op Langendijk.. J. Kaan, W. M. Prins en J. C. Waiboer, Anna-Paulowna; D. C. Schenk, Barsingerhorn; G. van Til. Slootdorp en M. C. Timmers, A. Troost en G. A. Troost, allen te Wieringer- werf. Voor beroep bedankt. - Ds. M. Bom van. Breezand, die een beroep ontving van de Chr. Ger. Kerk te Urk, be dankte heden voor dit beroep. °°sten »ls nleuw zwaartepunt der Europeesche Industrie". Rond Z/3 der Russische Ijzer- en steenkoolwinning bevindt zich in Duitsche handen. De fabrieken dezer zware industrie der Sovjets werken thans voor de verdediging van huropa. Haar geweldig potentieel rechtvaardigt de bewering^ Europa is sterkerl In een groote locomotievenioods in het Oosten. Onafgebroken gaat het verkeer achter het Duitsche iront voort AlWWm

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1