DAGBLAD VOOR Sterke Sovjet-aanvallen bij Bjelgoroc en Wjasma afgeslagen. WEERMACHTBERICHT Nieuwe vijandelijke aanvallen in den N. sector van het Siciliaansche front. De strijd aan het Oostelijke front. Hevige gevechten op Sicilië. VERDUISTER Keuringen voor de Waffen S.S. hel Legioen en de Landwacht. Duitschland niet aan het eind van zijn krachten. Rede van Sauckel. Groote vernielingen in Turijn en Genua. Tien textielpunten geldig verklaard. Het rijwielvervoer per spoor, De onbewaakte overweg. Verstrekking reispassen. De wereld in weinig woorden Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche èditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 l«nen). Postrekening 449041. DINSDAG 10 AUGUSTUS 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang. No. 184, 2 pagina's. Dese Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in dese Editie 11 ct. per m.M. Bfl contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. hoofdkwartier van den FüHRER, 9 Aug. (d.N.b.). Het opperbevel van de weer macht maakt bekend- „Aan het Koebanbruggenhoofd setten de bolsjewisten hun door tal rijke slagvllegtuigen gesteunde aan vallen voort. Van den Mioes en den middenloop van de Donets worden gevechten van plaatselijke beteeke- nls gemeld. In het gebied van BJelgorod en ln den Orel-gector stortten talrijke aanvallen van vrjj sterke Infanterie- en tankformaties der bolsjewisten ineen. De lucht- - macht mengde zich vooral in deze belde gevechtssectoren in den strijd te land en vernietigde, behalve een groot aantal tanks en stukken ge schut, meer dan 300 gemotoriseerde met manschappen gevulde voertui gen van den vjjand. Ook ten zuidwesten van Wjasma viel de vijand met talrijke tanks aan. Alle doorbraakpogingen werden in zware gevechten afgeslagen. De verliezen van den vijand zijn zwaar. Ten zuiden van het L&dogameer heerschte slechts geringe plaatselijke gevechtsactiviteit. In de beide laatste dagen werden aan het Oostelijke front 352 tanks stukgeschoten. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten brachten in het zeegebied van Nowo- rossljsk twee met munitie geladen bols jewistische kustvaartuigen met een ge- zamenlijken inhoud van 1400 b.r.t. tot zinken. De strijd op Sicilië. In den noordelijken sector van het Siciliaansche front hernieuwde de vijand met superieure strijdkrachten zijn aanvallen langs den kustweg. De gevechten zijn nog aan den gang. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen troffen voor de noordkust van Sicilië een torpedojager en een koopvaardij schip van 7000 b.r.t. op vernietigende wijze. Bij aanvallen overdag van enkele vijandelijke vliegtuigen op de bezette gebieden in het westen werden twee Britsche bommenwerpers, boven den Atlantischen Oceaan één viermotorig Amerikaansch vliegtuig neergeschoten. Benden vernietigd. SS- en politieformaties hebben teza men met eenheden' van het leger in het achterwaartsche gebied van het Ooste lijke front weer een vrij groote onder neming met de vernietiging van tal rijke benden in het gebied ten westen vfrTMinsk beëindigd. Bij geringe-eigen verliezen werden 4200 bandieten ge dood, terwijl er meer dan 6000 gevan gen genomen of gearresteerd werden. 154 kampen van benden en 151 kaze matten werden vernield. Behalve 60 stukken geschut werd een groote buit aan handwapens, munitie en ander oorlogsmateriaal behaald". In aansluiting op het legerbericht verneemt het D.N.B., dat de bolsjewis ten door de zware gevechten in het ge bied van O rel, die langer dan een maand duurden, zooveel van hun offen sieve kracht hebben verloren, dat zij de reeds lang voorbereide en volgens de plannen uitgevoerde distancieerings- beweging der Duitsche troepen ten W^j van Orel slechts aarzelend kunnen vol gen. Klaarblijkelijk moeten zij eerst de resten van hun in hooge mate uiteen geslagen infanteriedivisies en pantser brigades uit het front nemen en op nieuw door nieuwe vervangen, alvo rens zij hun aanvalsactie kunnen her vatten. Nog altijd trachten zij zonder "succes van het gebied van Kromy uit een doorbraak te forceeren, om daar door druk te oefenen op de Duitsche zuidflank ten westen van Orel. In den sector ten Z. en ten Z.W. van Bjèlgorod verminderde de aanvals actie der bolsjewisten ook Zondag niet. In gevechten, die hier en daar zeer zwaar waren, verijdelden de Duitsche troepen de vijandelijke doorbraakpo gingen, terwijl zij 92 pantserwagens kapotschoten. Een Sovjet-pantsergroep werd uiteengeslagen, toen zij een ri vier trachtte over te steken. Twee nieuwe zwaartepunten, Overigens hebben zich twee nieuwe zwaartepunten der Bolsjewistische ont- »lastingsaanvallen gevormd: het Koe banbruggenhoofd en het gebied van Wjasma. Terwijl de Sovjettroepen aan de Mioes, den Midden-Donets en ten Z. van het Ladogameer de hevige aan vallen van den laatsten tijd voor het grootste deel moesten staken tengevol ge van hun buitengewoon zware ver liezen,'zetten zij met talrijke infante riedivisies en pantserbrigades hun doorbraakpogingen op het Koeban bruggenhoofd voort, terwijl zij ook ten Z.W. van Wjasma hun aanvallen ver sterkten Hoewel zij in de vijf slagen, die tot dusverre om het Koebanbrug genhoofd zijn geleverd, niet minder dan 600 pantserwagens en minstens 300.000 man aan dooden, gewonden en gevangenen hebben verloren, hebben zij klaarblijkelijk toch de hoop nog niet opgegeven, dit bruggenhoofd te kunnen opruim. Zooals aan alle andere fronten moe ten de bolsjewisten ook hier hun uit eengeslagen formaties steeds weer ge heel vervangen door versche troepen, zoodat het groote slijtageproces, dat het Sovjet-zomeroffensief is geworden, hier in even sterke mate voortgang heeft als aan de andere brandpunten der ge- vechten in het Oosten.Hoe sterke strijdkrachten de bolsjewisten aan de Koeban ook ditmaal in het vuur bren gen, blijkt uit het feit, dat gisteren aan het front van een enkele Duitsche divisie 742 aanvallende vijandelijke vliegtuigen geteld werden. Ondanks het massale gebruik der Sovjetstrijdkrach ten bleef de hoofdlinie ook gisteren hecht in Duitsche handen. Volgens den A.N.P.-correspondent is men van meening, dat de bolsjewisten, ondanks al hun krachtsinspanningen, tot dusver nog betrekkelijk weinig be reikt hebben en dat zij ook niet veel meer zullen kunnen bereiken, daar zij niet op dezelfde schaal als tot dusver hun menschen en materiaal kunnen blijven offeren. De levensmiddelenpositie. Hierbij komt, dat de levensmiddelen' positie in de Sovjet-Unie van dien aard is, dat thans ook de rantsoenen voor het Roode Leger verlaagd moeS' ten worden. De Sovjet-Russische re geering heeft zich daarom opnieuw tot haar Anglo-Amerikaansche bond- genooten gewend en er op aangedron gen, dat de levensmiddelenzendingen uit die landen uitgebreid en bespoedigd worden, hetgeen temeer noodig is, daar de opbrengst van den oogst in de Sovjet-Unie1 als gevolg van de droogte Ver beneden het gemiddelde ligt. Uit de richting der Sovjet-Russische aanvallen kan men opmaken, dat zij ver schillende tangbewegingen op het oog hebben. De operaties zijn weder ge vaarlijk dicht tot Charkow genaderd, doch van Duitsche zijde zijn inmiddels tegenmaatregelen Ingeleid en over het verloop der gevechten in dit gebied is dan ook nog niets te zeggen. Van Duitsche militaire zijde wordt er nog eens op gewezen, dat aan het prijs geven van terrein in het kader van de beweeglijke oorlogvoering geen over dreven beteekenis moet worden toege kend, daar zulks voor den afloop van den oorlog niet beslissend is. Dit zou pas het geval kunnen zijn, wanneer de tegenstander er in slaagt, door het front te breken en dit vervolgens op te rollen. Aan het Italiaansche legerbericht ontleenen wij het volgende: In het noordelijke deel van Sicilië duren de hevige gevechten tegen de stelling der Italiaansche en Duitsche strijdkrachten voort. Enkele plaatsen achter de vijandelijke linies zijn door onze vliegtuigen aangevallen. Voor de kust van het eiland hebben Duitsche vliegtuigen twee torpedojagers zwaar beschadigd. Engelsch-Amerikaansche vloot- en vliegtuigformaties hebben gis teren enkele kustplaatsen op Sicilië'en Calabrië met weinig schade aangeval len. s van 714 Augustus 21.505.49 uur. De Maan; Ond. 11 Aug. 128 u. Op 11 Aug. 17.28 u. Het SS-Erzatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dierst nemen bij de Landwacht of bij het SG-Wachtbataiilon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—"iO jaar, die aan- meldlngsplichtig zijn voor den Arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keurlngsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den Ar beidsinzet vrijgesteld. 16 Aug. 914.uur Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17 Aug., 9—12.— uur, Breda, Restaurant Modern, Markt. 17 Aug., 15—18.— uur, den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug., 9.—12.— uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 18 Aug., 15.—18.— uur, Arnhem, Café Royal. 19 Aug., 9.—12.— uur, Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 19 Aug., 15.—18.— uur, Zwolle, Hotel Gij- tenbeek. 20 Aug., 9.—12— uur. Assen, Concert huis a'd Vaart. 20 Aug., 15.-18.— uur, Groningen, Con- carthuis, Poelestraat. 21 Aug., 9.—12.— uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 22 Aug., 9.—14.— uur, Amsterdam, D2™ Aug., 9.—13— uur, Utrecht, N.V.- Huis, Oudegracht 245. 24 Aug., 9.—14.— uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25 Aug., 9.—14.— uur, den Haag, Cafe Den Hout, Bezuidenhout 11—13. r' a 'F jpa-gjpra I m-\ Een weerttandsnest beschermt de invaart van een Epoche aan den At antischen Oceaan. Munitie en verzorqingsmatcriaal wordt met paard en wagen naar liet weerstandsnest gereden PK Wegner-PBZ-R-P m PARIJS, 9 Augustus. Gouwleider Sauckel heeft gisteren op een groote betooging van de N.S.D.A.P. het woord gevoerd in de groote zaal van het Tro- cadero. Sauckel begon met zijn toehoor ders te verzekeren, dat hij dezer dagen den Führer gezien heeft, die bedaard, kalm en vol vertrouwen in de over winning is. Het Duitsche volk beleeft op dif oogenblik zijn grootste, zij het ook hardste tijdvak. Er zijn Joodsche leugens, door de wereld gegaan, die den indruk probeeren te wekken, dat Duitschland aan het eind van zijn krachten ts, of dat er een revolutie voor de deur staat. Deze leugen zal het Duitsche volk weerleggen door zich ln volle rust achter den Führer te plaat sen en vastberaden den strijd voort te zetten. Duitschland beschikt thans over alles wat het noodig heeft. Het kan dus af wachten. De voedselvoorziening is ge waarborgd, in tegenstelling met 1918, en vanaf den Atlantischen Oceaan tot aan de steppen van Rusland wordt een rijke oogst binnengehaald. Terwijl de Duitsche wapenindustrie in 1918 door stakingen werd geschokt, werkt thans het veelvoud van arbeiders in rust en orde in de fabrieken. Wanneer de vijan delijke propaganda bij geörek aan een ander tweede front, een tweede front in de „Heimat" wil oprichten, zoo be sloot gouwleider Sauckel, dan kan daartegenover slechts verklaard wor den, dat dit tweede front niet tot stand zal komen en dat er ditmaal geen ver raad aan de overwinning mogelijk zal zijn. De vijandelijke terreuraanval op Tu rijn in den nacht van 7 op 8 Augustus heeft groote schade in het centrum der stal veroorzaakt. Ernstige vernielingen zijn aangericht op de Piazza San Car- lo. Het Palazzo Garignano, waarin ko ning Victor Emanuel de Ile geboren is, is uigebrand. He Balbo-Theater en de Stadsbibliotheek met haar zeldzame, kostbare boeken zijn 'volkomen ver nield. De achterzijde van het Stadhuis werd zwaar beschadigd. Zeer vele woonhuizen zijn verwoest of door brand onbewoonbaar geworden. Geen enkele straat in het centrum is ver schoond gebleven. Verscheidene ker ken hebben schade geleden, b.v. de Bar- barakerk, de Carmelieterkerk en de Orocettakerk, welker klokketoren voor de helft vernield is. Het Hospitium van Cottolengo, dat onlangs ook al ernstig getroffen is, is thans vrijwel geheel ver nield. Een ander Hospitium voor zie ken onderging hetzelfde lot. Te Genua zijn vooral kerken, histori sche paleizen en kunstwerken verwoest en talrijke woonhuizen door brisant- en brandbommen getroffen. De kerk van Santo Stefano werd geheel verwoest. De Conzolazionekerk brandde volko men uit. De vroegere kathedraal van San Siïo is nog slechts een puinhoop. Voorts zijn geheel vernield de kerken van San Luca, San 'Tiommaso, San Marcellino, San Marco, Carignano en het Sanctuarium Jezues van Nazareth. Het theater Carlo Felice is een prooi der vlammen geworden. Zwaar bescha digd zijn het Palazzo Spinola, het Palazzo Podesta en de ziekenhuizen Galliera en Rivaloro. Voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder. 's-GRAVENHAGE. 9 Aug Met ingang van 1 Aug. .1.1. tot een na der te bepalen datum ziin de nnnten 51 t/m 60 van de textiel- kaart V 115 voor mannen en jon gens van 15 jaar en ouder gel-, dlg verklaard. UTRECHT, 9 Aug. Sinds eenifeen tijd vervoeren de Nederlandsche Spoor wegen rijwielen voor verder dan 40 km. 's avonds laat of 's nachts met speciale rijwieltreinen. Verschillende omstan digheden hebben er toe geleid, dat de ze verzending in open wagons ge schiedt. Daar echter het papier van de rijwielkaarten niet bestand is tegen regenbuien, is het reeds enkele malen voorgekomgn, dat deze kaarten na een langdurige bui volkomen verregend aan de fietsen bengelden, waardoor niet meer kon worden nagegaan, wie de af zender, of welke de plaats van bestem ming was. Dit heeft geleid tot ver warring en onaangenaamheden. Om dit euvel te voorkomen, raden de Neder landsche Spoorwegen den reizigers, die rijwielen verzenden aan, hun rijwiel- kaart onder het zadel aan een der za- delveeren te bevestigen. Nog beter is het, zelf te zorgen voor een stevige la bel of een houten plankje en dit onder het zadel aan te brengen. Verder ver dient het aanbeveling op een der spat borden een papier te plakken, waarop de plaats van bestemming en het num mer der rijwielkaart staan vermeld. Wie 'aldus handelt, Is in ieder geval verzekerd van een goede overkomst van zijn rijwiel. De Nederlandsche Spoorwegen doen hun uiterste best het den reizigers zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Van hun kant echter 'doen zij een dringend beroep op het reizigers publiek, om bij verzending van rijwie len bovenstaande aanwijzingen op te volgen. 2 DOODEN TE BEVERWIJK. Zondagmiddag omstreeks 6 uur vond op een onbewaakten overweg onder de gemeente Beverwijk eën ernstig onge val plaats. Vanaf den Pruimendijk in de richting Beverwijk fietsten de 19- jarige R. en de 18-jarige mej. Z., bei den uit Heemskerk. Blijkbaar hebben zij bij den overweg niet voldoende op gelet, waardoor zij, toen zij dezen reeds vrijwel Waren gepasseerd, door den uit de richting Uitgeest komenden trein werden gegrepen en tegen het ter plaatse staande hek geslingerd. Zwaar gewond zijn beiden naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht, waar de jongeman spoedig na aankomst is overleden. Voor het leven van het meisje wordt ge vreesd. Later werd gemeld, dat ook dit slachtoffer, mej. Zonneveld, is be zweken. 's-GRAVENHAGE, 9 Aug. Van ot- ficieele zijde wordt medegedeeld: Nederlandsche burgers, die in het ge bied van het Groot-Duitsche Rijk wo nen of daar tijdelijk verblijf houden, moeten^ zich te# verlenging van hun pas of het verkrijgen van nieuwe reispas sen rechtstreeks richten tot de be voegde Duitsche pasautoriteiten (poli- tiepresidenten in de steden of Land- ratsamter op het platteland), die ook de evt. vereischte opheldering en ad viezen verstrekken. Nederlandsche burgers, die buiten Nederland en buiten het gebied van hét Groot-Duitsche Rijk wonen of hun tijdelijk verblijf hebben, kunnen zich voor pasaangelegenheden richten tot de Duitsche diplomatieke of consulaire Vertegenwoordigingen (ambassades, ge zantschappen, consulaten en fconsula- ten-generaal). Bil onze Vrij willigen. - De mannen sqn zeer gezien bij de bevolking. Vluchtelingen vertellen hoe de Sovjets hen van alle» hebben beroofd SS PK Büichel-O-H-P DE ACTIE DER ANGLO- AMERIKANEN IN OOST-AZIë. De ANP-correspondent meldt: De leider van de persafdeeling van het Japansche leger, generaal-majoor Yahagi, heeft, naar de correspondent van de „Deutsche Allgemeine Zeitung" te Tokio meldt, bij de bespreking van de oorlogssituatie in Oost-Azië voor een politiek gezelschap te Kobe ver klaard, dat, zooals de toestand thans is, de tegenstanders van de Spil met een' respectvollen afstand van het Japansche vasteland een omsingelingsring hebben gelegd en trachten van de Peripherie van dezen ring geleidelijk door groote en systematische strategische operaties de centra te naderen. In het bijzonder in het zuidelijk deel van den Stillen Oceaan hebben zij ondanks groote ver liezen harnekkig aanval op aanval on dernomen. Het plan van den vijand, het Japansche vasteland van de Aleoe- ten of *an China uit met vliegtuigen aan te vallen^ begint volgens Yahagi concrete vormen aan te nemen. Ook het plan, Burma terug te winnen, is niet opgegeven. Japan bevindt zich daar tegenover In een strategische positie, waarin voorbereidingen voor het vol gende offensief worden getroffen. Het heeft daarbij het voordeel van de bln- nenstê- linie. EEN OPROEP VAN DEN PAUS. Radio Vaticana is begonnen met de uitzending der vertalingen in alle talen van den brief, dien de Paus gezonden heeft aan den Staatssecretaris, karni- naal Magliorte. bevattende een oproep tot het verrichten van gebeden voor den wereldvrede ter gelegenheid van het feest van Maria Hemelvaart op 15 Augustus a.s. De vertalingen .zijn ge maakt door de paters jezuïten, aan wie de uitzendingen van Radio Vaticana zijn toevertrouwd. TWEE BROERS VERDRONKEN. LEIDEN, 9 Aug. In den afgeloopen nacht omstreeks half eën zijn twee broers, waarvan de een te Leiden, en de andere te Amsterdam woonachtig was, en resp. 40 en 42 jaar oud waren» vermoedelijk door de duisternis misleid in de Lange Gracht alhier te water ge raakt en verdronken. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTEHIJ. f 2000.—: 15818 f 1000.—: 10631, 16859. f 400.—: 1164 2183, 3541. f 200 1169, 14427, 20462, 20621. f 1004410 6184, 7010, 13048, 13588, 15070, 15777, 18324, 19781. VROUW VAN TURKSCHEN AMBA^- SADESECRETARIS TE ROME OMGEKOMEN. Een betreurenswaardig incident. Van toonaangevende Italiaansche zij de wordt medegedeeld: in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus, een week na de regeeringswisseling dus, is de auto van den eersten secretaris der Turksche ambassade, waarin zich be halve den secretaris ook zijn vrotrw en zijn moeder bevonden, laat int den nacht volgens de voorschriften aange houden door patrouilles, die in de uren van \het uitgaansverbod, van halfelf des avonds tot vijf uur des ochtends, de straten van Rome controleeren. De se cretaris hoorde het „halt" niet en reed plotseling van de hoofdstraat een smal le zijstraat in, zonder gehoor te geven aan het herhaalde geroep der patrouille. Deze nam toen aan, dat de auto op de vlucht wilde gaan. Er werden drie schoten gelost. Een daarvan .trof onge lukkig de jonge vrouw van den secre taris in de ruggegraat. Na 24 uur is zij in een ziekenhuis overleden. De Italiaanscheregeering heeft on middellijk den Turkschen ambassadeur te Rome en, door bemiddeling van den Italiaanschen ambassadeur te Ankara, de Turksche regeering haar innigste leedwezen betuigd over dit smartelijke voorval, dat een gevolg is van ongeluk kige omstandigheden. Het stoffelijk overschot van de vrouw is met een speciaal vliegtuig naar Ankara ge bracht. CORRESPONDENTIE MET KRIJGSGEVANGENEN UIT NED.-INDIE. AMSTERDAM, 9 Aug. In verband met het feit, dat via het Roode Kruis in Nederland mededeelingen worden ontvangen van krijgsgevangenen uit Nederlandseh-Indië in de Maleische taal, terwijl omgekeerd via het Roode Kruis ook' berichten van relaties in het Maleisch kunnen ^vorden uitgezonden hebben het Koloniaal Instituut te Am sterdam (Mauritskade 64) en het hoofd bestuur van „Oost en West" te 's-Gra- venhage (Smidswater 10) de gelegenheid opengesteld, de ontvangen of te verzen den berichten te vertalen. Hiervoor worden uitsluitend de Qprtokosten in rekening gebracht. Ook bij de afdee- lingsbesturen van „Oost en West", wel ke op een aantal plaatsen in ons land bestaan, is daartoe gelegenheid geopend MEN VERWARRE DE TOESLAG- KAARTEN NIET. 's-GRAVENHAGE, 9 Aug. Er blijkt misverstand over de thans in gebruik zijnde toeslagkaarten. Momenteel kent de distributie twee soorten toeslagkaar. ten, n.1. textieltoeslagkaarten en toe slagkaarten, uitgereikt aan houders van L-inlegvellen, dit zijn degenen, wier gezin een inkomen heeft beneden een gepaalde grens. Textieltoeslagkaarten worden uitge reikt aan a.s. moeders en aan jongens en meisjes van 1518 jaar, ongeacht het inkomen van het gezin. Deze kaar ten zijn resp. gemerkt V 815 en V 715. Hierop komen voor vierkante bonne tjes met den opdruk „Textiel" en daar onder een nummer. Toeslagkaarten voor houders van L inlegvellen zijn gemerkt L118. Zij zijn geldig van 11 Juli tot en met 25 Dec. De bonnen dragen den opdruk „Toe slag" voor, op die van de andere toe slagkaarten zal men nergens l)et woord „Textiel" aantreffen. Als men dus goed op de kaarten en bonnen let, zal men niet in het onze kere verkeeren omtrent het gebruik daarvan. He: vermaard» voormalige Pesthuis te Leiden, waarin binnenkort het Nederlandsche Legermuseum zal wor den ondergebracht, wordt thans grondig gerestaureerd. Onze foto toont den dezer dagen geheel gereed ge komen monumcntalen hoofdingang met het prachtige^basrelief van Rom- bout Verhulst, de verschrikkingen van de pest in beeld brengend CNF-Stuvel-Pax m VERADEMING TE OSS. Bij de razzia, welke de nieuw inge stelde preventieve politie kort geiteden te Oss heeft gehouden, konden verschil lend prominente leden der weder op gerichte Ossche bende, worden ingere kend. Naar thans1 hoe langer hoe meer blijkt, heeft men hiermede een buiten gewoon goeden slag geslagen. Heele- reeksen inbraken en diefstallen konden inden laatsten tijd worden opgehel derd, terwijl het onderzoek nog steeds wordt voortgezet. Tevens kon een groot aantal medeplichtigen aan deze misdrij ven worden opgespoord en ingesloten. Zoo heeft men ook een zeer groot aan tal rijwieldiefstallen, welke in georga niseerdx verband waren gepleegd, tot klaarheid gebracht. Opmerkelijk is wel, dat na deze zuivering op groote schaal, gelh nieuwe wandaden meer waren ge meld, zoodat de verademing onder de bevolking van Oss en omliggende plaat sen algemeen is. UTRECHT EN DE TREKKERS. In een der gemeentestukken schrijft de burgemeester, dat het noodzakelijk is gebleken, een verordening vast te stellen, waarbij het kampeeren binnen ten het trekken door de gemeente Utrecht verboden is, tenzij gekampeerd wordt in eeiy door jen A.N.W.B. of de N.J.H.C. erkende of geëxploiteerde kampeerinrichting en de kampeerders en trekkers voorzien zijn van een kam- peerkaart van den A.N.W.B. of een lidmaatschapskaart van de N.J.H.C. VLIEGTUIGBOUWKUNDE AAN DE T. H. Bij besluit van den secr.-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming is aan de afdeeling der Werkbouwkunde en Scheepsbouwkunde van de Technische Hoogeschool te Delft een onderafdeeling dor vliegtuigbouwkunde toegevoegd. ZIEKENVERVOER VAN VERPLICHT-VERZEKERDEN, De commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen, heeft aan de algemeene ziekenfondsen een rond schrijven gezonden, waarin ten behoe ve van de verstrekking van ziekenver- voer aan ^rplicht-verzekerden bepaal de regelen^worden vastgesteld, zulks in afwachting van een nadere wijziging en aanvulling van het ingevolge het Zie- kenfondsenbesluit uitgevaardigde twee de uitvoeringsbesluit. Deze regelen komen in hoofdzaak hierop neer, dat een algemeen zieken fonds slechts ziekenvervoer mag ver strekken, indien de behandelende ge neeskundige, blijkens een door hem onderteekende verklaring,- van oordeel ls, dat de zieke uit medisch oogpunt wordt genoopt, zich te laten vervoeren, en tevens uit medisch oogpunt wordt verhinderd, hierbij 'van een openbaar middel van vervoer gebruik te maken. Behalve in een spoedgeval geschiedt ziekenvervoer ten behoeve van een verplicht-verzekerde voor rekening van een algemeen ziekenfonds slechts na machtiging door het algemeen zie- kenfonds, waarbij de verplicht-verze kerde is ingeschreven. Bij het algemeen ziekenfonds moet een aanvrage tot ver krijging van zoodanige machtiging ver gezeld van de bovenbedoelde genees kundige verklaring, worden Ingediend. Heeft ziekenvervoer plaats gevonden zonder voorafgaande machtiging van het algemeen ziekenfonds en beslist dit fonds later, dat het niet een spoedgeval heeft betroffen, dan komen de kosten van dat vervoer niet voor rekening van het fonds. Deze regeling treedt /op 1 September 1943 in werking. Dit neemt echter niet weg, dat ook thans reeds de verplicht- verzekerde, die ziekenvervoer noodig heeft, zich eerst tot Zijn algemeen zie kenfonds heeft te wenden. PRUSVOORSCHRIFTEN VOOR KLANTENWERK EN KLEINE AANNEMINGEN. DEVENTER, 9 Aug. Voor klanten- werk en kleine aannemingen in de bouwbedrijven (timmer-' en metselwer ken) zijn thans prijsvoorschriften ver schenen. B^de prijsvoorschriften zijn opgenomen in de Ned. Staatscourant van 4 Augustus 1943. Het voornaamste in de thans gepubliceerde prijsvoor schriften is de Staat van knechten- en ondernemersuurprijzen, welke landelijk zijn geregeld en als basis hebben het in de onderneming geldende uurloon. De ondernemer mag thans alleen de materialen in rekening brengen volgens de in het werk aanwezige mate en hoe veelheden. Voor de andere bedrijven, waaronder te verstaan loodgieters, stucadoors enz. zullen afzonderlijke prijsvoorschriften worden ontworpen. Op deze algemeene regeling, die de ongeveer 25.000 bouwbedrijven in ons land omvat, kan de Gemachtigde voor de Prijzen uitzonderingen toestaan, die dan schriftelijk aan de betrokkenen worden medegedeeld. ARBEIDSCONTRACTANTEN IN RIJKSDIENS7C. Ten behoeve van de arbeidscontrac tanten in Rijksdienst is een regeling getroffen, krachtens welke personen, op wie het Arbeidsovereenkomstenbesluit van toepassing Is en die lijdende zijn aan tuberculose, gedurende de eerste 6 maanden na het opgeven van denkar beid, 80 pet., gedurendg de volgende 6 maanden 2/3 en gedurende nogmaals 6 maanden de helft van hun loon zullen ontvange», terwijl laatstgenoemde ter mijn kan worden verlengd. Indien, na een geneeskundig .onder zoek door een t.b.c.-arts, blijkt, dat op neming in een inrichting tot verpleging van lijders aan t.b.c. genoegzaam uit zicht op herstel geeft, zullen de kosten van verpleging in zulk een inrichting geheel of gedeeltelijk kunnen worden vergoed totdat herstel is ingetredenof ui?.» verschi.inseleri voordoen, waaruit blijkt, dat verdere verpleging aldaar van geen nut meer is. BUIT EN INBREKERS IN EEN KLAP. Dezer dagen, des morgens om half 7, trokken te Den Haag, vier mannen, die zich op den Bezuidenhoutscheweg op- hielden bij een hoogopgeladen trans portrijwiel, de aandacht van een sur- veilleerend agent. Deze belangstelling was blijkbaar zeer ongewenscht, want opeens namen zij de vlucht. Het geluk te den politieman echter den man, die het rijwiel geduwd had, te arrestee ren en een anderen, na het lossen van een 'paar schoten, tot staan te brengen. Een derde werd een eind verder ge grepen door een op' het gerucht afge komen agent. Gisternacht is ook nummer vier ge arresteerd. Het viertal, goede bekenden van de politie, bleek juist een in braak te hebben gepleegd in een per ceel aan den Bezuidenhoutscheweg, Op de bakfiets bevonden zich belangrijke partijen kleedingstukken, Perzische kleeden, tafelzilver en linnengoed. Het geheel ter waarde van eenige duizen den guldens. Gisteravond is de 62-jarige heer P. Kruize, drukker, wonende te Emmer Compascuum, vermoedelijk door de duisternis te water geraakt en verdron ken. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is de 17-jarige J. Haas, wonen- df in de Veldbuurt te Weesp, terwii i hij in de fabriek voor het vervaardi gen van houtwolvezelplaten werkzaam was, door gasvergiftiging om hét léven gekomen. Bij een razzia te Tilburg zijn vijf tien smokkelaarsaangehouden. Zij kwamen uit Zwolle, Bloemendaal en Amsterdam. Partijtjes tabak, spek, tex tiel. koffie, cacao, graan, elastiek, spel den enz. konden in beslag worlen ge nomen. Van G. uit Amsterdam, die juist een goede dag gemaakt scheen te hebben liep wel heel hard tegen de lamp. Hij vervoerde behalve een flin ke partij elastiek, ook nog veiligheids spelden, haarspelden, sigarettenpapier (2000 boekjes) en eenige levensmidde lenkaarten. Het dochtertje van de familie De Leeuw, dat voor de ouderlijke woning te Zevenbergen aan het fietsen was. werd door een hollend paard van den landbouwer Jongmans, dat voor een wagen was gespannen, gegrepen. De kleine kreeg een der wagenwielen over het lichaam. Een half uur later is het lti&d overleden.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1