DAGBLAD VOOR Moskou Nieuwe aanvallen der bolsjewisten overal ineengestort, a z Loonoverschotten voor in Duitschland werkende arbeiders. WEERMACHTBERICHT Spiltroepen beletten omsingelingspoging op Sicilië. De strijd op Sicilië De geweldige aanvalskracht der bolsjewisten. De strijd op Sicilië. Hardnekkige tegenstand. VERDUISTER De bombardementen op Hamburg. Keuringen voor de Waifen S.S. het Legioen en de Landwacht. |PP^. g| §EP 1 Er kan een voorschot worden verleend. Hongersnood in Honan. De sedert 7 Mei 1943 in krijgs gevangenschap teruggevoerde militairen. Briefpakjes kunnen gezonden worden. Per dag worden bij de spoorwegen 20 fietsen gestolen. Voorbeeldige straf tegen een der dieven geëischt. Nederlanders ter dood veroordeeld. zonder masker. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche èditle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lUnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 185, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijk der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. van de weermacht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 10 Aug. (D.N.B. q Het opperbevel maakt bekend: Aan het Koebanbruggenhoofd stort ten door tanks en slagvliegtuigen ge steunde aanvallen der bolsjewisten in een Terwijl aan het MioeSfront door verrassende aanvallen een belangrijk heuvelterrein op den vijand veroverd ■werd, heerschte in de overige sectoren aan den Mioes en aan den middenloop van de Donets slechts geringe ge- yechtsactiviteii. In het gebied van Bjelgorod duur de de groote strijd voort. Door krachtige aanvallen van de Iucht- macht leed de vfcind vooral ln dezen sector zware verliezen. Ten westen van Orel mislukten ook gisteren alle doorbraakpogin gen van de bolsjewisten in zware gevechten, die den vijand zware verliezen opleverden. Ook ten zuidwesten en westen v. Wjasma vielen de bolsjewisten na het aanvoeren van nieuwe strijd krachten en met steun van tanks, vlammenwerpers, stukken salvo- geschut en slagvliegtuigen ononder broken aan. Met steun van krach tige eskaders gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en slagvlieg tuigen van de luchtmacht sloegen onze troepen alle aanvallen met zware vijandelijke verliezen af en schoten een groot aantal tanks stnk. Ten zui'den van het Ladogafneer wer den de ook aan dit front weer her vatte aanvallen der 'bolsjewisten afge slagen, deels reeds in de kiem ge smoord. Gisteren overdag verloren de bolsjewisten aan het oostelijke front 215 tanks. In luchtgevechten werden op 8 en 9 Augustus 119 bolsjewistische .vliegtuigen vernietigd. den noordelijken sector van Siclliaansche front werden aanvallen afgeslagen. noordelijken In het vijandelijke De poging om onzen vleugel met zwakke strijdkrachten vla de Zaa te omsingelen, werd door onze troepen in een tegenaan val verijdeld. Aan de overige sec toren van het front heerschte slechts plaatselijke gevechtsactivi teit. Bij den strijd* tegen schepen aan de noordelijke kust troffen zware Duit- sche gevechtsvliegtuigen een vijande lijken torpedojager. In het zeegebied voor Augusta werden 3 vrachtschepen van middelbare grootte tot zinken ge bracht en een kruiser en twee kleine vijandelijke eenheden beschadigd. Terreuraanvallea. Na aanvallen overdag van vijandelij ke vliegtuigen op enkele plaatsen in de bezette gebieden in het Westen wier pen formaties van de Britsche lucht macht in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen op de stad Mann- heim. Er ontstond brandschade in de woonwijken. De bevolking leed gerin ge verliezen. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten werden 13 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vlootstrijdkrachten, lucht doelartillerie aan boord van koopvaar dijschepen en luchtdoelartillerie van de marine schoten in de periode van 1 tot 10 Augustus 42 vijandelijke vlieg tuigen neer. Van Duitsche militaire zijde ver klaart men, zoo zegt de A.N.P.-corres- pondent, geenszins verrast te zijn door de geweldige kracht, die de bolsjewis ten bij hun offensief in het bijzon der in het gebied van Orel ont plooien daar het Duitsche opperbevel reeds lang voor het begin van dit offensief den enormen. omvang van de door de bolsjewisten opgestelde strijd krachten had kunnen vaststellen. Nog steeds werpen de aanvallers thans nieuwe reserves in den strijd waar tegen de Duitschers de taktiek van den „uitputtingsslag" volgen. De vraag, of de bolsjewisten nog langen tijd in staat zullen zijn, hun troepen door ver- sche te vervangen, verklaart men ln Duitsche militaire kringen vooralsnog niet te kunnen beantwoorden. In hoe verre de Duitschers jjog over reserves beschikken, deelt men hier uiteraard niet mede, doch men beperkt zich er toe uiting te geven aan het vertrou wen, dat de Duitsche strijdkrachten, die tot dusver een doorbraak hebben weten te voorkomen, ook aan verdere aanvallen weerstand zullen weten te bieden. In dit opzicht legt men hier een toenemend optimisme -aan den dag. ««EJ Aan het Italiaansche legerbericht ontleenen wij het volgende: Het offensief van den vijand op Sici lië blijft zich ontplooien met krachtigen steun van lucht- en vlootstrijdkrachten. Ondanks den hardnekkigen tegenstand van de Italiaansch-Duitsche troepen moesten eenige stellingen» als gevolg van de hevige aanvallen der gepantser de eenheden van den vijand, worden ontruimd. Verkeersknooppunten en verkeerscentra aan de achterwaartsche linies van den vijand werden door Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen ge bombardeerd. Twee toestellen werden in eenluchtgevecht door Duitsche ja gers vernield. Onze vliegtuigen trof fen met torpedo's ter hoogte van Sici lië een kruiser alsmede twee koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 8000 ton. Duitsche bommenwerpers brachten in de wate ren van Augusta drie schepen tot zin ken v2n middelbare tonnage. Boven dien werden een kruiser en twee klei nere eenheden getroffen. Tan 714- Augustus 21.505.49 uur. De Maan: Ond. 12 Aug. 2.13 u. Op 12 Aug. 18.35 u. Dg hoofdredacteur van het „Hambur ger Tageblatt", die de jongste bombar dementen heeft meegemaakt, heeft, vol gens den ANP-correspondent, voor de buitenlandsche pers het een en ander over zijn ervaringen verteld. Uit zijn mededeelingen blijkt, dat het een ieder, die de EU** opvaart, bekende silhouet der havenstad, met de bekende Mi- chaeliskiirche, den „Michel", als mid delpunt, geen wijziging heeft ondergaan, In de stad zelf blijkt echter, dat de En- gelschen systematisch dichtbevolkte woonwijken hebben getroffen, waarbij overwegend van fosforbommen gebruik is gemaakt. De bevolking is echter in haar houding niet getroffen. De Ham burger, die steeds min of meer inter nationaal georiënteerd is geweest en steeds veel contact met de Engelschen heeft gehad, is na de bombardementen vervuld van een grenzenlooze haat tegen de Engelschen en in de stad is er slechts één roep: vergelding. Inmiddels gaat het leven in Hamburg weer door en het verkeer loopt weer, zij het na tuurlijk met de noodige beperkingen. Ook de café's, theaters en bioscopen zijn weder geopend. Het Ss-Erzatzkommando deelt mede- Iedere gezonde Nederlander in denleef tijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt jnet betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven. kl*nnen dierst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbatai;lonin Amersfoort Zij, die tot de Germaansche-SS ln Ne derland tpitreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden Personen tusschen 18—30 jaar, die aan- meldlngsplichtig zijn voor den Arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der kenrlngsdagen aanmelden en worlen ge durende hun verbintenis van den Ar beidsinzet vrijgesteld. 16 Aug 14.— uur Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17 Aug., 9—12.— uur, Breda, Restaurant Modern, Markt. 17 Aug., 15—18.— uur, den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug., 9.12.uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 18 Aug., 15.—18.— uur, Arnhem, Café Royal. 19 Aug., 9.—12.— uur, Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 19 Aug., 15.—18.— uur, Zwolle, Hotel G1J- tenbeek. 20 Aug., 9.—12— uur, Assen, Concert huis a/d Vaart. 20 Aug., 15.—18.— uur, Groningen, Con- :erthuis. Poelestraat. 21 Aug., 9.—12.— uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 9.—14.— uur, Amsterdam, □am 4. 23 Aug., 9.—13.— uur, Utrecht, N.V.- Huls, Oudegracht 245. 24 Aug., 9.—14.— uur, Amersfoort, Pol Durchgangslager, Leusderweg. 25 Aug., 9.—14.— uur, den Haag. Den Hout. Bezuidenhout 11—13. Café Bij onze Vrijwilligers. - Een der commandanten bezoekt onze jongens in hun pantserwagen in het Oosten 1 r SS PK Prlueh-O-H-P De jeugd is weerbaar, wanneer zij bewust weet te leven en reeds jong weet, wat cr ln da wereld te koop is. Uit les Gtrmaansche landen komen jongen» in weersportkampen bij elkaar. Op de sgn. „Heimabende" vertellen zij elkaar da geschiedenis van hun land en van den strijd, die daar gestreden moet worden voor een betere toekomst. Blijft niet achter, maar meld Je aan voor het volgende weersportkampi Utrecht, Koningslaan 9 Stapf-Pax m AMSTERDAM, 10 Aug. De Centrale Persdiensr van het Nederlandsche Arbeidsfront schrijft ons: Daar in sommige gevallen eenige ver tragingen zijn ontstaan bij de overma king der loonen van ln Duitschland werkende Nederlanders, heeft het Nederlandsche Arbeidsfront zich ter verkrijging van een voorloopige rege ling gewend tot de Departementen van Sociale Zaken en Financiën. Als resul taat van gehouden besprekingen is op 9 Augustus j.1. de onderstaande rege ling afgekondigd: Aan de door de heeren directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaux aangewezen begunstigden van in het buitenland geplaatste* arbeiders kan, indien wegens vertraging in de over eenkomst van postzendingen geen loon overschotten worden ontvangen, een voorschot op toekomstige loonoverma- kingen worden verleend. Hierbij dient het volgende in acht genoiperfrie wor den: 1. Het voorschot wordt berekend naar de volgende normen, met dien verstande, dat het voorschot niet meer mag bedragen dan 90.procent van het vroeger verdiende looi». Gemeenteklasse 1 20.klasse 2 17.50, klasse 3 15.—, klasse 4 13.—. Bovendien 1.voor ieder kind be neden den leeftijd van 16 jaar. De klasse-indeeling der gemeenten is die van het bezoldigingsbesluit voor bur gerlijke rijksambtenaren 1943. 2. Het voorschot wordt verleend ln aansluiting op het overbruggingsgeld, terwijl in de gevallen, waarin over- bruggingsgeld reeds werd uitgekeerd, of waarin betfokkene voor deze tege moetkoming niet in aanmerking kwam, het voorschot voor het eerst wordt verleend in de week, waarin deze rege ling is afgekondigd. 3. Deze regeling geldt voorloopig gedurende zes weken, te beginnen met deze week. 4. Blijkt inmiddels, dat in de onder 3. genóemde periode loonoverschotten door de begunstigden op eenigerlei wijze worden ontvangen, dan worden de onderhavige bedragen met de ver leende voorschotten verrekend. 5. Zoolang voorschot wórdt ver leend, wordt derhalve geen sociale toe lage verstrekt. 6. Het voorschot moet, voor zoover nog geen verrekening plaats vond, te zijner tijd door betrokkenen worden terugbetaald. 7. Bij het verleenen van het eerste voorschot dienen betrokkenen een machtiging te teekenen, waarbij zij den directeur der posterijen machtigen om alle voor haar of hem uit het buiten land binnenkomende postwissels te GENèVE, 10 Aug. Het Engelsche weekblad „Tribune" publiceert het rè- laas van een ooggetuige over den hon gersnood ln de Tsjoengkineesche pro vincie Honan. Daarin wordt onder meer gezegd: „Wat ik op mijh reis zag, lijkt mij nog altijd zoo ongelooflijk, dat ik he gevoel heb als drukt mij een fan tastische nachtmerrie. Ik zag wegen en treinen vol vermagerde, halfgekleede, bijna verhongerde vluchtelingen: een massale emigratie van meer dan drie millioen menschen. Ik zag dooden en stervenden langs de wegen, kinderen, die door hun ouders in den steek wa ren gelaten, verlaten dorpen, menschen die bomschors aten, die te zwak waren om aan den uittocht deel te nemen." Dit is, aldus vervolgt dit relaas, wel licht de hevigste hongersnood uit de Chineesche geschiedenis. Meer dan 20 millioen menschen worden erdoor ge troffen. Volgens de meening van gou verneurs der Chineesche provinciën zijn reeds millioenen omgekomen. De treinen zitten vol, dat men de wanden der wagons bijna niet meer ziet. Als zwermen sprinkhanen hangen de vluchtelingen op de treeplanken, zij zitten op de daken der wagons, op de koppelingen, 'zelfs op de assen. Allen maken denzelfden, verhongerden In druk. Zij voeden slechts den vurigen wensch, zoo snel mogelijk het honger- gebied achter zich te laten. BELANGRIJKE REDE VAN TURK- SCHEN PREMIER OP KOMST. ISTANBOEL, 10 Aug. Naar verno men wordt zal de Turksche minister president, Saradsjogloe, ter gelegenheid van de opening van de Internationale Jaarbeurs te Smyrna op 20 Aug. a.s. in tegenwoordigheid van de leden der re geering en van'het diplomatieke en 'consulaire corps een belangrijke rede voering uitspreken. i De Italiaansche koning heeft den prefect, senator Umberto Ricci benoemd tot minister van Binnanlandsche Za ken. Umberto Ricci, senator van het Ko ninkrijk, Is ln 1878 geboren te Capurso (Bari). doen bezorgen bij het desbetreffende gewestelijk arbeidsbureau of bijkan toor. Ondanks eenige beschikkingen van het Departement van Sociale Zaken, waarbij in afwijking van de normen in het „tegemoetkomings- besluit" toch overgegaan mocht worden tot het verstrekken van so ciale toelagen, hebben nog vele be gunstigden tot nog toe den naar het inzicht van het Nederlandsche Arbeidsfront omwaardigen weg moeten gaan naar de desbetreffen de gemeentelijke organen om on dersteuning. Deze onbevredigende gang van zaken heeft thans opge houden te bestaan. Slechts ln ge val van ziekte of onwil, kan geen voorschot als bovenbedoeld worden verstrekt. In deze gevallen blijft ondersteuning door de betreffende gemeente-organen de eenige weg. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft met betrèkking tot de thans van kracht geworden regeling een volledig begrip gevonden bij den Secretarls- Generaal van het Departement van Fi nanciën, mr. M. M. Rost van Tonntn- gen. Hierdoor is het mogelijk gewot- den, binnen den kortst mogelijken tijd tot uitvoering van het besluit over te gaan. 's-GRAVENHAGE, 10 Aug. Van de bevoegde Duitsche militaire autoriteiten is toestemming verkregen, dat aan dé sedert 7 Mei 1943 weder in krijgsgevangenschap teruggevoerde Ne derlandsche militairen kunnen worden gezonden z.g. briefpakjes van maximaal 2 kg. (inclusief verpakking) inhoudende levensmiddelen, rookgerei e.a. artike len, waarvan de verzending niet ver boden is en wel, in verband met de bestaande postale omstandigheden, voorloopig tot een aantal van 2 brief pakjes per krijgsgevangene per maand. Op grond dezer toestemming verzoekt het hoofd der afdeeling 4b. van het In formatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis de naastverwante of ge volmachtigde dezer krijgsgevangenen zoo spoedig mogelijk, voorzoover zulks nog niet is geschied, opgave te doen van zijn (haar) naam, adres en graad van verwantschap tot den krijgsgevan gene (bijv. echtgenoote, vader, moeder, verloofde, gevolmachtigde," enz.) alsme de van den naam en voornamen, mi litairen rang, troepenonderdeel, even tueel krijgsgevangene -nummer en kamp van den krijgsgevangene. Deze schriftelijke opgaven zijn in duidelijk schrift te stellen en gefran keerd te richten aan het hoofd der afd. 4b. van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Ha merstraat 17 te 's-Gravenhage, van welke afdeeling zoodra mogelijk aan wijzingen voor deze zendingen e.a. in lichtingen kunnen worden tegemoet ge zien. Naar de Officier van Justitie van de Utrechtsche rechtbank, Mr. Quintus, hedenochtend in een requisitoir mede deelde, hebben de Nederlandsche Spoorwegen ln elf maanden tjjds ruim 71/, millioen gulden uitbetaald aan schadeloosstelling voor gestolen goede ren. Per dag worden er 20 fietsen bij de Spoorwegen gestolen, en, zoo vervolg de de Officier zijn requisitoir, vele landgenooten zijn bevreesd geworden in dezen tijd hun fietsen per trein te verzenden. Het betrof hier de zaak tegen den' 27-jarigen stationsbrandwacht M. uit Utrecht, die aieer dan 30 fiet sen van de perroi* had weggenomen. Op allerlei geraffineerde trucs had hij zich fietsen van anderen weten toe te eigenen, die hij voor gemiddeld f 200 verkocht, zoodat Hij circa f6000 had ontvangen. Verschillende keeren, zoo eindigde de Officier zijn requisitoir, heb ik met lof gesproken over het per soneel der Spoorwegen. In deze moei lijke dagen verricht het ontzaglijk veel werk waarvoor wij allen dankbaar moeten zijn. Doch er zijn ook enkele oneerlijke elementen onder hen, die een schaduw werpen op de prestaties. Spr. eischte tegen M. drie jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak beden over 14 dagen. 's GRAVENHAGE, 10 Augustus. Officieel wordt bekend gemaakt: De Nederlandsche burgers J. H. Janzen, J. Posthuma, C. Aarnouts, C. Schuurman, N. J. Bergsma, H. Godfroiö en B. G. Mulder zijn door het Duitsche Obergericht wegens sabotage resp. het oveptreden van het verbod op het in het be^it heb ben van vuurwapens, ter dood ver oordeeld. Het vonnis is na onder zoek van de mogelijkheid van gra tie voltrokken. De veroordeelden waren meeren- deels reeds voor den oorlog leden van de C.P.N. en bekleedden daar ten deele functies. Van Juni 1940 tot Februari 1943 hebben zij geijverd voor deig wederopbouw van de ver boden C.P.N. en illegale communis tische tijdschriften vervaardigd en verspreid. Zij leefden ten deele met valsohe papieren, ten deele zonder zich te hebben aangemeld. Mulder heeft ondanks alle waar schuwingen tot het voorjaar van 1943 een vuurwapen in voor het gebruik gereeden toestand bij zich gehad. De, Nederlandsche staatsburger M. Slort is door het Deutsche Obergericht in de bezette Neder landsche gebieden wegens misdaden tijdens dep duur van het Politie- standrertit ter dood veroordeeld. Het vonnis Is, nadat de mogelijk heid van gratieverleening was on derzocht, voltrokken. Slort, die zich reeds vroeger op actieve wijze aan anti-Dultsche kuiperijen heeft schuldig gemaakt, heeft tijdens den duur van het Politiestandrecht pamfletten ge schreven, vermenigvuldigd en verspreid, waarin tot staking en ongehoorzaamheid aan de verorde ningen van de bezettende macht werd aangespoord. Bovendien heeft hij een slagwapen bij zich gedra gen. NIET-UITREIKING VAN COUPONS VOOR ZIEKENFONDSPREMIE AAN ARBEIDERS IS STRAFBAAR. 's-GRAVENHGE, 10 Aug. Bij be sluit van den secr.-generaal van het Dep. van Sociale Zaken is bepaald, dat wergkevers, die in gebreke blijven aan hun ingevolge het Ziekenfondsenbesluit verzekeringsplichtige arbeiders de ver schuldigd coupons voor ziekenfonds premie en elke uitbetaling van dag-, "week- of maandloon ter hand te stellen, dan wel deze coupons niet op de voor geschreven wijze invullen, zich aan een strafbaar feit schuldig maken. VERPLICHTE ARBEID VAN GEDE TINEERDEN IN GEVANGENISSEN. De Staatscourant van 9 Augu3tus be vat «een besluit van den secr.-gen. van het dep. van justitie, waarin het vol gende is bepaald: De veroordeelden tot hechtenis en de onveroordeelden, gedetineerd in de strafgevangenissen en de huizen van bewaring, zijn, evenzeer als de veroor- deélden tot gevangenisstraf, verplicht den arbeid te verrichten, die hun wordt opgedragen. De secr.-gen. van het dep. van Justitie geeft, voor zoover noodig, voorschriften omtrent, den duur van en de belooning voor den arbeid. Dit besluit is reeds in werking gétre- den. Gerichte schaduwen. Het resultaat vaa het drie maanden .onder 4e achop" rijn CNF-NAD-v. d. Werff-Pau TREIN BIJ DEDEMSVAART GEDERAILLEERD. Tusschen de halte Lichtenvoorde en het station Dedemsvaart ontspoorde gisteren de locomotief van een trein van de Eerste Drentsche Stoomtram, die van Zwolle in de richting Dedems vaart reed. Het rijtuig achter* de loco motief derailleerde eveneens, schoof langs de locomotief en trok deze om. ,De locomotief kantelde, terwijl het rij tuig van den berm in de dijksloot stortte. Van de ongeveer veertig inzittenden werden twintig reizigers licht gewond. De hulpbesteller der P. T. T. uit den Hulst, de heer D. Mastenbroek, werd ernstig gewond en moest worden over gebracht naar het ziekenhuis te Zwol le. Verscheidene doktoren uit omliggen de plaatsen waren spoedig aanwezig en konden de lichtgewonden ter plaatse verbinden. Deze en de overige passa giers werden per autobus verder ver voerd. Vrijdag 20 Augustus a.s. hoopt prof. dr. ir. J. Boeseken, oud-hoogleer aar aan de Technische Hoogeschool te Delft, zijn 75en verjaardag te vieren. Op 18 Februari van dit 'jaar teekeft- de Stalin een geheim bevel gericht aan zijn opperbevelhebbers. In dit be vel onderscheidt Stalin drie étappes in den tegenwoordigen oorlog. De eerste étappe, de tactische terugtqcht, is reeds achter den rug. De tweede étappe, de overwinning van de sovjetlegers op de Duitsche weermacht eri haar bondge- nooten is bezig te mislukken en wij kunnen de likwidatie van dit nummer van het bolsjewistische programma met een gerust hart aan de strijders voor het nieuwe Europa overlaten. De derde étappe, de vernietiging van het wereldkapitaal en het ontketenen van de wereldrevolutie is in zooverre uiterst belangrijk, omdat zij ons Mos kou zonder masker toont. Deze derde étappe, die tevens het einddoel van den oorlog die door de bolsjewisten tegen Europa gevoerd wordt, betee- kent, is zeer leerzaam voor hen die verwachten, dat Engeland en Amerika ervoor zullen zorgen, dat ons land geen prooi van de sovjets zal worden. Letterlijk schrijft Stalin: „Wij hebben bondgenootschappen „gesloten, omdat dit noodig was om „tot de derde étappe te geraken. „Maar onze wegen scheiden daar, „waar onze tegenwoordige bondge- „nooten in den weg zullen staan aan „de bereiking van ons einddoel". Hieruit volgt, dat Stalin nooit zal toestaan, dat, wie dan ook, zich op den weg zal plaatsen, dien hij gaan zal om tot de wereldrevolutie te komen. Indien zijn bondgenooten dit zouden probeeren, zullen zij op het zelfde oogenblik ervaren, dat beloften of overeenkomsten voor de sovjets niets beteekenen en zeker niet als het erom gaat hun uiteindelijke doelstellingen te bereiken. Wie meent dat dit bevel van Stalin, d^ar het op 18 Februari geteekend werd, wat betreft de derde étappe vervallen is, omdat intusschen de Komintern werd „opgeheven," zal ge nezen worden door de volgende re gels, eveneens letterlijk overgenomen uit het geheime bevel. Zij lulden: „Laat jelui door deze maatregelen „niet op een dwaalspoor leiden, „doordat zij den indruk kunnen wek- „ken alsof wij onze beginselen on- „trouw waren geworden. Wij zijn ze „niet ontrouw en zullen ze nooit ön- „trouw worden. Ons eenige doel 1» „en blfjft de wereldrevolutie, de dic tatuur van het proletariaat in de „geheele wereld. Zooals ik altijd „mijn eed, dien ik heb afgelegd bij „de baar van onzen leeraar Lenin, „steeds indachtig zal blijven, mogen ,ook jelui dezen eed niet vergeten". Het is dus duidelijk, dat ook de „op heffing" van de Komintern, door Sta lin tot de „tactische" maatregelen ge rekend wordt, die tot doel hebben te genstanders en bondgenooten zand in de oogen fe strooien, opdat zij het einddoel van de bolsjewisten, de we reldrevolutie, niet meer zullen kun nen zien. Meer dan ooit is nu duidelijk ge bleken, wat de ware bedoeling der bolsjewisten is, onomstootelijk staat nu vast, dat Europa vernietigd zal wor den, indien het de Duitsche weermacht en haar bondgenooten niet zou geluk ken de sovjets terug te slaan en het bolsjewisme te verdelgen. Maar even vast staat de verschrikkelijke verant woording, die Roosevelt en Churchill op hun schouders geladen hebben, door Europa te verraden en te trachten het den bolsjewisten in handen te spelen. De mentaliteit die Stalin, blijkens het geheime bevel aan zijn opperbevel hebbers bezitf is dezelfde als van hen, die zich tot zijn medeplichtigen ge maakt hebben en die huh soldaten en vliegers onder de leuze „Vooruit Christelijke soldaten"! bevel geven. Europa in den rug aan te vallen en de vrouwen en kinderen te vermoorden. Het is een mentaliteit, die slechts tot uiting komt bij -bloeddorstige misdadi gers. Moskou zonder masker, daarme de maakten wij reeds kennis toen de massagraven in het woud van Katyn en bij Winnitza geopend wenrden, de proef op de som is de inhoud van het geheime bevel, gedateerd 18 Fe bruari van dit jaar. Hoeveel bolsjewistische misdaden zullen er nog aan 't licht gebracht moeten worden, hoeveel onthullingen zullen nog moeten worden gedaan, voordat ook in ons land een ieder er van doordrongen zal zijn, dat het bols jewisme óók de doodsvijand is van ons land en volk en dat Engeland en Ame rika doende zijn Europa en dus ook ons land aan. dezen vijand uit te le veren. Moskou zonder masker de ■wereldrevolutie en de dictatuur van het proletariaat landgenoot het is ook Uw plicht ervoor te waken, dat het zoover nooit zal komen! W. H. STRENG. GEPOOGD HAAR MAN TE VERGIFTIGEN. Het Bossche gerechtshof deed gister uitspraak in de zaak tegen de 32-jarige vrouw A. R. uit Heerlen, die in No vember van het vorige jaar gepoogS heeft haar man uit den weg te ruimen, door een van zijn boterhammen met rattenkruid te besmeren. De man at echter slechts een klein gedeelte van de boterham op, daar hij bemerkte, dat er iets niet in den haak was. Even daarna werd hij onwel en op advies van den dokter naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij binnen enkele dagen herstelde. De vrouw wérd door de Maastricht- sche rechtbank tot anderhalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld, doch Jcwam van ditvonnis in hooger beroep, even als de Officier van Justitie, die zes jaaf had geëischt. Bij de behandeling in hooger beroep eischte de Procureur- Generaal, Mr. Van Leeuwen, verhoo ging van de straf tot drie jaar. Het Hof heeft de zaak thans voor een aan vullend onderzoek terug verwezen naar den rechter-commissaris. In een passagierstreln op de lijn Treviglio—Cremona ls brand uitgebro ken. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel, met het noodlottige gevolg, dat 13 personen levend zijn verbrand en meer dan 50 reizjgep gewond

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1