Verloop der frontlinies in het Oosten. DAGBLAD VOOR -_.-öm Nieuwe Sovjet-aanvallen afgeslagen. Felle gevechten op Sicilië. Geen ononderbroken systeem van versterking* jen. De bomaanvallen op Hamburg. Het verhaal van een ooggetuige, WEERMACHTBERICH Strijd in den N.sector van Sicilië. VERDUISTER CHURCHILL IN CANADA. Keuringen voor de Waffen S.S. het Legioen en de Landwacht. De opvattingen in Berlijn over de reis van Churchill. Waar blijft Stalin? Als het Oostfront zou bezwijken Zou het er voor Zweden slecht uitzien. Hoe Orel ontruimd werd De Europeesche aangelegenheden Bonnenvervalschers liepen tegen de lamp. 4 Waarschuwingsdienst aardappelziekte. Verplichte velling van bosschen. Prijzen tabaksurrogaat. Uitgave i Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureau der Heldersche èditle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1943. HELDERSCHE EDITIE. MOOPD.HQHANP 87e Jaargang, No. 186, 2 pagina's. Dese Courant verschijnt dngeltfks. Advertentie-tarief. Prys der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. B(j contract binnen een- jAr te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. BERLIJN, 11 Aug. (C-D.). Om den geweldigen slag, die momen- teel aan het Oostfront wordt gestreden, te begrijpen, is het goed, dat men zich de Duitsche „opvanglinie" nog eens in herinnering terugroept, waardoor het Sovjet-Russische winteroffensief, na sinds den 19en November 1942 maan denlang gewoed te hebben, ten slotte in de laatste week van Maart 1943 werd gestopt. Deze linie begint in het N. bij Leningrad, dat nog steeds grootendeels door de Duitschers omsingeld is, ook al wisten de sovjets hier 'n smallen door gang te forceeren. Zij loopt dan langs den Wolkhof naar het Ilmenmeer en vervolgens langs den Lowat naar Weli- kije Luki. Verliep de linie tot hiertoe vrijwel reéht van het N. naar het Z., bij Welikije Luki begon zij vrij scherp naar het O. af te buigen en wel over Surasch, Smolensk en Spass Demensk naar Orel, dat tot een ver vooruitge schoven bastion wefd, doordat de linie ten zuiden van deze stad weer naar het westen afboog, namelijk naar Sjefsk. Hier verliep de linie opnieuw in ooste lijke richting en wel over Charkof naar den Don jets, die zij volgde tot den sec tor SlawansjkKramatorsk, om vervol gens vrijwel loodrecht af te dalen naar de Zee van Azof. Geen gesloten front. Er Is reeds dikwijls op gewezen, dat deze linie van nagenoeg 2000 km. niet mag worden gezien als een gesloten front, d.w.z. als een ononderbroken systeem van versterkingen, waarin de tegenstanders als man tegen man tegen over elkaar staan. Voor een dergelijke tactiek zou zelfs het menschenreservoir van de Sovjet-Unie te kort schieten, om de noodige hoeveelheden materieel naar buiten beschouwing te laten. Een minstens even belangrijke factor echter vormen de kolossale uitgestrekt heden aan weerszijden van het front, die slechts op bepaalde plaatsen de con centratie van groote troepenmachten' met hun materieel en hun bevoorrading mogelijk maken. Voor dergelijke con centraties zijn er, knooppunten van' liefst zooveel mogelijk spoorlijnen en kruis punten van talrijke wegen noodig, aan gezien men deze uitsluitend bij en in groote steden vindt, worden de steden dus enorm belangrijk en vormen zij, on geacht of zij oorspronkelijk als vesting beschouwd konden worden of niet, thans ware bastions, die dikwijls tot honder- defo km. in de omgeving zwaar ver sterkt zijn. 1 De bastions. In het verloop van den strijd zijn de namen van vele dezer bastions algemeen bekend geworden. In het N. in de eerste plaats Leningrad, dat nog steeds' in 't bezit der Sovjet-Unie is, maar dat na een beleg van twee jaar belangrijk aan offensieve kracht heeft ingeboet door het - uitgebreide systeem van verster kingen, dat de Duitschers er rondom hebben aangelegd. Ten N. van het Ilmenmeer beschik ken de Duitschers over Nowgorod, dat de Solkhof-moerassen grootendeels con- trjjJeert, en ten' zuiden van het Ilmen-*| meer hebben zij Staraja Russa in han den, waartegen de Sovjets in het begin van dit jaar wekenlang storm liepen, Jeneinde den opmarsch naar het Peipus- meer te forceeren. Met het na harden strijd heroverde Rzjef in handen slaagden de Sovjets er in, de stad Welikije Lukt te nemen, maar zij kwamen niet door het Duit sche verdedigingsstelsel heen, zoodat hier' een situatie is ontstaan, welke aan die van Leningrad herinnert. Met het heroverde Wjasma in den rug ging generaal Sjoekof in het begin van dit jaar tot den aanval op het mis schien machtigste bolwerk in de Sovjet- Unie over, Smolensk, dat beschouwd kan worden als de sleuteltot het gebied tus- schen Memel en Duna en tusschen Duna en de Fifische Golf. De stomloop liep voor Smolensk te pletter op Suravh en Spass Demensk. Tevenover de Sovjet-Russische bas tions Tula en Koersk liggen de Duitsche bolwerken Brjansk, Rijlsjk en Kharkof en lag tot voor korten tijd nog als een vooruitgeschoven post Orel, welke stad de Duitsche legerleiding intusschen om het front te verkorten heeft opgegeven. Stroomopwaarts aan den Donjets zijn de Sovjets, die bij de hevige Duitsche tegenaanvallen in Maart Kharkof weer moesten ontruimen en over den Donjets werden teruggeworpen, in het bezig ge bleven van een uitgestrekt bruggen hoofd op den W.-oever van den Donjets met het zeer zeker niet te onderschat- ten bastion Worosjilofgrad, waarvan in tusschen de offensieve kracht nog moet blijken, nadat twee bolsjewistische win teroffensieven en het begin van het hui dige zomeroffensief geen enkel succes hebben kunnen boeken tegen de Duit sche linie Stalino—Taganrog. In een ooggetuigebericht, door het D.N.B. ontvangen, wordt gezegd, dat bij de laatste luchtaanvallen der Engelchen en Amerikanen op Hamburg, het zwaartepunt weer in de woonwijken der bevolking lag. Het leed, dat de vijand ook hier stelselmatig vooral over vrou wen, meisjes en kinderen trachtte te brengen, heeft echter de bevolking niet in haar wil tot tegenstand getroffen, maar een alierhevlgsten haat tegen En geland uitgelokt. De ooggetuige vertelt dan, hoe alles, wat menschen herbergde, stelselmatig door de Engelschen en Amerikanen werd aangevallen. Alle wijken, waar menschen in grooten getale wonen, alle wijken, waar voornamelijk arbeiders gehuisvest zijn, werden getroffen. Met tusschenpoozen van twee tot drie da gen herhaalden zich deze uitsluitend te- Besprekingen In het hoofdkwartier van den Führer. De Führer met Rijksmaarschalk Hermann Göring en Rijksminister Speer Hoffmann-Stapf-Paz m HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 11 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel^ van de weermacht maakt bekend: Van het Koebanbruggenhoofd en den gen de weerlooze burgerbevolking ge- Mioes-s?ctor worden slechts vrij zwak- richte aanvallen. Met bijna mathema- ke bolsjewistische aanvallen gemeld, tische nauwkeurigheid werden deze Een eigen aanvalsoperatie bereikte het wijken steeds weer bestookt met fosfor gestelde doel. van 714 Augustus 21.50$.49 uur. De Maan: Ond. 13 Aug. 3.07 u. Op 13 Aug. 19.36 u. en brisantbommen, vooral met fosfor. Met de boordwapens schoten bovendien de vijandelijke vliegtuigen op den men schen, die een toevlucht zochten, en op de door de straten ijlende brandweer- j colonnes. Dank zij de goede organisatie, vooral echter dank zij de onwrikbare houding der bevolking, slaagde men er in zeer korten tijd in, de moeilijkheden baas te worden. Daarbij hebben zich ook de buitenlandsche arbeiders hijzonder on derscheiden. Zij hebben, naar de oog getuige uitdrukkelijk opmerkt, voor den Duitschen arbeider in geen enkel op zicht ondergedaan. Ook het dappere j optreden van de Hitlerjügend blijkt uit vele daden, zooals die van den 16-jari- gen Hitlerjongen Nowack, die, na vader en moeder te hebben verloren, veertig kinderen redde uit een brandend kin dertehuis. Drie dagen later stierf hij aan de daarbij opgeloopen verwondin gen. Voor zijn dood werd hij onder scheiden met het IJzeren Kruis eerste klasse. De ooggetuige schetst dan, hoe het vertrouwen der bevolking juist in par tij en weermacht duidelijk werd en hoe béide organisaties met succes alle krachten mobiliseerden. Ook te Ham- burg hebben de ervaringen bewezen, dat de lotsgemeenschap van het Duit sche vaderland juist door deze vijan delijke terreuraanvallen in het vuur van het fosfor nog harder en sterker gesmeed wordt tot één enkel blok van stalen overwinningswil. In het gebied van Bjelgorod du ren de zware afwisselende gevech ten aan. Krachtige vijandelijke doorbraakpogingen met behulp van infanterie en tanks werden afge slagen, waarbij een groot aantal tanks werd stukgeschoten. In den sector ten westen van Orel stortten eveneens talrijke vijande lijke aanvallen Ineen. Hier werden alleen in het gebied van een pant serdivisie 61 bolsjewistische tanks stukgeschoten. Ook in het gebied ten zuiden en zuidwesten van Wjasma zette de vijand zijn door braakpogingen met onverminderde kracht voort. Afgezien van enkele zuiver plaatselijke bressen bleef het front hecht in Duitsche handen. Ten zuiden van het Ladogameer deed de vijand plaatselijke aanvallen, die eveneens afgeslagen zijn. 4- Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft president Roosevelt gis teren op de persconferentie verklaard, dat de Canadeesche ministerpresident, Mackenzie King, hem telefonisch in kennis heeft gesteld van de aankomst van Churchill In Canada. Roosevelt voegde hieraan toe, dat hij waar schijnlijk met Churchill een ontmoe ting zal hebben. Hij kon evenwel nog niet zeggen, waar en wanneer. Het eenige wat hij kon zeggen was, dat er waarschijnlijk sprake zal zijn van een conferentie der leden van de En- gelscH-Amerikaansche generale sta ven. Voorts zelde Roosevelt niet te gelooven, dat de Sovjets op die con ferentie vertegenwoordigd zouden zijn. Dat beteekent echter niet, dat hij en Churchill niet erg blij zouden zijn, wanneer de Sovjets aan de bespre king zouden deelnemen. De besprekingen van Churchill. Naar de Britsche berichtendienst uit Aan het Italiaansche legerbericht van 11 Augustus ontleenen wij het volgende: De ItaliaanschDuitsche troepen leve ren felle verdedigende gevechten in den centralen en noordelijken sector van het Siciliaansche front, teneinde den op marsch van den vijand in bedwang té houden. Messina is door de vijandelijke luchtmacht herhaalde malen intensief gebombardeerd. Italiaansche torpedovliegtuigen vielen konvooien aan in de wateren van Sici- Quebec meldt, wordt iiT het officieele lië, waarbij zij een lichten kruiser en 2 communiqué, dat Dinsdagavond na de schepen van middelbare tonnage trof- besprekingen tusschen den Britschen fen, terwijl bommenwerpers des nachts minister-president Winston Churchill en met succes aanvallen deden op de ha- den Canadeeschen premier Mackenzie vens van Palermo en Syracuse. In de King is uitgegeven, medegedeeld, dat haven van Augusta en langs de noord- de beide premiers in den loop van kust van het eiland hebben Duitsche den avond den internationalen toe vliegtuigen ernstige schade toegebracht stand hebben besproken en plannen aan 4 transportschepen met een totalen hebben gemdakt voor den duur van inhoud van 17.000 ton, aan een torpedo- het verblijf van Churchill in CatTada. jager en aan eenige landingsvaartuigen. Aan het oostelijke front werden gis teren 348 tanks stukgeschoten. De lucht macht mengde zich op alle zwaartepun ten met krachtige formaties gevechts vliegtuigen en vliegende artillerie in den slag en ontlastte de hevig strij dende troepen. In het hooge noorden veroverden Duitsche bèrgjagers in het ongebaande oerwoudterrein een door den vijand taai verdedigde heuvelstelling en behielden deze ondanks talrijke met krachtigen steun van artillerie en luchtmacht ge voerde vijandelijke tegenaanvallen. De bolsjewisten leden daarbij zware verlie zen. De strijd op Sicilië, Op Sicilië sloegen onze troepen in den noordelijken sector vijandelijke aanvallen in beweeglijke gevechtsvoe ring af. Van den centralen en zuidelij ken sector wordt slechts activiteitvan verkenners en stoottroepen van den vijand gemeld. Bij nachtelijke aanvallen van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen op de vijandelijke transportvloot voor Augusta en Syracuse werden 4 vracht schepen met een gezamenlijken inhoud van 21.000 b.r.t. vernietigend getroffen en 7 andere groote schepen, waaronder een oorlogsschip zwaar beschadigd Overdag bestookten Duitsche slagvlieg- tuigen in een verrassenden aanval op de noord- en zuidoostkust van het eiland uitladingen van den vijand in zijn ravi- tailleeringssteunpunten. Zij beschadig den met bommen en mitrailleurvuur een torpedojager, 4 transportschepen en een groot aantal lahdingsbooten. Terreuraanval op Neurenberg. In den afgeloopen nacht wierp de vijand brisant- en brandbommen op het stadsgebied van Neurenberg. Er ont stonden brandschade en vernielingen in woorfwijken, aan cultuurmonumenten en openbare gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten volgens de tot dusver ontvangen rapporten 14 der aanvallende bommenwerpers neer. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 10 op. 11 Aug. zonder zelf verliezen te lijden, militaire doelen in Midden-Engeland mét zicht baar succes aan. DE ZEESLAG BIJ DE SALOMONSEILANDEN. Een Engelsch vliegtuig werd aan de kust van Sardinië door een van onze duikbootjagers neergeschoten. Verder wordt nog gepield: De döor den vijand ondernomen aan- Teleurstelling over afwezigheid van Stalin. STOCKHOLM, 11 Aug. (DNB) - Hoe wel de nieuwe ontmoeting tusschen Churchill en Roosevelt. volgens een be- ^""7r- richt uit New-York van Stockholms vallen op de steden Turijn, M Tidningen, de groote sensatie vormt in Genua, hebben, volgens de tot dusver y g komt ook de diepe teleur. binnengekomen rapporten, de volgende J slachtoffers gemaakt onder de burger bevolking: in Turijn 12 dooden en 48 ge wonden, in Milaan 101 dooden en 267 gewonden, in Genua 11 dooden en 37 ge wonden. Het ss-Erzatzkommando deelt mede- Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 17—45 Jaar kan zich vrijwillig bt) de hieronder vermelde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht TUdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dierrt nemen bij de Landwacht of bij bet S3-Wachtbatai;lon In Amersfoort ZIJ, die tot de Germaansche-SS ln Ne derland tortreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden Personen tusschen 18—30 Jaar, die aan- meldlngsplichtig zijn voor den Arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den Ar beidsinzet vrUgesteld. 18 Aug 8—14.— uur Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk 17 Aug., 9—12.— uur, Breda, Restaurant Modern, Markt. 17 Aug., 15—18.— uur, den Bosch, Hotel Noord-Brabant. Markt 45. 18 Aug., 9.—12.— uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 19. 18 Aug., 15.—18.— uur, Arnhem, Café Royal. 19 Aug., 9.—12.— uur, Hengelo, Café Mo- oern, Spoorstraat 18. 19 Aug., 15.—18.— uur, Zwolle, Hotel GU- tenbeek. h,?? ^ug'* 9.-12— uur, Assen, Concert huls a/d Vaart. 20 Aug.. 15.—18.— uur, Groningen, Con certhuis. Poelestraat. 21 Aug., 9.—12.— uur, Leeuwarden, Huize afwezig is. Daarmede zijn volgens £et stelling tot uiting, dat Stalin aan deze besprekingen niet deelneemt. Uit de verklaringen van Roosevelt blijkt, dat vergeefsche pogingen zijn aangewend om Stalin of een anderen toonaange- venden persoon der Sovjet-Unie tot deelneming aan de conferentie te be wegen. Roosevelt heeft zijn leedwezen te kennen gegeven, dat de Sovjet-Unie Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 9.—14.— uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug., 9.—18.— uur. Utrecht, N.V.- Huls, Oudeagacht 245. .24 Aug., 91—14.— uur, Amersfoort, Pol Durchgangslager, Leusderweg 25 Aug., 9.—14.— uur, den Haag, Café Den Hout, Bezuldenhou» 11—13. 34 onze Vrijwilligers. Een frlsscJac dronk tijdens een korte rast gedu rende den grooten pantserslag In het Oosten SS PK Zschicktl-O-H-P Zweedsche blad, de stellige Amerikaan- sche verwachtingen op een Russische deelneming door Roosevelt zelf in zijn uitspraak ijdel gemaakt. De reis van Churchill naar Canada en zijn a.s. ontmoeting met Roosevelt interesseert politieke kringen in Berlijn minder wegens het feit als zoodanig dan wel de vraag of Stalin aan deze ont moeting zal deelnemen, resp. zich zal laten vertegenwoordigen. Nu de Anglo-Amerikaansche perfc se dert dagen een ontmoeting van de drie leiders niet alleen wenschelijk, doch ook noodzakelijk heeft genoemd, moet het wel opvallen, zoo meent men te Berlijn, dat de heerscher in het Krem- lin voor zoover totdusver bekend, in zijn terughoudendheid blijft volharden, zoodat Roosevelt ln zijn eerste verkla ring aan de pers genoodzaakt was uiting te geven aan zijn leedwezen oven het wegblijven van Stalin. Of Eden zich werkelijk, zooals de geruchten wil len doen gelooven, naar Moskqji heeft of zal begeven en of hij tot taak zou hebben Stalin te bewegen zijn totdus ver ingenomen standpunt te wijzigen, moet naar de meening te Berlijn wor den afgewacht. Ka&rt vênPelt Op de kaart zijn met zwarte lijnen de vlootacties der Amerikaansche marine bij de eilanden Rendova en New- Georgia aangegeven. Bij het eiland Kolombangara vond een groote zeeslag plaats. STOCKHOLM, 11 Aug. (C.D.). In „Stockholms Tidningen" heeft de Zweedsche overste Bratt een beschou wing gepubliceerd, waarin hij zijn ver wondering uitspreekt over het feit, dat men in Zweedsche kringen zoo weinig belangstelling voor den gang van zaken aan het Oostfront aan den dag legt. In Zweden, zoo merkt hij op, zou men heel gauw ontdekken, wat het zeggen wil, wanneer het Duitsche front in de Sov jet-Unie aan het wankelen zou gaan. „Zweden zal dan den kouden lucht stroom uit het Oosten gewaar worden en door een gevoel van onrust worden be kropen." „De gevolgen van een Sovjet- Russische doorbraak, zoo gaat overste Bratt verder, zouden niet slechts voor Duitschland, maar voor alle overige landen onoverzienbaar zijn. Zou het Moskou gelukken, in Duitschland een Sovjet-regiem in het leven te roepen, dan zouden de Westersche mogendhe den ln feite den oorlog hebben verlo ren, de. eenige overwinnaars zouden de Sovjets wezên, en over Zwedens lot zou «niemand meer ln het onzekere ver- keeren." „DE SLIMMERIKKEN VAN VANDAAG". 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. In de serie „Brandende Kwesties" spreekt Max Blokzijn hedenavond over Hilver sum I om 18.45 uur. De titel van dit praatje is: „De slimmerikken van van daag". De Völkischer Beobachter geeft he den een uitvoerige schildering, hoe de ontruiming van Orel volkomen volgens de plannen is uitge voerd. Daarin wordt uiteengezet, dat Orel in tegenstelling to de bolsjewis tische bewering van de „verovering van de stad" krachtens een volkomen vrijwillig besluit der Duitsche leger leiding ontruimd werd, nadat het als middelpunt van den Orel-bocht zijn militaire taak had vervuld. Het blad vestigt er ook de aandacht op, dat de burgerbevolking van de stad met haar weinige have en goed naar het Westen terugtrok en dat de bewoners liever vrijwillig hun woonstad verlieten dan weer onder de bolsjewistische heer schappij te geraken. Zoo speelde zich, naar het blad besluit, de heldendaad der „verovering" van Orel door de sovjets af. Wat de vijand aan mate' riaal buitmaakte, bestond uit onbruik bare puinhoopen. Het aantal gevan genen ontsproot aan zijn fantasie tot verheerlijking in de oogen zijner hulp- volkeren. Samenwerking van Amerika en de Sovjet-Unie, Ter gelegenheid van de nieuwe sa menkomst tusschen Churchill en Roo sevelt bepleit de Tims een „regeling der Europeesche aangelegenheden," door een gemeenschappelijk optreden van Engeland, Sovjet-Rusland en de Ver- eenigde Staten. Indien „wederzijdsche naijver of verdachtmakingen" deze drie landen op de uiteenloopende wegen van een bekrompen opgevat eigenbe lang zouden drijven, aldus vervolgt het blad of wanneer de „nationale riva liteiten en ambities der kleinere mo gendheden" zich zouden doen gelden ten nadeele van een hechte organisatie ter voorkomingvan aanvallen en tot handhaving van den vrede, zou men weinig kans hebben, een nieuw onheil van Europa en de geheele wereld af te wenden. Engeland en de Sovjet- Unie hebben zich verplicht samen te werken en uit de uitlatingen der Ame rikaansche politici blijkt duidelijk, dat zij met hun geheele kracht aan de bereiking van een gemeenschappelijk doel willen medewerken. WAT TOT ZINKEN WERD GEBRACHT. De mogendheden van het Pact van Drie hebben, naar het D.N.B. verneemt, in Juli meer dan 925.000 brt. Britsche en Amerikaansche scheepsruimte ver nietigd en meer dan 850.000 brt. wer den door bommen of torpedo's bescha digd. Een deel van deze beschadigde sche pen zal voor reparatie waarschijnlijk wel niet meer in aanmerking komen, zoodat de totale verliezen der Anglo- Amerikanen aanzienlijk hooger zijn dan 1 millio'en brt. Juli is een van de zwaarste maanden voor de koopvaardijvloten der Engel schen en Amerikanen. Alleen de Duitsche duikbooten hebben in de periode van 1 Januari tot en met 31 Juli 1943 meer dan 3.1 millioen brt. tot zinken gebracht. DE AMERIKAANSCHE VERLIEZEN OP NIEUW-GUINEA. Uit een nauwkeurig onderzoek van de Japansche militaire autoriteiten is gebleken, dat de verliezen van de Amerikaansche landingstroepen op Nieuw-Guinea alleen al in den sector van Munda 7400 man bedragen. Ameri- Icaansche correspondenten, die zelf de gevechten hebben meegemaakt, hebben jgemeld, dat de Amerikanen op Nieuw- Georgie zware verliezen aan officieren, manschappen en materiaal hebben ge leden. Daar de Japanners niéuwe stel lingen in het oerwoud hebben betrok ken en nieuwe aanvalsoperatjes zullen uitvoeren, kan verwacht worden, dat de Amerikaansche landingstroepen op nieuw zware verliezen zullen lijden. PELGRIMSTOCHT NAAR MEKKA DIT JAAR VERBODEN. De Britsch-Indische regeering maakt bekend, dat het den Mohammedanen in Indië dit jaar niet is toegestaan naar Mekka te gaan. Als motief voor dit verbod wordt opgegeven, dat de regee ring niet kan instaan voor een veilig transport. Indische kringen te Bang kok uiten het vermoeden, dat men de pelgrimstocht naar Mekka heeft verbo den omdat men vreest, dat door het bijeenkomen van de Mohammedanen uit Indië met Mohammedanen uit an dere landen aldaar teveel berichten over de werkelijke politieke toestanden in. Indië en over den aldaar heerschen- den hongersnood zouden worden uitge wisseld. Bovendien is men ervan over tuigd, dat de geallieerden de door de voortdurend toenemende verliezen reeds aanzienlijk geslonken scheeps ruimte in de eerste plaats voor het ver- tvoer van troepen en oorlogstuig wil len gebruiken. Elf arrestaties. Vrijwel tegelijk is de economische dienst der Amsterdamsche politie er in geslaagd, twee zaken van bonnenverval- sching tot klaarheid te brengen. Op het distributiekantoor in de hoofd stad waren in den laatsten tijd bij her haling nagemaakte bonnen van 1 rant soen boter ontvangen. Juist toen de politie het onderzoek naar den oorsprong van deze bonnen was begonnen, ontving een agent van een winkelierster In den Jordaan de waarschuwing, dat twee onbekende mannen bij haar getracht hadden boter op een valsche rantsoenbon te koopen. De agent ging de beide mannin na en wist hen in hun kraag te grijpen. Een hunner bleek een fotograaf te zijn,, die tezamen met nog twee anderen, onder wie een drukker, in Hilversum de na gemaakte boterbonnen fabriceerde. De geheele Installatie werd in beslag geno men en ook de beide andere hoofddaders werden gearresteerd, evenals drie mede plichtigen, die bij het uitgeven der bon nen behulpzaam waren geweest. Dit laatste was gedeeltelijk in het Gooi, maar voornamelijk in Amsterdam ge beurd. Vermoedelijk zijn ongeveer twee duizend bonnen vervaardigd. De andere zaak, welke valsche ta baksrantsoenen betrof, werd ook ln eer ste instantie in het Amsterdamsche dis tributiekantoor ontdekt. Bij onderzoek bleken deze bonnen voornamelijk bij een bepaalden winkelier in het centrum der stad te worden ontvangen. D" verden king viel op twee heeren, die regel matig pakjes sigaretten op ran+soenbon- nen kwamen halen en een rechercheur, die de wacht in den winkel betrokjkon inderdaad een der verdachte heerterdaad betrappen, toen hij opnieuw een valschen bon ter inwisseling aan bood. Het bleek, dat deze bonnen in to taal een duizend stuks door een drukker in de Indische buurt waren vervaardigd, waar dan ook het materiaal in beslag werd genomen. Behalve de beide reeds genoemden werden nog drie andere personen in deze zaak gearres teerd. frAUHt>MtUZR/H£ir Volg geen struisvogel-politiek Onder een boom bent U niet ie zién Maar wet ie treffen...! CNF-Voorl. actie fflJMCtlc Luchebesch.-Pax tn DE BILDT, 11 Aug. In het et maal van Maandagavond 9 tot Dins dagavond 10 Augustus is de weers gesteldheid in de streek tusschen Alkmaar en Hoorn bijna kritiek ge weest voor het optreden van aard appelziekte. HAZARDSPELERS BETRAPT. Bij een inval in een perceel aan den Verlengde-Wijk aan Zeëerweg te IJmui- den-Oost heeft de politie acht te IJmui- den-Oost wonende personen, waaronder enkele fabrieksarbeiders, op heeterdaad betrapt bij hazardspel. Allen werden in verzekerde bewaring gesteld. STAATSLOTERIJ. 20.000 2920 5.000 8032 1.500 19951 21788 1.000 21943 9796 1340 4O0 4897 9107 200 15965 100 19796 11066 10537 1554. 5919 2737 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. In de Staatscourant van heden is opgenomen een besluit van den directeur van het Staatsboschbeheer betreffende verplich te velling van bosschen. Daarin wordt aan boscheigenaren of aan gebruiks- gerechtigden van bosschen voor het Boschbedrijfsjaar 1944 een algemeene last tot velling opgelegd, waarvan de verplichtingen hun per schriftelijke last geving zullen worden bekend gemaakt. •s-GRAVENHAGE, 11 Aug. In de Ned. Staatscourant van heden is opge nomen een prijsvoorschrlft van den Ge machtigde voor de Prijzen, dat onder den naam „Prijsvoorschrlft 1943 Surro gaten voor Tabaksproducten" de prij zen van de tabaksürrogaten regelt. De verbrulkersprijs mag ten hoogste bedra gen: 1. voor surrogaatsigaren 8 ct. p. stuk; 2. voor surrogaatsenorlta's 4 ct. per stuk; 3. voor surrogaatsigaretten 11/4 ct. per stuk; 4. voor surrogaatrook-, pruim-, snuit en shagtabak 32 ct. per 50 gram. Het Prijsvoorschrlft treedt 1 Septem ber in werking. AUTOPECH... Een wel heel erg brutaal, maar 'daar bij ook heel dom heerschap liep Dins dag op het Damrak te Amsterdam eenige malen langs een auto, die daar geparkeerd stond. De auto had zoo'n aantrekkingskracht, op hem, dat hij op het laatst besloot, er met het voertuig vandoor te gaan. Daartoe verbrak hij .het raam van een portier en zat even later achter het stüur. Nu was het echter zaak den wageh op gang te krijgen. En dit wilde na alle mogelijke moeite niet lukken. Ten einde raad riep de „nieuwe eigenaar" de hulp in van een paar jongens. „Of ze hem even 'n duwtje wilden geven?" De jongens gaven een duwtje, doch ze behoefden zich niet lang af te beu len achter het onwillige vehikel, want de politiekaam er aan te pas. Die vond zoo'n voortgeduwde auto over het Damrak een raar geval en den be stuurder Ietwat verdacht. Derhalve werd de laatste gearresteerd en op den twee beenenwagen naar het bureau Warmoesstraat overgebracht, naar het Hbl. meldt. Bij beschikking van 'den secr.- generaal van het Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming is met ingang van 20 September 1043 aan Br. J. A. Barrau op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dinsdagmiddag Is in de Maarhaven te Rotterdam de in Schiedam wonende schipper J. A. C. v. d. Steen over boord geslagen en verdronken.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1