DAGBLAD VOOR DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. Hoe Mussolini bevrijd werd. Britsche divisies bij Salerno teruggeslagen. Geallieerde nederlaag bij Salerno. TWEE VRIENDEN. In Italië reeds geheele divisies opgerold. Aan het Oostelijk front Noordzeekanaal en omgeving. Hevige straatgevechten in Noworossijsk. Een tweede Duinkerken? Bewakingstroepen volkomen verrast. DOL-KOENE DAAD DER REDDERS. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureau der Heldersche èditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 15 SEPTEMBER. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 215, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. PrUs der gewone advertenties In deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. BERLIJN, 4 September (D.N.B.). De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: De toestand in Italië, aan het Oostelijk front en in de gebie den van den luchtoorlog kan van Dultsch standpunt uit bezien als vol doende ontlast worden beschouwd om weder voldoende vrijheid van hande len te veroorloven voor komende oorlogsoperaties van de Dultsche lei ding. Hierdoor onderschat men geens zins de mogelijkheden aan den kant van den vijand. De ontwikkeling zal natuurlijk tijdelijk weer een sterkeren druk kunnen brengen, doch slechts tijdelijk, want de Duitsche oorlogslei ding schijnt bezig te zijn met de voor bereiding van maatregelen, waarvan het eenige dagen geleden nog onzeker scheen of zij wel veilig ten uitvoer konden worden gebracht. In Italië heeft de bevrijding van den Duce uit zijn rotsgevangenis een volko men onverwachten keer genomen. Na tuurlijk zijn op het oogenblik de mili taire gevolgen daarvan minder te over zien dan de zeker onmiddellijk volgen de politieke. Doch reeds het feit, dat in het zuiden van Europa, waarvan de vij and reeds meende dat. de flank was opengereten, weer een krachtige orde factor zichtbaar wordt, rechtvaardigt militaire gevolgtrekkingen. De Duitsche weermacht zal zich binnenkort weer bij na uitsluitend kunnen concentreeren op haar gevechtstaak tegen de Anglo- Amerikaansche indringers. Daardoor komen krachten vrij, die de stoot kracht en gevechtssterkte der Duitsche formaties nog aanzienlijk zullen ver- grooten. Daar komt voor de Anglo-Ame- rikanen nog het gevaar van sabotage in eigen rug bij. Zij wilden dit voor Duitschland doen ontstaan, doch staan er thans zelf aan bloot. Wat dit voor van overzee aan land gezette eenheden be- teekent, behoeft wel niet te worden on derstreept. De gelande vijandelijke formaties zijn reeds door de gevechtshandelin-- gen der laatste 48 uur zeer ernstig getroffen. De Duitsche leiding wist zich door bliksemsnel toe te slaan meester te maken van de beste sleu telposities van Italië. Dat draagt thans vruchten. De Anglo-Ameri- kaansche verliezen gaan alle ver wachtingen te boven. Geheele divi sies zijn opgerold en uiteengeslagen. In het gebied ten zuidoosten van Salerno alleen al een geheele divisie Amerikanen. De vijandelijke forma ties bevinden zich reeds sedert Maandagmiddag ia volle vlucht naar de kust, naar de reddende schepen. Hun roep om versterkingen was vergeefsch. Intusschen knaagt de Duitsche lucht macht aan het merg van de landings- vloten, die door de gevluchte Italiaan sche oorlogsschepen niet de gewenschte versterking heeft verkregen. Dat zal ook in de naaste toekomst niet het geval zijn, want wat voor de Duitschers de ze vloot onbruikbaar maakte, geldt niet minder voor de Britten en Amerikanen: constructie en bewapening van de Ita- liaansche schepen zijn zoodanig, dat zij voor eigen doeleinden eerst na langduri ge verbouwing geschikt voor den strijd kunnen worden gemaakt. De oorlogstoestand in de Middelland- sche Zee geeft geen concrete aanleiding tot vrijmaking van zware of ook zelfs maar lichte schepen uit deze wateren, waar met het oog op de eischen, die de landingen stellen zeer sterk beschermd geleide noodzakelijk is. Aan het Oostelijk front teekent zich bij de Duitschers steeds sterker een tactiek van, offensieven afweer, vooral in de noordelijke Oekraïne af. Thans wordt de zin van de huidige Duitsche strategie duidelijk. Deze is niet slechts ingesteld op slijtage van de krachten van den vijand en sparen van eigen krachten, doch heel klaarblijkelijk ook op afmatten van den vijand door den dwang tot bewegingen over groote ge bieden. De voorste linies van beide par tijen loopen dermate in elkander, dat geen duidelijk beeld gevormd kan wor den uit positievermeldingen. De onover zichtelijkheid is echter geen succes van de sovjetleiding, doch van den op ge voelige plekken van het front bevolen Duitschen tegenstand en tegenaanval. De beteekenis daarvan zal tijdens de ko mende ontwikkeling blijken, ondanks alle berichten omtrent successen van de tegenpartij. De luchtoorlog- Ook in den luchtoorlog is een aanmer kelijke verlichting ontstaan. Dit feit vloeit, voor wat het front in het vader land betreft, voort uit de aanzienlijk versterkte, nieuwe Duitsche afweermid delen en -methoden. Dat Duitschland aan het begin van het vijfde oorlogs jaar aan alle fronten met zijn lucht macht doeltreffend optreedt en boven dien nog in west- en zuidoost-Europa in de lucht op de vereischte wijze aan wezig is, bewijst hoe weinig de tegen stander kan verwachten, van dien kant ook maar een gedeeltelijke besliss-.ig te kunnen bewerken. De capaciteit van de Duitsche luchtmacht neemt naar men van deskundige zijde verneemt, nog steeds toe. Men verwacht, dat ze spoe dig het hoogtepunt zal bereiken, dat be oogd werd met het productie- en op leidingsplan. VERBODEN GEBIED VOOR VAARTUIGEN. BJj Verordening van den Rijks commissaris van 1 September 1943 is wijziging gebracht in de Verorde ning No. 100/1941 houdende buiten gewone maatregelen voor de kust verdediging. Daarbij is het verboden gebied, dat door vaartuigen niet bevaren mag worden en waarbinnen zij niet op het water of op het land mogen liggen (behoudens dispensatie) uit gebreid met een landstrook aan het Noordzeekanaal. In deze strook zijn o.a. ook de gemeenten Amsterdam en Zaandam begrepen. Zooals bekend geldt bovenbedoeld verbod niet voor vaartuigen welke gebruikt worden bij de uitoefening van een bedrijf, hieronder begrepen een landbouwbedrijf, alsmede op woonschepen zonder eigen beweeg kracht. Het verdient derhalve aanbeveling voor ieder, die zich met een vaar tuig naar dit gedeelte van Noord- Holland wil begeven, zich van te voren op de hoogte te stellen, of de eventueele plaats van bestemming al dan niet in het verboden gebied is gelegen. Koning Victor Emanuel. GENèVE, 14 Sept. (D.N.B^ - Koning Victor Emanuel, kroonprins Umberto en maarschalk Badoglio bevinden zich op het oogenblik te Palermo op Sicilië, zoo meldt de „Evening Standard". Na zijn vlucht uit Rome heeft Victor Emanuel tot koning George van Enge land en president Roosevelt het verzoek gericht „onder geallieerde bescher ming" geplaatst te worden. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE - LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander op den leef tijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens «te keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst namen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 Jaar, die aanmeldingsplich- tig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich even eens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. 16.9.43 9-14 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 17.9.43 9-12 uur, Breda, Rest. Modern, Markt; 17 9.43 15-18 uur. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 18.9.43 9-12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 18.9.43 15-18 uur Arn hem, Café Royal; 19.9.43 9-12 uur Henge lo Café Modern, Spoofstraat 18; 19.9.43 15-18 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 20.9.43 9-12 uur Assen, Concerthuis a. d Vaart; 20.9.43 15-18 uur Groningen. Concerthuis Poelestraat; 21.9.43 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 22.9.43 9-14 uur Amsterdam, Dam 4; 23.9.43 9-13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 24.9.43 9-14 uur Amersfoort, Pol. Durch- gangslager. Leusderweg; 25.9.43 9-14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. l Oorlogsinzet van den RAD in Nederland. Bouw van overdekte loopgraven. Arbeidsmannen bij den bouw van een loopgraaf. Ook de muurwerken maken de mannen zelf RAD/Kriegsberichter Wöhr/PBZ-R/P m UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 14 Sept. (D.N.B.) - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Noworossijsk mislukten vijan delijke aanvallen in hevige straat gevechten. Aan het front van Krassnodarmeis- kóje tot Wjasma viel de vijand op de oude zwaartepunten met sterke infan terie- en pantserstrijdkraehten aan. De vijand werd in hoofdzaak afgeslagen. Plaatselijke bressen zijn afgegrendeld. In het gebied van Salerno zijn ten Noorden der stad nog hevige gevechten met de zich wanhopig werende Britsche divisies aan den gang. Nadat in de ochtenduren van gisteren vijandelijke aanvallen op de heuvelstcllingen ten Zuiden van Eboli in feilen strijd bloedig waren afgeslagen, gingen ook hier onze troepen over een breed front tot den aanval over. De vijandelijke stellingen werden in stormloop ge nomen, de vijand werd naar zijn landingsplaatsen terug gedreven. Ten Zuidoosten van Eboli zijn nog felle gevechten aan den ggng. De bloedige verliezen der Britten en Amerikanen z\jn zeer zwaar. De luchtmacht viel herhaaldelijk scheepsconcentraties in de Baai van Sa lerno met goed gevolg aan. Een kruiser werd in brand geworpen, 3 transport schepen van middelbare grootte werden door bomtreffers beschadigd. In Cala- brië en Apulië zijn onze zwakke bewa- Bl) onze Vrijwilliger». At» de wegen geen wegen meer zijn, dan bouwen zij zelf begaanbare wegen ify PK Mltjehke/O/H/P m ngsformaties er in geslaagd, zich on gehinderd van den vijand te verwijde ren. Sterk opgehouden door uitgebreide verwoestingen aan de wegen en hevi- gen tegenstand der achterhoeden, volgt de vijand slechts aarzelend. Gevechtsvliegtuigen voor den langen afstand brachten op den Atlantischen Oceaan ernstige schade toe door bom treffers aan een groot vijandelijk transportschip. Enkele Britsche storingsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht zonder resultaat eenige bommen laten vallen in West-Duitschland. Salerno bereikt. In aanvulling op het weermachtbe- richt verneemt het DNB het volgende: In Italië melden zich nog steeds nieuwe fascistische eenheden of léger- formaties bij de Duitsche commando posten om schouder aan schouder met de Duitsche troepen den strijd voort te zetten. Bij Salerno zijn volgens de laatste rapporten de Duitsche pantser- en pantsergrenadierformaties over het ge heele front vanuit het gebergte naar de laagvlakte aan de kust afgedaald. Zij bereikten in hun aanval de stad Salerno en de kust, sneden in een snelle achtervolging sterke vijandelijke formaties van haar landingsplaatsen af en zijn op het oogenblik bezig het laatste verspreide verzet van den vij and op het zeestrand te breken. Japansch beslag op 19 Itallaan- sche schepen. DNB. Naar nog wordt medege deeld, hebben de Japansche militaire autoriteiten in de verschillende havens van Oost-Azië in totaal 19 Italiaansche schepen in beslag genomen en wel 12 transportschepen van in totaal 46.000 ton en 7 kleinere oorlogsvaartuigen. Het bekende Italiaansche s.s. Conté Verde en een mijnenveger zijn door de bemanningen op de Yangtse tot zinken gebracht en zullen weldra weer gelicht worden. Wat de ontwapende Italiaan sche soldaten betreft, hierbij gaat het om ongeveer 500 man marinetroepen, die o.a. in Sjanghai en Tientsin gesta- tionneerd waren. MUSSERT TE HAARLEM. HAARLEM, 14 Sept. - De persdienst van de N.S.B. meldt: De Leider bracht gistermiddag een vrij langdurig bezoek bij de familie Dallinga te Noordwijkerhout, uit welk gezin drie zoons aan 't Oostfront zijn gesneuveld. Het onderhoud droeg uiter aard een intiem karakter en werd be- heerscht door het warme medeleven van den Leider met de groote offers door dit gezin gebracht. Hierna begaf de Leider zich in gezel schap van den heer E. Gerdes, hoofd van de afdeeling beeldende kunsten van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, naar Haarlem, waar hij, in het Frans-Halsmuseum de nieuwste aanwinsten bezichtigde, o.m. de in den 'aatsten tijd door het depar tement aangekochte schilderijen. De laatste berichten, die te Ber lijn volgens den ANP-correspon- dent van het Italiaansche strijdtoo- neel zijn binnengekomen, maken melding van een volkomen gewij zigde situatie in het gebied van Sa lerno, waar de strijd thans zijn hoogtepunt bereikt schijnt te heb ben. De Amerikanen, die in den sector van het ten zuidoosten der stad ge legen Eboli opereeren, hebben Maandagochtend nog een fcrachti- gen aanval op de Duitsche stellin gen ondernomen, doch deze werd afgeslagen.' In den namiddag gin gen de Duitschers tot een tegen aanval over, waarbij de stellingen der Amerikanen doorbroken wer den. De gevechten, die volgens beide partijen uiterst verbitterd gevoerd werden, kostten den Ame rikanen tot dusver acht tot tien duizend dood m, terwijl eenzelfde aantal gewond werd of in Duitsche gevangenschap geraakte. Het schijnt, dat de strijd in dit gebied snel zijn eind tegemoet gaat, want vol gens de laatste Duitsche berichten zijn de Amerikanen, wier terugtocht in een vlucht ontaard is, begonnen, zich we der in te schepen, tot welk doel een vloot van 50 tot 60 transportschepen, begeleid door twee slagschepen en ver scheidene kruisers voor Salerno ge reed ligt. De wijze, waarop het terug trekken der Amerikanen geschiedt, is van dien aard, dat van Duitsche zijde vergelijkingen met Duinkerken of Dieppe worden gemaakt. Positie der Engelschen on houdbaar. Een gevolg van den terugtocht der Amerikanen is, dat thans ook de posi tie der Engelschen, die Salerno zelf bezet houden, onhoudbaar is geworden. Hieraan zal ook het feit, dat de in Ca- labrië en Apulië opereerende geallieer de strijdkrachten snel naar het Noor- Ver duisteren van 207 uur. Donderdag 16 September 1943: Zon on 7 14 uur onder 19-55 uur. Maan onder 9.51 uur. op 21.25 uur. Nederlandjche Vrijwilligers bij do Duitsche oorlogsmarine. Niet alleen de mutsen moeten door de recruten zelf samengesteld en in elkaar gezet worden, ook de onderscheidingteekens naait leder zelf op de jas, wat van den nieuweling altijd wat handigheid vergt Bildber Andres/Recla/Pax m den oprukken, niets kunnen verande ren, daar de afstand, die hen nog van het gebied van Salerno scheidt, vrij groot is. Uiteraard toont men zich van Duit sche zijde over het verloop van den strijd in het gebied van Salerno zeer voldaan. De geallieerden hadden strijd krachten ter sterkte van bijna twee legers o.a. van het nog niet over gevechtservaring beschikkende vijfde Amerikaansche leger ontscheept, doch blijkbaar heeft het hun aan de heerschappij in de lucht ontbroken, hetgeen wel een gevolg is van het ont breken van de noodige vliegvelden. Te Berlijn acht men thans de vroe ger afgelegde verklaring, dat een in vasie in Italië niet zoo gemakkelijk is, als de geallieerden denken, bevestigd en met vertrouwen ziet men dan ook de verdere ontwikkeling van den strijd te gemoet. In hët Zuiden van het Apennijnsche schiereiland .rukken geallieerde strijd krachten verder op. Van Duitsche zijde verklaart men, dat dit gebied niét ver dedigd wordt, doch dat men zich ertoe bepaalt, den opmarsch der geallieerden door achterhoedegevechten te vertra gen. Dat belangrijke havens als Tarente en Brindisi zoo spoedig door de geal lieerden in bezit genomen konden worden, wijt men aan het verraad van de Italiaansche officieren. Omtrent de bevrijding van den Duce en de stoutmoedige onderne ming van de mannen der valscherm troepen, den Sicherheitsdienst en de Waffen-SS verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: De met de uitvoering van de be vrijdingsonderneming belaste SS- Hauptsturmführer had door verschei dene gecamoufleerde verkenningen vastgesteld, dat de Duce op 28 Aug. van het eiland St. Maddaiena naar het berggebied van den ruim 2900 m. hoogen Gran Sasso in de Abruzzen was gebracht, waar hfl in een voor malig berghotel door eenige hon derden Carabinieri gevangen werd gehouden. Het gebouw was uit het dal slechts bereikbaar langs een kabelbaan, die voor ieder verkeer gesloten was en die te allen tijde van den top af kon wor den stopgezet, zoodat de plaats der ge vangenhouding uit het dal slechts na een moeilijke bestijging van verscheide ne uren toegankelijk was. Nadat door luchtverkenners en ver spieders de plaatselijke omstandigheden eenigermate waren vastgesteld, werd de twaalfde September vastgesteld als da tum voor de uitvoering der bevrijding. De SS-Hauptsturmführer bereikte dien dag om 14 uur 10 met een groep van aanvankelijk slechts negen man als eerste het bergmassief, nadat zijn vlieg tuig van 4500 meter een duikvlucht had gemaakt tot op enkele honderden me ters in de richting van het doel. Met welke gevaren de landing op het met kloven doortrokken terrein ge paard ging, blijkt uit de omstandigheid, dat het plateau waarop de gevangenis stond slechts een oppervlakte heeft van enkele honderden vierkante meters en dan steil afdaalt in de kloven. Terwijl zijn manschappen terstond na de landing voor het huis een ma chinegeweer in stelling brachten tegen de opgewonden door elkaar loopende carabinieri, drongen de SS-Haupt sturmführer en twee man met machi nepistolen in de hafid allereerst bin nen in den het dichtstbijzijnde kelder ingang aan den achterkant van het gebouw, welke; zooals bleek, naar de radiok"Smer leidde. Met eenige slagen van de pistoolkolven werd het radio station vernield. Aangezien men langs dezen weg het huis niet verder kon binnendringen, snelde de groep, op zoek naar een anderen ingang, weer naar buiten. In tusschen was de compagniescomman dant der valschermjagers, een eerste luitenant, met andere groepen verster king en zware wapens geland. Op de schouders van zijn manschappen be klom de SS-Hauptsturmführer een drie meter hoogen uitbouw, sprong over een muur en stond plotseling voor den hoofdingang van het huis, die door ca rabinieri met machinegeweren werd bewaakt. Met yoorgehouden machine pistool riepen de Hauptsturmführer en zijn mannen den carabinieri toe: „mani in alto" (handen op). Verschrikt en volkomen verward volgden zij terstond dit bevel op. Den Duce gevonden! Op dit oogenblik zag de SS-Haupt sturmführer aap het venster vru een kamer op de tweede verdieping de ge stalte van den fiuce. Hij riep den Duce toe: „Duce opgepast, weg van het raam". Op hetzelfde oogenblik was aan een venster van de daartegenover gelegen étage een eerste luitenant der Carabi nieri, die naar later bleek de com mandant van de wacht was, versche nen. De SS-Hauptsturmführer richtte terstond zijn machinepistool op hem en riep ook hem toe: Handen omhoog. De officier der carabinieri hief terstond de armen omhoog en riep: „Niet schieten, niet schieten". Door het verschijnen van den Duce aan het venster was de Hauptsturm führer in de gelukkige omstandigheid gekomen nauwkeurig te weten, waar de gevangen Duce zich bevond. Aangezien intusschen nieuwe versterkingen geland waren, stormde hij met enkele mannen, terwijl hij de opgestelde Italiaansche machinegeweren met den voet terzijde schopte, het huis binnen, en de trap op, rukte de deur naar het vertrek van den Duce open en stond plotseling tegenover den Duce, die ook in de ka mer nog door twee ambtenaren van de Italiaansche geheime politie werd be waakt. De beide bewakers werden door SS-mannen met geweld uit de kamer verwijderd. De Hauptsturmführer snel de naar het venster en riep zijn voör het huis in den aanslag staande man nen nieuwe bevelen toe. Vervolgens meldde hij zich bij den Duce: „Duce, de Führer zendt mij om u te bevrijden. Gij staat thans onder mijn bescherming. Ik hoop, dat alles ge lukt is." Sprakeloos trad de Duce op hem toe en omarmde hem ten diepste bewogen. Toen zeide hij: „Ik had er een voorge voel van en heb er nooit aan getwij feld, dat de Führer alles zou doen om mij hier weer uit te halen." De redding volbracht. De SS-Hauptsturmführer liet thans den Duce onder de bescherming van twee zijner SS-commandanten achter en gaf verdere bevelen voor beveiliging van het huis en de voorbereidingen voor het vertrek. Terwijl de Duce zich op zijn kamer voor het vertrek gereed maakte, beval de Hauptsturmführer den com mandant der Carabinieri, dat de Ita liaansche bewakingsmanschappen in de eetzaal van het gebouw bijeen moesten komen. Hij deelde den commandant ver der mede, dat aan de dalhalte van de kabelbaan een Duitsch bataillon val schermjagers gereed stond. Vervolgens werd de radioverbinding met de in het dal zijnde valschermjagers, die Intus schen de dalhalte bezet hadden, tot stand gebracht. Op het bergmassief was een half uur na de aankomst van de eerste Duit schers een IXX Fieseler-Storch vlieg tuig onder uiterst moeilijke omstan digheden geland, dat, aangezien een andere veilige mogelijkheid daartoe niet bestond, den.. Duce definitief in veiligheid moest brengen. De Duce stapte met zijn bevrijder in het toestel welks start op het uiterst kleine, met' rotsblokken bezaaide oppervlak van het plateau een meesterstukje van den piloot een Hauptmann van het lucht- wapen, was. Tijdens den start moest het toestel over een gracht springen en zich vervolgens laten vallen in een 500 meter diepe rotskloof, tot de piloot de machine weer volledig beheerschend veilig door de dalen van de Abruzzen kon sturen. Zoo werd ook deze laat ste hinderpaal op den weg van den ftupe tiaar de vrijheid overwonBecw (Van onzen Haagschen Redacteur.) „Het Dutsche Rijk en ik als zijn „Führer konden echter deze houding „slechts aannemen in het bewustzijn „van het feit, dat aan het hoofd van het „Italiaansche volk een van de belang rijkste mannen stond, die deymoderne „tijd heeft voortgebracht, de groot3te „zoon van den Italiaanschen grond se- „dert de ineenstorting van de antieke „wereld. Zijn onvoorwaardelijke trouw „verleende aan den gemeenschappelijken „bond de voorwaarde voor een succes- ,.vol bestaan. Zijn val, de hem toege voegde eerlooze krenkingen zullen „eens door generaties van het Italiaan- „sche volk als de grootste smaad worden „gevoeld. De smart die mij persoonlijk „vervulde als gevolg van het historisch „unieke onrecht, dat men dezen man •'.heeft aangedaan, zijn vernederende „behandeling, di£ hem, die meer dan „twintig jaar lang een en al zorg voor „zijn volk was, nu verlaagde tot een „gemeenen misdadiger, is begrijpelijk. „Ik was en ben gelukkig dezen grooten „en trouwen man mijn vriend te mogen „noemen." Zoo sprak Adolf Hitier via den Groot Duitschen omroep over zijn vriend Benito Mussolini en dat hij inderdaad den vriend van den Duce was, heeft de Führer meermalen bewezen. Immers, in dezelfde redevoering verklaarde hij, wóórom hij er in Augustus 1939 niet op stond dat Italië zijn contractueele ver plichtingen nakwam en direct aan de zijde van Duitschland den oorlog in ging. Hij wist n.1. met welke binnenland- sche moeilijkheden Mussolini te kampen had. Adolf Hitier had zooveel begrip voor de moeilijkheden van Mussolini dat hij het al of niet verklaren van den oorlog door Italië aan de geallieerden, geheel aan hem overliet. En toen Italië eindelijk zijn verplichtingen nakwam, toen was het Duitschland dat de volle consequenties trok en zoowel op de Bal kan als in Noord-Afrika zijn bondgenoot te hulp kwam. En zoo voerden twee vrienden den strijd op leven en dood tegen de mach ten die hun landen en tevens geheel Europa waarvoor zij zich verant woordelijk wisten bedreigden. Telkens wanneer de omstandigheden dit noodig maakten, ontmoetten zij elkaar. Dan zag de wereld vol spanning de resultaten van deze besprekingen tegemoet. Het l:gt voor de hand dat Mussolini bij zijn laatste onderhoud dat hij met Hitier had, dezen volledig op de hoogte stelde van de moeilijkheden die zich opstapelden in den boezem van de Italiaansche regeering en dat hij daarna handelde volgens de met den bondgenoot gemaakte af spraken. In tegenstelling met den koning Victor Emanuel, die reeds in 1916 zijn bond genoot Duitschland verried, was Mus solini trouw en waren de begrippen vriend en bondgenoot hem heilig. Wat er in Mussolini, na Stalingrad, Noord- Afrika, Tunis en Sicilië moet zijn om gegaan, laat zich gemakkelijk raden. Wat deze tegenslagen voor de As voor hem beteekenden, temeer daar hij wist dat zij te wijten waren aan de onkunde van zijn legerleiders en de onvoldoende voorbereidingen, getroffen door den verrader Badoglio, laat geen twijfel. Maar ook Hitier kende de oorzaken en hij dacht er niet aan Mussolini ver wijten te maken. Wat iedere Duitsche soldaat die in Stalingrad, in Noordr Afrika, in Tunis en op Sicilië vocht, wist, kwam nimmer tot .uiting in de of- ficieele berichten uit het hoofdkwartier van den Führer, Adolf Hitier stond vol ledig achter zijn vriend en bondgenoot. Zoo was de situatie en zoo bleef zij, totdat op 25 Juli Mussolini ten val werd gebracht, verraden door zijn koning en zijn naaste medewerkers. Maar wie hem ook verliet of plotseling geen goed woord meer voor hem had, één was er die Mussolini voor 't oog van de ge heele wereld trouw bleef en dit demon streerde door hem op zijn verjaardag een kostbaar persoonlijk geschenk te zenden. Dit geschenk zond Adolf Hitier aan den Duce van het Italiaansche volk, want zoo bleef hij hem beschou wen! Intusschen verliepen stormachtige weken. Victor Emanuel en Badoglio ver rieden het Italiaansche volk aan zijn aartsvijanden. Mussolini was in handen van de verraders die zich bereid ver klaard hadden hem als oorlogsmisdadi ger aan de geallieerden uit te leveren. Duitschland heeft echter het grootste gedeelte van Italië bezet en zoo juist komt het extra-bericht dat Adolf Hitier zijn trouw aan Mussolini bezegeld heeft door opdracht te geven hem uit handen van zijn verraders te bevrijden, een op0 dracht die prompt werd uitgevoerd, zoo dat Mussolini nu weer vrij is! En dus strijden de twee vrienden weer schouder aan schouder en indien Italië straks, als Europa zijn vijanden ver slagen zal hebben, in het nieuwe Europa, niettegenstaande zijn koning en zijn re geering hèt laaghartigste verraad pleeg den dat denkbaar is, een eervolle plaats zal innemen, zal het dit te danken heb ben aan het feit dat Führer en Duce el kaar trouw bleven. Zoo zal de persoon lijke vriendschap tusschen Führer en Duce beslissen over het lot van een volk dat het slachtoffer werd van een eerloozen koning en een misdadige re geering. NED. KRIJGSGEVANGENEN OP JAVA. H tot en met KN. Het Nederlandsche Roode Kruis deelt fei?. aanzien van de Nedèrlandsche krijgsgevangenen op Java het volgende mede: Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen, be ginnende met de letter H tot en met de letters KN. Zij, die inlichtingen wen- schen omtrent vorenbedoelde krijgsge vangenen, gelieve zich te wenden tot het informatiebureau van het Nederland sche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Gravenhage, onder opgave van naam' voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo. mogelijk stamboeknummer mi litairen rang en laatst bekende stand plaats. Naar „United Press" uit Mexloo in „Dagens Nyheter" meldt, heeft een Mexicaansche vrouw een zevenling zes jongens en een meisje ter we lfliJebracht' °p welk gebied pieu fli ftist oen rsfiapl Kuo yasfgeq

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1