DAGBLAD VOOR Bevrijder van Mussolini vertelt. Steeds nieuwe vergeefsche Sovjet-aanvallen DE SLAG BIJ SALERNO. AAN ONS VOLK. DAGORDERS VAN MUSSOLINI. Snelle ontwikkeling van den toestand. De Duce wist, dat Hitier hem zou redden. Wedloop met den tijd. - Groote successen bij Salerno. Mislukte doorbraakpogingen der Sovjets. Duitsche opperbevel situatie geheel meester. Volksgenooten BRITSCHE MEENING TELEURGESTELD. Verduisteren van 207 nar* Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe èditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 18 SEPTEMBER. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAMD 87e Jaarglng, No. 216, 2 pagina's. Dese Courant verschijnt dagelijks. Ard verteatle-tarlef. Prjjs der gewone advertenties in dese Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. De bevrijder van Mussolini heeft tegenover een vertegenwoordiger van het Internationale Informatie- Bureau hoogst interessante per- soonlijke bijzonderheden omtrent zijn eerste ontmoeting met den Duce op de 2000 m hooge rots van den Gran Sasso beschreven. De Hauptsturmfiihrer, een groot ge spierd man, met harde vastberaden gelaatstrekken, ongeveer 30 jaar oud, en gekleed in de veldgrjjze uniform der Waffen-SS, droeg reeds het Ridderkruis, dat de Fiihrer hem voor zijn buitengewone daad een dag tevoren had verleend. „Ik was diep onder den indruk van het beeld, dat ik aanschouwde, toen ik de deur naar het vertrek openstootte, waarin de Duce ge vangen gehouden werd," verklaar de de jonge officier. „Kale wan den, een brits, een tafel en een paar stoelen, zooals in een gevangeniscel. Midden in de kamer stond de Duce, hoog opgericht, de hand tot groet op geheven. Achter hem waren twee leden der geheime politie van hun stoel opge sprongen. Toen zij mijn uniform en de op hen gerichte machinepistolen zagen, hieven zij zeer snel de armen op. Mijn beide begeleiders namen hun de wa pens af en verwijderden deze politie mannen uit het vertrek. Eerst toen, toen wij een oogenblik alleen waren, trad de Duce bewogen op mij toe en omarmde mij. Hij droeg een blauw burger costuum. Hij zeide mij, dat het hem, toen hij buiten de on rust onder de bewakingsmanschappen had gezien, bliksemsnel duidelijk was geworden, dat thans het oogenblik van gijn bevrijding was gekomen. Toen alles voor het vertrek gereed was, hielp ik den Duce een donkerbruine jas, die over de brits lag, aantrekken. Wij begaven ons toen naar het vliegtuig, dat op een smalle uitspringende rots op ons wachtte. Hitier redde het Italiaansche volk. Omtrent de eerste woorden, die de Duce sprak, verklaarde de bevrijder: „Er was een bevende klank in de stem van Mussolini, toen hij zeide, dat hij geweten had, dat Adolf Hitier hem zou redden. Met hem, zoo zeide hij, is het Italiaansche volk gered. De Duce in formeerde vervolgens naar het lot van zijn vrouw. Tijdens de vlucht moest ik hem antwoorden op de vragen, waar mede hij mij bestormde. Uit mijn mond vernam hij pas, wat sedert 25 Juli in Italië was gebeurd. Toen ik hem ver telde van den schandelijken wapenstil stand, gloeide hij van toorn. Zijn rech terhand, die tot dat oogenblik onge dwongen op zijn knie had gelegen, werd tot een vuist samengebald. De eerste personen, die de Duce na zijn gelukkige landing opzocht, waren zijn vrouw fen de leden v n zijn gezin. Intusschen had hij ook zijn zoon Vit- torio begroet, den vroegeren leider van de Italiaansche bokssport, die reeds spoedig na zijn arrestatie had kunnen ontkomen aan de m.mnen van Badoglio. Tenslotte vertelde de SS-officier nog hoezeer de onderneming aan een zijden draad had gehangen. Reeds toen de Duce op het eiland Sint Maddalena on dergebracht was, was een Duitsche be vrijdingspoging voorbereid, maar door dat Mussolini reeds op 28 Augustus naar een andere plaats werd gebracht in een Roode Kruisvliegtuig, was alle moeite vergeefsch. Er ontstond nu een wedloop met den tijd. Slechts enkele "ren 'ster en de bevrijding zou mis lukt zijn, want het radiobevel tot het vervoer van Mussolini naar Sicilië lag reeds klaar. Wat men met Massolini voor had. In Anglo-Amerikaansche kringen te Lissabon sijpelen langzamerhand be richten over hetgeen men voor had met Mussolini door. Men verklaart, dat het in het voornemen had gelegen Musso lini naar Washington te brengen, waar Churchill en Roosevelt op hem wacht ten. Alleen daarom was Churchill nog in Washington gebleven. Mussolini zou daar voor beiden hebben moeten ver schijnen. Bovendien wilde Roosevelt 't transport van Mussolini naar de Ver. Staten uitbuiten als een groote propa- gandamanoeuvre met het oog op de presidentsverkiezingen voor het volgen de jaar. Tot dit doel had Roosevelt het geheele Amerikaansche propaganda- apparaat reeds in beweging gezet. Filmoperateurs, persfotografen en ver slaggevers, evenals radioreporters, wa- rer reeds in de omgeving van Eisen- hower om van het eerste oogenblik der uitlevering van Mussolini af in woord en beeld alle bijzonderheden nauwkeurig vast te leggen en den ge allieerden, vooral echter het Ameri kaansche publiek, een „schouwspel zonder weerga" te bieden. Intusschen was door Roosevelt de directeur voor de Amerikaansche Oorlogsinlichtingen, Elmer Davis, geïnstrueerd om passen de propagandamaatregelen, ook in de Ver. Staten te nemen, opdat een zoo groot mogelijk deel van het Ameri kaansche publiek kon deelnemen aan alles, wat zich zou afspelen op Ameri- kaanschen bodem na de aankomst van Mussolini. Dit alles was met Badoglio afgesproken. Duce herneemt opperste leiding. (DNB). Benito Mussolini heeft Woensdag weer de opperste leiding over het fascisme in Italië op zich genomen. De Duce heeft op 15 Sept. 1943 de vol gende vijf dagorders van de regeering uitgevaardigd: Dagorder van de regeering; no. 1: „Aan de trouwe kameraden in heel Italië. Met ingang van heden, 15 September 1943, neem ik weer de opperste lei ding van het fascisme in Italië op mij. Mussolini". Dagorder van de regeering, no. 2: „Ik benoem Alessandro Pavolini tot voorloopigen secretaris van de faS' cistische nationale partij, die vanaf heden zal heeten: Republikeinsche Fascistische Partij. Mussolini". Dagorder van de regeering, no. 3: „Ik beveel, dat alle militaire, politieke, bestuurs- en schoolautoriteiten, als mede alle anderen, die door de capi tulatie-regeering uit hun ambt zijn gezet, onverwijld hun plaatsen weer zullen gaan innemen. Mussolini" Dagorder van de regeering, no. 4: „Ik beveel, de onverwijlde wederoprich ting van alle partij-instanties, en wel met de volgende taak: a. De Duitsche weermacht, die op Italiaanschen bodem met den g<-- meenschappelijken vijand in strijd is gewikkeld, doeltreffend èn ka meraadschappelijk te steunen. b. het volk terstond doeltreffenden moreelen en materieelen bijstand te verleenen. c. een onderzoek in te stellen naar de partijleden met betrekking tot hun houding bij den staatsgreep der capitulatie en der oneer, en de lafaards en verraders voorbeeldig te straffen. Mussolini" Dagorder van de regeering, no. 5: „lk beveel de wederoprichting van aile formaties en speciale afdeelingen der vrjwillige militie voor de nationaie veiligheid. Mussolini". FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander pp den leef tijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst namen bij de Landwacht of bu het SS-Wachtbataillon tn Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS In Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingspllch- tig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich even eens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. 17.9.43 15-18 uur, Breda, Rest. Modern, Markt; 17.9.43 15-18 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 18.9.43 9-12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 18.9.43 15-18 uur Arn hem, Café Royal; 19.9.43 9-12 uur Henge lo, Café Modern, Spoorstraat 18; 19.9 43 15-18 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 20.9.43 9-12 uur Assen, Concerthuis a. d Vaart: 20.9.43 15-18 uur Groningen, Concerthuis Poelestraat; 21.9.43 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 22.9.43 9-14 uur Amsterdam, Dam 4; 23.9.43 9-13 uur Utrecht. N.V. Huls. Oude Gracht 245. 24.9.43 9-14 uur Amersfoort, Pol Durcn- gangslager. Leusderweg; 25.9.43 9-14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuldenhout U-13. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Koeban-bruggehoofd heersch- te ook gisteren levendige gevechtsactie. Bij vergeefsche aanvallen in den sector van Kaymskaja verloren de Sovjets 32 pantserwagens. In het zuiden en in het midden van het oostelijke front zette de vijand zijn doorbraakpogingen in de sectoren van Krassnorr- meisskoje, ten zuiden en ten westen van Charkof, aan de Desna en bij Ki- rof voort. De pogingen werden in een feilen strijd voor het grootste deel ver ijdeld. Aan verschillende bressen zijn eigen tegenaanvallen begon nen. Nieuwe hevige aanvallen der sovjets ten zuidwesten van Belyj mis lukten ondanks het optreden van sterke infanterie- en pantserstrijd krachten. 1 In de Finsche Golf brachten eenhe den van de marine een bolsjewistische motortorpedoboot .tot zinken en haalden tijdens het gevecht 2 aanvallende bom bardementsvliegtuigen omlaag. Bewakingsstrijdkrachten van een Duitsch convooi, afdeelingen jagers en torpedovliegtuigen van de luchtmacht schoten voor de kust van noord-Noor- wegen van 55 aanvallende sovjet-jacht bommenwerpers 34 omlaag. In de aware afweergevechten ten noorden van de Zee van Azof heeft zien de Obergefreite Riess in de compagnie pantserjagers van een regiment grena diers bijzonder onderscheiden. Hij ver nietigde op 11 September 10 van 27 in den sector van zijn compagnie doorge broken pantserwagens. De aanval op de Britsch-Ameri- kaansche landingsformaties bij Sa lerno heeft gisteren tot groote suc cessen geleid. Een vijandelijke strijd macht werd ingesloten, een tweede werd vernietigd. De cijfers van buit en gevangenen nemen voortdurend toe. De gisteren bij Eboli teruggesla gen vijand heeft zich onder de be scherming van zijn scheepsartil- lerie tot nieuwe weerstand bij de kust gereed gemaakt. De luchtmacht viel de vijandelijke landingsvloot voortdurend aan. Een transportschip van 4.000 brt. werd ver nietigend getroffen. Vijf andere schepen van middelbare grootte kregen bomtref- fers van zwaar kaliber. Duitsche motortorpedobooten torpe deerden een' vijandelijken kruiser en dor veie stukaeschoten tanks wordt door onze Bij onze Vrijwilligers. Een der veje g pK BüSChel/0/H/P m mannen onderzoent brachten 2 Italiaansche motorzeilsche pen op. De Berlijnsche A.N.P.-correspondent meldt: Aan het Oostelijk front zetten de Duitschers de uitwijkingsbeweging in het kader van de zoogenaamde elasti sche verdediging nog steeds voort en nergens zijn de bolsjewisten er nog in geslaagd een doorbraak tot stand te brengen, niettegenstaande hun voortdu rende hevige aanvallen. Als centra de-" zer aanvallen worden van Duitsche zij de genoemd Krasnodarmeiskoje. in de oostelijke Oekraïne, het gebied ten zui den en westen van Charkow, het dal van de Desna, verder het tusschen Wjasma en Brjansk gelegen Kirow en tenslotte het gebied ten zuidwesten van Bjeloi. De gevechten in het gebied van Noworossijsk, in welke stad de bolsje wisten waren binnengedrongen, die een ter op een klein deel na onschadelijk zijn gemaakt, spelen in het kader van het geheel slechts een bijkomstige rol. Hoewel het bolsjewistische offensief thans reeds twee maanden duurt, kan volgens Duitsche mededeelingen nog steeds niet gezegd worden, dat het hoogtepunt reeds overschreden is. Wel heeft men kunnen waarnemen, dat de bolsjewisten thans geen versche troepen meer in den strijd werpen. De aanval len, waarvan het zwaartepunt dan weer hier en dan weer daar ligt, worden on dernomen door troepen, die reeds ge- ruimen tijd aan de gevechten hebben deelgenomen. Niettegenstaande het frent onder den voortdurenden druk der bolsjewisten geleidelijk wordt terugge nomen, blijkt uit niets, dat het Duitsche opperbevel de situatie niet meer in de hand zou hebben en het terugtrekken geschiedt dan ook geenszins Zonder sy steem. De aard der uitwijkingsbeweging is, naar van Duitsche militaire zijde wordt verklaard, in ruimte begrensd en wat dit beteekent ziet men. bij een blik op de kaart. Het front vertoont in het zuiden een uitspringenden boog, terwijl zioh achter het front de Dnjeper be vindt, die uiteraard een bij uitstek ge schikte verdedigingslinie vormt. In het kader van het Duitsche streven, het front te verkorten, moet men dan ook ernstig rekening houden met de moge lijkheid, dat het Duitsche opperbevel in de Oekraïne nog eenig terrein zal prijs geven. Op den sluitingsdag van de tentoon stelling .Herlevend Nederland" werd Zondag te Arnhem de 10O.OOOste bezoeker aan deze succesvolle ten toonstelling geboekt De heer Ma* Blokzijl tijdens de sluitingsrede CNF/Otto/Pax m Hitier nam snelle besluiten. Onder het opschrift ,;De nieuwe toestand" publiceert het Hambur ger Fremdcnblatt een artikel van dr. Adolf Halveld, waarin hij schrijft, dat in waarheid de Fiihrer gezorgd heeft voor het adembene mende tempo der ontwikkeling ge durende de laatste week. Na de ca pitulatie van den Italiaanschen ko ning geloofde men in Engeland, dat Italië open lag, een meening, waar aan uiterst snel een einde is ge maakt. Met één slag is de geheele toestand veranderd. Duitschland heeft bewezen de beste zenuwen te hebben. Ook aan den aanvang van het vijfde oorlogsjaar heeft Duitsch land na de niet verzwegen tegen slagen ontdekt fit te zijn. Tevens heeft men door snel en vastberaden handelen moreele winst behaald. Pijnlijk voelt men bovendien bij de tegenstanders de bevrijding van den Duce. De Fiihrer is de eenige van alle medespelers, dj? zorggedragen heeft Britsche 8ste leger komt te laat. De ANP-correspondent meldt: Zooals in 't weermachtsberlcht van Dinsdag reeds werd aangeduid, heeft de slag bij Salerno zijn hoogtepunt overschreden en is deze volgens Duit. sche mededeelingen practisch reeds beslist, hoewel volgens opgave der geallieerden nog steeds reserves wor den aangevoerd, die moeten trachten, de zeven divisies van-generaal Clerk voor den ondergang te behoeden. Het ziet er naar uit, dat het achtste leger, dat in het Zuiden onder MontgO' mery opereert en uit verschillende richtingen naar het noorden oprukt, waarschijnlijk te laat zal komen om bij de gevechten in het gebied van Salerno nog een rol te spelen. Het achtste leger is van het gevechtsgebied Saierno nog gescheiden door de Zuidelijk Apennij nen, met zijn tot 2300 meter hooge top pen. Van het in handen der geallieer den zijnde Tarente leidt een spoorweg over het gebergte via Potenza naar _Sa- lerno, terwijl een tweede spoorweg, die de geallieerden bij Altamura beheer- schen, eveneens naar Salerno leidt. Van laatstgenoemde plaats is het achtste leger echter nog door 150 km moeilijk bergachtig terrein gescheiden en het ziet er niet naar uit, dat het, ondanks zijn snellen opmarsch, dezen afstarid snel genoeg kan overwinnen om bij de gevechten in het gebied van Salerno nog te kunnen ingrijpen. Hetzelfde geldt voor dat deel van het achtste le ger, dat in Calabrië, den „neus" van de Italiaansche laarr. naar het Noorden op rukt. In den val geloopen! De landng der reserves in de Golf van Salerno stuit technisch op groote moeilijkheden, terwijl de eenmaal ge lande troepen op de smalle kuststrook onder het vuur liggen van de Duit schers, die zich in de bergen sterk ver schanst hebben. Deze Duitsche troepen, die voor een dec' reeds op Sicilië ge vochten hebben, beschikken over groote gevechtservaring, waardoor zij tegenover de numeriek zeker even sterke landingstroepen, in het voordeel schijnen te zijn. Vooral de Canadeezen, die in de omgeving van Salerno aan land waren gezet en volgens Engelsche berichten een flank vanhet vijfde Amerikaansche leger hadden te dekken, zouden zeer zware verliezen hebben ge leden. Nadat zij zonder veel inspanning de eerste Duitsche verdedigingslinie hadden overwonnen, waren zij buiten het bereik van de dekkende scheeps- artillerie gekomen en eenmaal in het gebergte, bemerkten zij plotseling, dat zij van alle zijden door Duitsche troe pen omgeven waren. Volgens de ver klaringen van een Engelschen officier waren zij regelrecht in een val geloo pen. Vernielingsslag in vollen gang. Nadat den 7en September de Duitsche tegenaanvallen begonnen waren, be reikten deze den 13en September een hoogtepunt bij Eboli, waar over een frontbreedte van 50 km gevochten werd. De Duitsche tankformaties bereikten ti r- voor de overwinning van de trouw en de fatsoenlijke gezindheid. Voorts is winst behaald op militair en politiek terrein. De ernstige tegenslagen der Britten en Yankees voor Salerno en hun daar geleden verliezen geven Duitschland reeds thans het recht, on afhankelijk van den uiteindelijken af loop der gevechten, te spreken over de voorloopige zware nederlaag van een vijand, die zich de landing op de Ita liaansche kust als een wandeling had voorgesteld. De vijanden wilden Italië plukken als een militair rijpe vrucht van den boom van hun politieken ze nuwenoorlog. Zij hoopten zelfs de schok van het Italiaansche drama te kunnen opvoeren tot een knock out tegen het buitenste bastion van de Europeesche vesting. De ontzaglijke energie van de Duitsche tegenmaatre gelen heeft deze bedoeling doorkruist. Italië moet veroverd worden. Italië kon niet politiek gekocht wor den, maar moet met militaire midde len worden veroverd, wanneer het al kan worden veroverd. De ommekeer in de gebeurtenissen heeft diepen indruk gemaakt. In Kroatië werd 'de volledige onafhankelijkheid en integriteit van den jongen staat verzekerd. In Grie kenland blijft het woord van den Fiih rer van 4 Mei 1941 gelden, dat Duitsch land geen andere gedachte heeft, dan herstel van Griekenland in zijn oude onafhankelijkheid en zelfstandigheid. Vo^r alle volken, die in den strijd staan, aldus dr. Halfeld tenslotte, vormt de keten der gebeurtenissen welke door 't verraad van Badoglio ontstaan is, een waarschuwend voorbeeld. Men kan het lot van dezen oorlog niet langs een achteruitgang ontwijken, ■sfct—in i i In het eerste jaar der bezetting kwamen enkele moorden voor, gepleegd op leden der Duitsche Weermacht. De bezettingsoverheid heeft, toen de daders niet gevonden werden, gijzelaars doen vastnemen en als vergelding voor iederen gepleegden moord en aantal hunner doen fusilleeren. Daarna zijn deze moorden op militairen niet meer voorgekomen. Toen in de eerste maanden van dit jaar Nederlandsche nationaal- socialisten werden vermoord, heb ik verzocht de vergelding niet op deze wijze te doen geschieden (zie „Volk en Vaderland" van 12 Februari 1943). De bezettende overheid heeft aan dit verzoek gevolg gegeven. De yi Januari van dit jaar begonnen stelselmatige campagne in het vermoorden van vooraanstaande Nederlandsche nationaal-socialisten, die gerekend kunnen worden te behooren tot de allerbeste vaderlan ders, die naar eer en geweten hun plicht vervullen in deze, zoo moei lijke tijden, heeft echter niet opgehouden. De bezettende overheid, «lie het recht en den plicht heeft te vorderen, dat, in het belang van de handhaving der orde, aan deze sluipmoorden een einde komt, heeft mij de vraag gesteld, of ik blijf bij mijn afwijzend standpunt Inzake de vergeldingsmaatregelen. Deze vraag heb ik ook nu nog bevestigend beantwoord. Niettegenstaande het tot mijn eersten plicht behoort mijn kameraden zooveel mogelijk te be veiligen en het aan hen toegebrachte leed om vergelding roept. Gij hebt als mijn volksgenooten het recht mijn standpunt te kennen. Ik ben van meening, dat sluipmoord onder alle omstandigheden laf en gemeen is en dat geen Behoorlijk mensch daarover een andere meening kan hebben. Deze misdaden worden dan ook bedreven door een kleine bende van ontwortelde elementen, die grootendeels niet begrijpen, dat zij in dienst staan van Moskou. Het Nedertandsche volk, als zoodanig staat daar, God zij dank, buiten. De verwarring van de geesten, die kenmerkend is voor dezen tijd, heeft echter op velen dezen invloed gehad, dat zij het kwaad niet zoo danig bestrijden als onder normale omstandigheden het geval zou zijn. Tenslotte is er een betrekkelijk kleine categorie, die de gepleegde brandstichtingen en sluipmoorden toejuicht. Deze laatste categorie heeft haar bezinning verloren en bestaat uit moreel en geestelijk ontwortel den, die de spanning van de'zen tijd niet konden verdragen. De veilig heid van onze samenleving eischt, dat zij tijdelijk uit onze maatschappij verdwijnen en door geregelden inspannenden arbeid heropgevoed worden. Op grond van deze overwegingen heb ik den Rijkscommissaris medegedeeld van' meening te zijn, dat het inderdaad onontkoombaar „is, dat de ontwortelden in verzekerde bewaring worden genomen, doch dat ik blijf bij mijn standpunt om, zoolang dit eenigszins mogelijk is, het leven van Nederlandsche menschen te sparen. De Rijkscommissaris heeft dit verzoek wederom ingewilligd, waarvoor ik hem ten zeerste erkentelijk ben. Ik doe hierbij een dringend beroep op ieder behoorlijk Nederlander om te helpen voorkomen, dat ons Vaderland éen land van moordenaars wordt. Niet alleen ieder lid der politiemacht, doch iedereen heeft den zedelijken plicht te helpen de daders van sluipmoorden en brandstich tingen te vinden en aan de justitie uit te leveren, opdat zij hun gerechte straf zullen ondergaan en niet anderen voor hun euveldaden moeten boeten. De bezettende overheid heeft het recht en den plicht te eischen, dat de orde volkomen gehandhaafd wordt. Wanneer dus deze sluip moord-campagne niet eindigt, kan het niet anders of het komt zoover, dat de Nederlandsche bevolking de gevolgen daarvan zal moeten dra gen. Dit te helpen voorkomen is ons aller plicht in dezen moeilijken tijd van ons volksbestaan. Utrecht, 14 September 1943. MUSSERT. de vlakte voor het gebergte en slaagden erin een omtrekkende beweging om de stad Salerno uit te voeren, waardoor een deel van de geallieerde troepen van hun achterwaartsche verbindingen werden afgesneden, terwijl tegelijker tijd een vernietigingsslag van grooten omvang ontbrandde. In den loop van den 14den September en in den daar- opvolgenden nacht werden de vluch tende Amerikanen verder achtervolgd. Duitsche afdeelingen rukten vervol gens op in de richting van Vitri en slaagden erin de vlakte van Nocera te bereiKen. waar zij in gevecht kwamen met de Britten, die in de richting van Napels teruggeworpen werderf. Hoewel de geallieerden nieuwe reserves aan land brachten, slaagden zij er niet in, het verloren gegane terrein terug te der concentrisch artillerievuur genomen en thans is de vernietigingsslag volgens Duitsche berichten in vollen gang. Het lot der troepen bij Napels. BERLIJN, 15 Sept. (C. D.). Te Ber lijn schenkt men op het oogenblik groote aandacht aan de reactie der openbare meening in Engeland op de gebeurtenissen in Italië. Het vervult Duitschland met begrijpelijken trots, dat deze reactie tamelijk in mineur is. Ongetwijfeld en de Engelsche pers geeft dit ook onomwonden toe had men zich voorgesteld, dat de geallieer den grootere successen zouden boeken in het luchtledige, dat na de capitulatie van Italië zou ontstaan, dan in werke lijkheid het geval is geweêst. Zeer zeker kan met de regelmaat van een klok gemeld worden, dat het 3ste Britsche leger in Calabrië of Apulië al weer een stad bezet heeft en dus al weeï- 50 of 60 km. is'opgerukt. Deze be richten zijn echter geenszins voldoende, om de teleurstelling der Engelsche openbare meening te onderdrukken, daar een ieder weet, dat er in Zuid- Italië geen Duitsche strijdkrachten van eenige beteekenis staan en generaal Montgomory dus zoo snel kan opruk ken, als de aanvoer van menschen en materiaal toestaat. De aanvoer geschiedt vanuit havens, die nauwelijks uit de lucht bedreigd worden, en langs zeewe gen, die practisch geheel onder geal lieerde contröle staan. Wat Engeland in gespannen verwachting houdt, is het lot van de Engelsche en Amerikaansche troepen in het gebied van Napels en wel tusschen Salerno en Eboli. Dinsdag moest het geallieerde hoofdkwartier toegeven, dat een gedeelte van het reeds bezette gebied weer was verloren gegaan en dat zware Duitsche tankstrijd krachten ernstigen druk uitoefenden op de geallieerde, stellingen. Het optimis me, dat men Dinsdagavond in Duitsche kringen aan den dag legde, vormde wel het -duidelijkste commentaar op het pes simisme van den tegenstander. Het ge allieerde hoofdkwartier zeide verder, dat de haven van Salerno, waarvan het reeds eerder had toegegeven, dat deze onder zwaar Duitsch artillerievuur lag, zeer klein is en eigenlijk uiterst onge schikt voor een snelle noodlanding van voldoende manschappen en materiaal. Verder verklaarde men zoowel te Caïro als te Algiers dat het luchtoffensief in midden-Italië slechts vergeleken kan worden met den verbitterden luchtslag in Tunis. In Tunis hadden de geallieer de luchtstrijdkrachten echter het voor deel, dat zij over een goeden grond dienst beschieten, tqrwjjl de Djiitjshst^ De vruchtaren van de* lischdodde. ook wel rietsigaar of fakkel genoemd, leveren een belangrijke hoeveelheid wol, welke bijna gelijk Is aan kapok en als vulsel uitstekende diensten be wijst CNF/W. P. Zeijlemaker/Pax m en de Italianen op een steeds kleiner aantal vliegvelden werden teruggedron gen en tenslotte zelfs van Sicilië uit moesten opereeren. Thans hebben de luchtstrijdkrachten, die Duitschland heeft geconcentreerd, het voordeel van een goeden gronddienst, terwijl de En gelschen en Amerikanen van verafgele gen vliegvelden uit moeten opereeren, wat vooral voor de jagers, wier taak het is, de lucht boven de vechtende troepen schoon te houden, en de jacht- kruisers, die een waardevol hulpmiddel zijn in den strijd te land, o.a. tegen tanks een schier pnoverwinnelijke handicap is. Zouden de Duitsche troe pen er in slagen, de geallieerden in midden-Italië weer in zee terug te ja gen, dan zou dit na de voordeelen, wel ke zij bij de voorbereiding van hun lan dingsoperaties hebben gehad, niet al leen een ernstig verlies aan prestige zijn, maar wat ongetwijfeld zwaarder weegt ook een groot tactisch nadeel beteekenen. De opmarsch in Calabrië. Het lijdt immers niet den minsten twijfel, of er zal, zoodra de Duitsche troepen in midden-Italië hun handen vrij hebben, spoedig een einde komen aan den geleidelijken opmarsch in Cala brië en Apulië. Men krijgt overigens te Berlijn den indruk, dat deze opmarsch, ook in het geval, dat de geallieerden hun bruggehoofd kunnen handhaven, binnen afzienbaren tijd op Duitsch ver zet zal stuiten. Maar in elk geval zou een verlies van het bruggehoofd tus schen Salerno en Eboli tot een totale ineenstorting der geallieerde plannen leiden, daar dan niet aileen de voorge nomen snelle penetratie van midden- Italië met de eerste gevechtshandelin gen op grootere schaal in Noord-Italië op een lijn ten zuiden van de Po-vlakte, maar ook nog de afsluiting van zuid- Italië op een totaal fiasco zou uitloopen. BEVOEGDHEID VAN HET POLIZEISTANDGERICHT. 's-GRAVENHAGE, 15 Sept. Het bureau van den Rijkscommissaris deelt mede: De rechtspraak over terroristische groepen heeft de Rijkscommissaris op grond van art. 58 van de Verordening betreffende de handhaving van de openbare orde (verordening nr. 1/1943) tot nader order overgedragen aan eeA Polizeistandgericht. Vrijdag 17 September 1943: Zon op 7.16 uur,, onder 19.53 uu«v Maap onder uk. op 21,59 uot. J

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1