f 1.600.000.000 6 BOOG AZIJN Kennisgeving Ke$ A9I$.32, 3 HEIJN HET NIEUWE LAND GROEIT! I» iedere keuken 2 DE ONDERLINDE NEDERLANDSCHE ALBERT Heden hier, morgen daar! WIJ besparen U veel loopen en wachten ZWITSAL FABRIEKEN ondagsgedachte Mr. R. Houwink ,,Ons" Christendom. In en om den Noordoostelijken Polder. HET KWARTJE VAN GELD EN GOED. Verduisteren van 20-r—7 uur. Santé ie goed. ]rtogssch^! Verzekert U daarom b(J de „Onderlinge Nederlandsche" Verwaarborgd kapitaal ruim Voorschothefftng p. halfjaar f. 0.60 per 1000.. Grootste risicospreiding. Vraagt inlichtingen t MOLHTVBRZKKERlNd MY. SN EEK •Kantoor A'daiTiKeirérsgracht 399, Tel 30315 doordat U hij ons zooveel verschillen de distributie-arti kelen kunt krijgen. waarvoor U anders naar 3 of 4 winkels moet loopen. De tijdsomstandig heden brachten Veel surrogaten goed en slecht; Wij kunnen er nog meer verwachten, Maar Boog Azijn blijft immer echt. SINDS 1564 1» Zwitsal, de ongeëven aarde balsem voor de zuigelingen verzorging, wordt thans gedistri bueerd; Wendt IJ voor het verkrijgen van nadere inlichtingen tot Uw Apotheker of Drogist of tot de rm Noord.hoiland 1 Daar waar uU de Weedetdt^ tieWe '°°.re^veeï geslachten E0^e° met traditie breekt, 1 IS!.o0 bnffiesurrogaat daa- door Hoe wij het ook wenden of keeren. de wereld beoordeelt het christen dom naar „ons" christendom. Dat is altijd reeds zoo geweest en dat zal ook altijd zoo blijven. De wereld heeft geen tijd en geen lust, om zich er rekenschap van te geven, of niet misschien het christen dom beter is dan hetgeen de christenen ervan maken en van gemaakt hebben. Zij heeft vele andere dingen te doen en houdt zich aan hetgeen voor oogen is. Dat is voor haar het beslissende. Onjie verheven gedachten over hét christendom interesseeren haar niet. En zoo staan wij, christenen, voor het feit, dat wij de' wereld alleen maar door „ons" christendom overtuigen kunnen van de waarheid en verheven heid van het christendom, waarover wij zelf zulke ware en verheven ge dachten hebben, maar waarnaar de wereld niet luisteren wil en waar zij nog nimmer getoond heeft 'eenig be grip voor te bezitten. „Ons" christendom moet de wereld overtuigen van het christendom als de e e n i g e Weg, als de e e n i g e Waarheid, als het e enige Leven te midden van een wegiooze woestenij, een chaos van leugens, een rijk van den dood! Bedenken wij dat wel ooit, wanneer wij ons afvragen, hoe het toch wel komen kan, dat het christendom in onze dagen, vooral onder de jongeren, onder arbeiders en intellectueelen zoo weinig „aftrek" meer vindt en zoo zelden nog met oprechte en spontane belangstelling wordt bejegend? Meenen wij dan niet telkens weer. dat het feitelijk aan het christendom ligt met zijn „zware" woorden en „ouderwetsche" terminologie, dat de moderne menseh zoo moeilijk met onze evangelisatie-pogingen te bereiken valt en zien wij dan in onzen goed bedoel den ijver niet vaak heelemaal „ons" christendom over het hoofd? En toch is dat het eenige, waar mede de moderne menseh rekening houdt, rekening houden kan. Als hij aan ons niet zien kan,'wat het betee- kent dien éénen Weg te gaan, die ééne Waarheid te kennen, dat ééne leven te bezitten, dan zullen wij hem geen woord kunnen bijbrengen over deze dingen, die voor ons behooren tot het meest wezenlijke van het christen dom: dan blijft het gansche Evan gelie een gesloten boek voor hem, ook al zouden wij het hem van a tot z vertalen kunnen in de taal van zijn eigen tijd. Wat hij niet ziet, gelooft hij niet. En hij heeft in dit geval schoon gelijk. Een christen is iemand, waarop een niet-christen „jaloersch" behoort te zijn. Niet door hetgeen hij „heeft" en nog minder door hetgeen hij „zegt", maar door hetgeen hij „is" in het dagelijksch leven, in den omgang met zijn medemensohen. Als wij deze „heilige jaloezie" door „ons" christendom niet bij anderen weten op te wekken, heeft al ons praten over het christendom, hoe degelijk en weloverwogen wij onze woorden ook kiezen mogen, geen zin. Daarmee overtuigen wij de wereld niet. En daarom worden wij in dezen tijd vóór alles teruggeworpen op onszelf, op „ons" christendom. Model-christenen zullen wij nimmer worden. Dat hoeft ook niet. Wanneer wij alleen maar dit ééne ding bedenken en ons in het geheugen prenten: de wereld beoor deelt het christendom naar „ons" christendom. Als wij dat doen," gaat er een geheel andere richting in ons „christelijk" leven komen, dan worderf wij eenvou diger, bescheidener en bovenal blij moediger; dan praten en vergaderen wij mindpr en dan „doen" wij meer. Door W. KOK. V. Schokland exit Het 'voormalige eiland Schokland heeft in het geheel geen verbinding meer met de zee en ligt nu als een langgerekte hoogte in het vlakke pol derland. Midden op het eiland staan nog een kerkje en enkele huizen, beschut door hoog geboomte en zien we een reeks groene oarakken van het werk kamp „Schokland". Óp het noordelijk ste punt zien we ook nog een plek ge boomte domineerend in het overigens nog boomlooze landschap. Toen ik enkele dagen geleden op Schokland was, zag ik hoe men bezig is met een heimachine de palen, die den voet van de zeewering vormden, uit te trekken. Jarenlang heboen zij meege holpen om het eiland tegen het geweld van het water te beschermen, nu gaan zij verdwijnenvoor goed. Zij zul len niet meer dienen als rustplaats voor moegevlogen meeuwen ot0 tot speel plaats van paaltjesloopende schooljon gens, die toch ook eens op dit eiland woonden. Ook de zeewering zelf zal worden geslecht en de steenen zullen worden vermalen tot gruis om te die nen sis wegverharding. Zoo verdwijnt er veel wat eens een e>gen bekoring had. De bodem van het eiland bestaat uit een laag jonge zeeklei van twee meter dikte. Daaronder komt een laag veen van ongeveer vier meter. Nu de droog- I Legging een feit is, zal de grond overal door de voortdurende onttrekking vap water inklinken, waardoor de veenla gen gaan opdrogen en „Inkrimpen", zoodat ten slotte het niveau van het geheele voormalige eiland meer dan een meter zal, dalen. Zoo neemt de ge schiedenis van een eiland een einde en hoe was het begin? Tijdens het begin van onze jaartel lingen nog; eenige jaren daarna, strekte zich hier één groot veenlandschap ui|j. Slechts de uitmondingen van enkele ri vieren, waarvan' de IJssel ook toen wel de voornaamste was, groeven daarin hun geulen uit. Door afslag, waaraan ook het rivierwater deel nam, Ont stond toen het bekende tneer Flevo. Het zeewater steeg hooger en hooger, het water van het meer Flevo zelf sloeg voortdurend grootere deelen van het veen weg en we zien nu volgens Rae- mer een drietal groote eilanden ont staan, o.a. tJrk, wier bodem toen groo- tendeels uit veen bestond. De verbin ding met de Noordzee door het Mars diep komt tot stand. Er ontstaan getij- stroomen en weer méér land wordt door het hongerige water opgeslokt. Dit geo logisch proces had ook nog haar in vloed op de geschiedenis van ons land. De Hollandsche graven waren tientallen van jaren niet in staat geweest de Frie zen te verslaan. Immers Westfriezen en de „eingenlijke" Friezen hadden zich ver bonden tot een onoverwinlijke, stam, totdat het tusschenliggende land de zee ten offer vlei en de Wes.tfriezen zich ten slotte aan het eind van de dertiende eeuw voor goed aan de graven van Hol land moesten onderwerpen Langzamerhand kreeg zoo de Zuider zee haar vorm van voor 1930. Had de menseh niet ingegrepen, dan had de Zuiderzee, behalve daar waar de hooge diluviale zandgronden haar wateren een halt toeriepen, een nog grootere uitge strektheid gekregen. Het land, dat de Zuiderzee begrenst, is op vele plaat sen zoo laag, dat het zonder kunstma tige verdediging tot de Zuiderzee zou hebben behoord. Meerdere malen heeft zij dan ook getracht dat land eveneens in haar greep te krijgen, denk maar eens aan het gebied ten Noorden van Amsterdam, dat in 1916 door groo te overstroomingen werd geteisterd. Maar het menschelijk vernuft werd steeds weer den elementen de baas en is thans heer en meester. DOOR TJ. N. ADEMA. „De trap op en dan maar rechtdoor", had een meneer bij den ingang gezegd en nu klotsen zijn klompjes door het gangetje en bonken op de treden van de smalle trap. Hf) tikt op een half openstaande deur en stapt met angstig bonzend hartje uit zijn klompjes. „Binnen!", roept een forsche stem. In de groote kamer zit een meneer met een pijp en de tafel voor hem is bedekt met papieren. Als hij opkijkt ziet hij 'n schooi ertje van 'n jaar of negen, wiens teentjes door de bestopte kousen steken. Uit een vuil snoetje kij ken twee verschrikte oogjes en op het stugge gele haar zit een petje waarvan de klep opzij hangt en een van de wijduitstaande oortjes rs3kt< De mijnheer neemt zijn pijp uit den mond. „Heb jij een vogeltje onder je pet?" vraagt hij. De oogen van het schooiertje trekken rond van verbazing. „Een vogeltje?", nee, hij kwam.... hij wou.... „Zeker in 't water gevallen", zegt de meneer, die in z'n werk gestoord is. Het schooiershoofdje knikt ontken nend. „Een broertje van je, of een zusje, of een vriendje?" „Nee," zegt hét jongetje. „Kom!" zegt de man met de pijp, be rustend, „vertel het dan maar eens, wat is er nou eigenlijk gebeurd?" Het is niet het eerste schooiertje, dat hij uitvraagt en langzaam komt het ver haal er uit. Een vrachtauto, een groep je jongens die op een pleintje speel den, de senreeuw van oen claxon, kin deren, die uit elkaar stoven en een klein kereltje, dat struikelde en onder de wielen kwam. Een gil, een vloek van den, chauffeur, knarsende remmen, nieuwsgierigen, die van alle kanten kwa men aanloopen en 'n groote agent, die iedereen opzij duwde. Menschen, die bukten in een dringende massa en een klein lichaampje voorzichtig wegdroe gen. Het schooiertje heeft het alles ge zien en is dadelijk weggehold naar tie krant om een kwartje te verdienen! „En wie was dat jongetje?" Het schooiertje haalt de schouders op. „Ben je al op school?" Hij zit in de derde en zijn broertje gaat op de kleuterschool. De redacteur legt zijn pijp neer en kijkt het schooiertje aan. „Hoe heet je?" „Bertup." „En hoe nog meer? Bertus van den Broek en m'n broer tje' heet Jantje van den Broek." Dat kan me niet schelen", zegt de redacteur. „Ik zal het nu onderzoeken 'en als het vanavond in de krant staat mag je morgen terugkomen en dan krijg Je een kwartje," Toen begon de indijking en droog legging ca allerhande plannen en voor bereidingen. Op 29 Juli 1929 kwam de Wieringiermeerdijk gereed en op 21 Oc- tober van het jaar daarop werd er de eerste oogge gezaaid! Op 28 Mei 1932 werd het laatste gat van den Afsluit dijk gedicht en in 1941 liep de tweede nieuwe polder droog. De in den Noord oostelijken polder verkregen grond soorten zijn volgens de, directie Wle- ringermeer: kiel 20.000 ha., zware zavel 8000 ha., lichte zavel 6000 ha., zeer lich te zavel 4000 ha., fijn en grof zand 850Q ha., veen 1000 ha. en keileem 500 ha. De bodem bestaat dus voornamelijk uit jonge, zeeklei. v Een nieuw hoerendom: In het tot stand brengen van dit nieuwe land schuilt een ongemeen groot sociaal en economisch belang. De nieu we polders vormen een natuurlijke bodemreserve voor den expansiedrang der oude kleistreeken. We kennen im mers maar al te goed het moeilijke vraagstuk van de overbevolking der 'kleigebieden, waarvan dikwijls ver snippering (Romeins, erfrecht) het ge volg was, ofschoon men zelf wist, dat het foutief was. Ei- bestond dan geen mogelijkheid meer voor productieven landbouw, daar de minimum grootte van een landbouwbedrijf 10 ha. is en de oppervlakte dan beneden deze groot te kwam. Het gevolg was een te Veel aan boeren, overgang naar tuinbouw en veeteelt en trek naar de steden. Voora'. dit fcrekken naar de stad was weer ver keerd, omdat dit dan óp een gegeven moment daar weer tot overbevolking leidde met de daaruit weer nadeelige gevolgen op allerlei gebied. Nu kunnen vele jonge boeren hier een nieuw be staan opbouwen. Een bestaan met wijde hoopvolle perspectieven! Naar berekening zullen alle Zuider zeepolders een bestaaris- en woonzeker heid geven aan 350.000 inwoners! Straks zullen alleen in den Noord oostelijken polder ongeveer 1800 nieu we boerenbedrijven, worden gevestigd. Bedenk dat eens even rustig: achttien honderd boerengezinnen zullen een nieuw arbeidsterrein vinden en hard werken om den hun toevertrouwden grond goed en voordeelig te bewerken Overal uit ons land zullen ze naar den nieuwen polder trekken. Jong frisch bloed in een jong land. Nieuwe zeden en nieuwe gewoonten zullen zich gaan vormen en het resultaat zal zijn een kerngezond hoerendom met een geheel eigen, maar toch echt Nederlandsch ka rakter. Het zal een volk worden, waar van de dichter M. Mok schreef: „Nooit was den menseh zijn bodem zoo zeer eigen als dit hardnekkig ras, dat kwam en schiep een nieuwe wereld, in het peilloos - zwijgen, dat langs de oevers van den hemel liep; zijn werk bezong zich in het lied der aren. hij heeft zijn overwinning niet doorgrond, maar soms, verloren in een peinzend staren, ontspande even zijn verbeten mond." En als je dit alles zoo overdenkt, kom je ten slotte tot de conclusie, dat de woorden gebeiteld in het indrukwek kende monument pp den Afsluitdijk hun diepe beteekenis hebben bewezen en nog steeds aan waarheid winnen. „Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toe komst!" Ramspol (N.O.P.), zomer 1943. „Op iedere jas een vlinder, maakt veler zorgen, minder". Het gezicht van het jongetje straalt. Hij zal morgen terugkomen. Hij verdwijnt en een man van de zet terij, die om kopij vraagt moet onver- richterzake terug, want de redacteur telefoneert met de politie. „Het jongetje was dadelijk dood," ver telt een inspecteur, „want het voorwiel was hem over het hoofdje gegaan. Den chauffeur treft geen schuld." „Hoe is de naam?" „Jantje van den Broek," leest de inspecteur uit het rapport.. „Dank U." De redacteur hangt den hoorn op. Hij meent zich ié^s te herinneren. Hij hoort in ge dachten een bedeesd stemmetje, dat zegt: „en mijn broertje heet Jantje van den Broek." Wat-zei hij toen zelf ook weer? O ja, hij zei: „dat kan mij niet schelen." Zou dat jongetje niet geweten hebben, dat het zijn eigen broertje geweest is, onder die vrachtauto....? Zou hij dat misschien door al die groote, dringende menschen niet gezien hebben? De chef van de zetterij vraagt door de huistelefoon om het vervolg van een verslag en de meneer van de krant schrijft haastig om den verloren tijd in te halen, maar telkens dwalen zijn ge dachten even af. Zou dat jongetje niet geweten heb ben. Den volgenden morgen klotsen er weer klompjes door de gang en een schooiertje stapt op zijn kousen binnen Zijn gezicht heeft vuile vegen alsof hij met modderhandjes tranen heeft weg- gewreven. De mijnheer met de pijp kijkt op en stelt dadelijk de vraag, die hem zoo lang heeft bezig gehouden, „Wist je gisteren, dat het je broertje was?" Nee, schudt het jongenshoofd en de oogjes vullen zich met tranen, die h'j dadelijk wegveegt met de mouw van zijn kieltje. Steviger trekt de redacteur aan zijn pijp en hult zich in een rookwplk. Er is iets, dat hij niet begrijpt, ttfat wil dat ventje nou. wat moet dat kereltje nou hier? Met een ruk wendt hij zich om. „En wat wou je nou?" Twee oogjes kijken hem verwonderd aan. Er was toch gezegd, dat hij terug mocht komen om een kwartje? „Hier," zegt de krantenman met te genzin en een modderig knuistje pakt het geldstuk dadelijk aan. Het schooi ertje kijkt met schitterende oogjes naar het kwartje, dat hij in zijn brook- zak laat zinken. Zonder groeten verdwijnt hij en vlug bonken zijn klompjes de trap af, maar nog vóór nlj bulten is staat hij stil en voelt of het er nog Inzit. Zijn eigen geld, zijn eerste, zelf ver diende kwartje. Aan de Amsterdamsche Beurs heerschte in de afgeloopep week voor zoover het Staatsfondsen betreft een bijna volmaakte rust. De koersen der verschillende leeningen vertoonden weliswaar hier en daar kleine fluctua ties. maar deze bleven binnen enge grenzen. De stemming was over het geheel genomen eerder ietsaan den zwakken kant. Blijkens het verslag van de Hoog ovens werden de resultaten van dit bedrijf over hpt per 31 Maart j.1. aifge- slóten boekjaar ongunstig door de tijdsomstandigheden beïnvloed. Na re serveering van 3 ton voor belastin gen resteert een netto-winst van ƒ36.826,— tegen ƒ811.626,— over het vorige boekjaar. Het is slechts aan de baten uit deelnemingen te danken dat men met een winst kon sluiten, want de exploitatierekening vertoont een nadeelig saldo van 521.600,(v. j. voordeelig 1.272.000,—). Het dividend zal dan ook worden gepasseerd. Beter zijn de resultaten waarmede „Enkes" (Eerste Ned. Kogellagers- en Schroevenfabriek) naar voren kan ko men. Deze vennootschap betaalt n.1. over 1942 een dividend van 8(v. j. 7 waarmede zij haar fraaie divi dendreeks handhaaft. Ook Frank Rijsdijks Industrieeele On- dernyningen welke zich bezig houdt met de uitvoering van sloopwerken en den handel in schroot betalen over het per 30 April j.1. afgesloten boekjaar een onveranderd dividend van 6V0. Uit den weekstaat vah De Neder landsche Bank per 20 September blijkt een verdere stijging der bankbiljetten- circulatie met 29 mlllloen, waardoor deze thans ruim 3 milliard bedraagt. De vorderingen op het buitenland ste gen in totaal met bijna 42 millioen tot 2.7 milliard, „De Telegraaf" ontleent aan het ver slag van de Internationale Theecom missie o.a. dat naar de meening van deze commissie 2 of 3 jaar voorbij zul len gaan aleer weet* gerekend kan worden op een volle productie van Nederlandsch-Indië. Men vermoedt dat het theeverbruik de eerste jaren na den oorlog beneden het voor-oorlog- sche peil zal blijven, zoodat men met een productie-overschot rekening moet houden. Gelijk bekend zijn Britsch-Indië en Nederl.-Indië de belangrijkste thee- producten. Zoo bedroeg de waarde van de Ned.-In. theeuitvoer in 1938 circa 56 millioen. Hoe het er met de thee productie na den oorlog zal uitzien, laat zich slechts gissen, omdat zoowel Britsch-Indië als Ned.-Indië onder het oorlogsgeweld te lijden zullen hebben gehad. Van de zijde van den consu ment gezien zij het een troost dat deze geleerd heeft meerdere malen van de bladeren de thee te zetten, als hij er zoo af en toe maar wat versche bij kan doe». 26 Sept. Zon op 7.30, onder 19.32 uur. Maan op 3.54, onder 18.47 nor. 27 Sept. Zon op 7.31, onder 19.36 uur. Maan op 2.51, onder 18.18 unr. OFFICIEELE LASDBOUW- MEDEDEELINGEN. Verbod tot aflevering viin laSè rassen aardappelen. Tot nader order en behoudens uitzon deringsgevallen zal de aflevert tig van de navolgende rassen late aardappelen van oogst 194S verboden zijn. zoodat deze niet door de V.B N.A. zullen worden afgeno men: Beteke, Bevelander. Komeet, Koop- mans Blauwe. Noorderling. Populair. Re cord, Robijn, Roode en Bonte Star. West einder Bonte en Blauwe, Zeeuwsehe Bonte en Blauwe, Alpha en Industrie. OFFICIEEI.E PUBLICATIE. Teeltplan zomeroliezaden. Het Departement van Landbouw en Vlsscherij maakt, in afwijking van het eerder ln de pers verschenen Teeltplan zomeroliezaden. het volgende bekend 1. Telers, die op contract voor zaadwin ning oogst 1944 koolrapen, herfstknollen, melknollen. voederkool. mergkool, boe renkool, bloemkool, boterkool, broccoli. Chineesche kool. plukkool, roode kool, savoyekool, snljkool, sprultkoal, wltte- kool of koolrabi verbouwen kunnen worden ontheven van de verplichting om zomeroliezaden te verbouwen. 2 Deze ontheffing zal worden verleend, indien overeenkomstig de regeling voor de ont heffing van den teeltplleht van wlnter- ollezaden, een door belde partijen onder teekend duplicaat van het teeltcontract binnen 3 dagen na het afsluiten, doch uiterlijk vóór 22 Augustus J.1.. bij het be voegd bedrijfschap Is mgedlend en door dit is goedgekeurd Teeltcontracten ln za ke koolrapen, herfstknollen, voederkool en mergkool worden niet goedgekeurd. Indien b'.ijkt, dat de contracteerende han delaar de hem voqr deze gewassen ver leende teelttoewijzing heeft overschreden. 3. In geval de teelt van de onder 1. ge noemde gewassen op contract geheel of gedeeltelijk mislukt, is de teler ver plicht in plaats van de mislukte gewas sen een gelijke oppervlakte met een zo merollezaad te bebouwen. Bonaanwijzing kunstmest. Thans zijn geldig verklaard: stikstof, bonnenserie voorzien van opdruk no. 2; kali; bonnenserie voorzien van opdruk no. 4 De stikstofbonnen no 2 en de kallbon- nen no. 4 behouden hun geldigheid tot uiterlijk 15 October a.s. De verbruikers dienen deze zegels vóór 10 October a.s. bij hun leveranciers in te leveren, opdat deze voor tijdige inzending der bonnen aan het R. V. O. Kunstmestdistributiebureau kun nen zorg dragen tpr verkrijging van een aankoopnjaehtiging. De ingeschrevenen kunnen de stikstofbonnen no. 2 en de kalibonnen no. 4 tweemaal inzenden, t.w vöór 1 October en vóór 15 October a.s. De bonnen, welke na den vervaldatum bin nenkomen. kunnen onder geen voorwaarde meer worden geaccepteerd. De fosforzuur- zegels voorzien van opdruk no. 1 blijven tot nader order geldig. Distributie hoefbeslag. Met Ingang van 1 October a.s. kan het beslaan van paarden nog slechts geschie den, indien de paardenhouder een z.g. toewijzing voor hoefbeslag bij den hoef smid heeft ingeleverd Deze toewijzin gen moeten door de paardenhouders tus- sefren 15 en 25 September 1943 worden af gehaald bij den plaatselljken bureauhou der van den provincialen voedselcommts- sarls, bij wien hun paarden zijn geregis treerd en vóór 28 September a.s. bij den hoefsmid, bij wien zij gewend zijn hun paarden te laten beslaan, worden Inge leverd. De hoefsmid moet ln den loop van het kwartaal, waarvoor de toewijzing geldt (in dit geval van 1 October 1943 tot 31 December 1943), de paarden met het toegewezen aantal ijzers beslaan. Heeft de hoefsmid/ geen ijzers in voorraad dan moet de paardenhouder wachten tot de hoefsmid de door hem bestelde ijzers heeft ontvangen. Paardenhouders, die ge wend zijn hun paarden in eigen bedrijf te beslaan en dus niet met een hoefsmid in relatie staan, moeten de ontvangen toe wijzingen vóór 1 October a.s. opzenden aan de Sectie Wals- en GieterHproducten IJzer en Staal van de Bedrijfsgroep Meta- lenverwerkende Ambachten, Baanstraat 16 te Utrecht. Deze toezending moet geschie den met een geleidestaat LD 10 (in duplo), welke staat op aanvrage gratis bij ge noemde sectie verkrijgbaar Is. Zij ont vangen daarop een koopvergunning voor hoefijzers en een voor hoefnagels. Tegen Inlevering van deze koopvergunningen Kunnen zij de daarop vermelde artikelen van hun leverancier betrekken. Evenfu- eele nadere inlichtingen kunnen de hoef smeden verstrekken. Eisend eckungsbeseheide-Kleinstiickelung. De thans in gebruik zijnde „Eisen- deckungsbescheide-Kleinstückelung" (rose formulieren met roode dwarsstreep) wor den met ingang van 1 -November 1943 on geldig» verklaard. Tot en met Zaterdag 30 October kunnen houders van deze „Eisën- deckungsbescheide-Kleinstückelung" hun formulieren aan het Rijksbureau voor Ijzer én Staal, Lange Houtstraat 11 te 's-Gravenhage, aanbieden tot bijschrijving van het contingentsgewicht in de door dit bureau gevoerde contingentsboekhouding voor Duitsche opdrachten Alleen de bo venomschreven speciale „Elsendeekungsbe- scheide" worden ingetrokken, alle overige „Eisendeekungsbeseheide" behouden hun geldigheid. Met ingang van 1 October 1943 worden Eisendeekungsbeseheide-Klein- stückelung" van blauwe kleur in om loop gebracht. Nadere, bijzonderheden kunnen belanghebbenden in de vakbladen aantreffen. Buntwortels. In verband met binnenkort bekend te maken voorschriften ten aanzien van buntwortels verzoekt het Bedrijfschap voor Griend en Riet, Zwarteweg 75 te ■s-Gravenhage, dengenen, die zich met den handel In dit produet bezighouden, zich schriftelijk te melden, Opgegeven dient te worden sedert wanneer en met welken tak van den handel (opkoopen bij stekers en/of levering aan den han del of aan borstelfabrikanten of voor ex port) men zich bezighoudt, welke hoe veelheden sindsdien zijn geleverd en aan wien. Opgaven, vergezeld van bewijsstuk ken, worden vóór 30 September 1943 In gewacht aan bovenvermeld adres. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Veulenmarkten. Er wordt bekend gemaakt, dat eenige markten zijn aangewezen, waar aanvoer en verkoop van veulens mogen plaatsvin den. Deze markten zijn: 29 Sept. te Alk maar, 4 Oct. taf Schagen, 18 Oct. te Am sterdam, 27 Oct. te Alkmaar. Een veulenhouder, die zijn veulen op een markt wenscht te verkoopen, moet minstens 3 4 dagen van tevoren bij zijn P B. H. een gelejdebll.let naar de markt afhalen- Hierbij moet de bij het veulen behoorende identiteitskaart en het vee boekje overgelegd worden. Wanneer de veulenhouder op de markt zijn veulen niet heeft verkocht, kan hij na afloop van de markt (bij de marktadminlstratie een ge- leideblljet verkrijgen uitsluitend voor terugvervoer van het veulen naar zijn bedrijf, eveneens op vertoon van de Identiteitskaart en zijn veeboekje. Wan neer een landbouwer, ln het bezit zijnde van een aankoopvergunning voor een veu len, op de markt een veulen heeft ge kocht, kan hij na afloop van de markt bij de marktadminlstratie een gelelde- biljet verkrijgen uitsluitend voor het ver- Voer van het veulen naar zijn eigen be dril f, zulks op vertoon van de Identi teitskaart en zijn veeboekje, alsmede on der overlegging van het voor hemzelf be stemde exemplaar van de aan hem uitge reikte aankoopvergunning, waaruit moet blijken, dat hij het veulen heeft gekocht. Inlevering Koolzaad vóór 15 October 1943. Het Aan- en Vérkoop Bureau van Ak kerbouwproducten Afd. Noord-Holland deelt mede, dat alle Koolzaad vóór 15 October a.s. dient te zijn Ingeleverd. Telers, die na bovengenoemden datum dit product nog op hun bedrijven hebben, stellen zich bloot aan Inbeslagname. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. De prijs van bleek water. Voor bleekwater mogen met Ingang van 33 September 1943 bij verkoop in flesschen van onderstaande maten ten hoogste de volgende verbruikereprljzen worden ge vraagd: 1 liter t #.1« 0.8 liter f 0.14 0.9 Uter f 0,15 0.7 liter f 0.12 Deze prijzen gelden excl. flesch. Mf vertrouwde, goede vrienden In het leodschao van de Zaan Hebben onzt- oude molen» Plichtsgetrouw hun werk gedaan. Maar de Tijd en de Vooruitgang Vragen niet naar romantiek; Keg heeft dat héél goed begrepen. Kijk maar eens naar zijn fabriek. CLINGE OQORENSOS J. KEG Tb«e «o Koflit (Thans surrogaten). Verpakte levensmiddel enPudding M Bularoma (gele'sauspoeder) ver vangt boter in de spijzen en doet ware wonderen. Albumona (juspoedert stelt U in staat veertig verschil lende soorten jus of saus te bereiden. T ransparanta (aardappeltapioca) voor het maken van „vóór- oorlogsche" schoteltjes. Bet beste, dat op de bon verkrijgbaar ie. W. A. SCHOLTEN'S FABRIEKEN kfnat is fkemtl Die levert zijn Scheerzeep bon I In bij zijn leveran cier, wan! hij krijgt dan nog Adelaar-Scheerzeep van oude kwaliteit! ttii3BtadiggKgt53BBBHKKDa*3a£M "Mum-pmch vêUt^Mdm mme sa dm imamcusu. {rmiiumt nmntmta it^UI Verkrijgbaar in elk café en rès- taurant. Ook kunt U thuis zelf Rhumpunch ma ken. Uw winke lier heeft Rhum- punex zeker in voorraad. Bi MdlirtiHiiil Door zijn bijzondere kwaliteiten kreeg Santé een groote vermaardheid door 't geheele land. Men mag Santé dan ook zonder aarzelen -De Nederlandsche drank" noemen. »t_ iedereen drinkt het!

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 3