Verbitterde gevechten aan het Oostfront. De strijd aan twee fronten. Het bendewezen in Zuid-OostEuropa. Korfoe opnieuw door Duitsche troepen bezet Terreuraanvallen op Hannover en Brunswijk. Constitueerende vergadering van de fasc.-rep. regeering. Aan het Oostelijke front. Aan het Italiaansche front. Herfstwedstrijden in Avegoor. Geallieerde ambitie op den Balkan. Italianen voorzien de benden van wapenen. Nieuwe burgemeesters. Moordaanslag te Zaandijk. Verduister v. 19.157.30 u. STADSNIEUWS. Wieringen. Wieringermeer. Middenmeet. ViiiflfTfffa Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.Y, Voordam O 9. Bureau der Helderacbe editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 8345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 28 SEPTEMBER 104». DAGBLAD 'VOOR HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 227, 2 pagina's. Deze Coarent verschijnt dagelijks. Advfrtentle-tarlef. Prys der gewone advertenties in dese Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 28 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Op het Koebanbruggehoofd werden verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. De stad Temr- joek werd volgens de plannen vernield en ontruimd. In het gevechtsgebied ten zuidoosten en ten oosten van Saporosje zette de vijand zijn doorbraakpogingen met massale, deels pas aangevoerde strijd krachten voort. Alle aanvallen misluk ten in verbitterde gevechten met zware vijandelijke verliezen. Een Sovjetge vechtsgroep, die tijdelijk in onze stel lingen was binnengedrongen, werd ln een tegenaanval teruggeworpen. Aan den Midden-Dnjepr vleien de bolsjewisten wederom tevergeefs de Duitsche bruggehoofden aan. De ge vechten tegen eenige zwakke govjet- afdeelingen, die onder bescherming van de duisternis over de rivier waren gezet, zijn nog gaande. In den centralen frontsector hield de hevige vijandelijke druk onverminderd aan. Verscheidene vijandelijke aanval len aan het Moermanskfront werden uiteengeslagen. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten brachten in de Zwarte Zee voor de kust van Tatnan een Sovjet-kanonneerboot en op de reede van Anapa verscheide ne ravitailleeringsvaartuigen met een gezamenlijken inhoud van 2100 ton tot zinken. In Zuid-Italië. In Zuid-Italië is de druk der Anglo-Amerikanen, die nieuwe strijdkrachten aan land hebben ge bracht, aanzienlijk toegenomen. Terwfll in het gebied van Saierno alle aanvallen werden afgeslagen, hebben onze troepen zich in het ge bied van Foggia volgens de plan nen van den vijand losgemaakt en op voorbereide bergstellingen te ruggetrokken. Foggia werd na de vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties ontruimd. In Noordoost-Italië en Dalmatië wer den sterke bendengroepen ingesloten. Zij gaan haar vernietiging tegemoet. De Adriatische haven Split, die door troepen van Badoglio gemeenschappe lijk met communistische bandieten werd verdedigd, werd stormenderhand genomen. Op het eiland Korfoe, welks ver radersgarnizoen contact had aange knoopt met de Anglo-Amerikanen, landden na afwijzing van een ulti matum Duitsche bergjagers. Met doeltreffenden steun 'van 'vloot en luchtmacht braken zK den tegen stand van den vijand, maakten ver scheidene duizenden gevangenen en bezetten het eiland. ROME, 28 Sept. (D.N.B.). In de constitueerende vergadering van de Fascistische Republikeinsche re- geering onder voorzitterschap van den Duce zijn belangrijke beslissingen op politiek, administratief en militair ge bied en verscheidene besluiten van so cialen aard genomen. De Duce wees hierbij op de groote moeilijkheden, die de verwezenlijking van zijn ideeën on der de huidige omstandigheden nog in den weg zou staan zoolang de staat van beleg voortduurt en de regeering „ge- laarst en gespoord" haar taak moet ver vullen. De Duce herinnerde aan de catastrofale veranderingen in de positie van Italië sedert 25 Juli. Voorts wees de Duce op het goede moreel van het Italiaansche volk, dat zich in deze be- proeving voor de overgroote meerder- heid schitterend gehouden heeft. Hoe dwaas is de hoop van Badoglio en zijn clique geweest, zoo zeide Mus- solini verder, toen deze verraders zich verbeelden, dat zij de sporen van 21 jaar onvermoeiden opbouwenden ar beid van het Fascisme met enkele pen- nestreken konden teniet doen. Die Ita lianen, die zich als verraders hebben ontpopt zien hun rechtvaardige strar te gemoet. Al deze elementen zullen voor hun rechter worden geleid. Mussolini verklaarde dat het nieuwe Italië een modern staatswezen zal zijn, een hechte eenheidsstaat en tegelijk een voorbeeldige sociale gemeenschap, die het vertr'ouwen van de wereld weer zal weten te winnen. De thans gelukkig overwonnen crisis heeft het Italiaansche volk gelouterd en het goede in het Italiaansche volk te voorschijn gebracht. Mussolini eindigde met den uitroep: „Ons volk kan niet ondergaan zoolang het zich bewust blijft van zijn volksche kracht." De prachtige gebrandschilderde ramei uit de kerk in De Rijp (N.-H.) worder door den bekenden glazenier Tooi van den Berg hersteld. Het werk geschiedt onde toezicht van monu mentenzorg CNF/Stuvel/Pax m Beschermingsvaartuigen van een Duitsch convooi brachten voor de Fransche kust bij Fecamp twee Brlt- sche artilleriemotorbooten tot zinken. Formaties Amerikaansche vliegtuigen trachtten gisteren overdag onder be scherming van het wolkendek over de Duitsche Bocht in Noordwest Duitsch- land door te dringen. Zij werden door eskaders Duitsche jagers tot den strijd gedwongen en verstrooid. Daardoor werd de geconcentreerde aanval, dien de vijand voornemens was te onderne men, verijdeld. Bommen op verschei dene plaatsen en plattelandsgemeenten in het kustgebied veroorzaakten verlie zen onder de bevolking en schade aan woonhuizen. Terreuraanvallen op Hannover en Brunswijk. In den afgeloopen nacht ondernamen formaties Britsche bommenwerpers terreuraanvallen op Hannover en met zwakkere strijdkrachten op Brunswijk. Daarbij ontstonden verliezen onder de bevolking en vernielingen in eenige woondistricten. Jagers en luchtdoelge schut der luchtmacht, alsmede bescher mingsstrijdkrachten der marine scho ten boven Duitschland en het westelij ke gebied 56 voor het meerendeel vier motorige bommenwerpers neer. De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: Ten aanzien van de ontwikkeling aan het Oostelijk front toont men in offi- cieele Duitsche kringen een toenemend optimisme, waarbij men et op wijst, dat de Duitsche tegenaanvallen in omvang toenemen Aan den anderen kant doen zich geleidelijk ook ongetwijfeld de voordeelen van de frontverkorting en wel in het bijzonder de verkorting der verbindingslinies als een voor de verde diging gunstige factor gevoelen, terwijl omgekeerd de ravitailleering der bolsje wisten als gevolg van de verwoestingen in de door hen veroverde gebieden op toenemende moeilijkheden stuiten moet. Intusschen is van een verflauwen van den strijd nog niet veel te merken en, tot dusver door de weersgesteldheid niet gehinderd, zetten de bolsjewisten hun aanvallen voort, waarbij zij hier en daar zelfs versche en vrij sterke reser ves in den strijd hebben geworpen. Naar hier in dit verband vernomen wordt, hebben de bolsjewisten hun strijdkrachten aan het Oostelijk front drievoudig geëchelonneerd, slechts de voorste groep voert den strijd en wordt na eenigen tijd door de in reserve ge houden tweede, resp. derde groep af gelost. Het materiaal blijft steeds in de voorste linie en wordt telkens door de elkaar opvolgende groepen overge nomen. Of> het oogenblik zouden de bolsjewisten een „tusschenleger" in het veld hebben, dat men met het oog op de komende regenperiode uit in hoofdzaak bereden troepen bestaat en zeer be weeglijk is. Deze lichte troepen zouden bij het invallen van den winter dan weer afgelost worden door een sterk gemotoriseerd winterleger. Uit dit alles kan men wel opmaken, dat met een voortduren van den sovjet-Russischen druk op het Duitsche front te rekenen is. Na een pauze, noodig voor de her groepeering der strijdkrachten, zijn de geallieerde strijdkrachten in Italië weer tot den aanval overgegaan en wel van een front uit, dat van Duitsche zijde als volgt wordt aangegeven: In het westen langs den,zuidrand der heuvels van het schiereiland Sorrento over Saierno en de zuidelijke hoogten van het Vicene-gebergte en vandaar ongeveer langs de rivier de Ofante naar Barletta in het oosten. Terwijl op den linkervleugel waar de Duitschers gunstige stellingen bezet houden, vrij wel geen vorderingen zijn gemaakt, heeft het op den rechtervleugel ope- reerendë achtste Britsche leger thans de vlakte van Foggia» bereikt, welke van belang is wegens de aanwezigheid van verscheidene vliegvelden, die ech ter, naar aangenomen kan worden, door de Duitschers voorloopig onbruikbaar zijn gemaakt. 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. Op Zondag 3 October a.s. zullen in het SS-Ausbildungslager Avegoor de eerste Germaansche herfstsportwed- strijden in Nederland worden gehou den. Als punt één staat op het program ma de herfstkampioenschappen der Germaansche SS in Nederland. als% punt twee herfstkampioenschappen van de SS- und Polizeisportgemein- schaft Niederland en ten slotte verge lijkingswedstrijden tusschen de Hitler- jügend en Jeugdstorm. Avegoor is voor de Nederlandsche SS-mannen een begrip geworden, hier hebben de meesten hun eerste oplei ding ontvangen. Een opleiding, die hen niet alleen maakte tot lichamelijk weerbare mannen, maar die ook de ge dachte meegaf voor het leven, van het Groot-Germaansche rijk, waarvan de vormen moeten groeien en aan welks totstandkoming zij nu reeds kunnen werken door hun aandeel bij te dra gen in den strijd voor de toekomst van Germanje De lichamelijke opvoeding neemt in Avegoor een zeer belangrijke plaats in, als onderdeel van de opvoed® tot een soldateske levenshouding. Zij moet la ten aanvoelen, dat het iets heerlijks is, wanneer men zich mag inzetten voor het bestaan van zijn volk; zij moet vreugde wakker roepen over het feil, dat men zich weerbaar weet en een geest van weerbaarheid aankweeken. De lichamelijke opvoeding in Avegoor beoogt den jongen man, die eigen schappen te doen verwerven, welke hij moet bezitten om den strijd te moeten doorstaan. In dit licht moet men de komende wedstrijden in Avegoor zien, een spor tieve krachtmeting, die de kameraad schap doet groeien en bloeien tot nieu we kracht van ons oude werelddeel. De Ërissche scheepsbouwer D. Huismans uit Hindeloopen vervaardigt hs zijn tijdelijke werkplaats In het tentoonstellingsgebouw van het openlucht museum te Arnhem modellen van Zuiderzee-visschersvaartuigen, welke bestemd zijn voor het op te richten Zuiderzee-museum. Een botter in wording CNF/W. P. Zeijlemaker/Pax m BERLIJN, 28 Sept. (C. D.). De capitulatie van Italië heeft een nieuw element in den huidigen strijd gebracht, n.1. den bendeoorlog op groo te schaal in z.o. Europa. Ongetwijfeld is het op den Balkan de Joegoslavische generaal Michailowitsch geweest,, die zich met resten van het verslagen Joe goslavische leger in de bergen van Bosnië en Herzegowina had terugge trokken, die meermalen van zich deed spreken. Ook in het N. van Grieken land is het bendenwezen sinds de in tocht van de Duitsche en de Italiaan sche troepen in Athene nooit geheel uitgestorven. Ondanks al het relief, dat de geallieerde propaganda van meet af aan aan den „strijd der Joegoslavische en Grieksche patriotten" gegeven heeft, was deze voor het totaal der oorlog voering onbeduidend. Dit bleek wel het duidelijkst, toen generaal Michailo witsch een reis naar Caïro en Londen ondernam. Hij werd met veel eerbetoon ontvangen, maar het eigenlijke doel van zijn escapade geallieerde hulp verleening bereikte hij niet. De ben den leefden in de schier ontoegankelij ke bergen van den westelijken Balkan, vanwaar zij overvallen ondernamen op spoorwegen, bruggen, Duitsche en Ita liaansche transporten. Zij vormden een zware belasting voor de plaatselijke bevolking, die gedwongen werd de noo- dige levensmiddelen af te staan Mi chailowitsch „betaalde" weliswaar, maar in eigen gedrukt noodgeld die voorts herhaaldelijk blootstond aan maatregelen van „mobilisatie" der weerbare mannen en die vooral bij de Duitsch-Italiaansche zuiveringsexpedi ties zwaar te lijden had, daar de terug trekkende benden niet alleen de tac tiek der „verschroeide aarde" toepas ten, maar bovendien nog strafexpedities organiseerden tegen degenen, die „sa- menheulden met den vijand". Nu in den laatsten tijd de ambitie der geallieerden meer en meer uitging naar den Balkan, ligt het voor de hand, dat er plannen werden gesmeed om het bendewezen in dienst te stellen van de geallieerde strategie. Zoodra men te Caïro meen de te kunnen verwachten, dat de ca pitulatie van Italië een groote verwar ring teweeg zou brengen op den Bal kan, waar talrijke Italiaansche divisies waren gestationneerd, haastte men zich, een commissie van Engelsche en Fran sche officieren naar „het hoofdkwar tier der Joegoslavische patriotten" te zenden, klaarblijkelijk om Michailo witsch het opperbevel voor een belang rijk deel uit handen te nemen. Sinds dien verschijnt er dagelijks een „leger- bericht van het Joegoslavische bevrij dingsleger", dat door Reuter en United Press over de geheele wereld wordt verspreid. Deze Joegoslavische patriot ten" vormen een zeer heterogeen gezel schap en bevat o.a. bewoners van Bos nië en Herzegowina, met versterking van Slovèensche groepen en Kroaten. Zoowel deze Slovenen als deze Kroa ten zijn practisch communisten, wat van een groot deel der oorspronkelij ke strijdkrachten van Michailowitsch ■niet kan worden gezegd. Als een voort vloeisel der capitulatie van Italië zijn er verder in den midden-Balkan an dere Servische groepen in opstand ge komen en hebben hier en daar Italiaan sche strijdkrachten gemeene zaak ge- rritakt met deze partisanen. Op die ma nier kwamen de benden in het bezit van wapenen, Naar het schijnt ook tanks. Dit zonderlinge gezelschap be zet in hoofdzaak de meest onherberg zame Balkangebergten, waarvan zij echter het transportwezen in niet ge ringe mate kunnen storen. Van het N. naar het Z. bivakkeeren zij in de ber gen rond om Laibach, in het Kapella- gebergte, in het Banatergebergte. in de bergen van Bosnië en Herzegowina, in de zwarte bergen van Montenegro en noord-Albanië. Van deze „uitgangsba ses" uit hebben zij aanvankelijk de Dalmatijnsche kust van Fiume tot de Golf van Dagusa overstroomd. Ver volgens begonnen zij een geconcentreer- den aanval op het schiereiland Istrië en de provincie Venetië, om daar een eigen regeering te vestigen. De Duit sche tactiek is er steeds op gericht ge weest, deze partisanen zooveel moge lijk in hun bergen te houden en hen, wanneer ze al te ver opdrongen, daar in terug te jagen. Zoo werden de ben den eerst uit Triëst en vervolgens uit Fiume verdreven, terwijl het er naar BESLUITEN VAN HET JAPANSCHE KABINET. Het Japansche ministerie van voor lichting deelt mede, dat de kabinets raad heeft besloten tot het instellen van een ministerie van wapening, tot het opheffen van het bureau voor het ontwerpen van plannen en het minis terie van handel en tot het bijeenroe- en ivan een driedaagsche buitengewo ne rijksdagzitting, beginnende op 25 October. De regeering van Mandsjoekwo en die van Roemenië' en Bulgarije heb ben de nieuwe fascistisch-republikein- sche regeering van Italië erkend. uitziet, dat zij hun positie in de aan grenzende, vroeger Joegoslavische, ha venstad Soesjak ook wel niet lang zul len handhaven. Kroatische troepen heb ben Spalato bezet en schijnen nu op te rukken naar het N.-O., naar S'inj. De strategisch belangrijke posities, welke de benden plotseling ln handen hebben gekregen, zijn daarmee voor hen ver loren gegaan. Van bevoegde Duitsche zijde geeft men voorts te verstaan, <}at het geen al te groote moeilijkheden met zich mede kan brengen, ook de spoorlijnen en we gen, die de partisanen nog in handen hebben, weer te veroveren. Het bendewezen zal echter wel een probleem zfjn, dat gedurende den oorlog nauwelijks geheel kan worden opgelost. Op de felste wijze laakt men intusschen het gedrag van de Italia nen, die zelf zware offers hebben gebracht in den strijd tegen de Bal kanbenden en die deze thans van de modernste wapenen voorzien, tenein de hen in de gelegenheid te stellen, den vroegeren bondgenoot in den rug aan te vallen. 's-GRAVENHAGE, 28 Sept: Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Commissaris-generaal voor be stuur en justitie heeft benoemd: Ir. H. A. Maas te Amsterdam tot burgemeester van Helmond; J. Timmermans te 's-Hertogenbosch tot burgemeestér van Diessen; H. R. Bruininga tot burgemeester van Odoorn met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Roden; P. ten Hoorn te Amsterdam tot bur gemeester van Sleen; A. R. Dijkstra te Emmen tot burge meester van Eelde; E. A. van Daalen is Ermelo tot bur gemeester van Den Ham; den burgemeester Ph. A. J. Schipper van Ouddorp tevens tot burgemeester van Goedereede en Stellendam; P. C. Callenfels te 's-Hertogenbosch tot burgemeester van Vlissingen; J. C. Koert te Wolphaartsdijk tot bur gemeester van Wolphaartsdijk. Maandagavond te half 10 vond op het Hazenpad te Zaandijk een moordaan slag plaats op den Zaandijker W. Korf, die in de deur van zijn woning stond. Een voorbijganger vroeg hem iets, waarbij hij terzelfder tijd op K. schoot. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar het Gem. Ziekenhuis te Zaandam overgebracht, waar men constateerde, dat de kogel precies langs het hart gegaan was. Omtrent de beweegrede nen van den moordaanslag tast men nog volkomen in het duister. WERP GEEN SCHERPE VOORWERPEN TUSSCHEN DE AARDAPPEL SCHILLEN. 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. Wat doet u met uw oude scheermesjes? Die vraag is nog nooit afdoende be antwoord. maar één ding is zeker: die oude mesjes mogen in geen geval ge worpen worden in den emmer, waarin moeder-de-vrouw het huisafval be waart, t.w.: aardappelschillen, etens resten, enz., want dit afval is bestemd om er ons vee mee te voederen. Eén mesje kan de dood van een melkkoe ten gevolge hebben, als het met de aardappelschillen in de maag van de koe terecht komt. Ook een naald of elk ander scherp voorwerp kan ernstige schade toebrengen aan het vee. In plaats van de melkproductie te verhoo- gen, door middel van de aardappelschil len, die zoo prachtig melkdrijvend wer ken, zou men, door onachtzaamheid, niet alleen een stuk vee smartelijk doen lijden, maar tevens de melkproductie benadeelen. Wat u dus ook met uw oude scheermesjes doet, gooi ze nooit 'usschen de aardappelschillen. „Scherp" te geen veevoeder. „Scherp" vermoordt ons vee. BEGRAFENIS VAN DEN TOONEELSCHRIJVER ALBERT VAN WAASDIJK. Op de Algemeene Begraafplaats Crooswijk te Rotterdam is Maandag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den Rotterdamschen tooneel- schrijver en -criticus Albert van Waasdijk. Een groote schare belang stellenden verzamelde zich aan de groeve. Daar sprak de heer Wanting namens de directie en de hoofdredactie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Veer tig jaren lang heeft de overledene schet sen en feuilletons voor die krant ge schreven en spreker noemde dit werk wellicht het beste, dat van Waasdijk heeft geleverd. STAATSLOTEBIJ. 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. Hoofd prijzen Staatsloterij: 1000.6156 8505 10303 14042 400.—: 1201 4093 14374 17607 17888 f 100.— 9906 12526 14586 16779 17147 20015 21720 INSPECTEUR VAN DEN LANDSTAND ONTSLAGEN. De heer P. Kout Jr., te Warder, dezer dagen door den economischen rechter ta Alkmaar veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens assistentie bij een clandestiene slachting, is op staan- den voet uit zijn betrekking van In specteur bij den Nederlandschen Land stand in Noord-Holland ontsiagen. (L.S.P.D.).. DE MOORDAANSLAG OP EEN CHINEES. De aanslag op een Chinees, een week geleden in een perceel in de Koestraat te Amsterdam gepleegd, blijkt diefstal als drijfveer te hebben gehad. De ver moedelijke daders zijn drie mannen, van ongeveer 20 jaar, alle drie met blond, achterover gekamd haar en pl.m. 1.65 m. lang. Zij hebben, na den aanslag, het huis verlaten met mede neming van een pak, dat 4 dozijn da meskousen, 2 halve dozijnen sportkou sen, 1 dozijn half zijden onderjurken en 2 stukken zijden stof inhield. Zij, die inlichtingen omtrent bedoelde drie mannen of de vermiste textiélgoederen (indien die goederen in strijd met de distributie-voorschriften zijn verhan deld, wordt straffeloosheid verzekerd), kunnen verstrekken, worden verzocht, zich te wenden tot den chef der re cherche. bureau Warmoesstraat 48, tel. 41522. MOEDER LIET KINDEREN ONVERZORGD ACHTER. De rechtbank te Rotterdam heeft gis ter de 39-jarige D. W. Z.-D. uit Gouda veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden. De vrouw was in Januari van dit jaar eenige dagen in Den Helder wezen passagieren en had in dien tijd haar vier kinderen van 8 tot 11 jaar thuis onverzorgd achterge laten. Buren en de grootmoeder had den er aan te pas moeten komen, an ders had het viertal al die dagen het allernoodzakelijkste moeten ontberen. De Officier van Justitie had ter te rechtzitting acht maanden geëischt. 30 September. Maan op 8.20, onder 20.12. „1000 ton aardappelschillen beteekent een week voedsel voor 5000 koeien." 2000 PAAR RUBBERLAARZEN GESTOLEN. Voor een pakhuis in de Gilles van Ledenberchstraat te Amsterdam kwa men gisteren twee vrachtwagens voor rijden. De deur werd opengemaakt en een groote partij rubberlaarzen 1973 paar welke daar was opgeslagen, werd naar buiten gedragen en op de wagens geladen, welke vervolgens nadat de pakhuisdeur weer netjes ge sloten was wegreden. Eerst later kwam aan het licht, dat de vervoerders dieven waren, die op deze brutale wijze voor ongeveer 20.000 hadden buit ge maakt. Vermoedelijk hebben zij bij hun arbeid een valschen sleutel ge bruikt. De recherche zoekt thans naar dieven en buit. INBREKERS MOESTEN OP HUN SOKKEN VLUCHTIG. Drie paar gebruikte schoenen voor drie nieuwe regenjassen. Weliswaar was het geen voordeelige ruil voor den winkelier in heerenmode-artike len aan het einde van de Kinkerstraat te Amsterdam, maar als nadeelig sal do van een inbraak, welke bij hem in den afgeloopen nacht werd gepleegd, viel het nogal mee. Blijkbaar hadden de nachtelijke bezoekers, om onopge merkt te kunnen opereeren, hun schoe nen uitgetrokken. Zij schijnen echter plotseling onraad te hebben vermoed en overhaast de vlucht te hebben ge nomen. In een nabijgelegen portiek vond men althans later den buit in eenige zakken gepakt bestaande uit een flinke partij goederen, ter waarde van f 10.000 k f 15.000. welken de in brekers waarschijnlijk later dachten op te halen, doch waartoe hun de ge legenheid heeft ontbroken. Slechts drie regenjassen ontbraken op het appèl, hetgeen den dieven in dit jaargetijde nauwelijks euvel te duiden is. EEN TRAGISCHE VERJAARDAG. Het tweejarig kind van de familie C. B. te Rijen, dat door een zusje op den arm werd gedragen, toen het naar bo ven «ging, doordat deze laatste op de trap het evenwicht verloor in een pan kokende melk gevallen, welke voor deze trap stond. Op weg naar het ziekenhuis is de kleine, die dien dag juist verjaarde, overleden. Rijksminister Speer mei deivFranschen minister voor de productie, Bichelonne, die op uitnoodiging van den Rijksminister voor bewapening en oorlogs- productie eenige dagen in Duitschland vertoefde, tijdens den rondgang door een Duitsch bewapeningsbedrijf Atlantlc/Kobierowski/Pax m UIT HET POLITIERAPPORT. Gevaarlijke hond. - Een bewoner van de De la Reystraat had dezer dagen de minder aangename ervaring, te worden gebeten door een hond, die toebehoor de aan een bewoner van de Breestraat. Het bleek, dat over dit dier reeds eer der klachten waren binnengekomen, welke tot gevolg hadden, dat het dier de eerste drie maanden niet zonder muilkorf op denopenbaren weg mocht verschijnen. De eigenaar had zich blijk baar aan dit verbod de laatste dagen niet al te zeer gestoord, reden waarom tegen hem proces-verbaal zal worden opgemaakt. De kans is niet uitgesloten, dat de hond zal moeten worden afge maakt. ..Diefstallen. - De reeks diefstallen, voorkomende in het politie-rapport, werd voortgezet met de aangifte van een Anjellerstraatbewoner, dat van zijn land aan den Rijksweg een partij roode kooien was gestolen, naar zijn schatting ongeveer een hoeveelheid, als op een handwagen kan worden ver voerd. Vervolgens was er een bewoner van den Middenweg, die aangifte deed van een inbraak in een perceel aan den Kanaalweg, waarbij eenige timmerge reedschappen werden ontvreemd. Een bewoner van de Nieuwstraat vermiste uit een schuur achter een ander perceel aan de Nieuwstraat een 2-cylinder motorfiets, merk Harley Davidson. Een dame van de Bassingracht deed aan gifte, dat zij dezer dagen op een avond, na een bezoek aan een café in de'Ko ningstraat, tot de ontdekking kwam, dat harr portefeuille was verdwenen, inhoudende eenige foto's en twee stamkaarten. Een bewoner van de Jan ln 't Veltstraat deed aanlgfte, dat on bekenden uit den tuin van een hem toebehoorend perceel aan de Oranje straat een partij tabaksplanten hadden ontvreemd, terwijl hij tevens aangifte deed van de vernieling van eenige ruiten van hetzelfde perceel. De verduistering. - Nadat gedurende eenige dagen in het politierapport geen melding behoefde te worden gemaakt van verduisteringsovertredingen, moes ten er gisteren helaas wederom eenige, gelukkig ln totaal slechts drie, worden uitgereikt, en wel aan bewoners van de Ceramstraat, de Prof. Zeemanstraat en den Ruyghweg. Zondagmiddagconcert. - Zondagmid dag gaf onze plaatselijke muziekvereeni- ging „Harmonie" een openlucht-uitvoe ring op het Kerkplein te Hippolytushoef. Onder leiding van den plaatsvervangend dirigent den heer P. Bruul werden eeni ge nummers ten gehoore gebracht, die door het publiek dat in groote getale was opgekomen, met een hartelijk ap plaus werden beloond. Politie. - Verloren een armband. Ver mist een pink. Gevonden een paar been pijpen en eenige rijwielbanden herstel- benoodigdheden. Inlichtingen bij den gemeentebode. Filmvertooning, - Op Woensdag 6 October a.s. zal in de foyer van Cinema de Haan te H'hoef, te 2 uur nam,, een film worden vertoond genoemd „Elec- troblijspel." De bijeenkomst is georga niseerd door de Nederlandsche Vrou wen Electriciteitsverceniging. Onderwijs. - In verband met de in voering van het 8e leerjaar, waardoor bij den aanvang van den nieuwen cursus geenleerlingen de school verlieten en door de toelating van leerlingen tot de nieuwe cursus is het leerlingental op de O.L.-scholen zeer toegenomen en hooger dan ooit tevoren. Op de O.L.- school te H'hoef is de 300 zelfs over schreden, n.1. 303, te Westerland gaan 144, te Den Oever 156 en te Oosterland 84 leerlingen school. De Vroolijke Westfriezen. - Zondag avond hield Jan Buisman met zijn „Vroolijke Westfriezen" een uitvoering in de concertzaal „Wiron" te Den Oever. Vooral de heer Buisman met zijn boerenvoordracht oogstte veel suc ces. Mevr. Meyl en mëj. Zeeman zon gen aardige liedjes, terwijl de gooche laar prof. Cakie het publiek aange naam bezig hield. De muzikale ver zorging was in handen van den heer Rijn Zeeman. Het is jammer dat het clubje geen goeden conférencier bezit. Dit zou den uitvoeringen zeker ten goede komen. Herhaalt zich de historie? De beste turf zit onder ln het schip. - Door eigen motorische kracht voortbewogen, door klieft een handig scheepje Woensdag morgen de Wieringermeer-kanalen, met als bestemming de stad, waar de blijk baar rijke last moest worden afgeleverd. Hoewel hier niet, zooals de Bredasche historie verhaalt, soldaten werden ver voerd, trok de diep met ruige mest ge laden schuit, bijzonder de aandacht der Middenmeersche politie. Dientengevolge werd bevel tot stoppen gegeven, de politiemannen gingen aan boord en togen ten onderzoek. Niets dan mest zei de schipper. De werkelijkheid bleek echter geheel anders. Ook hier zat „de beste turf onder in het schip". Niet minder dan 100 zakken tarwe waren netjes geborgen in de schuit, gecamou fleerd door de mest. De kostbare lading, welke bestemd was voor de residentie, werd op last der politie gelost en ont trokken aan den greep der zwarte han delaren. In dit verband zijn in voorloo- pige verzekerde bewaring gesteld de landbouwer U. te Wieringermeer, een zekere P., vervoerder der lading, als mede een handelaar uit Den Haag. Een kanjer. - De heer J. v. d. M. had het genoegen aan de hengel een paling te bemachtigen ter lengte van 62 c.M. Het gewicht was meer dan 1 kg, Een uitkomst in vleeschloQze dagen!

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1