DAGBLAD VOOR Gunstige omstandigheden voor verdediging. Talrijke vijandelijke aanvallen aan het Oostfront afgeslagen. De verjaardag van het Driemogendheden-pact. Sovjettroepen verloren honderden pantserwagens en vljegtuigen. Regenval aan Z.-ltal. front. Premies van de ziektewet verhoogd van 1.7 tot 3 procent. Nog geen verslapping der bolsjewistische aanvallen. Nieuwe distributiegoederen. Wijzigingen en aanvullingen van de ziektewet. Distributienieuws. Weer drie brandstoffen- bonnen aangewezen. Verduister v. 19.307.30 u. STADSNIEUWS. 25 Jaar drukker. Concert Helder's Fanfare-corps. Prachtig resultaat! Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe èditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 9345 (2 lijnen). Postrekening 149041. DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 228, 2 pagina's. ichijut Deze Courant verschijnt dageHJfc. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHBtER, 29 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Op het Koebanbruggehoofd hadden krachtige verkenningsaanvallen der bolsjewisten geen resultaat. In het gevechtsgebied van Saporosje leverden onze troepen ook gisteren zware, maar succesrijke afweergeveeh ten. Tijdelijk verloren terrein werd door tegenaanvallen heroverd. Nieuwe pogingen van den vijand om op eenlge plaatsen langs den mldden-Dnjepr aan den westelijken oever terrein te winnen, mislukten. In den centralen frontsector bleven de bolsjewisten in weerwil van het slech ter wordende weer, aanvallen. Door den taaien tegenstand van onze troepen en energieke tegenaanvallen werden de vij andelijke aanvallen tot staan gebracht. Enkele plaatsen, waar de vijand was binnengedrongen, werden afgegrendeld. In de periode van 26 tot 28 September zijn aan het Oostelijk front 209 sovjet- pantserwagens en 155 vliegtuigen ver nietigd. Van 6 sovjet-bommenwerpers, die de Roemeensche haven Constanza trachtten aan te vallen, werden er vier neerge schoten door Duitsch luchtdoelgeschut. In Italië. Aanhoudende regenval verhinderde groote gevechtshandelingen aan het zuld-Italiaansche front. De eigen be wegingen hadden in weerwil van groote moeilijkheden met de regens het voorgenomen verloop. In den afgeloopen nacht verschenen enkele vijandelijke vliegtuigen boven west-Duitsch gebied. Door eenige bom men werd slechts onbelangrijke schade aan gebouwen aangericht. Het aantal vliegtuigen, neergeschoten bij de vijan delijke luchtaanvallen op 27 September en in den nacht van- 27 op 28 September, is gestegen tot 65. Naar aanleiding van den verjaardag der sluiting van het driemogendheden- pact heeft de rijksminister van buiten- landsche zaken Von Ribbentrop via de radio het woord gevoerd tot de betrok ken volken. Deze hadden slechts het oogmerk tot beveiliging hunner levensbehoeften in de hun toekomende ruimte tegen over de volken, die het grootste deel vaa-onze aarde beheerschen en dienst baar maakten aan hun weelderig'wel zijn. Alle stappen en pogingen tot vreedza me oplossingen waren vergeefsch. Egoïsme, afgunst en de naakte drang naar beheersching van vreemde landen en volken, dus het puurste imperialis me en wel in den slechtsten .zin zijn hierbij de drijfveeren geweest. Zoo kwam het tot de groote worste ling van thans, die voor de toekomst der in het pact van drie verbonden staten voor generaties beslissend zal zijn. De bedoeling van Engeland, Ameri ka en Rusland is ons werelddeel te be heerschen en zijn bewoners tot slaver nij te brengen. De Europeesche arbei ders moeten door vernietiging hunner werkplaatsen werkloos gemaakt en daarmede loonslaven worden van de Anglo-Amerikaansch-kapitalistische of bolsjewistische belangen. Ons goede oude werelddeel moet met 't brutaalste geweld ingelijfd worden bij de unie der sovjet republieken. De Duitsche weermacht heeft daartegenover een muur van staal en „ijzer gezet en zal de wapens niet eerder uit de hand leggen voor het bolsjewistische gevaar voor Europa de finitief uit den weg geruimd is. Wat Europa van de Engelschen en Amerikanen te verwachten zou hebben, daarvoor kan Italië als voorbeeld wor den aangehaald. Als een van zijn eerste handelingen verklaarde Mussolini, dat het driemo- gendhedenpact evenals voorheen ook voor Italië van kracht blijft en dat het fascistische republikeinsche Italië weer schouder aan schouder met de andere bondgenooten in den strijd tegen de ge meenschappelijke vijanden zal .staan. Ik ben van meening, aldus Von Ribben trop, dat het feit, dat juist vandaag op den verjaardag van ons pact de Duce naar Italië is teruggekeerd en de eer ste vergadering van de fascistische re publikeinsche regeering van Italië houdt, een gunstig omen voor de toe komst zal 'zijn. Hij sprak vervolgens zijn beste wen- schen uit voor de toekomst. De overrompeling op Spitsbergen Nadat de grenadiers ,Barentszbur? met zijn militaire installaties vernlelr hebben, worden verdere steunpunt*, van den vijand aan Kaap Linné aan gedaan PK Rehor/H H/St/P m Rede van Sjigemltsoe. De Japansche minister van Bulten- landsche Zaken, Sjigemitsoe, heeft, in uitwisseling met de rede van zijn Duitschen ambtsgenoot, von Ribbentrop, een radiorede tot Duitschland gericht. Japan is vastbesloten, den gemeen- schappelijken strijd tot het zegevieren de einde voort te zetten. Sjigemitsoe zeide tenslotte, dat hij er met genoeg den nadruk op kon leggen hoe onvoorwaardelijk noodzakelijk het voor alle Oost-Aziatische volken is, dat aeze oorlog gewonnen en daardoor hun levensrecht verzekerd wordt. Gelukwenschen. De minister heeft een telegram van gelukwensch ontvangen van den rijks minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop. 't Telegram herinnert aan de schitterende overwinningen, die de spilmogendhe- den tegen de gemeenschappelijke vij anden hebben fcehaald, en verklaart, dat deze oorloglresultaten niet. slechts vertrouwen in de schitterende eind overwinning in dezen oorlog geven, waarin het nationale lot der spilmo- gendheden op het spel staat, maar ook den spilnaties een toekomst in geluk en vrijheid waarborgt. Telegrammen van den Führer. Ter gelegenheid van den derden ver jaardag van het driemogendhedenver- drag heeft een telegramwisseling plaats gevonden tusschen den Führer en de staatshoofden der verbonden landen, alsmede tusschen de ministers van bui tenlandsche zaken, waarin de strijdwil der door het pact vereenigde staten tot uiting komt. HET BEZOEK VAN DEN AARTSBISSCHOP VAN YORK AAN MOSKOU. De aartsbisschop van York heeft zijn bezoek aan Moskou geëindigd. Ten be sluite heeft hij den zegen gekregen van den Sovjet-Russischen patriarch Ser gius. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de aartsbisschop tijdens zijn bezoek zeer hartelijke betrekkin gen aangeknoopt met de leiders der sov. jet-Russische kerk en maatregelen ge troffen voor het bezoek der sovjet-Rus. sische kerkdelegatie aan Engeland. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is ex-koning Peter van Zuid- Slavië met zijn gevolg te Caïro aange komen. m Werknemer betaalt 1 pet. en werkgever 2 pet. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Reeds gedurende geruimen tijd bestaat een be langrijk onderscheid tusschen de pre mie, die de ®aden van Arbeid ingevolge de ziektewet heffen en de bijdragen, die de bedrijfsvereenigingen voor dit doel van de werkgevers vorderen. Terwijl de premie voor de bij de Raden van Arbeid aangeslotenen in het algemeen 1.7 pet. bedraagt, berekenen de bedrijfsvereeni gingen premies van dooreengenomen 4 pet. Van deze premies mag maximaal 0.85 pet. ten laste van den werknemer worden gebracht. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Sociale Zaken zijn de premies der Raden van Arbeid, die uit financieel oogpunt niet langer verantwoord moch ten heeten, thans aan een herziening onderworpen. Daarbij is de premie tot 3 pet. verhoogd. Voor 22 bedrijven, die een meer dan normaal gevaar voor ziek te opleveren, zal, evenals voorheen, een hoogere premie in rekening worden ge bracht. De premies varieeren hier tus schen 31/, en 6 pet. Voor de werkver ruiming is de premie op 7 pet. vastge steld, met uitzondering van de hoofdar beiders, waarvoor 31/0 pet. in rekening worclt gebracht. Ten aanzien van perso nen, die werkzaamheden verrichten ten behoeve van voor de oorlogvoering di rect van belang zijnde installaties (vliegvelden, verdedigingswerken, enz.) is de premie op 6 pet. gesteld, voor 200- ver de werkzaamheden worden verricht ter plaatse waar de evèngenoemde ob jecten zich bevinden. Van de verhoogde premie wordt 2 pet. door den werkgever en 1 pet. door den werknemer gedragen. Momenteel beta len beiden 0.85 pet.. Ook bij de bedrijfs vereenigingen zal de grens van het pre mie-verhaal op den arbeider tot 1 pet. woiden verhoogd. Wat de uit ee.i en ander voor het be- diiixsleven vo jrtvloeiende Jasten be treft moge worden gewezen op het feit, dat de premies der Raden van Arbeid verhoudingsgewijs al bijzonder voordee- lig zijn geweest, terwijl zij, ook na de verhooging, nog aan den lagen kant blijven. Voorts dient niet uit het oog te worden verloren, dat de uitvoering van de ziektewet slechts voor een gering deel bij de Raden van Arbeid berust Van het totale loonbedrag, dat ingevol ge de ziektewet voor premieberekening in aanmerking komt, is namelijk onge veer zeven achtste bij de bedrijfsveree nigingen in administratie. Ten aanzien van de kosten, die de uitvoering der ziektewet in totaal voor het bedrijfsle ven met zich brengt, heeft de thans in gevoerde prenrtverhoog.ng dan ook slechts een beperkte beteekenis. de ambtsperiode van tijdelijk aangestelde ambtenaren. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft bepaald, dat de ambtsperiode van in actieven dienst zijnde ambtenaren, die op grond van een rechtsvoorschrift die van pu bliekrechtelijke lichamen inbegrepen voor den duur van een bepaalden tijd zijn benoemd en na afloop van de zen tijd voor de voortzetting van hun functie herbenoemd moeten 'worden, wordt verlengd tot 31 Maart 1944, voor zoover de bevoegde autoriteit hun geen ontslag verleent. Zij blijven strijders voor Europa. Talrijke kaliaansche eenheden in Zuid Frankrijk hebben zich, evenals in vele andere deelen van Italië, na hun ontwapening ter beschikking van de Duitsche weermacht gesteld. Zij willen onder Duitsche leiding den strijd r>m de vrijheid van Europa voortzetten. De namen der vrijwilligers, die zich met afschuw van het verraderlijke Badoglio-regime hebben aigekeeri en den Duce trouw tallen blijven, worden geregistreerd PK jesse/Sch/CNF/P m BERLIJN, 29 Sept. - De A.N.P.-cor- respoiident meldt: Bij de lezing van de weermachtsbe- richten der laatste dagen valt het op, dat deze ten aanzien van de situatie aan het Oostelijke front weder geheel an ders geformuleerd zijn dan, laten wij zeggen, voor den val van Smolensk. Terwijl voorheen gewezen werd op de frontcorrectie en de frontverkorting, legt het opperbevel der Duitsche weer macht thans meer den nadruk op de Duitsche tegenaanvallen, waaruit men zou kunnen afleiden, dat men van Duit sche zijde voornemens Is, den bolsje wisten verdere terreinwinst ernstig te betwisten. Naarmate de herfst voortschrijdt, worden de omstandigheden ook gunsti ger voor de verdediging, daar de bin nen niet te langen tijd te verwachten regenval ook de intensiteit der Sovjet- Russische aanvallen moet doen ver slappen. Ook het feit, dat de Sovjet- Russische legerleiding juist met het oog op de komende modderperiode steeds meer lichte bereden troepen in den strijd brengt, kan naar het oordeel van Duitsche militaire kringen den bolsjewisten van eenig nut zijn, zoolang hun zwaardere formaties niet door het Duitsche front zijn gebroken. De lichte troepen kunnen wel een doorbraak uit buiten, doch deze zelf moeilijk tot stand brengen. Derhalve gelooft men ln be voegde kringen alhier, dat de wisseling van het jaargetijde ook een verflau wen der bolsjewistische aanvallen ten-, gevolge moet hebben, zij het ook, dat men rekening houdt met de mogelijk heid, dat deze tusschenpefïode spoedig gevolgd zal worden door een winter offensief, waarvoor van Sovjet-Russi sche zijde alle voorbereidingen schijnen te zijn getroffen. Ook van Duitsche zijde verklaart men hierop volkomen voorbereid te zijn. Zoonoodig biedt de uitgestrektheid van het door de Duit- schers bezette gebied der Sovjet-Unie de mogelijkheid, zich op een nog dichter bij de grens gelegen linie terug te trekken. Intusschen is van een verslappen der bolsjewistische aanvallen nog weinig te bespeuren en van bolsjewistische 's-Gravenhage, 29 Sept. Bij be schikking van den Secretaris-generaal van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn de volgende goederen, welke vallen onder het opgerichte Rijks bureau voor glas, kemariek- en houtpro ducten, aangewezen als distributiegoe deren in den zin van art. 4 der distri- butiewet: Huishoudelijke gebruiksvoorwerpen; kramprijen; muziekinstrumenten; kan toor-, school-, teeken- en schrijfbehoef ten, uitgezonderd die, welke geheel of voor het grootste deel uit papier ver vaardigd zijn, alsmede met uitzondering van inkt, kantoormachines en -Instru menten, copieerapparaten, enveloppen- sluitmachines, numeroteurs en stem pels; religieuze artikelen, uitgezonderd die, welke geheel of voor het grootste deel uit textiel of papier bestaan; speelgoederen en sport- en spelartike- leq, uitgezonderd die, welke geheel of voor het grootste deel uit textiel of pa pier bestaan; opticiënsartikelenphoto- grafische artikelen; uurwerken; gasmas kers; smeltkroezen van grafiet; etala gepoppen en wasfiguren; rendiermos; sponsen, penseelen, kwasten, borstel werk. zijde stelt men blijkbaar alles ln het werk om op den Westelijken oever van den Dnjepr den opmarsch voort te zetten. Deze pogingen stuiten echter op hardnekkigen tegenstand, zoodat de kleine groepen bolsjewisten, die zich op den Westelijken oever hebben gevormd, in een weinig benijdenswaardige positie schijnen te verkeeren. De Dnjepr, die op het oogenblik als het ware de rug- gegraat is van het grootste gedeelte van het tegenwoordige front, begunstigt de verdediging uiteraard ten zeerste. An ders is de situatie evenwel in het ge bied van Smolensk, waar geen natuur lijke hindernissen den opmarsch der bolsjewisten kunnen stuiten, zoodat de Duitsche verdediging hier ongetwijfeld voor een moeilijke taak staat, temeer daar hier een zwaartepunt der Sovjet- Russische aanvallen ligt. EéN PAARDJE VOOR EEN KOETS MET EEN PAARTJE. 's-GRAVENHAGEk 29 Sept. - Met ingang van 1 October is bepaald, dat trouwpartijen slechts zullen mogen worden uitgevoerd met rij tuigen bespannen met één paard, terwijl het aantal volgrijtuigen tot twee moeten worden beperkt. rijksbureau voor glas, keramiek- en houtproducten ingesteld. Met ingang van 29 September is in gesteld het Rijksbureau voor glas, ke ramiek- en houtproducten, dat de werk zaamheden overneemt van de sectie ke ramische industrie van het Rijksbureau voor verwerkende industrieën, uitge breid met het beheer van de tot nu toe onder het Rijksburau voor hout te Am sterdam ressorteerende houtproducten en van een aantal andere artikelen. Het is gevestigd te 's-Gravenhage, Ju- liana van Stolberglaan 29. burgercIeïnterneerden. •s-GRAVENHAGE, 29 Sept. Ter vermijding van verwarring en van ad ministratieve moeilijkheden en tevens om aan belanghebbenden inlichtingen te kunnen verschaffen omtrent de mo gelijkheden van correspondentie met burger-geïnterneerden in Japan en in de door Japan bezette gebieden (Ned. In- dië en elders) verzoekt het informatie bureau van het Ned. Roode Kruis al len, die rechtstreeks eenig bericht van omtrent deze geïnterneerden mochten 1. jnnlino of ui ulul1cui ucg ij hebben ontvangen, hiervan mededeelmg te doen aan de afdeeling van genoemd bureau, Dr. Kuyperstraat 9 te 's-Gra- venhage. Gevraagd wordt opgave van naam, kamp en eventueel interneeringsnum- mer, alsmede van het adres van de naaste familiebetrekkingen in Neder land. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Blij kens een in het Verordeningenblad op genomen besluit van de Secr.-Gen. der Dep. van Sociale Zaken en van Finan ciën tot wijziging en aanvulling van de ziektewet wordt aan artikel 6, eerste lid, toegevoegd: „Het loon van arbeiders, die voor den werkgever ook werkzaamheden of dien sten verrichten anders d?n ten behoeve van diens onderneming, wordt,' voor zoover het is verdiend op dagen, waar op de arbeider tevens in de onderne ming van zijn werkgever heeft gewerkt, voor de toepassing van deze wet geacht geheel in de onderneming te zijn ver diend". Voorts is in art. 29 een bepaling inge voegd, volgens welke de verzekering van dengene, die, hier te lande zijn woonplaats hebbende, als opvarende op een binnenvaartuig werkzaam is in dienst van een in Nederland gevestigde onderneming, niet door verblijf buitens lands eindigt, tenzij hij krachtens de wet van het land waar hij verblijft, tegen geldelijke gevolgen van ziekte is ver zekerd. Art. 37, zevende lid, is gewijzigd in dien zin, dat aan een verzekerde, die in het jaar, voorafgaande aan haar beval ling, op ten minste 156 werkdagen ver plicht verzekerd is geweest, bij haar bevalling een kraamgeld van 55 gulden wordt verstrekt. In gevallen, waarin daarop krachtens de ziektewet geen aanspraak bestaat is o.m. bepaald, dat een vrouwelijke ar beider in den zin der ziektewet, die niet verplicht verzekerd is ingevolge die wet, bij haar bevalling tegenover haar werkgever aanspraak heeft op een kraamgeld van f 55, indien zij in het jaar, voorafgaande aan haar bevalling op ten minste 156 werkdagen niet ver plicht verzekerd is geweest ingevolge de ziektewet. Verder wordt in het acht ste lid van genoemd artikel bepaald, dat aan de echtgenoote van een verze kerde, die in het jaar, voorafgaande aan de bevalling zijner echtgenoote, op ten minste 156 dagen verplicht verze kerd is geweest, bij haar bevalling een kraamgeld van f 55 wordt verstrekt, tenzij zij daarop aanspraak heeft krach tens het bepaalde in het 7e lid van dit aritkel of het 8e lid van art. 55. Toegevoegd wordt een nieuw 9e lid, luidende o.m.: Aan de dochters, stief- en pleegdoch ters van een verzekerde, die gedurende de laatste 3 maanden vóór haar beval- 'ng met den (de) verzekerde in gezins verband hebben geleefd, wordt bij haar bevalling een kraamgeld van f 55 ver strekt, indien de verzekerde in het jaar, voorafgaande aan de bvallingj op ten minste 156 werkdagen verplicht verze kerd is geweest. Aan artikel 56 wordt een nieuw lid toegevoegd, luidende als volgt: ..De gehuwde vrouw kan ten aanzien van het in deze wet gerer 'de kraam- ■s'd alle handelingen, het geven van kwijting en het verschijnen in rechte daaronder begrepen, zonder bijstand van haren man verrichten". bestellingen op de vorige bonnen hebben voorrang. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. De Se cretaris-generaal van fcet Dept. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat van 1 October 1943 tot en met 29 Februari 1944 elk der bonnen „20 BV", „21 B.V." en „22 B.V." van de voor het stookseizoen 1943/44 uitgereikte brandstoffenkaart „T 116" recht geeft op het koopen van één een- hfid vaste brandstoffen met uitzonde ring van fabrieksturf. Ten aanzien van handelaren, die nog geen bestellingen op reeds eerder voor het stookseizoen 1943/44 geldig verklaar de brandstoffenbonnen hebben uit ie voeren, geldt het voorschrift, dat deze bestellingen met voorrang moeten wor den uitgevoerd. Met betrekking tot de brandstoffen-i voorziening van kamerbewoners, die in tegenstelling tot de overige huisbrand- verbruikers niet in de gelegenheid kon den worden gesteld een gedeelte van hun winterrantsoen reeds in de zomer maanden op te doen, is den handel me degedeeld, dat op de aan deze categorie van verbruikers in de maand October uit te reiken rantsoenbonnen voor dé eerste periode, eveneens met voorrang moet worden geleverd. Kleinere en grootere huis brandverbruikers. Van 1 October 1943 tot en met 30 April 1944 «eeft elk van de met „brandstoffen één eenheid periode 5" „brandstoffen één eenheid periode 6", „brandstoffen één eenheid periode 7" en „brandstoffen één eenheid periode 8 gemerkte bonnen eveneens recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen met uitzondering van fabrieks turf. Deze periodebonnen zijn uitge reikt ten behoeve van kleinere huis brandverbruikers in de groepen B, C D en E-rood, alsmede aan verbruikers, welke een rantsoen hebben ontvangen voor de verwarming van een zich in hun woning bevindende ruimte voor bijzondere doeleinden. De grootere huisbrandverbruikers in de groepen B, C, D en E-rood dat zijn zij, die van de brandstoffencommis- sie, waaronder zij ressorteeren, 'n iden titeitskaart hebben ontvangen wor den binnenkort door den plaatselijken distributiedienst opgeroepen, teneinde op een door dezen dienst nog nader be kend te makep dag de toewijzingen voor de vijfde, zesde, zevende en achtste periode in ontvangst te nemen. Ook de hier bedoelde toewijzingen geven geen recht op het betrekken van fabrieks turf. MOORD AAN HET LICHT GEKOMEN. Zondagochtend werd in den Blauw burgwal te Amsterdam het reeds in staat van ontbinding verkeerend lijk drijvende gevonden van een man. Het lijk was omwoeld met zeildoek, dat met touw was vastgebonden; het hoofd bleek op verscheidene plaatsen ernstig ge kneusd te zijn, waarschijnlijk tengevol ge van hamerslagen. Het onderzoek, dat de recherche van het bureau Warmoesstraat met voortva rendheid begon, bracht uit de kleeding van het slachtoffer eenige loterijbriefjes te voorschijn, waardoor spoedig de identiteit kwam vast te staan: een 61- jarige koopman uit de 2e Anjelierstraat, die enkele weken geleden van zijn vrouw was weggegaan. Vervolgens werd nagegaan, met wie de man in den laat- sten tijd had omgegaan, waardoor de recherche op het spoor kwam van een 48-jarigen huisschilder, wonende op den Blauwburgwal. Toen deze tegen wien ernstige verdenking werd gekoesterd eens aan den tand werd gevoeld, viel hij spoedig door de mand en bekende, den moord op 12 September j.1. te hebben gepleegd. De koopman was dien dag bij den schilder op bezoek. Na het drinken van enkele borrels was er ruzie ontstaan, die tenslotte zoo hoog was geloopen, dat de schilder een hamer greep, waarmee hij den ander ettelijke slagen op het hoofd gaf. waardoor spoedig de dood intrad. Het lijk had de schilder vervol gens in een hok onder de trap van de eerste verdieping verstopt, doch toen Zaterdag de buren over stank klaagden, had de moordenaar Zondagochtend in de vroegte het lijk naar buiten gebracht en in het water geworpen, waar het en kele uren later werd gevonden. Een be drag van f 400 a f 500 dat de koopman bij zich had, had de moordenaar zich toegeëigend en intusschen opgemaakt. Zoo is, dank zij nauwgezet en voortva rend recherchewerk, dit afschuwelijke misdrijf reeds binnen twee dagen na de ontdekking tot volledige klaarheid ge bracht. twee visschers verdronken? Sedert Maandagavond heerscht te Hui zen groote ongerustheid omtrent bet lot van de visschers D. Hogendirk en zijn 28-jarigen zoon Jacob, die 's morgens met de HZ 14 waren uitgevaren doch s avonds niet op den gebruikelijken tijd terugkeerden. Gisteravond is het scheep je onbemand aangetroffen op de z.g. Naardensche Hop tusschen Naarcen en Muiderberg, ongeveer 200 m. uit de kust. Van de opvarenden was niets te be kennen, zoodat de vrees groot is, dat vader en zoon zijn verdronken. Dr. J. D. BIERENS DE HAAN. t. In den ouderdom van 77 jaar overleed dr. J. D Bierens de Haan, wonend te Aerdenhout, letterkundige en oud-pre dikant der Nederlandsch Hervormde kerk. In 1891 werd dr. Bierens de Haan predikant te Ootmarsum en diende voorts Hoogland en Roozendaal (Gld.). In 1906 nam hij ontslag teneinde zich aan de wijsbegeerte te wijden. Vele ge schriften van hem zagen het licht. In vele wijsgecrige organisaties nam hij een vooraanstaande plaats ln. chocoladefabriek uitgebrand In den nacht van Maandag op Dins dag te ruim 4 uur is een felle brand uitgebroken in de cacao- chocoladefa briek van de firma B. G. Tammes in de Peperstraat te Groningen. Het vuur was ontstaan in de cacaostokerij, welke ge vestigd was op de eerste etage aan de voorzijde van het groote uit vier ver diepingen bestaande gebouw. In de on middellijke nabijheid lag een groote hoeveelheid emballage en ander licht brandbaar materiaal. Toen de brand weer met groot materiaal arriveerde, onrl \et -hee'c gebouw aan de voor zijde in lichter laaie. Het gelukte de brandweer binnen pen .uur tijd den brand tot het gebouw zelf te beperken, dat dan ook zoo goed als geheel is uit gebrand. De aangrenzende nieuwe fa- brielf kon geheel behouden blijven. De schade wordt door verzekering gedekt. Bij beschikking van den Secr.-gen. van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn paarlen, saffieren, ro bijnen en smaragden aangewezen als distributiegoedqren in den zin van art. 4 der distrlbutiewet opeischb aarheid geldvorderingen joodsche personen. Het verordeningenblad van 28 Sep tember publiceert een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederl gebied t. a. v. de aanzegging van de opeischbaarheid van niet door hypo theek gedekte geldvorderingen van joodsche natuurlijke of rechtspersonen of vereenigingen van personen. Hierin wordt vastgesteld, dat de bepalingen der verordening no. 37/1943 betreffende ,de aanzegging van de opeischbaarheid van door hypotheek gedekte geldvorde ringen van joodsche natuurlijke of rechtspersonen of vereenigingen van personen yan overeenkomstige toepas sing' zijn op niet door hypotheek ge dekte geldvorderingen van elke soort. bespoediging van het in- en uitladen. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft aan de ver ordening ter bespoediging van het in- en uitladen.bij het spoorweg- en bin- nenscheepverkeer de volgende bepaling toegevoegd: Indien ten aanzien van den belasting- of douanedienst voorschriften in acht genomen moeten worden, rust op den vervoerder de plicht dezelve na te ko men dan wel zorg te dragen, dat deze worden nagekomen. „1000 ton aardappelschillen beteekent een week voedsel voor 5000 koeien." de drievoudige moord te schiedam. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gister in hooger beroep arrest ge wezen in de zaak van den drievoudi- gen moord te Schiedam, waarvoor vier verdachten terecht hebben gestaan. De 32-jarige Joh. Bremond en de 56-jarige J. M. Woltering werden wegens moord en medeplichtigheid aan moord tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld, de 40-jarige P. Hartland tot 20 jaar ge vangenisstraf wegens medeplichtigheid, waarbij het Hof de hardhoorendheid van verdachte als verzachtende omstan digheid deed gelden en de 26-jarige Magdalena Ligthart tot negen jaar ge vangenisstraf. De Rotterdamsche rechtbank had Bre mond en Woltering tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, Hartland tot 20 jaar en Magdalena Ligthart tot zes jaar gevangenisstraf. Verdachten hebben op een avond m Augustus 1942 drie joodsche vrouwen onder het voorwendsel haar naar een schuilplaats te brengen, van het leven beroofd door ze in de Maas te werpen, nadat zij zich eerst van het geld der vrouwen meester hadden gemaakt. BRUTALE INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Dinsdagmiddag ontdekten buren, daf twee mannen met een koevoet de deur van een benedenhuis aan de Postjes kade te Amsterdam hadden opengebro ken. De mannen gingen vervolgens naar binnen en begonnen daar allerlei goederen bijeen te zamelen. Op de vraag van de buren, wat er aan de hand was, antwoordden zij, dat zij van de recherche waren, waarbij een hunner zich legitimeerde met een penning, welke echter bij nadere be schouwing een medaille bleek te zijn. Daarop begonnen de inbrekers nattig heid te voelen en zetten het op een loo- pen. Een hunner kon worden achter haald en aan de politie overgegeven; de andere wist te ontkomen. Wijl de politie echter zijn signalement heeft, heeft men goede hoop ook hem te ach terhalen. 1 Oct. Zon op 7.39, onder 18.20 nnr. Maan op 9.30, onder 20.35 uur. Op Vrijdat 1 October a.s. zal de heer A. Vries den dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden als drukker in dienst trad bij de N.V. Drukkerij Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. te Den Helder. Op Zaterdag 2 October geeft Hel ders Fanfarecorps een concert in het Stationspark van 5 tot 6 uur, onder lei ding van den heer Th. C. Lugtenburg. De volgende nummers zullen worden uitgevoerd: 1. Entrée de Concours (marsch) 'C. J. N. Cori. 2. Milanesse (Ouverture) Jos. Bauman. 3. De Pelikaan (Marsch) Adr. J. Maas. 4. Ouverture Fantastique A. Govaert. 5. Animato (Marsch) C. J. N. Cori. 6. Gold und Silber (Wals) Franz Léhar. 7. Koning Voetbal (Marsch) Willy Schootemeyer. Onder hartelijke dankbetuiging aan de milde gevers en geefsters deelt (je Vereeniging tot Werkverschaffing aan Hulpbehoevende Blinden, Plantage Mid denlaan 64, te Amsterdam, mede, dat de voor haar instelling gehouden collecte in de gemeente Den Helder de mooie som van 760.62% heeft opgebracht. De collecte stond onder leiding van de heeren P. J. Ternee en H. Kraak. GESLAAGD. Op 15 Sept. slaagden voor het te Am sterdam gehouden examen van de Nat. Fed. voor de Vakopleiding in de schoen makerij en dén schoenhandel, voor het diploma D de heeren J. Toes en J. Pr van Schie. UIT HET POLITIERAPPORT. Diefstallen. - Een bewoner van de Parkstraat te Julianadorp deed aangif te van de vermissing van zijn rijwiel. Een bewoner van den Rijksweg deed aangifte, dat van een zolder in zijn pakhuis een partij schapenwol was weg genomen. Een dame uit de Kuiperstraat vermis te dezer dagen uit haar woning een fo totoestel en bovendien een damestasch, inhoudende een persoonsbewijs, een Ausweis en een bedrag van ongeveer dertig gulden. Nog wat te goed. - De politie heeft een man aangehouden, over wien een arrestatiebevel was ingekomen, daar bh een maand gevangenisstraf tegoed had.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1