De inlevering van Radiotoestellen. DAGBLAD VOOR Duitsch oordeel over de Britsch- Portugeesche overeenkomst. Sovjetaanvallen in hevige gevechten afgeslagen. Britsche politiek van geweld tegenover kleine volken. De indruk in Portugal. Ook Zweden op genade of ongenade overgeleverd. Een laatste vermaan. De vrijstellingen. Verduister van 18.006.45. In iwee dagen 142 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Badoglio verklaart Duitschland' den oorlog. De Sovjet-Unie moet geheel Europa tot aan het Kanaal bezitten. De strijd in Italië. De nieuwe fascistische regeering. Vertegenwoordiging van moeder of voogden. Noorwegen een wegwijzer voor ons land? Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 14 OCTOBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 240, 2 pagina's. Dese Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ot. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Het standpunt van de Wilhelmscrasse ten aanzien van de gebeurtenissen op de Azoren kan als volgt worden sa mengevat: De door Churchill als een „over eenkomst" verkondigde maatregel is tot stand gekomen ojider den druk van eischen In den vorm van een ultimatum door de Britsche regee ring, gesteld aan de Portugeesche regeering. De Portugeesche regee ring heeft zich met het oog op de afpersingen en dreigementen blijk baar niet in staat geacht zich tegen dezen druk te verzetten. Wanneer Churchill zich beroept op een,verdrag uit het jaar 1373, dan is hier sprake van een doorzichtigen pro- pagandatruc, daar dit verdrag uitslui tend beschouwd moet worden als een koloniale overeenkomst van bescher ming, die in den loop der tijden reeds lang is achterhaald en ten doel had Engeland de mogelijkheid te geven zich te vergrijpen aan het Portugeesche ko loniale bezit. De thans gesloten over eenkomst vormt 'n nieuwe schakel in de reeds lange keten van woordbreuken, die Engeland tegen Portugal bedreven heeft. In dit verband moet herinnerd worden aan de plechtige verklaringen die Engeland en de Ver. Staten bij de landingsactie in Afrika tegenover Por tugal en Spanje hebben afgelegd. Men is er te Berlijn van overtuigd, dat bij de »actie van Churchill tegen Portugal sprake is van een poging ->m de Portugeesche neutraliteit in haar fun dament te treffen. Bovendien betreft het hier een poging om kort voor het begin van de conferentie der ministers van buitenlandsche zaken te Moskou een parade-succes te boeken, en om de gevolgen van de herle vende Duitsche duikbootactie te ver zwakken. Aan alle overige neutrale staten moet het duidelijk zijn, dat de nieuwe actie tegen Portugal een illu stratie vormt van de politiek van ge weld der Britsche regeering tegenover de kleine volken. In Berlijn was men sinds lang op de hoogte van de voornemens der Ver. Staten en der Britten tegenover de Azoren. Alle vroegere pogingen zijn mislukt op de standvastige houding van de Portugeesche regeering. Pas de stappen in den vorm van een ultimatum van den kant van Engeland hebben het prijsgeven van de Azoren bewerkstel ligd. De indruk in Portugal. Hoewel de publicatie geschied is in een vorm waarbij het zwaartepunt ge legd wordt op de handhaving van de Portugeesche neutraliteit, valt het toch niet te verwonderen, dat deze wijziging in de Portugeesche buitenlandsche poli tiek bezorgdheid heeft gewekt en in een algemeene gereserveerdheid tot uiting is gekomen. Naast den indruk, dat Portugal een van zijn souvereine rechten heeft prijs gegeven, heeft men het onbehaaglijke gevoel, dat de oorlog dichter bi] Portu gal in de buurt is gekomen en dat is het wat het Portugeesche publiek het meeste verafschuwt. In politieke kringen, die een zelfstan dig oordeel behouden hebben, verneemt men scherpe opmerkingen over het bondgenootschap met Engeland, dat voor Portugal niets dan nadeelen ople vert. Engeland maakt van zijn bondge nootschap met Portugal gebruik om steeds nieuwe concessies af te dwingen. Het is kenmerkend, dat deze nfëuwe zet van de Britsche politiek juist geschiedt op het moment, dat voor de Angel- Saksische scheepvaart het gebruik van de Azoren van dringende beteekenis wordt met het oog op de nieuwe aan valsgolf Van de Duitsche' duikbooten. De Portugeesche pers. De ochtendbladen houden zich in uit voerige commentaren met de gebeurte nis bezig, maar zij houden* zich binnen het kader van de aan de pers verstrek te instructies, die de minister-president persoonlijk aan de hoofdredacteuren der bladen heeft verduidelijkt. In dezen zin wcfrdt het sluiten wan een verdrag met. Engeland beschouwd als een succes van de Portugeesche buitenlandsche politiek en ais de logi sche consequentie van het 600-jaar oude bondgenootschap tusschen Engeland en Portugal. Het blad Seculo legt grooten nadruk op de handhaving van de neu traliteit alsmede op het feit, dat de troepen na afloop van den oorlog van de eilanden worden teruggetrokken Alle bladen wijzen in hun opschriften speciaal op deze beide punten. Ook wordt er aan herinnerd, dat het Iberi sche blok behouden blijft. In een hoofd artikel wordt o.a. gezegd, dat het gaat om een mogelijkheid waarmede de Por tugeesche buitenlandsche politiek altijd reeds rekening heeft gehouden en in het bijzonder minister-president Sala- zar, die vaak in zijn redevoeringen zelf verklaard heeft: „Het toelaten van vreemdelingen in een deel van het Portugeesche eilandenrijk is noch een daad van geweld, noch een eisch die ons vaderlandsche gevoel zou kunnen kwetsen." Het land moge met vertrouwen de toekomstige gebeurtenissen tegemoet zien. Het zal noch ontbreken aan de kracht om zoo noodig het bezit held haftig te verdedigen, noch aan den manlijken geest om de beproevingen, die wellicht nog te wachten staan, standvastig te verdragen. Duitsche voorzorgsmaatregelen. In toonaangevende kringen der Rijks hoofdstad wordt te kennen gegeven, dat het gejuich der Anglo-Amerikanen over hun coup ten aanzien van de Azo ren wellicht ietwat voorbarig is. De mi litaire, resp. strategische voordeelen, die men zich aan gene zijde van de be zetting belooft, zullen, zoo wordt ver klaard, waarschijnlijk door le voor zorgsmaatregelen opgeheven worden, die van Duitsche zijde in volle bekend heid met de sedert lang ondernomen manoeuvres tijdig genomen zijn. STOCKHOLM, 13 Oct. (ANP). - Al leen die Zweed, die geen greintje ver stand bezit of van een zinloozen haat vervuld is, kan het doodelijke gevaar loochenen of onderschatten waarin Zweden zich zal bevinden op den dag waarop Duitschland den strijd zou sta ken. Tot deze conclusie komt het eerste van een aangekondigde reeks artikelen in Dagsposten onder het opschrift „Ook Zweden op genade of ongenade overgeleverd?" De schrijver verklaart, dat de door de Zweedsche pers gevoerde propaganda het meerendeel der Zweden van hun nationale instinct beroofd heeft. Hoe kan een verstandige Zweed gelooven, dat men zich gemakkelijker zou kunnen schikken in een Russische overheer- sching van Europa dan in een Duitsche. Waar de Sovjet-Unie zal blijven staan wanneer Duitschland vernietigd werd, weet niemand, misschien zelfs niet eens Stalin zelf. Vast staat echter, dat zij zich niet zou laten ophouden voordat zij de wateren van den Atlantischen Oceaan op de een of andere plaats zou Jee hebben bereikt. Noorwegen zou in dat geval onder vinden, dat het Duitsche juk hoe zwaar het ook gevoeld wordt, in«werkelijkheid tamelijk licht was vergeleken met dat gene, wat het land na een Russische overwinning te wachten staat. VICTOR EMANUEL UITSLUITEND: KONING VAN ITALIë. LISSABON, 13 Oct. (DNB) - Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de minister van staat, Law, heden in het Lagerhuis het volgende bekend ge maakt: „Het is volkomen ontoelaatbaar, dat de koning van Italië de titels voert van „keizer van Ethiopië" en „koning van Albanië" die vervat zijn in zijn decreet van 23 September. Deze beide titels zijn daarin geplaatst „door een vergis sing van ondergeschikte Italiaansche ambtenaren*'. De regeering-Badoglio heeft toegezegd, dat de koning voortaan slechts genoemd zal worden „koning van Italië". TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen)-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, op den leeftijd van 1745 jaar, kan zich vrijwil lig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te -vorden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataljon ln Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS ln Nederland loetreden willen, kunnen zich -vcneens aanmelden, t Personen, tflsschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zUn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier ln de Waffen-SS kan leder wor den. die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn -chooloplciding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, pres tatie. 18.10.43 914.00 uur, Rotterdam. Deut- sches Haus, Westzeedijk; 19.10.43, 112 00 uur, Breda, Restaurant Modern, Markt; 1518.00 uur. Den Bosch, tïotel Noord- Brabant, Markt 45; 20 10 43, 9—12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16: 15—18.00 uur. Arnhem, Café Royal; 21.10.43. 9—12.00 uur, Hengelo, Café Modern, Spoor straat 18; 15—18.90 uur, Zwolle, Hotel Gij- tenbeek; 22.10.43, 9—1J.00 uur, \ssen. Con certhuls, a. d. Vaart: 15—18 00 uur Gro ningen, Concerthuis, Poelestraat: 23.10.43, 912.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 24.19.43, 9—14 00 uur, Amster dam, Dam 4; 25.10.43, 9—13 00 uur, Utrecht. N.V.-Huis, Oudegraeht 245; 26 10 43, 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg: 27 10 43, 9—14 00 uur, Den Haag, Café den Hout, Bezuldenhoutsche- weg. Ome mannen In het Ooitel Xh PK WtmlU/O/H/P Ter nagedachtenis aan den op 10 Febr. van dit jaar door moordenaarshand gevallen W.A.-man H. Bannink werd te Haarlem op zijn graf een gedenk- - teeken onthuld en aan de familie overgedragen. De commandant der W.A., mr. A. J. Zondervan reikte aan de mannen van het .Vendel Bannink armbanden uit CNF/Franse/Pax m REDE VAN KROATISCHEN MINISTER-PRESIDENT. De nieuwe minister-president dr. Nicola Manditsj heeft een toespraak ge- jjouden tot het Kroatische volk. De eerste zorg der regeéring is de moreele en materieele Versterking van de Kroa tische weermacht. De tweede belang rijke taak ziet de regeering in de waar borging van de voedselvoorziening in het bijzonder voor den kleinen man. De Kroatische staat heeft volledig begfip voor de ondersteuning van het Duit sche rijk en zijn weermacht. Sedert de oprichting van den Kroatischen staat tot op heden heeft de Duitsche regee ring alle pogingen om den onafhanke- lijken staat Kroatië te versterken, ge steund. Schouder aan schouder met het onoverwinlijke leger en alle verbonden volken zal Kroatië den strijd tegen de vijanden van Europa tot de eindover winning voortzetten. De Höhere SS- und Polizeiführer maakt bekend: Aan mijn bekendmaking van 2 October 1943, volgens welke aan de personen, die hun radiotoestel voor zoo ver dit valt onder den inleve ringsplicht, vóór 20 October 1943 inleveren, vrijheid van straf wordt toegezegd, hebben reeds duizenden gevolg gegeven. Er wordt nogmaals nadrukkelijk op gewezen, dat tegen personen, die na 20 October 1943 nog, zonder daartoe gerechtigd te zijn, in het bezit zijn van een radiotoestel, met bijzondere strengheid zal worden opgetreden. Tegen hen kunnen volgens par. 10 van mijn verordening van 13 Mei 1943 betreffende het verbeurd verklaren van radio-ontvangtoe stellen gevangenisstraffen en boeten tot een onbeperkten omvang wor den uitgesproken. Bovendien kunnen tegen hen maatregelen der Sicherheitspolizei bevolen worden, in het bijzonder ook verbeurdver klaring van hun roerend en onroerend vermogen. Ik vestig er in het bijzonder de aandacht op, dat ik in ieder geval van niet inlevering of van heimelijk wegwerken van een toestel als eersten strafmaatregel last zal geven tot onmiddel lijke verbeurdverklaring van het geheele huisraad met inbegrip van de meubels ten gunste van slachtoffers van bombardemen ten. Er wordt nogmaals op gewezen, dat slechts die personen vrijgesteld zijn van den plicht tot inlevering van hun radiotoestel, die in het bezit zijn van eeft officieele voorloopige „Bescheinigung". De officieele voorloopige „Bescheinigungen" zijn op volgorde genummerd, aan de eene zijde bedrukt met Duitschen, aan de andere met .Nederlandschen tekst. Bovendien moeten de „Bescheinigungen" voorzien zijn van een dienststempel der Dienststelle, die de Bescheinigung heeft uitgereikt. Alle andere Bescheinigungen van Dienststellen of personen zijn on geldig en beschermen de bezitters niet tegen bestraffing, wanneer de toestellen niet voor den vastgestelden termijn worden ingeleverd. Wie een verzoek om vrijstelling van de inleveringsverplichting heeft ingediend en tot heden nog niet de bovengenoemde Bescheini gung heeft ontvangen moet zijn verzoek als afgewezen beschouwen en derhalve zijn radiotoestel onverwijld inleveren. 15 Oct-: Zon op 7.04, onder y.47. Maan onder 9.00, op 19.16. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Oct. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan den Dnjepr viel de vijand gis teren den geheelen dag het brugge- hoofd Saporosje en ónze stellingen in den sector ten zuidoosten van Kief met sterke strijdkrachten aan. In hevige gevechten werden de aanvallen afge slagen en 137 pantserwagens kapotge schoten. Plaatselijke bressen werden afgegrendeld. Aan den mond van den Fripet en ten zuidén van Gomel heroverden pantsertroepen en grenadiers ln krachtige tegenaanvallen verschei dene plaatsen, die op de vooraf gaande dagen waren verloren ge gaan. Ten noorden van Gomel en ten wes ten van Smolensk ondernamen de Sowjets met bijeengeraapte strijd krachten nieuwe doorbraakpogingen. In verbitterden strijd behaalden onze troepen daar weer een volledig af- weersucces. Van de overige deelen van het Ooste lijke front, vooral uit de sectoren van de Zee van Asof en ten Zuidwesten van Welikije Loeki wordt melding ge maakt van vrij levendige plaatselijke gevechtsactie. Op 11 en 12 October schoten jagers en luchtdoelartillerie .aan het Oostelijke front 142 Sovjetvliegtuigen omlaag. Ze» eigen machines worden vermist. Aan het Zuid-Italiaansche front werd gisteren de wederzij dsche activiteit van de artillerie aanzienlijk versterkt. Verscheidene plaatselijke aanval len van Britsch-Amerikaansche strijdkrachten in het dal van den Volturno en ln de Zuidelijke Apen nijnen werden onder hevige, bloe dige verliezen voor den vijand af geslagen. In het gebied van de Middellandsche Zee bombardeerde de luchtmacht met goed gevolg een vijandelijk eiland steunpunt en ondernam een doeltref- fenden aanval op haven en vliegveld van Ajaccio. EEN MAATREGEL WELKE PRAC- TISCH GEEN BETEEKENIS HEEFT. BERLIJN, 13 Oct. (ANP). Volgens den Britschen berichten dienst heeft de clique van Badoglio Duitschland den oorlog laten ver klaren. Een „officieele mededee- ling" zou in den loop van vandaag den Duitschen ambassadeur te Madrid overhandigd zjjn. Te Berlijn wordt een dergelijk bericht met begrijpelijke ironie ontvangen, daar het feit als zoodanig slechts een sluitsteen vormt van het verraad, dat voor de geschiedenis zijn stempel heeft gedrukt op koning Victor Emanuel, Badoglio en zijn lieden. De practische uitwerking van dezen maatregel is van weinig beteekenis. In feite strijden reeds weken elementen, die aan Enge land en Amerika onderhoorig zijn. tegen de Duitsche troepen in Italië. Er wijzigt zich dus niets in den toestand, zij het dan dat, naar men heden in Berlijn verklaart, Badoglio en zijn lie den thans ook door een nieuw docu ment van Britsche zijde hun onderwer ping aan de smadelijke Engelsche eischen bekrachtigen en voor de open bare meening der wereld te kennen geven, dat zij voor hun zuiver persoon lijke belangen ook niet meer terug schrikken voor de smerigste handel wijze. Als belangwekkend wordt in Berlijn hoogstens het feit naar voren gebracht, dat de kring van Badoglio als zooge naamde „medeoorlogvoerende macht" niet slechts door Engeland en de Ver Staten doch ook door de Sovjet-Unie is erkend, waarmede het uitstrekken van den invloed van Sovjet-Rusland tot andere dan haar eigen belangensfeer betreffende kwestice officieel wordt ge documenteerd. LISSABON, 13 Oct. (ANP). - Met het oog op de internationale debatten over den invloed der Sovjet-Unie in Europa, die thans gevoerd worden, wijst men in anti-bolsjewistisëhe kringen in de Portugeesche hoofdstad op den over vloed van volkomen ondubbelzinnige stemmen over dit onderwerp uit de Ver. Staten. Zoo heeft de bekende Ame- rikaansche publicist Dewitt Mackenzie reeds op 3 Augustus in het dikwijls van officieele zijde geïnspireerde blad „Phi- ladelphia Inquirer" geschreven, dat men er algemeen van overtuigd is, dat de Sovjet-Unie na 4en oorlog door de macht der gebeurtenissen Oost- en Centraal-Europa en misschien zelfs geheel Europa tot aan het Kanaal zal beheerschen. Men zal dan allerlei ver anderingen zien en er zal misschien in vele volken een ontwikkeling naar het communisme komen. Wanneer men zich dergelijke uitlatingen voor oogen houdt, zoo wordt in dezd Portugeesche kringen verklaard, kan men slechts met de somberste voorgevoelens de voorberei dingen voor de Driemogendhedenconfe- rentie te Moskou volgen. De strijd in Italië blijft beperkt tot gevechten van min of meer plaatselij ken aard en de geallieerden hebben tot dusver bij hun opmarsch naar Rome slechts geringe vorderingen gemaakt. De taktiek van maarschalk Kesselring is erop gericht, den geallieerden op marsch te vertragen. Al vechtend trek ken de Duitschers zich zeer langzaam terug. Op de beide vleugels stuiten de geallieerden op uiterst hardnekkigen tegenstand. Op den westelijken vleugel hebben de Duitschers, naar hier wordt verklaard, de Volturno-stelling nog steeds kunnen houden. Indien niet in den rug der Duitsche stellingen nieuwe geallieerde landingen worden onderno men een gevaar waarmede Kessel ring steeds rekening moet houden schijnt de mogelijkheid van een snellen EngelschAmerikaanschen opmarsch gering. Aan den anderen kant Is het de vraag of maarschalk Kesselring het in dit gebied op een grooten slag wil laten aankomen. ROME, 13 Oct. (DNB). - Het recente besluit van de republikeinsch-fascistl sche regeering behelst, naar de Italiaan, sche pers meldt, het bijeenroepen van een constitueerende vergadering te zij ner tijd ten behoeve van het nemen van besluiten over regeeringsvorm en be ëindiging van de huidige constitu- tioneele crisis. De constitueerende ver gadering zal op grond van verkiezingen gevormd worden en in volledigen om vang de volkssouvereiniteit verwezen lijken. Haar bijeenroeping vooronder stelt een weloverwogen voorbereiding van de openbare meening. De republikeinsch fascistische partij. De secretaris der republikeinsch- fascistische partij, Pavolini, heeft richt lijnen uitgevaardigd betreffende opne ming in de partij. Het onderzoek van de verzoeken om opgenomen te worden is de taak van een commissie van drie in iedere provincie. De richtlijnen be palen, dat meedoogenloos moeten wor den afgewezen degenen, die den Duce en het fascisme hebben verraden onge acht vroegere verdiensten, daarentegen mpet een grootmoedige houding aan genomen worden jegens leden van andere partijen, vooral pgrtijen met re publikeinsch standpunt. De partij zal grootendeels een partij van jonge men- schen zijn en haar aanhang hebben in kringen der arbeiders, boeren, kleine employees, technici en tn de vrije be roepen. Plutocraten en lieden, die zich verrijkt hebben moeten verre gehouden worden. Bij toelating wordt den hoog- sten prijs gesteld op fatsoenlijkheid van karakter en een flinken strijdersgeest HUWELIJK VAN JAPANSCHE KEIZERSDOCHTER. In het keizerlijke paleis is gister op plechtige wijze het huwelijk voltrokken van de oudste dochter van het Japan- sche keizerlijke paar, prinses Sjigeko Teroenomiya, met prins Naroebiko Bi- gasbipoeni. Even voor 9 uur verschenen voor de „Kasbiko Dokoro", het keizer lijke huwelijksaltaar, de prins en de prinses in traditioneele oude hofgewa- den. Na den daartoe aangewezen hof- priester en ceremoniemeester prins Ki- miteroe Snajo, sprak het bruidspaar eveneens een aantal gebeden uit. Ver volgens reikte prins Sanjo den beker met den heiligen rijstwijn aan het bruidspaar over. Na den gemeenschap- pelijken dronk was de huwelijksvol trekking volgens den Hindustaanschen ritus ten einde en werden er 21 sa luutschoten gelost. Tal van prinsen u prinsessen waren bij deze plechtigheid aanwezig. Tijdens den rit van het keizerlijke paleis naar het paleis van het prinselijk paar door de feestelijk getooide straten der hoofd stad werd het bruidspaar door een tal rijke menigte geestdriftig toegejuicht. Bfj verzoeken tot vaststelling van vaderschap. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: In aansluiting aan artikel 5 der ver ordening ter uitvoering van de veror dening betreffende de verzorging van kinderen van leden van de Duitsche weermacht in de bezette gebieden van 13 Februari 1943 (Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied, bekendmaking no. 39/1943) heeft de Rijkscommissaris met betrekking tot de vertegenwoordiging van moeders of voogden bij verzoeken om vaststelling van het vaderschap, de navolgende re geling getroffen: Bij het indienen van het verzoek en in de procedure voor den krijgsraad moet de moeder of de voogd zich doen vertegenwoordigen door den leider van het Bureau voor Volkswelvaart in het arbeidsgebied van de N.S.D.A.P. in Ne derland, tenzij de moeder is bevallen in een tehuis van de „Lebensborn". In dit geval is de gemachtigde van de „Lebensborn" gerechtigd om als ver tegenwoordiger op te treden. Tevens wordt bekendgemaakt, dat in Nederland voor de beslissing over bo venbedoëlde verzoeken de onderstaan de krijgsraden bevoegd zijn: 1. Voor aanspraken tegen leden van het leger: „Das Gericht des kommandierenden Generals und Befehlshabers der Trup- pen des Heeres in den Nlederlanden (Standort Utrecht)", 2. Voor aanspraken tegen leden van de oorlogsmarine: „Das Gericht Adml- ral in den Nlederlanden in Utrecht", 3. Voor aanspraken tegen leden van de luchtmacht: „Das Feldgericht des kommandieren den Generals und Befehlshabers im Luftgau Holland mlt dem Sitz in Am sterdam". „EEN NEDERLANDSCHE VROUW AAN HET WOORD". 's-GRAVENHAGE, 13 Oct. - De titel van het praatje van Max Blokzijl, uit te zenden in de serie brandende kwes ties op Donderdag 14 Oct. 1943 over den zender Hilversum 1 om 18.45 uur, luidt: „Een Nederlandsche vrouw aan het woord". HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 1000.—: 11420, 17277, 19649 21744. 400.—: 6381, 9399. 200.—: 3200, 12457, 16316, 20545. 100.—: 1829, 4522, 4957, 8122, 9182, 9490, 16301, 16263, 21501, 21394. n. (Van onzen politieken redacteur). De parallele ontwikkeling der po litieke verhoudingen, die in velerlei opzicht tusschen Noorwegen en Ne- dferland bestaat, en waarop we in eep eerste artikel ingingen, heeft een nieuw aanknoopingspunt gevonden in de officiëele verklaring, die Rijks commissaris Terboven op 25 Septem ber j.1. in een bijeenkomst van Noor- sche partijleiders namens den Fübrer aflegde. Volgens de .Deutsche Zei- tung in Norwegen," van 27 September j.1., luidde de belangrijkste passage in het Duitsch: „Dabei ist es der unab- anderliche Wille des Führers, nach dem slegreichen Ende dieses Schick- salskampfes ein nationales und sozia- listisches Norwegen in Freiheit und SelbstSndigkeit erstehen zu lassen, das nur jene Funktlonen in die höhere Ebene einer europaischen Gemein- schaft abgibt, die für die Sicherheit Europas auf alle Zeiten unabdingbar sind, weil dlese Gemeischaft allein entscheidender Trager und Garant dieser Sicherheit sein kann und sein wird". (Met een1 ge vrijheid t.o.v. het woord Ebene vlakte, plateau, dat zich bij een zingetrouwe vertaling in het Nederlandsch moeilijk hairahaven kan, zetten we deze passage als volgt over: „Het is de onveranderlijke wil van den Führer, na den zegevieren den afloop van dezen strijd een natio naal en socialistisch Noorwegen in vrijheid en zelfstandigheid te laten ontstaan, dat slechts ten behoeve van een hooger orgaan der Europeesche gemeenschap die funfcties afstaat, die dit hooger orgaan ter verzekering van het voortbestaan van Europa onvoor- .waardelijk voor alle toekomst noodig heeft, omdat deze gemeenschap al léén de beslissende drager en garant van deza verzekering kan en zal zijn"). In het reeds aangehaalde nummer van de „Deutsche Zeitung in Norwe- gen" stond ook in groote trekken de rede van. Quisling, bij die gelegenheid uitgesproken, weergegeven. Enkele passages geven aan de verklaring van den Führer nog een bijzonder relief. Hij zeide o.a.: „Over de Europeesche nieuwe orde is veel gesproken en veel geschreven zonder dat echter daar- over veel concreets bekend gegeven werd. Eén ding is echter zeker; een •groote gedachte krijgt eerst dan effectieve kracht, wanneer zich de vormen verwezenlijken, die als doel gedacht zijn. Sleyhts in een georgani seerde en krachtige samenwerking op den grondslag van nationale zelfstan digheid kunnen de volken van Europa hun krachten tegen het bolsjewisme en de ontbindende machten inspan nen. De moreele en nationale kracht, die in de volken woont, moet ontwik kelingsmogelijkheid gegeven worden, opdat Europa zijn innerlijke tegen stellingen, die zoowel tusschen de na ties onderling als ook in de afzonder lijke naties bestaan, overbruggen kan. De Europeesche volken moeten zich met elementaire kracht tot een ge meenschappelijk front in dezen groo- tèn strijd, Europa's onafhankelijk heidsstrijd, aaneensmeden laten. De Europeesche revolutie en de vrij heidsstrijd moeten een proces worden, dat de volken van Europa vereenigt. zooals de Amerikaansche revolutie en de Amerikaansche vrijheidsstrijd de staten van Amerika vereenigde. Europa om een Germaansch blok te organiseeren is niet alleen het belang rijkste oorlogsdoel, het is ook het be langrijkste politieke oorlogsmiddel. Deze Europeesche nieuwe orde en de verzekering van een sterke zelfstan dige positie voor Noorwegen is het belangrijkste doel, dat wij op het oogenblik hebben". De verklaring, die Rijkscommissaris Terboven namens den Führer af legde, is een belangrijke bijdrage tot concrete vormgeving aan de gedach ten over de Europeesche nieuwe or dening. Voor het eerst wordt hier uit bevoegden mond nadrukkelijk vastge legd, dat de Europeesche gemeen schap een afstand van bepaalde poli tieke functies van de staten voor onderstelt. Dat is volkomen natuur lijk. Zelfstandigheid is een even be perkt begrip als vrijheid en Vrije wil. Iedere gemeenschap, of die nu van personen of van staten is, eischt af stand van bepaalde rechten. Wat deze personen of staten afzonderlijk niet konden bereiken, bereiken zij door het vormen van een gemeenschap, die door middel van een centrale organi satie de anders verspreid tobbende of zelfs elkaar onderling bestrijdende krachten bundelt en tot een grooter effect aanwendt. Zelfs ieder verdrag of overeenkomst, die een staat sluit, beteekent in wezen een beperkin" van zijn vrijheid en zelfstandigheid, of dit nu een Volkenbond, een Pact van Drie of een Atlantic Charter geldt. De functies, die volgens de verkla ring van den Führer afgestaan moe ten worden, zijn niet genoemd. Men kan er voorloopig dus slechts naar gissen. Hieraan kan men zich echter met des te grooter kans op juistheid wagen, naarmate men zich zorgvuldi ger van het wezen der heerschende Europeesche machten een beeld vormt. Over deze af te stane functies m een derde artikel. In het gister opgenomen artikel staat: „Up grond van tal van overwegingen kunnen we moeilijk aannemen, dat hier een gunstiger procédé dan in Noorwe gen zou toegepast worden". De belang stellende lezer zal reeds begrepen heb ben dat hier het woord gunstiger ver vangen móet worden door ongunstiger EEN NOODEXAMEN OF DE MIDDELBARE SCHOLEN. Het plan bestaat op de middelbare scholen en gymnasia een nood-examen in te stellen voor jongelui uit de hoog ste klassen, die tusschen 1 October en 31 December 19 jaar worden. De be- l\u°° meldt de "Haagsche dlt ®xamen n°8 voor 1 Janua- n 1944 wordt afgenomen door direc teur en leerareD van de scholen. Het diploma, dat wordt verkregen wanneer het noodexamen met gunstig gevolg zal zijn afgelegd, zal dezelfde rechten geven als het normale diploma. Evenals voor het eindexamen 1943 zul len de eischen voor dat van 1944 in verband met de ongunstige tijden wor den vereenvoudigd.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1