DAGBLAD VOOR Badoglio's oorlogsverklaring aan Duitschland. Sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Het nieuwe stadium van dezen oorlog. Een artikel van Rijksminister Dr. Göbbels. Geen erkenning als bondgenoot. Hevige gevechten in Italië. Het Oostelijk oorlogstooneel. Japan en de Philippijnen. Badoglio's strijdkrachten. De verwoestingen te Munster. Verduister vdn 18.006.45. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. VRIJDAG 15 OCTOBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 241, 2 pagina's. Dexe Courant verschijnt dagelflks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. BK contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. „Het nieuwe stadium van dezen oorlog", zoo luidt het opSchrift van het jongste artikel van rijksminister dr. Göbbels in „Das Reich" waarin hij dé politiek van Engeland 'aan een diep gaand onderzoek onderwerpt. Hij gaat ervan uit dat „niemand thans meer zal willen bestrijden, dat de wereld in an deren vorm uit den oorlog zal komen dan zij hem is ingegaan." Het leed heeft de volken ziende gemaakt. Zij willen onder geen omstandigheden een her haling van den gruwelijken oorlog en scharen zich daarom des te hechter rond de leidingen, die uit henzelf te voorschijn zijn gekomen. De plutocra ten begaan de noodlottige vergissing te meenen, dat zij het volksregime in de landen, dien zij den oorlog opge drongen hebben, uit den weg kunnen ruimen en deze landen weder tot af hankelijkheid van het internationale kapitalisme kunnen brengen. De stakende Engelsche arbeiders beginnen Nhet misdadige spel, dat met hun levensbelangen wordt gespeeld te doorzien en voelen dezen oorlog niet meer als den hunne. Overigens is En geland niet zoo rijk aan bevolking, dat het zich zonder gevaar de bloedigste wandelingen door de geheele wereld kan veroorloven. De Britsche eilanden zijn nog slechts in samenwerking met bondgenooten met grooter bevolking in staat oorlog te voeren. Het Britsche volk strijdt in bondgenootschap met partners, die zonder uitzondering zijn erfgenaam willen zijn. Het strijdt tegen een vijand wiens belangen op gebieden liggen, die voor Engeland zonder eeni- ge vitale beteekenis zijn. De kansen der Sovjet-Unie. De minister wijst erop, dat het stre ven der Britsche politiek voor en in den oorlog steeds is geweest te voor komen, dat in Europa zich een over- heerschende macht zou vormen. On danks alles heeft het Duitsche Rijk deze hegemonie-positie. Als men in Londen hoopt deze positie door den oorlog aan het Duitsche Rijk te kun nen ontrukken, dan zal zij bij een over winning van den vijand noch aan Frankrijk overgaan, dat voorloopig uit het spel der werldkrachten verdwenen is, noch aan Engeland, dat niet de mi litaire voorwaarden bezit om zich haar toe te eigenen; doch hoogstens aan de Sovjetunie,- die, altijd volgens Engel sche berekening, alleen in staat zou zijn in een dergelijk geval met succes aanspraak daarop te doen gelden. Zou een Duitsche orde in de Europeesche leefruimte, die Engeland niet meent te kunnen dulden mislukken, dan zou Engeland automatisch komen te staan tegenover een bolsjewistisch-Eurasisch blok van de kust^van het Kanaal tot aan Wladiwoetok. Wat zou het daar tegenover kunnen stellen? Er zou cp het vasteland dan geen oegen meer zijn, waarvan het zich zou kunnen be dienen om verandering in aen toestand te brengen. De Britsche openbare mee ning ziet door den dag van heden dien van morgen niet. Het Engelsche volk gaat in de houding van een overwin naar zijn zwaarste crisis tegemoet. Engeland In elk geval verslagen. „Engeland", zoo vervolgt dr. Göbbels, „heeft zich met dezen oorlog in een avontuur begeven, waaruit het, zelfs verondersteld dat het zou overwinnen, slechts volkomen verslagen zal terug keer en. Engeland is een deelgenoot schap begonnen met bondgenooten, wier belangen in strijd zijn met de Engel sche. Aan het eind van dezen oorlog zal ingeland in ieder geval zonder geld, zonder handel, met een gedeci meerde transport- en oorlogsyloot, van het grootste deel van zijn vitale we reldsteunpunten beroofd, staan tegen over een veelheid van volken, waar tegen het waarschijnlijk niet meer zal zijn opgewassen". Het artikel herinnert er aan, dat de Britsche pers de Ineenstorting van Dultschland tegen 9 November a.s. heeft voorspeld. Daarentegen kan worden vastgesteld, dat Duitsch- land zoowel wat voedselvoorzie ning als bewapening aangaat over zoo rijke reserves beschikt, dat de duur van dezen oorlog in dit op zicht het land niets doet. Ook de moreele houding van het Duitsche volk geeft zijn vijanden niet de ge ringste hoop op toegevendheid. Overigens wordt men zich in het vijandelijke kamp er langzaam van be wust dat de moeilijkheden, nu men in het voorterrein van de vesting Europa staat, voor de vijandelijke zijde eerst beginnen. In elk geval heeft de zomer haar niet gebracht wat zij zich ervan had beloofd. Wij hebben onze linies verkort doch zijn daardoor slechts sterker geworden. In hoeverre, dat zal de vijand spoedig bemerken. De oorlog, zoo besluit de rijksmi nister, gaat een nieuw stadium in. Elk oorlogvoerend land weegt met het oog daarop zijn kansen opnieuw af. Wij komên er bij dit Balansopmaken alles behalve slecht af. De gunstigste voor uitzichten op de overwinning liggen voor ons open. BERLIJN, 14 Oct. (DNB). - De nota, die de Itaüaansche gezant te Madrid Woensdagmiddag namens koning Vic- tor Emanuel III en maarschalk Badoglio aan den Duitschen gezant overhandigde en waarin aan de Duitsche regeering werd medegedeeld, dat de Italiaansche regeering zich vanaf den 13den October 's middags vier uur als in staat van oorlog met het Duitsche Rijkbeschouwt, is hoog, stens als document humain sensatio neel. Van het feit zelf kan alleen maar wor den gezegd, dat het te Berlijn reeds veel eerder was verwacht en wel on middellijk nadat Duitschland een aan vang had gemaakt met de maatregelen, waarmee het de publicatie van Italië's capitulatie beantwoordde. Het staat wel zoo goed als vast, dat Victor Emanuel en Ba doglio hebben gehoopt, op een goed- koopere manier van den oorlog af te komen. Het liefst hadden zij Italië uit den oorlog gemanoeuvreerd om vervol gens door Duitschland aan den eenen kant en Engeland en Amerika aan de andere zijde als neutrale mogendheid gerespecteerd te worden. Toen hun al spoedig bléek, dat deze „elegante op lossing" gedoemd was, om tot de vrome wenschen te blijven behooren, hebben zij er van meet af aan hun zinnep op gezet, Italië hoe dan ook in den oorlog te manoeuvreeren aan de zijde der ge allieerden, waarmee de leidende Ita liaansche kringen In overgroote meer derheid minstens Innerlijk, maar via vele ondergrondsche wegen ook uiter lijk steeds de beste maatjes zijn ge- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 Oct. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Noorden van de Zee van Azof en aan den middenloop van den Dnjepr zette de vijand gisteren op de bestaande zwaartepunten zijn hevige doorbraak pogingen voort. Zij werden in verbit terden strijd verijdeld. Eenige plaatse lijke bressen werden afgegrendeld. Aan den mond van den Pripet en in het ge bied van Gomel leverden eigen tegen aanvallen, na het afweren van vijan delijke aanvallen, terreinwinst op. Sterke vijandelijke aanvallen in het gebied ten Westen van Smolensk mislukten opnieuw onder bijzonder zware verliezen proor de Sovjets, die daarbij meer dg,n 50 pantserwa gens verloren. De luchtmacht had door herhaald doeltreffend optreden van sterke for maties gevechtsvliegers en vliegende artillerie een bijzonder aandeel ln dit afweersucces.- 102 vijandelijke vliegtuigen gingen verloren. Aan de overige deelen van het Ooste lijke front, ook ten Zuidwesten van Welikije Loeki, heerschte slechts plaat- TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt V voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, op den leeftijd van 17—45 jaar, kan zich vrijwil lig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te -'orden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden Zij. die tot de Germaansche SS tn Nederland toetreden willen, kunnen zich -veneens aanmelden. Personen, tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingspiichtig zijn voor de tewerkstel llng, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier ln de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen.. Zijn ;choolcpl<-iding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, pres tatie. 18.10.43 9—14.00 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk: 19.10.43, 112 00 uur, Breda, Restaurant Modern, Markt: 1518.00 uur, Den Bosch, Hotel l Noord- Brabant, Markt 45; 20 10 43, 9—12.00 uur, Venlo. Deutsches Haus, Egmondstr 16: 15—18.00 uur, Arnhem, Café Royal: 21.10.43, 9—12.00 uur, Hengelo, Café Modern, Spoor straat 18; 15—18.00 uur, Zwolle. Hotel Gij- tenbeek; 22.10.43, 1—12.00 uur, \ssen, Con certhuis, a. d Vaart; 15—13 00 uur Gro ningen, Concerthuis, Poelestraat; 23.10.43, 912.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 24.10.43, 9—14 00 uur. Amster dam, Dam 4; 25.10.43, 9—13 00 eur, Utrecht N.V.-Huis, Oudegracht 245; 23 10 43, 9—14 00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg; 27 10 43, 9—14 00 uur, Den Haag, Café den Hout, Bezuldenhoutsche- weg. Onze mannen In het Oosten Ify PK Böhm/O/H/P m Wederom aanvallen op groote schaal. Berlijn, 14 Oct. De ANP-corres- pondent meldt: De voor dezen tijd van het jaar ab normale weersgesteldheid aan 't Ooste lijke front er heerscht daar in tegen stelling met de Sovjet-berichten, die van zware regens spreken, over het algemeen nog droog, zonnig weer is blijkbaar door de 1 Sovjet-Russische le gerleiding aanleiding geweest, te trach ten, nog voor het aanbreken van de modderperiode, die de activiteit aan dit front grootendeels doet verlammen, door de Duitsche stellingen heen te breken. Waarschijnlijk streeft zij er naar, met het oog op een komend winteroffensief zich van de gunstigst mogelijke uit gangsstelling te verzekeren. Na de be trekkelijke rust der laatste acht dagen zijn de bolsjewisten thans op verschil lende punten weer tot aanvallen op groote schaal overgaan en de strijd is aanmerkelijk in hevigheid toegeno men. Dë strijdpauze is, naar het oog- deel van Duitsche militaire kringen ontstaan, doordat de bolsjewisten eeni- gen tijd noodig hebben gehad om de verbindingen door het achterland, waar de Duitsche troepen vernielingen op groote schaal hebben toegepast, nood druftig te organiseeren. Inmiddels heb ben zij nieuwe strijdkrachten kunnen aanvoeren, die te Berlijn als vrij sterk ^gekenmerkt, worden. Bevoegde Duitsche kringen verklaren, nog niet van een nieuw Sovjet-offensief te kunnen spre ken, doch de strijd is nog in volle ont wikkeling ep men houdt terdege reke ning met de mogelijkheid, dat de thans begonnen aanvallen zich tot een groot- scheepsch offensief kunnen ontwikke len. Pogingen tot herovering der Oekraine. Een der voornaamste oogmerken van het Sovjet-opperbevel schijnt de her overing van de Oekraine te zijn. Hierop althans wijst de richting, waarin de bolsjewisten hun aanvallen onderne men. Aan den eenen kant concentree- ren zij hevige aanvallen op de Duitsche verifcdigingslinie. die van Saporosje naar de Zee van Azof loopt en den toegang tot de Krim dekt, aan den an deren kant trachten zij van de brug- gehoofden uit, die aan weerszijden van Kief op den westelijken oever van den Dnjepr zijn gelegen verder de weste lijke Oekrairfe binnen te dringen met den onmiskenbaren opzet, tegelijkertijd Kief te omsingelen. De berichten uit Moskou over de positie van Kief. als mede over een ernstige bedreiging van Melitopol, worden te Berlijn voorals nog sterk overdreven genoemd. Ook in den zoogenaamden „natten driehoek", het moerassige gebied aan de monding van den Pripet, oefenen de bolsjewisten een zwaren druk op de Duitsche stellingen uit. - In dit onoverzichtelijke gebied on dervinden de Duitschers veel hinder van partisanen, die de verbindingswe gen bedreigen en vaak tot vlak achter het Duitsche front doordringen. selijke gevechtsactiviteit. Bij vergeef sche vijandelijke luchtaanvallen op een eigen konvooi in de wateren van het hooge noorden werden door formaties jagers en torpedovliegtuigen 28 erl door de bewakingsvaartuigen van de marine 4 der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. In totaal verloren de Sovjets de laatste 24 uur aan het Ooste lijke front en ln het hooge Noorden 102 vliegtuigen. 5 eigen machines gingen verloren. In Italië. In Zuid-Italië vielen sterke Btytsch- Amerikaansche strijdkrachten gisteren in den sector van den Volturno en ten Noordwesten van Benevento aan. De aanvallen stortten ineen onder het ge concentreerde afweervuur of in tegen aanvallen. Hier en daar worden nog hevige gevechten geleverd. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten in de Golf van Napels op een groot vijandelijk oorlogsschip een zwaren treffer. Enkele vijandelijke storingsvliegtui gen wierpen gisteren boven West- Duitsch gebied lukraak eenige bom men uit. De Philippijnen onafhankelijk. MANILLA, 14 Oct. (Domei). - De on afhankelijkheid der Philipijnen is he denochtend afgekondigd door dr José Laurel, den voorzitter dér commissie van voorbereiding voor de onafhanke lijkheid in tegenwoordigheid van een groote menschenmenigte. De proclamatie der onafhankelijkheid werd voorgelezen door Laurel, die hier in verkondigde de stichting der Philfp- pijnsche republiek. Aan het slot van de plechtigheid werd dr. Laurel geïnstal leerd als eerste president van de Philippijnsche republiek. Met ingang van heden is een eind gekomen aan het Japansche militaire bestuur op de Phi lippijnen. Een verdrag van bondgenoot schap. Na de onafhankelijkheidsverklaring der Philippijnen heeft Japan Donderdag de regeering te Manilla erkend. Tevens is een verdrag van bondgenootschap onderteek end. Beide landen zullen verbonden zijn door blijvende betrekkingen van goede nabuurschap. Zij zullen nauw samen werken in aangelegenheden van poli- tieken, economischen en militairen aard voor de succesvolle voortzetting van den Groot-Oost-Aziatischen oor log en voor de stichting van een groo ter Oost-Azië. Het hoofdbeginsel der nauwe mili taire samenwerking voor de succesvolle voortzetting van den Groot-Oost-Azia tischen oorlog zal zijn, dat de Philip pijnen Japan elke ondersteuning ten deel laten vallen voor de onderneming van militaire operaties en dat voorts Japan en de Philippijnen nauw zullen samenwerken om het grondgebied en de onafhankelijkheid van 8e Philippij nen te verdedigen. De nieuwe regeering. Gisteren is automatisch de uitvoeren de commissie de regeering geworden van de Philippijnsche republiek, zij bestaat uit zes administratieve departe menten. President José Laurel is tevens hoofd van het departement van bin- nenlandsche zaken. De Japansche regeering heeft gister een verklaring gepubliceerd, waarin zij er den nadruk op legt, dat de onafhan kelijkheid van de Philippijnen een vi- talen stap voorwaarts beteekent naar de bevordering van de welvaart van Groot-Oost-Azië en de blijvende wel vaart van de wereld. De keizerlijke regeering brengt haar oprechte geluk- wenschen over aan de Philippijnen en zegt, dat deze onafhankelijkheid voor Japan de bron vormt van groote vreug de waarmede een eeuwenoud kwaad in Oost-Azië wordt uitgeroeid en een nieuwe orde wordt bevestigd, die be- baseerd Is op ethische beginselen. GELUKWENSCHEN VAN MUSSERT. Ter gelegenheid van diens 43sten ver jaardag op 6 October, zond Mussert een telegrafischen gelukwensch aan den Reichsführer S.S., Heinrich Himmler, waarop telegrafisch een hartelijk dank woord werd ontvangen. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van het Vlaamsch Nationaal Ver bond, zond de Leider eveneens een tele gram aan Dr. H. J. Elias, leider van het V.N.V. weest. Er valt nauwelijks aan te twijfelen, of de regeering van maar schalk Badoglio zou reeds den 8en Sept. in het schuitje der geallieerden zijn overgestapt, wanneer Churchill en Roo- sevelt hiertegen niet hun veto hadden uitgesproken. Het kan niet worden ontkend, dat het verkrijgen van de Engelsche, Amerl- kaansche en Sovjet-Russische toestem ming voor het meedoen van Italië aan den oorlog, een succes is voor de poli tiek van Badoglio. De omstandigheden waren namelijk hoegenaamd niet gun stig. De Engelsche openbare meening en ook het meerendeel der Engelsche bla den hebben duidelijk genoeg laten blijken, dat zij het als twee heel ver schillende dingen beschouwen, gebruik te maken van verraad en zich te enca- nailleeren met de verraders. Wat den doorslag gaf. Het lijdt overigens ook geen twijfel of het zijn uitsluitend de uitgeleverde Italiaansche oorlogsschepen en vlieg tuigen, alsmede de werkeloos rond hangende Italiaansche troepen ge weest, die hier den doorslag hebben gegeven. De Italiaansche oorlogs bodems kan men uitstekend gebrui ken tegen Japan. De Italiaansche sol daten, die nu uiteraard in het kader van de bruikleenwet prompt van nieuwe wapenen zullen worden voorzien, kunnen in het vuur worden gebracht tegen het Duitsche front in Italië. De politieke oorlogvoering. Voor de politieke oorlogvoering, die in Londen steeds de hoofdrol speelt, verwacht men ongetwijfeld een ver hoogde activiteit van die elementen in midden- en Noord-Italië, die tegen de republikeinsch-fascistische regeering zijn gekant. Intusschen heeft Badoglio het nog steeds niet zoover gebracht, als hij hoopte te komen. Hij is er na melijk niet tn geslaagd, van de geal lieerden zijn erkenning als bondgenoot te verkrijgen. Italië wordt in de ge meenschappelijke Engelsch—Ameri- kaanschRussische verklaring slechts aangeduid als „mede-oorlogvoerende mogendheid". De bepalingen van den wapenstilstand blijven ongewijzigd van kracht. Elke eventueele verzachting van deze voorwaarden wordt afhankelijk gesteld van „Italië's bijdrage tot de ge meenschappelijke oorlogvoering". Men kan hier zeer zeker een tege moetkoming aan de scherpe critiek der Engelsche openbare meening in lezen op de meer dan slappe houding der Italiaansche troepen, die tegen betrek kelijk zwakke Duitsche formaties op de Ionische eilanden en op den Dodecane- sus zware nederlagen leden. (Jaar des ondanks betreft het hier geenszins alleen maar een rethorische zinswen ding. Hier wordt een ernstige waarschu wing gericht aan de strijdkrachten die Badoglio thans op de been gaat bren gen. Omtrent deze strijdkrachten is, behalve dan wat het uitgeleverde deel van de vloot betreft, niets met zeker heid bekend. Het staat vast, dat 'n deel van het Italiaansche luebtwapen gehoor heeft gegeven aan het bevel van gene raal Eisenhouwer, om naar Cyprus, Egypte en Lybië te vliegen en zich daar te laten interneeren. Hoe groot dit deel is, valt echter niet na te gaan. Wat ten slotte het landleger betreft: Het 7e Ita liaansche leger, dat in Zuid-Italië stond is vermoedelijk zoo goed als geheel on der geallieerde controle geraakt. Voor de meest Zuidelijk gelegerde afdeelin- gen van het 5e Italiaansche eger. dat in midden-Italië stond, geldt misschien hetzelfde. Van het 2e Italiaansche leger, dat in hoofdzaak den Balkan bezette, is bekend, dat het in het Noorden ge- meene zaak heeft gemaakt met de op standelingen, terwijl het elders door de Duitschers is ontwapend, ofwel met dg Duitschers strijdt, ofwel zich in onher bergzame gebergten heeft teruggetrok ken. MUNSTER, 14 Oct. (DNB). Behalve het Clemens-Zlekenhuis, welks vernie tiging bij den terreuraanval der Ameri- kaansche bommenwerpers op het stad- gebied van Munster reeds gemeld werd. werd ook de Raphaëls-Kliniek 't slacht offer van de Amerikaansche bommen, waarbij, paar tbans.blijkt, 72 ordezusters den dood vonden. Bovendien werd door de bommen 'n groot aantal kerken zwaar beschadigd, o.a. de Dom, de Lamberti- kerk, de Ueberwasser-kerk, de Domini caner-kerk, de Apostelkerk en de Cle- mens-kerk. Onder de zwaar beschadig de gebouwen der stad bevinden zich voorts het bisschoppelijk paleis, het Landesmuseum en de universiteit. De oude prachtige patriciërshuizen aan de Prinzipa'lmarkt werden eveneens groo tendeels slachtoffer van den terreur aanval. Aan deze historische burger huizen dankte Munster zijn karak teristieke beeld. Nederlandsche Vrijwilliger» bij de Duitsche oorlogtmarlne. De beêedigfng. De commandant schouwt de troepen Andres/Stapf/Pax m 15 Oct.: Zon op 7.04, onder 17.47 uur. Maan onder 9.00, op 19.16 uur. 16 Oct-: Zon op 7.05, onder 17.45 uur. Maan onder 10.13, op 19.46 uur. De koeien loeien om aardappelschillen. ZWARE VERLIEZEN DER GEALLIEERDEN. Formaties vijandelijke vliegtuigen, die vandaag over België en Noord-Frank rijk het z.w. van Duitschland Dtnnen- drongen, hebben, naar het D.N.B. ver neemt, door de onmiddellijk in werking tredende Duitsche luchtverdediging uiterst zware verliezen geleden. Vol gens de tot dusverre binnengekomen rapporten zijn er minstens 70, voor het meerëndeel viermotorige, bommenwer pers neergeschoten. Men kan aanne men, dat dit cijfer nog zal stijgen, daar door de invallende duisternis een ver der onderzoek werd verhinderd. Nader wordt bericht, dat het aantal neergeschoten bommenwerpers tot 90 is gestegen. AARDBEVING GEREGISTREERD. Jena 14 Oct. (DNB). In den nacht van 13 op 14 October hebben de instru menten van de „Reichsanstalt für Erd- bebenforschung" te Jena om 0 uur 25 min. 7 sec. een vrij sterke aardbeving opgeteekend op een afstand van onge veer 320 km. De trilling der instrumen ten hield ongeveer 5 min. aan. Als haard komt vermoedelijk in aanmer king het Zuidwest Duitsche gebied in de streek van de Schwflbische Alb. NIEUWE BURGEMEESTERS. De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeester be noemd: P. J. E. Dekker, burgemeester van Oudetonge, onder eervol ontslag uit deze functie, tot burgemeester van Harlingen; G. W. Frijling, burgemeester van Baarderadeel, onder eervol ontslag uit deze functie, tot burgemeester van Tietjerksteradeel; ir. H. Höltke te Dordrecht tot burgemeester van Gorin- chem; den heer J. L. Brinkerink, Oude tonge tot burgemeester van Oudetonge en Nieuwetonge; den heer B. J. van Ham, Hoogezand, tot burgemeester van Sappemeer; ir. F. J. Overbeek, Hengelo, tot burgemeester- van Hardenberg en den heer C. J. Werkhoven, Witmarsum, tot burgemeester van Wonseradeel. VREDEGERECHTSHOF. Noodweer. 's-GRAVENHAGE, 14 Oct. - Het vredegerechtshof heeft uitspraak ge daan in de zaak van J. J. B. te Den Dolder, die 's nachts, toen hij rumoer in zijn tuin hoorde, met een bijl naar eenige N.S.B.-ers geslagen heeft. De vrederechter te Utrecht veroordeelde hem tot 1 maand gevangenisstraf we gens mishandeling. Het Hof heeft noodweer exces aan wezig geacht en verdachte ontslagen van rechtsvervolging. OVERWERK BIJ BEROEP§GOEDE- RENVERKEER LANGS DEN WEG. 's-Gravenhage, 14 Oct. Bij beschik king van den Gemachtigde voor den Arbeid is in de loon- en vacantierege- ling voor werknemers, werkzaam in 't beroepsgoederenvervoer langs den weg, een bepaling opgenomen, krachtens welke als overwerk wordt beschouwd alle arbeid, welke wordt verricht boven een arbeidsduur van 55 uur -per week, met dien verstande, dat ten aanzien van voerlieden de arbeid boven een arbeidsduur van 60 uur per week als overwerk dient te worden aangemerkt. Voor overwerk boven het normale uurloon wordt een toeslag van 25 betaald. Het normale uurloon wordt berekend door het weekloon te deelen door 55, zulks geschiedt t.a.v. de voer lieden door het weekloon te deelen door 60. i Deze beschikking treedt in werking op 18 October 1943. LOONEN EN ARBEIDS VOORWAARDEN IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Voor de regeling van loonen en an dere arbeidsvoorwaarden in het bloem- bollenbedrijf in deze provincie is een beschikking uitgevaardigd. T. a. v. de werktijden is vastgesteld, dat deze in het tijdvak 1 Juni-tot en met 31 Augus tus loopen van 6 uur 's ochtends tot 6 uur 's middags. In de overige maanden wordt gewerkt van het licht worden tot aan het donker worden, doch niet eer der dan 7 uur 's ochtends en niet later dan 6 uur 's middags.. Andere werk uren worden als overuren beschouwd. Op Zaterdag eindigt de werktijd om 1 uur 's middags. Er zijn drie schafttijden De eerste schafttijd vervalt, incjien de arbeid later aanvangt dan om nalf 8. Voor planten, dekken spitten (10-24 duim) delven (24-36 duim), mest varen, mest kruien en mest lossen, mest ver- deelen en inspitten, wieden, rooien en bollen pellen moeten de accoordloonen zoodanig worden gesteld, dat gemiddeld bij behoorlijke prestatie 20 °/o boven het vastgestelde tijdloon kan worden ver diend. Voor alle andere werkzaamhe den geldt het vastgestelde tijdloon. Een bepaling is kopgènomen, dat bij beëindiging van het dienstverband door den werkgever een voorgeschreven ontslagbewijs moet worden uitgereikt. Het is den werkgever verboden een arbeider te werk te stellen, die niet dit of een ander bewijsstuk kan too- nen, waaruit blijkt, dat hij zijn vorige dienstbetrekking op regelmatige wijze heeft verlaten, tenzij de tewerkstelling geschiedt door tusschenkomst of in opdracht van het Gew. Arbeidsbureau. TREMMER ONDER KOLENWAGEN. Woensdagmiddag is de 29-jarige trem- mer J. V. te Amsterdam op het terrein van de Zuidergasfabriek, toen hij bij het rangeeren op een rijdenden kolen- wagon wilde stappen, komen te vallen en onder den wagen terechtgekomen, waardoor zijn hoofd werd verbrijzeld. CLANDESTIENE SLACHTINGEN. De politie te Arnhem heeft een inval gedaan in een perceel aan de Hoofd straat, aangezien zij vermoedens had dat daar clandestien werd geslacht. In derdaad werden twee personen, G. K. en G. W. N. op heeterdaad betrapt bij het slachten van een paard. Zij beken den, dat zij gedurende de laatste maan den in dat perceel geregeld clandestie ne slachtingen hadden verricht. De bewoner van het perceel ontving voor iedere slachting een bedrag van vijf en veertig gulden. Ten minste elf paarden zijn in dit perceel geslacht. Groote par tijen clandestien vleesch werden afge nomen door H. van A. en K. Zij wer den aangehouden en in verzekerde be waring gesteld. Tegen vijf en dertig afnemers van kleinere hoeveelheden vleesch is proces-verbaal opgemaakt. Twaalf personen zijn ingesloten. Er worden nog verscheidene arrestaties verwacht. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 15000 no. 5441. 1500 no. 18841. 1000 met premie van 30.000 no. 5640. ƒ.1000 no. 1346. f 400 nos. 8106, 8171 en 14106. 200 nos. 5511, 5758, 9626, 10452, 10740, 15304, 16341 en 19365. 100 nos. 10150, 11087, 11183, 12805, 14838, 15607, 16619, 16915, 17222 en 20970. EEN AARDIGHEIDJE DAT DUUR BETAALD WORDT. Sigarettendiefstal onder voor wendsel van inbeslagneming. Op 7 Maart 1942 hoorde zekere D. v. d. M. in den trein, dat de jood B„ wo nende* aan de Scheldestraat in Den Haag voor 1600,buiten de distributie in het bezit was gekomen van een groote partij sigaretten, die hij voor hoogeren prijs weer van de hand wilde doen. Den volgenden dag is v. d. M. in gezelschap van een ander naar B. toe gegaan, om een bod op de partij te doen, doch dit sprong af omdat B. een te hoogen prijs verlangde. Des avonds vertelde v. d. M. een en ander aan een clubje in een café en toen werd be sloten „een aardigheidje" uit te halen met dien jood. Toen een half uurtje daarna eenige leden van het clubje bij B. aanbelden om de partij sigaretten te mogen zien, liet B. de mannen echter niet binnen, maar den volgenden och tend kwamen drie hunner terug en eischten onder voorwendsel, dat zij van de „Gestapo" waren, den voorraad si garetten op. Twee leden van de bende stonden op den uitkijk en zorgden, dat de gefingeerde inbeslagneming en het daarop gevolgde transport van de heele partij slaagde ondanks hevig protest van B.'s echtgenoote, terwijl B. zelf was gedreigd, dat hij onmiddellijk ge vangengenomen zou worden indien hij de kamer zou verlaten. Al heel spoe dig was de partij voor 1200,— aan den man gebracht en daarvan kreeg elk lid van de uit zes lieden bestaande bende ongeveer 200,—. Het geheele zestal had zich heden voor de Haagsche rechtbank wegens dezen diefstal moeten verantwoorden, doch slechts twee hunner waren ver schenen, van wie er een uit anderen hoofde te Veenhuizen was gedetineerd. De officiër Van Justitie eischte bij verstek tegen L. H. v. d. H. twee jaar en zes maanden en tegen M. A. A. O. één jaar en zes maanden en tegen den wel verschenen verdachte J. P. v. d. K. twee jaren gevangenisstraf wegens diefstal en voorts bij verstek tegen J. B. en G. F. G. wegens heling resp. twee jaar en anderhalf jaar gevangenisstraf. De zaak tegen den gedetineerden ver dachte D. v. d. M. werd tot nader order aangehouden, omdat eenige getuigen nog moeten worden opgeroepen. De rechtbank gelastte onmiddellijke ge vangenneming van v. d. K. en bepaalde de uitspraak op 26 October. SHAG IN OUDE KOUSEN. Complot van smokkelaars aan gehouden. Te Breda, zegt het Hbl., vielen dezer dagen vijf Ams+erdamsche meisjes Op, die er zeldzaam welgedaan uitzagen. Visiteuses van den CCD verlosten haar van totaal 200 pakjes tabak, die zij op haar lichaam in oude kousen hadden verborgen. Naar aanleiding van deze aanhouding kwam men een heel com plot op het spoor waarin nog zes an dere personen waren betrokken. Het middelpunt van deze organisatie was 'n caféhouder, die ook een flinke partij niet verpakte tabak moest afstaan. Eenige chauffeurs van een expeditie onderneming bleken bij hem herhaalde lijk shag 1b koopen en die te 's-Graven hage aan den man te brengen. Zoo kwam o.a. vast te staan, dat op deze wijze de laatste twee weken ten minste 1000 pakjes shag naar 's-Gravénhage waren vervoerd. Tot slot kon nog wor den geconstateerd, dat de caféhouder zijn tabak betrok van twee mannen, die het goedje gingen hélen te Baarle-Nas- sau, Poppel, Zundert enz. Hoe groot d» hoeveelheid is, die ge middeld per dag ons land binnen wordt gesmokkeld moge voorts blijken uit het feit, dat te Bergen op Zoom op een dag 1068 pakjes shag werden gevonden, die eveneens voor verder vervoer bestemd bleken te zijn. Tot slot werden nog shagsmokkelaars en handelaars aangehouden onder Es- beek, Hilvarenbeek, Eindhoven, Hel mond, Deurne, Roosendapl, Nispen, Koewacht, Hulst, Weert, Maastricht, Tilburg, Gilze-Rijen enz. GEKNOR IN DEN SCHUILKELDER. Een controleur van den C.C.D. moest dezer dagen een ambtelijk bezoek bren gen in een boerderij te Gilze-Rijen. Toen hij weer wilde opstappen, hoorde hij varkensgeknor, hoewel nergens een dergelijk dier te bespeuren was. De controleur, die versterking had gekre gen van een collega, ging een onder zoek instellen. Er werd echter niets gevonden en de ambtenaar begon reed» aan de juistheid van zijn waarnemin gen te twijfelen, tben opnieuw een behagelijk geknor weerklonk." Spoedig was nu het raadsel opgelost. In een soort privé-schuilkelder, aangelegd ach ter het huis, vond men drie varkens die door hun luidrfbchtigheid hun schuilplaats hadden verraden. Tegen den boer werd procesverbaal opge maakt, de frauduleus gehouden varkens werden in beslag genomen. Op de Burg te Praag is gister de door den Führer tot Rijksprotector van Bohemen en Möravië benoemde rijks protector Rijksminister Dr. Frick op plechtige wijze geïnstalleerd.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1