DAGBLAD V O ïi Zware gevechten bij Krementsjoeg. Bolsjewisten wilden het zuidelijk front omsingelen DE GEVECHTEN IN ITALIË. Slechts bij Capua een geallieerd succesje. DOORBRAAKPOGINGEN MISLUKT. In den centralen sector. GROOTE WAARDE AAN VERBORGEN GOEDEREN VERBRAND. LAAGHARTIGE BEDRIEGER VEROORDEELD. Door Duitsche Obergericht. De nieuwe vleeschbonnen. Mr. Rost van Tonningen over de sluipmoorden. Verduisteren van 17.45-7.01 DE STRIJD IN DEN STILLEN OCEAAN. SOVJET-RUSSISCHE VOLK OORLOGSMOE. Verliezen al te groot! Herziening der gemeente- financiën. Noorwegen een wegwijzer vod* ons land? Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen) Postrekening 449041. DINSDAG 19 OCTOBER 1943, HELDERSCHE EDITIE. N00RD410LLAND Duitsche kwaliteit boven bolsjewistische kwantiteit. De militaire correspondent van hét D.N.B. schrjjft, dat het Oostelijke front van Melitopol tot in het ge bied ten zuiden van Welikije Loeki in het teeken van een nog grootere Sovjet-activiteit staat. Nergens in de gcheele krijgsgeschiedenis vindt men episoden, die vergeleken kunnen worden mét de gebeurtenissen, wel ke zich sedert den zomer van 1941 op de slagvelden van Oost-Europa afspelen. Dat geldt niet alleen voor de cijfers van menschen en materiaal, die hier met elkander worstelen, het geldt even zeer voor den tijdsduur der slagen, en vooral voor het feit der steeds weer intredende plotselinge veranderingen in de situatie, zonder dat een dergelijke abrupte verandering ten slotte doorslag gevend zpu zijn geweest ten aanzien van de militaire eindbeslissing, waar naar beide partijen streven. Ook vroe gere oorlogen hebben ongetwijfeld plot selinge, onverwachte wijzigingen in de situatie gekend, maar .dan gaven die reeds aan, naar welke zijde de oorlogs- fortüin zich zou keeren. Anders, aldus vervolgt de correspon dent van het D.N.B., is het in dezen strijd om het bestaan van Europa, die thans reeds twee en een kwart jaar duurt, Hier is de eeuwige verandering in zekeren zin tot de wet der gevechts leiding geworden en het ziet er naar uit, dat in deze grootste worsteling der wereldgeschiedenis hij de overhand zal krijgen, die deze wet op strategisch superieure wijze weet toe te passen. Kwaliteit boven kwantiteit. De groote Duitsche distancieeringsbe- weging behoort ongetwijfeld tot de prachtigste toepassing van een dergelijk inzicht. Want zij heeft een wijziging in de situatie te voorschijn- geroepen, welker systematiek alle critici heqft verrast. Elk militair deskundige heeft met verbazing gezien hoe hier de kwa liteit niet alleen tegen de kwantiteit opwoog, maar haar zelfs de voorwaar den voorschrijft, waaronder de kwan titeit zich moet uitputten. Men moet af wachten, of het zuiver mechanische antwoord van het Sovjetcommando, zoo als dat thans vooral in het gebied van Krementsjoeg naar voren komt, in noemenswaardige mate afbreuk kan doen aan de dynamiek der Duitsche strategie. Bolsjewistische concentratie bp Krementsjoeg. In elk geval kan voorloopig worden opgemerkt, dat het zwaartepunt der ge vechten tijdens het weekeinde weer verplaatst is en wel naar het gebied van Krementsjoeg. Hier hebben de bolsje wisten een strijdmacht geconcentreerd, zoo'als men slechts kent van hun door braakpogingen tijdens de hoogtepunten van hun zomeroffensief. Zij hebben alles samengebracht, massa's artillerie, pant serwagens, slagvliegtuigen en vele in fanteriedivisies, om van dit bruggen hoofd uit de Duitsche linies te doorbre ken. Hun aanval ^s vooral naar het zuiden gericht. Het operatieve doel is daardoor duidelijk: het geheele Duitsche zui-v deljjke front moet wat de bolsje wisten den laatsten tijd reeds zoo vaak tevergeefs hebben geprobeerd door omsingeling vernietigd wor den. Door hun ,numerieke meer derheid slaagden de bolsjewisten er in, bij hun eersten stormloop in de Duitsche stellingen binnen te drin gen. De Duitschers werpen thans nieuwe divisies in den strijd. De bolsjewisten blijven voortdurend pogen een doorbraak forceeren, door in golf na golf aan te vallen. Het ziet er echter naar uit, dat zij ook in het verdere verloop van de gevechten het nagejaagde doel niet zullen bereiken. Men kan dit aalfnemen op grond van het feit, dat de Duitsche tegenmaat regelen, die zeer omvangrijk zijn, reeds thans den voornaamsten stoot hebben kunnen neutraliseeren. Duitsche successen Een succes van beteekenis behaalde ook de Duitsche afweer in het gebied van Militopol en ten noorden van Kief, waar de bolsjewisten eveneens massale aanvallen deden. Van hier af naar het noorden wordt de situatie in belangrijke mate gekenmerkt door vastberaden Duitsche tegenaanvallen, die alleen in den „natten dri'ehoek" tusschen Pri- pet en Dnjepr voorloopig geëindigd zijn, n.1. door de overwinning van luit.-gene raal Hossbach. Noordwestelijk van Tsjernikof en zuidelijk van Gomel du ren de zware, heen- en weergolvende gevechten nog voort. Ook bij Orsja en Newel is de gevechtsactie weer toege nomen. Het weer is de laatste dagen ziender- oogen slechter geworden. Hier en daar is de herfstregen begonnen. Men kan echter nog niet zeggen, dat de modder periode een aanvang heeft genomen. De eerstvolgende dagen en weken zal er dus nog verbitterd gevochten worden TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, op den leeftijd van 17—45 jaar, kan zich vrijwil lig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden- voor de Waffen-SS of den Landstorm. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij. die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen, tusschen 18—30 Jaar, die aan- melïingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, pres tatie. 20.10.43, 9—12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16; 15—10.00 uur, Arn hem, Café Royal; 21.10.43 9—12.00 uur. Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18, 1518.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 22.10 43 9—12.00 uur, Assen, Concerthuis, a. d. Vaart; 15—18.00 uur, Groningen. Concerthuis, poelestraat; 23.10.43, 9 12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed- straat; 24.10.43, 9—14.00 uur,, Amsterdam, Dam 4; 25.10.43, 9—13.00 uur, Utrecht N.V.- huls, Oudegracht 245; 20.10.43, 9—14.00 u., Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg; 27.10.43, 9—14.00 uur,. Den Haag Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. «ME De Berlljnsche A.N.P.-correspondent meldt: De gevechten in Italië, die de vorige week in alle felheid wgren opgelaaid zijn thans weer in hevigheid afgenomen Het gevechtsgebied wordt hier in twee dee'en gescheiden door de Apennijnen die een belangrijk obstakel vormen voor de gecombineerde operaties. Het vijfde Amerikaansche leger? dat aan de westkust opereert, is zoodoende ge scheiden van het achtste Britsche leger aan de oostkust, dat bij zijn opmarsch naar het westen de moeilijk passeer bare bergen op zijn weg vindt. De hevigste gevechten der laatste da gen hebben zich aan d% westkust afge speeld., Hfer heeft het vijfde leger thans den noordelijken oever van de Volturno bereikt, welke rivier thans in het zui den en oosten een grens van het ge- vefchtsterrein vormt. Als gevolg van den door het terrein begunstigden Duitschen tegenstand zijn de Amerikaansche troepen er slechts op Capua in ge slaagd het Duitsche front in te druk ken en de Volturno over te steken. Thans, zoo verklaart men te Berlijn, is een hergroepeering der Anglo-Ameri- kaansche strijdkrachten noodig, als ge volg waarvan een pauze in den strijd is ingetreden. De operaties worden ten zeerste bemoeilijkt door de regens, die het terrein volkomen doorweekt heb ben. Onz# mannen In het Oosten ft PK Wlflfous/O/H/P m HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Ten noorden van de Zee van Azof zijn vrij sterke vijandelijke infante- rie- en tankaanvallen afgeslagen. Ten zuidoosten van Krementsjoeg leverden -onze troepen gedurende den geheelen dag zware afweerge- vechten tegen aanvallende sterke vijandelijke strijdkrachten. Daarbij werden gisteren weer 43 tanks kapot geschoten. Een onder leiding van lt.-generaal Hossbach staand Duitsch tankcorps heeft in gevechten, die twee weken heb ben geduurd, een gevaarlijke vijande lijke doorbraak aan de monding van den Pripet verijdeld en in tegenaanval twee infanteriedivisies en een tankbri gade der Sovjets vernietigd. De vijanr verloor 3500 getelde dooden, bijna 2000 kanonnen en een groot aantal tanks, pantsergeweren, granaatwerpers en an dere zware en lichte infanteriewapens In den centralen sector van het front hebben de bolsjewisten ten noordwesten van Tsjernikof en ten westen van Smolensk hun herhaalde doorbraakpogingen voortgezet en met vrij sterke strijdkrachten ook ten zuiden van Welikije Luki onze stellingen aangevallen. De vijand werd overal na harde gevechten en door vasfbpraden eigen tegenaanval len afgeslagen en plaatseliike pene traties werden afgegrendeld. De door lt.-generaal- Schlemmer ge leide Saksische 134ste divisie infante rie verdient voor haar schitterende hou ding bij de zware gevechten ten noord oosten van Gomel bijzondere waardee ring. Van het Italiaansche front In Zuid-Italië is het slechts op eenige plaatsen van den westelijken en centra len sector van het front tot plaatselijke gevechten gekomen. Aanvallen van Britsch—Amerikaansche strijdkrachten in de Volturnobocht werden afgesla gen. Bij de gevechten van de vorige dagen brachten onze troepen verschei dene honderden Britten en Amerikanen als gevangenen binnen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in het oosten van de Middellandsche Zee voltreffers met bommen geplaatst op een vijandeliiken kruiser. In den afgeloopen nacht hebben eenige vijandelijke vliegtuigen een ge ring aantal bommen geworpen in wes telijk en noordelijk gebied van Duitsch- land. Het luchtwapen heeft gisteren over dag en gedurende den nacht afzonder lijke doelen in Zuid-Engeland, vooral 1n j.onden, met succes aangevallen. Eén vliegtuig keerde niet terug. Een hevige birnenbrand heeft gewoed in het magazijn van de firma Raming aan de Kleine Bleekstraat te Eindhoven- Deze opslagplaats was geheel gevuld met markiezen, meubelen, ledikanten, matrassen, gordijnenj closetrollen, een grooten voorraad kapok, cocosweefsels en andere artikelen, die bestemd zijn voor de inrichting van woningen en welke in den winkel zoo goed als niet meer te krijgen waren. In het magazijn bevond zich een groote berg cokes en de meubels en twee auto's, die binnen in waren gestald, waren daardoor aan het oog onttrokken. De brandweer is er in geslaagd een belendend perceel, waarin zich groote hoeveelheden levensmiddelen bevonden, voor het vuur te redden. Ook is nog een gedeelte van het magazijn zelf, waar mairassen, vulling voor meubels enz. waren neergelegd, gespaard. Dat gene, wat echter is vernield of water schade heeft geleden, is niet gemakke lijk op zijn juiste gebruikswaarde te schatten. De schade loopt echter in de hon derdduizenden. De brandweer stond voor een moeilijke taak, temeer daar men in het magazijn eerst had getracht met eigen krachten het vhur te blus- schen, zoodat de brandweer pas tegen den middag werd gewaarschuwd. Het vuur zou ontstaan zijn, doordat een jongen in den loop van den ochtend een gloeiende lucifer liet vallen bij een stapel markiezen. Vandaar' heeft het zich met groote snelheid over het gebouw verspreid. Van bevoegde zijde wordt nog opge merkt, dat het hier een grooten voor raad gebruiksgoederen betreft, die blijkbaar met speculatieve bedoelingen verborgen werden gehouden en dat de ze meerendeels tegenwoordig met ver vangbare goederen thans als gevolg van die speculatieve overwegingen zijn vernietigd. De blikslager Jan van 't Klooster heeft zich aan voortdurend bedrog schuldig gemaakt door aan vrouwen van "Nederlanders, die door de Duitsche politie waren gearresteerd, voor te spie gelen, dat hij in slaat was, door het verstrekken van geld de Duitsche poli tiebeambten tot vrijlating der arrestan ten te bewerken. Op grond van deze voorspiegeling is hij er in geslaagd, zich bedragen te verschaffen van 1000 tot 2500 gulden. In werkelijkheid wist van 't Klooster nauwkeurig, dat hij vol strekt niet in staat was de vrijlating der arrestanten te bewerkstelligen. In de gegeven omstandigheden heeft het Obergericht ook geconstateerd, dat hij volgens de voorschriften van par 4 de Volksschadlingsverordnung" overtre- een heeft. De bevoegdheid van de Duitsche po litie en de Duitsche. gerechtshoven om tegen Nederlandsche staatsburgers we gens strafbare handelingen op te tre den is een gevolg van de door den oor log onstane bezetting van Nederland Deze door den oorlog veroorzaakte bui tengewone omstandigheden heeft van Klooster zich ten nutte gemaakt om van de bloedverwanten der gearres teerde personen, die in hun zm^» om het welzijn van hun familieleden tot alle offers bereid waren, op bedriegelijke wijze geldsommen los te krijgen. De houding van den beklaagde is des te verwerpelijker, daar hij wist, dat zijn slachtoffers ten deele lieden waren, die in slechte financieele omstandigheden verkeerden. .Daarbij komt bovendien dat hij op de meest ernstige wijze het aanzien geschaad neeft van de Duitsche politie en de Duitsche' autoriteiten door met zijn voorspiegelingenyden indruk te wekken alsof hij in staat zou i':n de Duitsche politiebeambten om te koopen Na overweging van dit alles werd van 't Klooster als „Volksschadlini wegens bedrog tot,4 jaar ^^hthuisstraf veroordeeld. 's-GRAVENHAGE, 18 Oct. - Van 19 tot en met 30 October geven de bonnen „Vleesch 43A" en „Vleesch 44A" recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van 1 rantsoen vleeschwaren. Gedurende hetzelfde tijd vak geven de bonnen „43B Vleesch" en „44B Vleesch" recht op het koopen van Vd gedeelte van bovengenoemde hoe veelheid vleesch of vleeschwaren. „Wij vechten tot het einde!" GRONINGEN, 18 Oct. - In „Ons Huis' te Groningen sprak dezer dagen Mr. M M. Rost van Tonningen op de eerste volksvergadering, welke dit jaar alhier werd gehouden. Mr. Rost van Tonningen "begon met te -wijzen op den tijd van groo te politieke spanningen, welken wij heden beleven. Reeds te lang is de Nationaal-Socialistische Beweging misbruikt door conjunctuurridders, maar nu wordt het tijd, dat deze de Beweging verlaten; doen' zij dit niet vrijwillig, dan zullen wij hun wel aan het verstand brengen, dat zij moeten gaan (applaus). Vervolgens behandelde spr. de be wapening dér leden. Wij laten ons niet grijpen, vooral niet sinds wij gewapend zijn. Een wapen is tegelijk een eer en een plicht, reeds bij de Germanen. Wij vechten daarmede tot het einde en geven het nooit vrijwillig af. De sluipmoorden. Onze Leider wil 'nog immer niet waaraan ik mede debet ben dat voor onze door sluipmoordenaarshand geval len kameraden gijzelaars moeten boe ten. Maar wanneer een van ons in een dergelijk geval wordt gewond en dan om hulp vraagt, zooals te Meppel is geschied, terwijl dan die hulp wordt geweigerd, mijne kameraden, wanneer ik in de buurt was geweest, 'dan had ik dien weigeraar neergeschoten (applaus). Het is onze heilige plicht de ophitsers, sluipmoordenaars en hun handlangers neer te scTiieten en rücksichtslos uit te roeien. Deze oorlog is genadeloos ge worden door de Joden, welnu wij zul len nu ook van onzen kant genadeloos strijden. De geestelijke hitsers, speciaal die op den kansel, houden zich echter jammer buiten schot. Het Rijk. Wij strijden voor het Rijk. Wat betee- kent dat? Wanneer overal in Europa de Germaansche cultuur kapot wordt gesmeten, dan bloedt ons hart,- omdat het bloed spreekt. Elk stuk cultuur in Europa, hetzij Latijnsch of Germaansch, is ons een dierbaar goed. Natuurlijk hebben wij binnen de Beweging indivi dueel verschillende wereldbeschouwin gen en leggen deze voor aan onzen Lei der. Ons vertrouwen in hem is echter zoo, dat wij ons houden aan het parool dat hij geeft. Het groote nationaal-soci- alistische doel: de sterke mensch, een gezond kind en een gelukkige toekomst, blijft ons evenwel steeds voor oogen Sommigen zeggen: „Wij willen geen Duitschers worden". Zooals echter een Groninger ook in Holland steeds een Groninger blijft, zoo is toch ook het Duitscher worden niet onmogelijk. Er is dank zij onze frontsoldaten een bloed- gemeenschap ontstaan, die niet te ver breken is. De thans daar gebrachte of fers zullen onze toekomstige levens voorwaarden bepalen. Wij N.S.B.-ers mogen medespreken omdat wij de meeste offers hebben gebracht. (Appl.) Adolf Hitier, de Europeesche Führer. Spr. ging vervolgens de ontwikkeling van den persoon van den Führer na van Duitsch Führer tot Europeesch Führer. De aaneensluiting va'n het Groot-Duitsche Rijk maakte' hem tot Groot-Duitsch Führer. Toen de Joden in Engeland den oorlog deden uitbre ken, werd hij tot Germaansch Führer Toen wij in Mei 1940 gevangen waren en op 10 Mei de Duitsche machines za gen vliegen, zagen wij die als redders van Germanje. Heeft de Führer echter deze ontwikkeling zelf gewild? Aan de hand van verschillende feiten maakte spr. duidelijk hoe dit door de omstan digheden is igeworden. Uitvoerig ging spr. hierna in op de kwestie Italië Mussolini. Het vefraad van Badoglio waarachter de kerk en de hierna vol gende bevrijding van Mussolini maak ten Hitier tot Europeesch Führer. De Anglo-Amerikaansche bom bardementen. Wanneer thans de gangsters uit Ame rika een volledige cultuurvernietiging van Europa op touw hebben gezet, dan heeft dit tengevolge, dat een groote Europeesche verbondenheid is ontstaan. De Führer gaat door met zijn strija- methode en Iaat zich heusch niet aflei den. Het Duitsche volk heeft reeds veel geleden. In 1648 was het een volk van 4 millioen menschen en thans zijn er 80 millioen. Ook thans zullen wij strij den tot het bittere einde, maar i.it de ruines zal wederom een krachtig volk opstaan, een volk van sterke menschen met gezonde kinderen en een gelukkige toekomst. 20 Oct.: Zon op 7.12, onder 17.37 uur. Maan onder 14.08, op 22.43 uur. Japansche aanvallen op Boena. Van een Japansche basis in het Zui delijke deel van den Stillen Oceaan iwordt gemeld, dat Japansche lucht strijdkrachten in den» nacht van 14 op 15 Öct. gevlogen hebben boven Espirit u Santo op de Nwe. Hebriden en vijande lijke inrichtingen in de haven en op de kaden alsmede stellingen luchtdoelge schut en schepen hebben ernield. Op ve le plaatsen werden voorts tijdens dezen aanval branden veroorzaakt. Alle Ja pansche vliegtuigen keerden behouden op hun basis terug. Van een Japansch steunpunt wordt voorts gemeld, dat Japansche vliegtui gen der marine in de schemering van 14 October de vijandelijke stellingen te Boena op Nieuw-Guinea hebben aange vallen. Het gelukte hun, de vijandelijke militaire installaties te vernietigen, hoewel zij hevig afweervuur ontmoet ten. 14 schepen tot zinken gebracht. Naar het Japansche hoofdkwartier omtrent de aanvallen op Boena meldt, werden 14 vijandelijke transportschepen tot zinken gebracht en werd een trans portvaartuig van middelbare "grootte zwaar beschadigd. De Japansche vlieg tuigen geraakten met ruim nonderd vij andelijke—machines in gevechten gewik keld, waarbij 14 vijandelijke toestellen werden neergeschoten. De Japansche verliezen bedroegen 15 toestellen, waar van een deel zich op de vijandelijke doelen heeft gestort. CALCUTTA EEN DOODENSTAD. STOCKHOLM, 18 Oct. (DNB). Naar „United Press' uit New Delhi meldt, komen 130.000 Indiërs om in de straten der Bengaalsche steden. Het agentschap verklaart in verband hiermede, dat de officieele Britsche cijfers „niet in over eenstemming zijn met de werkelijk heid." De minister voor Indië, Amery, heeft verklaard, dat slechts 1000 personen per week in Bengalen verhongeren. In waarheid, aldus „United Press", is het sterftecijfer alleen voor de stad Cal- cutta hooger. In de provincies kan men rekening houden met 9000 dooden per week. Een lid van de wetgevende ver gadering van Bengalen heeft Calcutta een „doodenstad" genoemd. AARDAPPELSCHILLEN ZIJN VAN GROOT-BELANG VOOR MENIG VEEBEDRIJF. We beschikken in ons land al lang niet meer over het- vroeger zoo over vloedige krachtvoeder voor ons vee, dat van overzee moest worden aangevoerd. Nu we, wat de veevoeder-positie be treft, geheel op ons zelf zijn aangewe zen, hebben de levensmiddelen-afvallen groote waarde gekregen. Immers, die afvallen worden door de koe omgezet in melk en daaruit produceeren wij weer den kostbaren zuivel. Daarom mo gen geen afvallen .verloren gaan. Ieder, die de belangen van ons volk dat is dus ook yan zichzelf en van zijn gezin vóór staat, werke er toe mee, dat deze afvallen zooveel mogelijk rfan de volksvoeding ten goede komen Vooral de sterk melkdrijvende aardappelschil len spelen hierbij een rol. Zij mogen niet vermengd worden met groentenaf- vallen, want anders kunnen die schil len niet bewaard wtirden als veevoeder voor den winter. (De groentenafvallen zijn uitmuntend voedsel voor geiten en konijnen). Laten, de huismoeders er vooral aan denken dat menig veebedrijf „drijft" op de aardappelschillen Men geve ze dus aan de wijkophalers mee. Geeft de koe de schillen dan geeft de koe melk. Onder het opschrift „Het Sovjet-Rus sische volk is oorlogsmoe geen vreug de óver de successen aan de fronten de voedselpositie wordt er niet beter op van de vrouwen wordt het maxi mum aan arbeidsinspanning gevergd' bericht „Folkets Dagblad" uit Istanboel dat de Sovjet-Russische successen aan de fronten niet de verwachte vreugde ten gevolge hebben 'gehad. Men hoopte, dat de moeilijkheden op het gebied der levensmiddelenvoorzie- ning geringer zouden worden. Dit is evenwel niet het geval; integendeel, de rantsoenen worden steeds kleiner. Het optrekken van het Roode Leger heeft niet een verbetering in de voedselposi tie met zich mee gebracht, daar de Duitschers zoowel den oogst als het vee hebben meegenomen uit de door hen ontruimde gebieden. Daarbij komt nog, dat de groote ver liezen aan het front de stemming on der het Sovjet-Russische volk beïnvloe den. Er zijn momenteel nauwelijks nog families in de Sovjet-Unie, waarvan niet één of meer bloedverwanten ge vallen zijn. Tenslotte dragen de arbeids verhoudingen aan het thuisfront er ook toe bij, de stemming nog verbitterder te doen worden. Vooral de vrouwen in de wapenbedrijven moeten hard wer ken Overal treft men thans vrouwe lijke arbeidskrachten aan; zelfs in die bedrijven, waar het hardst moet wor den gewerkt. Vele vrouwen werken ook in de mijnen. Het Sovjet-Russische volk is oorlogs moe en verlangt naar den vrede. De oorlog begint de menschen op de ze nuwen te werken, wat vooral aan het spoorwegpersoneel te merken is Belastingbronnen voor provincie en gemeente. 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. In de Ned. Staatscourant zijn "ópgenomén: a. Het besluit houdende nadere voor zieningen met betrekking tot de finan ciën van de provinciën. b. Het besluit tot vaststelling van alge- meene regelen met betrekking tot uitga ven van werkloozenzorg. c. Het besluit betreffende de financi eele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. Èij deze besluiten wórden voorzienm gen getroffen, krachtens welke de pro vinciën en de gemeenten de beschikking krijgen over belastingbronnen ter ver vanging van de vroegere opcenten bij de rijksinkomsten- resp. gemeentefondsbe lasting en op de vermogensbelasting. Bovendien worden daarin geregeld de reorganisatie van het gemeentefonds en de gevolgen van de opheffing van het werkloosheidssubsidiefonds. Het onder a. genoemde besluit verleent aan de provinciën de bevoegdheid tot heffing v.an ten hoogste 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. Wat het onder b. genoemde betreft, worden reeds de werkloosheidsuitgaven geheel ten laste van het rijk genomen. Overwogen wordt bepaalde uitgaven voor vakontwikkeling, herscholing en Jeugdzorg, met betrekking tot bij het rijksarbeidsbureau ingeschreven werk looze arbeiders eveneens voor 10fl/n rijks subsidie in aanmerking te brengen. Het begrootingsjaar zal voortaan sa menvallen met het kalenderjaar. De bedragen, welke der gemeenten over 1942 uit de eerste afdeelirig van het ge meentefonds toekomen (uitkeering in de jaarwedden van burgemeester en secre taris, een formeele uitkeering en een uitkeering per inwoner), zullen zoo' spoe dig mogelijk wo'rden vastgesteld. Een tweede geeft uitkeeringen aan steunbe hoevende gemeenten. De ondernemingsbelasting, voor zoover zij geheven wordt boven het vermenig- vuldigingsctjfers 1, komt rechtstreeks aan de gemeenten ten goede. De gemeenten krijgen met ingang van het belastingjaar 1944 dt bevoegdheid 190 opcenten op de grondbelasting voor de gebouwde en 110 opcenten op de grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen te heffen. Het is niet d» bedoeling, dat de nieu we belastingheffingsbevoegdbéid van de provinciën leidt to't verzworing van den belastingdruk. Voor zoover de provinciën niet ten Volle van de haar toegekende nieuwe be voegdheid behoeven gebruik te maken, zal verlaging van den belastingdruk tn noodlijdende gemeenten plaats vinden Zoolang de huidige buitengewone om standigheden voortduren zal van ge meenten. welke op "steun van het rijk zijn aangewezen, worden verlangd, dat de gemeentelijke opcenten op de perso neele belasting zoo hoog wor den opgevoerd, dat zij. tezamen met de provinciale opcenten, tenminste een op brengst geven, geliik tweemaal de op brengst van de hoofdsom. Aangezien de meeste gemeenten vroeger 80 opcenten op de gebouwde en 20 opcenten cp de ongebouwde eigendommen hieven (en daarnaast het rijk resp. 120 en 1001, zul len, vermits de opcentenheffing voor het rijk voor 1944 niet meer plaats vindt, schommelingen worden voorkomen. In dien de gemeenten de vroegere rijksop- centen behoudens 10. welke aan het pro vinciaal belastinggebied zijn toegevoegd voortaan ten bate van de gemeente gaan heffen. Men bedenke, dat In voorkomende ge vallen niet de opcenten op de grondbe lasting, doeh veeleer die op de personee le belasting In aanmerking komen om te worden gebruikt als sluitpost voor de gemeente-begrooting. DE LEIDER BEZOEKT SPEKHOLZERHEIDE. Zondagmiddag herdacht de groep Spekholzerheide der N.S.B. haar tien- arig bestaan. Een donderend gejuich weerklonk in het vereenigingsgebouw van de Staatsmijn Wilhelmina toen de eider. vergezeld van den commissaris der provincie, de stampvolle zaal be trad om dit feit met zijn oude getrou wer. te vieren. Nadat kringleider Heemstra de tien aren van harden strijd in de mijn streek herdacht had, gewaagde ook de ".oider daarvan en stelde vast dat de N.SB. maar een afdoend afweermid del heeft tesen de terreur der demo- ratie, namelijk den vasten wil ilkand*- neuvv fo hb'jven. Uitvoerig Leider moe'lijkhcC. s tv.:. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewpne advertenties in deze Editie II ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. iii. (Van onzen politieken redacteur.) Wanneer men Mus^erts rede tijdens de belangwekkende bijeenkomst op den Goudsberg van 31 Juli 1942 her leest, heeffe men eenig houvast om trent de aan een hooger orgaan af te stane functies, waarop we in het tweede artikel over Noorwegen doel den. Mussert noemde in dit verband in de eerste plaats de gemeenschap pelijke verdediging van Europa; in de tweede plaats de bevordering van de gemeenschappelijke welvaart. Een gemeenschappelijke verdediging houdt in dat een Europeesche weermacht in het leven geroepen wordt, die tot laak zal krijgen, heel dit continent te verdedigen. Het Nederlandsche aandeel aan die weermacht zal in ver houding tot de Duitsche een sterkte moeten hebben als overeenkomt met de verhouding tusschen het totaal aantal Nederlanders en het totaal aan tal Duitschers. Voor een economische samenwerking van Europa leveren niet alleen deze oorlog, doch ook de veelvuldige crises sedert 1918 een zeer krachtig argument. Het spreekt eigen lijk vanzelf, dat de Europeesche sta ten het elk voor zich moeten afleggen tegen de continentale economische politiek van de U.S.A., zeker van ge heel Amerika, ook tegen die van de Britsche Dominions en straks tegen het Groot-Oost-Aziatisch blok. Slechts een vereenigd Europa zal zich doel matig tegen de stijgende economische machtsuitbreiding van buiten-Euro- peesche gebieden kunnen verdedigen. We behoeven slechts te herinneren aan het, met de jaren stijgende, ont stellende productie-overschot, dat in de vóóroorlogsjaren in ieder Euro peesch land tot groote schade van on dernemers, arbeiders en boeren en tot groot ongerief van het nationale bedrijfsleven de binnenlandsche markt kwam verpesten. Ook zonder dezen oorlog bestond de noodzaak, dat een krachtige samenwerking op econo misch gebied voor de Europeesche staten tot stand kwam. Anders zou den de Europeesche staten elk voor zich en alle gezamenlijk tegen de buiten-Europeesche concurrentie zijn bezweken voorzoover zij niet reeds goeddeels bezweken waren. Zoolang de Europeesche levens ruimte niet definitief is vastgesteld, Pntbreken concrete gegevens over de economische vormen en kunnen zij ook nog niet vastgesteld worden Zeker is in ieder geval, dat deze sa menwerking niet op den grondslag van het kapitalisme gebaseerd kan zijn, omdat juist deze grondslagen de diepe economische ontreddering opgeroepen hebben en daardoor mede de diepere oorzaak van dezen oorlog vormen. Uitvloeisel van het beginsel van de economische samenwerking zou kun nen zijn, dat een Europeesche munt voet voor het verkeer naar buiten wordt ingevoerd en dat er een con stante verhouding tusschen de natio nale muntstelsels onderling wordt vastgelegd. Ook lijkt het noodzakelijk, dat de buitenlandsche betrekkingen van een Europeeschen staat tot een buiten- Europeeschen staat in een centraal punt samenkomen. Even noodig zal een planmatige productie zijn, zij het ook met volledig behoud van het wezenskenmerk van een» doelmatig bedrijfsleven het bezit erkennende ondernemersprincipe. Hoe iedere staat voorts verder zijn eigen interne aangelegenheden van kuituur en bestuur wenscht te rege len, moet de bevolking van eiken staat door eigen aanleg, inzicht en bekwaamheid overeenkomstig zijn aard en traditie laten bepalen, mits maar waarborgen gegeven worden, dat in eigen vrijheid volkomen zelf standig gekozen vormen niet aan de Europeesche gemeenschap vijandig zijn. Het spreekt vanzelf, dat de uit schakeling van de joden voor geheel Europa een niet te ontwijken voor waarde zal zijn, gelijk men om de zelfde redenen evenmin zal dulden, dat zich nog restanten van interna tionale organisaties met destructieve tendenzen, zooals Komintern, vrij metselarij enz., in Europa handhaven, Duitschland heeft in den korten tijd van zes jaren bewezen, dat het met geen andere rijkdommen dan louter den nationalen bodem en de volkskracht na allen nood en ellende door middel van het nationaalsoeia- lisme een staat kon bouwen, die ge zonder, doelmatiger en krachtiger bleek dan alle andere staten ooit met welke andere democratische, liberale, kapitalistische of bolsjewis tische systegien ook hebben kunnen bereiken. Dit groote feit mag men in dezen oorlog nimmer uit het oog verliezen. Duitschland houdt stand tegen een serie tegenstanders, die elk voor zich twintig jaren lang in alle vrijheid en ongestoordheid in elk opzicht over grootere mogelijk heden beschikten en onder heel wat gunstigere omstandigheden konden gedijen. Door ons. deelgenootschap aan den Germaanschen volksaard hebben we de mogelijkheid evenals Noorwegen op dezelfde voorwaarden doch langs eigen lijnen van ontwikkeling een nieuw Nederland te stichten. Wat Quisling voor Noorwegen bezig is te voltooien, streeft Mussert voor Ne derland na; een krachtige en zelf standige staat, waarin geen klassen strijd, doch sociale eendracht, geen economische crises, doch welvaart heerschen. Het nuchtere inzicht in de mogelijkheden zegt. dat naarmate een breeder' volksdeel aan het nood zakelijk vernieuwingswerk deel neemt, ruimere zelfstandigheid zal vérkregen worden. tallooze gezinnen uit de mij streek verkeeren. Bij een Duitsche nederlaag kan alleen .t bolsiewisme winnen Dat kost ons den kop, maar ook a~n velen, die n u tegenover ons staan. Ons volk' moet leeren verstaan, dat de Neder landsche grenzen tegen het bolsjewisme worden verdedigd aan den Dnjepr. In hartelijke bewoordingen bracht de Leider daarna dank aan zijn politieke soldaten. Voor het bezoek van den Leider be leid van de zijde der bevolking zeer .>«stelling.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1