Verbitterde strijd aan het Oostfront. DAGBLAD VOOR Dienstleiter Ritterbusch en Van Geelkerken spreken op vormingsbijeenkomst. West-Frisia met 1-8 verpletterd. Kennemers weerstaan O.S.V. BEKENDMAKING. Eilanden Leviiha en Stampalia door DuUschers bezet Zware terreuraanval op Kassei. De verdediging van Noord-Italië. erduisteren van 17.30-7.15 Moord te Scheliinkhout. Eerste verliespunt voor Hermes. VOETBALUITSLAGEN. Uitgave: Dagblad voor Noord-Bolland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Don Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. MAANDAG 25 OCTOBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang. No. 249, 2 pagina's. Deae Courant verschijnt dagelQks Advertentie-tarief. Prfls der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m-M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER v. d. FÜHRER, 24 Oct. (DNB) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Nieuwe heftige doorbraakpogin gen der bolsjewisten tusschen de Zee van Azof en Saporosje mislukten ook gisteren in zware gevechten, waarbij zich de 3de Oostmarksche bergdivi- sle onder bevel van generaal-majoor Wittmann bijzonder heeft onderschel den. In den naoht van 21 op 22 October werden onze troepen na dagenlange straatgevechten in Melitopol op stel lingen aan den westelijken rand der stad teruggenomen. Uit het gebied ten noorden van Sa> porosje en uit het penetratiegebied ten zuidoosten van Krementsjoeg ging de Vijand met sterke strijdkrachten gelijk tijdig tot een grooten aanval over, wel kon hij in verschillende sectoren ter reinwinst behalen, doch onze troepen slaagden er in, in verbitterden strijd de bedoelde doorbraak op te vangen. De slag duurt met onverminderde hef tigheid voort. Aan den Dnjepr ten zuidoosten van Kief en aan den mond van de Sosh bleven bolsjewistische aanvallen ook gisteren zonder resultaat. Een eigen aanvalsactie ten noorden van Kief leidde tot verkleining van een bij de gevechten der voorgaande dagen ont stane penetratie. Ook op den derden dag van den in het gebied ten westen van Smolensk voortdurenden afweerslag werden de doorbraakaanvallen, door de bolsjewis ten voortgezet onder een allerhevigst artillerievuur en aanvoer van versche strijdkachten, bloedig afgeslagen. Aan de afweersuccessen in den cen- tralen frontsector Kèbben het 39ste pantsercorps onder bevel van den ge neraal der artillerie Martiniek en de Rijnlandsch-W estfaalsche 253ste divi sie infanterie onder bevel van luite nant-generaal Becker een bijzonder aandeel gehad. De strijd in Italië. In den westelijken en den centralen sector van het Zuid-Italiaansche front ondernam de vijand na krachtige artil lerievoorbereiding verscheidene plaat selijke aanvallen. Zij strandden meestal reeds in het geconcentreerde vuur voor de stellingen onzer gevechtsvoorposten of in den eigen tegenaanval. In het oostelijke deel der Middel- landsche Zee slaagden Duitsche solda ten, die tijdelijk in krijgsgevangen schap geraakt waren, er in zich te be vrijden. Na versterking te hebben gekregen en met steun van de lucht macht namen zij het door den vijand bezette eiland Levitha in de Dodeca- nesus door een coup de main. Op 22 October landden bovendien formaties der luchtmacht, versterkt door leger groepen op het door Britten en troe pen van Badoglio bezette eiland Stampalia. Zij sloegen den vijande lijken tegenstand uiteen en bezetten het eiland. Gevangenen en buit wer den gemaakt. Aanvallen op Engeland. In den afgeloopen nacht heeft een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen met goed resultaat de aan de Engelsche kust gelegen havenstad Great-Yar- mouth aangevallen. Ander vliegtuigen bombardeerden afzonderlijke doelen in Zuid-Engeland. Op den Atlantischen Oceaan plaat sten gevechtsvliegtuigen bomtreffer op twee landingsschepen, waarvan één als vernietigd kan worden beschouwd. In den nacht van 22 op 23 October vond in het Kanaal een gevecht plaats tusschen eigen torpedobooten en een superieure formatie Britsche krui sers. Hierbij behaalden de Duitsche strijdkrachten een volledig succes. Zij brachten een Britschen kruiser tot' zinken en torpedeerden bovendien twee torpedojagers. Aan Duitschen kan werden geen schade en verliezen ge leden". HOOFDKWARTIER V. d. FÜHRER 23 Oct. (DNB). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „In de gevechten tusschen de Zee van Azof en Saporosje werd gisteren na een buitengewoon harden strijd een groot afweersucces behaald. Daarbij heeft zich behalve de uitste kend strijdende infanterie onze artil lerie bijzonder onderscheiden". In het gebied ten zuiden van Kre mentsjoeg, waar de vijand was door gedrongen, heeft de luchtmacht door herhaalde zware aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen en vlieg tuigen voor den strijd op korten afstand de stootkracht der aanvalsformaties en de troepenbewegingen der bolsjewisten in sterke mate verlamd. Het kwam gisteren in dit gebied slechts tot plaat selijke aanvallen van infanterie en pantserwagens. Deze werden in harde gevechten afgeweerd en tijdelijke door braken ongedaan gemaakt. Een tegen aanval wierp vijandelijke strijdkrachten ondanks hardnëkkigen tegenstand ver terug. Onze aanvalsvoorhoede viel daarbij vijandelijke marcheerende co lonnes en bezette plaatsjes aan en bracht den vijand groote verliezen toe. In de Dnjepr-lus ten zuidoosten vari Kief en in het gebied ten noordwesten van Tsjernigof wefden talrijke sovjet aanvallen in hevige gêvechten afgesla^ ■gen. Ten westen van Smolensk zette de vijand ter weerszijden van den auto weg na buitengewoon hevige artille rievoorbereiding zijn doorbraakpogin gen voort. Op verschillende plaatsen waar de vijand in ons front was bin nengedrongen werd door de onmiddel lijk begonnen Duitsche tegenaanvallen, ondanks verbitterden vijandelijken te genstand, een deel van het verloren terrein herwonnen. De beide laatste dagen werden aan het Oostelijk front 218 sovjetpantsers kapotgeschoten. Van het Zuid-Italiaansche front wor den, behalve levendige verkennings actie van beide zijden, geen gevechts handelingen van beteekenis gemeld. Krachtige formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben de vijande lijke ravitailleeringshaven Napels ge bombardeerd en door treffers op ha veninstallaties en ligplaatsen van sche pen en, in opslagplaatsen van mate riaal groote branden veroorzaakt en belangrijke schade aangericht. In het oostelijk deel van de Middel- landsche Zee viel de luchtmacht met vrij sterke strijdkrachten een eiland steunpunt van den vijand aan. Terreuraanval op Kassei. Formaties Britsche bommenwer pers vlogen in den afgeloopen nacht naar Midden- en Zuidwest-Duitsch- land en ondernamen in de eerste plaats een zwaren terreuraanval op de stad Kassei, waar vernielingen aan woonwijken werden aangericht, Onder de bevolking ontstonden ver liezen. Strijdkrachten der luchtverde diging hebben volgens tot nu toe be schikbare rapporten 48 zware bom' menwerpers vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht wederom doe len in het stedelijk gebied van Londen gebombardeerd. TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en den Landstorm. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, op den leeftijd van 17—45 jaar, kan zich vrijwil lig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij. die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen, tusschen 18—30 jaar, die aan- meldlngsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier ln de Waffen-SS kan Ieder wor den, die na minstens een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding ls niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, pres tatie. 26.10.43, 0—14.00 U Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg; 27.10.43, 9—14.00 uur. Den Haag. Catt den Hout, Bezuldenhoulsoheweg. BERLIJN, 23 Oct. - Een oorlogsver slaggever schrijft over de verdedi gingsmaatregelen aan de Ligurische kust: Terwijl ten Noorden van Napels aan het Volturnofront de bodem dreunt van het gevechtslawaai en de Anglo-Amerikanen voortdurend nieu we resêrves in den strijd werpen, om al strijdend voet voor voet naar het Noorden op te rukken met enorme bloeilige verliezen, staan in Opper- Italië Duitsche divisies met ijzeren vastberadenheid gereed. De -onder op perbevel van maarschalk Rommel m Italië strijdende en gereedstaande di visies hebben zich voorbereid op even- tueele nieuwe, verrassende amphibie- operaties der Engelschen en Amerika nen in het gebied van de Tyrrheensehe en Ligurische Zee, dus aan de West kust van Italië en in het gebied van de Adriatische Zee. Wanneer men de verdedigingszöne van de Italiaansch- Fransche grens tot aan Spezia over ziet, kan men constateeren, dat de verdedigingsmaatregelen een stand hebben bereikt, die elke verrassing uitsluit Daarbij omvat de afweer- zöne niet alleen de kustlijn, die be zaaid is met kazematten en mitrail leurnesten, met voorbereide mijnenvel den en prikkeldraadversperringen, doch diep geëchelonneerd ook het ach Vrland met zijn gebergte rijk aan k) f i en doorstroomd door vele ri vieren en beken. Het is een dol waagstuk met landingsbooten de steile kust door de gevaarlijke branding te naderen, hoewel het bij kalme zee niet geheel en al is uitgesloten. Wat er aan betere landin'gsmogelijkheden overblijft, wordt ingenomen door klei ne havens en vrij groote kuststeden De verdediging is niet lineair, zij is vlak, en zoo men wil in het gebergte, kubiek: naast, achter en boven elkan der gelegen. Slechts aan 't ervaren oog, gewapend met een verrekijker, ver raadt het landschap iets van de loopen van het geschut, de in de rotsen ge bouwde mitrailleurnesten, de scheeps- 'batterijen en zware mortieren. In de dalen bevinden zich de infanterie- eenheden, die den onmiddellijken tegenaanval moeten ondernemen, en die gereed staan voor den strijd, even als de „tijgers en het stormgeschut" Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmerlne. De dagelijlc- sehe dienst vangt aan met oehlendsport, waaraan allen enthousiast deelnemen. De terreinloop maakt de spieren los en verdrijft het laatste restje ver moeidheid Andres/Recla/Pax m Rijksminister Rust Is ter bezichtiging van Duitsche opvoedingsinrichtingen in Nederland aangekomen. Links Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss- Inquart, naast hem Rijksminister Rust. t/lf Bildberichter Fritz/Stapf/Pax m Op een drukbezochte vormingsbij eenkomst van N.S.D.A.P, en N.S.B., welke Zondagmiddag in den - Stads schouwburg te Tilburg is gehouden, hebben Dienstleider W. Ritterbusch, wnd. commissaris-generaal voor Bij zondere aangelegenheden en da- plaats vervanger van den Leider, Van Geel kerken een rede gehouden. Van Dienstleiter Ritterbusch was het de eerste publieke rede, welke hij hield in zijn functie van Leiter van het Arbeitsbereich der partij. Beiden herdachten den overleden Hauptdienstleiter Fr. Schmidt. Van Geelkerken noemde dezen een voor beeld van nat.-socialistische trouw en plichtsvervulling. Dienstleiter Ritterbusch verklaarde uit denzelfden geest en dezelfde idee te leven als die welke zijn vriend Schmidt bezielden. Daaraan voegde hij de verzekering toe, dat ook hem een onverbreekbare kameraadschap met 'de N.S.B. bindt. Rede van Van Geelkerken. Van Geelkerken wees er o.a. op, dat verschillenden, die het nat.-soc. met den mond beleden, zich in moeilijke oogenblikken terugtrokken. Dat is geen wonder. Als je op marsch bent, ver lies je altijd wel wat, en zulke indi viduen kan men beter kwijt dan rijk zijn. Eerste vereischte voor het nat.-soc. is, dat het karakter geeft in alle le vensuitingen, opdat we niet beïnvloed worden door de omstandigheden. Het nat.-soc. is iets waarvoor de enkeling verantwoordelijkheid aanvaardt en niet vreest onpopulair te zijn. Vervolgens vestigde Van Geelkerken de aandacht op de neiging om te ver vallen in critiek en negativisme. We wisten allemaal precies wat er bij de Duischers fout is. Zouden we de En gelschen en Amerikanen beter kennen, dan zouden ze ons nog een graadje er ger blijken dan de Duitschers ze af schilderen. Hun mentaliteit wordt reeds geteekend. door het feit, dat zij het--voor hun inval op Sicilië noodig vonden daar in één nacht een stadje van 45000 inwoners weg te vagen. Er bleven er slechts 2000 overzij noemden dat een militaire noodzake lijkheid. Wat de kwestie der bewapening van de N.S.B. betreft, ieder lid dient in dit verband te beseffen, dat hij niet te genover zijn volk staat doch in zijn volk, en dat hij zich niet in de verdedi ging moet laten dringen, doch het doel in het oog moet houden. Ons volk moet de nat.-soc. levenshouding aanvaaTden, opdat het niet méér vervalle in de oude. Vóór alles is vertrouwen noodig. In een goddelijke rechtvaardigheid, die niet kan gedoogen dat Europa ten prooi valt aan bolsjewisme, jodendom en amerikanisme, en vertrouwen in de leiding van den Führer. Alleen in de innigste verbondenheid halen we het eind, misschien uitge kleed en naakt. Maar het Europa, dat dan gebouwd zal kunnen worden, zal van ons zijn, een nat.-socialistisch Eu ropa, dat rechtvaardigheid inhoudt voor ieder volk. Geeft de koe de schillen dan geeft de koe melk. 26 Oct.: Zon op 7.23, onder 17.24. Maan op 3.58, onder 16.56. NATIONALE INDISCHE REGEE RING VERKLAART DEN OORLOG. SJONAN (Singapore), 24 Oct. In een persgesprek heeft Soebhas Chan- dra Bose medegedeeld dat de voorloo- pige Indische regeering Engeland en den Vereenigden Saten den oorlog heeft verklaard. - Dit is natuurlijk, al dus Bose, omdat die beide landen -er verantwoordelijk voor zijn, dat Indië onderdrukt wordt. De wereld weet, dat de nationalistische Indiërs reeds lang in oorlog zijn met Engeland. Niet temin is het noodig, dat de voorloopi- ge regeering den oorlog verklaart, om haar houding tegenover Engeland en de Vereenigde Staten duidelijk te be palen. „Onze oorlogsverklaring," aldus ver volgde Bose, „is geen propaganda-truc. Wij zullen door onze handelingen be wijzen. dat wij denken te doen wat wij zeggen. Ik zelf zou een dergelijk be sluit niet genomen hebban indien ik niet volledig vertrouwde, dat wij onze besluiteri ten uitvoer zullen leggen". Indische nationale leger op weg naar Indië. Naar Domei uit Sjónan meldt, heeft Soebhas Chandra Bose in een interview vandaag medegedeeld, dat het Indische natiolale leger reeds op weg is naar den vijand. Een terugtocht komt voor de Indische soldaten niet in aanmer king. Zij gaan of voorwaarts, of ster ven voor de bevrijding van het .moe derland, De voorloopige regeering heeft totdusver nog geen oproep gericht tot Tsjoengking, omdat de tijd hiervoor nog niet gekomen is. Bose wees er echter op, dat dit zal geschieden zoo dra het Indische nationale leger Assam en Bengalen verover heeft. Bose deelde tenslotte mede, dat de voorloopige regeering en het Indische nationale leger hun hoofdkwartier in Birma hebben gevestigd. Dienstleiter Rtiterbusch sreekt. Dienstleiter Ritterbusch zeide, dat de Rijkscommissaris indertijd heeft ver klaard, dat het er om ging het Neder landsche volk te „winnen". Dit zou geschieden langs den weg der inner lijke overtuiging. Hierop is de kame raadschap met de N.S.B. en het gelijk- berechtigd-zijn gebaseerd. Met nadruk verklaarde spreker, dat deze strijd om ziel en geest van het Nederlandsche volk uiteindelijk alleen kan worden uitgevochten en gewonnen door'haar die de politieke wildraagster is in dit land, door de N.S.B. Tusschen Duitschers en Nederlan ders is een hoogere gemeenschap mo gelijk dan die, gebaseerd op interessen, n.1. een gemeenschap van geest en idee in het nationaal-socialisme. Hierin vinden we ons tevens in ons gemeenschappelijk bloed. De nat.-socia- list moet zijn strijd richten op het in nerlijke, op den geestelijken wil van het volk. Vervolgens ging Dienstleiter Ritter busch na wat nat.-socialisme eigenlijk inhoudt. Het kan nimmer de bedoe ling der Duitsche nat.-socialisten zijn, aard en wezen van het Nederlandsche volk aan te tasten. Wat zi> zich in lan gen strijd verworven hebben, kunnen zij niet op een presenteerblaadje over reiken. In dezen zin is het nat.-socia- lisme geen exportartikel. De Duitsche nat.-socialisten willen slechts mede helpen Nederland tot hoogste schoon heid, bloei en kracht te brengen. Spreker schetste hierna het groote en machtige gebouw der Groot-Ger- maansche gemeenschap, dat het geheel zal dverkoepelen, waarin de Nederlan ders zich naar aard en wezen ruim zul len kunnen bewegen en ontplooien. Over den vorm daarvan behoeft men zich niet al te zeer te bekommeren. Die komt vanzelf terecht, wanneer we eerst maar de zege hebben bevochten. Alle beproevingen zijn noodzakelijk en een elsch van het lot dat de volken toetst. Nadat spr. aan de hand van een brief aan kameraden, welken hij als Kreis- leiter eens had geschreven, de figuur van Adolf Hitier in al haar kracht had doen uitkomen, besloot hij zijn rede met er op te wijzen, dat de nat.-socia listen onder Hitiers leiding liever zul len sterven dan capituleeren. Beide redevoeringen oogstten luiden bijval. BEJAARDE VEEHOUDER HET SLACHTOFFER. In het vredige dorp Schellinkhout, onder den rook van Hoorn, is groote beroering verwekt door een moord, welke aldaar in den nacht van Vrij dag op Zaterdag is gepleegd en waar van de 72-jarige veehouder G. Palen- stijn, vader van den voor enkele ja ren overleden burgemeester dezer gemeente, het slachtoffer is'gewor den. De heer Palenstijl, bewoonde een boerderij aan het Noordeinde van het dorp,, welke onlangs door hem was ver kocht, omdat hij met het oog op zijn leeftijd plaatsing wilde zoeken in een tehuis voor ouden van dagen. Zoolang deze aangelegenheid echter niet haar beslag had gekregen, mocht hij op de boerderij blijven, waarvan hij de eeni- ge bewoner was. Van deze gunstige omstandigheid heeft men waarschijnlijk gebruik gemaakt om hier binnen te dringen, waarschijnlijk met het oog merk van roof, waarbij men vermoe delijk den ouden man zoodanig met 'n hard voorwerp heeft geslagen, dat deze hierbij -het leven heeft gelaten. Deze vreeselijke ontdekking werd den vol genden morgen gedaan door een nog jeugdigen kleinzoon van het slachtof fer, die een bezoek aan de boerderij kwam brengen en hier nog alles geslo ten vond. De postbode van het dorp, die juist passeerde, heeft hierop direct alarm gemaakt en^ de autoriteiten ge waarschuwd. Zooals reeds gezegd, wijzen de om standigheden, zooals deze zich voorde den, er op, dat roof het motief is ge weest tot dit misdrijf, doch, in hoeverre een belangrijk bedrag aan geld wordt vermist, kon nog niet worden nage gaan. Het feit, dat de man alleenwo nend was en een zeer gesloten natuur had, bemoeilijken in dit opzicht het onderzoek, dat door de politie dadelijk met kracht ter hand is genomen. Een groote wanorde is niet aangericht, ter wijl het b.v. opmerkelijk is, da een doosje met levensmfddelenbonnen, dat zich op de tafel bevond, onaangetast is gebleven. De heer Palenstijn was een achtbaar ingezetene der gemeente en gedurende vele jaren bekleedde hii de f nctie van voorzitter van het polderbestuur. Het aantal personen, dat zich van honger ziek geworden in de ziekenhui zen te Calcutta bevindt, bedraagt reeds meer dan 10.000, zoo meldt de statesman volgens een bericht van den Britschen berichtendienst uit Calcutta. In vele streken zijn ziekten uitgebroken, daar de menschen onverteerbare groenten en plantert gegeten hebben. Het was een beste dag voor KFC. Niet alleen, dat de Koogers een welis waar benauwde overwinning behaal den op de Alkm. Boys, een overwin ning, die echter verdiend was, maar die niet op fraaie wijze bevochten \*erd, maar daarnaast verloren haar concurrenten een of meer punten. OSV wist het tegen de Kennemers niet verder te brengen dan tot een gelijk spel en WFC speelde in Zaan dam eveneens gelijk tegen ZFC. De laatste uitslag mocht verwacht worden, de 1ste is voor ons geen groote ver rassing, want we weten, dat de Kenne mers N op eigen véld lastige tegenstan ders zijn. Intusschen zag KFC dus, hoe haar naaste concurrenten met gelijke spelen tevreden moesten zijn. Echter, wat de Koogers niet verwacht haddén, was de groote nederlaag welke West-Frisia te slikken kreeg in Santpoort. Met niet minder dan 8—1 wonnen de Sant poorters. De Enkhuizers misten weliswaar hun uitstekenden midvoor, maar dat ver klaart toch niet de groote nederlaag Deze moet veeleer gezocht worden in een to taal uit-vorm zijnde ploeg, die den ge- heelen middag naar haar vorm liep te zoe ken. Alcmaria verraste vriend en vijand door Naar de Höhere SS- und Poli- zeiführer Nordwest mededeelt, heeft 't Polizeistandgericht Amster dam den 22sten October 1943 de volgende Nederlandsche staatsbur gers ter dood veroordeeld: Den student Johan Kemper, ge boren 27 October 1922 te Bussum. 2) Den student Martinus Raben, geboren 27 December 1922 te Pa- Icmbang (Nederlandsch-Indië). 3) Den distributie-ambtenaar Ka rei Raben, geboren 21 Januari 1918 te Soerabaja (Nederlandsch-Indië). 4) Den student Johan Schimmel, geboren 7 April 1919 te Amsterdam. 5) Willy van Breukelen, zonder beroep, geboren 27 Februari 1921 te Amsterdam. 6) Den student Herman Ruys, ge boren 19 Januari 1923 te Bussum. 7) Den arts Antonius Tellegen, geboren 25 Mei 1907 te Zwolle. 8) Den student Abraham Cornelis Kuiper, geboren 28 Augustus 1922 fe Arnhem. De veroordeelden hebben zich in het geheim verbonden met het doel moordaanslagen te plegen op perso nen uit het openbare leven in Ne derland, sabotagedaden te verrich ten, ondergedoken personen met geld en levensmiddelenbonnen te steunen en spiohnage te verrichten. De groep heeft in nauwe betrekking gestaan tot de door het Polizeistand gericht Amsterdam den 30sten Sep tember 1943 veroordeelde terreur groep waartoe de communist Louis Boissevain en de moordenaars van luitenant-generaal Seyffardt hebben behoord, en is een voortzetting daar van geweest. De veroordeelden heb ben zich schietwapenen en munitie versbhaft. De veroordeelde Johan Kemper heeft bovendien zich schul dig gemaakt aan medeplichtigheid aan den moordaanslag op den poli- tie-ambtenaar Woerts te Bussum en den op 3 September 1943 gepleegden moord op den politiepresident van Utrecht Kerlen. De onder 1 tot 7 ge noemde daders hadden afspraken ge maakt voor moorden en sabotageda den, 'die ingeval zij tot uitvoering waren gekomen, de openbare orde in de bezette Nederlandsche gebieden hadden kunnen verstoren. Reeds in deze afspraak voor misdaden heeft het Standgericht een vergrijp gezien tegen de voorschriften betreffende de handhaving van de openbare or de van 9 Januari 1943. Het meeren- deel der daders, in het bijzonder den arts Antonius Tellegen, heeft actief spionnage bedreven. Door het snel le arresteeren van deze veroordeel den Is het de Sicherheitspolizei ge lukt de sabotage-organisatie, waar van de voornaamste deelnertrers reeds op 30 September 1943 zijn ver oordeeld, in vollen omvang te ver nietigen. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwestie aan zeven veroordeel den Vrijdag j.1. door den kogel vol trokken. De distributie-ambtenaar Karei Raben, een broer van den ter dood veroordeelden en doodgeschoten Marinus Raben, werd begenadigd, daïr hij niet in die mate als de ove rige veroordeelden zich aan terro risme had schuldig gemaakt. OUD-MINISTER WASZINK OVERLEDEN. Op 62-jarigen leeftijd is Zaterdag te Breda overleden mr. M. A. M. Waszink, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen en oud-burgemeester, laatstelijk van Roermond. Mr. Waszink werd 18 Mei 1881 te Maastricht geboren. Hij studeerde aan de universiteit van Amsterdam en was vervolgens enkele jaren te Maastricht hoofdcommies ter gemeentesecretarie, daarna van 1912—1926 burgemeester van Heerlen en van 19261929 minis ter. Na zijn aftreden als bewindsman van het departement van onderwijs vervulde mr. Waszink tot 1934 het ambt van burgemeester van Roermond. een fraaie 41 zege op RCH, dat een week geleden nog wel OSV met groote cijfers geklopt had. Beteekent dit een terugvin den van den goeden vorm bij Alcmaria, of was de zege van RCH op OSV een ult- vlieger? De stand in 3 A is: KFC 7 5 2 0 17—7 d2 WFC 6 4 2 0 11—4 19 OSV 7 4 12 14—11 9 ZFC 7 2 3 2 11—12 7 West-Frisia 7 3 13 12—17 7 Alcmaria 7 3 0 4 1316 6 HBC 6 2 13 16—19 5 Alkm. Boys 6 12 3 10—15 4 Santpoort 7 2 0 5 1919 4 RCH 5 113 10—11 8 Kennemers 5 113 610 3 ADO speelt gelijk. We hadden het Zaterdag reeds gezegd: Hermes ging een zeer moeilijken wedstrijd tegemoet tegen ADO, omdat de Haagsche club op eigen veld nog altijd een zeer ge vreesde tegenstander ls. Welnu, ADO heeft het klaar gespeeld, om Hermes een gelijk spel af te dwingen, zoodoende er voor zorgende, dat H-DVS het eerste verlles- puntje noteerde. Van dit gelijke spel profiteerden in de eerste plaats de Volewijckers, die natuur lijk zonder veel moeite van Xerxe3 won nen en nu meteen een puntje op Hermes zijn ingeloopen. Verder zakten DWS en EDO nog Iets meer af, dank zij twee gelijke spelen, welke zti noteerden. DWS speelde tegen Stormvogels gelijk en dat resultaat is een compliment voor de IJ- muidenaren, die daarmee toonden, dat hun toestand heelemaal niet hoopeloos ls. En EDO wist het op eigen terrein niet ver der te brengen dan een gelijk spel, nog wel tegen DFC, dat anders dit seizoen lang niet op volle toeren speelt. In District II slaagde VSV er ln, om in het Stadion te Amsterdam gelijk te spe len tegen Blauw Wit; een uitslag, welke zeker niet slecht genoemd mag worden voor de Velzenaren. Er was nog een gelijk spel dat opviel. VÏÏC wist het thuis niet verder te brengen dan gen 22 spel tegen Ajax. We hadden van VUC meer ver wacht, doch haar verdediging had de grootste moeite met de Ajax-voorhoede. Van deze twee gelijke spelen profiteerde Feyenoord, dat met 21 van DHC won, ook al een uitslag, welke wijst op span ning! en dat dus een puntje inliep op beide concurrenten. Haarlem schijnt groote plannen te heb ben. Nu weer won het in Dordt van Em ma en nog wel met 40. 't Gooi en RFC speelden gelijk, wat normaal is. In het Oosten zorgde Wageningen voor een verrassing het klopte op den Berg het sterke AGOVV, waardoor de kansen van Go Ahead en NEC gestegen zijn. Go Ahea'l zelf won van Enschede met 3—2 en NEC had met Tubantia niet de minste moeite: 8—0! Heracles en Quick speelden gelijk. In het Zuiden zorgde Longa voor een verrassing, want het klopte zoowaar Wil lem II met 2—0. Op deze manier wordt Willem II vast niet kampioen.. Eindhoven daarentegen omzeilde een lastige klop door tegen MVV gelijk te spelen, wat een uit stekende prestatie is op het veld in Maastricht. NAC had geen moeite met NOAD: 70 en PSV stuurde de Spechten ook al met een flinke nederlaag huis waarts. PSV won met 52. BW stelde iets teleur door tegen Roermond slechts gelijk te spelen. In het Noorden won Heerenveen met 3-0 en nam dusi duidelijk revanche. LSC sloeg Leeuwarden met 41, wat vrijwel nor maal is, terwijl Veendam zich thuis liet kloppen door Achilles, dat zoo nu en dan uitstekend voer den dag komt. De Groningsche clubs prefereerden dezen Zondag gelijke spelen. Be Qulck en Velo- cltas konden geen van beide doelpunten Sneek en GVAV zagen kans één 'keer het doel te vinden. 't Is wel eens anders geweest hl de stad Groningen! Herstel van Beverwijk. Dat Sehagen het moeilijk zou krijgen in Beverwijk lag voor de hand, maar dat de Beverwijkers een groote 6—2 zege konden noteeren, had niemand verwacht. Voor de rust ging het nog, al was ook toen Bever- wij» sterker (2—1), maar na de hervatting was Sehagen de kluts kwijt en toen kwam de groote nederlaag. Zaandijk deed heter werk en klopte DEM mët 51. Wel zeer duidelijke cijfers! Het was in dit geval jammer, dat QSC vrijaf had. Succes en HRC deelden de punten ln een puntloos gelijk spel en GVO was juist sterk genoeg om KW te klop pen (1—0). De stand in 1 A is thans: QSC 6 5 1 0 11 10—4 Sehagen 7 4 1 2 9 22—48 Beverwijk 6 4 0 2 8 23—12 Zaandijk «8127 1»—7 KW 6 2 1 3 5 9-M GVO 6 2 1 8 4 6—14 DEM 6 1 2 2 4 6—13 Succes 7 0 4 3 4 3—20 HRC 6 1 1 4 3 5—0 In de 3e klasse B won Helder zeer ver diend, met 5—2 van Schoten, maar tege lijkertijd stelde DTS ernstig teleur door van Zandvoorttneeuwen met 04 te ver liezen. Kinheim deed uitstekend werk door Halfweg te kloppen, zij het slechts met 21 efl de twee resteerende wedstrij den, Bloemendaal-Terrasvogels en TYBB- HFC eindigden ln een 2—2 gelijk spel. De stand in 8 B ls: Helder 6 5 1 0 11 25—12 DTS 7 4 2 1 0 15—II Zandvoortm. 6 4 119 17—6 Kinheim 7 3 2 2 8 17—20 HFC 7 2 3 2 7 15—18 TYBB 7 2 2 3 6 22—20 Terrasvogels 7 1 3 8 5 10—14 Halfweg 7 2 1 4 5 10—16 Bl.daal 7 1 3 3 6 1319 Schoten 7 1 0 6 2 14—08 Productiviteit in de 4e klasse. In de 4e klasse A wist LSW een van haar ernstigste concurrenten, BKC, te kloppen, zij het met slechts 1—0. Boven dien bofte LSW, doordat Atlas thuis van Watervogels verloor (0—1) en Texel in W.- waard niet verder kon komen dan een gelijk spel. Alleen Oudeslüis zorgde voor een overwinning en wel tegen N.-Niedorp, dat met 4—5 verloor. De stand ln 4 A ls: W. waard 7 3 2 2 8 17—13 LSW 6 4 0 2 8 5—6 Vrone 6 3 1 2 7 13—12 Atlas 6 3 10 7 12—13 Oudesluls 7 3 1 3 7 13—18 Texel 5 2 2 1 6 15—7 BKC 6 2 2 2 6 10—7 Watervogels 5 2 1 2 5 8—10 N.-Niedorp 6 0 0 6 9 10—03 DISTRICT I. ADOHermes DVS 11 De Volew.Xerxes 40 SpartaHBS 42 StormvogelsDWS 22 EDO—DFC 0—0 DISTRICT H. EmmaHaarlem 04 Blauw Wit—VSV I—1 t Gooi—RFC 1—1 VUC—Ajax 2—2 DHCFeijenoord 12 DISTRICT III. NECTubantia 80 Wageningen AGOVV 3—1 HeraclesQuick 22 Go AheadEnschede 32 DISTRICT IV. LONGAWillem II 20 NAC—NOAD 7—0 PSVDe Spechten B2 BW—Roermond 22 MVV—Eindhoven 11 DISTRICT V. Be QuickVelocitas 00 Sneek—GVAV l—l Veendam—Achilles 2—8 Heerenveen-^HSC 30 LSCLeeuwarden 41 DISTRICT I. Tweede klasse A. Alkm. Boys—KFC 1—2 De Kenn.—OSV 0—0 RCH—Alcm. V. 1—4 ZFC—WFC 1—3 SantpoortWeat-Fr. 81 Tweede klasse B. VolendamHercules 00 ZeeburgiaHilv. 30 Vriendenseh.DWV 22 DOS—AFC 3-1 Watergr.meerHVC 33 Derde klasse A. Beverwijk—Sehagen 6—2 GVO—KW ï—o Zaandijk—DEM 5—1 Succes—HRC 0—0 Derde klasse B. HelderSchoten 5—3 Bloemend.—Terrasv. 22 TIJBB—HFC 3—2 Zandvoortm.—DTS 40 KinheimHalfweg 2—1 Vierde klasse A. N. Niedorp—Oudesl. 4—5 LSW—BKC 1—0 AtlasWatervogels 01 Wi erin gerw.—Texel 3—8 Res. tweede klasse A. WFC 2—EDO 2 3—f De Kennemers 2 Alcm. Victrix 8 3—1 Stormv. 2—HFC 2 2—4 Helder 3—AFC 3 9—8 Res. derde klasse A. ZFC 3—HRC 2 3-2 Zaandijk 2— Alcm. Victrix 3 T—f KW 2—WFC 3 2—6 OSV 2Alkm. B. 2 2—4

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1