DAGBLAD VOOR Verbitterde Sovjet-aanvallen. Zware afweergevechten duren voort. De strijd aan het Zuiden van het Oostfront. Lloyd George in 't huwelijk getreden. Verduisteren van 17.30-7.15 EN VROEGER? Neerlands stem van 't front. WAAROP HEEFT MEN RECHT BIJ BEVALLING? De strijd om de leiding. DE BELASTING OP GRATIFICATIES. Wijziging in landelijke loonregeling in den landbouw. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche édltie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 3345 (2 lijnen) Postrekening 449041. DINSDAG 26 OCTOBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 250, 2 pagina's. Dese Courant verschijnt dagelijks Advertenti e-t a r i e f. Prjjs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke kortinf. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 25 Oct. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Op de zwaartepunten van den grooten afweerslag In den zuidelij ken en den oentralen sector van het oostelijke front kwam het gisteren tot buitengewoon verbitterde ge vechten. Verscheidene ten zuiden van Melito- pol en ten zuidoosten van Saparosje over een smal front aanvallende sov jetdivisies werden met zware verliezen afgeslagen, eenige penetraties afge grendeld. Aan weerszijden van Dnje- propetrowsk slaagden vijandelijke strijdkrachten onder bescherming van een dichten mist erin, bruggehoofden te vormen aan den westelijken Dnjepr- oever. In het penetratiegebied ten zuid oosten van Krementsjoeg wisselden krachtige vijandelijke aanvallen op onze afgrendelingsfronten af met eigen tegenaanvallen. De bolsjewis ten verhoogden hun krachtsinspan ning om naar Kriwoirog door te breken. De zware afweergevechten duren onverminderd voort. Tot zware gevechten kwam het ook ten westen van Smolensk. Hevige door- braakaanvallen der bolsjewisten strandden daar op den hardnekkigen tegenstand onzer troepen, die in een tegenaanval tijdelijk verloren gegaan terrein heroverden en daarbij een vrij zwakke vijandelijke groep vernietigden. Van de rest van het oostelijke front rijn slechts plaatselijke gevechten uit de sectoren ten noorden van Kief, aan weerskanten van den Soshmond, ten z.-westen van Welikije Loeki en ten zui den van het Ladogameer te melden. In de zware gevechten der beide laatste dagen zijn 282 sovjetpantserwagens stukgeschoten waarvan het meerendeel aan het front tusschen de Zee van Azof en Krementsjoeg. Het Italiaansche front. Aan het Zuid-Italiaansche front von den gisteren geen noemenswaardige gevechtshandelingen plaats. Sterke formaties Duitscho gevechtsvlisgers vielen opnieuw met goed resultaat de vijandelijke ravitailleeringsbasis Na pels aan. Volgens intusschen binnengekomen rapporten heeft de luchtmacht in den nacht van 21 op 22 October in het oos telijke deel der Middellandsche Zee een vijandelijken torpedojager tot zin ken gebracht en een tweeden door bomtreffers beschadigd. Éoven het bezette gebied in het wes ten werden gisteren 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waarvan 9 door afweergeschut der luchtmacht. Amerikaansche bommenwerpers vlo gen bij dicht wolkendek en regen over Zuidoost-Duitschland en lieten luk raak en ver uiteen bommen op eenige plaatsen vallen. In den afgeloopen nacht deden vijandelijke stoorvliegtui- gen afzonderlijke aanvallen op West- Duitschland. Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden afzonderlijke doelen in het stadsgebied van Londen. BERLIJN, 25 Oct. De ANP-cor- ïespondent meldt: De strijd in het zuiden 'van het oos telijke front heeft thans een hoogte punt bereikt. Van zwaartepunten kan men hier niet spreken, de gevechten vormen een geheel én men kan wel zeggen, dat de afloop ervan het lot van den geheelén zuidelijken front vleugel bepaalt. De bolsjewisten zetten blijkbaar alles op alles doch de Duit sche tegenaanvallen zijn niet minder krachtig. De Sovjet-Russische strijdkrachten in de bocht van den Dnjepr, die ten Zuid oosten van Krementsjoeg over deze rivier zijn gekomen, rukken naar het Zuiden op in de richting van Kri- TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en den Landstorm. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, op den leeftijd van 1745 jaar. kan zich vrijwil lig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm. Ttldens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Krlegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij. die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen, tnsschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan leder wor den. die na minstens een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, pres tatie. 27.10.43, 9—14.00 uur, Den Haag Bij hetvervaardigen van beschoeiingen van wallen en dammen in Westfries land maakt men veelal gebruik var gebroken en voor het oorspronkelijk doel onbruikbare dakpannen, dit netjes op elkaar gestapeld en vast gemetseld worden. Vooral bi) de weldebruggetjes wordt deze bouw- woirog. Dit belangrijke spoorweg knooppunt, dat tevens wegens zijn steenkool- en ertsmijnen van groote beteekenis is, bevindt zich nog steeds in Duitsche handen. Zooals de situatie op het oogenblik is, vormt de Dnjepr niet langer meer een beschermende linie, waarachter de Duitschers zich kunnen verdedigen. Niettemin vormt deze in haar beneden loop tot drie kilometer breede en door uitgestrekte moerassen omzoomde rivier een barrière, die de ravitaillee ring der Sovjet-Russische strijdkrachten ten zeerste moet bemoeilijken. Met de gevechten in de bocht van den Dnjepr hangen die tusschen Sapo- rosje en de Zee van Azof ten nauwste samen. Nu de Duitschers Melitopol, een belangrijk bolwerk voor de ver dediging van laatstgenoemden sector, ontruimd hebben, ligt achter de Duit sche troepen niets dan de eindelooze vlakte der Nogaische steppe, die voor de verdediging vrijwel geen natuurlijke voordeelen biedt. De positie van de Duitsche strijdkrachten in dezen sector, die mede den toegang tot de Krim be- heerscht, hangt ook uiteraard hiervan af en hieruit blijkt het verband met de gevechten in de bocht van den Dnjepr of de Duitsche strijdkrachten op den rechteroever dezer rivier den Sovjet- Russischen opmarsch naar het Zuiden kunnen tegenhouden. Hieromtrent waagt men zich te Berlijn niet aan prognoses. De strijd is nog in vollen gang en omtrent den afloop kan men vooralsnog niets zeggen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de voormalige Britsche mi nister-president Lloyd George Zater dag op zijn landgoed in het huwelijk getreden met zijn particuliere secreta resse, Frances L. Stevenson. Lloyd George is thans 80 jaar oud, zijn vrouw 55. Miss Stevenson was vroeger onder wijzeres en kwam in 1913 in het huis van Lloyd George. Zij vergezelde hem als particuliere secretaresse naar de vredesconferenties. Ook in Downing Street bleef zij dit ambt vervullen. Miss Stevenson heeft een academi- schen graad van de Londensche uni versiteit en een eerediploma op het gebied der klassieke literatuur. Toen Lloyd George zich op zijn landgoed in het graafschap Surrey terugtrok, ver gezelde zij hem daarheen. 27 Oct.: Zon op 7.25, onder 17.22. Maan op 5-07, onder 17.17. VERVROEGD STAATSEXAMEN MOGELIJK IN DECEMBER. De secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming heeft blijkens mededeelingen in de Staatscourant, be paald, dat aan mannelijke personen, die vóór 1 Januari 1926 zijn geboren en voornemens waren in het jaar 1944 deel te nemen aan het staatsexamen, voor toelating tot de universitaire stu die, het staatsexamen Hootere Burger school B, de gelegenheid zal worden gegeven om het verlangde getuigschrift in de maand December 1943 te verkrij gen. Met de bijzondere omstandigheden van hen, die zich voor de examens hebben aangemeld, zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. NEDERLANDSCHE KRIJGS- GEVANGENEN OP JAVA. 's-GRAVENHAGE, Oct. - Er kun nen thans inlichtingen worden ver strekt omtrent krijgsgevangenen bens den den rang van offtcier, beginnende met de letter P tot en met de letter R. Zij, die inlichtingen wenschen om trent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het Infor matie-Bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Gravenhage, onder opgave van naam voornamen, geboortedatum en -plaats eh zoo mogelijk stamboeknummer, mll. rang en laatste bekende standplaats. methode veelvuldig toegepast CHF/Kijlper/P ZEEP VOOR ARTSEN ENZ. 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. Met in gang van 1 November 1943 komen kap pers, practiseerende artsen tandart sen, dierenartsen, medische studenten, vroedvrouwen, verloskundigen, wijk verpleegsters, gediplomeerde bakers, gediplomeerde kraamvrouwen, veever loskundigen en personen, werkzaam tn de genees- en verbandmiddelenindus trie weder voor een periode van drie maanden in aanmerking voor een ex tra rantsoen zeep. Belanghebbenden worden' verwezen naar de publicatie van den distributiedienst hunner ge meente van inwoning. AARDAPPELSCHILLEN EN HUISHOUDBEENDEREN HEBBEN GROOTE WAARDE. Ook dezen winter zal ons vee weer goed gevoed moeten worden. De aard appelschillen zullen daarbij een welko me aanvulling beteekenan. Vooral in de omgeving van de groote steden, waar veel melkveebedrijven voorko men, komt die aanvulling prachtig van pas. De huisvrouwen dienen dus vooral de schillen aan de ophalers mee te ge ven. Zij hebben echter nog een andere plicht, n.1. er voor te zorgen, dat alle huishoudbeenderen apart Dewaard wor den en afgedragen worden aan de op halers. Ook beenderen zijn van belang. Wat allemaal uit oude beenderen ge maakt kan worden, grenst aan het on gelooflijke. Er gaat vrijwel niets verlo ren. Om enkele dingen te noemen: Beenderen zijn noodig voor de lijm- fabricage. Uit het vrijkomende been- dervet worden stoffen gemaakt, be- noodigd voor het maken van zeep, ge neesmiddelen, verf, lak, inkt, kaarsen, stearine, scheerzeep en schoensmeer, enz. Fijngemalen beenderen, van lijm ontdaan, leveren voedermiddelen en meststoffen op. Aardappelschillen en huishoudbeen deren hebben groote waarde. Helpt de koe met schillen en de koe helpt JJ. Wij ontleenen aan het Algemeen Handelsblad: De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. dr. C. H. Pastoor, lid der N.S.B., stond onlangs te Utrecht terecht, omdat hij zich in zijn functie overheidsgelden had toegeëigend. De stafleider van den Ned. Land stand, Damave. lid der N.S.B, werd uit zijn functie gestooten. omdat hij in korten tijd ongehoorde bedragen in zijn zak had gestoken bij het uitvoeren van zijn taak als commissaris eener geliquideerde landbouworganisatie. De rijksaccountant van de prijsbe- heersching in Groningen, T. Nieland, lid van de N.S.B., stond terecht, omdat hij in zijn functie een misleidend rap port had uitgebracht over de prijzen politiek der millioenen oorlogswinst makende N.V. Rumpunex. Ook ln onze eigen omgeving kennen wij voorbeelden van leden der N.S.B., die door hun levenswandel en -handel een zekere „distancieeringsbe weging" vertoonden ten opzichte van hun ideo logie. Welaan, wat zou dat? Wat moet men daarop nu zeggen: „Zie je nou wei?" of „Het is meer dan treurig met die kerels"? Natuurlijk zou men er goedkoop op kunnen wijzen, dat het vroeger óók wel is voorgekomen, dat vooraan staande menschen zich misdroegen. Ons blad heeft eenige jaren lang een feilen strijd gevoerd tegen den bacon- fabrikant Sal. van Zwanenberg, die benoemd werd tot Regeeringscommis- saris voor de Veehouderij en die func tie misbruikte, om de belangen van zijn concern te dienen ten koste der volks- en boerenbelangen. Zélfs be stond hij het wij publideerden dit destijds en riskeerden n.b. een straf vervolging om als baconfabrikant een „opzetje" van 30 pet. te maken bij een overheidsaanbesteding voor loon- slachting op welker richtige naleving hij als Regeeringscommissaris moest toezien. Deze Van Zwanenberg was niet beter of slechter dan één der drie bovengenoemde N.S.B.-ers maar het kolossaal groote verschil is, dat Van Zwanenberg in functie werd gelaten en kort na onze officieel juist geble ken publicatie zoowaar werd onder scheiden met de Orde van den Nederl. Leeuw, welke hem door den minister persoonlijk werd overhandigd te Oss! Ook heeft ons blad destijds den strijd aangebonden tegen het feit, dat mr. H. A. J. Kusters was benoemd tot de belangrijke functie van leider van het Landbouwcrisisbureau, hoewel hij toen kort tevoren op 23 Mei 1932 door het Amsterdamsche gerechtshof in hooger beroep was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens mede plichtigheid aan valschheid in geschrif te (de „Limmensche strafzaak"), ter wijl het. hof de verduistering van gel den als curator in een faillissement, waaraan de Alkmaarsche strafzaak hem tevens schuldig had bevonden, niet bewezen achtte. Het groote ver schil met analoge gevallen in het heden is, dat deze man als ambtenaar bleef g e h a n d.h a a f d, zélfs nadat wij een bezoek hadden gebracht aan den toenmaligen minister-president dr. H. C o 1 ij n, wien wij alle gegeven» ter zake ter hand stelden! Wij herinneren aan deze twee geval len wij hebben er op landbouwcri- sisgebied' méér behandeld in het openbaar belang. En in. dit verband citeert Het A1 g. Ha ndelsblad Volk en Va derland dat op Vrijdag j.1. over hetzelfde onderwerp o.m. schreef: „Ja zeker, het zijn N.S.B.'ers, en de menschen. die in de kranten de mis drijven /van deze rampzaligen hebben gelezen, gnuiven. De eerlijke nationaal- socialist echter balt zijn vuisten ten er is maar één ding, dat hem verzoent met dit verraad van zich noemende ka meraden, n.1. het feit^ dat zij in alle openbaarheid worden gestraft door andere nationaal- socialisten! Want dit laatste is kenmerkend voor onze opvattingen. HILVERSUM,- 23 October. De pers dienst van den Nederlandschen .omroep meldt: De bekende P.K.-uitzendingen, welke tot dusver onder den titel „Neerlands stem van het front" iederen Zondag v. 11.50—12 uur over Hilversum I en iederen Woensdagavond V. 18.4518.55 over Hilversum I werden uitgezonden, worden samengevat in één programma Dit tot één uitzending per week sa mengevatte programma wordt iederen Zondag van 11.4512.00 over Hilver sum I gegeven onder den titel: „Voor waarts kameraden." SS-oorlogsverslaggevers berichten U over den strijd voor en den opbouw van het jonge Europa. In deze uitzending zullen zoowel de berichten van het front worden opge nomen alsmede het nieuws over den opbouw achter het front. VERHUUR VAN SCHRIJFMACHINES. Ook hiervoor vergunning vereischt. •s-GRAVENHAGE, 25 Oct. - Bij pu blicatie in de Staatscourant van 4 De cember 1942 werd het bestaande ver bod tot het verkoopen en afle veren van schrijfmachines zonder vergunning uitgebreid tot een ieder, tenzij verkoop en aflevering geschiedt aan bij het bureau voor de metalen- verwerkende industrie ingeschreven handelaren in kantoormachines. Ter voorkoming van misverstand wordt er hierbij de aandacht op gevestigd, dat dit verbod tot aflevering mede omvat de aflevering als gevolg van het sluiten van een overeenkomst van huur en verhuur. Dientengevolge is voor het verhuren van schrijfmachines door een ieder een vergunning vereischt, met uitzondering van de kantoormachine- handelaren, voor welke categorie reeds een regeling is getroffen, welke in de Staatscourant van 11 Maart 1942 is ge publiceerd. Deze vergunningen kunnen bij bovengenoemd bureau, Riouwstraat 182, Den Haag, worden aangevraagd. VERLENGING DER LOONREGELING IN DEN LANDBOUW. 's-GRAVENHAGE, 21 Oct. De Ge machtigde voor den Arbeid heeft de werkingsduur van de door hem op 1 April 1943 vastgestelde voorloopfge lan delijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den landbouw, die op 31 October a.s. ten einde loopt, xsrlesgd tot 31 Maait ÜH4 EXTRA-V OBDING. Ken a.s. moeder heeft recht om gedu rende de (vermoedelijk) laatste 26 weken van haar zwangerschap en nog gedurende de eerste 6 weken na de bevalling extra voeding te ontvangen. De aanvraag daartoe moet vergezeld gaan van een attest van den behandelen- den geneesheer of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de aanvraagster ln de (ver moedelijk) laatste 26 weken van haar zwangerschap is. Dit attest dient verder voor alle extra-verstrekkingen, zooals voor textiel, zeep, enz. Het verdient aanbeveling, dat de geneesheer of vroed vrouw op dit attest, Indien zulks het ge val is, vermeldt, dat de te verwachten bevalling een eerste baby betreft. Voedt de moeder haar baby zelf, dan kan zij te beginnen 6 weken na de be valling nog gedurende 33 weken in het genot zijn van extra-voedingsmiddelen. Daartoe is noodig, dat zij deze aanvraagt onder overlegging van een doktersverkla ring, waaruit blijkt, dat zij haar kind zelf voedt. Een verklaring van een vroedvrouw is in dit geval niet voldoende. Ook ln dit geval worden de extra-rantsoenen voor 8 weken uitgereikt onder voorwaarde, dat voor elke nieuwe uitreiking opnieuw een als boven bedoelde doktersverklaring wordt overgelegd. A.s. moeders, jonge en zoogende moe ders kunnen kiezen uit 3 groepen van le vensmiddelen. Elke acht weken kan men opnieuw uit deze drie groepen een keuze doen. Bij opname in een ziekenhuis worden de verstrekkingen onderbroken. Na ontslag uit het ziekenhuis kan men weer in aan merking komen voor extra-voeding, even wel gaan de termijnen door, zoodat men de verstreken termijnen niet z.g. kan in halen. Bovenstaande regelingen gelden even eens voor vrouwen, die in de z.g. zelf- verzorgingsrggeling vallen. Bij het afhalen van de bescheiden voor extra-voeding, welke men onmiddellijk bij de aanvraag in ontvangst kan nemen, dient men bij, zich te hebben: 1. distributiestamkaart met inlegvel van de moeder, benevens de doktersverklaring (alleen voor den eersten keer); 2. persoonsbewijs en doktersverklaring, als de moeder het kind zelf voedt; 3. schriftelijke machtiging van de moe der, als men in de plaats van haar de bescheiden als gemachtigde afhaalt ZEEP. Indien (Je bevalling thuis zal plaats vinden kan bij de derde verstrekking aan een a.s. moeder een bon „Een rantsoen toiletzeep" worden uitgereikt. TEXTIEL. 26 weken voor den vermoedelijken be- valllngsdatum kan men bij den distribu tiedienst een aanvraag Indienen voor de veiwrijging van de artikelen, die men denkt noodig te hebben, alsmede voor de vergunning tot aankoop van een baby pakket. Uit een verklaring van een dok ter of vroedvrouw moet blijken of een eerste baby zal worden geboren, ter wijl men een verklaring van het bevol kingsregister noodig heeft als het voor gaande kind tenminste 5 jaar oud is. Men kan een baby-pakket A of B aan vragen. Pakket A bcvart: 1(2 kg. breigaren, 12 luiers, 3 truitjes en 12 veillgheldsspelen. Pakket B bevat: 1/2 kg. breigaren, 12 luiers. 3 truitjes, i wiegdekentje en 12 veillgheidsspelen. Voor pakket A moeten 40 voor pakket B 50 punten worden afgestaan. Voor te verwachten bables, die niet ln aanmerking komen voor een babypakket, kan een aanvraag worden ingediend voor beschikbaarstelling van 1/2 kg. handbrei garen. Verder ontvangt iedere moeder na In diening der verklaring een toeslagkaart met 50 direct geldige punten. Is de baby geboren, dan ontvangt men een babytextielkaart groot 100 punten; is de baby een eerstgeborene of wordt deze geboren 5 Jaar na de laatste bevalling, dan ontvangt men bovendien een toeslag- kaart met 50 punten; (voor tweelingen behalve voor ieder een baby-textielkaart van 100 punten bovendien voor ieder een toeslagkaart met 50 punten). BEDKRUIKJE EN WASCHKOM. Voor eerstgeborenen en bables, die ge boren worden tenminste 5 Jaar na de laatste bevalling, kan een vergunning tot aankoop van een bedkruikje en een waschkom worden aangevraagd. Men ont vangt daartoe 2 punten voor een baby- bedkruikje en 16 punten voor een wasch- tetl. Gewoonlijk kan men deze tegelijk met die voor textiel in ontvangst nemen. EXTRA BRANDSTOFFEN. Vóór de bevalling plaats heeft, kan men op het distributiekantoor één eenheid extra-brandstoffen aanvragen. Heeft men liever gas of electriciteit, dan kan men een van deze kiezen. Kiest men gas, dan kan men beschikken over 75 M3 gas ex tra, kiest men electriciteit, dan verkrijgt men 210 Kwh extra. Bovendien kan men gedurende 15 maanden na de bevalling beschikken over 40 M3 gas of 160 Kwh. electriciteit per periode extra ten behoe ve van de babywasch. Woensdag 27 October zal de Am sterdamsche zangpaedagoog, koordiri gent en componist Fred. J. Roeske, zijn 75sten verjaardag vieren. Eewi&e, ooi*.&NC>BbN» HOORJM 00665.Ty'&E. VARj D&-N) STR.OI» OP tev/EM e.M ÖOOO T HOL.UVWDIA.N6Nf T.D6WÊE? BW V/AA^NA Au SPOéT Ol Cs DAAP WttST- HOVENJ OVE(^_ EEN t=Of^f»lPAe>6.l_ SNgLVOUf^JC^NfONJ Ë>6 666OTW MET AAM WCE^SZ'iOBN/ EEWlGe. STRATOS- F eef^BAL LET«5 6AF OOOP E6N ..OP6EL6&0" BALLCOG- 6wVwAt) EVEN VOOR. OE.' Rps>T,-roÊW D€. GTANO RJE.EDS 1—2 XVA«Ö. OACHxeW "WE. T.O.G. VA/EDE|^- OM TE Z.IEAJ OOEuPUNTEIW MAAf^ - vDEL BAL WERP 6GSTUIT oool^ e EN MOPDEf^KLUjT V/A.T EENj ©OF J/ T06M HCT OP'ï CtWD w»l v ««.Z6X 6!«>" Ot «OOISSSCmC SCHOOVEl/ WUJ 2-2 WEV CNBietf. 6EN Wlèt,ws HOPE E«l bPeLe.R.% teel 1>6 .OvE^CKTE" DEGtTOWUESBOE. .N ÖEWOHTeK TE. EX PLO DEEREN) zdé.WAT Züaw E E KJ VOL&EHJDE-J Pan talon oê'-heerbw thois weinig hebofsn TE V&RTC.LLEW - NEEM ii^wATjes Mee In de 3e klasse D wordt tusschen T.O.G. (Amsterdam) en Hollandia (Hoorn) een verwoede strijd gevoerd om de leiding. Bij de jJ. Zondag te Hoorn plaats gehad hebbende ont moeting tusschen beide rivalen, waar van door onzen teekenaar hier boven een flits in beeld is gebracht, vond de hoofdstedelijke techniek in het Hoorn- sche enthousiasme een waardig tegen wicht, zoodat het duel onbeslist (22) eindigde. AMSTERDAM, Oct. De Centrale Persdienst van het Nederlandsche Ar beidsfront schrijft ons: Het departement van Financiën heeft op verzoek van het Nederlandsche Ar beidsfront. dat ten deze samenwerkte met den Gemachtigde voor den Arbeid, de navolgende regeling getroffen, welke in hoofdzaak als een herhaling en uit breiding van een soortgelijke regeling voor het jaar 1942 is te beschouwen. Bij het uiteetalen van een door den Gemachtigde voor den Arbeid goed gekeurde gratificatie zal de verschul digde belasting niet berekend worden volgens de hoogere maatstaven welke gelden voor gratificaties in het alge meen, doch volgens de voor belangheb benden veel gunstiger tabellen der loon belasting. Blijkens een aan de directeuren der directe belastingen gezonden richtlijn, geldt deze regeling indien aan de vol gende voorwaarden is voldaan: a. de gratificatie moet worden toege kend in den vorm van hetzij een weekloon hetzij een gedeelte van een weekloon of van een maandloon, b.v. 1/4 maandloon, 1/2 dagloon, (weekloon); b. de gratificatie mag het loon van één week, c.q. een kwart van het loon van één maand, niet overtreffen; c. de gratificatie mag slechts éénmaal en wel hetzij met St. Nicolaas, hetzij mft Kerstmis, ligfcrij met Nieuwjaar worden toegekend (de regeling is mitsdien niet van toepassing indien bij twee of bij alle drie dezer gele genheden een gratificatie wordt toe gekend en evenmin op gratificatiën welke bij andere gelegenheden wor den toegekend; d. de gratificatie moet tusschen 30 No vember en den daaropvolgenden 15en Januari worden uitbetaald. De voordeelen welke door de boven gegeven regeling zijn bewerkstelligd, komen in het kort dus hierop neer, dat waar de gratificaties als bovenbedoeld thans voor de berekening der loonbe lasting als deel van het loon gelden, en niet ais afzonderlijk inkomen, de belasting dienovereenkomstig een zeer belangrijke verlaging heeft ondergaan, welke in sommige gevallen tot een derde of zelfs nog minder is teruggebracht. ROOKEN OP DE BALCONS VAN DE ELECTRISCHE TREINEN. Op vele balcons van het electrische stroomlijnmateriaal van de Nederland sche Spoorwegen bestond een rookver bod. In verband met ondervonden be zwaren bij de handhaving van dit ver bod is besloten dit op te heffen. De op dit balcons aanwezige bordjes met het opschrift „Verboden te rooken" zullen geleidelijk worden verwijderd. Twee textielhandelaren uit Leeu warden, R. Tjerkstra en W. K. Hou wen, zijn wegens het achterhouden van duizenden kleedingstukken van oude samenstelling, veroordeeld tot geldboe ten van rgsp. f 25.000.— en l SÖCKL— 's-GRAVENHAGE. 25 Oct. De Ge machtigde voor den Arbeid heeft een wijziging aangebracht ia de landelijke regeling van loonen en andere arbeids voorwaarden in den landbouw, waar door buiten twijfel is gesteld, dat deze regeling, voor zoover zij betrekking heeft op dorsch-werkzaamheden, uit sluitend van toepassing is op arbei ders, die dorsch-werkzaamheden ver richten ih loondienst van werkgevers, die niet binnen de werkingssfeer van de regeling van looien en andere ar beidsvoorwaarden in het dorschbedrijf vallen. In dit verband zij er aan herinnerd, dat de regeling voor het dorschbedrijf geldt voor alle mannelijke arbeiders, die in loondienst werkzaam zijn bij na tuurlijke of rechtspersonen, die tegen eenigerlei vergoeding land- of tuin bouwproducten dorschen met gebruik making van stoom- of motorische aan- drijfkracht. Tevens heeft de Gemachtigde be paald, dat voor seizoenarbeiders en voor losse arbeiders het in de landelij ke regeling van loonen en arbeidsvoor waarden in den landbouw voor de on derscheidene provincies vastgestelde loon gedurende de maanden Maart tot en met November tijdens het verrich ten van werkzaamheden bij de dorseh- machines met vijf cent per uur wordt verhoogd. Dit geldt niet voor de pro vincie Zeeland, waar reeds bij dor schen met eigen garnituur in eigen on derneming in de maanden Maart tot en met November 4 cent per uur extra wordt betaald. De voorwaarde dat het dorschen „met eigen garnituur" moet geschieden, is hier echter geschrapt. AFSCHEID NA HET AARDAPPEL- ROOIEN. Het 42ste corps van den Nederland schen Arbeidsdienst; dat dezen zomer de opdracht ontving om in bet noorden van ons land, in de omgeving van Bel- lingwolde, ongeveer 400 ha aardappe len te gaan rooien, is dezer dagen met zijn arbeid gereed gekomen. Alvorens echter weer naar de kampen in het zuiden terug te keeren, heeft het corps afscheid genomen van de bevolking, hetgeen geschiedde door een openbare demonstratie te Bellingwolde, waar, om de woorden van één der kaderle den te gebruiken, het meest zuidelijke corps van den N.A.D. een groet brachtt van het zuiden aan het noorden. Het 42ste corps heeft ongeveer 10 millioen kg aardappelen uit den grond gehaald, dai beteekent 10 treinen van 65 wagons aardappelen voor onze voed selvoorziening. ONGEVALLENVERZEKERING VOOR ARBEIDERS IN DE OOSTGEBIEDEN. 's-GRAVENHAGE 25 Oct. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank deelt mede: Kortelings is inr verschillende bladen melding gemaakt van den afloop eener procedure, gevoerd door den Centra- len Raad van Beroep, waarbij de hier te lande wonende weduwe van een Ne derlander, die tengevolge van een be drijfsongeval in Letland was gedood, aanspraak maakte op schadeloosstel ling krachtens de Ongevallenwet 1921. Evenals het bestuur der Rijksverzeke ringsbank, wees de rechter deze aan spraak af, omdat de overledene niet werkzaam was geweest in een Neder landsche onderneming. Nederlandsche arbeiders, die in de bezette oostelijke gebieden werken, zijn evenwel in elk geval tegen ongevallen verzekerd. Zijn zijn op instigatie van een Duitsche in stantie naar het oosten gezonden, dan 's de Duitsche ongevallenwet op hen van toepassing. In het hierbovenbe- doelde geval was het echter niet dui delijk, of de voorwaarden voor de toe passelijkheid van het Duitsche recht waren vervuld. De weduwe is voor- loopig schadeloosstelling verleend op den voet en op de wijze, waarop zij deze zou hebben ontvangen indien de Ongevallenwet 1921 toepasselijk was geweest. Omtrent de definitieve rege ling dezer aangelegenheid, zal het be stuur der Rijksverzekeringsbank zich nog met de bevoegde DuitsChe instan ties in verbinding stellen. MUSSERT IN HET JEUGDSTOKM- KADERHEEM TE BLARICUM. UTRECHT, 23 Oct. De persdienst van de N.S.B. meldt: Gedurende een half jaar is een vijf entwintigtal meisjes ih den leeftijd van 18 tot 24 jaar in het Jeugdstormkader- huis „De Meent" te Blaricum voorbe reid voor de grootsche taak, die haar wacht: het leiding geven aan de storm- sters en meeuwkes van den „Natlona- len Jeugdstorm". Zij hebben een gron dige opleiding genoten: een aantal is gevormd tot algemeen leidster, anderen zullen hun,- eigenschappen alleen op sportgebied gaan ontplooien in de ge westen en streken van het land. Allen hebben heden hun werkzaamheden in vasten dienst van den Jeugdstorm aan gevangen. Vrijdagmiddag heeft; de Leider een bezoek gebracht aan het kaderheem, ter gelegenheid van het feestelijke ai- scheid. Alle meisjes werden aan den Leider voorgesteld. „Vele jongeren, die tot een functie geroepen wordci), gaan denken: wat ben ik al groot en knap. Zij voelen zich steeds meer stijgen, totdat.... zij op een gegeven oogenblik omvergeloopen worden en geheel opnieuw moeten be ginnen. Deze dingen zijn een "beletsel om Uw werk te kunnen doen", aldus begon Mussert zijn toespraak. „Aan U zal de opvoeding worden toevertrouwd vooral van meisjes van 14 tot 17 jaar die op dezen leeftijd in conflict komen met hun ouders «1 opvoeders en be hoefte hebben aan een oudere vrien din." De Leider zei de, dat de meisjes zich niet moeten laten ontmoedigen door openlijke dan wel geniepige tegenwer king. VROUW IN BRAND GERAAKT. Zaterdagmorgen vroeg was de 28- jarlge huisvrouw Jannetje Warnar van Gen deren in haar woning aan de Adrien Milderstraat te Rotterdam in de keuken bezig op een gasstel een bus met wrijfwas te warmen. Op een gege ven oogenblik sloeg de vlam in de was met het gevolg, dat ook de kleeren van de vrouw in brand vlogen. Zij liep gil lend naar buiten, waar toegeschoten voorbijgangers er in slaagden het vuur te dooven. In zeer ernstigen toestand ls de vrouw naar het ziekenhuis Coolsin- Sfel vei-\ioerci.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1