DAGBLAD VOOR Verwoede strijd ten zuiden van den Dnjepr. Ziiiing van den Japanschen Rijksdag geopend. Aanvalsformaties ien westen van Kritsjef teruggeworpen. Ongekende afmetingen van den strijd aan het Oostfront. De hongersnood in Indië. Japansche actie. Verduisteren van 17.30-7.15 Tojo leest regeeringsverklaring voor. Twintig mille voor Winterhulp. Duitschland1 en Europa's Zuidoosten. Nieuwe Suikerbon aangewezen. Nieuwe lichting voor den Ned. Arbeidsdienst. Brutale insluipster betrapt. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen) Postrekening 449041. WOENSDAG 27 OCTOBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 251, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentl e-t a r 1 e f. Prys der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 26 Oct. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het zuiden van het oostelijke front bereikten gisteren de gevech ten in den sector van Melitopol en ten zuidwesten van Saporosje bij zondere felheid. In een verbitterde worsteling werden herhaaldelijk uitgevoerde vijandelijke aanvallen opgevangen en eenige penetraties afgegrendeld. Ook in den bocht van den Dnjepr werd verdér zwaar gestreden. Onze troepen hebben na vernieling van voor den oorlog belangrijke instal laties de stad Dnjepropetrowsk ont ruimd. Tegen Kriwoirog brachten de bolsjewisten nieuwe strijdkrach ten voor den aanval in het vuur. Ten noorden van de stad duurden de al dagen aanhoudende gevechten ook gisteren onafgebroken voort. Een uit het noordwesten in de flank van den jyijand uitgevoerde tegenaan val van eigen tankformaties drong door in concentraties van de bolsjewisten en bracht daardoor den bij Kriwoirog strijdenden Duitschen troepen belang rijke verlichting. Op de afgrendelingsfronten van het penetratiegebied bleven talrijke aan vallen van den vijand zonder resultaat. Uit een bruggehoofd ten noordwesten van Krementsjoeg vielen de bolsjewis ten met sterke strijdkrachten aan, doch werden in een tegenaanval terugge drongen. f Ten zuidoosten en noorden van Kief en ten noordwesten van Tsjernikof kwam het hier en daar tot felle plaat selijke gevechten, waarbij de bolsje wisten overal werden afgeslagen. Ten westen van Kritsjew gingen de bolsjewisten met verscheidene divisies infanterie op breed front tot den aanval over. In energieke tegenaanvallen werden penetratie- punten opgeruimd en de vijandelij ke aanvalsformaties teruggeworpen op hun vertrekstellingen. Uit het gevechtsgebied ten westen van Smolensk en ten zuiden van Weli- kije Loeki wordt slechts geringe ge vechtsactiviteit gemeld. Het luchtwapen, dat tezamen met Roemeensche formaties vliegers voor al in het zuiden van het oostelijke front in zware afweergevechten staan* den troepen merkbare verlichting bracht, schoot in den tijd van 22 tot 25 October 188 bolsjewistische vliegtuigen neer: 14 eigen vliegtuigen gingen in dien tijd verloren. I Voorpostengevechten in Italië. In Zuid-Italië is het slechts in enke le sectoren tot voorpostengevechten ge komen. Beveiligingsvaartuigen der marine hebben in de wateren ten noorden van Drontheim twee Britsche motortorpe- dobooten beschadigd, waarvan er één korten tijd later door een Duitschen jager tot zinken werd gebracht. In den nacht van 24 op 25 October hebben Duitsche motortorpedobooten een aanval gedaan op de Engelsche oostkust en zijn in gevechten gekomen met een superieure formatie Britsche torpedobootjagers, artillerie-motortor- pedobooten en beveiligingsstrijdkrach ten. Een Britsch bewakingsvaartuig werd tot zinken gebraoht en verschei dene vijandelijke artillerie-motortor- pedobooten werden beschadigd. Twee eigen motortorpedobooten gingen ver loren. Haai; bemanningen konden voor het grootste deel gered worden. Boven de bezette westelijke gebieden en in het gebied van de Middelland- sche Zee hebben formaties van het luchtwapen en de marine 20 Britsch- Amerikaansche vliegtuigen neerge schoten. BERLIJN, 28 Oct. De ANP-cor- respondent meldt: De slag aan het oostelijk front heeft thans afmetingen aangenomen, die tot dusver in de geschiedenis nauwelijks zijn voorgekomen. Terwijl de strijd zich voor kort tot op bepaalde, echter steeds wisselende punten afspeel de, kan men thans nauwelijks nog Van zwaartepunten spreken. Weliswaar is bij Smolensk en ten Z. van Welikije Loeki de strijd min der hevig, doch ten Z. daarvan, dat wil zeggen vrijwel overal aan den Dnjepr, is een slag van ongekende afmetingen aan den gang, waar aanvallen afgewisseld worden met tegenaanvallen en de strijd voort durend heen en weer golft. Het hevigst zijn de gevechten nog steeds in den Z. sector. Het gebied van Krementsjoeg tot aan de Zee van Azof is een slagveld van wel ker afmetingen men zich moeilijk een voorstelling kan maken. Het is voor iederen waarnemer dui delijk, dat de sovjetrussische leiding hier egn beslissing wil forceeren, waar toe zij kwistig troepen en jnateriaal in den strijd werpt. Hoelang deze worste ling, die een nauwelijks te overtreffen hoogtepunt schijnt te bereiken, nog zal duren is niet te overzien. Er zullen volgens welingelichte Duitsche krin gen nog verscheidene dagen moeten verstrijken, vóór de afloop zich zal be ginnen af te teekenen. De toestand wordt te Berlijn als ernstig, doch niet als critiek gekenmerkt. Men put ver trouwen uit het feit, dat de Duitsche legerleiding den sovjet-russischen op- marsch heeft kunnen stuiten. Als ge volg hiervan oefenen de bolsjewisten thans hun grootsten druk in zuidelijke richting uit, met Kriwoirog als naast liggend doel. Het is aan te nemen, dat deze stad van Duitsche zijde tot het uiterste zal worden verdedigd, daar hiermede in zekeren zin het lot sa menhangt van de Duitsche strijd krachten in den bocht van den Dnjepr. Sedert eenige dagen regent het in het noordelijke deel van het front. Ter wijl hier de regenperiode haar intrede schijnt te hebben, gedaan, is het daar entegen in den centralen en in den zuidelijken, sector van het front op het oogenblik droog en zonnig weer. „BUNDELTJES LOMPEN" WORDEN OPGERUIMD. GENEVE, 26 Oct. Hoeveel men- schen er totdusver in Indië van hon ger en als gevolg van de cholera zijp gestorven, weet niemand precies te zeggen, doch vaststaat, dat dit aantal de verliezen in den Europeeschen oor log ver te boven gaat, zoo verklaart de Daily Mail in een bericht over de el lénde in de hongersnooddistrictën van Indië. Kleine grauwe bundeltjes lompen, zoo wordt in het bericht gezegd, liggen overal op de straten en pleinen van Calcutta. Men moet oppassen dat men niet op deze bundeltjes trapt. Want. hij. die Indië kent, weet, dat zich onder deze smerige lompen menschelijke we zens bevinden, die daar liggen omdat er voor hpn ergens anders geen on derdak is. Dit is van oudsher een be kend verschijnsel in de Indische stra ten. Thans weet men echter niet of deze lompen slapenden, stervenden of zelfs dooden bedekken. Niemand be kommert zich hierom. Ligt een hoopje lompen ongewoon lang op het plein, dan weet men, dat er in die lompen geen levende meer zit en ruimt de po litie het op. Dit heeft zich reeds dui zenden malen in de afgeloopen maan den in Calcutta, de tweede stad van het Britsche empire, afgespeeld. Intus- schen houdt de immigratie in Calcutta nog steeds aan. De meeste vluchtelin gen komen uit Midnapere, de treurig ste plaats op deze wereld. Een Euro peaan kan men nauwelijks een be schrijving geven van dit alles, zoo wordt tenslotte in het berichtgezegd. Het zou te vreeselijk zijn en zou ten slotte niet geloofd worden. Deson danks zijn alle bijzonderheden, ook de vreeselijkste, juist. TOKIO, 26 Oct. Formaties van de Japansche marine-luchtmacht hebben in samenwerking met eenheden op den beganen grond, boven Rabaul (Nieuw- Brittannië) in totaal nog 60 vijandelij ke vliegtuigen neergeschoten of op an dere wijze vernietigd, toen gemengde formaties van meer dan 200 vijandelij ke bommenwerpers en jagers op den ochtend van 23 October en op 24 Oct. verscheidene pogingen deden om de Japansche stellingen aan te vallen. Successen der Japansche marine. De minister van marine, Sjimada, heeft in zijn rijksdagrede bekend ge maakt dat de Japansche marine van 15 Juni tot 20 October de volgende vij andelijke schepen tot zinken heeft ge bracht: 17 kruisers, 18 torpedojagers en 70 transportschepen met een tota len inhoud van 320.000 ton. Het aantal in denzelfden tijd neergeschoten vijan delijke vliegtuigen bedraagt 1613. 28 Oct.: Zon op 7.27, onder 17.20 uur. Maan op 6.16, onder 17.39 uur. Helpt de koe met schillen en de koe helpt U. In tegenwoordigheid van den Dienstleiter Rilterbusch vond in Den Haag de plechtige opname der 21%iarige meisjes van den BdM in de N.S.- Frauenschaft plaats Bildarchiv Arbeitsberelch der NSDAP/StapI, Pa* m Te Tilburg werd een gemeenschappelijke vormingsdag der N.S.D.A.P. en N S B, van den kring Noord Brabant gehouden, waarbij Dienstleiter Ritterbusch en de plaatsvervangend leider der N.S.B., Vbn Geelkerken, het woord voerden Bildarchiv Arbeitsbereich der NSDAP/Stapf/Pax m TOKIO, 26 Oct. (D.N.B.). De 83ste buitengewone zitting -n' den Japan schen Rijksdag is vandaag geopend en tegenwoordigheid van den Keizer. Mi nisterpresident Tojo las een verklaring der regeering voor, waarin het volk wordt aangespoord zijn innerlijke strijdkracht nog te verhoogen. In deze verklaring wordt o.m. ge zegd: Slechts als de honderd millioen Japanners zich van het verleden los maken en als één man dezê taak op zich nemen, kan zij ook volbracht wor den. Dit is ook de reden voor de bij eenroeping van de huidige Rijksdagzit ting. De voornaamste eisch is het, dat het opperbevel en de binnenlandsche politiek volkomen „op elkaar worden afgestemd". Ook moeten de politiek en de verstérking van het landsbestuur hand in hand gaan, de kern der inwen dige kracht is de bespoedigde uitbrei ding der wapenindustrie, vooral een grootscheepsche versterking der lucht macht. In dit verband heeft de regee- ring de drie ministeriën van handel en landbouw, van munitieproductie en van transport en verkeer ingesteld. Er kan niet de minste twijfel bestaan, of in dezen oorlog, waarin Japan tegen zijn wil verwikkeld is om te strijden voor het bestaan en de bevrijding van Groot Oost-Azië, zal de overwinning aarv Japansche zijde zijn. Ten aanzien van het verraad van Badoglio zeide Tojo, dat dit schaamte- looze bedrog ten zeerste betreurd moet worden. De overwinningskansen der .spilmogendheden zijn er echter niet :n het minst door aangetast, dank zij de verstandige en energieke maatregelen van den Führér is de Duce thans in staat, met mannen van zijn geest den strijd tot vernietiging der Anglo-Ame- rikanen te hervatten. Japan en Duitsch- land hebben de nieuwe regeering ter stond erkend. Tojo wenschte den Duce geluk met het overnemen van de macht. Duitschland is thans in staat, zijn plannen ongehinderd uit te voeren. Japan is er vast van overtuigd, dat de dag spoedig zal komen, waar óp Duitschland, in volkomen samen werking met Japan, de Ver. Staten en Engeland op de knieën zal dwingen. Tojo deelde vervolgens mede, dat de bevrijding van Oost-Akië binnen de vastgestelde lijnen voortdurend vor dert. Tojo zeide zich gedrongen te ge voelen uiting te geven aan zijn groote sympathie en medelijden met de vol ken, die onder het regime van Tsj eng- king staan. Het is te betreuren, dat Tsjoengking den broedertwist voortzet en niet deelneemt aan den gemeen- schappelijken strijd der volken van Oost Azië. Ten aanzien van de bewo ners van Sumatra, Java-, Borneo en Celebes is de vroegergedane belofte, volgens welke zij tot politieke mede werking geroepen zouden worden, thans ingelost. Door al deze maatregelen is een Groot Oost-Azië voor de Oost-Aziaten Schenking van den Arbeidsdienst. 's-GRAVENHAGE, 26 .Oct. - Nu het winterseizoen zooveel hoogere eischen stelt aan de gezinsuitgaven en daardoor een aantal van onze volksgenooten voor groote moeilijkheden zou komen te staan, is het verblijdend te bemerken, dat er velen zijn, die voor hen in de bres springeil. Zoo ontving Winterhulp van den com mandant van den Nederlandschen Ar beidsdienst een bedrag van 20.000, een voorbeeld, dat veel navolging moge vinden. Met andere bedragen heeft Winterhulp in de week van 11 tot 16 dezer de mooie som ontvangen van 59.131,32. DOOR DUISTERNIS TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. LOPIK, 26 Oct. - De 16-jarige M. Boere, dienstbode van den veehouder J. Overbeek in de buurtschap Cabouw, is hedenmorgen vroeg, toen zij in het donker een koe uit de weide zou halen, in een wetering geloopen en verdron ken. KORTE BERICHTEN. De schilder en fotograaf Emile Ha- mounic, die in Bretagne woonde en al daar als de uitvinder van de ansichtkaart werd beschouwd, is in Saint Brieuc overleden. Trude Sarrasani, eigenares van het beroemde Duitsche circus, is in het hu welijk getreden met Gabriel Nemethy, het hoofd van een groep luchtacrobaten. Trude Sarrassani zal ook verder de lie- ding van het cirous in handen houden, duseen dubbele tour de force. De regeering van de Italiaansche Fascistische Republiek heeft naar de Italiaansche omroep Maandagavond heeft bevestigd de stad Venetië als haar zetel gekozen. De verplaatsing is reeds voor een groot gedeelte geschied Het Gouvernement-Generaal heeft gisteren in een vergadering der regee ring het vierjarig bestaan herdacht. Te Berlikum is, 79 jaar oud. over leden de heer K. J. van der Akker die o.a. op landbouwgebied een voorname plaats innam. ontstaan. Japan zal in de toekomst ook de vrije Indische regeering 'onder Soebhas Chandra Bose de grootste medewerking verleenen. Proclamatie van den Tenno. Bij de plechtige opening van de hoofdzitting heeft de Tenno een pro clamatie voorgelezen, die uiting geeft aan het vertrouwen van den Tenno in de trouw en dapperheid van zijn onder danen en in de verwachting, dat het oorlogsdoel spoedig bereikt zal worden. BERLIJN, 26 Oct. - De bedrijvigheid, die gezant dr. Neubacher tegenwoordig in het Europeesche Zuidoosten ont plooit, wordt in bevoegde kringen van de Rijkshoofdstad bestempeld als een gevolg van den toestand die ontstaan is door het verdwijnen van Italië uit dit getged. Dr, Neubacher heeft'de op dracht de voorbereidingen te trfeffen, opdat het Europeesche Zuidoosten zoo mogelijk nog tijdens den oorlog weer tbt een werkelijk hecht en solidair be standdeel van Europa wordt met gelijk tijdige inachtneming van de bijzondere belangen en wenschen der verschillen de gebieden en bevolkingen van dit gebied. De eerste resultaten van deze bedrijvigheid, die reeds in Albanië, Kroatië, Montenegro en Servië aan den dag treden, kunnen beschouwd worden als veelbelovende inleidingen tot een pacificatiepolitiek, die een ontwikke ling moet openen welke, naar men met nadruk verklaart, met de belangen van Tu'rkije wel nauwelijks in botsing zal komen. Naar heden in antwoord op een des betreffende vraag in de Wilhelmstrasse verklaard werd, kan het Duitsche standpunt aldus worden samengevat, dat Duitschland met het Zuidoosten in een kameraadschappelijke verhouding wenscht te geraken, opdat dit gebied zijn nut brengende functie weer kan aanvaarden', niet alleen in het belang van midden-Europa, doch ook in zijp eigen belang, met uitschakeling van alle op de een of andere wijze storen de invloeden, die vreemd zijn aan dit gebied. CLANDESTIEN DANSAVONDJE. Zondagavond was door een groepje jongelui uit Hallum en omstreken een dans-avondje georganiseerd in de boerderij van den landbouwer Jippes onder Hallum. Omstreeks 9 uur 's avondswerd een inval gedaan. Aangetroffen wérden 20 meisjes en 28 jongens. De meisjes werden, nadat hun namen waren geno teerd, weer vrijgelaten. De jongens werden overgebracht naar Leeuwarden. De landbouwer, die gelegenheid tot dansen had gegeven, werd eveneens naar Leeuwarden overgebracht. COMPLOT VAN CLANDESTIENE SLACHTERS ONTDEKT. ZEIST, 26 Oct. De economische afdeeling van de Zeister politie heeft een buitengewoon goede vangst ge daan. Tijdens een uitgebreide controle- tocht werd een auto aangehouden, waarin zaten een Baarnsche wacht meester van de politie, een zoon van een Baarnschen slager en nog een der de persoon. Bij nader ^onderzoek bleek een halve koe in de auto verborgen te zijn. Nader wordt hierover bekend ge maakt, dat bij deze zaak betrokken zijn de Baarnsche politiechef, de opperlui- ténant v. d. B. Eveneens is vast komen te staan, dat er op groote schaal vleesch verhandeld werd, dat afkomstig was uit Nijkerkerveen, Voorthuizen en Garderen. De Baarnsche pojitiechef werd evenals een boer uit Nijkerker veen nog denzelfden nacht van bed gelicht. Ook werden de beide mede plichtige landbouwers, Van M. en T., aangehouden. Bij de verhoren kwam vast te staan, dat minstens éénmaal per week vleesch vervoerd werd, dik wijls in een politie-auto. Het clandes tiene vleesch was bestemd voor een inwoner van Baarn, die uit zijn huis andere bewoners in den omtrek vah vleesch voorzag. Het in beslag geno men Vleesch is vervoerd naar het Zeis ter abattoir, waar het onder de bevol king werd vedeéld. KRAAMVERZORGING NEDER- LANDSCHE VOLKSDIENST. De afdeeling Medische Zaken van den Nederlandschen Volksdienst is er toe overgegaan een onderafd. Kraam- verzorging op te richten, welke de wijkverpleging van kraamvrouwen ter hand neemt. Om echter aan alle aanvragen te kunnen voldoen, is een groot aantal kraamverzorgsters nQodig. Deze wor den hierbij opgewekt zich aan te mel den aan de Afd. Medische Zaken van den Nederlandschen Volksdienst, Ha- zepaterslaan 28-32 te Haarlem, waar ook alle gewenschte inlichtingen kun nen worden verkegen. 's-GRAVENHAGE, 26 Oct. Het is mogelijk gebleken de suikerbon, die per 17 October had dienen te worden be kend gemaakt, met ingang van heden geldig te verklaren. Hiertoe is aange wezen bon „Algemeen 683", die recht geeft op het koopen van de normale hoeveelheid van 500 gram suiker. Deze bon zal geldig zijn tot en met 13 Novem ber a.s. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de op dezen bon verkrijgbare 'suiker bestemd is voor het tijdvak van 17 Oc tober tot en met 30 October. Op 31 October zal dan ook weer een bon, eveneens voor 500 gram, worden aangewezen. Men diene er rekening mee te houden,-dat niet alle suiker al tegelijkertijd in de winkels zal zijn, zoodat plaatselijk eenige hapering in de voorziening zal optreden. 's-GRAVENHAGE, 26 Oct. De se cretarisgeneraal van het Departement van Algemeene Zaken heeft het vol gende bepaald: Van de mannelijke Arbeidsdienst- plichtigen, geboren in het jaar 1925, zullen tot het vervullen van hun Ar beidsdienstplicht gedurende het tijdvak van en met 5 Japuari 1944 tot en met 15 Juni 1944 worden opgeroepen: le. Zij, die zijn aangesteld in open baren tüienst of bij het bijzonder on derwijs voor zoover zij hun Arbeids dienstplicht niet reeds hebben vervuld. 2e. Van de overigen zij, wier opkomst door den commandant van den Neder landschen Arbeidsdienst noodig wordt geoordeeld. ACTIE VOOR PLEEGOUDERS VAN KRIJGSGEVANGENEN. In Aug. 1942 werd spontaan een ac tie voor pleegouders voor krijgsgevan genen geboren, welke bij afkorting A.P.K. werd genoemd en haar zetel vestigdein Den Haag, Adelheidstr. 183. Zij beoogde pleegouders te werven, die zich bereid en in staat verklaarden onzen krijgsgevangenen regelmatig en zoo mogelijk wekelijks één of meer pakketten levensmiddelen te sturen, nadat van een dergelijke steunbehoef- te van de zijde hunner naaste verwan ten blijk was gegeven. Zij namen op zich, alvorens hun we- kelijksche pakket-zendingen aan te vangen, over de behoefte aan pakket ten-steun bij de naaste verwanten van den krijgsgevangene te informeeren. Samenstelling van den inhoud, inkoop en financiering der pakketten bleef uitsluitend een zaak van pleegouders en de verwanten. Deze A.P.K. heeft in stilte veel nut tig werk kunnen verrichten voor de oudste categorie van krijgsgevangenen, en dikwijls ook voor die ouders en verwanten die zelf hulp noodig had den. Aangezien men ook de jongste cate gorie van krijgsgevangenen pakketten levensmiddelen als groet uit het va derland wenscht te sturen, is overwo gen het werk uit te breiden tot deze groep. De afd. IV b. (pakketzendingen) van het Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis heeft zich bereid verklaard de werkzaamheden van het hoofdkantoor Den Haag A.P.K. te ver richten. Adspirant-pleegouders kunnen zich vóór inlichtingen en adressen wenden tot de plaatselijke afdeelingen vap het Ned. Roode Kruis of tot genoemde afd. IV b. van het Informatiebureau, Ha merstraat 17, 's-Gravenhage. WAT MOET ER BIJ HET BROOD? 's-GRAVENHAGE, 26 Oct'. Het voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Een warme hap of zooals de voIks- mond zegt „een prak" vult in vele ge zinnen daselijks den broodmaaltijd aan. De huisvrouw zal hiervoor gewoonlijk aardappelen gebruiken en deze met 'n rest groente vermengen. Het is echter beter versch gekookte aardappelen en groenten te gebruiken, maar het bes te is steeds op een of andere manier rauwe groente bij het brood te geven. Zoo kan men bij den aardappelkoek, waarvan het recept hier volgt, wat slag geven van fijngesneden andijvie, geraspte roode kool of het brood be leggen met geraspte wortelen of plak jes ramenas. De aardappelkoek is heel eenvoudig te maken. Men kan er zooveel aard appel voor gebruiken als men over heeft. De koekepan behoeft maar net vet te zijn en ïöch krijgt men een sma kelijk gebak. Aardappelkoek. Koude, in de schil gekookte aardap pelen. In een middelmatig groote koe kepan gaat ongeveer 3/4 kg., doch men kan ook minder gebruiken. De aardappelen schillen en raspen op een grove rasp (b.v. zeeprasp) naar verkiezing wat fijngehakte tuinkruiden er door mengen. Een klein klontje bo ter in de koekepan laten smelten, de kom met aardappelen ineens boven de pan uitstorten en de aardappelmassa met het pannekoekmes licht aandruk ken. Den koek op een matig-warm vuur goudbruin bakken, op een deksel schuiven en aan de andere zijde bruin bakken. Den koek zoo heet mogelijk opdienen en met sla presenteeren. OOK HOEDEN AAN DE KETTING? AMSTERDAM, 26 October'. Bij de uitgebreide categorie van dieven heeft zich gisteren in de hoofdstad een nieu we gevoegd, n.1. de hoedendief. Het was een kellner die den waarschijn lijk maar weinig gewaardeerden pri meur had. De man stond gisteravond op het Spui op de tram te wachten, toen hem plotseling door een onzicht bare hand de hoed van het hoofd werd gelicht. Had hij in eerste opwelling misschien aan een geestverschijning gedacht, onmiddellijk bleek, dat hier een vulgaire dief in de meest letter lijken zin de hand in had, want in het duister holde iemand hard weg en hoe vlug de kellner hem ook achternaliep, de dief wist te ontkomen, zoodat den bestolene weinig anders overbleef, dan blootshoofds bij de politie aan te bel len, hetgeen hij dan ook deed. Er zal niets anders opzitten, dan in de toekomst onze hoeden met een ket ting vast op ons hoofd te veraftkerep. Aan het bureau van politie te Alk maar ia ingesloten de 25-jarige ge huwde vrouw A. W., moeder van 3 kinderen en wonende aan de Akers laan aldaar. Deze vrouw, die men het niet zou aanzien, dat ze een geraffi neerde dievegge is, heeft kans gezien tot 4 maal toe in een tijdsverloop van een halfjaar in de woning van den tuinder K. aan het Ropjegkuil binnen te dringen en daar in totaal een bedrag van ruim 3500,—, le vensmiddelen, kleedingstukken, huis houdelijke voorwerpen en wat sie raden weg te nemen. Tijdens een visite die zij eens bij de familie K. bracht, nam zij bij haar vertrek en passant den huissleutel mee, die in de' gang op den electriciteits- meter lag. Eén week na het bezoek, het was om precies te zijn, den twee den Pinksterdag van dit jaar, toen de familie K. niet thuis was, kwam zij terug en doorsnuffelde de woning. Uit een geldkistje nam zij een stapeltje bankbiljetten en verstopte dit geld op de vliering van haar woning. Al spoe dig begon zij voor dit geld allerhande inkoopen te doen. Een flink bedrag besteedde zij aan levensmiddelen, die zij duur in den zwarten handel moest betalen. Omstreeks September j.1. be sloot zij wederom een onderzoek in de woning van K. in te stellen. Opnieuw eigende zij zich verschil lende dingen en ook geld toe. Toen zij het voor den derden keer probeerde, ontdekte zij, dat het slot op de voor deur was vernieuwd. Op slinksche wijze wist zij echter ook aan een sleutel van dit nieuwe slot te komen. Wetende, dat de zuster van den heer K. een vaste plaats in de kerk had, probeerde zij steeds een plaats vlak achter deze in te nemen. Toen dit haar gelukte, nam zij in een onbewaakt oogenblik een voudig het taschje van mej. K. en stal daapuit den nieuwen huissleutel. Prompt daarop bracht zij, nadat zij zich over tuigd had, dat er niemand thuis was, weer een bezoek aan den huize K. en nam daar weg wat er van haar ga ding was. De heer K., die geen enkele aanwij zing kon geven en door het raadsel achtige verdwijnen van den tweeden sleutel overtuigd was, dat de dief niet ver gezöcht behoefde te worden, besloot de wacht te betrekken, hopende dezen te kunnen betrappen. Na 14 djigen ge duld gehad te hebben, had hij j.1. Zon dagmiddag succes*. Hij had zich ver stopt in een kast op zijn slaapkamer, toen hij hoorde bellen. Eenige oogen- blikkert daarna (er werd natuurlijk niet openge'daan) hoorde hij een sleutel in het slot steken en iemand trad de woning binnen. De onbekende begaf zich rechtstreeks naar de slaapkamer en groot was de verrassing van den heer K., toen hij ontdekte, dat hij met een vrouwspersoon te doen had. De vrouw deed alsof ze' thuis was en opende een kastje. Toen de vrouw zich betrapt zag, poogde zij nog te vluchten, doch dit werd haar belet. Zij werd door de po litie gearresteerd en heeft inmiddels een volledige bekenfenis afgelegd. Verschillende goederen, die alle van het gestolen geld zijn gekocht, werden in beslag genomen. Tenslotte zal voor de verschillende zwarte-handelaren die de vrouw tegen schandalige prijken boter, kaas enz. le verden, dit muisje wel een staartje hebben. .Ik heb er schoon genoeg van', schold Henk op zekeren dag tegen zijn vrienden. Zij wisten nergens anders over te spreken, dan dat Duttschland deg oorlog verloor, dat er hongersnood en revolutie was en wat niet al Hij wilde niet meehuilen met de wolven in het bosch; hij wilde zich zeil overtuigenDaarom meldde hij zich dan ook voor het eerstvolgen de weersportkamp in Duitschland. Nederlandsche jongens van "16"98 jaar, doe als hifi Breek een maand uit de aüedaagsche sleur. Meld ja aan en geniet van een extra week vacantie, gevuld met sport, spel en veldwerk. Loon wordt doorbetaald^ werkgevers moeten vrij geven. Aao- meldingsbureau weer sportkampen Koningslaan 9, Utrecht Fritz Emde/Stapbf ax m TWEE MEISJES VERMIST. AMSTERDAM, 26 October. De chef van het bureau Kinderpolitie te Amsterdam verzoekt opsporing van 2 achttienjarige meisjes, n.1. Sophia Jo- hanna Bootsman, pl.m. 1.65 meter lang, blond haar, lichte oogen; zij draagt een donker gebloemde blouse met wit kraagje, donkeren rok „Falcon" regen jas, lage bruine schoenen, beige kou sen en is blootshoofds. Het andere, Gerritje Honing geheeten, is pl.m. 1.62 meter lang, heeft een geelbleek gelaat, bruine oogen, lang donker sluik haar, van achteren met lint bijeengebonden, litteeken aan kin en rechter mondhoek; zij is gekleed in rood wollen trui met wit kraagje, donkeren rok, lichte of bruine „Falcon" regenjas, donkere kou sen, lage bruine schoenen en bloots» hoofds. Vermoedelijk verblijven de beide meisjes in elkanders gezelschap. MEISJE OVERREDEN. Dinsdagmiddag geraakte in de Dorp straat te Ossendrecht het 4-jarig doch tertje van de familie Van Ocvelen— Akkermans, wonende aah de Molen- tjesdreef, toen het uitweek voor een wielrijder, onder een posseerende vfacht^ujo gp qg gjag

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1