DAGBLAD VOOR Bolsjewiseering van 't Europeesche continent Sovjets poogden op de Krim te landen. Militaire kwesties op den voorgrond. De conferentie te Moskou. Vage omlijning inzake na-oorlogsche politiek. Oorlogsmaatregelen. Italië en Oostenrijk. Jaarvergadering Het Witte Kruis. STALIN'S DOEL Gemeenschappelij ke verklaring. Het probleem der kleine staten. De reactie te Berlijn. „Geweldige berg baarde een muisje". Men staat pas aan de poorten. Een kleine herinnering. Succesvolle Duitsche tegenaanvallen. Critische stemmen. Nieuwe rantsoenbonnen voor vaste brandstoffen. Verduisteren van 17.30-7.15 De openstelling van winkels. STADSNIEUWS. Diphtherie neemt in Den Helder toe. Nog eens: de verduistering! Uit donker Nieuwediep. JulianaJnrp. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2315 (2 Ijjncn) Postrekening 419041. V' >ENSDAG 3 NOVEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOISA Deze Courant verschijnt dageiyk» Advertentie-tarief.. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bjj contract binneji.een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Stockholm, 2 Nov. <DNB). Gister avond heeft Reuter den tekst gepubli ceerd van het op de conferentie van Moskou uitgegeven communiqué met de Inleidende formule „zooals het te Londen is gepubliceerd." In het communiuué wordt er op ge wezen, dat alle ter bespreking gestelde problemen der drie regeeringen op de agenda ztjn geplaatst* Voor eenige de zer problemen is een definitief stand punt bepaald. Voor andere problemen is weliswaar een prlnclpleele beslissing overeengekomen, z(j z()n echter, aan speciale „commissies voor nauwkeuri ger bestudeering" overgedragen, of men heeft zich de afhandeling er van langs dlplomatleken weg voorbehouden. Weer andere problemen zUn bijgelegd door gedachtenwlsseling. De regeeringen der Ver. Staten, van Engeland en de Sovjet-Unie, zoo wordt woordelijk verder gezegd, stre ven naar de meest intieme samenwer king In alle problemen, die de ge meenschappelijke oorlogsinspanningen raken. In de eerste plaats z(jn oorlogsmaat regelen tegen Dultschland en zijn bondgenooten besproken, zoo wordt in ■t communiqué verder gezegd. Er zijn „definitieve militaire operaties over eengekomen, ten opzichte waarvan een beslissing genomen ls en die reeds voorbereid worden om den grondslag voor de nauwste militaire samenwer king tusschen de drie landen in de toekomst te vormen". De drie aan de conferentie deelnemende regeeringen erkennen in de 2de plaats de nood zakelijkheid „hun nauwe samenwer king van dit oogenbllk en hun samen werking bij de oorlogvoering ook voort te zetten in den tijd, die zal volgen op het einde van de vijan'" g lykheden". Het Communiqué geeft vervolgens een verklaring van den Amerikaanschen, den Britschen en dx Sovjet-Russischen mi nister van buitenlandsche zaken betref fende de politiek der geallieerden Jegens Italië. Deze politiek moet berusten op 'n algeheele vernietiging van het fascisme". In een reeks van punten wordt geëischt, dat de regeering van Italië door het op nemen van „leden der oppositie tegen 't fascisme" een „meer democratisch aan schijn" krijgt. Voorts worden vrijheid van drukpers, meeningsuiting en vergadering, benevens onderdrukking van alle fascis tische instellingen geëischt. De leiders v. het fascisme en de generaals van het fas cistische leger moeten worden uitge leverd. Voorts wordt in het communiqué ge meld, dat de Sovjet-Russische, Ameri- kaansche en Britsche regeering overeen gekomen zijn, de „annexatie van Oosten rijk" van 1958 van „nul en geener waar de" te verklaren en in plaats daarvan een „vrij en onafhankelijk Oostenrijk" op te richten. Woordelijk wordt gezegd „Oos tenrijk wordt er echter aan herinnerd, dat het een verantwoordelijkheid draagt, die het niet verloochenen kan, namelijk de- verantwoordelijkheid aan den oorlog te hebben deelgenomen aan de zijde van Dultschland. Oostenrijk wordt vervolgens uitgenoodigd „een bijdrage te leveren tot zijn bevrijding". Tenslotte behelst het communiué een verklaring van de bij de conferentie be trokken naties, volgens welke „alle Duit- sche officieren, manschappen en partij leden", die voor beweerde „gruweldaden" verantwoordelijk zijn, na den wapenstil stand naar de betrokken landen „wegge voerd" worden, om daar „gevonnist te worden." Organisatie voor gebrekkigienzorg opgericht. AMSTERDAM, 2 Nov. Een belang rijk onderwerp van de jaarvergadering van „Het Witte Kruis", welke van daag In Krasnapolsky te Amsterdam werd gehouden, vormden de jongste gevallen van kinderverlamming. De heer G. J. van Leersum zeide in zijn openingsrede, dat de genees kundige inspecteur van de Volksge zondheid in Noord-Holland, dr. mr. V van den Brekel, met financieelen steun van en in samenwerking met de hoofd besturen der Kruisvereenigingen een organisatie voor gebrekkigenzorg in het leven heeft geroepen. Per 1 Jan a.s. zal Het Witte Kruis daartoe een adviesbureau openen, onder leiding van een bekwamen orthopaedist. De aan dit bureau te verbinden sociale zuster zal mede tot taak hebben, de gevallen die voor behandeling in aanmerking komen op te sporen, waaronder ook de slachtoffers der kinderverlamming Het is een feit, dat de betrokkenen kinderen en hun ouders meestal slechts noode tot een nabehandeling zijn te bewegen. En toch kan hierdoor dikwijls ontzaglijk veel leed worden bespaard. Dr. mr. Van den Brekel deelde mede, dat driekwart van de gevallen dit geldt natuurlijk ook voor door andere ziekten veroorzaakte gebrekkigheid zoover geholpen kun- hen worden, dat de slachtoffers hun maatschappelijke onafhankelijkheid her krijgen. Om te genezen is echter een zeer langdurige behandeling noodig. De overheid zal ook op dit terrein de Kruisvereenigingen steunen met sub sidie. Het ledental steeg met ruim 500. Het communiqué maakt dan melding v. een gemeenschappelijke verklaring der Amerikaansche, Britsche, Sovjet-Russische en Tsjoengkineesche regeeringen. Deze verklaring aldus wordt gezegd - is In overeenstemming met de verklaring van de geallieerden van 1 Januari 1942 en latere verklaringen, zooals die. dat de vijandelijkheden tegen de spilmogendhe- den moeten worden voortgezet tot de „onvoorwaardelijke capitulatie". De gemeenschappelijke verklaring eischt in de eerste plaats, dat het gemeenschap pelijke optreden der vier regeeringen, dat gericht is op. de voortzetting van den oorlog tegen hun vijanden, voor de orga nisatie en de instandhouding van den vrede en de veiligheid wordt voortgezet. In de tweede plaats zullen de regee- ringen, die ,.*n strijd zijn met den ge- meenschappelijken vijand", gemeenschap pelijk handelen in alle kwesties der ca pitulatie en der ontwapening van dezen Vijand. Het derde punt dezer verklaring eischt gemeenschappelijke maatregelen ter voor koming van schending der voorwaarden, die den vijand worden opgelegd. In het vierde punt wordt de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid eener internat, organisatie, die „gebaseerd is óp het beginsel der souvereine kwa liteit van alle vredelievende staten en waarvan al dergelijke staten, groot of klein, lid kunnen zijn, ten einde den internationalen vrede en de internatio nale veiligheid in stand te houden." Het vijfde punt eischt „wederzijdsche raadpleging" vap de vier regeeringen, tot 'n „systeem der algemeene veiligheid" is ingevoerd. „Zoo noodig" kunnen bij deze raadpleging ook andere leden der gealli eerde* naties betrokken worden. Het zesde punt der verklaring houdt in. dat de vier regeeringen „na het einde der vijandelijkheden hun militaire strijd krachten niet zullen döén optreden bin nen het gebie.d van andere staten, met uitzondering vair de in deze verklaring bepaalde gevallen en eerst na gemeen schappelijke bespreking." Het zevende punt eindelijk eischt sa menwerking voor het tot Stand komen v. een „algemeen accoord betreffende de reguleering der bewapeningen in den tijd na den oorlog." Extra vaeantie. Wia zou daar niet voor te vloden zijn? Een heele maand In een der mooiste streken van Dultsch land, met eiken dag sport, spel, veld werk enz. I Waarom zou jij daar ook niet van profiteeren. Iedere Neder- landsche jongen van 16—18 jaar kan z?ch aanmelden. Werkgevers en scholen moeten vrij geven^jon wordt doorbetaald. Honderden z'al in een weersportkamp geweest. Het wordt tijd, dat zij, die tot nu toe nog ge aarzeld hebben, thans ook deze keer de gelegenheid voor een heele maand vaeantie aangrijpen} hak de knoop door en meld je aan. Aan meldingsbureau weersportkampen Koningslaan 9 te Utrecht 'Frltz Emde/Stap{/Pax m BERLIJN, 2 Nov, (DNB) De diploma tieke correspondent van het DN^ dr. Siegfrieci Horn, schrijft: Omtrent de Moskousche conferentie is een officieel communiqué uitgegeven, dat naar Reuter met een zekere behoefte tot herverzekering vaststelt, is weergegeven in den vorm „zooals het in Londen is gepubliceerd". De authentieke officieele redactie van dit „sensationeel en histo risch ingrijpend" genoemde document is er derhalve nog niet, ofschoon belangrijke variaties ten opzichte van de Londensche redactie nauwelijks te verwachten zijn. Deze redactie veroorlooft reeds eenige zaken te constateeren. die aldus kunnen worden samengevat, dat alle van Duitsche zijde uitgesproken meeningen over de be weegredenen, het verloop der onderhan delingen en het resultaat der conferentie in laatste instantie volledig worden be vestigd. Op den voorgrond der besprekingen stonden, naar thans officieel wordt ge documenteerd, militaire kwesties, zondei^j dat aan de. wereldmeening nauwkeuriger 1 gegevens worden verstrekt over de voor nemens der z.g. geallieerden In de twee de plaats is onderhandeld over de z.g. politieke' problemen, die in het officieele communiqué gecamoufleerd worden door een stroom van phrases over na-oorlog sche politiek, waarbij de Volkenbonds gedachten onzaliger nagedachtenis een rol spelen. Uit de vblkomen negatieve behande ling van die problemen, welke de Eu ropeesche volken in de eerste plaats zouden kunnen interesseeren, trekt men in Duitsche politieke kringen de con clusie, dat Stalin iedere bespreking der problemen, die hy beoordeelt als bin nen, zijn belangensfeer komende, afwU- zend behandeld heeft en dat hem door zUn partnets b^ de onderhandelingen de concessie is gedaan de discussie van die problemen uit te stellen tot een ge schikter tydstip. Dit beteekent volgens de opvatting alhier niet meer en niet minder dan een principieele concessie aan den dictator van het Kremlin om naar believen op te treden overal, waar de belangen van Sovjet-Rusland naar zijn meening een dirigeerende hand noodig hebben. De opvallende caoutchouc-achtige for muleering van het communiqué over de Moskousche besprekingen wordt in Duit sche politieke kringen aldus uitgelegd, dat wel een principeele overeenkomst is bereikt ten opzichte v. den gemeenschap pelijke^ haat der „geallieerden" tegen de Europeesche nationale staten en ten aan zien van hun wil om deze te liquideeren op de hun geschikt voorkomende wijze, maar dat verschillende oneenigheden het noodig hebben gemaakt te vluchten in een phraseologie, die herinnert aan recep ten, zooals de wereld ze uit den tijd van den Volkenbond voldoende kent. Wanneer in het communiqué over de ontmoeting in Moskou Italië een speciale plaats inneemt, dan is dat klaarblijkelijk omdat daarmede uitdrukking moest wor den gegeven aan de ontstemming van Moskou over db eigenmachtige behande ling van een probleem door Engeland en de V.S.; waarbij ook Moskou meende een woordje te kunnen meespreken. Na de aanstelling van de z.g. Middellandsche Zeecommissie schijnt de in het commu niqué gevonden formuleering betreffende een specialen „Raad van Vier" achteraf datgene te willen goedmaken, wat Stalin niet slechts als een in gebreke blijven ten aanzien van de wensohen van Mos kou maar ook ten aanzien van de rech ten van Moskou meende te moeten accen- tueeren. Opgevallen ls In Berlijn, dat Oostenrijk In het bijzonder naar voren gebracht wordt als 't eenige land, dat bij de z.g. regeling der na-oorlogsche problemen in het communiqué van Moskou speciaal vermeld wordt. Ongetwijfeld heeft men hier gezocht naar een uitweg om de zelfs van Engelsehe en Amerikaansche zijde WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN. 'S-GRAVENHAGE, 2 Nov. De aardappelschillen, die de hulsvrou wen zorgvuldig dienen te bewaren en voor den ophaler klaar zetten, worden door de koelen met graagte gegeten Niet alleen, dat die schillen het melk vee goed voeden, maar ze werken bo vendien sterk melkdrljvend. Men moet echter wel bedenken, dat onachtzaam In den afvalemmer geworpen „scherp" niet alleen geen voedsel is. maar dat het ook veel schade kan berokkenen aan het vee Wat is „scherp"? „Scherp" ls alles wat een koeienmaag niet kan verteren, zooals oude scheermesjes, naalden, stukjes glas en aardewerk. Vooral gebroken naalden kunnen gemak kelijk in den schillenemmer verdwalen. Wie onbekend ls met vee, weet niet hoe veel lijden door een gebroken naald aan een koe veroorzaakt kan worden. Dus: geen „scherp" ln de schillen. 1 als netelig aangegeven regeling van hef problem der kleine staten te behandelen van een standpunt, dat de z.g. groote mogendheden bevrijdt van de pijnlijkhe den, die er in gelegen zijn het probleem der kleine staten aan "te snijden in een door Sovjet-Rusland al lang veroordeelden vorm en toch den schijn te bewaren van het Atlantic Charter, alsof in Moskou ook de belangen van al die naties onder oogen waren gezien, welke feitelijk opgeofferd worden op het altaar van die belangen welke slechts moeiliik tn vereenstemming kunnen worden gebracht met bekende propagandistische stellingen. In Berliinsche politieke kringen, waar ook van de communiqués omtrent de re kenschap, die men eischen wil van de z.g. oorlogsmisddad'gers, gelaten kennis is ge nomen, behoudt men zich een dieper gaande beoordeeling van het z.g. commu niqué over Moskou voor. De fundamenteeïe tendentie biyft In- tusschen de al sinds dagen aangeduide. Ook dit communiqué bevestigt alle tot dusver geuite vermoedens en Inlichtin gen, volgens welke Stalin vasthoudt aan de bolsjewiseering van het Europeesche continent en ztfn partners by de on derhandelingen hem om opportunistische redenen niet hebben durven tegenspre ken. BERLIJN, 2 Nov. (DNB) De diploma tieke correspondent van het DNB dr Siegfried Horn, heeft op grond van een gisteravond in Duitsche politieke kringen gehouden enquete kunnen vaststellen, dat bij de beoordeeling van het z.g. sensatio neele Moskousche communiqué een eens gezindheid heerscht, die niemand behoeft te verbazen, die eenigszins vertrouwd is met de opvatting van toonaangevende Duitsche instanties. De waardeering van het communiqué komt in hoofdzaak overeen met hetgeen dienaangaande reeds gezegd is. Wanneer de „geallieerden", die thans reeds mee- tien te kunnen optreden als overwinnaars, verklaren, dat zij een gemeenschappelij- ken oorlog voeren, brengen zij volgens de hier heerschende opvatting niets nieuws, maar kunnen hoogstens Dultsch land en zijn vrienden sterken 1n hun wil om van hun kant met alle hardheid en vastberadenheid den strijd door te zetten tot de beslissing. Wanneer zij doen alsof Europa reeds veroverd was, wijst men er in Berlijn op, dat zij pas aan de poorten staan van dit voor alle mogelijkheden zorgvuldig uit- */r c°ntinent- Wanneer Eden en Huil mnkiü, zl'i" gegaan om territoriale hipmln °P !e helderen en grenspro- meir n r®j?eIen' dan hebben zij, naar men ln Berlijn verklaart, een trekbal maken,' eenvoudig omdat Moskou 'edere inmenging weigerde in die proble- ^f\.200^at als eenige uitweg bleef te vluchten in een commissie, die gevormd5 werd op het voorbeeld van den Volken- en met, v°lkenbondsmethoden sma kelijk gemaakt moetsworden voor dege nen, die moeten worden gedupeerd. In Moskou ls men het, volgens, het rSiu" J1 oordeel van toonaangevende Berlijnsche, instanties, wel eens ten aan zien van het doel: Vernietiging dtr Euro peesche nationale staten zonder dat de ontvangen informaties en ook het thans uitgegeven communiqué zonder meer conclusies wettigen teq aanzien van overeenstemming ten opzichte van de desbetreffende methodes. De opvatting ten aanzien van het doel. dat het Moskousche communiqué op het oog heeft met de uitvoerige behandeling van het Italiaansche probleem, komt overeen met de overwegingen, die hier reeds naar voren gebracht zijn. Princi pieel ziet men te Berlijn tn het Moskou sche communiqué een typisch voorbeeld ervoor hoe Stalin als realist de anderen laat kletsen over vermeende diplomatieke overwinningen, terwijl hij zelf zijn legers op marsch brengt naar Europa en' uit sluitend vertrouwt op het verpletterende gewicht van een machine, waartegen 'Eu ropa alleen door den Duitschen wapen muur en de bezielende gèdachte daarvarl beschermd wordt. Wanneer binnen 't bestek van het Mos kousche communiqué het probleem van Europeesche staten slechts zachtjes is aangeduid, gelooft men ln Berlijn te dien aanzien een ophelderende bijdrage te kunnen geven door te herinneren aan 4 vragen, die Indertijd door den Sovjet- Russlschen commissaris van buitenland sche zaken. Molotof, gericht zijn tot den Führer van Dultschland. Uit de procla matie van den Führer aan het Duitsche volk van 21 Juli 1941 blijkt ondubbelzin nig, dat zoowel de Sovjet-Russische elsch ten aanzien van Roemeensch bezit als ook cynische insinuaties, betreffende Finland en brutaal naar voren gebrachte aanspra ken op beweerde belangen ln Bulgarijcl .Hollandsche molen', een .childerlj van den Obergefr. Zieger. op de tentoonstelling .Soldaten am Atlantik- wal! zeigen Ihr Frelzeitschaffen*. welke in Den Haag gehouden wordt W Blldberichter Fritz/Stapf/Pax m en niet ln de laatste plaats de eisch be treffende belangrijke steunpunten aan de Dardanellen en den Bosporus beantwoord zijn met een duidelijkheid, die lederen twijfel omtrent het standpunt van Aden Führer niet alleen als verantwoordelijk vertegenwoordiger van Dultschland, maar ook van de Europeesche cultuur en ci vilisatie uitsluit en werd tot het signaal voor den strijd, waarin het eenvoudigweg gaat om het bestaan van Europa. Deze verwijzing naar principieele over wegingen, die de leiding van Duitschland hebben bepaald, verbonden met de vele vooral den laatsten tijd komende uitlatingen uit Engelsehe, Amerikaansche en Sovjet-Russische bron, rechtvaardigt niet alleen de houding van Duitschland en zijn bondgenooten sedert den dag. waarop de strijd tegen den vloed uitghet Oosten begon, maar geeft ook een bij zonder relief aan de Moskousche confe rentie, die als een geweldige berg slechts een muisje baarde, dat de wereld wordt aangeprezen als panacee. In de Wilhelmstrasse ziet men het Moskousche communiqué als de ratifica tie-oorkonde van de capitulatie van En geland en de Ver. Staten naar de Sovjet- hegemonie ln Europa en tevens als dat der totale uitlevering van Europa aan het bolsjewisme. Men wijst er op, dat niet de landen genoemd zijn welke door de Sovjet-aspiraties zijn getroffen, maar wel een Oostenrijk dat zich onverbreke lijk bij het Duitsche'Rijk heeft aange sloten en zich reeds na den eersten we reldoorlog daarvóór uitsprak. Dat een land een „democratische vrij heid" moet worden opgedrongen is in flasranten strijd met de afkondiging der vrije zelfbeschikking der volken. Bijzon der schaamteloos en kenmerkend den communisttschen geest noemt men r— met het oog op de massagraven van Katyn den eisch tot bestraffing van de Duit sche officieren die zoogenaamd Pooische officieren zouden omgebracht hebben. Volgens den Londenschen correspondent van „Social-Demokraten" zou men ln Moskou besloten hebben, dat Finland zich onvoorwaardelijk moet onderwer pen. De Finsche pers wijst er op, dat de kwesties der Baltisch» staten, 't vroegere Polen, Finland, de Balkan enz., volkomen verzwegen worden. .Finland wijst het plan eener aansluiting van alle „vrede lievende volkeren" na den oorlog af, wanneer de Sovjet-Unie, die wegens haar overval op Finland door den Volkenbond werd uitgesloten, thans behoeder van een vredesordening en rechter Over Finlands vredelievendheid moet worden. In de Roemeensche pers wordt erop gewezen, -dat er van de Atlantische char ter in 't communiqué niets meer te be speuren valt. Engeland en Amerika laten ook Finland volkomen in den steek. Ter wijl men te Moskou den toekomstlgen vrede bespreekt, geeft de Sovjetpers zich over aan van haat vervulde parolen van vernietiging tegen de nabuurlanden. Volgens den Moskouschen zender staat Hongarije, Roemenië, Rusland en Bulga rije hetzelfde lot te wachten als 'Duitsch land en zal er voor hen in het bevrijde Europa geen plaats zijn. De News Chronicle schrijft, dat de re sultaten der conferentie een geweldige leemte vertoonen, daar elke aanwijzing omtrent de W. grenzen der Sovjet-Unie ontbreekt, vooral ook t. a. van Polen. EDEN NOODIGT TURKSCH HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 2 Nov. (DNB). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op de Krim heeft de vijand gis teren getracht ter weerszijden van de stad Kertsj te landen. Op een plaats gelande Sovjetstrijdkrachten werden in een tegenaanval afge grendeld en opeengedrongen. Op de overige landingsplaatsen werd de vijand bloedig afgeslagen. Aan land gekomen vijandelijke strijdkrach ten werden vernietigd. Ten zuiden van den Beneden-Dnjepr gaan in de Nogaische steppe de ge vechten met de op den Dnjepr aanruk kende snelle formaties der bolsjewis ten voort. Pogingen van de bolsjewis ten om Duitsche strijdkrachten te om singelen en af te snijden mislukten, evenals krachtige aanvallen op onze noordelijke en zuidelijke afgrendelings fronten. In de bocht van den Dnjepr werden vrij sterke aanvallen ten zuidwesten van Dnjepropetrowsk afgeslagen en daarbij op één plaats van 40 aanval lende tanks 28 vernield. Succes ten noorden van Kriwoirog. Onze tegenaanval in het gebied ten noorden van Kriwoirog heeft reeds tof groote successen geleid. De ver vooruitgedrongen vijandelijke aanvals- toppen werden afgesneden en vernie tigd. Sedert 27 October werden daar volgens tot dusver ontvangen berich ten 5000 gevangenen binnengebracht, 357 tanks, 378 kanonnen en ruim 500 voertuigen buitgemaakt of' vernietigd. Vooral zwaar zijn de bloedige verliezen van de bolsjewisten ten gevolge van den wanhopigen tegen stand der afgesneden vijandelijke groepen. De eigen verliezen zijn gering. Aan de rest van het Oostelijk front is het, behalve een feilen, maar ver- geefschen aanval van den vijand in de lus van den Dnjepr ten zuidoosten van Kief. slechts tot gevechten van plaat selijke beteekenis gekomen. Daarbij werden vrij kleine vijandelijke pene traties ten zuidwesten van Gomel en ten zuidwesten van Welikije Lbeki in tegenaanvallen opgeheven of afgegren deld. Een eigen aanvalsactie ten wes ten van Kritsjef bracht ondanks taai en vijandelijken tegenstand belangrijke stellingverbeteringen. De strijd in Italië. In den westelijken sector van het Zuid-Itaüaansche front trachtte de vijand met sterke strijdkrachten onze stellingen te naderen. Uit de andere sectoren van het front wordt, behalve een succeslooze aanval van Britsch- Amerikaansche formaties in het gebied ten westen van Campobasso, slechts geringe gevechtsactiviteit gemeld. Napels door Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. In den afgeloopen nacht hebben ster ke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen het vijandelijke ravitailleerings- steunpunt Napels aangevallen. Door bomtreffers ontstonden in de haven installaties branden en verwoestingen. Verscheidene schepen werden zwaar getroffen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteravond de haveninstallaties van verscheidene steden in Zuid-Engeland met bommen bestookt. MINISTER UIT. ANKARA, 2 Nov. (DNB). Naar radio Ankara meldt, heeft minister Eden den Turkschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Menemendsjogloe, uitgenoodigd voor een bespreking in Cairo. De Turksche minister heeft deze uitnoodiging aangenomen en is met be geleidende personen terstond derwaarts vertrokken. 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. Met In gang van 1 November j.1. zijn nieuwe rantsoenbonnen voor vaste brandstof fen in gebruik gesteld. Deze rantsoen bonnen. waarvan de ondergrond in groene kleur is uitgevoerd, zijn van een horizontale roode gegolfde lijn voor zien en dragen in den linkerbovenhoek in ro.od het nummer 73. terwijl in den rechterbovenhoek het cijfo 1 en de letter E in zwart voorkomen, evenals het woord „Brandstoffen", dat onder aan den bon over de geheele breedte is gedrukt. i De oude in omloop zijnde rantsoen bonnen voor vaste brandstoffen blij ven tot nader order geldig. MARGARINEBONNEN OOK IN RESTAURANTS. 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. Het is gebleken, dat in enkele restaurants van de bezoekers, die voor het nuttigen van hun maaltijden wisselbonnen van 1/50 rantsoen moeten inleveren, geen bon nen, waarop uitsluitend margarine verkrijgbaar is gesteld, worden aange nomen. Van bevoegde zijde wordt daar om medegedeeld, dat. zooals tot dusver gebruikelijk is, ook bonnen, waarop uit sluitend margarine verkrijgbaar is ge steld, kunnen worden afgegeven en dat na aftrek van het verschuldigde aan tal wissclbcnnen van 1/50 rantsoen de overige wisselbonnen den bezoekers ter hand oienen te worden gesteld. 3 Nov.: Zon op 7.37, onder 17.09 uur. Maan op 13.10, onder 21.41 uur. 4 Nov.: Zon op 7.39, onder 17.07 uur. Maan op 13.57, onder 22.51 uur. GEDURENDE. HET WINTER-HALFJAAR, '-GRAVENHAGE, 2 Nov. Van de zijde van het Dep. van Handel Nij verheid en Scheepvaart wordt de aan dacht er op gevestigd, dat met ingang van 1 November 1943 inzake de ver plichte openstelling van winkels de regeling van het winter-halfjaar geldt. Deze regeling houdt in, dat alle bak kers-, kruideniers-, melk-, groenten- en fruit- en slagerswinkels op alle werkdagen van 10—18 uur voor het publiek geopend moeten zijn. Voor alle overige winkels, met uitzondering van de slijterijen en de kantoorma- chinewinkels, geldt de verplichting tot openstelling op Maandag van 1317 uur, op Zaterdag van 1018 uur en op de overige werkdagen van 10—17 uur. Deze regeling blijft tot 1 Maart 1944 van kracht. Winkels, ten aanzien waarvan toe passing in gegeven aan artikel 9, 4e lid onder b van het Winkelsluitingsbesluit 1941 of aan artikel 6 der Winkelslui tingswet 1930 in dien zin, dat zij weke lijks gedurende een anderen halven dag dan den Maandagmorgen niet voor het publiek gesloten behoeven te zijn, onderscheidenlijk voor het publiek ge sloten moeten zijn, dienen van 1 Nov. 1943 af ook op Maandagmorgen geopend te zijn. Werp geen „scherp" tusschen de aard appelschillen. De noodzakelijkheid der bestrijding. In verband met de toeneming van het aantal gevallen van diphtherie, ook in Den Helder, is de wenschelijkheid naar voren gekorrlen de bevolking te gen deze ernstige ziekte te beschermen. Deze bescherming is mogelijk door het toedienen van een serie inspuitingen. Ten gevolge hiervan zal geleidelijk aan in den loop van ongeveer acht weken een zekere graad van onvat baarheid ontstaan ten aanzien van den verwekker der besmettelijke ziekte, de diphtherie-bacil. De kans om daarna het slachtoffer van besmetting met deze bacil te worden is veel en veel geringer dan vóór het onvatbaar maken. Wanneer zich daarna ten gevolge van aanraking met een lijder der ziek te of een bacillendrager toch nog ziekteverschijnselen mochten voordoen, heeft het verloop der ziekte een veel minder ernstig karakter. Verleden jaar werd aan de schoolkinderen gelegenheid geboden de bovenbedoelde onvatbaarma- king te ondergaan. Jammer genoeg werd toen van deze gelegenheid geen algemeen gebruik gemaakt, anders zou de epidemische opleving stellig een geringeren omvang heb ben aangenomen. Het is bekend, dat de meeste slachtoffers worden gemaakt onder kinderen, ouder dan één jaar en onder jonge volwas senen, in hoofdzaak onder diegenen, die met kinderen in aanraking komen. De verminderde vatbaarheid c.q. on vatbaarheid voor diphtherie blijft na de inspuitingen minstens eenige jaren bestaan. Deze handelingen behoeven derhalve niet te worden herhaald voor diegenen, die verleden jaar reeds wer den behandeld (zulks in tegenstelling met de vaccinatie tegen typhus, waar mede deze onvatbaarmaking niet ver ward dient te worden). Iedere bacil lendrager is een besmettingsbron en daarom ook voor zijn omgeving een gevaar. Ten gevolge hiervan is het niet alleen uit een oogpunt van zelfbescher ming van belang zich onvatbaar' te doen makerf. doch tevens uit een maatschap pelijk. oogpunt onverantwoord zich an deze onvatbaarmaking te onttrekken. Binnenkort zullen plaats, dag en uur bekend worden gemaakt, waarop de kostelooze inspuitingen kunnen wor den toegediend. Er mag op worden ge rekend, dat van deze gelegenheid een ruim gebruik zal worden gemaakt. LAATSTE VERMAAN AAN DE BEVOLKING. Ongetwijfeld zal men zoo langzamer hand wel begrepen hebben, ook in Den Helder, dat het den autoritei ten ernst is met de verduisterings voorschriften. Een aantal lang niet malsche straffen is gevallen en men kan er van verzekerd zijn, dat die straffen nog in strengheid zullen toenemen bij Volgende overtredingen. Het lijkt ons echter gewenscht er op te wijzen dat voorkómen altijd nog beter is dan genezen. Het is volstrekt overbodig dat men slecht of onvol doende verduistert. Gebeurt dat toch, dan is dit uitsluitend te wijten aan slor- dijfheid, nonchalance en vergeetach tigheid. En gezien den ernst van de overtreding kan niemand protesteeren tegen de zware straffen, die overtreders van de verordening opgelegd worden. Wij wezen er op deze plaats reeds eerder op: goed verduisteren is niet alleen een plicht dien men dient na te komen omdat de overheid dat nu een maal eischt. Integendeelhet be treft hier een gemeenschapsplicht. U dient te verduisteren voor U-zèlf, maar daarnaast voor al diegenen, die bij U wonen. Voor èl Uw stadgenooten. Wij meenen dat er niet velen zullen zijn, die dit met ons oneens zijn. En daarom frappeert het telkens weer te lezen van overtredingen, die niet noo dig geweest zouden zijn als men zich niet aan slordigheid in dit opzicht had schuldig gemaakt. Nog eens: controleert vandèèg Uw verduistering encontroleert haar goed. In ieder geval zóó goed, dat ge Uzelf vrijwaart voor de zware straffen, die in het vooruitzicht gesteld en ook zonder eenigen twijfel opgelegd worden! Diefstallen. Een bewoner van den Brakkeveldweg deed aangifte, dat van de waschlijn in zijn tuin een aantal kleedingstukken waren ontvreemd. Ten nadeele van een arbeider die on dergebracht is in een lager aan de Molenstraat, werd dezer dagen een blauwe winterjas gestolen. Een be woner van de Eerste Goversdwars- straat deed namens zün patroon aan gifte. dat van een platten wagen op luchtbanden, die gemarkeerd stond op een weiland aan den Nieuwen Weg, de wielen waren weggenomen. FIETSENDIEFSTAL. H. H. H. uit Den Helder had in Augustus een fiets gestolen in Alk maar. De eigenaar van de fiets, een toevallige getuige en een rechercheur konden beweren wat ze wilden, de ver dachte bleef hardnekkig ontkennen. De tweede getuige had gezien, hoe verdachte uit een winkel was gekomen en de fiets van een ander had mee genomen. De rechercheur v. d. Burg had verdachte bijna een .ganschen mor gen geschaduwd en hem als 't ware op heeterdaad gesnapt. 't Was allema&l nonsens volgens H. H. H.. die ook al eens langen tijd in de cel gezeten had voor een feit, waar aan hij totaal onschuldig was (dat zei hij tenminste),- waarop de president opmerkte, dat hij dus thans voor de tweede maal onschuldig terecht stond. Dat was het eenige. dat verdachte toegaf. De eisch luidde 1 jaar. Mr. Berkhouwer zag geen kans om op goede gronden clementie te kunnen bepleiten, maar meende toch, dat ver dachte niet heelemaal normaal was. Deze verdediger bepleitte wel cle mentie in de volgende zaak, n.1. die tegen J. H. uit Amsterdam, die in Den Helder een fiets flapte, welke voor'de Leeszaal stond. Hij werd echter door de eigenaresse gesnapt, zoodat zijn ple zier gauw verdwenen was. De elsch was 1 jaar. Koegras-nleuws. Zondagmiddag k'"eg Koegras I haar kleurgenooten van Wie- rlngen op bezoek. Koegras had twee in vallers. Stompedissel deed goed werk onder de lat en J. Borst speelde een besten maar eenzij dtgen wedstrijd. Met 8—1 werd Succes Ingemaakt. Koegras a won met 3—0 van Helder b. Zondag a.s. ls het eerste vrij. Koegre- a ontvangt HRC b.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1