Mussert getuigt van den wil tot solidariteit. Strijd bij Kief nog feller geworden. Germaansche solidariteit gegrold op de gemeenschappelijke wereldbeschouwing. De beteekenis van 11 November. Aanmelding voor den Landstorm. NA DE BESPREKINGEN TE MOSKOU. Nieuwe landingspoging bij Kertsj afgeslagen. Vergeefsche aanvallen in Italië. Verduister, v. 17.7.45 uur. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Hcldersche éditle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 Ijjnen) Postrekening 449041. WOENSDAG 10 NOVEMBER 1943. DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Deze Conrant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. BU contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven vóór de geheele oplage op aanvrage. Zooals reeds is meegedeeld, hebben de NSDAP en de NSB Zondag in verschillende plaatsen van ons land gecombineerde vergaderingen gehou den in het kader van den „Dag der Solidariteit." Te Utrecht, zoo schreVen wij, sprak de Rijks-Commissaris, dr. Seyss In- quart en de Leider van het Neder- landsche volk, Mussert. Laatstge noemde heeft in zijn rede er op ge" wezen, dat het voor de Nederland sche nationaal-socialisten altijd dui delijk geweest is, lotsverbonden met het Duitsche volk te moeten zijn. Mussert sprak als volgt: Mijnheer de Rijkscommissaris, mijne kameraden! Het district Utrecht der, Beweging is hier bijeengekomen met onze Duitsche kameraden om gezamenlijk te1 herden ken twee dagen, die van groote betee- kenis zijn in de worsteling van dezen tijd. Het zijn twee Novemberdagen. Wij herdenken tezamen 11 November van het jaar 1918: Wapenstilstandsdag, over' enke'- le dagen 25 jaar geleden, en wij herdenken hier met elkander 9 November 1923, de opmarsch van de nationaal-socialisten in München, over "een paar dagen 20 jaar geleden. Deze twee dagen zijn van de grootste beteekenis en wij hebben deze gelegen heid gebruikt om samen te betuigen on zen wil tot solidariteit, onzen wil om voort te gaan op datgene wat vorige na- tionaaj-socialisten gebouwd hebben voor ons. Ik weet het, mijne kameraden, velen zullen er zijn, misschien wel honderddui zenden, die zeggen „Wat hebben wij Ne derlanders te maken met dien wapen-' stilstandsdag, wij waren toch niet In den oorlog van 19141918?" en andere hon derdduizenden zullen zeggen „Wat heb ben wij Nederlanders te maken met die Duitsche nationaal-socialisten, die daar in München in 1923 opmarcheerden?" En dan zijn er inette tegenstanders van ons en die zeggen: „Zie eens, dat is overdreven, dat is iets van de N. S.B.-ers, die weer hoffelijk willen zijn tegtnover de Duitsche bezetting" en dan zijn er minder nette tegenstanders, die zeggen „Daar heb Je weer die hie- lenlikkerij van de N.S.B.-ers". Wij zeggen: wfj hebben er alles mee te maken, want het hangt samen met de solidariteit en die moet er zijn tus- schen nationaal-socialisten en solida riteit moet er zijn tusschen Germaan sche volkeren, tusschen het Duitsche, het Nederlandsche, het Noorsche, het Deensche en het Zweedsche en daar overheen weer de solidariteit van het continent Europa, dat zich nog altijd niet weet te gedragen als een conti nent. D.w.z. als een eenheid in den af weer naar bulten. Deze worsteling qm de solidariteit als levensvoorwaarde voor het Avondland, dat is de grootste geschiedkundige ge beurtenis van onze 20ste eew. En te ge tuigen van de noodzakelijkheid daarvan, wij kunnen het moeilijk beter doen dan op dezen dag nu- wij terugdenken aan dien wapenstilstandsdag van 25 jaar ge leden en aan dezen opmarsch in Mün chen 20 jaar geleden. In 1917 was Ame rika den oorlog ingegaan onder Wilson en 11 November was de triomfdag voor Amerika. Het had voor het eerst over Êuropa getriomfeerd. Voor het eerst over Europa, ja, maar dan toch over een verdeeld Europa, een Europa, dat in een worsteling van jaren tegenover elkander stond en volkomen verscheurd was. Twee millioen Franschen hadden hun leven ge geven ln de gedachte, dat zij dit deden „pour la gloire de la grande patrie" en in werkelijkheid hadden zij hun leven ge- geven voor de Amerikaansche bankiers. Wilson was met zijn 14 punten gekomen, die van alles voorspiegelden. Duitschland moest de wapenen neerleggen en dan zou het heil over de wereld komen. En nau welijks had Duitschland de wapenen neer gelegd of er werd een aanvang gemaakt mei de knechting, ontwrichting en be- rooving en er werd een Volkenbond on der Engelsche leiding opgericht om het onrecht in stand te houden. De oorlog werd met andere middelen voortgezet De Engelschen en Amerikanen probeerden binnen te komen in het groote Russische rijk, dat zoo in beroefpg was en waar de Sovjets het bewind in handen hadden genomen, zij zouden den Sovjets het be wind uit handen nemen en er Kerenski of den Tzaar of wien dan ook weer op den troon zetten. Niets is daarvan geko men. Zij zijn ér uitgegooid. De Sovjet- Unie werd aan haar lot overgelaten en ging bouwen. Maar terwijl de sovjet unie nog in haar kinderschoenen stond, probeerde zij al haar greep te leggen op Europa. Bela Kun in Hongarije, Eisner ln Beieren, in de Povlakte, in Milaan, het Roergebied, in Berlijn. Overal begon de Sovjet zijn invloed uit te breiden. En toenmaals stond Sovjet-Rusland nauwe lijks ln de kinderschoenen. De beteekenis van 11 November!!! Elf November, een dag van schijn een bedrog. Schijn voor millioenen menschen, die werd gezegd, dat de dageraad van een betere wereld aan staande was. En bedrog aan millioenen menschen. die al zooveel geleden had den, zoo ontzaggelijk veel in vier Jaren tijds en die werd wijsgemaakt Lee de wapens neer en aan uw Ui- den zal een eind komen,** terwijl luist een nieuwe phase daartoe werd inge- lnid. Millioenen menschen waren aan wezig en waren vreugdevol op 11 No vember 1918. Van deze ™111'°*ne?i ven nog millioenen. Waar zijn ajege nen, die8 nu nog na 25 jaar "eugdewd denken aan 11 November 1918, dien dag van schijn en van bedrog I aat dit ons een leering zijn, mijne ka meraden. Het oud-Nederlandsche spreek woord zegt „een schip op het strand- baken ln zee". En nu na 25 jaar, wordt Europa wederom gep«»ld loften Was het ,één of anderhalf jaar ge leden dat de wereld er van dreunde n de schoone verhalen over dat Atlanti scho charter, dat opgemaakt was door Churchlll en Roosevelt? wie spreekt er Mg over en denkt er nog aan, aan de vrome gezangen, die daarbij werde g zongen? Niemand meer, dat is al weer vervangen. Hebben wij dat niet geleerd, zoo even Juist van de conferentie van drie van de drie groote mogendheden, Sovjet-Rusland, het Britsche Imperium (voor zoover aanwezig) en verder Ame rika daar bij Stalin in Moskou? De nunten van Wilson zijn vergeten. Wie Onzer zou "n staat zijn om deze 14 pun ten op te noemen of nog slechts aan te duiden. Zij zijn vergeten, alleen de her innering is gebleven aan den schijn en aan het bedrog. En nu zijn er waar schijnlijk weer punten verschenen, maar nu niet van Wilson, maar nu zijn het punten van Stalin. Deze worden ons niet geopenbaard. Wij weten niet welke pun ten het zijn en of het er 10, 14 of 100 zijn Maar één ding weten wij precies en dat is de wil van Stalin. Deze wil is precies dezelfde gebleven gedurende 25 jaar, van 1917 tot nu toe en dat t« preceiedsreaVls1Unie'rtde, greeP "aar EuroPa als na de 14 punten van Wilson. den^e*~RUSland WiI verSroot wor- Sovj et-Rusland wil nu eerst vereroni Balkan* Oost-Europa en met g den walmeer het wanneer dat gebeurd is, gen zal natlonaal-soclalisme versla- teeenho,,^'» ï?e zal dan den opmarsch In Fnrn™ ^an s er geen macht meer u p dezen opmarsch verder zal mms" het6vt. H6t Sovj^t"Europa zou dan staan vergr°°te Sovjetrijk komen te relri h»h teza™en wouden zij de oude we reld beheersehen. Reeds nu zien wil de communistische woelarbeid In Engeland ln Noord-Afrika, in Zuid-Italië. Europa zou' IrachfTn yfrl0:en /'«O en ais een rijpe vin en n schoot van de Sovjet-Unie worden Daa™ede ,zou dan voltrokken de zoovelen voorspeld hebben, heeev, 1 gang van het avondland en een beschaving van duizenden jaren zou ten ui gaan voor de eerste 10 jaar en wiifn VOOr altoos- En Roosevelt. de beloften V^n Pnzen tijd, die de heiligste sldent™ ?,eed voor en *Üdens zijn pre- doen om A Z n?-en', dat hi) noolt "u doen om Amerika in den oorlog te bren gen, maar alles zou doen om dien verre rfeiiHv .,deze Roosevelt, die onmid- aellijk na zijn verkiezing en ook sedert jaren daarvoor wellicht, deed wat moge lijk was om de Ver. Staten er zoo spoe dig mogelijk ln te krijgen, deze zelfde KODsevelt dan, zou, wanneer dat lot zich over Europa voltrokken zou hebben, ver der van Europa geen last meer hebben, t-uropa zou geen concurrent meer zijn in Afrika en niet in Australië en niet in zuid-Amerika. Europa zou voor hem verdwenen zijn en hij zóu de andere helft van de wereld hebben. De helft, die de Sovjets niet zouden hebben, zou dan Roo- sevelts helft zijn. Zoo stelt men zich dat voor. II No vember 1918 moge dan voor ons allen zjjn en Is voor ons allen een waar schuwing en een leering. Er is een Europeesch volk, waarvoor die waar schuwing en die leering onvoldoende geweest is, n.1. v, Italië was de waar schuwing onvoldoende. Dat is nu het meest beklagenswaardige volk van Europa, in tweeën gesneden en den oorlog thuis. Er is voor het Italiaan- sche volk nog maaj één lichlpunt: Mussolinl leeft! Hij Is niet ln een kooi - door de straten van New York gereden. Hi) leeft, hi) Is vry. (App.) Dank zy de trouw van den Führer, dank zy de heldhaftigheid der bevryders van Mus solinl, is er deze hoop nog voor Italië over. AI moet Mussolinl dan weer nfe 20 jaren van voren af aan beginnen, maar ditmaal op een grondslag stevi ger en vaster dan ooit te voren, nl, op dézen grondslag: nationaal en socia listisch en geen koningshuis meer. Stel op prinsen geen vertrouwen! (Appl.) De les van den llen "November 1918 was een harde les, die zyn werking niet heeft gemist, want nu staat toch alles in het teeken van „nooit meer een 11e Novenr ber". Dat Is het beginsel van den stryd van heden. Nooit, nooit meer een lle November! Dit geldt zeker in de eerste plaats voor het Duitsche volk, ik weet het, maar toch ook even goed voor het Nederlandsche volk. Onverbrekeiyk verbonden. Het is duldeiyk, dat de ondergang van Midden-Europa ook de ondergang van" West-Europa na zich zal sleepen voor leder, die zyn hersens wil gebruiken. Onverbrekeiyk zijn wij met elkander ver bonden in dit continent. Midden-Euro pa kapot beteekent na Korten tyd ook West-Europa kapot, en het is mij een raadsel, dat er menschen zyn in Neder land, die zeggen dit niet in te zien. En in dit punt ben ik moeliyk in mijn geloof. Ik geloof niet, dat er een Neder lander met hersens ls, die dit niet in ziet. Maar ik geloof, dat zy te koppig zijn om te laten weten, dat zij dit wel inzien. Wij moeten er voor zorgen, dat zij- die koppigheid opzy zetten en dat zy uit spreken wat een leder wel weet, n.1. dat de ondergang van Midden-Europa ook de ondergang van West-Europa betee kent. Dit ten aanzien van de herdenking van den llden November 1918. 9 November 1923. En nu den 9den November 1923, Op den 9den November 1923 marcheerden de na tionaal-socialisten door München, het treffen bij de Feldherrh^lie. Niemand vergeet dit jen ik weet he't, dezen dag dus de herdenking van den 9den Novem ber 1923, hierop heeft de NSDAP de grootste rechten en de meeste rechten En toch zyn wy by hen gekomen om met hen dezen dag te herdenken. Dezen marsch zien wy, Nederlandsche natio naal-socialisten, als een uiting van ver antwoordelijkheidsbesef. Het republikein- sche en democratische Duitschland, ge knecht en uit elkander gehaald, was on herroepelijk de voorpost van het com munisme. Wel had men dit aanvankelijk met geweld van wapenen kunnen kee- rèn, maar daarna kwam geleidelijk de penetratie en na korten tijd moest dit regiem eindigen in het communisme. Men besefte, dat dit niet voort mocht gaan en dat dit gestuit moest worden en vervangen door een sterk nationaal en sociaal regiem. Dat droegen diegeilen, die met elkander in München opmarcheerden in Noveinber 1923 en dat leefde ln de harten van hen, die meemarcheerden Dat leefde ook ln de harten, van hen, die vielen. En zouden wij, Nederlandsche na tionaal-socialisten, dat niet herdenken? zy zyn ook voor ons gevallen. Zij heb ben zich daar geen rekenschap van ge ven toenmaals en wy hadden er „een weet van toenmaals, maar toch ls het zoo. Daarom hebben tot plicht, wy Ne derlandsche nationaal-socialisten, om ook hen onze hulde te brengen, onze hulde en onze dankbaarheid. wy gelooven niet, dat dergeiykc groote gebeurtenissen blind toeval zyn. wy gelooven niet aan een blind toeval, wy gelooven, dat er een hoo- gere macht is, die het al bepaalt, dat op aarde geschiedt en daarom ook dit feit. wy kunnen hoogstens denken, waarom dit toen niet doorgegaan ls. En dan gelooven wy, dat deze hoo- gere macht het zéé beschikt heeft, dat deze daad er moest zyn om daaruit de kracht te putten om dan nog 10 jaren lang, van 1923 tot 1933, voort te gaan om de ziel van het Duitsche volk te winnen voor het natlonaal- soclalisme. In 1933 was het dan zoover, dat de na tionaal-socialisten de macht in den Dult- schen Staat overnamen. Van 1933 $ot 1939, dus na zes jaren, werd een begin ge maakt met den nationaal-soclalistischen opbouw en met de voorbereiding van den afweer. Zes jaren van voorbereiding, wat is 6 jaren van voorbereiding? En onwillekeu rig komt deze gedachte op: indien het ln 1923 al gelukt zou zyn, zouden het dan ln plaats van 6 jaren 16 jaren van voor bereiding geweest zyn? Wie weet? Maar wat heeft het voor zin om te spreken over geschiedenis, zooals die zou zyn als de geschiedenis, die er was, er niet ge weest zou zyn? Het heeft geen zin. Vast staat dit, dat ln 1923 tenslotte de macht in handen ls gekomen en dat in 1939 de stormloop begönnen ls. Vast, staat, dat de ïtormvloed die dreigende I», h» zulk een geweldigen omvang, die nie mand had kunnen beseffen, dat deze stormvloed opgevangen wordt door een dam, die voor tenminste 90'/. ontstaan ls uit den wil van het natlonaal-sociallsme, een feit, een historisch feit, dat niemand kan ontkennen. Ik hoorde dezer dagen van een man op hoogen leeftijd, die op sterven lag en die in zijn laatste uren uitriep: Ik wil niet dood, ik wil niet dood. Tenslotte stierf hij toch. Zijn hart hield op te kloppen en hij was dood. En nu zijn er ln Nederland menschen, die zeg gen: ,,Wat bolsjewisme. Ik wil geen bols jewisme". Ja, gij wilt geen bolsjewisme, goed. En gij wilt ook geen nationaal-so- cialisme. Welnu, wat zeggen wij Neder landers tot iemand, die zegt: ik wil geen overstrooming, maar ik wil ook geen dijk. Dan zeggen wij: gij zijt een dwaas. Gij hebt te kiezen: de overstrooming of den dijk en wanneer gij zegt: ik wil geen overstrooming en geen dijk, kijk, dan komt die overstrooming en spoelt u weg. Daarom gaat het in dezen tijd. Wij bouwen aan dezen dijk. Wij, zooals wij hier zitten, en die millioenen anderen, die daar buiten staan meer nog mis schien dan wij. Wij bouwen aaó dezen dijk en daarom past het ons zeker van middag om onze erkentelijkheid van hieruit te betuigen aan allen, die aan dezen dijk werken en wel in de eerste plaats aan den verantwoordelijken dijk' graaf Adolf Hitier, die naar onze mee ning, ons Europeanen door God gegeven is om Europa te behoeden tegen de over strooming. Onder deze bekentenis zijn wij, Neder landsche en Duitsche nationaal-sociali* ten hier tezamen gekomen dezen Zon dagmiddag. GU weet het, de tijden zyn ernstig. De sovjets staan aan de landengte van de Krim. De Engelschen en Ame rikanen zijn geland in Italië en staan tusschen Rome en Napels. Europa ls een belegerde vesting en in den ko menden tijd wordt beslist over ons aller lot. Wy, oude nationaal-socialis ten, staan jarenlang in de branding. Golven zyn over ons heengevallen en wy hebben daarvoor geen angst meer. wy weten hoe wy deze golven moeten opvangen. Angst, schuchterheid kennen wy op dat punt niet meer. Vastberaden staan wy daar en wij hebben onzen plicht te doen in onwrikbaar geloof en in vast vertrouwen. Nog een maand en dan viert de Bewe ging zijn twaalfjarig bestaan en in die twaalf jaren heb,ben wij koers gehouden, steeds dezelfde koers. Twaalf jaar lang is het ons vergund geweest de groote historische lijn te mogen volgen, te mo gen voorzien, voordat anderen die lijn zagen. In duizenden vergaderingen en in millioenen pamfletten en schrifturen hebben wij ons volk gewezen op datge ne, wat komen moest. Daaraan ontleenen wij het recht nu om leiding te geven aan dit volk. Slechts vier voorbeelden wil ik geven uit een rij, die er wel vierhonderd zou den kunnen zijn, hoe wy in die jaren van ons bestaan den draad van de soli dariteit altijd voor oogen hebben gehad. Het eerste voorbeeld .uit rnyn rede ge houden in Wageningen op 1 December 1932: ,,Er moet een nationaal-socialistnsch West- en Midden-Europa komen, dat een krachtige macht vormt tegen het com munisme, anders worden wij door het bolsjewistisch Azië overweldigd. Het gaat om de Europeesche cultuur!" Dat is elf jaar geleden. (Applaus). Voorbeeld 2: Uit mijn rede gehouden te Utrecht, van deze plaats af, op 1 Fe bruari 1934: „'staande op den basis van dezelfde wereldbeschouwing zullen de Europeesche nationaal-socialisten leeren begrijpen en verstaan en leeren inzien, dat wy, Europeesche naties, elkander noodig hebben om met vereende krach ten de Europeesche cultuur tot nieuwen opbloei te brengen en af te rekenen met de defaitistische leuze over den onder gang van het Avondland, welke aan staande zou zijn". Voorbeeld 3. Op 12 Mei 1936: „In het nieuwe Europa zal de stabiliteit op den eenigen vasten grondslag berusten, die mogelijk is„ namelijk de eer, de vrijheid en de gelijkwaardigheid van de Europee sche volken" Voorbeeld 4. Uit „Volk en Vaderland" van 13 October 1939: „De politiek der verzoeking, die alle nationaal-socialisten van Europa voorstaan is niet een gevolg van de vrees om den oorlog te zullen verliezen, want het einde van den Euro- peeschen oorlog zal onherroepelijk de overwinning van het nationaal-socialisme en het fascisme in geheel Europa zijn". En voortgaande: „Maar het is ons ge voel van Europeesche solidariteit, het is onze erkenning van de verantwoordelyk- heid voor het behoud van het Europee sche bloed en voor het behoud van de Europeesche positie in de wereld, die daarbij voorzit". Een voortdurende getuigenis. Deze vier citaten heb ik a^n u voor gelegd om te doen zien hoe al deze ja ren door ons steeds weer voor oogen heeft gestaan de solidariteit. Ons gehee le twaalfjarig bestaan is een voortdurend getuigenis ten overstaan van ons volk /an solidariteit en wie kan nu ontken nen, dat deze gedragslijn juist was? Wanneer in 1939 een solidair Europa be staan had, zou dan Engeland een oorlog hebben durven verklaren? Uw antwoord is met mij: Neen! Indien Europa op dit moment solidair was, zou dan Amerika kunnen probeeren om Europa binnen dringen? Neen! De solidariteit beheerscht onze toekomst en by deze woorden is het niet gebleven. Daden hebben gesproken Iedere week staat in Volk en Vaderland een korte of langere lijst van hen, cjie hun jonge leven gaven daar in het Oos ten opdat hun volk zou leven. Schouder aan schouder hebben zy met hun Duit sche kameraden gestaan en wanneer de vyand kwam aanstormen, dan werd niet gevraagd of het een Duitscher was of een Nederlander, die daar stond. Samen stonden zy en samen zyn zy ook geval len, indien dit noodig was. De lotsver bondenheid van de Germaansche volken is met bloed bezegeld: die lotsverbon denheid, die gestalte zal krygen straks, die de Führer gestalte zal geven. Hoe, weet ik nog' niet, maar gestalte ln een Germaanschen statenbond, in een Ger- maansch ryk, hoe het ook zijn zal, het is een historische noodzaak, zich te be kenden tot de grootere eenheid. Wy hebben dezer dageo kunnen lezen dat daar ln het Oosten een Groot-Aziatisch blok gevormd wordt van volkeren en staten. U weet ook dat in het Westen een Amerikaansch continent gevormd wordt en dat er nu reeds zulk een sterk Oost-Europeesch-Aziatisch-Sovjettisch blok bestaat. Daartegenover kan alleen staan een solidair Europa. Hoe kunnen wy nu spre ken over solidariteit tusschen de Euro peesche volkeren, wanneer wy niet aan vangen met de solidariteit tusschen de volkeren van hetzelfde ras en van het zelfde bloed, dus tusschen de Germaan sche volkeren? En hoe kunnen wy daar over spreken, Indien wij niet weten, dat de nationaal-socialisten de dragende kern in die volkeren, solidair met elkander zyn? zyn wy Nederlanders bang daar voor, bang voor de Germaansche soli dariteit? Zijn wy kleinmoedig daarvoor? Eens heb lk gezegd en dat biyft ge zegd, dat wie het Nederlandsche volk zou, willen aantasten, natuurhjk in het Neder- landsch nationaal-socialisme zyn groot sten vyand zou vinden. Maar is dat een aantasting? Integendeel! het ls de nor maalste en de noodzakeiykste zaak van de wereld. Het zich bekennen tot een grootere ge meenschap ls niet de ondergang maar de opgang van een volk, dat zichzelf bewust en dat een groote traditie heeft en dat Bij onze Vrijwilligers De ffy- pantser grenadiers beklimmen hun pantser» wagen voor een inspectie Ifff PK Hoffmann/O/H/P m Voor de provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders van 17-t45 jaar zich vervoegen voor inlichtingen en aanmeldingen bij den Vertegenwoor diger van den Landstorm aan onder staande adressen, op de aangegeven uren: Voor Alkmaar en omstreken eiken Maandag van 19—21 uur, Kringhuis N.8.B., Parkstraat 3; Voor Amsterdam nn omstreken eiken Dinsdag van 19—21.30 uur District N.S.B. Jan Willem Brouwersplein 5; Voor Haarlem en omstreken eiken Donderdag van 19—21.30 uur, Kringhuis N.S.B. Paviljoenslaan 3. De duur der opleiding is vier maan den; die voor Arbeitseinsatz ^zijn aan gewezen, worden vrij'gesteld' yan uit zending. Vertegenwoordiger voor den Land storm in de- provincie Noord-Holland: adres: Admiralengracht 144, Amster dam; Grenadier J. Hendriks. zooveel goede eigenschappen van geest en lichaam heeft. Geen ondergang maar een opgang is de Germaansche solidariteit gegrond op de rassengemeenschap, ge grond op de gemeenschappelijke wereld beschouwing met een zeer vasten wil, tot een gemeenschappelijke verdediging van levensruimte en levensbelangen. Dit is noodzakelijk voor het voortbe staan van ieder Gejrnaansch volk, ook van het sterkste, het Duitsche volk. Want wanneer zich groote cpntinenten vormen, kan niet in Europa één volk al les doen, maar zullen de volken samen moeten werken en dus in de eerste plaats volken van hetzelfde ras. Daardoor wordt niets prijsgegeven van eigen aard. Voor ons Nederlanders komt daardoor de bevrijding van ons gevoel van machteloosheid, van het vernederen de, neerdrukkende besef, dat wy niets dan een speelbal zijn van groote mach ten. Wil komen daardoor op een hooger plan, zooals ik- zooeven reeds zeide en wy worden ten volle een zich zelf res- pecteerend deel van een grooter geheel, dat ook door anderen gewaardeerd wordt. Een deel van het Germanendom, dat als eenheid alle Nederlanders omvat, welke volksche eenheid in zich bergt de ontplooïng van plaatselijke variaties zie, dit is ons ideaal. En dit zal verwezen lijkt moeten worden op straffe van een totalen ondergang. De draagsters van de ze gedachte zijn de N.S.B. in het Neder landsche volk en de N.S.D.A.P. in hét Duitsche volk. In deze jaren is er tusschen ons gegroeid een werkehjk kameraad schappelijke band, bevrijd van het Neder landsche separatisme, bevrijd v. h. Duit sche imperialisme, een band, die ons vereenigd houdt en steeds sterker wordt. De overleden Dienstleiter Schmidt heeft daaraan gewerkt tot zijn laatste adem tocht en zijn opvolger Dienstleider. Ritter- busch doet precies hetzelfde. Hy heeft kans gezien in enkele .maanden niet al leen het vertrouwen te winnen van -tïe Duitsche kameraden, maar ook dat van de Nederlandsche kameraden. De N.S.B. en de N.S.D.A.P. hier in de Nederlanden willen een voorbeeld zijn van solidariteit. Het nationaal-socialisme is een eenheid in de verscheidenheid, in tegenstelling tot het communisme en het kapitalisme, dat geestdoodend en eenvormig is. Ik ken uw zorgen en uw sterkte. Kameraden, ik ken uw zorgen en be kommernissen en ik weet hoe dikwijls het u moeilyk wordt gemaakt om uw werk voort te zetten. Maar ik ken ook uw sterkte en .al deze jaren heeft niemand ons kunnen doen wankelen. Wij hebben in deze jaren tijden van opgang gekend en tijden van neergang/ De wind in de zeilen hadden wij practisch nooit. Eens, op den dag toen de Führer Mussolini had bevrijd, toen hadden wij den wind in de zeilen. Anders was het altijd moeilijk en zwaar. En dat is ook noodig. Het maakt u sterk. Zeilen met den wind mee is geen kunst, maar zeilen tegen" den^ wind in! En niet korten tyd, mSfer jaar in jaar uit! Dat is onze taak en daarom moeten wij sterk gemaakt worden, omdat wy een roeping te volbrengen hebben. Het is geen kinderwerk om een volk op te voeren naar een toekomst, die befer is. Dat eischt ale gaven van hoofd, van hart en van verstand. En daarom reken ik op u, kameraden, wy gaan door met deze zaak ln de vaste overtuiging, dat wy deze taak tot een goed einde zullen brengen. Dat ik dit kan zeggen, dank ik aan u, omdat gy onder alle omstandig heden trouw en eerlijk op uw post blijft staan. Dat is nu uw verdienste en daar voor dank lk u. Een persooniyk wóórd. En tenslotte wil lk een'enkel woord tot u zeggen, mynheer de Rijkscommissaris. Het zy my veroorlopfd dat op dezen dag te doen. Ik weet, gij zijt hier als ver tegenwoordiger van den Führer, van den man, die verantwoordeiyk is voor de toe komst, niet alleen van zyn eigen volk, maar van Europa. En wy, Nederlandsche nationaal-socialisten hebben te dien aan-, zien maar één wensch, namelijk hem te steunen in zyn stryd met alle middelen waarover wy beschikken. En lk vraag u. mynheer de Rykscommissaris, als zyn vertegenwoordiger, wil hem dat overbren gen. (Zeer langdurig applaus.) Ik weet het, mijnheer de Rykscommis saris, gy verwacht van mij zeker niet op dezen d?g woorden van lof Het ligt ook niet ln ons terughoudend wezen dat te doen. Maar ik ben nu eenmaal de Ne derlander, die meer dan alle andere Ne derlanders ook weet. welke inspanningen gy u getroost, welke moeilijkheden gij hebt te overwinnen en dat gy uw best doet uit plichtsgevoel en verantwoorde- lykheidsbesef en uit toewydlng voor ons volk, maar daarbovenuit principieel, om dat gy overtuigd zyt, dat en het Duit sche èn het Néderlandsche belang ons voorlichten, ons voorgaan eischt. Doel bewust hebt gy steeds naar deze solida riteit gestreefd. Ik mag u daarvan wel pionier noemen. En op dezen dag van solidariteit mag ik daarvan getuigen en u daarvoor mijn diepe erkenteiykheid be tuigen. Hou zee! (Langdurig applaus.) FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DEN LANDSTORM. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef- tyd van 17—45 Jaar kan zich vrijwillig by de hieronder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den- Landstorm. Tydens de keuringen worden alle inlichtingen verstrek* met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len enz. VrywilligerS die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of by het SS-wachtbataillón te Amersfoort. Ook vrywilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zy, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zyn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vry- gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn géschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen. Zyn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zyn: karakter, gedrag, presta tie. 15.11.43 914.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 16.11.43 9—12.00 uur, Goes, hotel Central. 16.11.43 1518.00 uur, Breda, restaurant Modern, Markt. 17.11.43 9—14.00 uur, Den Bosch, hotel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43 9—12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 18.11.43 15—18.00 uur, Arnhem, café Royal. 19.11.43 912.00 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstr. 18. 19.11.43 15—18.00 uur, Zwolle, hotel Gy- tenbeek. 20.11.43 9—12.00 uur, Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 20.11.43 15—18.00 uur, Groningen, Heere straat 46. 21.11.43 9—12.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43 9—14.00 uur., Amsterdam, Dam 4. 23.11.43 913.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 24.11.43 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchangslager, Leüsderweg. 25.11.43 9—14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutsche weg. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) BERLIJN, 9 November. Het heeft de aandacht getrokken, dat Roosevelt, althans volgens de verkla» ring, die hij ten opzichte van den Amerikaanschen president heeft ge daan, met spanning zijn eerste ontmoe ting met Stalin tegemoet ziet. Het was te Berlijn reeds opgevallen, «dat in het Sovjet-Russische communiqué over de diplomatieke besprekingen te Moskou over een eventueeie bijeenkomst van Roosevelt, Churchil! en Stalin met geen woord was gerept. Zulks te meer daar die beraadslagingen over het op'-ütym- kelijke plan nog slechts als inleiding van de daarop volgende conferenties zijn aangeduid. Terwijl Stalin zich te dien opzichte nog steeds in hardnekkig, zwijgen hult. heeft de president d* Vereenigde Staten thans den sluier der geheimzinnigheden met een kordaat gebaar weggerukt. In Engeland schijnt men dat geens zins op prijs te stellen, want te Lon den hoort men plotseling bevoeren, dat de gezondheid van den Britschen pre mier danig geschokt is, zoodat Chur- chill's lijfarts het tot nader order on- gewenscht acht, dat zijn patiënt een reis naar het buitenland onderneemt. o Volgens een bericht hetwelk de Ame rikaansche journalist Brown vanuit Londen wereldkundig maakt, zou men er van Sovjet-Russische zijde tijdens de besprekingen te Moskou in geslaagd zijn een bepaalde garantie te verkrij gen ten aanzien van een bespoediging; van de militaire operaties tegen den gemeenschappelijken vijand. Brown beweert voorts, dat eenige hooge offi cieren van den Russischen generalen staf opgenomen zullen worden in den generalen staf der Geallieerden in het Westen. Moskou, aldus hoort men te Berlijn, vertrouwt klaarblijkelijk zijn bondgenooten niet al te zeer en is er op uit door de officieren van eigen generalen staf invloed uit te oefenen op den militairen gang van zaken vo&r de naaste toekomst. PROJECTIEL IN DE KACHEL. EINDHOVEN, 9 Nov. Hier heeft zich wederom een ernstig ongeval met een gevonden projectiel voorgedaan. Twee kinderen van de familie du Pont hadden Zaterdagmiddag een projectiel gevonden, dat zij bij hun thuiskomst in de kachel wierpen, waardoor een explo sie ontstond. Beide kinderen werden ernstig gewond. Het vijfjarige jongetje overleed korten tijd later, het zesjarige meisje werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. SCHATTING MEUBILAIR PERSONEELE BELASTING. 's Gravenhage, 9 Nov. Bij resolutie van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën is bepaald, dat de schattingen van de waarde van het meubilair voor het jaar 1944 behoo- ren te geschieden naar de waarde daar van op 1 Januari 1940. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 Nov. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Zuiden van Kertsj werd een nieuwe landingspoging der Sovjets afgeslagen. In de straat van Kertsj bracht een bewakingsformatie der marine opnieuw twee vijandelijke motor-kanonneerbooten alsmede een motortorpedoboot tot zinken en be schadigde een kanonneerboot ernstig. Aan de Noordelijke toegangen tot de Krim hielden onze troepen ook gis teren met succes tegen toenemenden vijandelijken druk stand. Een eigen aanvalsactie aan het front van den Dnjepr ten zuidwesten van Dnjepropetrowsk verliep succesvol. De vijand leed aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal, terwijl de eigen verliezen gering zijn. In het strijdgebied van Kief namen de gevechten vooral ten zuiden en westen van de stad in hevigheid toe. Terwijl de vijandelijke aanval in eenige sectoren slechts langzaam terrein kon winnen tegenover de vastberaden afweer van onze troepen, ontrukten eigen tegenaan vallen op andere plaatsen den superieu ren vijand verscheidene tijdelijk verlo ren gegane plaatsen. Ten noordwesten van Smolensk hervatten de Sovjets hun aanvallen. Met uitzondering van eenige inmiddels afgegrendelde penetraties wer den zij afgeslagen. In het penetratiegebied van Newel wierp een eigen van het Zuiden uit ge opende tegenaanval den vijand ondanks hevig verzet uit verscheidene sterke stellingen. Ten westen en noordwesten van de stad vielen de Sovjets ten deele met versch aangevoerde strijdkrachten aan. Zij werden in hevige gevechten op gevangen of bloedig afgeslagen. De afdeeling zware pantserwagens 93 heeft de laatste weken in het Zuiden van het Oostelijk front 153 Sovjetpant serwagens vernietigd en 24 andere on klaar geschoten. Zij heeft daarmede een groot aandeel in het verhinderen van vijandelijke doorbraakpogingen. Bij het bestrijden van bolsjewistische landingsformat'ies in de straat van Kertsj heeft zich een bewakingsformatie der marine onder bevel van den luitenant ter zëe eerste klasse Klassmann bijzon der onderscheiden. De formatie heeft in den tijd van 4 tot 8 November, vaak op zeer korten afstand, drie kanonneerboo- ten, 2 motortorpedobooten, 5 met troepen geladen landingsbooten en een sleepboot der Sovjets tot zinken gebracht, en een motortorpedoboot en een kanonneerboot zwaar beschadigt!. Aan het front van Zuid-Italië wierp de. vijand gisteren nieuwe troepen in den strijd en probeerde door ster ke aanvallen ons front te verbreken. Vooral ten westen en noordwesten v. d. Volturno werd er den gehee- len dag om eenige heuvelstelltagen verbitterd gestreden. De aanvallen werden onder zware bloedige ver liezen voor den vijand afgeslagen. Plaatselijke penetraties werden afge grendeld of in tegenaanvallen inge krompen. Door storingsaanvallen van enkele vijandelijke vliegtuigen op het westelijke Rijksgebied ontstonden in eenige plaat sen schade aan gebouwen en geringe verliezen en menschenlevens. Duitsche vliegtuigen lieten in den af- geloopen nacht weer bommen vallen op enkele doelen in het stadsgebied van Londen. 11 Nov.: Zon op 7-53, onder 16.54 uur. Maan op 17.13, onder 6.38 uur. DE HOUDING BIJ HET GEBED IN DEN EEREDIENST. In een der Hervormde kerken in het zuiden des lands is van den kerkeraad de opwekking uitgegaan, om bij het gebed in den eeredienst te breken met de gewoonte van het opstaan der man nen. Deze kerkeraad heelt de vraag gesteld, waarom het voor mannen eer biedig is, om tijdens het gebed te staan en voor vrouwen, om dan te blijven zitten. En hij bracht van den kansel de afkondiging, dat er, naar zijn oordeel, drie redenen zijn, Ofn de oude gewoon te op te geven: Het verschil in houding bij mannen en vrouwen is niet te ver dedigen; de vereischte stilte vóór het gebed wordt door het opstaan der man nen verstoord; het eerbiedige zitten duidt meer op ootmoed en afhankelijk heid dan het staan. Zoo heeft de ker keraad den gemeenteleden verzocht, onder het gebed, allen te blijven zitten. Terecht heeft het gaan staan van sommige mannen iets demonstra tiefs, terwijl hier en daar het staan overgaat in een onaestetisch hangen in de banken. De maatregel, welke be doelde kerkeraad, haar leden liet hoo- ren, verdient wel overdenking in meer dere niet alleen slechts Nederl. Hervormde kerken. D* werkend* vrouw in Nederland. Vrouwen op de boerderij O/H/Pax m

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1