DAGBLAD VOOR Conferentie te Moskou nederlaag voor Anglo-Amerikanen. Voortgaande zware strijd in het Oosten. Dr. Göbbels in „Das Reich". Ging Moskou zich voorbe reiden op de overwinning? LIBANEESCHE REGEERING GEARRESTEERD. Onlusten in Beiroet. KERSTPAKKETJES VOOR DE WAFFEN-SS. Slechls mogelijk tot 30 Nov. 20.000 DOODEN IN NAPELS. Door bomaanvallen. Weldra begin van proces tegen Ciano. wmm DE STEM DER SS. Verduister v. 17.7.45 uur. Sovjets verliezen enorm veel strijdmateriaal. Vergeefsche aanvallen der Amerikanen. Den slag om Kief. DE NIEUWE BONNEN. SOLIDARITEIT. - Uitgave: mm - «"TI'c"»N,v' Alkm.» - C der Heldersche éditie: SeUnreaHe.der: Koningstraat 78. Telefoon 2343 (2 üjnen) postrekening 449041. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. noord-holland x Das Reich" publiceert dr., Goebbels een artikel „OnvcrmUde- lüke gevolgtrekkingen" waarin hy allereerst opmerkt, dat het den bolsjewisten uit eigen kracht niet gelukken kan, den volken uit het hoofd te praten, dat het bolsjewisme het grootste gevaar voor de cultuur wereld vormt en dat een Sovjetover winning de beschaafde menschheid tot ontbinding brengen en in een volkomen chaos zou storten. Met de poging, dezen argwaan by de vol ken weg te nemen, hebben zich der halve de plutocratische vrienden der bolsjewisten op zich genomen, die daarbjj op hun beurt ook weer een bedrog voor hebben. Zjj menen en hopen namelijk, wellicht op 't laat ste en beslissende oogenhlik de bolsjewisten tegen te houden en dan Europa als wcerleezeu buit voor zichzelf te kunnen incassecren. Deze rekening, aldus vervolgt de mi nister, is echter fout. Geen macht ter wereld zou een bolsjewisme dat over Duitschland gezegevierd zou" hebben, een halt kunnen toeroepen. De Duitsche weermacht is thans de geweldigste con centratie van militaire Kracbi, die de wereld kent. Had ,zij slech s één taak gehad, de nederwerping van het mili taire bolsjewisme, dan was die reeds lang volbracht. Wat zou er echter gebeuren, als zij tegen deze taak niet opgewassen zou zijn? Het antwoord zou dan zijn d3 vreeselijkste beslissing over het lot van Europa. Daarbij vergeleken zijn de an dere problemen van den oorlog vaak slechts van ondergeschikt, belang. Er zijn geen woorden genoeg om het ge- vaar te schetsen. Het bestaat voor elk land en voor elk volk. Als de Duitsciie weermacht door het militante bolsje wisme onder den voet zou worden ge- loopen, zou het bolsjewisme tot in het hart van Europa staan. De ontbinding der randgebieden zou dan nog een kwestie van weken, misschien van da gen zijn. De conferentie te Moskou. Dr. Goebbels onderwerpt vervolgens de resultaten der conferentie te Moskou aan een „nuchtere, zakelijke beschou wing". Het staat onweerlegbaar vast, aldus schrijft hij, dat de Engelschen en Amerikanen naar Moskou zijn gegaan om de bolsjewisten te brengen tot een vastleggen van htan territcriale wen- schen en bedoelingen. Niet alleen het breedsprakige slotcommuniqué van Moskou, maar ook alle andere inlic.n- tingen, die wij van de conferentie heo- ben gekregen, toonen eenstemmig aan, dat de Anglo-Amerikanen daarin in geen enkel opzicht geslaagd zijn. Alleen al het feit, dat het communiqué wel sprake is van Oostenrqk, dat in het geheel niet op FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DEN LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len enz. Vrijwilligers die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-wachtbataillon te Amersfoort Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche ss-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier ln de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een Jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding ls niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, presta tie. 15.11.43 9—14.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 16.11.43 9—12.00 uur, Goes, hotel Central. 16.11.43 15—18.00 uur, Breda, restaurant Modern, Markt. 17.11.43 9—14.00 uur, Den Bosch, hotel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43 9—12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 18.11.43 15—18.00 uur, Arnhem, café Royal. 19.11.43 9—12.00 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstr. 18. 19.11.43 15—18.00 uur, Zwolle, hotel Gij- tenbeek. 20.11.43 9—12.00 uur, Assen, Concerthuls d. Vaart. 20.11.43 15—18.00 uur, Groningen, Heere- «traat 46. 21.11.43 9—12.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43 9—14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.11.43 9—13.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. j 24.11.43 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchangslager, Leusderweg. 25.11.43 9—14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutsche weg. de agenda stond, maar niet van Po len, Finland, de Baltische landen, de Dardanellen en den Balkan, be wust genoegzaam, dat de Engelschen en Amerikanen in Moskou hun grootste diplomatieke nederlaag hebben geleden. Stalin hoopt door militaire successen voldongen feiten te kunnen stellen. Het zou meer dan naïef zijn, als men aannam, dat hij de Anglo-Amerikanen daarin zou willen laten deelen. zy nebben geen machtsmiddelen om hem daartoe te dwingen en hy heelt geen aanlei ding het vrywillig te doen. In één woord: de Engelschen eu Amerika nen zün te Moskou voor goed uit Europa weggegoocheld. Het geding ovei het lot van Europa is thans nog slechts een zaak tusschen de Sovjet-Unie en de Duitsche weer macht De Anglo-Amerikanen hebben het bolsjewisme slechts op het paard te helpen. Zit het in het zadel dan zal het wel rijden. De minister legt er den nadruk op, dat deze voorstelling van zaken gedeeld wordt door de geheels wereldmeening, die nog een eigen oordeel neeft Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de Moskousche conferentie en haar schijn- resultaten de volken met geruststellen, maar hun ongerustheid nog hebben vergroot. Nergens toont zich ontspan ning, overal toeneming van angst en bezorgdheid. Als de Anglo-Amerikanen had den gewonnen. Als thans het oorlogsdos) der Anglo- Amerikanen werkelijk bereikt zou zij t, d.w.z., dat het Duitsche Rijk moreel en militair ineen zou storten dan zou Europa in enkele dagen asn de voeten van het bolsjewisme liggen, zonder aai het Roode Leger werkelijk zou behoe ven te verschijnen. Geen land van Europa zou aan dezen wervelstorm kunnen ontkomen. De oorlog zou dan een verschrikkelijk einde hebben. Wel ke fantasie, aldus vraagt de minister, zou deze tragedie kunnen schilderen9 Het Duitsche volk heeft zijn lasten op zich genomen met een offervaardigheid, die slechts bewondering verdient. Men kan steeds weer met trots constateeren, dat datgene, dat van het Duitsche volk verwacht werd, dcor zijn prestaties ver re wordt overtroffen. De Duitsche leiding van naar kant is vastbesloten, dezen strijd cm het indivi- dueele en nationale leven van het Duit sche volk vastberaden en zonder wan kelen tot de overwinning voort te zet ten. Wij hebben een zomer vol zorg en moeilijkheden achter ons, wij zijn in een herfst, die den last niet vermindert, en wij verwachten 'een winter, die ons op de zwaarste proef zal stellen. Maar onze, overwinningsKansen zijn niet ge schokt. Wij zullen ze, als het er op aan komt, weten te verdedigen. Niemand bij ons denkt aan toegeven. Over der gelijke gedachten spreekt, alleen de vij andelijke propaganda, maai in de we reld der fetien zijn ze theorie zonder meer. Wij allen "weten, dat zelfs deze oor log in weerwil van zijn ontzettend lee altijd nog beter is dan ten vrede, dien de vijand ons zou opleggen. Niemand van ons zou willen leven om dat 'e zien. Wij hebben de bruggen achter ons afgebroken, wij kunnen niet meer te rug, maar wij willen ook niet meer te rug. Wij zijn gedwongen het uiterste te doen en daarom vastbesloten tot net uiterste. Eens zal de zege voor ons allen de prijs der hgpgste dapperheid zijn. Stockholm, 11 Nov. (ANP). - De j Moskousche correspondent van de „News Chronicle" meldde op 5 October aan de B.B.C. het vol gende over het leven in de Rus sische hoofdstad. „Er heerscht een nieuwe geest in de stad. Het gebouw der Sov jet Unie te Moskou wordt geheel nieuw opgeschilderd met roode verf, de müren worden gestuka doord en de ruiten worden ge lapt. Ik iVeet niet, of Moskou zich voorbereidt op de overwin ningsfeesten in November, maar in ieder geval doet men zijn best de stad op te frisschen. De ver duistering wordt ook minder nauwgezet gehandhaafd BOMMEN BOVEN WESTDUITSCH GEBIED. Naar het D.N.B. verneemt, zijn in den middag van den elfden November formaties vijandelijke bommenwerpers tijdens zeer nevelig weer tot het West- Duitsche gebied doorgedrongen: Zij wierpen lukraak bommen op verschei dene plaatsen. De 1 Duitsche afweer bracht den vijand verliezen toe. Naar Reuter meldt, zqn de minister president van Libanon en twee an dere Libaneesclie ministers gearre steerd en naar een onbekend oord overgebracht. Ook de president van Libanon is in hechtenis genomen en naar een onbekende verbiyfplaats getransporteerd. Laatstgenoemde arrestatie geschied de door Senegaalsche troepen, die „aanzieniyk geweld" moesten ge bruiken, om het huis van den pre sident binnen te komen. In een ra- diotoespaak heeft de Fransche com missaris in Libanon Donderdagocht- tend medegedeeld, dat de gebeurte nissen van den afgeloopen nacht een „aanslag tegen Frankrijk" betroffen hebben, de uitzonderings toestand zou zün afgekondigd. Nader wordt uit Mersina gemeld: De Gaullistische gedelegeerde Helleu heeft in een radiorede verklaard: Met het oog op den toestand en op grond v. besprekingen met 't Fransche dissiden tencomité heb ik het besluit genomen de Libaneesche grondwet buiten wer king te stellen en het parlement te ontbinden. Voorts heeft het dissidenten comité besloten 't staatspresidentschap alsook de tegenwoordige regeering op te heffen. Tot leider van de nieuwe re geering is benoemd Emile Edde. Er zul len nieuwe verkiezingen worden uit geschreven. De zender „Naburig Oosten" te Jaffa verklaarde, dat de Libaneesche regee ring volkomen wettig heeft gehandeld, steunend op het beginsel der vrijheid, 't Fransche dissidentencomité daaren tegen is onrechtmatig opgetreden, 't Is onrechtvaardig, aldus deze zender, dat men den Libaneezen'verbiedt hun wen- schen en zorgen naaf voren te brengen Te Beiroet heerschen opstand en wan orde door de schuld der Franschen. Ongeregeldheden in Beiroet- Naar de Britsche berichtendienst meldt, is het vanochtend in de straten van Beiroet tot vrij ernstige ongere geldheden gekomen. Intusschen zijn volgens de Britsche berichtendienst uit Beiroet thans met één uitzondering alle leden van het Li baneesche kabinet gearresteerd en naar een onbekende plaats overgebracht. Hei- verkeer te Beiroet is in de war en op het voornaamste plein heeft zich een groote menigte verzameld. De Britsche berichtendienst meldt voorts, dat Fransche dissidente troepen op de betoogers hebben geschoten. De Libaneesche politie had geweigerd dï bevelen op te volgen, waarop de dissi denten Senegaleesche troepen gerequi- reerden om de orde te herstellen. Ook te Damascus is het tot betoogingen ge komen in verband met de gebeurtenis sen in Libanon. Nieuwe arrestaties te Beiroet. Reuter meldt uit Caïro, dat uit be trouwbare bron aldaar vernomen is, dat de 48 afgevaardigden, die gestemd hebben voor de wijziging van de Liba neesche grondwet, allen zijn gearre steerd. Donderdagochtend hebben Gaul listische troepen te Beiroet nieuwe ar restaties onder de bevolking verricht Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Tot en met 30 November 1943 moe ten alle kerstpakketjes voor vrijwilli gers in de Waffen-SS, die zich aan het front of in garnizoen bevinden, '•«bij het SS-Ersatzkommando Neder land, Den Haag, Korte Vijverberg 5, afgeleverd zijn. In de maand October hebben alle vrijwilligers inmiddels van hun troepenonderdeelen de z.g. „Zulassungsmarken" ontvangen, die voor de verzending der pakketten noodzakelijk zijn. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerst pakketjes aan de vrijwilligers te zen den van 1 kilo of 2 kilo. Voor 1 kilo moet men 1 „Zulassungsmarke" en een postzegel van 15 cent en voor 2 kilo 2 „Zulassungsmarken" met een postzegel van 30 cent opplakken.. Daar de „Zulassungsmarken" aan de sol daten uitgereikt worden en door hen aan hun familieleden gezonden, zijn deze dus nergens anders verkrijgbaar. Familieleden, bekenden, werkge vers enz., die een pakje aan een vrij williger sturen willen, dienen zich met de naaste familieleden in verbin ding te stellen. Om een goede en tijdige afwikkeling van het geheele kerstpakketverkeer mogelijk te maken, is een inkrimping van het postverkeer noodzakelijk. De briefpost ondervindt echter in dezen tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen van 10 tot 30 November alleen Feldpostzendingen tot en met 100 gram aan soldaten met een Feldpostnummer aangenomen worden. Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnum mer, kunnen pakjes tot 1 kilo zonder „Zulassungsmarke" tot 30 November verstuurd worden. Van 30 November 1943 tot 25 De cember 1943 kunnen in geen geval veldpostpakketten en pakjes aange nomen worden. De pakjes moeten als volgt worden geadresseerd: An das SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Zur Weiterleitung an: Rang NaamVeldpostnrof adres. Naar Aftontidr.ingen meldt, is er thans een samenvattende officieele mededeeling verschenen over de schade, die is aangericht door de geallieerde bomaanvallen op Napels in de maand Augustus. De aanvallen vergden 20.000 dooden, 1950 woonhuizen werden vol komen verwoest, 4358 gebouwen wer den zwaar en 9994 licht beschadigd. 53.762 woningen kunnen in het geheel niet meer bewoond worden en 26.090 woningen nog slechts ten deele. Donderdag heeft de Duce den minis ter van Justitie, Pisenti-, ontvangen, die hem verslag kwam uitbrengen over de voorbereidingen voor de zitting van het bijzondere gerechtshof, dat vonnis moet vellen over bepaalde leden van den Grooten Fascistischen Raad naar aanleiding van de zitting van 25 Juli. Men neemt aan, dat dit gerechtshof zal beginnen met het proces tegen den vroegeren minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. Tot dusver is nog niet bekend ge maakt, waar en wanneer het bijzondere gerechtshof zitting zal houden. VELDDIENSTMARSCH. Het Gewest Noord-Holland van de Nationale Jeugdstorm organiseert Zon- oag a.s. een velddienstmarsch. Deze marsch is de bekroning op de beoefe ning van den velddienst gedurende den afgeloopen zomer en zal aantoonen. welke streken hieraan de meeste aan dacht hebben gewijd. De marschroute is 15 K.M. lang en leidt door de omgeving van Haarlem. Onderweg zullen ver schillende opdrachten betreffende den velddienst moeten worden uitgevoerd, Ook eenige groepen van de Hitler- Jugend nemen aan dezen marsch deel. Na afloop maken de deelnemers een marsch door Haarlem, waarna de storm- mers en stormsters aan een éénpans- maaltijd zullen aanzitten. •Soldaten van Badoglio onder de Sovjetster". Links: een vlag met de Sovjetster, die den troepen van Badoglio, die aan de zijde der com* munistische benden in het Dalmatische kustgebied vochten, ontnomen werd. Rechtseen in Istrië gevangen genomen soldaat van Badoglio, die samen met de communistische berden tegen de Duitsche troepen streed. Hij had een Sovjetster op zgn muts bevestigd Scherl/Hoffmann/CNF/St/P m Luistert op Zondag 14 November van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 M„ naar de Stem der SS. J)e voorman der Germaansche SS. in Nederland spreekt over: Nu eerst recht (derde gedeelte). 13 Nov.: Zon op 7.56, onder 16.51 uur. Staan op 18.15, onder 9.04 uur. UIT IIET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Nov. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Hernieuwde aanvallen van de Sov jets ten noordoosten van Kertsi worden op één plaatselijke pene tratie na afgeslagen. Eij P e r e - kop en ten noorden van K r i w o i- rog vielen de Sovjets verscheide ne malen zonder succes aan. Van de rest van het zuidelijke deel van 't Oostelijke front werden geen ge vechtshandelingen van beteekenis gemeld. In het strijdgebied van Kief zet ten de bolsjewisten hun aanvallen met sterke superieure strijdkrachten BtJ onze Vrijwilliger». Tijden» hm» opleiding G.P.L/WP m voort. Terwijl ten westen van de stad onze troepen in zware afvveer- gevechten met den verder opruk- kenden vijand gewikkeld zijn, zijn in het gebied ten zuidwesten van Kief de aanvallen onder bijsonder zware vijandelijke verliezen ineen gestort. Eigen tegenaanvallen won nen hier ondanks hevigen te genstand der Sovjets en slechte toestanden der wegen terrein. Ten noordwesten van Tsjernikof probeerde de vijand door massale aan vallen, die gesteund werden dcor zwa re artillerie en verscheidene pantsc-- korpsen, in een smal gebied een dqor- braak te bereiken. De harde en ver bitterde gevechten duurden ook tijdens ■de duisternis voort. Alleen in den sec tor van één corps werden daar 186 sov- j ét-pantserwagens vernietigd en 31 an dere onklaar geschoten. Formaties ca valerie die tot den aanval op onze stel lingen overgingen, werden in het .vuur vernietigd. Ook ten noordwesten van S m o 1 e n s k ontstonden gisteren hevige gevechten met versch aangevoerde Sovjet-reser ves. die jiog voortduren. In het gebied van Newel probeerde de vijand tever geefs onze afgrendelingsfronten in de diepte van het penetratiegebied in te drukken. Eigen tegenaanvallen ten zuiden der stad hadden na zware en wisselvallige gevechten succes. In Z u i d-I talie houdt de strijd om de heuvelstellingen ten westen van den Volturno tegen de steeds opnieuw aan stormende sterke Amerikaansche strijd krachten aan. In verbitterde gevechten op korten afstand werden twee verlo ren gegane hoogtepunten onder zware bloedige verliezen voor den vijand her overd In de overige frontsectoren ont stonden slechts voorpostengevechten. Boven het gebied van'de Middelland- sch Zee en de bezette westelijke gebie den werden gisteren 15 vijandelijke vliegtuigen én boven den Atlantischen Oceaan een groote Britsche .vliegbopt neergeschoten. Kustbewakingsvaartui- gen van de marine boorden in de och tenduren v. 10 November ten Noorden van IJmuiden een Britsche motortorpe- dobifct in den gropd. De ANP-correspondent te Berlijn meldt' De gevechten in het gebied van Kief hebben een zoodanigen omvaris bereikt, dat men; ln Berlijn thans van den „slag om Kièf" spreekt. De met geweldige kracht aanvallende Sovjet- Russische tankcoiohnes, die zich na de herovering van dé stad waaiervormig verspreid hebben', daarbij gebruik ma kend van de spoorlijnen, die in Kief samenkomen, stuiten op hardnekkigen tegenstand Hun opmarsch in zuidelijke richting, die op insluiting van de Duit sche troepen gericht is en tracht door een snellen opmarsch over den beneden loop van den Dnjepr den ring om de Duitsche strijdkrachten te sluiten De Sovjet-Russen schijnen krachtige po gingen te doen den Dniepr in het mon- dinesgebied over te steken en landingen op den westoliiken oever ook van z?a uitblijven tot de mogelijkheden behoo- ren. Vijandelijke opmarsch tot staan gebracht. De situatie is op het oogenblik zoo dat van Saporosje tot de Zwarte zee den Dnjepr voorloopig den vijandelijken opmarsch tot staan heeft gebracht Nog geen enkele maal in den loop van het offensief, zoo stelt men te Berlijn 'vast. zijn de bolsjewisten er in geslaagd een omsingeling tot stand te brengen. Men heeft de plannen van den tegenstander steeds tijdig kunnen doorzien en deze door tegenmaatregelen kunnen verijde- 'en. Zoo noodig is men onder den in druk der Sovjet Russische aanvallen uitgeweken, zooals bijvoorbeeld thans ten westen en noordwesten van Kief Een brandpunt van den strijd is op het oogenblik, naast Kief. ook,-het gebied ten zuidwesten van Newel, waar de gevechten hevig zijn. zij het ook niet van dien omvang als ln het gebied van Kief. De berichten maken thans gewag van een verslechtering van het weer doch men verklaart in Berlijn, dat de toestand der wegen niet zoodanig ls, dr.' de operaties ernstig bemoeilijkt worden (Uitknippen en bewaren). Van 14 Nov. t/m. 27 Nov. Brood: 47 A en 48 A, elk 4 rants, 47 B en 48 B, elk 1 rants. br. of gebak. Beschuit: 47 en 48, elk 1 rants. br., gebak of beschuit. Bioem, brood of gebak: 699 en 700 elk 1 rantsoen. Gort: 701, 250 gr. Vervangingsmiddel: 702, 1 rants. Kindervoedsel: 47 A, 250 gr. gort. 47 B, 250 gr. rijst of gort. Boter: 47 A, l/2 rants. boter. 47 B lA rants. margarine. Volvette of 40 katps: 703 100 gr. Melk: 47 en 48 (l3/< 1). Taptemelk 47 en 48 <1V«1). Aardappelen: 47 en 48 2 kg. Toe slag 47 en 48, 1 kg. Suiker: 704 500 gr. Jam: 705 250 gr. Versnaperingen: 47 100 gr. choco lade. 48 100 gr. suikerwerken. Tabak: 47 1 rants. Sigaren, tabak of sigaretten. 48 1 rants. sigaren of cigarillos. Bijzondere rantsoenen: 2-70, 3-70, 4-70, reserve i/2 rants. margarine. Op deze bonnen mag reeds op 13 Nov. worden gekocht, uitge zonderd aardappelen. Alle bonnen zijn 14 dagen geldig, uitgezonderd 2-69, 3-69, 4-69 Reserve en 46 A boter, die geldig zijn t/m. 11 Dec. DE NIEUWE BONNEN. Gedurende de komende veertiendaag- sche periode zijn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk en aardappelen de bonnen 47 en 48 aangewezen. Voorts ,is op bon 47a boter verkrijgbaar een half rantsoen boter, op 47b een half rantsoen margarine, en op de bonnen 2 -70, 370 en 470 Reserve eveneens een half rantsoen margarine. Van de versnaperingen- kaart is bon 47 aangewezen voor 100 gram chocolade en bon 48 voor 100 gram suikerwerk en van de kin- dervoedselbo.nnen is 47a geldig voor 250 gram gort en 47b voor 250 gram r ij s t of gort, terwijl van de tabakskaart bon 47 recht geeft op een rantsoen tabaks waren naar keuze en bon 48 op een rantsoen sigaren of cigarillos. Voorts zijn geldig verklaard de bonnen 699 en 700 voor bloem, 701 voor 250 gram gort, 702 voor een rantsoen ver vangingsmiddelen, 703 voor 100 gram volvette of 40 plus kaas, 704 voor 500 «ram s - c~i 793 v?->T 250 «rt'ani jam. Deze Courant verscbünt dagelglu Advertentie-tarief. Prys der gewone advertenties in deze Editie 11 ct, per m.M. By contract binnen een jaar te gebruiken belang- ryke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. (Van onzen politieken redacteur), y OOR de verhouding, waarin zich op 't oogenblik ons land en iedere Euro- peesche staat met ons ten opzichte van Duitschland het hart van Europa uevindt, heeft Mussert raar aanleiding van den 9en November op de bijeen komst van Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten in Utrecht het De- treffende karakteristiek gegeven. Soli dariteit. Het is eenjSsolidariteit, die zich niet alleen uitstrekt over de politieke begin selen, waarin zij >iteraard het nadruk- keiijkst tot uiting komt, het is ook een solidariteit van economische vervlech ting en avondlandsche cultuurverbon denheid. Daardoor richt zich het appèl tot solidariteit, ook over de hoofden van partijmenschen heen, tot alle Europee- sche volksgemeenschappen en wat be treft Nederland tot alle Nederlanders zonder uitzondering. p\E conferentie van Moskou en zijn 4-" echo's hebben ondubbelzinnig aange- toond, wat Europa te wachten staat bij een instorting van het Duitsche front 1*1 het Oosten. De onberekenbare trillioe- nen-schaden, die door Anglo-Amerikaan- sche luchtaanvallen dagelijks aan Euro- peesche kapitaalgoederen toegebracn* worden, dreigen ook buiten Duitschland geheel Europa tot den rand van paupe risme te brengen. IN de rede van den Rijkscommissaris I op de bijeenkomst te Utrecht komen eenige zinsneden voor, die zien iedere Europeaan goed in de ooren moet knoo- pen. Zij typeeren met een ontstellende juistheid de mentaliteit van het Duit sche volk van hoog tot laag. Wij citee- ren: „Wanneer wij ons in Midden-Euro pa het nationaal-socialisme als ordenen de gemeenschapsvorm wegdenken, heeft alleen het bolsjewisme, hooit het kapi talisme van het Westen kans op succes". Verder zeide hij: „De Duitsche eenheid is het resultaat van een honderd-, veel- honderdjarige smartelijke geschiedenis. Millioenen menschen zijn ervoor geval len. Voor millioenen nlenschen was het de laatste troost te sterven voor de Duitsche eenheid. Die le veren wij niet uit. Wij vech ten ons door iedere hel heen, ook Sl is het het bolsjewisme, maar Duitschland blijft één!" O— NA deze ondubbelzinnige uitLtingen behoeft men zich wei niet aan il lusies over te geven, wat er van Euro pa terecht zou komen en ook van ons land, indien het Duitsche Oostfront zou ineenstorten. De Anglo-Amerikanen hebben te Moskou reeds hun onmacht moeten erkennen. Indien daarnaast ■door een ontwikkeling van onverhoopte feiten ook nog een Duitsche onmacht blijken mocht, 's het duidelijk, welk lot Europa na een onbeschrijfelijke chacs zal te wachten staan. Mussert's parool: „solidariteit" is het eenige devies, dat thans gelden mag. Men moet zich de consequenties daar van tenvolle realiseeren. Iedere bom uit een Anglo-Amerikaansch vliegtuig, ook wanneer zij uitsluitend op^jet Duit sche Rijksgebied valt, treft en schaadt Europeesche belangen, die uitsluitend op dit historische uur door een alles omvattende Europeesche solidariteit van leed, bezit, welvaart en toekomst be paald worden. Iedere indeuking aan het Oostfront verkleint de Europeesche le vensruimte. Iedere progressie van Ang- lo-Amerikaansche troepen in Italië ont trekt Europeesch gebied en Europeeseli cultuurgoed aan zijn natuurlijke afba kening. Partisanen-opstandjes schaden, welken omvang zij ook aannemen, Euro peesche belangen, die slechts met orde eri rust in de interne verhoudingen ge baat zijn. Met iedere sabotagedaad is hetzelfde het geval. Wie Duitsche be langen schaadt, schaadt ook Europee sche belangen. Dat is de zin der solida riteit. die naar aanleiding van den 9en November niet alleen in ons land, doch in vrijwel geheel^ Europa tot uiting is gekomen. Ieder, die de politieke ontwikkeling van Mussert van nabij heeft gadegesla gen, zal in alle eerlijkheid niet durven te ontkennen, dat Mussert geen waar achtig vaderlander is. Zijn gang tri de politiek sproot voort juist uit een groo-, te en diepgevoelde liefde voor zijn land en volk. Wanneer Mussert r de zelfde bijeenkomst zegt: „Het zich be kennen tot een- grootere gemeenschap is niet de ondergang, maar de opgang van een volk, dat zich zelf bewust is, dat een groote traditie heeft en dat zooveel goede eigenschappen van geest en lichaam bezit", dan beteekent deze uitlating niet alleen een realistisch er kennen van de politieke situatie, waar in zich naast Nederland iedere Euro peesche staat bevindt, het houdt te vens in, dat Mussert volkomen oprecht en overtuigd zijn volk den weg tct «en grootere gemeenschap aanwijst. O— y AN Duitsche zijde heeft men den goe- den wil, het de Europeesche volke ren, die zich met hen solidair ver klaren en door daden deze solid-riteit bewijzen niet moeilijker te maken dan de strikte belangen der oorlogvoe ring eischen, die nu eenmaal mieilijk- heden, ook in Duitschland zelf, met zich' mede brengen. Van Duitsche zijde verlangt men niet het onmogelijke. Wij doelden reeds eerder in deze kolommen op de minimale Duitsche eischen voor de conceptie van een nieuwe Europee sche orde. De Rijkscommissaris heeft in zijn Utrechtsche rede de beginselen nogmaals zorgvuldig omschreven: „Het eerste beginsel is: Voor elk Europeesch volk de vrijheid om volgens den eigen aard te kunnen leven. Het tweede b2- ginsel is: de verplichting tot het ge meenschappelijke optreden van alle krachten voor de verdediging van het gemeenschappelijk gebied". Het beroep op de solidariteit is een beroep tevens op het nuchtere oord lel en gezonde verstand van elkeen. Naar elke zijde heen weet het Nederlandsche volk thans, wat het te wachten staat als resultaat van dezen oorlog De fei ten waarop de Führer in zijn rede in München doelde, zullen ongetwijfeld het bepalen van dit oordeel verhaasten, wellicht verlichten DE ONTMOETING ROOSEVELT CHURCHILL, STA! JN. Stockholm, 11 Nov. (DNB). - Naar de Britsche berichtendienst uit Washing ton meldt, maken de voofbere:d,n<;en goor de ontmoeting tusschen Roosevelt, Churchill en Stalin „goede vorderin gen". De recente besprekingen van Roo sevelt met zijn militaire raadgevers ge neraal Marshall, admiraal King, gene raal Arnold en den minister van oor- icr' zp...,£n een iniejjjing deze conferentie. t

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1