DAGBLAD VOOR Vijandelijk convooi bij Oran aangevallen. Prof. Gerbrandy wenscht Stalin geluk Vertrouwen in de zegepraal. Vier vrachtschepen en twee torpedojagers tot zinken gebracht. Nog felle strijd bij Kief. Verduister v. 17.7.45 uur. Toelichting op de bonnenlijst. „Vergelijking met 1918 niet mogelijk." J Bolsjewisten willen Duitsche taktiek overnemen. Het Duitsche voorbeeld van de ketelslagen. Superioriteit van leiding contra die van getal. De toestand in Libanon. Verontwaardiging over de actie der Gaullisten. Musici voor den Landstorm Nederland. Strijd tegen benden op den Balkan. „Deze plaats is bezet!" Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Hcldersche éditle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen) Postrekening 449041. ZATERDAG IS NOVEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOL1AND 87e Jaargang, No. 266, 4 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijka Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. (Van onzen politieken redacteur). HET beroep, dat Hitier in zijn jong ste rede in den Löwenbraukeller te München tot zijn getrouwen richtte is niet alleen een beroep op hen, geloof in hem te hebben, hem te vertrou wen en hun toestemming tot z«n po litieke inzichten te geven, Hitier s be roep op het geloof in zijn ideaal richt zich ook tot de soldaten aan het front, die in deze historische uren in een zwaren afweerstrijd veiwikkeld zijn, het richt zich ook tot het Pu't sche millioenenvolk, dat in deze dagen van zware bombardementen tal van nieuwe ontberingen te dragen heeft, en ook tot de volkeren, de millioenen van het Europeesche contingent, die als ge volg van het oorlogsgebeuren uit hun vaak zorgvuldig gekoesterd en behoed nationale isolement zijn losgerukt en plotseling, veelal tegen hun wil, tot deelgenoot aan deze w'ereldworsteling zijn geworden. Dat Hitier weer eens in het openbaar zijn stem verhief, was de wensch en de verwachting van velen. Hij heeft de oogmerken van zijn spreken in de rede zelf uiteen gezet. Voor en na de con ferentie van Moskou heeft de buiten- landsche geruchtenkeuken op volle toeren gedraaid. Iedere week was min stens drie of vier maal te lezen en te hooren, dat Hitier een zenuwinstorting gekregen had. Daarnaast circuleerden halsstarrig geruchten als zou de ver houding tusschen hem en de partij, tusschen hem en Göring, tusschen hem en weermacht en generaals veel te wenschen overlaten. Wie zijn stem ge hoord heeft, heeft kunnen vaststellen, dat deze geruchten boosaardige sprook jes zijn. o HET geloof in en het vertrouwen op de uiteindelijke zegepraal zijn bij hem ongeschokt gebleven. In zijn rede schilderde hij de heropstanding van het Duitsche volk na de tragedie van 19181919. Op ieder moment, dat volk en staat in een moeras van schijnbare onmogelijkheden tot eenige uitweg dreigden te vergaan, redde het geloof in het ideaal land en volk van den ondergang. Zoo was het in 1918, toen hij als onaanzienlijk frontsoldaat voor zijn volk trad en de wegen en de mid delen aanwees om tot een nieuwe toe komst van welvaart en bloei te gera ken. Na het mislukken van de Putsch van München in November 1923 redde een fanatiek geloof Hitier van de ver twijfeling. Hij hervormde zijn bewe ging. Van een groepje van tientallen groeide zijn partij uit tot een millioe- nenbeweging, die niets bezat dan de Ijzeren wil van zijn leider, een nieuwen en gelukkiger staat te vormen. Ook in de critische dagen, die aan den histo- rischen datum van de machtovername voorafgingen, kon alleen een rotsvast geloof in de innerlijke zending zijn standpunt rechtvaardigen en kon het hem behoeden voor aarzeling en twij fel. Juist dat maakt zijn grootte uit, dat hij ten overstaan van welke moei lijkheden ook het hoofd niet hangen liet. In de Septemberdagen van 1939, toen zich tot de tanden gewapende te genstanders na een zorgvuldige politie ke voorbereiding van vele jaren op het Duitsche volk stortten, aarzelde Hitier evenmin tegen een schijnbare over macht de toegeworpen handschoen op te nemen en het schijnbaar onmogelij ke mogelijk te maken. Het overwinnen van al deze moei lijkheden verleent den betrokkenen een niet te onderschatten kracht van over tuiging in het rechtvaardige van hun zaak. Na de successen in het Westen Noorden en Zuiden van Europa en na de groote veldslagen in het Oosten moesten tegenslagen twijfels oproepen Toen daarbij tot overmaat nog een zoogenaamde bondgenoot de wapenen omkeerde en na verradelijk intrige- spel Duitschland in den rug probeer de aan te vallen, hieven de tegenstan ders reeds juichkreten aan, omdat zij de eerste bressen van twijfels en zwakten in het Duitsche volk meenden te ontdekken. Ten overvloede voerden zij juist in die dagen het doorzichtige comediespel van Moskou op, niet be seffend wellicht, dat zij juist door de ze stappen voor het Duitsche volk eer, afgrond openden, waarin dit volk na de ervaringen van 1918—1919 en na de waarnemingen in Hongarije (Bela Kun), in Rusland zelf, in de Oekraine, de Karelische volksrepubliek, de Bal- tische Staten, Polen en Bessarrabië nimmer zal vallen. Wat de Anglo-Ame- rikanen het Duitsche volk beschoren hebben, is onvrijwillige zelfmoord. Daartoe schieten welke lokmiddelen ook te kort. Men onderschat het Duit sche volk wel zeer, indien men van geallieerde zijde meent, dat het zich laat uitroeien. o DE omvang van tegenslagen werd nog vergroot door de Anglo-Ame- rikaansche luchtaanvallen op Duitsche steden. Er is geen mensch meer, die gelooft, dat het doel van deze lucht aanvallen enkel militaire objecten is De Anglo-Amerikanen hebben het reeds lang in pers en radio onver bloemd toegegeven, dat hun dbgmerken met deze venijnige luchtaanvallen zijn de moraal van het Duitsche volk ka pot te maken. De Anglo-Amerikanen onderschatten deze moraal echter evenzeer zooals zij de kracht en e techniek van welk Duitsch oorlogswa pen ook hebben onderschat en zooais zij ook de economische zelfstandigheid van Duitschland veel te laag hebben aangeslagen Het Duitschland van 1W is niet het Duitschland meer van 191»- De smadeliike ervaring, die het Duit sche volk destijds opdeed, heeft hei geleerd, alleen en uitsluitend op zien- zelf te vertrouwen en niet op v0(\r' spiegelingen van tegenstanders, juist, omdat zij tegenstanders van welvaart van het Duitsche vojk zij geen andere'oogmerken hebben dan ui volk klein te houden, en liefst heele- maal te vernietigen. De uitbarstingen van haat, die van Engelsche en Ame- rikaansche zijde elke basis van zame regeling weggeslagen hebben hebben hun uitwerking niet gemist Het Duitsche volk weet. wat het te wachten staat, indien het aarzelt twijfels opkomen laat. Het heeft historische zeldzame voorbeeld van - man voor oogen, die zich met roersel, met iedere vezel van zijn on gemeen groot temperament, me<- 1 heele persoonlijkheid, he„ veronachtzamend, voor de groo UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 12 November (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op de Krim hebben de bolsje wisten met sterke strijdkrachten gepoogd hun bruggehoofd ten N.- Oosten van Kertsj te verbreeden. Zij werden na harden strijd door Duitsche en Roemeensche troepen tot staan gebracht. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten verhinderden vij andelijke pogingen om het lan- dingshoofden ten Z. van Kertsj te versterken en brachten daarbij een vijandelijke kanonneerboot tot zin ken. Ten N.-Oosten van Perekop over de Siwasj getrokken vijandelijkeafdee- lingen werden in een strijd op kor ten afstand vernietigd. Aan den Dnjepr hebben onze troe pen een overtochtspoging van den vij and ten Oosten van Nikopol verijdeld. Plaatselijke aanvallen der bolsjewis ten in de Dnjeprboéht mislukten. In het strijdgebied van Kief duurt de slag in de diepte van het penetra- tiegebied met onverminderde felheid voort. Ten Z.-W. der stad stortten sterke bolsjewistische aanvallen on der zware verliezen voor den vijand ineen, terwijl verder naar het Zuiden door tegenaanvallen verscheidene plaatsen heroverd konden worden. Ten N.-Westen van Tsjernikof ver minderde de kracht der vijandelijke aanvallen na de zware verliezen van den vorigen dag. Desondanks is het gisteren tot felle gevechten gekomen, waarbij in den sector van een corps opnieuw 57 vijandelijke tanks vernie tigd of onklaar geschoten werden. Nieuwe vijandelijke aanvallen ten N.-W. van Smolensk werden door te genaanvallen afgeweerd of opgevan gen. In het gebied van Newel heeft de vij and ook gisteren getracht zijn pene tratieplaats vooral ten Z. en N. der stad uit te breiden. Bij het succesvol le afweren dezer aanvallen werden ten N. van Newel 40 tanks vernietigd, waarvan alleen 35 door één divisie in fanterie. In de beide laatste dagen verloren de sovjets in totaal aan het Oostelijke front 411 tanks en 98 vliegtuigen. De strijd in Italië. In Zuid-Italië stormen de Ameri- kaansche troepen ten W. van den Vol- turno al dagen ondanks zware verlie zen steeds weer op onze heuvelstellin gen vergeefs aan. Ten Z. van Migna- no heeft een energieke eigen tegenaan val geleid tot herovering van een tij delijk verloren gegane hoogte en een plaats. Duitsche formaties gevechts- en torpedovliegtiiigen hebben gister middag laat opnieuw een sterk be veiligd vijandelijk ravitailleerings- convooi in de wateren ten O. van Oran' aangevallen. Naar tot dusver werd vastgesteld, werden vier vol geladen vrachtschepen met een in houd van 29.000 brt. en twee torpe dojagers tot zinken gebracht en 11 andere vrachtschepen met tezamen een inhoud van 84.000 brt., twee torpedobootjag^rs en een bewa kingsvaartuig zwaar beschadigd. Zes Duitsche vliegtuigen worden vermist. Vijandelijke vliegtuigformaties heb ben overdag plaatsen in de bezette Westelijke gebieden aangevallen en bommen geworpen op de stad Münster. Des nachts hebben eenige Britsche storingsvliegtuigen het W. en N. gebied van Duitschland aangevallen. In totaal werden gisteren 19 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. 14 Nov.: Zon op 7.58, onder 16.50 uur Maan op 18.55, onder 10.10 uur. 15 Nov.: Zon op 8, ondei 16.48 uur. Maan op 19.40, onder 11.10 uur. 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. - Perso nen, die bon „Algemeen 696" ter ver krijging van 100 gram volvette, 40+ Limburgsche of Hervésche kaas hebben ingeleverd, kunnen deze kaas van 13 tot en met 27 November tegen afgifte van bon „Algemeen 703" bij hun win kelier verkrijgen. Degenen, die verzuimd hebben hun bon „Algemeen 696" tijdig voor 40 kaas ir te leveren, kunnen niet verlan gen dat de winkelier aan hen ook de vette soorten kaas levert, zoodat zij, nv dien de winkelier hiertoe niet in staat is, genoegen dienen te nemen met 20"+ of magere kaas. Op de rantsoenbonnen van nieuw model zijn gedurende het tijdvak van 14 tot en met 27 Nov. eveneens de vette soorten kaas, voor zoover deze althans bij den handelaar voorradig zijn, verkrijgbaar. Indien de winkelier niet voldoenden voorraad vette soorten heeft, is hij echter bevoegd om ook op deze rant soenbonnen 20+ of magere kaas te le veren. Op de rantsoenbonnen van oud model, die na 27 Nov. a.s. ongeldig zijn, is uitsluitend 20+ of magere kaas ver krijgbaar. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat ook de bonnen van de Reichskarte für Urlauber en van de Lebensmittelkarte gedurende ge noemd tijdvak recht geven op het koo- pen van de vette soorten kaas. De vleeschbonnen van het tijdvak van 14 tot en met 27 Nov. zullen op 15 Nov. worden bekend gemaakt. Ten behoeve van personen van 021 jaar is gedurende het tijdvak van 14 tot en met 27 Nov. a.s. op de bonnen „Re serve 2-70, 3-70 en 4-70" e§n bijzonder rantsoen ter hoogte van 125 gram mar garine beschikbaar gesteld. De bonnen „Reserve 2-70, 3-70 en 4-70" zijn na 27 Nov. ongeldig. ECONOMIST: STOCKHOLM, 12 Nov. (A.N.P.) Het Engelsche tijdschrift; „Econo mist" schrijft: De militaire situatie van 1918 kan niet met die van thans vergeleken worden, hoe gaarne men dat aan geallieerde zijde ook zou willen. Immers, het Duitsche leger van 1943 is niet dat van 1918. Toen zijn de zenuwen het Duitsche opperbevel de baas geworden en werd het moreel van de Duitsche troepen gebroken. Thans echter is de Duitsche weer macht geestelijk en lichamelijk nog volkomen in tact. „De groote slag aan het Oostelijke front neemt dergelijke afmetingen aan, dat men van een slag in den gebruikelijken zin nauwelijks meer kan spreken," aldus de militaire cor respondent van het D.N.B., Martin Haüensleben. Hij schrijft o.m.: Toch vormen de gevechten aan het heele Oostelijke front een geheel; zij vormen gemeenschappe lijk den slag, waarin de bolsjewisten pogen een keer van den oorlog te hun nen gunste te veroorzaken. Zij houden daarbij vast aan het voorbeeld van de groote Duitschè ketelslagen van 1941, en trachten van hun kant de Duitsche legers in het Oosten te omsingelen. Zij houden zich daarbij zóó nauwkeurig aan het Duitsche voorbeeld van 1941, dat zij meenen reeds op grond van de vorming van een variabel zwaartepunt met het doel het front door middel van de z.g. gepantserde vuist te door breken, tot een vernietigend succes te kunnen geraken. Zij denken niet slechts door ononderbroken aanv. d. Duitschers ten slotte den adem te kunnen ontne men, doch ook reeds door het copreeren van de plannen, die eens den tegen stander het succes tegen hen bezorgde, de overwinning te behalen. Ten slotte zien zij zich steeds weer bedrogen in deze overwinning, die zij reeds ver schillende malen tastbaar voor zich meenden te hebben. Hieruit blijkt wel licht het duidelijkst hoe gerechtvaar digd de wijziging der Duitsche tactiek is. De Duitschers hijgen niet naar adem en dat zal niet gebeuren ook. Daarvoor staan twee dingen borg: le. het feit. dat de Duitsche legers aan het front in tegenstelling tot de meening van den vijand, niet zijn gedecimeerd, doch BQ onze VrijwrHiger». - Korte bespreking voor den aanv.l^ FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DEN LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatzkommando deelt me_de: Iedere gezonde Nederlander In den leef tijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len enz. Vrijwilligers die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm ot bij het SS-wachtbatailion te Amersfoort Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19—30 jaar, aie king van zijn volk heeft ingezet. Uit de feiten van de laatste jarèn weet het Duitsche volk, wat het Hitier te dan ken heeft. Zulk een kans krijgt het ln de geschiedenis niet meer. Uit de vele optimistische echo's, die de rede van Hitier allerwegen opgeroepen heeft blijkt dat het Duitsche volk het in hem 'gestelde vertrouwen niet bescha men zal en dat het andermaal zijn ge loof in de juistheid van het ideaal van zijn leider bekrachtigt. aanmeldingspltchtig zijn- voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier ln de Waffen-SS kan leder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen Zijn schoolopleiding Is niet doorslaggevend Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, presta tie. 15.11.43 9—14.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 16.11.43 9—12.00 uur, Goes, hotel Central. 16.11.43 15—18.00 uur. Breda, restaurant Modern, Markt. 17.11.43 9—14.00 uur, Den Bosch, hotel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43 9—12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16 18.11.43 15—18.00 uur. Arnhem, café Royal 19.11.43 9—12.00 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstr 18. 19.11 43 15—18 00 uur, Zwolle, hotel Gij- tenbeek. 20.11.43 9—12.00 uur, Assen, Concerthuls a d. Vaart. 20.11.43 15—18.00 uur, Groningen. Heere straat 46. 21.11.43 9—12.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43 9—14.00 uur. Amsterdam. Dam 4. 23.11.43 9—13.00 uur, Utrecht, N V. Huis, Oudegracht 215. 24.11.43 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchangslager, Leusderweg. 25.11.43 9—14.00 uur. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutsche weg. groote versterking hebben gekregen, die zich nog vroeg genoeg zal doen gevoelen. In elk geval, aan Duitsche zijde heeft inen schijnbaar geen haast. 2e. De strategische en tactische supe rioriteit van de Duitsche oorlogsleiding die tezamen met de menigte beproefde onderleiders er in slaagt de superiori teit van het getal te niet te doen. Het blijkt, dat het een drogreden is, dat de Duitschers tot het systeem van wisselende noodhulp hebben moeten overgaan als gevolg van het feit, dat er van de dicht bij het front beschik bare strijdkrachten te veel werd ge vergd, en dat zij hun numerieke min derheid aan de telkens nieuwe brand punten hebben moeten compenseeren door leening bij de frontsectoren waar van minder wordt gevergd. De gebeur tenissen in het gebied van Tsjernikof bewijzen, dat de Duitschers over meer strijdkrachten in de nabijheid van het front moeten beschikken dan het er op den eersten aanblik uitzag. Anders valt het toch niet te verklaren, dat zij in staat zijn midden in de zware afweer- gevechten zich van den aanvang af met zulk een energie te verzetten tegen een plotselinge nieuwe doorbraak- en om singelingspoging van de bolsjewisten, als dit ten noordwesten van Tsjernikof het geval was. 217 stukgeschoten pant serwagens getuigen van een kracht van de Duitsche afweer, die men in dit gebied niet kon verwachten. De bolsjewisten hadden hier dan ook re kening gehouden met een snel succes, hetgeen valt af te leiden uit het ge bruik van groote formaties cavalerie. De aanval, die werd ondernomen op 'n gebied van ongeveer 10 km breedte, kwam den bolsjewisten op zeer groote bloedige verliezen te staan. Verschei dene bolsjewistische infanteriedivisies werden dermate gedecimeerd, dat zij uit den strijd moesten worden genomen Toch verwachten de Duitsche militairen, dat de vijand den slag met grootere energie zal hervatten, vooral omdat men aan Duitsche zijde nergens den indruk heeft van verminderen van de bolsjewistische strijdkracht. De gevechtssector van Kief staat niet minder in het teeken der intensivee- ring van de Duitsche afweerkracht. Dit geldt vooral voor het centrale zwaartepunt bij Kief. Hier is de stoot van de ver vooruittastende bolsjewis tische voorhoedeformaties opgevangen. De gevechten zijn daardoor hier op het oogenblik stationnair geworden. Ten zuidwesten van de stad konden de bolsjewistische aanval'en te midden van sneeuwjacht en op doorweekte, modderige wegen, eveneens worden stukgeslagen. Duitsche aanvallen van een meer plaatselijk karakter veront rustten den vijand sterk en leidden ten slotte tot terreinwinsten. Ten westen van de stad zijn Duitsche divisies even eens met ver naar voren geschoven bolsjewistische formaties in harden strijd verwikkeld. Daar brengt de vijand ook nieuwe reserves in den strijd. Echter had de Duitsche leiding eveneens vrij groote formaties aange voerd, en wel uit het gebied van Sji- tomir, zoodat kan worden verwacht, dat de gevechten in hevigheid zullen toe nemen. De tweede phase is in vollen gang. Intusschen duurt de bolsjewistische activiteit in het gebied ten oosten 'an W i t e b 8 k voort, waar op het oogen blik wisselvallige gevechten gaande zijn. Djch ook hier stuit de vijand bij alle elasticiteit van de Duitsche ge vechtsvoering op harden Duitschen tegenstand. AANMELDING VOOR DEN LANDSTORM. Voor de Provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders van 17 tot 45 jaar zich vervoegen voor inlichtingen en aanmeldingen bij den Vertegenwoordi ger van den Landstorm aan onderstaand adres: Vertegenwoordiger voor den Landstorm in de Provincie Noord- Holland: Grenadier J. Hendriks. De duur der opleiding is vier maan den; zij die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen, worden vrijgesteld van uit zending. Het Alg. Hbld. meldt: PROF. MR. P. S. GERBRANDY heeft volgens Oranje Radio naar aanlei ding van de 26ste herdenking der Russische revolutie de volgende telegrafische boodschap gezonden aan Stalin en het Sovjet-Russische volk: Met U herdenken wij met vreugde op dezen 7den November het feit, dat U Rusland in den tijd van 26 jaren tot het sterkste en meest geachte land hebt weten op te bouwen. Deze herinnering wordt gevierd op een oogenblik dat het Roode Leger op het punt staat, uw land te bevrijden van den lagen vijand en de in Moskou afgelegde verklaring de geheele beschaafde wereld tnet nieuwe hoop vervult. Onze landgenooten in het bezette gebied zullen uit de overwinning van het dappere Russische volk kracht putten. Zij zullen begrijpen, dat de bevrijding der gefolterde Russische gebieden het begin beteekent ook van hun eigen bevrijding, waarvan de Moskousche verklaring den hoeksteen vormt." JOZEF STALIN heet eigenlijk Sosso Dzjoegazjwili; hij werd geboren op 21 December 1879 te Gori in Georgië. Hij ging voor opleiding tot priester naar een seminarium, doch werd verwijderd wegens wangedrag en leidde daarna het zwerversleven van een Russischen revolutionnair. Hij maakte zich schuldig aan bankroof en plundering van posttreinen en ba gagewagens en werd eenige malen gedeporteerd, doch wist na korteren of langeren tijd weer te ontvluchten. Toen de revolutie in Rusland 'uitbrak, was hij een volkomen verhard en menschenschuw man. Later werd hij de rechterhand van Lenin en Trotsky; na den dood van den eerste maakte hij. ondanks diens politieke testament, Trotsky door verbanning onschadelijk, vaaarna hij alle macht aan zich trok. Stalin heeft naam gemaakt door zijn radicale vervolging van de kerk en de geloovigen en door een ver- bitterden strijd tegen boeren en „burgers". 4^et aantal der slachtof fer van zijn 'G.P.Oe. loopt in de mil lioenen. Op 50-jarigen leeftijd her trouwde hij met een 15-jarig meisje, Nadja Alleluja; eenige jaren daarna schoot hij haar dood en trouwde met Rebecca Kaganowitsj. Voor degenen, die zich PROF. GERBRANDY niet of nauwelijks herinneren dienen de volgende biografische gegevens: Pieter Sjoerd Gerbrandy werd geboren op dertien April 1885 in Wymbritseradeel (Fr.land); hij bezocht de Christelijke Normaalschool te Sneek, het Gereformeerde Gymnasium te Zetten en dt V r ij e Universiteit te Amster Jam: hij was lid van de A n t i Revolutionnaire Partij en werd in 1939 benoemd tot minister van Justitie, in welke functie hij den procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch in het Ossche zedenschandaal (zaak Zwanenberg) sauveerde. Zijn dissertatie had tot titel: „Heimstattenrecht". Voorts verschenen van zijn hand „De Duitsche Schadevergoeling" (1924; in „Stemmen des tijds"); „De overeenkomst van Londen" (dito) en,Het religieus socialisme" (1928; in „Antirevolutionnaire Staatkunde"). Nog zij er op gewezen, dat prof. Gerbrandy, als minister, in de Mei-dagen van 1940 met de geheele regeering naar Londen vluchtte en dat hij na de terug-vlucht van jhr. mr. De Geer tot „minister-president" van de zich noemende regeering aldaar werd benoemd. JOZEF STALIN. (Foto-Archief) „Denkt U aan de speelgoed- Inzameling van den Jeugdstorm", De leidende persoonlijkheden van de christenen en mohammedanen hebben zich Vrijdag, naar de En gelsche nieuwsdienst uit Beiroet meldt, tot generaal majoor Sir Ed- ward Spears gericht, den Britschen gezant, en hem verklaard, dat zoo lang er door iles Britsche autoritei ter. niet iets gedaan wordt, het bloedvergieten in Libanon zal voortduren. De aartsbisschop van Libanon, Maroite, verklaarde aan generaal majoor Spears, dat hij de regeering Riad el Solh volledigen steun heeft verleend. Hii gaf uiting aan zijn groote ver ontwaardiging over de actie van de Gaullisten en verklaarde dat zoolang de Britsche autoriteiten niet zouden optreden, de opstandige beweging niet zou eindigen. Namens alle christenen verzocht de aartsbisschop om Britsche bescherming en verklaarde daarbij, dat de mohammedanen en christenen het volkomen eens zijn. De Moefti van de Moslems verklaarde, dat mohammeda nen en christenen eenstemmig zijn ten aanzien van nun verontwaardiging over de Gaullisten. Beide groepen zijn bereid de regeering van Libanon te steunen. Wanneer er niet terstond iets gebeurt, zou ernstig bloedvergieten onveimijdelijk worden. Omtrent de arrestatie van presi dent Bichara el Khocry en zyn vrouw .wordt in het bericht gezegd, dat zy hun slaapkamerdeur met meubelstukken hadden gebarrica deerd, doch dat de Gaullistische mariniers en Senegaleezen zich des ondanks toegang verschaften. De - vrouw van den president verzocht om een arts, maar dit verzoek werd haar geweigerd. By het onderzoek naar documenten is kostbaar huis raad vernield. De minister-presi dent. Riad el Solh, werd van zijn bed gelicht. Petit Serail, het hoofdkwartier van de Libaneesche regeering, is nu door de Gaullistische troepen bezet. Het parle ment werd omsingeld. De voorzitter en eenige afgevaardigden zouden zich nog in het parlementsgebouw bevinden 'en weigeren het te verlaten. Bevestigd wordt, dat de minister voor de voedselvoorziening eveneens is gearresteerd. Ook is in hechtenis ge nomen Abdoel Hamid Karamih, de lei dende persoonlijkheid van de Moslems in Tripolis De weerklank in Palestina. Naar de Engelsche nieuwsdienst ver der meldt, heeft de Palestina omvat tende conferentie der Arabische -ka mers van koophandel besloten, Zater dagmiddag in het geheele land een al- gemeene staking der werkzaamheden tot stand te brengen. Dit besluit heeft geen betrekking op de verkeersdiens ten en de regeeringsbureaux. De sta king der werkzaamheden vormt een protest tegen het optreden der Gaullis tische autoriteiten in Libanon. Engeland en de onlusten. Reuter verspreidde een Vrijdag door officieele kringen te Londen uitgegeven mededeeling over de onlusten in Liba non, waarin gezegd wordt: „Het optre den der Gaullistische autoriteiten in Libanon geschiedde zonder eenige rug gespraak met de Britsche autoriteiten en zonder dat zij daarvan in kennis waren gesteld. Gisteren heeft de Brit sche gezant in Beiroet, sir Edward Spears, een protest ingediend bij d-n algemeenen gedelegeerde van het dis sidentencomité over de begonnen actie en over het verzuim van desbetreffen de ruggespraak. Thans zijn instructies gegeven aan den Britschen afgezant in Algiers, Mc Millan, de aangelegen heid ter sprake te brengen bij het dis sidentencomité. Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopen. Offert voor haaf aan Winterhulp. Giro 5553. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Voor de militaire kapel van den Landstorm worden musici ge vraagd. Ook amateurs kunnen zich melden. Voor een muzikale oplei ding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schriftelijke aan melding bij 't SS-Ersatzkommando. In het noordwestelijke deel van den Balkan hebben sterke Duitsche en ver bonden troepenformaties de laatste da gen hun zuiveringsgftcechten tegen Bols jewistische bendengroepen met succes voortgezet. Naast eenige vrij groote ope raties, zijn talrijke kleinere acties aan den gang, die op vele plaatsen reeds de gestelde doelen hebben bereikt. Zoo zijn Duitsche gevechtsgroepen in het gebied van het Majeviza-gebergte tegen vrij sterke bendengroepen opge trokken, braken met gemotoriseerde af- deelingen die langs de weinige bergwe gen vooruit waren gezonden het verzet, en brachten den vluchtenden bandieten ocor geconcentreerd vuur en krachtige achtervolging uiterst zware verliezen toe. Na een korter, strijd werft d. s nd4 geruimen tijd door de bandieten bezette stad Graznica ingenomen. FANTASTISCHE CONCESSIES AAN MOSKOU. STOCKHOLM, 12. Nov. (ANP). - Het Labour-blad „People" schrijft, dat Sovjet-Rusland van uur tot uur meer tot den beheerscher van Europa wordt. De Engelschen en Amerikanen zijn het reeds voor het begin van de Moskou sche conferentie er over eens geweest, dat zij concessies zouden doen, die nog een paar weken geleden fantastisch ge leken zouden hebben. NED. KRIJGSGEVANGENEN OP JAVA. V tot en met Z. Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen be neden den rang van officier, beginnende met de letter V tot en met de letter Z. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelie ven zich te wenden tot het informatie bureau van het Nederlandsahe Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Graven- hage, onder opgave van naam, voorna men, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, militairen rang en laatst bekende standplaats. UTRECHT, 12 Nov. Den laatsten tijd bereiken de Spoorwegen weer her haaldelijk klachten over het reservee ren van zitplaatsen door reizigers door het beleggen met een of ander voor werp. Over het al of niet geoorloofde van deze wijze van reserveeren bestaat nogal wat verschil van meening. De Nederlandsche Spoorwegen, die gaarne den lieven vrede onder de treinreizi gers bewaard zien. deelen ons naar aanleiding van gerezen verschillen mede. dat het volgens de wettelijke bepalingen geoorloofd is in een trein een zitplaats, die men voor een oogen blik verlaat voor zich te reserveeren door er een Voorwerp op te leggen. Met dit reserveeren, maar niet ge schiedt met een krant of een tijdschrift, doch met een jas, een mantel, een hoed, een tasch, een koffertje of een dergelijk voorwerp. Het Is verder niet geoor loofd om plaatsen voor anderen vrij te houden door belegging met een voor werp. Dit om misverstand *ten aan zien van dit punt te voorkomen.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1