Stafmuzikanten maken carrière. Voetbal-, Hockey- en Handbaloverzicht HET VOETBALPROGRAMMA. „Helders Meisjeskoor" gaat zingen. Maar ook de burger-orkesfen uit Den Helder Karei Kokelaar aangezocht voor leeraar Haagsch Conservatorium. BURGERLIJKE STAND." Hermes-nieuws. DE LtüSZAAL Ipï OCTOBER. Rijkspostspaarbank. Avondgebed Luth. Kerk. Texel. Wieringen PRF.D1KBFJJRTEN. DE WEEK in feiten en fantasieën. De dingen dezer dagen. Helder" voor De inzinking van H.R.C. den grooten strijd. helder-nieuws. K.V.H.-nieuws. VAN GELD EN GOED. Amsterdamsche Beurs. ft Op Zondag 21 dezer vindt in het beschikbaar stelt voor dit*werk. Komt Casino wederom een concert plaats van „Helders Meisjeskoor". Dit wordt de vijfde uitvoering van dit ge zelschap, dat in zijn betrekkelijk nog zoo kort bestaan reeds een reputatie in onze stad (en daarbui ten!) veroverde, die klinkt als een klok Door de 35 meis jes zal een selectie van wereldsche en religieuse liederen gezongen worden, terwijl voorts een komische „opera" van Suppé, een origineele persifla ge, geheel gecostu- »eerd opgevoerd *el worden. Als soliste heeft men zich verzekerd van de medewerking van onze stadge- noote, mevrouw Gé Zwiers-Vedder, so praan, die een aan tal liederen, met vleugelbegeleiding van mevrouw Cor- rie Moree-Dol, ten gehoore zal bren gen. Het zullen liedjes zijn van Cor Kuyler, Mortelman en Cath. van Rennes. Henk Hoogervorst zal dit concert als gast-dirigent leiden en de2e leiding gerandeert weder een uitvoering in ootirna forma. Het be langrijkste ideel van het voorbereidende werk evenWel rust op de schouders van mevrouw Moree-Dol, die zich, evenals Hoogervorst, onvermoeid iederen Zondag Mevr. CORRIE MORéE—DOL. (Foto archief.) Hoogervorst daarvoor uit Den Haag, mevrouw Moree-Dol komt uit Bergen, en tezamen verrichten zij dit werk, met de ideëele doelstelling in Den Helder op koor-gebied iets aparts te creëeren. Wat door beide leiders en het koor gepres teerd wordt, bewijst dat hier gewerkt wordt vta lijnen van zangpaedagogiek. Men volgt een sy steem, waarin rui me plaats gereser- veerd wordt voor toon-begrip, adem halingstechniek, spraakleer en eigen fantasie. Wat hier op vocaal gebied bereikt is, werd voorheen in onze stad niet of zel den bereikt. Hier wordt gezongen om derwilie van den zang en niet om derwilie van een uitvoering. Met op den achtergrond het schoone doel: reeds nü een basis te vor men, om straks, als ook voor Den Hel der de wolkei) boven de horizon der oorlogs-misère opgetrokken zijn voort te kunnen bouwen aan een cultureel werk van de eerste orde. Dat dit zal gelukken garandeert de artistieke werkkracht van figuren als mevr Moree-Dol en Henk Hoogervorst. Alleen leiders, geladen met zóóveel eerlijk idealisme, zullen in hun voornemen slagen. F Dat we ons niet vergisten de Heldersche nieuwsgierigheid te bevredigen, door de „ontdekkin gen" in muzikaal Nederland te puWiceeren, blijkt wel uit vele vragen die ons na opname van bet eerste artikel gedaan werden. Naam na naam werd gevraagd en volledigheidshalve en overi- t gens met groot genoegen, volgen Hier dan nog de bijzonderheden over Heldersche musici, die in de groot» steden van ons land of el ders verblijf honden en die in 't eerste artikel niet werden ge noemd. Hans Jongkees, één van de „babies" van de voormalige staf muziek, bok- ite het in Rotterdam, bij het Politie- muziekkörps aldaar, tot tweeden solo- clarlnettist, "Willem Bruggêman, hoorn; Frijsen, bas; Snaphaan, bes-clannet en Sen- zen, slagwerk; 'allen leden van den staf, musiceeren ook (n dit ork»st, dat een gezonde rivaliteit ontwikkelt ten opzichte van de zuster-orkceten in Den Haag en Amsterdam. In Amsterdam ontmoetten we, eveneens bij het korps van den heer Pinkse, de heeren Tervoort (bas) en Beeke (bcs-clarinet), In Den Haag. Zooals reeds werd vermeld, werd een groot gedeelte van den Staf der Haagsche Politie-Muziek geleverd door onze Marinekapel en het waren wel voornamelijk de vooruitstre vende jongeren, die bij dit, volgens onzen smaak het meest supérieure, orkest toetraden. Dit had ook tengevolge, dat de zoo populaire band „De Koperen Knoo- pen", een zoo lang leven kon be schoren worden; deze werd toch voor het grootste deel uit deze jongeren samengesteld. Jan van Ommen, fluitist, en de heer De Rooij, hoboïst, staat de poii- tie-uniform zeer sierlijk. Freek Scho- rer, de „Don Juan", bassist en clarl nettist, het trombone-phenomeen, Peter van Dijk en Jan Schenkels, clarihet en bas, zijn in 't Haagje zeer op hun plaats. Karei Kokelaar. Eén van de sympathieke jonge ren, die zeer zeker een goede toe komst tegemoet gaat, is Karei Ko kelaar. Als leerling van Pro fessor Back, vioolpaedagoog, maakt deze muzikant zulke buitengewone vorderingen, dat hij tevens is aan gezocht om toe te treden als leeraar- viool bij het Haagsch Conservato rium. D» heeren Wolters, Kotter, Kling en Alex Miiller vertoeven thans in Duitschland. Onze Bnrger-Orkesten. Dat het/ Heldersche muziekleven immer op hoog peil heeft gestaan, is wel gebleken uit 't feit, dat onze mu2lekvereenigingen wede door har de studies van de betrokkenen meerdere malen Jonge musici gele verd hebben aan onzev vroegere Ma- rinekapel. Dat deze muzikale opleiding ook naar buiten uit van kracht blijkt te zijn, 't zij nogmaals gezegd, „mede door het lang en hard studeeren" van deze jonge krachten, valt ook thans weer te copstateeren. Bij de, in deze serie genoemde drie Politiemuzlek-corpsen, mochten we ook een aantal leden aantreffen van buiten de Staf-muziek om, die zich een plaats wisten te veroveren in boven genoemde orkesten. In den Haag spraken we de heeren Ignatius te Wiel (Winnubst) en Haup- permans (Stedelijk), waarvan laatst genoemde zich ontpopte als leerling van Rudolph Gall, den beroemden solo- clarinettist van het Amsterdamsch Concertgebouw-Orkest. Van vooruit strevendheid gesproken! De Haagsche Politle-muziek heeft aan deze heeren een paar uitmuntende krachten. In Amsterdam concerteeren de heeren Smit, clarinet en viool (leer ling Pinkse) en Koster, hoorn, waarvan laatstgenoemde eenigen tijd geleden zijn diploma Kon. Conservato rium op dit instrument wist te be halen Beide heeren waren lid van het, jammer genoeg, ontijdig overleden „Heldersch Kamer-Oikc.st. (Hooger vorst. En ten slotte Henk Bosveld, de eminente trompettist, oud-lid van de indertijd zoo zeer bekende B e v a 11 e n: G. J. de Kruijf-Verbeek (d.) K. G. Plug—Alders (z.) E. C. de Wit—van der Bun (d.) Ondertrouwd: G. Hollander en F ,T. Martens. Gehuwd: K. K. v. d Linden en K Breni er. W. I Stnke en T. A. Ver meer. L B; 'ltsr en V.'. J. Boven kerk. „Mixed Follies", (Latèr „Mastcr- Keys".) Deze uitstekende kracht is overgekomen van de Kon. Militaire Kapel en speelt in het orkest van de Amsterdamsche Politle-muziek, onder leiding van den heer Pinkse! Waaruit blijkt, dat ook onze diiet- tantelivereenigingen haar zonen aan Apollo hebben mogen offeren. Tot heil voor den naam van onze Juttcrij! DRIE DAMESELFTALLEN OP REIS! CastrlcumHermes I (dames). De vroeger zoo gevreesde Castri- cümsche dames hebben sindsdien wel erg aan kracht ingeboet. Eindigden zij verleden jaar op de laatste plaats in de derde klasse, dit seizoen schijnt het al niét veel beter te gaan, getuige de nederlagen van 40 en 7—0 in de bei de laatste wedstrijden. Het is onder deze omstandigheden niet te verwachten, dat de Hermes-da mes zich zullen laten verrassen. Wormerveer: (terrein Kraaien) Hermes IIKraaien 'III (dames). Voor de eerste maal zullen ook de reserve-elftallen aan den strijd deelne men en gezien de prestaties van Her mes II (dames) in de oefenwedstrijden mogen we goede verwachtingen koes teren t.a.v. het spelen in de competitie. Tezamen met Hermes III (dames) zijn ze ingedeeld in de eerste klasse van, het district Noord-Holland. Voor Zon dag rekenen we in ieder geval op de punten. Oudesluis: U.V.O. IIHermes III (dames). In dezen wedstrijd zullen beide par tijen wel aan elkaar gewaagd zijn. Ver schillende malen speelden ze reeds te gen elkaar, doch de competitiesfeer zal er ditmaal wel een speciaal tintje aan geven. Amsterdam (terrein F.I.T.): Hermes II—F.I.T. IV (heeren). Na de onverwachte nederlaag van j.J Zondag tegen Strawberries IV krij gen de heerenreserves gelegenheid zich te herstellen ten koste van de Amster dammers. Het zwakke punt ligt voor namelijk» in de voorhoede en wanneer ditmaal de juiste combinatie gevonden is, dan zal de overwinning hen niet kunnen ontgaan. Verder vindt er in den Helder plaats: 2 uur: Hermes AHermes B (dames). 3 uur: Wedstrijd tusschen twee ster ke heerencombinaties. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand October bezocht door 351 mannen en 38 vrouwen, tottal 389 personen. Uitgeleend werden: 2739 romahs, 1713 studiewerken en 3021 jeugdboeken, to taal: 7473 boeken. Lijst van nieuwe aanwinsten. Romans: Boie, Margarete, De onge kroonde koning van Sylt. Burman R., Hester's hoogzomer. Gioersen, Kari, Onder goede menschen. Gmelin, O, Het huis der droomen. Havank, Het spook slot aan de Loire. Kuenkel, H., Anna Leun. Luetken, Hulda, De eenzamen. Lchuttevaêr—Velthuys, N-, De erfge naam van Blijendaal. Swildens. Heieen, Vreemd vaderland. Udet E., Mijn leven als vliegenier. Wit, Jo de. Open zee. Zastrow-Loeben, Charlotte, von, Maria Fee. Studiewerken: Beausobre, Julia de, Een mensch overwon. Jung, C. G., De banden tusschen het ik en het onbe wuste. Kerdijk. F., Kunstschildersmate rialen en schildertechniek. Laren, A. J. van. Cactussen. Leeuw, G. van der, Bach's Matthaeuspassion. Leferenz- Vavra. Hilde. Bever's leerboek der naaikunst. Rilke, R. M., Levensinzicht. Sluys, W. N. van der. Het A. B. C. der reclame. Thijsse. J. P.. De Vecht. Uyl- dert, M„ Over de Poëzie van Albert Verwey. Geschenken: Burman, R., Recht op geluk. Buysse, E., Spokenhof. Fijn van Draat, Wijnmie, Henk Brand. Hulzen, G van. Het nestje van onze Lieve Heer. Lancée, T., Ui: het leven van de Nederlandsche taal. Leiker, S., De laatste man. Mulder. G., Gaasterlanders. Oever. F. van den.' Casper van Adel. Randwijk, H. M. van, Een zoon be graaft zijn vader. Riipma, E., F. G Schuringa, Nederlandsche spraakkunst. Tinbergen. D. C., Beknopte Nederland sche spraakkunst: 2dln. Wynne, Pame- la Onder de klamboe. En nog vele andere geschenken. We gens gebrek aan plaatsruimte kunnen deze titels echter niet allemaal opge nomen worden. In den loop der maand October 1943 werd op spaarbankboekjes aan boven genoemd kantoor en ressort ingelegd 75 742.96, en terugbetaald f 37.557,53 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 90. Plaats: Luthersche Kerk Weezenstraat. Tüd: Zondag 14 November half vijf pre cies. Onderwerp: Gods Weldadig! aden. Tekst: Psalm CIII, 2: Loof den Heer, mijn ziel, en vergeet geen Zijner welda den. Rijkspostspaarbank. - In den loop der maand October 1943 werd op spaar bankboekjes aan bovengenoemd kan toor en ressort ingelegd f 31.500.80 en terugbetaald f 4.606.04. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 17. Gevonden voorwerpen. Gevonden een nikkelen dop, een paraplui, een boodschappentasch. Burgerlijke stand. Geboren: Maar- tje G., d. v. C. van Groeningen en A. Vlarring. Adrianus A. W., z. v. J. A. Commandeur en C. M. Verberne. Anna E. M., d. v. J. A. Bakker en C. Slot. Willem J. B., z. v. J. B.Halse- ma en J. M. Vos. Elisabeth M., d. v. E. Groot en E. Kiljan. Wilhelmus J., z. v. J. Dernison en A. W. P. Out. Johanna, d. v. J. Koorn en J. P. Ro- zendaal. Jacob, z. v. J. Kooger en H. Kamphof. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Willem A. Visser en Jo hanna M. van den Houdt. Cornelis Lagerveld en Cornelia S. Zegers. Overleden: Maria S. Petersen, 79 j„ ongehuwd. Hiltje G. Visser, 3 jaar. Bevolking. Ingekomen: Reinier W. van Schaik van Medemblik, Geldeloo- zepad 3. naar Den Burg, Koogerstraat 13. Marie H. Bos, van Amsterdam, Vondelstraat 134 hs., naar B 120. Leentje Eelman, wed. v. Gootjes, van Obdam A 26, naar E 118. Johanna H. Houniet van Haarlem, Leidschestraat 76, naar E 116. Margaretha Geijer, van Anna Paulowna, Nieuweweg 11, naar Den Bihrg, Molenstraat 12. Vertrokken: Barbara van Beek, van E 116 naar Amsterdam, Pr. Hendrtkl. 17. Willem van Harn en gezin, van B 34 naar Amsterdam, PI. Kerklaan 22 II. Sara Schaatsenberg, van De Koog 63 naar Wervershoof A 131. Pieter Kriek en gezin, van Den Burg, W. de Zwijgerlaan 50 naar Zijpe, 't Zand Onderwijs. De heer C. Langereis tijdelijk or.derwijzer aan de O. L. S te Hippolytushoef, is benoemd tot on derwijzer bij het o.l.-onderwijl in de gemeente Winterswijk. II* MEDEDEELfNGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST TEXEL. Uitreiking distributiebescheiden 13e per. De Cocksdorp op Maandag 15 Ni-v. in de O. L. school: 9.30—10.30 uur wijk C nos 1 t.m. 37; 10.30—11.30 uur wijk C nos 38 t.m. 70; 11.30—12.30 uur wijk C nos 71 en hooger; 2—3 uur voor het dorp nos 1 t.m 73; 3—4 uur voor het dorp nos 74 en hoo- ger. Oosterend op Dinsdag 16 Nov. in de Oude O. L School: 10—11 uur wijk O met nos 1 t.m. 71; 11—12 uur wijk O met nos 72 t.m 104; 12—1 uur wijk O met nos 105 t.m. 138; 2—3 uur wijk O met nos 139 t.m 156; 34 uur wijk O met nos 157 en hoo- ger. Oosterend op Woensdag a.s. in de Oude O. L. School: 1011 uur voor Peperstraat 1 t.m. 52; 11—12 uur voor Peperstraat 53 en hooger; 12—1 uur voor Hoekstraat; 2— 3 uur voor Schoolstraat.» Weststraat; 3—4 uur voor Kerkstraat, Nieuwstraat; 4—4.30 uur Boschweg, Kerkplein. Stamkaarten en inlegvellen dienen te worden medegebracht. ZONDAG 14 NOVEMBER. DEN HELDER. Evangeltaatle Vijzelstraat, Zo. v.m. 10 en n.m. 5 uur Samenkomst, n.m. 12.15 en 2.30 uur Zondagsschool; Wo. n.m 7.30 uur Btjbelkring; Do. n.m. 2.30 uur Vrouwen- krans; Vr. n.m. 8 uur Zangdienst Oud Katholieke Kerk: 8.30 uur H. Diëtist (pastoor H. J. Verhey). Ned. Herv. Ge meente. (Westerkerk), ds. H A. Enklaar (doop). Chr. Geref. Kerk, 10 uur en 3 uur de heer 1. Rebel. Evangel. Palm straat, 10 uur Zangdienst; 10.30 uur cand. C. J. P. Mackaay van Utrecht. Zendings collecte. Herst. Evangel. Luth. Kerk, 10.45 uur, ds. L. G. Bahmtlller van Bo degraven, Doopbediening. TEXEL. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 uur, ds. Visser. In levering zendingszakjes. Oosterend, v.m. 10 u., ds. Kok. De Koog, v.m. 10 uur, ds. Van 't Hooft. Bediening H. Avondmaal. Den Hoorn, v.m. i0 uur, dhr. Giethoorn. De Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Salm, Inzameling zendingsoffer; n.m. 7.30 uur, ds. Salm. Jeugddienst. Oudeschild, v.m. 10 uur, ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10.30 uur, ds. Knot. Oosterend. v.m. 10.30 uur, ds. v. d. Veer. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 en n.m. 3 uur, ds. v. d. Plas. Schagen, 1 uur, ds. Kapteijn, Herdenking der gestorvenen, collecte. Valkoog, 10 uur, ds. Witkop. St. Maartensbrug, 2.30 uur. ds. Witkop. Schagerbrug, 10 uur, mej. J. v. d. Veen. oosterland, 10.30 uur, ds. Van Beek. Westerland, 2.30 uur, ds. Van Beek. Warmenhulzen, geen dienst. Anna-Paulowna, 10.15 uur, ds. Vorstman Aartswoud, 10 uur, ds. Kreb. Spanbroek. 2 uur, ds. Baudet. Wleringerwerf, 10 uur, ds. Meijer-Drees, Centrale dienst. Avondmaal Oudkarspel, 10.30 uur, ds. K. Wyben- ga, Dirkshorn. Dlrkshorn, 2.30 uur, ds. K. Wybenga. Heer Hugowaard, 10 uur, mej. Van Vliet (van Hoorn). Oude Niedorp, 3 uur, ds. Koole. Nieuwe Niedorp, 10 uur, de heer Van Noordennen. Barsingerhorn, 9.30 en 10.30 uur, Zon dagsschool. Kolhorn, 10.30 uur, mej. ds. A. J. Ltlr- sen; 11.30 uur, Zondagsschool. Callantsoog, 10 uur, ds. H. Cramer (van Den Helder). Zuid-Scharwoude, 10.30 uur, de heer Van Santen. Broek op Langendijk, 10 uur, ds. Koole; 3 uur, ds. Van Elden (van Haarlem). Doopsgez. Gem. Barsingerhorn, 10 uur, ds. Oosterbaan. Broek op Langendijk, 3 uur, ds. Oos terbaan. Nieuwe Niedorp, 10 uur, da. Rothfusz. Hippolytushoef, 10.30 uur, ds. Lugt. Geref. Kerk. Schagen, 9.30 en 2.30 uur. ds. P. v. d. Sluis (van Sneek). Kolhorn, 9 en 3 ur, ds. Visch; Maan dagavond 8 uur bijbelcursus. Broek op Langendijk, 10 en 3 uur, ds. Donner. Noord-Scharwoude, 10 en 4 uur, ds. Van Arkel. Dirkshorn, 9.30 en 2.15 uur, leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Broek op Langendijk, io en 3 uur, lees dienst. Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur, ds. J. Kooij (van Amsterdam). Breezand, 10 uur, de heer Boon, dank- uur voor het gewas; 4.30 uur, ds. J. Pe ters (van Beverwijk), H. A. Wieringerwaard (zaal Boersen), 9.30 uur de heer De Witt; 7.30 uur de heer De Witt, dankstond voor het gewas. Schagerbrug (Evangelisatiegebouw), 2 uur, de heer De Witt, dankstond voor het gewas. Hippolytushoef, 10 uur, de heer Deen: 3.45 uur cand. Rienstra (Fryske tsjinst). Den Oever (kapel), 10 uur, de heer Graaff: 3 uur, de heer Deen. Er zijn diverse manieren van zaken doen. Eén ervan Is een bedrijf op te richten, al dan niet zwaar verhypo- theekt, z'n waren te verkoopen en na verloop van een zeker aantal jaren de gemaakte winst te becijferen en stil te gaan leven. Een andere manier, die tegenwoordig nogal eens wordt toegepast, is de han del, die de volksmond „zwart" noemt Met een minimum aan kapitaal poogt men een maximum aan gewin te ver krijgen. Men haalt als brave vaderlan der z'n mede-vaderlander het vel over den neus, men plundert hem uit en vilt hem. Na een paar maanden, hoog stens na een paar jaar, telt men de baten op en hoopt z'n verdere levens dagen in het ongestoord bezit van de zwarte penningen te kunnen voortvege- teeren En dan ls er nog een dèrde methode dat is de ouderwetsche, de goede Dat is de manier om fatsoenlijk zaken te doen en te trachten met z'n bedrijf een gemeenschaps-functie uit te oefenen Het is de manier van zakendoen waarbij de belangen van den midden stander parallel loonen aan die van de burgerij. Het zijn de bedrijven, die in den loop van vele jaren een organisch geheel zijn gaan vormen met de stad en daarin door reputatie, naam en vertrouwen wortelen. Ook onze stad kent van die bedrij ven en is het wonder, dat het leed doet te zien, als zoo'n bedrijf in enkele kwar tieren door redeloos vuur ten offer valt aan grondige vernietiging, aan de meest volkomen verwoesting, die denk baar is? Het is moeilijk over bestaande zaken te schrijven, omdat men daarbi' het gevaar loopt van reclame-makerij verdacht te worden. Indien wil op deze "laats echter namen noemen van zaken die bestaan hébben, mag dit ge vaar niet aanwezig «eacht worden. En daarom meenen wii de vrijheid te mo gen nemen hier een woord van oprech ten spijt, van leed en medeleven te mogen laten hooren. ten aanzien van enkele d'er sedert kort verdwenen be drijven. Wij prijzen ons gelukkig een Commis sie voor den Wederopbouw te bezitten. een Schade-Enquête-Commissie en een gemeentebestuur, dat al eerder blijk gegeven heeft oog te hebben voor de belangen van hen, die in dezen tijd ge troffen worden. Moge het zijn dat ze oog hebben, al deze instanties, voor het belang van de wederoprichting van die bedrijven, die in den loop van zoovele jaren een p 1 ft t s in Den Helder verwierven. En vooral voor een s n 1- 1 e wederoprichting! Het is hard voor den oprichters der bedrijven te moeten zitten op de puin- hoopen van een in vele, zeer vele jaren, verdiende glorie, maar het moet hoop vol geacht worden dat de burgerij van deze zoo vaak geteisterde stad niet zal vergeten wie haar ln de moeilijkste tijden verzorgde en hielp en daarbij bewees het zakenhart op de rechte plaats te hebben. En overigens: moge het zoo zijn, dat de Overheid van deze stad in de eerste laats hèn helpt, die dit moreel ver diend hebben en njoreel mogen eischen Tn dit opzicht mogen wij gerust zijn en als onze stellige meening uitspreken dat haar wijs beleid ook thans weer haar burgers leiden zal. We schreven al eens eerder, dat som mige lieden, die pretendeeren over een behoorlijke mate van intelligentie te beschikken, In feite de domste praat varen en botste roddelaars zijn, die er over dit tranendal ijsbeeren. Een sprè- kend voorbeeld over de wijze hoe de „sterke verhalen" ln de wereld komen volgt hieronder en het is des te stérker omdat het hier de naakte waarheid be treft (die altijd nog „sterker" ts dan de sterkste fantasie). Een winkelier uit de Breewaterstraat vertelde dezer dagen aan een kennis van hem, een onderwijzer, dat hij mee maakte, dat iemand in)den trein een doosje met 10 sigaren verkocht voor het niet onaardige bedrag van 100 pegulanten. De kooper kon dit doen omdat hij met een „zwart handeltje" die week tóch 1500 gulden had gepikt Een dag erna liep dezelfde onder wijzer een ander tegen het lijf, die hem vertelde dat er dezer dagen een man in den trein tusschen Nieuwedlep en Alkmaar reisde, die een „zwart han deltje" had gemaakt en 10 sigaren kocht voor 200 gulden. Hij had juist 3000 gulden verdiend, dus het kon er bes' af Schrijver dezes, gisteren naar Den Helder reizend, kwam jpij Anna-Paq- lowna een kennis tegen, die hem aan kwam' met het volgend relaas. Een paar dagen geleden reisde iemand op de lijn, die in een dag 6000 gulden ver diend had. Toen kwam hij een boer tegen, die 10 sigaren had. Hij kocht die 10 sigaren voor 300 gulden.... Ik wacht nu op den man die in een half uur tijds -12000 gulden verdiende en de 10 sigaren kocht voor 600 gulden Ja, ja, ze worden bruin gebakken ln deze jaren....! Ook al is Münchhausen dood.... En nu ik het dan tóch over dien on derwijzer heb, nu wil ik tevens ver klappen wat hij nog méér zei: hij zei namelijk dat het hem zoo speet dat de Wet verbiedt met-de-handen tegen de jeugd op te treden. Natuurlijk is dat verboden. Stel voor dat een meester een van onze zonen een oplawaai gaf, die hem deed suizenbollen en dat hij met hoofdpijn thuiskwam. Wij zouden naar den kadi snellen en den meester- In-overtreding aan het schandbord na gelen. De man zou trouwens minstens een jaar krijgen. Ik dank iederen das wêer de Voorzienigheid dat ik het ambt van schoolmeester ontkomen ben Aan schouw vandaag den dag de lieve leugd envoel ie handen tintelen, voel ze kriebelen en jeuken om er on ln te vliegen en hen af te rammelen. De goe den niet te na gesproken. Zie en hoor deze heeren reizen, aanschouw hun vernielingsdriften en bestiale ruwheid ten opzichte van andere reizigers. Aan schouw, bijvoorbeeld, het fraais, dat zich iederen dag enkele malen afspeelt aan het station Anna-Paulowna. waar deze ieitgd zich schoppend en trappend razend en tierend een baan b r k t tusschen, langs en over de oudere rei zigers. om de wachtende bus t.e berei ken. Wat hier gedemonstreerd wordt op het gebied van wellevendheid., orde., tucht., beleefdheid.., het is wanhopig. En men vraagt zich bij dit alles alleen maer af. hoe het, bil Juniter. mogelijk 's. dat nnc't of te nimmer een politie man bij dezen chaos van ontspoorde 'etisd aanwezig Is, bii deze bandiirvan onbeschoftheid en ruwheid en een »n een eind hnut er over legt. Ai was t-ei maar alléén, om deze schoolgaande t-eerties voor eens en voor altijd te 'eeren dat het tot de minimum eischen van wellevendheid behoort ouderen véftr te laten gaan. En dat bezoekt dan Middelbare Scho len....! Ongeveer een half seizoen ligt achter ons en aangezien er a.s. Zondag in ver band met den „Technischen Dag, op een enkele uitzondering na, geen wed strijden plaats vinden, hebben wij nu een geschikte gelegenheid den stand van zaken eens nader te bezien. Hockey Hermes valt natuurlijk buiten den vrijen dag en om de resultaten van onze hockeyers te belichten, zijn wij feitelijk nog wat vroeg. Zij speelden n.1. pas enkele wedstrijden, waarvan toch vooral de gunstige start van de beide eerste elftallen niet uit te vlak ken valt. Hermes-kampioenschappen zijn geen nieuwe verschijnselen en de mogelijkheid dat wij ook dit jaar weer zoo iets meemaken is niet denkbeeldig Hoewel er ditmaal geen promotie aan is verbonden. Handbal. Ook onze handballers en -sters zijn aan den gang gegaan, waarbij de hee ren o.i, wel iets te hoog zijn geklas seerd. iWoorloopig Incasseerden zij n.i al twee nederlagen, wat niet bemoedi gend is, hoewel de volgelingen van Enklaar wel meer tegenslagen hebben gekend. De'dames kwamen nog niet aan bod, maar wij stellen in hun nog wei het noodige vertrouwen. Korfbal Onze korfballers doen het weer per fect. Het eerste twaalftal van K.V.H prijkt -bovenaan en hoewel hun positie misschien wel iets geflatteerd is, staat het voor ons vast, dat zij den titel kan behalen. De grooste concurrenten moe ten nog eenmaal ontmoet worden en juist omdat de tegenstanders eerder een puntje onderling verspelen dan onze plaatsgenooten doet de balans naar hun overslaan. Het tweede twaalf tal van K.V.H. is heelemaal niet voor de poes. Dat twaalftal staat ongeslagen aan den kop met een gemiddelde van 91 per wedstrijd. Deze prestatie zegt ons meer dan vele andere successen. In de lagere twaalftallen ligt immers de toekomst. Voetbal. Helder heeft de leiding in 3B. "Wie had het ooit durven droomen?! Reeds enkele iaren achteréén hebben wij in de ko lommen van dit blad naar voren ge bracht, dat Helder wél de spelers had maar niet het elftal. Eensklaps, wat de oorzaak is laat zich denken, lukt het en Inderdaad, nu staat Helder boven aan. Na ons enkele jaren achtereen steeds een teleurstelling te berokkenen spelen de witjakken nu in eens een belangrijken rol. Een prettig verschijn sel voor het bestuur, trainer de Boer en voor den aanhang, die zich vanzelf sprekend met den dag weer uitbreidt HelderZandvoortmeeuwen De grootste concurrent van Helder is Zandvoortmeeuwen, de club die na haar fusie, steeds één der sterkste derde klassers is. Het standje der clubs is: Helder 8 7 1 0 32—13 15 Z.meeuwen 8 6 1 1 27—7 13 Dan volgt D.T.S. met 5 verliespunten meer dan Helder, zoodat wij gerust durven zeggen, dat de kampioen onder bovenstaande twee clubs schuilt. Wie zal het zijn. Weet Helder morgen te winnen, ja dan feijn de witjakken een eind op weg. hoewel de weg ook daar na nog „glibberig" is. In leder geval zal het morgen weer spannen in den polder, dat staat vast. H.R.C Met H.R.C. is het mif, absoluut mis. Zoolang wij de voetbalgeschiedenis hier in onze stad hebben gevolgd, kunnen wij ons niet herinneren dat H.R.C. zoo'n bescheiden plaats innam. Hoe komt dat? De één noemt dit feit als oorzaak de ander zegt het zit hem daftrtn. Wij voor ons beschouwen het nog steeds als een inzinking. Een inzinking, die het gevolg is tegenslagen en die, ge holpen door het pechduiveltje, te mach tig ls voor de moedelooze roodjakken. En waarom is men feitelijk moedeloos? Ts er dan geen flink aantal jongen kna pen met voetbalkennis, die klaar staan om de gelederen aan te vullen? Wij weten van wel, wij weten ook dat ergens in Frankrijk een grijze man nog iederen dag traint. Dat deze man, Leavy genaamd, brandt van verlan-en om dat stel knapen bij te slijpen er ,;fertig" te maken voor het weer toekomstige sterke H.H.C. Al zal er dan straks geen Sanders, Dissel of de Jongh e.d. het publiek in extase brengen, er komen weer ande ren, die-zeker niet minder zullen pres- teeren. Houd het hoofd koel, H.R.C. en tracht nu te redden wat er te redden is. Ter afwisseling viert H.R.C. morgen feest en wij hopen dat dit optimistisch streven de inleiding moge zijn tot eeni- ge successen op het groene veld. Atlas en Watervogels. Onze vierde klassers doen het in te genstelling met voorgaande jaren vrij aardig. Atlas had zelfs een moment de leiding en al wisten wij allen wei, dat dit misschien iets boven haar stand was, het vormde toch een aardige span ning. Leuk was het, althans voor Watervogels, dat zij uitverkorene was om Atlas weer te onttronen en nu ben gelen onze vertegenwoordigers weer in de middenmoot. Over het algemeen zijn de resultaten dus lang niet slecht pn onze clubs zijn, ondanks de tegenslagen, geenszins van plan den strijd op te geven. Het is wel typeerend dat onze stad momenteel een vasten kern van sportbeoefenaars telt van ongeveer 335 personen, die vrijwel iederen Zondag hun spel spelen. Helder I—Zandvoortmeeuwen I. Aan vang 2.30 uur. Eén der belangrijkste, zoo niet de belangrijkste wedstrijd, staat voor de deur. Het eerste ontvangt nj. de gevreesde Zandvoortmeeuwen. De fraaie positie kan alleen gehand haafd blijven, wanneer er weer voor de volle 100 wordt gespeeld. R J Kousbroek; T. Booy, A. van Teeicelenburgh; C. Vonk, G. van Beek hoven,- A. J. Krab; P. van Honk F. Kiesewetter, A. M. Rottier, A. J. Gast, F de Leur. Terrein B.K.C. te Anna- Paulowna. Stormvogéls II—Helder II. Aanvang 2 uur. C Boogaard; J. Neerhoff, J. Pater; N H. N. H., W. Bakker; J. C. F. Stale- rran A. Dorlijn, A. Schouwenaar, J. Burger, J. Snijder. Vertrek 9.30 uur. A.F.C.—Helder III. .Aanvang 2.30 uur. A van Eeten: Jan Visser, H. Boden- staff' G. Bouman, Jaap Kwinkelen- btrg,' P. Hendriks; N. N„ M. v. d. Berg, Th. Minnebo, J. E. C. Kemna, S. Wieren. Vertrek 11.30 uur. H.R.C. A—Helder A. Aanvang 10 uur. Beider-terrein. Ieder Helder-lid, dat tijd heeft, vanmiddag in Casino en morgenmiddag in Anna-Paulowna. 1 Zondag heeft onze korfbalvereeni- ging een drukken dag. Niet minder dan vier twaalftallen spelen een wedstrijj. Het eerste gaat haar krachten meten met het sterke K.Z. te Koog Zaandijk. Dit wordt een gevaarlijken wedstrijd voor onze korfballers. Verleden jaar wisten zij een gelijk spel uit het vuur te sleepen. De K.Z.-menschen zijn op hun terreifi zeer sterk. Wij voorspel len, dat K.V.H. hier een nederlaag krijgt te incasseeren. Aan de K.V.H.- ers het woord om deze voorspelling onwaar te maken. Het tweede heeft een vrijen Zondag. Het derde twaalftal speelt tegen het vierde om 11 uur op het terrein a. d. Kemphaanstraat. De adspiranten spelen tegen de K.Z.- adsp. Wij vermoeden dat onze adsp. tegen de K V.-adsp. niet veel kans ma ken. Althans wij houden het ook hier op een nederlaag voor onze adsp. Vertrek per spoor om 9.30 uur. De beleggingsmarkt bleef in de afge- loopen week aan den vasten kant. Het waren deze week de 4 pet. Ned. 1940 1 en de 3—3 1/2 pet. 1938 welke naar het koers verloop te oordeelen in het middelpunt van de belangstelling stonden. De koer-: sen van deze fondsen avanceerden name lijk van 106 3/8 en 98 9/16 pet. op 5 No vember tot respectievelijk 107 en 991/8 pet. op 11 November. Dat ook de 21/2 pet. N.W.S. gezocht was blijkt wel uit een stijging van 811/2 tot 82 7/8 pet. De weekstaat van De Nederlandsche Bank per 8 November J.l. toont ons een toename van de vorderingen op het bui tenland met circa f 40 millioen. Daar tegenover steeg de bankbiljettencirculatie met slechts f 13 millioen. Volgens medeüeeling van de O. O. M. bedraagt de totale schade in het le half jaar 1943 voor de afdeeling A circa f20 millioen en yoor de afdeeling D f 5.7 mil lioen. Dientengevolge moeten de volgende naheffingen worden geheven: Afdeeling A en D klasse I f 6.80 per f 1000 verzekerd bedrag; id. klasse II f8.50; id. klasse III f 10.20; id. klasset IV f 13.60. Uit Spanje bereiken orts berichten (Europa-Kabel), dat de slnaasappeloogst zeer rijk is. Hij overtreft circa tweemaal de binnenlandsche behoeften. De Hollandsche Bank Unie kondigt de emissie aan van f 280.000 gewone aandee- len van de Bolte Gorter te Groningen tegen den voorkeurskoers van 130 pet. De aandeelen deelen ten voile in de winst over 1943. De maatschappij drijft een handel in ijzerwaren. De emissie is voor de beurs uiteraard van weinig beteekenis. FONDS 4 Nederland 1940 II 4 Nederland 1941 3'/» Nederland 194' 3'/i Nederland 1942 3'/«% Nederland 1943 3'3'/j Nederland 1938 3 Ned. Indië 193" I Amsterdamsche Bank Twentsche Bank Nederl. Handel Mij Ned. Ind. Handelsbank Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel Cert. Calvé Lever Bros Philips Gloeil 3'/i% Arnhemsche Hyp. 3'/s V# Friesch Gron. Hyp 3'/t Neder] Hyp: 3N. H. Grondcrediet 3'/» Rotterd. Hyp Heden v. k. 103% 103, V 103 Vi 103% 9W 99% 99« 99Ü 99»/8 99 iV 99% 99 Va 95ii 95% 141 141 163 153 173 173 131 131 187 187 160 160 191 191 296 296 36! 369 102V4 102% 102'A 102% 102% 102% 102% 102% 102% 102% TECHNISCHE DAG. GRONINGEN: NoordOost. TILBURG: Zuid—West. ROTTERDAM: Rotterdam—Den Haag. AMSTERDAM: Amsterdam"Jaarlem. UTRECHT: UtrechtDe Zwaluwen. GORINCHEM: Bondsejftal R'damsche 2e klassers. ZUTPHEN Eondselftal Twentsch elftal. ZAANDAM: Zaansch elftalA'dam- sche 2e, 3e en 4e kl. LEIDEN: Leidsch elftal— Goudsch elftal. MAASTRICHT: Limburgsche le kl. Limburgsche 2e kl. POORTUGAL: Eilandenelftal R'damsche 3e en 4e kl. BOLSWARD: OostergooWestergoo. HAARLEM: Rest van Haarlem- Gooi en Errland elft. COMPF.TIT.E, Derde klasse A. GVO—Succes. Vierde klasse A. Watervogels—Texel. Vicde klasse B. MFC—Andijk. Vierde klasse C. IEV—CSV. Res. tweede klasse A. Stormv. 2—Helder 2. Res. derde klasse A. HRC 2—OSV 2. Res. derde klasse B. Hollandia 2M'vogels 2. AFD. N.-HOLLAND. 1 E. Alkm. B. 3Waterv. 2 AFC 1—Helder 3 Schagen 2—HRC 3 1 F. Meerv. A 1—Zeev. 2 Limmen 1—HSV 1 Koedijk 1—VIOS 1 Schoorl 1—Petten 1 1 G. HEO 1—Valken 1 W. Friezen 1—W.Frisia 3 Wit Rood 1—KGB I S B. Twisk 1—MFC 2 8 C. ADO 2—Uitgeest 2 Vitesse 2QSC 3 8 E VIOS 2—A'kmaar 1 Kolp. B, 1Limmen 2 S F. HoU. T. I—Coa Zelo 1 Dirkshorn 1LSVV 2 Hugo B 1DTS 2 S G. SRC 1Call.oog 1 W.Waard 2—Koegras 1 BKC 2Succes 2 S H. Alw. Forward 2 St. George 1 Schell.hout 1—EDO 1 St. Bavo' 2Berkhout 1 S I. Andijk 3Strandv. 2 MFC 3—VVW 2 Zwaagdijk 1—Sijbek. 2 SJ. Valken 2—KGB 2 Sporters 2W.-Friezen 2 Zouaven 2—Zwaagdijk 2 S N. VZV 2—DTS 4 DTS 3—LSVV 3 Koedijk 2Dirkshorn 2 Tex. Afd. Texel 3—Tex. B. 1 Texel 2—Cocksdorp 1 ZDH 1Cocksdorp 2 Jun. A. Alkm. B.xaAlcm. V. a Jun. D. Alcm. V. b—DTS a Holl. b—Schagen a Hockey: Eerste klasse B. SCHC—Hilversum. Be Fair—Alkmaar. Amsterdam—Laren

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2