Waar land en water samenkomen. FINO 2 V HOEDENTIKKERS 7^ojuist verschenen: cAll» ((/ie geen beunhaas in het assurantievak wil zijn IZondagsgedachte— door ■Mr. R. Houwink I Het wonder der geboorte gesignaleerd. Een schijndoode Zuiderzee-siad. De parel van West- Friesland, Ir iedere keuken ff MOED öVCV HET onmisbare boekje tooi hen die het Behangcrseak keren en dus op her Toelatingsexamen goed beslagen ten ijs moeten komen! Inhoud een schat van goede Wenken en Wetenswaar digheden benevens interessante lectdur ook voor den reeds ge- vestigden vakmanDeze fraaie, geïllustreerde R Si D uirgave wordt op aanvraag kosteloos toe gezonden, alléén aan Behangers en Vakstudeerenden, RATH DOODEHEEFVER Prinsengracht 730-736 Amsterdam PROFESSOREN zijn riet zóó verstrooid of ze hebben opge merkt, dat er niets gaat boven een kopje koffie, gezet van Keg's Kofmix. Ook 0 zult ver rukt zijn over Keg's Kofmix - ver lang 'n pak op Uw koffie-bon. Hel beste wat U op Uw bon kunt krijgen. Een prachtig gebonden jus. BRAADJUS Flno Verkoopkantoor Singel 95, AMSTERDAM, Tel. 4157B. volge de gedegen schriftelijke Op* leiding van do AMSTERDAMSCHE BEURSCLUB (Vereeniging ter Bevordering van de Wetenschap op Assurantie- gebied) mot ruim 1500 leden en donateurs» Docenlen dezer cursus zijn vaJc- menschen mei jarenlange prak tijk en ervaring. Vraagl inlich tingen omtrent deelname aan Secr.: A.B.C. Willemsparkweg 114, A dam. Dat de menschelijke geboorte „een wonder" is, wie beseft dat nog? Wij weten immers allemaal, hoe de mensch ontstaat! Een groot aantal boeken ver telt ons op populair-wetenschappelijke wijze haarfijn, hoe-hier de vork in den steel zit en wij nemen daar genoe- |en mee- Het wonder der geboorte dunkt ons „verklaard" en dan is het geen „wonder" meer, doch een causale ketpn van feiten, die sluit! En toch? Sluit die keten wel zoo goed, als het lijkt? Weten wij nu werkelijk alles van de geboorte af, wanneer wij de geschiedenis kennen van de man nelijke en vrouwelijk* cel, die zich ver eenigen en samen het embryo opbou wen, waarin de ontwikkeling van bit- lioenen jaren „leven" zich in negen maanden tijds tot zijn bekroning: het menschelijk leven, herhaalt? Is dat werkelijk het laatste, wat over de geboorte van den mensch te zeggen valt? Ach, wanneer ons eerste kind gebo ren wordt, en gedurende de eerste weken en maanden na de geboorte van een nieuw leven, dan beseffen wij in den regel nog wel iets van dit wonder, dat méér is dan alles wat wij over deze dingen in onze boeken hebben kunnen lezen. Maar wanneer ons eerste kind door andere gevolgd wordt en onze kinderen de grens der volwassenheid naderen gaan, dan is het wonder der geboorte al spoedig uit ons gezichts veld verdwenen en denken wij er nim mer meer aan, dat wij nog dagelijks in de schaduw van dit --onder leven. Dan zijn wij zoozeer aan het be staan van onze kinderen gewoon geraakt en zijn zij zoodanig ingescha keld in ons eigen leven, dat het geen oogenblik meer in ons opkomt, ons er rekenschap van te geven, dat z ij er voorheen niet waren en dat zij uit een onbekend land in ons midden zijn gekomen. Zeker, zij „lijken" op ons of op onze naaste familieleden; wij zien trekken in hen, gebaren, eigenaardigheden, die zij met ons gemeen hebben, maar des ondanks: zij zijn anderen, gansch an deren dan wij en wij weten niet, waar vandaan zij gekomen zijn en waarheen zij gaan. Onze liefde heeft ze geroepen, maar niet voortgebracht. Wie zou dat durven beweren, die eenigszins weet, hoeveel „toevalligheden" het ontstaan van een menschelijk individu kunnen belettent En waar onze liefde ze niet geroepen heeft, ook daar geldt hetzelfde, zij het in omgekeerden zin: want hoeveel .toevalligheden" zijn er niet, die het ontstaan van een menschelijk individu weten te bevorderen! Doch in beide gevallen blijft het wonder der geboorte voor ons onont- raadselbaar. Het kind verschijnt, ge wild of niet gewild, in ons midden. Het is er en eischt zijn plaats op. Wij weten niet, waarvandaan het gekomen is. noch waarheen het op weg is en wij weten evenmin, waartoe het zijn tenten onder ons opgeslagen heeft. O zeker! wij kunnen ons allerlei „wetenschap" hieromtrent wijsmaken en daarbij het hoofd in den schoot leg gen en wij kunnen ook „onze kinde ren" iets zoo gewoons vinden, dat wij doof en blind geworden zijn voor het wonder hunner geboorte, dat uit hun lichamelijke aanwezigheid nog dage lijks tot ons spreekt en ons eraan her innert, dat ook wij geborenen zijn, die niet weten, waarvandaan wij gekomen zijn en die niet weten, waarheen wij gaan. Want het wonder der geboorte is ook het wonder van ons eigen leven, waar door wij deel hebben aan het myste rieuze bloeien, rijpen en :rgaan der geslachten en aan die vreemde, stille oogenblikken, waarop»een mensch met zichzelf alleen voor den Heilige en Onnoembare staat. Het wonder der geboorte telkens opnieuw te beleven doet ons open en ontvankelijk blijven voor het wonder van ons eigen be staan; bet maakt ons dankbaar en eer biedig tegenover de Macht, die van den moederschoot af over ons leven waakt en het in handen houdt. Den laatsten tijd zijn begunstigd door het avondlijke duister obscure elementen op de hoedenjacht getogen. Zooals men eenmaal de inktwerpers had en de kuitenprikkers, heeft men thans het gilde van de hoedentikkers. welks leden zich niet ontzien u in een onbewaakt oogenblik van uw geliefd hoofddeksel te ontlasten en daarmede de beenen te nemen, zich er verder niet onbekommerend of de haardos van het slachtoffer óf wel geheel ontbreekt dan wel slechts een onvoldoende be scherming biedt tegen de inwerking van de geniepige Novembersche kou. En zulke onbewaakte oogen blikken zijn er velen in het leven. U wacht bij een tramhalte en bent in ge peins verzonken, u staat gebogen over uw fiets om het slot, dat het kostbare vehikel tegen diefstal beschermen moest, los te morrelen, of onze teekenaar heeft de situatie zoo treffend in beeld gebracht ge hebt met het schoonste en aanminnigste meiske, een eenzaam bankje in het plantsoen opgezocht om daar in een practlsche beleving van de liefde alles rond om u te vergeten. Dan, wanneer uw geest in hoogten toeft, die met het begrip „zevende hemel" slechts pover omschreven zijn, is het psycho logisch moment voor den hoedentikker daar. Want wanneer ge, na zóóveel kussen en na zóóveel teere woordjes, weer zult zijn afgedaald naar het onder- maansche, zult ge tot de min of meer nuchtere ontdekking komen, dat uw haarvilten hersenbekleedsel spoorloos is en ge zult in een stemming verval len, waarin al het teedere en amou- reuse plotsklaps ontbreekt en waarin ge ongetwijfeld één of meer woorden zult laten, die aan uw burgerlijke be schaving volkomen vreemd zijn. Want uw hoed. nietwaar, is èn als kleeding- stuk èn als teeken van uw waardig heid, schier onvervangbaar. Het is daarom, dat wij hier niet zon der grond de ernstig gemeende waar schuwing lancegren: „Weest op uw hoede voor uw hoed opdat gij voor hoedentikkerij behoed blijve." Jac. B. ltvA/&eST OP UW H06-DS. VOOR^UW HOED Het stadje, dat wij dezer dagen heb ben bekeken als iemand, die er niet zoo vaak is geweest, dat zijn schoon heid hem niet meer kan ontroeren, ligt pan het IJsselmeer. Voor wie het ziet zooals het zich daar spiegelt in het breede water is het een schoon fragment van oude glorie en van historische beteekenis. Het is Hoorn, waar eens de Indische compagnieën zetelden, vanwaar eens koopvaarders naar alle wereldstreken trokken, om rijk beladen weer te kee- ren om de oude, prachtige pakhuizen met Oostersche produc ten te vullen. Uit dat gouden tijdperk datee ren de mooie oude ge bouwen, die men hier bij tientallen gerestau reerd en daardoor in hun schoonheid niet aangetast kan terug vinden. Daar ligt het stadje in den kop van Noord- Holland, steunend op een achterland. dat aan bodemproducten en voornamelijk aan vruchten, uit zijn rij ke dorpen het beste van het beste levért en aan den anderen kant kijkt het uit over de woelige wate ren, vanwaar alles wat daarin leeft en wordt gevangen dage lijks in volbeladen botters komt binnen zeilen, zoodat land en zee er toe medewer ken, dit stadje tot een hoorn des overvloeds te maken. Wie er ronddwaalt vindt er zijn weg in breede winkelstraten, welke getuigen van de energie der tegen woordige bewoners, maar ook ln de stads- deelen waarop de his torie onuitwischbaar haar stempel heeft ge drukt, waar prachtige huizen in hun gevel- ^eenen aan oude be drijven herinneren, waar men hier en daar scheefgezakte huisjes vindt die met hun kleine ruitjes en roode pannen- daakjes een pittoresken aanblik bie den. Wie Hoorn bezoekt toeve een oogen blik op de binnenplaats van het oude Pietershof waar de rust der eeuwen ligt bezonken, hij wandele langs de prachtige geveltjes aan het Munnlcken- veld en langs den verweerden Marta- tcren, die een fragment der vroegere vestingwerken is. De vest is geen bolwerk, dat door plantsoenaanleg bijzonder de aandacht trekt. Er is daar in het water een een zaam eilandje waarop één enkele boom groeit en even verder staat de bezoeker voor Hoorn's bescheiden artis een paar fasanten, die zelfbewust rond stappen en wat konijntjes, die met snuffelneusjes naar den bezoeker giu- ren- „i In deze stad vindt men aan de Sla pershaven de Bossu-huizen, op welker gevels de slag op de Zuiderzee is af gebeeld waarin de Spaansch admiraal het onderspit moest duivci. Kier steken oude kerken hun wijzer platen als uithangborden over' de stra ten, hier vindt men een prachtig oud raadhuis en wandelt men over den hi- storischen Roode Steen, het Hoorn- sche stadsplein, dat omsloten is door prachtige oude gevels, waarbij alleen een moderne bioscooppui een wan klank in het harmonisch geheel is. Daar staat het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen, den stichter van ons imperium. Waarom men den grooten kolonist niet aan zee gozet heeft is een raadsel of het moest zijn omdat hij hier in de onmiddellijke nabijheid staat van de oude Waag en net gebouw van het Westfriesche Museum, met zijn gevel vol wapens van steden in en om West-Friesland, de oude vergaderplaats »HOOFOTOI<fcM van de Raden van dit gewest en van het Noorderkwartier, waarin thans een vriendelijke dame, die haar hart aan stad en streek verpand heeft, den be zoeker allerlei kostbare stukken toont waarvan voornamelijk de binnenhuis fragmenten van het oude Sint Pieters hof van bijzondere schoonheid zijn De oude pakhuizen der Oost-Indische Compagnie zijn een prachtig staaltje van gerestaureerde architectuur. Hier in Hoorn zetelde destijds de admirali teit van West-Friesland waarvan nog het oude admiraalspoortje getuigd. De stad heeft meerdere van die mooie oude poortjes en óveral waar deuren opengaan kijkt men in hallen en gan gen, die aan het gouden tijdperk her inneren. Bij den karakteristieken Hoofdtoren vindt men alles wat Hoorn als haven stad karakteriseert. Mep ziet er de'net ten, die in breede rijen te drogen hangen, de zeilen, die er op het Hoofd worden .td, de botters, die met het letter- teeken Hn op de bolle zeilen binnen varen en een ligplaats- vinden aan de Oude Doelenkade, waar vogels van di verse pluimage plompe visschers- schui.ten en slanke witte jachten eendrachtelijk beschutting tegen het woelige water zoeken. Hier bij den Hoofdtoren ruikt alles naar pek en teer en oude visscherman- nen met koppen vol groeven en lijntjes zitten met hun klompen aan op de bal ken van het hoofd en kijken ng^r de zee en pruimen met nimmer stilstaande monden en spuwen het tabakssap in goed gerichte straaltjes over de balken in het water. De zee is gebreideld maar niet ge temd en in wezen niet veranderd. Er komen geen rijkbeladen koopvaar ders meer uit verre gewesten, maar het water speelt in einde- looze deining nog al tijd ruischend over de bazaltblokken van den dijk en het z->u ver standig zijn op dien dijk meerdere banken te plaatsen om van daar over het ruste- looze water te kunnen kijken. Het land verloopt ln de richting van Edam in een wijden boog en het zicht wordt ter linkerzijde afgesloten door hooge pakhuizen, die eens opslagplaat sen van hout zijn ge weest. Rechts bij het zwembad buigt *het land zich en alles wat daarop staat en daar overheengaat vervaagt naarmate het verder weg is. Men ziet auto's en wagens zich als 't ware oplossen in de ruimte, men ziet hoe het zwart van boomgroepen en hui zen langzamerhand verflauwt totdat het verdwijnt in een waas van violet, dat blee- ker en bleeker wordt steeds verder over het wate'r, tot verre hoo rnen en torentjes slechts viekjes en streepjes z»jn. De hemelkoepel spant zich breeduit over de watervlakte en daaronder rol len de korte gol ven aan in onaf zienbare rijen aehter elkaar en worden lamgeslagen op de blokken bazalt waar- tusschen hier en daar een verdwaalde struik groeit en over welker met zee groen hemutste koppen grijs witte meeuwen wandelen, die plotseling krij- schend omhoog schieten en dan in duikvlucht bliksemsnel hun prooi grij pen. Hier aan het groene met schuim doormarmerde water heeft eens de stad haar gouden tijd beleefd. Wat er na een nieuwe indijking van het IJs selmeer moge overblijven. Hoorn is en blijft de plóats waar onder de zinspreuk van den grooten Coen „Dispereert niet", nijvere burgers bun best doen handel en industrie in breeaere banen te lei den en met vooruitzienden blik streven naar datgene, dat de stad in de toe komst ten zege zal kunnen zijn. Gehuld in eer, mantel van oude schoonheid zal het toekomstige Hoorn een stad vol energig en leven zijn en opnieuw een belangrijke plaats in ie rij der Nederlandsche steden bezetten. TJ. N. ADEMA. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. PIattelandsvoorzlenlng?regeling voor aardappelen. De bewoners van de Provincie Noord- Holland, met uitzondering van hen, die wonen ln de gemeenten Alkmaar, Am sterdam, Bloemendaal. Russum, Haarlem, Den Helder, Hilversum, Velsen, IJmuiden, en Zaandam, kunnen rechtstreeks aard appelen betrekken van telers, echter met dien verstande, dat men dan hierdoor zelfvérzorger aardappelen wordt. Dit houdt ln, dat de aardappeldistribu tiebonnen voor zoolang als de zelfverzor- ging duurt zullen worden Ingehouden. De aardappelen mogen alléén gekocht wor den bij een teler, die ln dezelfde woon plaats woonachtig Is als die. waarin de consument woont. Aan den consument mag bij rechtstreeksche aflevering door een teler maximaal f 0.50 per 100 kg boven den officieel vastgestelden te- lersprljs worden berekend Zij, die van deze regeling gebruik willen maken, die nen zich ter verkrijging van een aan koopvergunning en vervoerbewljs te wen den tot den Plaatselijken Bureauhouder ln wiens rayon zij woonachtig zijn. Het verzoek, dat onder overlegging van de distributiestamkaart van den aanvrager en diens hutsgenooten bij den P.B.H. moet worden Ingediend, moet bevatten: 1. naam, adres en woonplaats van den aan vrager; 2. naam, adres, woonplaats en organisatienummer van den teler, van wlen de aardappelen zullen worden be trokken: 3. aantal deelnemers; 4. totale hoeveelheid ln kilogrammen en soort aardappelen; 5. waneer en hoe het ver voer zal plaats vinden. Verhuur Volkstuinen, Om ln 1944 volkstuinen te verhuren moet door ideren verhuurder een schriftelijke aanvraag worden Ingediend bij het bu reau van den Provinciale* Voedselcom- missaris te Alkmaar, Afd. Volkstuinen. Op de aanvraag moet worden vermeld de oppervlakte en ligging van den grond terwijl tevens een lijst moet worden- in gediend waarop vermeld staan de namen en adressen van de huurders. Bovenstaan de geidt ook voor volkstuinvereenigingen op groepen. Teenhouten manden voor het verwerken van aardappelen. De p.V.C. voor Noord-Holland te Alk maar maakt bekend, dat telers en andere belanghebbenden thans in de gelegenheid zijn, teenhouten aardappelmanden aan te vragen. Hiertoe dient men zich tot den P.B.H. te wenden onder opgave van juis- ten naam en adres, aantal gewenschte manden en de inhoudsmaat hiervan. De inhoudsmaat van de manden moet min stens 20 kg. bedragen. Aanvragen moeten bij voorkeur worden ingediend door Coöperatieve Aankoopvereenigingen en combinaties van personen, die aan den P.B.H. tevens moeten opgeven, voor welk aantal gebruikers de manden bestemd zijn. Het minimum aantal manden per zelfde inhoudsmaat per aanvrager be draagt vijf. Na 1 Januari a.s. kunnen geen aanvragen meer worden geaccep teerd. Een spoedige aanvrage is in het belang van de aanvragers zeer gewenscht. Hulsslachtingen. De P.V.C. voor N.H. maakt bekend, dat in de periode van 1 Nov. 1943 tot 1 April 1944 wederom machtigingen voor huisslachting van varkens/schapen kun nen worden verstrekt. Voor het verkrij gen dezer machtiging of van nadere in lichtingen betr. de regeling op de huis slachting gelieve men zich te wenden tot zijn Plaatselijken Bureauhouder. Uitbetaling geleverd hooi. Ter bevordering eener vlotte uitbetaling van het door telers geleverde hooi geven wij hen het volgende in overweging: le. Het aan de pers afgegeven leveringsbe- wijs dient door den teler zelf geteekend te worden, tenzij de persoon, die het hooi voor hem wegbrengt een machti ging heeft, waaruit blijkt, dat hij voor den teler mag teekenen. Deze machtiging moet aan den taxateur van het A.V.A, afgegeven worden. 2e. De teler of zijn gemachtigde dient er- op toe te zien, dat op het leveringsbewijs de betalingswijze nauwkeurig wordt vermeld, n.1. per Giro. Postchèque of Boerenleenbank. In het laatste geval moet worden opgegeven via welke Boerenleenbank de betaling zal .j moeten plaats vinden. OFFICIEELE PUBLICATIE. Inlevering kaasbonnen. Detaillisten kunnen de kaa'sbonnen in het vervolg uitsluitend inleveren geduren de de week na afloop van den gel digheijlsduur. Inlevering gedurende de periode van- geldigheid is njet meer to< gestaan. Restantbonnen kunnen zij inle veren gedurende de week na"1 afloop van den geldigheidsduur van den volgenden bon. De bonnen „Algemeen 692" dienen ingeleverd te woeden van 15 t.m. 19 Nov. a.s, Restantbonnen „Algemeen 692" moe ten van 29 Nov. t.m. 3 Dec. ingeleverd worden. Vervaardiging van staaldraadhevels. Ingevolge een in de Staatscourant van 9 November 1943 verschenen beschikking zijn met ingang van dien datum voor schriften vastgesteld, welke ln acht geno men moeten worden bij de vervaardiging van staaldraadhevels. Door den directeur van het Bureau voor de Metalen verwer kende Industrie, Riouwstraat 162, Den Haag, kunnen ln bijzondere gevallen ult- zonderingsvergunningen worden verleend Geen vergoeding voor bedorven vleesch- waren. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat detaillisten bij den distributiedienst ver goeding vragen voor bedorven vleesch- waren. Nogmaals wordt nadrukkelijk me degedeeld, dat detaillisten niet meer vleeschwaren van hun leveranciers moeten betrekken dan zij zelf aan hun klanten kunnen verkoopen, aangezien de distrl- butiedien^en ter vervanging van bedor ven vleeschwaren geen nieuwe toewijzin gen uitreiken. Eigenbrandturf-producenten. Turfproducenten, wlen het is toegestaan dit jaar turf voor eigen gebruik te gra ven en die derhalve bij de brandstoffen- commissie als eigenbrandturf-producent zijn ingeschreven, worden in de gelegen heid gesteld om in het tijdvak van 11 November tot en met 15 December a.s. bij den distributiedienst de bonnen, resp. toewijzingen voor het betrekken van vaste brandstoffen bij den handel, in ontvangst te nemen, indien en voor zoover zij op grond van de op hun inschrljvingskaart geplaatste aanteekeningen hierop aan spraak maken. Het betreft hier de de finitieve verrekening, welke eenlge maanden geleden in het vooruitzicht werd gesteld, Zij. die hun in '43 geproduceerde hoeveelheid eigenbrandturf nog niet ge heel hebben afgehaald, doch hiertoe als nog wllen overgaan, dienen eerst de ver- voervergunning aan te vragen, alvorens zich voor de definitieve bonnenverreke ning tot den distributiedienst te wenden. Bewijzen overdracht staalcontlgent Import. De geldigheidsduur der bewijzen van overdracht C 3e kwart. '43 is verlengd t.m. 22 Nov. '43 voor aanbieding bt) han delaren en t.m. 30 Nov. '43 voor Indie ning by Nederlandsche producenten, als mede by Ryksyzer voor bestellllngen ln het buitenland. Een uitzondering hierop zijn de bewyzen van overdracht CHDB 2e en 3e kwart. '43, welke tot nadere aan kondiging geldig biyven. De besteltermijn voor bewyzen van overdracht C 4e kwart '43, tncl. bewyzen van overdracht C—HDB, waarvoor het betreffende contingent de zer dagen ter beschikking van de con- tingentbeheerders is gesteld, eindigt op 7 Febr. '44 voor aanbieding by handela ren en op 15 Fcbr. '44 voor indiening bij de Nederlandsche producenten en bij Ryksijzer voor bestellingen ln het buiten land. Het contingent gelegeerd staal voor Im port van gereede producten waarin ge legeerd staal is verwerkt (clrc. 788, 29 Juli '43 van Ryksyzer), is ter beschikking van de contingentbeheerders gesteld. Overeenkomstig het bepaalde In genoem de circulaire kunnen hierop betrekking hebbende aanvragen by de contingentbe heerders worden lngedieRd. De speciale „Eisenanforderungen-Elsenschelne", wel ke by bestelling van deze gereede pro ducten moeten worden Ingediend, zyn by ide Kamers van Koophandel en Fabrieken 1 verkrygbaar, en dat in dezen lijd Jam van vertch Nederlandsch Iruit uit da fabrieken van DE KOEHE EW IMEEWlNKEt 1- Butaroma (gele sa Lispoeder) ver vangt boter in de spijzen en doet ware wonderen. Albnmona (juspoeder) stelt U ln staat veertig verschil lende öoorten jus of 4. saus te bereiden. Transparant a (aardappeltapioca) voor het maken van „vóór- oorlogsche" schoteltjes. Bet beste, dat op de bon verkrijgbaar ia. t W. A. SCHOLTEN'S AARDAPPELMEELFABRIEKEN. „Potje zal ik koken vuurtje zal ik stoken" Maak voor Uw kindje eiken dag een bordje pap van Molenaar s Kindermeel klaar Ze gedijen er uitste kend op en lusten doen ze het dolgraag. VOor kinderen beneden 2 jaar is Molenaar'» Kindermeel beschikbaar. Uitsluitend verkrijgbaar op de daarvoor bestemde nummers van de kaart KindervoedseL is er voor noodig, om deze courant terzijde te leggen, zonder dat gij U tegen molest hebt ver zekerd. Catastrophaal kunnen de gevolgen zijn voor welke Uwer bezit tingen ook Stelt U on middellijk in verbinding met de Onderl. Nederlandsche Molestierzekering Mij. SNEEK <anlo»r Amsterdam Keizersgracht 399, Tel. 30315 Werp geen „scherp" tusschen de aard- appelschillen.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1