Benesj sluit 20-jarig pact met Moskou. DAGBLAD VOOR Nieuwe Italiaansche weermacht. Duitsche aanvallen bij Sjitomir. „Europa en Oost-Azië twee blokken van graniet." Benesj de toekomstige gangmaker van de Sovjet-Unie? De meening van Berlijn. Verduister v. 16.308.30. De beste elementen worden officier. Zware aiweergevechten bij Kirowograd. Von Ribbentrop op den tweeden verjaardag van het Pact van Drie. Luchtaanvallen en propaganda. Italiaansche fascisten te München. Roode Kruis Kinderlegitimatiekaart Luchtaanval op Noord- Duitsch kustgebied. STADSNIEUWS. Texel. Burgerhrng. Ziioe. 't 7,nr>A. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen) Postrekening 449041. DINSDAG 14 DECEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, ifo. 292, 2 pagina's. Dese Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prjjs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bjj contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Moskousche zender bekend gemaakt, dat tusschen de Sowjetregeerlng en Benesj een 20-ja- rlg pact van bijstand en vriendschap ls onderteekend. De tekst van het door Benesj met de Sowjetregeerlng te Moskou geslo ten vriendschaps- en bUstandspact zal, naar de Sowjet-Russische berich tendienst meldt, op 14 December worden gepubliceerd. De onderteeke- ntng van het verdrag geschiedde in aanwezigheid van Stalin en Benesj door Molotov en den „Tsjechischen ambassadeur" ln Moskou, Yierlinger. Het tusschen Molotov en Benesj ge sloten pact bestaat volgens den Moskou- schen omroep uit zes artikelen. In het protocol van het verdrag wordt ter in leiding gezegd, dat de beide verdrag sluitende partijen een „pact van duur zame vriendschap, wederzij dsche hulp verleening en samenwerking na het slui ten van den vrede hebben gesloten". Wat de bijzonderheden betreft, verplich ten zij zich tot „wederzijdsche onder steuning en militaire hulpverleening te gen het aggressieve Duitschland of een met dit land verbonden staat," benevens tot „wederzijdsch volstrekt vertrouwen en economische hulpverleening van den grootst mogelijken omvang na het slui ten van den vrede". Geen der verdrags partners mag een bondgenootschap aan gaan of toetreden tot een coalitie, die gericht is tegen den anderen partner. Het verdrag wordt terstond van kracht. De ratificatie moet over „zoo kort mo gelijken tijd" in Moskou geschieden. Het verdrag heeft een looptijd van 20 jaar en wordt na verloop van dezen termijn tel kens voor 5 jaar verlengd, wanneer niet een der partners 12 maanden tevoren een schriftelijke verklaring aflegt, dat hij het verdrag wil ontbinden. Berlijn over het gesloten pact. Naar de meening van de Wilhelmstras- se bevestigt de reeds lang aangekondig de onderteekening van een overeenkomst tusschen de Sowjet-Unie en dr. Benesj, dat laatstgenoemde in het na-oorlogsche Europa geroepen is een bijzondere rol te spelen, n.I. van gangmaker van de Sov jet-Unie. Dit blijkt ook, zoo verklaart men, uit de verklaringen, die dr. Be nesj ln aansluiting op de onderteekening van het zoogenaamde Sovjet-Russisch- Tsjechisch verdrag tegenover een Engel- schen persvertegenwoordiger heeft afge legd. Daarin komt tot uitdrukking, dat thans elke mogelijkheid tot het vormen van bufferstaten tegen de Sovjet-Unie onmogelijk wordt. Duidelijker kan naar de hier bestaande opvatting nauwelijks tot uitdrukking gebracht worden, dat de Sovjet-Unie elke poging tot afgrende ling tegenover haar expansie-streven ver oordeelt en den aan haar westelijke flank gevormden staat slechts als een springplank voor verder opdringen, hetzij naar het westen, hetzij naar het zuidwes ten, denkt te gebruiken. Deze tendentie, en hierop wijst men in Berlijn in het bijzonder, komt ook tot uitdrukking in verschillende Sovjet-Russische commen taren op het Sovjet-Russisch-Tsjechische verdrag. Meening van dr. Siegfried Horn. De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, maakt uit de commentaren van de „Times" en van „Exchange Telegraph" op het tusschen de Sovjet-Unie en dr. Benesj gesloten verdrag de gevolgtrekking, dat te Mos kou de consequenties getrokken zijn uit de conferentie te Teheran. Hij schrijft: Deze gewoonlijk goed ingelichte bron nen verklaren beide, dat het Sovjet-Rus- sisch-Tsjechische verdrag „een nieuwe stap naar de volledige deelneming van de Sovjet-Unie aan de gebeurtenissen in Europa" beteekent, aangezien het Krem- lin door de onderteekening bevestigt, dat „Sovjet-Rusland na dezen oorlog op het Europeesche continent een niet te onderschatten rol zal spelen" De ver wijzing naar de „natuurlijke territoriale verhouding", bepaald door „gemeenschap- neliike grenzen van aanzienlijke lengte wordt door dr. Benesj in dier voege van commentaar voorzien, dat de betrekkin gen van zijn land tot de Sovjet-Unie in de toekomst steeds inniger zullen wor- "ffljzondere aandacht echter verdient de door „Exchange Telegraph gepubl ceerde uitlating van Benesj, dat de tweezijdige aard van dit verdrag in eeen geval voor andere volken in Oost- Euronf de deur sluit, doch dat het hun mogelijk is zich bij hei verdrag aan te sluiten. Over de portee van deze ver- klaring is niet de geringste twijfel mo gelijk, daar volgens „Exchange Tele graph" dr. Benesj er de volgende uit legging aan geeft: „Wanneer eerst maar eens eenige volken in het zuiden en het Zuidoosten van Europa weder in staat zullen zijn hun eigen meening te uiten, dan zal men kunnen vaststellen, of niet eenige van deze volken, evenals wij, nau were verdragsbanden met de Sovjet-Unie willen aanknoopen. Ik ben er zeker van dat men met dergelijke wenschen naar voren zal komen." „Exchange Telegraph" trekt uit deze formuleering de conclusie, dat 't Sovjet- Russisch-Tsjechische verdrag den' „eersten grondslag vormt voor de nieuwe orde ln een zóne van Europa, waarvan Tsjecho- Slowakije het middelpunt zal zijn". Hierdoor wordt niet slechts de rol van Tsj echo-Slowakij e als invalspoort der Sovjet-Unie naar Europa, doch ook de capitulatie der Anglo-Amerikanen voor de reeds lang bekende Sovjet-Russische eischen op authentieke wijze bewezen en de bewering weerlegd, dat de vermoe dens inzake den expansiedrang van Mos kou hersenschimmen of Duitsche propa ganda zouden zijn. In de wltlof-kweeke: ijen in Westfries land worden de in de warenhuizen of platglasbekken uitgezette witiofpenen met een dikke laag stroo afgedekt. Deze warenhuizen en platg'asbakken worden electrisch verwarmd Na plm. 5 i 6 weken kan de eerste oogst van het lof plaats vinden CNF/Kuiper/Pax m Na de capitulatie van Italië is, zoo schrijft de Berlijnsche ANP- correspondent, van Duitsche zijde meermalen gewezen op de wantoe standen, die bij de Italiaansche weermacht heerschten en de ge vechtskracht aanmerkelijk vermin derden. Men is hier zelfs zoo ver gegaan het falen van de Italiaan sche strijdkrachten verantwoorde lijk te stellen voor de tegenslagen, die de Duitsche weermacht heeft ondervonden, zooals bij Stalin- grad en later in Noord-Afrika, terwijl volgens de Duitsche opvat ting ook de landing der geallieer den op Sicilië en het Italiaansche vasteland op heel wat meer moeilijkheden zou zijn gestuit, in dien de Italianen krachtiger te genstand hadden geboden. Bij den opbouw van de nieuwe Ita liaansche weermacht blijkt men de in het verleden gemaakte fouten te wil len vermijden. Men wil zich, zooals uit een publicatie in de Duitsche pers blijkt, meer naar het Duitsche voor beeld richten. Aan rond 300.000 man der lichtingen 1924-25 is thans een be vel tot opkomst in militairen dienst gezonden en hoewel natuurlijk niet te overzien is, of allen aan dit bevel ge hoor zullen geven, zijn, naar wij le zen, de militaire autoriteiten op grond van de reeds verkregen resultaten, hoopvol gestemd. Allen gelijkgeschakeld. De jonge recruten vinden overal volkomen gewijzigde verhoudingen. Slechts de uniformen, waarvan alleen de kronen verwijderd zijn, zijn het zelfde gebleven. Later wil men nieuwe invoeren, die eenerzijds aan de Ita liaansche behoefte aan pracht en praal tegemoet komen, aan den anderen kant echter zoowel wat snit als uiter lijk betreft volkomen van de vroegere verschillen. Voorloopig ontbreekt de stof, terwijl men zich overigens wel voor dringender taken geplaatst ziet. Een der grootste euvelen van de Ita liaansche weermacht was steeds de af stand, die tusschen officieren en man schappen bestond. Dit wordt thans ver anderd. Slechts de besten worden voortaan officier, terwijl overigens de officieren en manschappen in sociaal opzicht gelijkgeschakeld worden Voorts wordt gezorgd voor materieele zekerheid voor de militairen en hun gezinnen Steeds jong bader. In principe zullen de officieren en manschappen in vredestijd niet jonger dan 17 en niet ouder dan 37 jaar zijn. slechts de commandeerende officieren en generaals zullen uit oudere lichtin gen worden gerecruteerd. De soldaten van 17 tot 30 jaar gelden als deel van het actieve leger en die van 31 tot 37 jaar als mobiele militie, die alleen in oorlogstijd wordt gebruikt. Iets heel nieuws in de Italiaansche weermacht is de regel, dat ieder of ficier eerst als eenvoudige soldaat moet hebben gediend. Bij een leger van hoogstens een paar honderddui zend man. zooals de nieuwe Italiaan sche weermacht gedacht is, zal de se lectie der beste elementen, die voor de officiersloopbaan worden bestemd, ge makkelijk zijn. Van de officieren wordt verlangd, dat zij robuust, sportief en intelligent zijn. Men wil geen verfijnde intelec- tueelen hebben. Men wil tusschen of ficieren en soldaten een geest van ka meraadschap aankweeken, waarnaar ook in net Duitsche leger wordt ge streefd. De officierscasino's zijn geslo ten, zoo o.a. het groote elegante ca sino in het Pallazzo Barberino te Rome De officieren kunnen hun maal tijden tezamen met de soldaten of wel gescheiden gebruiken, doch het eten is voor allen hetzelfde. Ook deze ver nieuwing geschiedt op Duitsche in spiratie. Voorts zal de discipline strenger zijn dan tot dusver. Ook in ander opzicht wordt met het verleden gebroken. De oude vaandels gaan naar het museum en de nieuwe regimenten krijgen nieuwe vaandels. Ook de bezoldiging van de weermacht, die tot dusver zoo slecht was, dat de geest er onder leed. wordt thans ver beterd. Nieuw is ook. dat de officier voor taan niet meer tezamen met anderen, doch individueel den eed zal afleg gen, waarmede men hem het gevoel wil bijbrengen, dat hij persoonlijke verplichtingen tegenover de republiek heeft. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Dec. (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: In den sector van Kirowograd en bij Tsjerkassy deed de vijand ook gisteren talrijke aanvallen met wisselende sterkte. De zware af- weergcvechten duren onverminderd voort. In het gevechtsgebied ten noord oosten van Sjitomir ondernamen de bolsjewisten met versch-aange- voerde strijdkrachten hevige te genaanvallen, die werden afgesla gen. Onze troepen gingen daar op nieuw tot den aanval over en sloe gen een vijandelijk bruggehoofd aan den westelijken oever van de Teteref uiteen. Ten noorden van het Ilmenmeer drongen stoottroepen van een divi sie jagers bfl verrassing in een goed versterkt vijandelijk steun punt binnen. De bezetting, bestaan de uit een sovjet-bataljon, werd na korten, hevigen strijd vernietigd of gevangen genomen. Aan de rest van het Oostelijk front kwam het slechts tot gevechten van plaatselijke beteekenis. In de gevech ten zuidelijk van Kertsj heeft zich de 3d> Roemeensche bergdivisie onder bevel van generaal-majoor Mociulski bijzonder onderscheiden. Aan het zuid-Italiaansche front ver liep de dag zonder groote gevechtshan delingen. Eenige vijandelijke vliegtuigen, waar van er een werd neergeschoten, onder namen in den afgeloopen nacht stoor- vluchten br -en het Rijnlandsch-West- faalsche industriegebied. VERZENDING VAN GELUKWEN- SCHEN E.D. VOOR KERSTMIS EN NIEUWJAAR. 's-GRAVENHAGE, 13 Dec. De Duitsche Kamer van Koophandel in Amsterdam deelt ons mede, dat op grond van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende het berichtenverkeer met het buitenland (zie Verordeningenbl. aflevering 8, ver schenen 12 Maart 1943, en Nederland- sche Staatscourant no. 52 d.d. 16 Maart 1943) de verzending van gelukwensch- kaarten zoomede van postkaarten als ook de vroeger gebruikelijke gedrukte kaarten van firma's enz. voor Kerst mis en Nieuwjaar naar Duitschland en het niet-vijandelijke buitenland verbo den is. Gelukwenschen in vorenge noemden vorm worden door de contro- leerende instanties aangehouden en vernietigd. Doodelijk mijnongeval. Maandagoch tend werd de 35-jarige opbraak-seingever A. te Neyenhuis in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Emma gevon den, terwijl hij bekneld zat tusschen kop pel en trommel van een lier. Hij bleek toen reeds te zijn overleden. Felle brand te Holysloot. Een korte doch felle brand woedde in het dorp Holysloot. Hierbij werden de opslagplaats en garage van den fouragehandelaar G. Schouten geheel in de asch gelegd. Een belangrijke hoeveelheid veevoeder, dat hier opgeslagen was, ging verloren. Kort sluiting is de vermoedelijke oorzaak. I Dank aan Duitschland. In de hoofdstad der beweging, in München, is in het huis der Fas 10 de eerste vergadering gehouden van de Republikeinsch-Italiaansche Fasci in Duitschland. Hieraan nament ais vertegenwoordigers van de eerste 337000 fascisten 70 fascistische gouw- leiNardatdeeen telegram gezonden was ,a„ Mussolini legde de voorzitter der aan Mussolini, s Mussolini, er vergadering, V11 was Het ss-Ersst^ommando ee^ iedere gezonde Nederlande vri1wtlllf, tijd van vermelde adressen ver bij de hieronder verm worden voor voegen teneinde g Landstorm Neder- de Waffen-SS of üen worden alle land Ttldens de kenr^/t „etrekktng tot inlichtingen ieteden. dnur deT fle verzorging va" f® irUlPicn etc. opleiding. extra beosalde redenen Vrilwlll'gers. die om kun. ln Nederland wen;"?e,Ln Jndstnrm Ne- nen dienst nemen b11 dle^ Mbata„ion te der! and of bij het SR w Amersfoort h#» Krle^smarlne eveneens ter keurlne '"personen t-schen 1^^-d^aaP- worden"Scednrende hun verbintenis bier- van vrUeestetd. Waffen_sS kan leder ofJc'er na tenminste een laar worden, die voor de ofr- dlensttüd ziin *®s bewezen Zl1n school- clersnole'd'ng hee a end Beslis- opte'dlng is "'e» ?"0rMr„Mer ge Hout, Eezuidenhout. gers van de Republikeinsch-Fascisti- sche beweging te München het gees telijke middelpunt van de revolutie der N.S.D A.P., te mogen begroeten De voorzitter legde voorts den nadruk op de onschendbare beginselen der jonge volken van Italië, Duitschland. Japan e de andere Europeesche staten, die zijn toegetreden tot het driemogendhe- denpact en die zoo'n strijd voeren te- gen bolsjewisme, Jodendom, democra tie plutocratie en vrijmetselarij. In t bijzonder bracht hij de gevoelens van dank tot uiting van alle fascisten voor de Duitsche soldaten, die in een dap pere onderneming den Duce ^e^., bevrijd en aan het Italiaansche v teruggegeven. De plichten der fascisten. Sprekende over de plichten van den republikeinschen fascist zeide vitto- rio Mussolini o.a.: Het lidmaatschap van de Republikeinsch-Fascistische partij is een heilige verplichting, die men vrijwillig en niet gedwongen op zich neemt Zij is een partij, die plich ten oplegt en geen eer belooft. Zij is een fanatieke secte, die gelooft aan d toekomst van Ttalië en in de Italianen en die bereid is het hoogste offer te brengen en voor het Italiaansche volk van arbeiders zijn plaats onder de zon te veroveren. Alle fascisten, zoo besloot Vittono Mussolini. beschouwen het als de grootste eer en het grootste voorrecht om schouder aan schoudei met de Duitsche kameraden onmiddellijk den strijd te hervatten. Eer en bloed zun de zinnebeelden van den gemeenschap- pelijken Fascistischen en Nationaal- Socialistischen wil. In dit teelten de overwinning behaald worden. In het verdere verloop van de ver- vadering werd Vittono Mussolini ge kozen tot Secretaris-Generaal van de Republikeinsch-Fascistische Partij in DVittoriondMussolini aanvaardde zijn functie onmiddellijk en gaf den aan wezigen gouwleiders richtsnoeren voor de toekomstige werkzaamheden. Zaterdagavond heeft de Rijksmi nister van buiteniandsche zaken Von Ribbentrop gesproken voor den Groot-Duitschen omroep. De Rijks minister zeide o.a. het volgende: „De tweede verjaardag van het Pact van Drie staat in het teeken van verbitterde gevechtshandelingen in Europa en Oost-Azië aan alle fronten, te land. ter zee en in de lucht. In Oost-Azië is Japan in het bezit van de onvoorwaardelijke suprematie Het houdt deze machtspositie thans steviger dan ooit in handen In Europ: hebben de groote overwinninge' van de As. die twee jaar geiden, zonder dralen de zijde koos van Jaoan. den oorlog reeds verwee in het vijandelijke land aan de grenzen van Europa gebracht Ook bet Europeesche continent is thans ste vig in handen van Duitschland en zijn i-oodgenooten Zijn de gevechten op sommige plaat sen van dezen geweldigen strijd ook wisselvallig geweest en heeft de tegen stander ook hier en daar eenige suc cessen weten te behalen, toch kunnen wij heden onbetwistbaar het feit consta- tferen dat in Eurooa en Oost-Azië de mogendheden van het oact zich vol komen ongeschokt handhaven. Bommen en propaganda Om een uitweg te vinden uit de ver legenheid is de vijand overgegaan tot een nieuw soort van oorlogvoering die bestaat uit het laffe bombardeeren van de burgerbevolking en voorts uit een nrooa?andistisch vuurwerk, een soort -omh'natie van dio'omatie en propa ganda Dat deze beide methoden om het Duit •the volk in het nauw te driiven vol komen misplaatst ziin. za' den tegen standers in het verdere ver'oop van J"-en oor'op steed- du'deliiker worden Het moreel van de burgerbevolking aordt door de laffe luchtaanvallen on - „ouwen en kinderen slechts vn-sterV* Wat aHeen hierdoor In de ziel van het Dn'tsche vo'k wordt gekweekt Is een niet te temmen haat tegen den vijand, een des te fanatieker wil om dezen oorlog zonder mededoogen te voeren en niet op te houden voordat het land waaruit deze vlieg tuigen komen en zjjn schuldige lei ders de onbarmhartige en rechtvaar dige straf hebben gekregen. Het Duitsche volk ls in zijn grootsche houding besloten, ook het laatsti te offeren voor de overwinning. De werkelijk schuldige: aan dezen geweldigen wereldbrand zijn juist de crie mannen, die thans in Teheran zijn samengekomen en zich daar weer de rol van den aanklager en rechter hebben aangematigd, n.1 Churchill, d^. hoofd schuldige aan de oorlogsverklaring van Engeland aan Duitschland, Stalin, die twintig jaren lang het roode leger heeft gewapend om Europa te veroveren en tijdens het banket in het Kremlin op 5 Mei 1941 het aanstaande offensief te gen Duitschland heeft verkondigd en dan vooral Roosevelt. die reeds midden in vredestijd het beve. tot schieten te gen Duitschland gaf en Duitsche schepen *ot izirtken bracht. Geen wonder, dat deze drie ware oorlogsmisdadigers, die het oordee' van de geheel e wereld en hun eigen volken vreezen. reeds thans alles in het werk stellen om de oorlogsschuld en de ver antwoordelijkheid voor de door hun 'egers begane gruwelijkheden af te wentelen op de mogelijkheden van het Drielandenoact en haar leiders. Het doel van Duitschland. Italië en zijn Europeesche bondgenooten is eén nieuwe ordening van de dingen in Euro pa. waarin zoowei hun eigen als ook de andere in dit geb'ed levende volken de leefruimte bezitten, die tn overeen stemming is met hun volkskracht en hun prestatievermogen. Tn een zoodanige Europeesche ge meenschap zal elk volk dat eerlijk en oprecht tot samenwerking bereid is. de oassende plaats innemen en zijn 'even en zijn prestatievermogen vrij kunnen ontwikkelen. Uiteraard zal de Eurooeesche econo mie na den oorlog volgens uniforme sezichtsmmten opnieuw worden geor ganiseerd. Evenals Oost-Azië In de toekomst uitsluitend door Oost-Aziaten ge vormd. geregeerd, verdedigd an een inmenging van buitenai niet meer geduld zal worden, zoo zal ook Europa uitsluitend door Europeanen gevormd, geregeerd en verdedigd worden Europa en Azië staan over eind als twee blokken van graniet, waarop de kracht van den vijand tenslotte te pletter za) slaan. De tegenstanders zeggen, dat er bln nenkort een algemeene aanval op de mogendheden van het Pact van Drie ln Enropa en Oost Azië zal komen. Duitschland. Italië en JapaD en hun bondgenooten. ku'-nen daar slechts op antwoorden. „Laat z« maar komen. w(j staan op wacht en zullen oun een warme ontvangst bereiden". DE RECHTSPRAAK IN PACH TZAKEN. NIJMEGEN, 13 Dec. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in een procedure tusschen P. W te Schagen en de naamlooze vennootschap „Vol harding", maatschappij tot exploita tie van het bloembollen-, tuinders- en landbouwbedrijf te Julianadorp. Het ging over de ontruiming van een gebouw, welke tegen de „Volhar ding" geëischt werd. Deze vordering werd door de rechtbank te Alkmaar toegewezen. De „Volharding" ging hiervan in hooger beroep, doch het Hof te Amsterdam verklaarde haar niet ontvankelijk op grond dat deze zaak thuis behoort b. d. kantonrechter, als zijnde 'n pachtzaak. De „Volharding" had echter niet de exceptie van onbe voegdheid voorgesteld, waardoor het Hof ingevolge art. 157 van het wet boek van burgerlijke rechtsvordering den zaak aan zich had te houden en daarmede in hoogste ressort uitspraak deed. Van deze uitspraak ging de „Vol harding" in cassatie. De Hooge Raad overwoog nu, dat de bijzondere regeling voor de pachtwet zich verzet tegen de opvatting van het Hof. Art. .3 der pachtwet heeft de pachtkamer van het Gerechtshof te Arnhem als eenigen opperrechter in pachtzaken voor alle kantongerechten in Nederland ingesteld en tevens be roep in cassatie uitgesloten. De pacht- kamer van het Arnhemsche Hof heeft dus als eenige hoogste instantie de pachtwet uit te leggen en richting te geven aan de toepassing der wet. Mei. dit stelsel is onvereenigbaar, dat aan partijen de gelegenheid zou openstaan om, door pachtzaken bij de rechtbank aanhangig te maken en de exceptie van onbevoegdheid niet op te werpen, langs den weg van art. 157 van het wetboek van burgerlijke rechtsvorde ring deze zaken te brengen onder de bevoegdheid van den gewonen rech ter met beroep in cassatie op den Hoogen Raad. Daarmede zou het door de pachtwet gekozen systeem van be rechting worden doorbroken. De Hooge Raad vernietigde op die gronden het arrest van het Hof te Amsterdam met terugwijzing der zaak naar dit Hof. a. Plots'ling oorlogsgerucht Ieder weeklaagt en zucht „Waar is 't kind!?P', hoort men radeloos vragen. Laat 't kind dus altijd Goed zijn identiteit Op het kaartje om zijn hals met zich dragen. Ouder, of vbogóen, vraagt „oor tw kinderen lot 15 jaar een kinderlegitimatiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bij i Hoofden van scholen. Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking). Afdeelingsbestnren can het Ned. Roode Kruis. Prijs f 0.10 Minvermogenden kosteloos. Formaties Amerikaansche bommen werpers hebben Maandagmiddag, bij bedekten hemel lukraak bommen ge worpen op eenige steden in het Noord- Buitsche kustgebied. Evenals bij den terreuraanval op Emden werden wederom voornamelijk woonwijken getroffen. De vijand werd door de weersomstandigheden gedwon gen den voorgenomen geconcentreerden aanval om te zetten in afzonderlijke aanvallen. De Noord-Amerikaansche bommenwerpers werden bij de nadering en den terugkeer krachtig door jagers beschermd. De Duitsche luchtverdedi gingsstrijdkrachten hebben reeds mel ding gemaakt van het neerschieten van viermotorige bommenwerpers. HET HAAGSCHE MALIEVELD OMGEPLOEGD. Bestemd voor aanplant van aardappelen. 's-GRAVENHAGE, 13 Dec. De afge loopen week hebben de Hagenaars waarschijnlijk vreemd opgekeken, toen zij zagen hoe twee forsche tractoren den ploeg trokken door het bekende Malieveld. Naar wij vernemen is dit 5'/s h.a. groote grasveld gescheurd om in gebruik te worden genomen voor de voedselvoorziening van de ge meente. Het zal met aardappelen wor den beplant. Ook elders worden nog flinke stuk ken grond voor hetzelfde doel be stemd. Zoo o.a. een terrein van 10 h.a. bij de waterleiding te Wassenaar. Het is de bedoeling van den Haagschen dienst voor gem ente-plantsoenen de in 1943 beteelde oppervlakte drie- tot vier maal te vergrooten teneinde zoo op sommig gebied te komen tot een ged: ettelijke zelfvoorziening. De werkzaamheden worden verricht door werklieden van den dienst, on volwaardige arbeidskrachten en ande re arbeiders. Het scheuren geschiedde zoowel met motor- als paardentractie. MAALTIJDEN IN RESTAURANTS. Tijdens de feestdagen. Ten aanzien van maaltijden in res taurants op de komende feestdagen (Kerstmis, Oud- en Nieuwjaar) heeft de directeur van het Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pen- sionbeirijf er in de vakpers op ge wezen, dat er geen ontheffing kan worden verleend van het voorschrift om den omvang der maaltijden beperkt te houden. Het strookt niet met den ernst der tijden, dat van dit voorschrift wordt afgeweken. De maaltijden mogen dus ten hoogste omvatten een voorgerecht (of ten hoogste 6 kleine voorgerech ten), soep 1 gang, toespijs en fruit bereid of verwerkt). Koning Peter heeft trouwplanenn! De Britsche berichtendienst meldt, dat ex-koning Peter van Joego-Slavlë deze maand in het huwelijk zou treden met prinses Alexandra van Griekenland Het huwelijk is echter uitgesteld wegens on- eenigheid onder de Joego-Slaven. BEPERKING AANGETEEKENDE STUKKEN. Naar gewicht en naar Inhoud. De bijzondere omstandigheden maken het noodzakelijk tijdelijk een be perking in te voeren voor verzending van aangeteekende stukken, zoowel naar gewicht als naar inhoud. Aangeteekende brieven (al of niet met aangegeven waarde) mogen niet zwaarder wegen dan 500 gram en geen andere zaken bevatten dan bescheiden en mededeelingen of berichten op pa pier, perkament of andere soortgelij ke stoffen (dus geen goederen). De gewichtsgrens voor brieven met geld, bank- en muntpapier, edele me talen of kostbaarheden, die aangetee- kend moeten worden verzonden, is maximaal 2 kg gebleven, maar zij mo gen daarbij geen andere zaken dan de hierbovengenoemde bescheiden, mede deelingen of berichten bevatten. Voor gedrukte stukken, nieuwsbla den (met inbegrip van bijvoegsels) en monsters is aanteekening slechts toe gestaan tot een maximum gewicht van 500 gram. Voor brailledrukwerken blijft aan teekening mogelijk tot en met een ge wicht van 7 kg. Deze tijdelijke regeling gaat 16 De cember in en geldt alleen voor het binnenlandsch verkeer. WIJZIGING TEINENLOOP. Met ingang van a.s. Donderdag 16 December zal de dienstregeling tusschen Den Helder en Alkmaar op eenige pun ten worden gewijzigd. De veranderingen zijn de volgende: le. De eerste trein van Alkmaar naar Den Helder vertrekt met ingang van Donderdag a.s. niet meer om 5.40 uur, doch om 5.20 uur, aankomst Den Helder 6.40 uur. 2e. De eerste trein van Den Helder naar Alkmaar vertrekt niet meer om 7 30 uur, maar reeds om 7.15 uur, aan komst Alkmaar 8.41 uur. 3e. De Werftrein vertrekt des morgens niet meer om 6.49 uit Alkmaar, doch om 6.25 uur, aankomst Den Helder 8.02 uur. De vertrektijd voor de terugreis v. d. Werftrein, zoowel op de gewone werkdagen als op Zaterdag, blijft onge wijzigd. Volledigheidshalve geven wij hier van de drie bedoelde tremen een lijstje met oe aankomst- en vertrektijden voor de tusschenstations. Van Alkmaar naar Den Helder: Eerste trein Werftrein Alkmaar 5.20 6.25 St. Pancras stopt 6.32 6.34 H.-Hugowaard 5.33 5.35 6.40 6.42 N.-Scharwoude 5.43 5.46 6.52 6.54 Zijdewind stopt niet stopt Schagen 5.57 5.59 7.10 7.12 Oudesluis stopt 7.20 7.22 A.-Paulowna 6.13 6.15 7.30 7.34 Breezand stopt stopt Koegras stopt stopt De Kooy stopt stopt Den Helder 6.40 8.02 Van Den Helder naar Alkmaar: Eerste trein V. A. Den Helder 7.15 De Kooy stopt A.-Paulowna 7.33 7.36 Oudesluis stopt Schagen 7.51 8.01 N.-Scharwoude 8.13 8.18 H.-Hugowaard 8.27 8.31 Alkmaar 8.41 HANDELSREGISTER. Bestuurswijzigingen: Wieringermeer: Coöp. Zaaizaad- en Pootgoedtelersvereeniging „Wieringer meer" G.A„ Havenkade 2. Coöp. Aan koopver. „De Wieringermeer" G.A., Kon. Er»imaweg, Slootdorp. Andere wijzigingen: Den Helder: P. Snel, Koningstraat 71, sigaren enz., luxe aardewerk enz.; de af- deeling luxe aardewerk enz. is overge gaan aan mw. E. Snel—Clowting. P. A de Wit, De la Reij straat 35. kruide nier enz. overgegaan aan wed. G. de Wit-Zomerdijk. UIT HET POLITIERAPPORT. Rijwiel-perikelen. Iemand deed bij de politie aangifte van het feit. dat zijn rijwiel was gesto len. Dezer dagen werd In de Koning straat een rijwiel onbeheerd aangetrof fen, welks eigenaar een naamkaartje aan het ros had bevestigd: de fiets werd aan het bureau gedeponeerd, waarna proces verbaal werd opgmaakt: toch zal de eigenaar nog vijf dagen moeten wachten, vóór hij het voorwerp zijner roekeloos heid wederom in bezit kan nemen, daar gedurende die periode de fiets aan het burau moet worden vastgehouden. In de Joubertstraat werd een damesriiwiel onbeheerd aangetroffen. Een vierde rüwielbezitter bereed in de avonduren zijn karretie. zonder dat dit van de ver- eischte verlichting was voorzien: Wj ontving te dier zake een bekeuring, waarbil aan het licht kwam, dat hii aan het knoeien geweest was in de gegevens van zijn persoonsbewijs, weshalve hem een tweede bekeuring werd overhandigd. verkeersoalen gesneefd. Een tweetal verkeersoalen aan den Ruyehweg werd dezer dagen door een vrachtauto gevloerd. De politie heeft een onderzoek Ingesteld. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posteriien te Den Helder. In den loop der maand Nov. 1943 werd op spaarbankboekies aan bovengenoemd kantoor en ressort ingelegd f 67.x92.10 en terugbetaald f27.183 92. Het aantal nieuw uitgegeven boekles bedroeg 77. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. M. M. Louwerens— Van Loenen (z.) J. KooijKramer (d.) J. Raven—Oudkerk (d.) M. A. Blouw —Koning (d.) A. M. v. d. Mark—v. Beusekom (z.) M. Bakker—Gerssen (d.) Gehuwd: J. Larsen en P. Vroone. C. Groot en A. Boon. D. Steegers en A. G. Ttisen. Overleden: J. C. Breuseker (v.), 7 maanden. Rijkspostspaarbank. Opgave betref fende het kantoor der posterijen te Den Burg. In den looo der maand Nov. 1943 werd op spaarbankboekles aan bovengenoemd kantoor en ressort Ingelegd f 27.555.38 en teruebetaald f 7.372 31. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 25. Benoeming. De heer J. G. M. Jan sen te Helloo is benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school alhier. Doodsehouw. De Burgemeester heeft de heeren J J. Boerma. arts te 't Zand en W van Slooten. arts te St Maartens brug. ook voor het jaar 1944 aangewezen tot geneeskundigen, belast met de dood sehouw. In de dnisternis. De heer C. V. d. B. is dezer dagen voor 14 dagen van het lichtnet afgesloten, daar hij over zijn ge wone rantsoen heen was gegaan!

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1