DAGBLAD VOOR Tactisch superieure legerleiding der Duitschers Sovjets verloren 15.000 man bij Sjitomir. Eden over de Conferentie van Drie. Activiteit in den Noordelijken sector op komsi? Bolsjewisten leden bloedige verliezen. Engeland geeft belangen der kleine landen prijs. Nieuws in 't kort. Tsjerkassy ontruimd. Roemeensch veldheer onderscheiden. Benesj heeft niets geleerd. HERBERT GILLE, DE EIKENLOOFDRAGER. Commandant der Wikingers. Wat Churchill werkelijk denkt van de Sovjets. Een sensationeele beschuldiging. Op den Grebbeberg STADSNIEUWS. Distributie van appelen. Twee belangrijke uitvoeringen op komst. BIDSTOND VOOR DE NOOD DER TIJDEN. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen) Postrekening 449041. WOENSDAG 15 DECEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Deze Courant verzchflnt dagelijks Advertentie-tarief. Prjjs der gewone advertenties in deze Edltlè 11 ct. per m.M. B\j contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. De militaire corespondent van het DNB, Martin Ilallensleben, ka rakteriseert den toestand aan het Oostelijk front door een verdere verschuiving der gevechten ten zuidwesten van Krementsjoeg en door een hervatting van de bolsje wistische doorbraakpogingen in het gebied van Newel. Hij schrijft: Terwijl de tegenaanval der divi sies van generaal-veldmaarschalk Von Manstcin ten westen van Kief thans tot den Teteref is vooruitge schoven en de pogingen der bolsje wisten ten westen van Gomel in den zoogenaamden natten driehoek tusschen Dnjepr en Pripet min of meer zijn blijven steken, concen- treeren de bolsjewisten hun in spanningen nu op de Duitsche stel lingen ten zuidwesten van Kre mentsjoeg. Het moet derhalve als een tactischen tegenzet van de Duitsche leiding wor den beschouwd, wanneer deze, on danks het succesvolle handhaven van de Duitsche posities in en om Tsjer- kassy gadurende de zware gevechten der laatste weken, juist het bevel tot ontruiming van deze stad heeft ge geven. Want hier, in de zuidelijke flank van het tegen Kief opereerende leger van Manstein, bevond zich het Duitsche front in een tactisch ongun stige positie door een dunne uitstul ping van het front. Dat de terugtrek king daarvan naar een gunstiger stel ling eerst thans geschiedde, dwingt tot de gevolgtrekking, dat men de bol sjewisten hier zoo lang bezig wilde houden tot de slagen (en noorden en ten zuiden van dit gebied de beoogde Duitsche steunpuntketen resp. een tac tisch gunstigere uitgangslinie zouden hebben be-eikt. Dit tijdstip is blijk baar thans aangebroken. Slag om Kirowgrad. Zuidelijker zijn de gevechten thans Kirowgrad zoo dicht genaderd dat het gerechtvaardigd is te spreken van het begin van oen slag om deze plaats. Dit beteekent niets anders dan een voort zetting van de gevechten in het gebied ten zuidwesten van Krementsjceg. die sedert langen iijd ononderbroken voortgaan. Met een dergelijke ontwik keling moest men aan Duitsche zijde rekening houden, en men heeft dat ook gedaan. De bolsjewisten lijden hier bui tengewoon bloedige verliezen aan hun rerds weken op deze plaats voortdurend in dea strijd gewor pen reserves, die gedeeltelijk bij- De Britsche minister van buiten- landsche zaken heeft bij de opening der debatten over den oorlog in het Engelsche Lagerhuis een rede gehou den, waarin hij, naar de Britsche be richtendienst meldt, ook gesproken heeft over de jongste conferentie der geallieerden. Eden verklaarde, dat de eerste der beide conferenties te Caïro, alsmede die van Teheran geheel en al in het teeken stonden van de militaire aan gelegenheden. Eden beweerde, dat het op deze conferenties gelukt is de mi litaire aangelegenheden der geallieer den in een compleet en omvattend voorbereidingsstadium" onder te brengen zooals tot dusver m dezen oorlog door de geallieerden nog niet WMe?ebeirekking tot de kwesties over den strijd der geallieerden tegen Japan en die op de eerste conferentie te Caïro behandeld zun zeide Eden Wij moeten Japan bestrijden tot het bittere einde, ongeacht de kosten en den tijd, die hiervoor noodig zijn. Eden verklaarde verder, dat hij uitdrukking gaf aan zijn hoop, dat deze besprekm gen den grondslag zouden vormen voor een toekomstige samenwerking tus schen G root-Brittan me, de Sovjet-Unie de Ver. Staten en Turkije H de het onderhoud met den Turkscnen president „zeer bemoedigend Die moeilijke Apenngen! Eden heeft in het verder verloop van zijn rede ten aanzien van de ge vechten in Italië verklaard, dat toe gegeven moet worden, dat de op marsch der geallieerde legers in.de derde en vierde maand van den veld tocht niet heelemaal zoo opzienbaren de afstanden heeft afgelegd" als^de beide eerste maanden der g Eden verklaarde dit met er op te wij zen dat mans de nauwste plaats van het' Italiaansche schiereiland was be- 1. Agrtfw? komen overstroo- uitstrekken van peen hereen zijn, komen oversnuu- mingen in hun plaats en de Duitschers buiten deze voordeelen buitengew goed uit. eengeraapt zijn uit alle lichtingen en dikwijls ook steeds weer wor den aangevuld door burgerlijke elementen van dicht bij het front. Ook hier moest de massa bereiken, wat de kwaliteit ontzegd bleef En de massa bereikte in feite nog min- der. Nieuwe harde, buitengewoon ver bitterde gevechten zijn aanstaande, want de leiding der bolsjewisten zal het zich op den duur niet kunnen ver oorloven haar front in dezen geheelen sector met eiken stap voorwaarts door een voortdurend toenemend gevaar bedreigd te zien, dat verder naar het zuiden op den loer ligt. Want ten noor den van Kriwoirog springt het Duit sche front nog tamelijk ver naar het oosten naar den Dnjepr naar .voren Om die reden zal men ook in den in het zuiden aansluitenden sector spoe dig intensiever gevechten moeten ver wachten. De Duitsche operaties bij Kief. De Duitsche operaties ten westen van Kief hebben den Teteref bereikt, een rivier, die de bolsjewisten krach tig hebben versterkt door stellingen. De vraag is nu hoe Manstein verder zal opereeren, of hij op frontale wijze zal aanvallen of de stellingen der bolsjewisten aan den Teteref van de flanken uit zal oprollen. In elk ge val ziet het er niet naar uit, dat de Duitsche maarschalk zijn divisies den pas zal laten markeeren. Zijn tot nu toe bereikte successen kenmerken het beste het sedert Sjitomir en Korosten naar het oosten gerichte Duitsche ini tiatief. De strijd bij Newel. Nieuw is de hervatting van de bol sjewistische doorbraakpogingen in het gebied ten zuiden van Newel. In hoe verre de aderlating van Maandag den bolsjewisten zal hebben geleerd, dat de Duitsche afweer ondanks alle elasticiteit over het algemeen ook hier ingesteld is op de mogelijkheden der toekomst, zal moeten worden af gewacht. In elk geval heeft de poging van Maandag der bolsjewisten geen resultaten gehad. De gevechten duren nog voort Aan beide zijden schijnt het pantserwapen weer op den voorgrond te komen, tenminste op dit gevechts terrein. Van hier naar boven tot Leningrad valt opnieuw een grootere activiteit van bolsjewistische verkenningstroe pen waar te nemen. Deze schijnt in verband te staan met het plan der bolsjewisten dezen tot nu toe verstar den sector van het front tijdens de ko mende vorstperiode weder tot leven te brengen. Daarop duiden ook de aan vallen van Maandag door de bolsje wisten aan het Wolchoffront onderno men, ditmaal ter sterkte van een regi ment. Intusschen is daar echter de dooi weer ingevallen, zoodat de vijand zijn plan op het oogenblik nauwelijks tot uitvoering zal kunnen brengen. RADIOGROETEN AAN NEDER- LANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Door samenwerking van den Ne- derlandschen Omroep met den Duitschen Europazender, kan tus schen 26 December en 2 Januari een beperkt aantal radiogroeten van ouders, vrouwen of verloofden Imax. 3 personen per familie) wor den uitgesproken aan Nederland- sche arbeiders in Duitschland en bovendien aan Nederlandsche vrij willigers, die strijden aan het Oost front. (dus niet aan de andere fronten). Deze groeten worden t.z.t. in één der studio's van den Neder- landschen Omroep te Hilversum opgenomen. Zij die hiervoor in aanmerking willen komen gelieven vóór 20 De cember 1943 hiervan op een in blokletters geschreven briefkaart, waarop in den linkerbovenhoek vermeld moet worden: Arbeiders- groeten (of Oostfrontgroeten). ken nis te geven aan den Nederland- schen Omroep, afdeeling Pers en Propaganda, Schuttersweg 8 te Hilversum. Verder vermeld: 1) Naam van dengene voor wien de groet bestemd is. 2) Plaats of ge bied waar de betrokkene zich be vindt (eventueel weermachtsonder deel en dienstrang). 3) Familiebe trekkingten) van hen die den groet (en) uitspreken. 4) Nauwkeurig adres aanvrager. Onvolledige opgaven worden niet in behandeling genomen. Wie in aanmerking komt, ont vangt een oproep van den Neder- landschen Omroep om persoonlijk naar Hilversum te komen op den dag. waarop de groeten kunnen worden uitgesproken. Zonder per soonlijken oproep is het onnoodig zich in Hilversum te melden. Men wordt er nog op attent ge maakt dat de groeten alleen per soonlijk kunnen worden uitgespro ken. Postzegels gesmokkeld. De 21-jarige Nederlander G. v. C„ die een verzameling kostbare postzegels bezit, wilde deze op slinksche wijze uit Frankrijk, waar hij woonde, uitvoeren. De douane betrapte hem en de rechtbank te Avesnet veroor deelde hem tot 3 maanden gevangenis straf, 5000 francs boete en een fiscale boe te van 1 millioen francs. Inbraken in Sneek. Verleden week hebben inbrekers Sneek onveilig gemaakt. Op verschillende plaatsen hebben zij hun slag geslagen en o.a. geld, zilveren voor werpen, lijfgoederen en dekens gestolen, alles een groote waarde vertegenwoordi gende. Duizend pakjes shag! Te Hilvarenbeek hebben controle-ambtenaren een groep van zeven smokkelaars aangehouden, die samen ruim duizend pakjes Belgische shag over de grens hadden gesmokkeld en deze thans verder zouden transportee ren. De geheele voorraad is in beslag ge nomen. Britsche verliezen. De Britsche verlie zen in Italië van den dag der landing tot 24 Nov. bedrpgen volgens Eden 16.044 man, w.o. 3212 dooden en 9709 gewonden. De Amerikanen verloren in dezelfde periode 10.649 man. De aardbevingen in Anatolië. Bij de jongste aardbeving in N.O.-Anatolië zijn 4016 personen om het leven gekomen en 4471 gewond, terwijl 24.000 huizen werden vernield. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 Dec. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van Kirowograd en Tsjerkassy versterkte de vijand gisteren zijn druk. Er ontstonden verbitterde nog voortdurende ge vechten, in het verloop waarvan de bolsjewisten door zware, bloe dige offers op enkele plaatsen ter rein konden veroveren. De stad Tsjerkassy, welker bezetting de vijand in wekenlange gevechten tevergeefs trachtte te omsingelen, is in den afgeloopen nacht door onze troepen overeenkomstig het bevel ontruimd. In het aanvalsgebied ten noordoos ten van Sjitomir zuiverden onze troe pen den westelijken oever van de Te teref van uiteengeslagen vijandelijke afdeelingen. Van 6 tot 13 December verloor de vijand daar 4400 gevange nen en rond 11.000 dooden. 927 stuk ken geschut, 254 pantserwagens en een groot aantal lichte en zware infante- rie-wapens werden buitgemaakt of vernietigd. Bij deze gevechten hebben zich de Thuringsche 1ste pantserdivi sie onder bevel van luitenant-generaal Krüger en de Brandenburgsche 68ste infanteriedivisie onder bevel van ko lonel Scheuerpflug zich bijzonder on derscheiden. Ten zuiden van Newel vielen de bolsjewisten na krachtige voor e- reiding door de artillerie met ver scheidene divisies en sterke pant serstrijdkrachten aan afgeslagen; enkele penetraties werden andere in een tegenaanval opgehe ven. Talrijke paiitscrwagens blc- ven stukgeschoten op het slagveld Aan"'het Zuid-Italiaansche front ver- de dag, met uitzondering Zij werden plaatselijke afgegrendeld, Op de centrale bijeenkom,!, welk. RUkic'omiuissa'b" Rij" dr 5e*" lnqU8,t CNF/Otto/Pax r- rede van den Leider plaatselijke gevechtsactie aan de Adri- atische kust, ook gisteren kalm. Luchtaanvallen op Duitschland. Formaties vijandelijke bommenwer pers vlogen gisteren in de middaguren onder de bescherming van mist en hfet dichte wolkendek naar noordwest- Duitschland. Talrijke brisant- en brandbommen veroorzaakten schade in woonwijken van verschillende plaatsen. Elf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierpen vij andelijke storingsvliegtuigen bommen op het Rijnsch-Westfaalsche industrie gebied. De Führer heeft op 8 December '43 het eikenloof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan den Roemeenschen generaal-majoor Corne- liu Teodorini. Zooals het Duitsche weermachtbericht op 8 December j.1. meldde, hebben formaties van de 6e Roemeensche di visie cavalerie onder bevel van den ridderkruisdrager generaal-majoor Teo dorini, gesteund door Duitsche zware wapens en Duitsche, Roemeensche en Kroatische vliegers het sovjet-lan- dingshoofd ten zuiden van Kertsj opge ruimd. Generaal Corneliu Teodorini staat als brigade-resp. divisie-comman dant sinds ruim 2 jaar in de voorste linie in den strijd tegen het bolsje wisme. In dien tijd hebben zich de door hem geleide troepen herhaaldelijk bijzonder onderscheiden. Op 27 Aug. 1943 verleende de Führer hem 't rid derkruis van het ijzeren kruis. KERSTFEESTEN VOOR KINDEREN VAN IN DUITSCHLAND WERKENDE NEDERLANDERS. In het kader van de verzorgingsactie: „Door het kind voor het kind" wordt, evenals vorig jaar wederom een aantal kerstfeesten georganiseerd voor de kinderen van in Duitschland werkende Nederlanders. Op die kerstfeesten zul len aan de kinderen ook geschenken worden uitgedeeld. Zij worden o.a. ge houden in 't Gulden Vlies te Alkmaar op 21 Dec. te 9.30 uur. NIET IEDER KAN BEMIDDELING BIJ VERZEKERINGEN VERLEENEN! 's-GRAVENHAGE. 14 Dec. Met ingang van 24 December 1943 is het verboden een verzekeringsovereen komst aan te gaan. waarbij bemidde ling is verleend door een persoon, die zich niet heeft aangemeld bij de be drijfsgroep „Make'aars in assurantiën, assurantiebezorgers en assurantieagen ten". Eveneens is het verboden pro visie te geven of te beloven aan zulk een persoon. Voor nadere bijzonder heden wordt verwezen naar het besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van bijzondere Economi sche Zaken, opgenomen in de Staats courant van 9 December j.1., en naar de dezer dagen in de dagbladen gepu- i bliceerde officieele mededeeling. Volgens het oordeel van Duit sche politieke kringen is de tekst van het verdrag tusschen Moskou en dr. Benesj niet van sensationee- len aard. Het verdrag bindt de uitgeweken Tsjechische regeering op ondubbelzinnige wijze aan Mos kou en sluit aldus een ontwikke ling af, die zich reeds sedert lang heeft afgeteekend. Politiek gezien demonstreert het verdrag, dat de Tsjechische emigranten, in het bij zonder dr. Benesj, niet in staat zijn uit het verleden te leeren. Het toont verder aan, dat de Sovjet- diplomatie een nieuwe overwinning heeft bevochten ten koste van Enge land. Dit Tsjechisch-Sovjet-Russische verdrag bezegelt dat Groot-Brittannië afziet van een eigen politiek in Mid den-Europa. Met haar goedkeuring van het door Benesj in Moskou geslo ten verdrag geeft de Britsche regee ring de belangen van alle kleine staten, voor welker verdediging zij zooge naamd in den oorlog is gegaan, prijs SS-PK, Juli 1942. De „Wiking" stormt naar het- zuiden. De Don wordt overschreden. Een afdee ling verkenners der divisie slaat de terug- vliedende vijandelijke colonnes uiteen en verhindert aldus een geordenden terug tocht van den vijand naar het zuiden. Verder stoot deze afdeeling naar voren, steeds verder. Zij schenkt geen aandacht aan de sterke vijandelijke troepen, die aan beide zijden van de doorbraakplaats zijn blijven staan. Rakowo Tawritschki, Bosvodny en Andronoff worden in har den strijd genomen. In de eindelooze rijen krijgsgevangenen bevinden zich soldaten van tien verschillende vijandelijke divi sies. Onhoudbaar gaat de aanval voorwaarts. Deelen van een Sovjet-Armee worden uit Jegorlikskaja geworpen, met krachtig voorwaartsdringen wordt Sredny JegorlijK bereikt. De verkennersafdeeling staat vol komen op zich zelf, zonder voeling met de nadringende eigen divisie. Naast en achter haar bewegen zich sterke vij ande lij Ke krachten. Oe vijand weet waarom het gaat en valt ln den nacht telkens en telkens weer verbeten met frisch in den strijd gevoer de brigades aan. Maar de aanvallen wor den woedend afgeslagen, ja, zelfs groote deelen van een pantsercorps worden ver nietigd. Deze koene en meedoogenlooze stoot diep in het hart van den vijand bracht de verkenners-af deeling bijna tot aan den Koeban. De nastootende eigen divisie gelukt het spoedig de rivier over te steken. Leider van deze succesvolle onderne ming is de 45-jarige commandeur van een artillerie-regiment. In den eersten wereld oorlog werd hij met het ijzeren kruis eer ste. en. tweede klasse beloond, het Duit sche kruis in goud verwierf hij reeds in net oosten. Thans wordt hem het ridder kruis bij het ijzeren kruis verleend. Blikken wij terug op de afgeloopen ge vechten, dan vinden wij hem altoos aan het hoofd van zijn troepen hetzij als eenvoudig soldaat, als chef van een bat terij of, zooals thans, als bataljonscom mandeur. Zichzelf niet ontziend, is hij een voorbeeld van elan en bezieling, sleept hij zijn mannen mee en draagt door zijn vastberadenheid in beslissende mate ertoe bij, dat de operaties ten zui den van de Don zoo ongelooflijk snel ge lukt zijn. Dat is de frontsoldaat Herbert Gille. O—- Mei 1943. De Wiking stormt verder, naar dep Donetz. De divisie-commandeur wordt wegge roepen. Zijn opvolger neemt de leiding van de roemrijke divisie, waarin vrijwil ligers uit alle Germaansche landen strij den, over als een zwaar en verantwoor delijk erfdeel. Evenals voorheen staat hij met zijn gansche persoonlijkheid in den dienst van zijn nieuwe taak, vervult haar uit den rijkdom van zijn karakter en uit zijn er varingen. Hij heeft begrip voor zijn 'mannen, die sinds het begin van den veldtocht in het oosten in Sovjet-Rusland staan Hij weet, dat deze mannen hun vaderland hebben verlaten met het doel, voor een vereenigd Europa te strijden en nu ver van beschaving en cultuur in ge bieden staan, waarin strijd op rustdagen evenals in tijden van hoogsten inzet levensvoorwaarde is. Daarom helpt hij hen zooveel mogelijk, zelfs uit de onmoge lijkste vervallen hut nog een eenigszins bewoonbaar kwartier te maken. „Men moet het vaderland in zich dragen" is een graag gebruikt woord van hem, dat hij zélf door houding en leefwijze tracht waar te maken. Het lot en de zorgen van zijn mannen vinden bij hem meer dan belangstelling, zelfs in dagen van harden strijd vindt hij tijd, zich met hen bezig te houden, hen raad te geven en te helpen. Hij is voor zijn „Wikingers" vader en kameraad te gelijkertijd. Op de verwonderde vraag van een buitenstaander, of hij wel tijd had voor dergelijke dingen, antwoordde hij: „Ja, want ik voel mij voor lederen man verantwoordelijk". Dat is de commandeur der Groot- Germaansche divisie „Wiking", Herbert Gille. Juli 1943. „Wiking" staat aan den Donetz. De groote afweerstrijd begint. 400 man der divisie houden een frontsector van 32 kilometer en de doorgebroken Sovjets worden telkens weer teruggedrongen. .Wiking houdt stand" is de stereotiepe melding aan het Armeecorps. Vochten de ..Wikingers" tijdens den voormarsch altiid vooraan, zoo is tijdens de groote uitwijkbewegingen hun plaats vanzelfsprekend in de achterhoede. Tel kens worden zij tot het uiterste ingezet, nooit gelukt het den vijand onze stelsel matige bewegingen te verhinderen. Het zijn dagen, zooals de divisie ze tot nu toe nog niet beleefd heeft, maar zü smeden de mannen en den commandant nog hechter aaneen. De divisie-commandeur legt zijn hoofdkwartier ver naar voren en elk bevel is nauwkeurig overlegd. Maar uit elk bevel soreekt de wensch zijn man nen zooveel als slechts eenigszins mogelijk is. te snaren. En als de toestand hopeloos en uit zichtloos sctoilnt, als de officieren der divisie zich tot den generaal om raad wenden, dan helot hii verklarend en uit leggend En als h11 dan. rustig en zond**- hartstocht, maar beerlioend vraagt: „Ziln er nog andere moeiiilkbed^n?" dan zijn deze plots als weggetooverd. Thans werd hem door den Führer het eikenloof bil het r'dderkruls van het ijze ren kruis verleend. Hij leest het telegram en impulsief zegt hij: „Dat de prestaties van mün „Wikin gers" zoo gewaardeerd worden, dat is fiin." nat Is de brigadeführer tterhert Gille eeneraai-maioor bii de Wsffen-SS en commandeur der SS-pantserdivisle „Wi king". SS-oorlogsverslaggever, DR. KRISTTAN ZARP 1 (Denemarken). aan het Russische imperialisme van bolsjewistischen aard. Bijzondere aandacht verdient naar Berlijnsche opvatting het op Polen be trekking hebbende punt van het ver drag. Wanne ;r dr. Benesj afziet van elke soort van betrekking met de Poolsche emigranten, die niet in Mos kou worden goedgekeurd, dan betee kent dit, dat de Tsjechische emigran ten hun handteekening plaatsen onder de vernietiging van de Polen door de Sovjetregeering. De Duitsche bladen zien in 't zooge naamde verdrag van bijstand, dat dr. Benesj in Moskou met de Sovjet-Unie heeft gesloten, een nieuw bewijs voor het feit, waarop men van Duitsche zijde steeds weer heeft gewezen, dat de Anglo-Amerikanen thans meer dan ooit geneigd en genoodzaakt zijn het bolsjewisme in Europa de vrije hand te laten. Verraad voltrokken! Onder het opschrift „Het verraad is voltrokken" publiceeren alle Tsjechi sche ochtendbladen gisteren het offi cieele bericht omtrent het sluiten van het verdrag en verscheidene bla den wijden eigen commentaren aan de berichten. Zoo schrijft de Narodny Politika, dat dit verdrag lijkt op al de verdra gen, die de bolsjewieken in 1939 den Oostzeelanden hebben opgedrongen. De Narodi Praha schrijft: Benesj heeft ingezien, of men heeft hem wellicht zelfs medegedeeld, dat Engeland en Amerika zich niet hebben kunnen los maken van den wensch van Stalin, dat zij zich niet zouden mengen in Midden- Europeesche aangelegenheden. Hij moest echter weten, aldus het blad, welk lot in dit geval het Tsjechische volk te wachten zou staan. Wanneer hij echter met de bereidwilligheid van een zwakkeling bereid was de rol te spelen van een tweeden Churchill om Bohemen en Moravië aan het bolsje wisme uit te leveren, is het de taak van het Tsjechische volk zich voor oogen te houden, dat zijn vadeflani onder bolsjewistische heerschappij zou worden uitgeplunderd, dat het ten gunste van de Joden zou worden mis bruikt en dat Bohemen en Moravië tot het tooneel van een derden wereld oorlog zouden worden. Het Engelsche weekblad „New Leader" behelst een artikel dat tot opschrift draagt: „Wat Churchill werkelijk van de Sovjets denkt," en waarin o.a. gezegd wordt: ,',Geen der in leven zijnde poli tici heeft zoo vaak van politiek paard verwisseld als Juist Churchill. Hij bezit de gave van het holle gezwets en spreekt even gemakkelijk van „den grooten strij der Stalin" als van „den gevoelloozen en harteloozen Stalin". Hoe lang bedient Churchill zich eigen lijk van een vriendelijke taal tegenover de Sovjets? Er zijn tijden geweest, waar in hij sprak van de „lage, gemeene slach ters van Moskou" en nog in 1941 ver klaarde hij: „Niemand is een consequen ter tegenstander van het communisme geweest dan ik in de laatste 25 jaar. Geen der woorden, die in die Jaren ge sproken zijn, zal ik terugnemen." In Januari 1919 verklaarde hij in een rede te Londen: „Van alle tyranieën in de geschiedenis is de bolsjewistische de ergste, de meest vernietigende en verla gende. Het is zuiver humbug te beweren, dat zij niet veel erger is dan het Duit sche militarisme." Een paar maanden la ter sprak hij over het bolsjewisme als „die lage combinatie van misdadigheid en roofdiereninstinct." Eenige jaren later sprak hij over een vergiftigd Rusland, een verpest Rusland, een verkommerd Rusland, een Rusland, welks gewapende horden niet alleen alles met de bajonet en het machinegeweer neermaaien, doch ook als zwermen typhusbacillen de men- schen overvallen en hen dooden, en poli tieke beginselen aanhangen, die zoowel de gezondheid als de zielen van heele vol keren vernietigen." Nog in Januari 1940 had hij het over „de militaire onbe kwaamheid van het roode leger en de roode luchtmacht" en meende hij: „Een ieder kan zien, hoe het communisme de zielen van een volk verpest, hoe het de natie in vredestijd neerdrukt en honge rig maakt en hoe ontzettend en afschuw wekkend het is in oorlogstijd." In Juni 1926 sprak hij de hoop uit: „Ik wil den dag nog beleven, waarop er ofwel in Rus land een beschaafde regeering is, ofwel wij een einde maken aan de tegenwoor dige huichelarij om vriendschappelijke be trekkingen te onderhouden met mannen, die niets anders willen dan ons ten val te brengen." Steeds tusschen 1918 en 1940, vervolgt de „New Leader", heeft Churchill alles in het werk gesteld om een oorlog te doen ontketenen tusschen Engeland en de Sov jet-Unie. Voornamelijk hij heeft bewerk stelligd. dat 100 milioen pond sterling is uitgegeven ter ondersteuning van de con- tra-revolutionnairen. Tot 1940 heeft hij een Engelsch-Russisch overleg tegengewerkt. Met verbazing kan men slechts consta- teeren, zoo besluit het Engelsche week blad, hoe zwak het geheugen van de men- schen is. Exchange meldt uit Montevideo, dat afgevaardigde Ausst een sensatie ge wekt heeft, welke zeer groote gevol gen kan hebben. In een openbare ver klaring beweerde hij alle bewijskrach tige gegevens te hebben om aan te too nen, dat de staatsinkomsten van Uru guay sedert 1938 voor een belangrijk deel regelmatig verduisterd zijn. Hij beschuldigde een vroegeren minister van financiën bij deze misdaad te zijn betrokken. De eisch is gesteld, dat een nieuwe parlementaire commissie van onderzoek zal worden ingesteld. UITSLAG EENER UNIVERSITAIRE PRIJSVRAAG. Door de faculiteit der wis- en na tuurkunde van de universiteit te Am' sterdam werd een prijsvraag uitge schreven, waarin gevraagd werd een verhandeling over het aandeel van de atoompolarisatie in de totale dielectri- sche polarisatie van gassen, vloeistof fen en vaste stoffen. De secretaris van den senaat deelt mede, dat aan het antwoord, ingeko men onder het motto: ,,'t Is niet al wat in boeken steekt, In 't hoofd te zaam- len, maar of het daar iets wekt en kweekt. C. Vosmaer", een eervolle vermelding is waardig gekeurd. Den schrijver van dit antwoord wordt ver' zocht hem machtiging te verleenen 't naambriefje te openen. Er liggen graven op den Grebbe berg. En daarin rusten zij, die in de Meidagen van 1940 hun leven gelaten hebben voor het vaderland. Er staan offerbussen op dit oor logskerkhof. En de nabestaanden van de gesneuvelden doen er hun gaven in: het geld is immers be stemd, om het kerkhof en de gra ven te onderhouden... Maar zelfs dat geld is niet vei lig in de bussen, zelfs dat geld, dat met groote, innige piëteit ge geven werd, heeft de begeerte op gewekt.. Een suppoost van dit kerkhof ontzag zich niet, de bussen te lich ten: met behulp van een ijzer draadje kon hij het papieren geld uit de bussen halen. Hij werd gelukkig gesnapt en ontslagen. En' Dinsdag j.1. moest hij zich ver antwoorden voor den rechter. „Iemand, die op deze eereplaats zich aan dit geld vergrijpt, aldus de officier, kan gebrandmerkt wer den als een vuige misdadiger, voor wien geen straf zwaar genoeg is". En hij eischte twee jaar gevange nisstraf. Een verheugend besluit. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld, ligt het in het voornemen, dat binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van appe len in onze gemeente. Ieder hoofd van een gezin kan zich hiervoor tot en met morgen (Donder dag) onder opgaaf van het aantal ge zinsleden en het nummer van het persoonsbewijs van het gezinshoofd opgeven bij den groentenhandelaar. Het is verboden om zich bij meer dan één groentenhandélaar voor de appelendistributie op te geven. Wordt dit tóch geconstateerd, dan wordt men terstond van distributie uitgesloten. Voorts zij de aandacht er op geves tigd, dat deze distributie uitsluitend geldt voor hen, die in het bevolkings register van Den Helder staan inge schreven. Eindelijkzullen ongetwijfeld vele stadgenooten met ons verzuch ten. Eindelijk tenminste een moge lijkheid om te komen tot een eerlijke verdeeling van de hoeveelheid fruit, die voor onze stad beschikbaar wordt gesteld. Het is waarlijk geen geheim als men hier openlijk vaststelt, dat het beschikbare fruit tot nu toe vrij wel uitsluitend in handen kwam van hen die over een goed-gevulde por- temonnaie beschikten eh van die genen, die bevriend waren, om welke redenen dan ook, met de fruithan delaren. Hoe dan ookslechts zeer weinigen kwamen in de gelegen heid af en toe eens wat fruit aan te schaffen en het ergste was daarbij, dat ook de zieken die gelegenheid niet kregen. Het is onbegrijpelijk, dat men al niet veel eerder maat regelen overwogen en genomen heeft om althans de zieken de mogelijk heid te verschaffen aan fruit te ko men. Dit ware een maatregel ge weest, die ongetwijfeld aller sym pathie zou hebben gehad. Hoe dan ook, thans wordt een aan vang met de distributie gemaakt en wij juichen deze van harte toe. On getwijfeld velen met ons! Door het tooneel- en revue gezelschap der H.F.C. „Helder". Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling a.s. Zondag, 19 December, en op Eersten Kerstdag, 25 December, wederom uitvoeringen te geven door het tooneel- en revuegezelschap van de HFC „Helder". Het kan wel niet anders, of deze mededeeling zal door tallooze bewo ners van Den Helder met een groote mate van instemming ontvangen wor den. In de eerste plaats is de gelegen heid tot het aanschouwen en beluis teren van behoorlijk amusement steeds meer sporadisch geworden, in de 2e plaats betreft het hier een gezelschap, dat zijn sporen op dit gebied reeds geruimen tijd geleden verdiende, en waaraan het publiek de allerprettig ste herinneringen bewaart. Is het noodig in dit verband te noe men de met zeer veel succes opge voerde spelen „Laat ie Glimmen" en ,,'t Zit wel rustig"? Van iedere revue werd meer dan één opvoering gegeven en telkens bleek de zaal te klein te zijn voor het aantal bezoekers. Het spel, dat a.s. Zondag zijn eerste opvoering in Den Helder beleeft, luis tert naar den naam „Je moet maar sloffen". Het bestaat uit één proloog en 20 tafereelen, terwijl ook thans weer de bekende Tom Borgerding de eerste rol bezet. Borgerding was steeds de ziel van dit werk en men kan er van verzekerd zijn, dat onder zijn aan stekelijk enthousiasme ook thans wel weer iets goeds geboden zal worden. Naast Borgerding is het Jan de Man, die de hoofdrol vertolkt. Niet minder dan 40 plaatselijke ster ren en sterretjes werken voorts mede en men weet uit ervaring, dat zich hieronder eveneens diverse behoor lijke krachten bevinden. Aan tooneel- verzorging en décors werd bij deze revue's steeds veel aandacht besteed, zoodat men in ieder opzicht een ge slaagde uitvoering mag verwachten. Het is prettig dat er voor hen, die de laatste Zondagen van dit jaar in Den Helder doorbrengen, op deze wijze voor een sympathieke ontspanning ge zorgd is. Dat het gezelschap van Bor gerding zich in dit opzicht weer van een allesbehalve lichte taak gekweten heeft, moge hierbjj niet vergeten worden. Geref. Kerk, Stationspark, Donderdag 16 Dec. 's avonds half acht. Voorganger ds. J. D. Boerkoel van Watergraafsmeer.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1