QE 7HVEREN VLINDER" HET VOETBALPROGRAMMA. H.R.C. onivangt K.V.V. STADSNIEUWS. Het Kerstconcert in de Westerkerk. Avondgebed Luthersche Kerk. De Testavonden. DE WEEK in feiten en fantasieën. Duurt eerlijk 't langst Burgerlijke Stand. Geslaagd. Meevallertje van 100 gulden. H.R.C.-nieuws. Helder voor den grooten strijd. Heider-nieuws. Zijpe. PREDÏKBEVRTEN. Helder naar de Zandvoort meeuwen. Ik dacht zoo Geen cadeau? KERSTNOVELLE door PER LUND. Veelbelovend programma staat morgen middag te wachten. Het Kerstconcert, morgenmiddag te geven in de Westerkerk, kan men, het programma lezend. niet anders dan veelbelovend noemen. En dat niet al leen vanwege het feit, dat ons Hel- dersch Meisjeskoor het grootste deel van deze uitvoering voor zijn rekening heeft genomen, doch ook gezien de so listische medewerking. Naast het koor zal namelijk Helene van Zijp als zang soliste optreden. Nora Deurvorst als fluitsoliste, terwijl Huub Buurman hel orgel bespeelt. Het "oncert staat ge heel in het teeken van het komend Kerstfeest en de selectie, die men toe paste, verraadt de kennershand. Zij nog vermeld, dat het koor werkt onder leiding van mevr. 'Moree—Dol cn Henk Hoogervorst. Plaats: Luthersche Kerk, Weezen- straat. Tijd: Zondag 19 December 4.30 uur. Onderwerp: Licht. Helder wint voor een jaar den Wyma-beker. In de afgeloopen week vond in Lunchroom de Boer de vierde en laat ste testavond plaats voor voetballers. Zooals langzamerhand gebruikelijk wordt, was ook nu weer de zaal ge heel gevuld. De spanning was ook dit maal groot. Voor de toeschouwers is het ook zeker de moeite waard om de verschillende vooraanstaande spe lers eens te zien „zweeten" om een doorgaans doodeenvoudige vraag te beantwoorden. Daarmede willen wij geenszins zeggen, dat deze menschen de spelregels niet voldoende onder de knie zouden hebben, maar zooals al tijd speelt de nervositeit een belang rijke rol en temeer als men door een „publiek"' wordt aangegaapt en toege- mompeld. Zooals gezegd was de span ning weer groot, hoewel de voorsprong van Helder, behaald in de voorafgaan de drie avonden van dien aard was, dat er feitelijk geen vuiltje aan de lucht was. Hoewel Helder ditmaal niet zegevierde, HRC was even beter, had Helder over het geheele jaar toch verreweg de meeste punten en won zoodoende den eersten prijs. De Wijma-beker werd dus voor een jaar door Helder meegenomen en wij, die de avonden steeds volgden, kunnen niet anders zeggen, dan dat de vereenlging met de beste spelkenners heeft ge wonnen. Over het algemeen gaven de leden van Helder blijk zich meer in tensiever voor de spelregels te heb ben geïnteresseerd. Hun houding, hun overgave past precies aan den gang van zaken in hun vereeniging. Zij wa ren meer geconcentreerd. Over de an dere vereenigingen lag een zekere ma te van loomheid, men had soms niet eens drie geschikte menschen, terwijl daarnaast maar een enkeling blijk gaf zich nu eens vol energie te willen ge ven. Helder behaalde over het geheele jaar 141'/i punt. HRC had met 12U/2 den tweeden prijs, terwijl Atlas den derden prijs had. Atlas had 115 3/4 punt en Watervogels als vierde 79 pun ten. Het slotwoord van den heer de Snayer was nogal omvangrijk. En dat kon niet anders. Een man als v. d. Hoff, de secretaris van de scheidsrechtersvereeniging, mag men toch zeker aan Let eind van het jaar wel een verdiende pluim ge ven. Watervogels werd bedankt voor haar faire houding om ondanks haar puntenachterstand steeds te blijven deelnemen. De vereenigingen werden alle, zon der uitzondering, bedankt voor hun sympathieke geste om in geval noodig de scheidsrechtersvereeniging finan cieel bij te staan. Gelukkig bleek dat niet noodig. De Jury werd tenslotte ook niet vergeten, waarna de heer Wijma als schenker van den beker een hartelijke toespraak had te incassee- ren en een langdurig applaus. De heer Bregman bedankte namens de vereenigingen de scheidsrechters vereeniging voor hetgeen zij voor de voetbalsport dit jaar heeft gedaan jn noemde na de testavonden vooral de lezing van den heer Lotsy. De scheids rechtersvereeniging had eer van haar werk, dat bewees het enthousiasme. Van de week kwam m'n vriend, de dwarskijker, bij me thuis en hij, die altijd pleegt te wijzen op de slecht heid zijner medemenschen, op hun onbetrouwbaarheid en verraderlijk heid, liet me triomfantelijk zien, op welke wijze hem een pakje bereikt had, komende uit Assen, en waarin z'n suiker-oom hem een drietal zakjes rooktabak gezonden had. Als niet- rooker pleegde de goede man eens in de twee maanden een dergelijk pre sentje af te zenden naar Nieuwediep. Dit laatste pakje nu bevatte enkele proppen papier En hij vertelde me, dat hij het zoogenaamd onbeschadigd had ontvangen, maar dat de een of andere, niet geheel bonafide, postamb tenaar zich blijkbaar niet ontzien had, om zich te ontfermen over het kostelijk en geurig kruid. Ik heb hem gezegd, dat eerlijke luy- den tegenwoordig zeldzaam worden, maar dat het verkeerd is om nu maar iedereen over één kam te scheeren. Hoewel.... hoewel.... het heeft er den schijn van, dat werkelijk eerlijke menschen inderdaad hoe langer hoe zeldzamer worden. Ik reisde de vorige week van Anna- Paulowna naar Nieuwediep. stapte in de laatste plaats uit en ontdekte bij het passeeren van de controle, dat ik m'n das had laten liggen in de coupé. Teruggaande naar de coupé in kwes tie, waar ik met drie mede-reizigers tezamen geweest was, bleek de das reeds met de noorderzon vertrokken te zijn. En dat in een periode van, zeg, 30 seconden. Leve de eerlijkheid der menschheid! Er zijn legio voorbeel den. Vlak bij m'n huis is een soort onbewaakte rijwielstalling. Er gaat geen dag voorbij, of er worden halve fietsen weggesloopt. En dit doorgaans dior de Jeugdigsten van jaren. De een heeft zich gespecia'iseerd pp bellen, de ander op bagagedragers, en de derde op lantaarns. Er zijn er ook, die Bevallen: G. A. Bremer—Tesselaar (d.) C. T. v. Waarden—Bruin (d.) M. Bakker—Kreljger (z.) A. Groen—v. d. Vliet (d.) Overleden: C. M. Groen (v.), 1 dag. Onlangs slaagden voor het Mercu- rius-diploma machineschrijven bij een Instituut hier ter stede: mej. M. C. v. d. Kuyl, mej. C. H. Eelman, de heer A. W. Paulik. Donderdagavond kocht in „Formosa" een der bezoekers een Winterhuipiot van den heer H. v. d. Blom, agent der W.H.N. Het bleek een goede „trek" te zijn, aangezien de kooper even later constateerde, dat er op dit lot. een prijs van f 100 uitbetaald moest wor den Hetgeen prompt en contant ge schiedde! H.R.C. 1 heeft een thuiswedstrijd tegen K.V.V. uit Krommenie. De roodgelen kunnen zegevieren, mits er weer met volle overgave wordt gespeeld. De elftallen luiden als volgt: H.R.C. I—K.V.V. 1 (2.30 uur te Schagen): J. Dijkshoorn; J. Stins en D. Bot; L. de Jong, G. Stolk en W. Romeyer; P, J. Touwer, J. de Schipper, R. Koster, G. C. Jakker en C. Heeres. H.R.C. 2—O.S.V. 2 (12.30 uur te Scha gen): A. Boogaart; J. Bijl en J. Bals; D. Dijkshoorn, F. v. Dok en L C. v. d. Berg; H. Hartman, J. Gortzak, P. Nieuw- stad, A. H. Lichtenberg en L. Rijkers. H.R.C. 3—Schagen 2 (10.30 uur te Scha gen): G. L. Does; C. Siersma en G. Bui tenhuis; J. v. d. Pol, W. Lichtenberg en J. Holdorp; D. v. Reek. H. Swart, A. Veen, J. Vries en D. de Vries. H.R.C. 3—Helder 4 (aanv. 10 uur, Hel- der-terreln): P. Post; J. Swart en P. Leenaars: C. C. Burger, P. Stomoedissel, en N. H. Striet; L. de Boer, C. Roos, P. Dienaar, W. Jagel en J. v. Es. I Lichtreclames flitsen aan en uit in de vallende schemering van den Decembermiddag. Het sneeuwde zacht jes. Met zijn jas aan stond Arne Hol- gerup voor het venster in het privé- kantoor op de tweede verdieping van het architectenbureau Holgerup Bergquist. Beneden hem woelde het verkeer In de Birger Jarlsgatan. Bijna gerulschloos gleden de trams over de van netheid zilver-glanzende rails: au to's schoten voorbij over het besneeuw de wegdek, dat weldra in een mod- deraehtige brei zou veranderen Het scherpe geloei van een claxon was bij tijden het eenlge geluid dat van buiten af doodrong tot in het stille vertrek. De huistelefoon zoemde en de man aan het venster wendde zich om Hij zag dat de bureauklok half zes aan wees toen hij de hoorn van het toe stel nam. Zijn stem was diep en za kelijk toen hij antwoordde. Even ver scheen er een frons op het hoogge welfde voorhoofd, doch onmiddellijk verdween deze weer. Een korte klik duidde aan dat het gesprek geëindigd was. Holgerup greep zijn hoed, welke naast de suit-case op het bureau lag en sloot met een klap het bureau zelf De deur zwaaide open. Zoo, ga je eindelijk Arne? Het was een opge wekte stem, die dit zei. Hij keek op. Nou kerel, een prettige vacantie en tot ziens in het nieuwe jaar. Van 't zelfde Rune. Holgerup drukte de uitgestoken hand van zijn compagnon Bergquist en snelde de trap pen af naar beneden. Na een uitgebreid diner, manoeu vreerde hij achter het stuur van de groote Buick handig door het drukke verkeer en liet weldra de stad achter zich. De weg naar het dorp Lynsund was geen drukke verkeersweg. Het sneeuwde nog steeds en zoevend gleed de ruitenwisscher over de voorruit om het zicht vrij te maken. Traag, maar gestadig vielen groote vlokken door de stralenbundels van de koplam pen. Arne zuchtte. Hij kreeg altijd een neiging ze te gaan tellen. Een bespot telijk idee om daarmee je vacantie te beginnen. Prettige vacantie, had Bergquist gezegd. Zijn mond vertrok even. Het mocht dan prettig zijn om je vacantie door te brengen, gezellig was het in geen geval. Maar hij had de laatste jaren, nadat moeder gestorven was, niet veel gezelligheid meer ge kend. Ongezellige kamers en dito pen sionhoudsters. Aan één kant beteeken- het op complete fietsen voorzien heb benDaders vindt men nooit. Een kennis van mij werkt in een boekwinkel. Hij vertelde me laatst, dat er bijna evenveel boeken achter overgedrukt worden als verkocht en dat wil toch wel wat zeggen in dezen leestijd. Wellicht is dit laatste voor beeld aan den sterken kant, maar illustratief is het toch wel. Zoo kan men voortgaan, maar él voortgaande komt men er toe een der mate zwart beeld van onze hedendaag- sche menschheid te schilderen, dat het iemand bang om 't hart wordt en men maar liever zwijgt. Hopend, dat ook dit voorbij zal gaan en dat na de ab normale dagen van thans wel weer andere tijden zullen aanbreken, tijden, waarin eerlijkheid weer een waarde is, die de menschheid siert. Thans lijkt het er echter veel op, of men de om gekeerde stelregel huldigt Van de week las ik, dat a.s. Zondag weer een voorstelling gegeven zal wor den door Borgerding en z'n maats Dat belooft wat! Dat belooft een paar prettige uren voor enkele dui zenden Jutters en ik geloof, dat die er na aan toe zijn. Tenslotte is het zóó, dat het in Den Helder niet zoo bar gezellig meer is. Den Helder is Den Helder niet meer. Het is. wij maakten de vergelijking al eens eer der, zoo'n soort doorgangshuis gewor den, zoo'n soort nederzetting, waarvan wij oris de beelden nog herinneren uit de vroegere wild west films. Veel stof.... veel gerij van karren en wa gens.... veel gehaaste lieden en jee! geschreeuw en fluitende treinen. Heusch lezer, ik moet altijd aan die films denken en aan eet) soort tweede Klondyke-stadje, zoo'n goudgravers oord, waar alles door elkaar loopt Alleen de overvallen en de pistool- schietende halfbloeden ontbreken voora'snog. Maar de mustangs, de paar den, grazen reeds in de straten van deze stad.... zóóveel gras groeit er tusschen en over de steenen. Maar daar hadden we het niet over Het ging over Borgerding, den man, die wel weer een zak met humor klaar zal hebben staan, om die morgenmld- Het is al weer geruimen tijd geleden dat Helder een rol van beteekenis speelde. Het was in den tijd van Reit- sma, Blinkhof e a„ dat Helder zich ten koste van DWS een plaats in de tweede klasse wist te verwerven. Morgen staat weer een belangrijke kamp op het programma, n.1. den uit wedstrijd tegen de Zandvoortmeeu- wen, en al staat er nu wel geen twee de klasserschap op het spel, het kam pioenschap houdt er toch in groote trekken verband mee. We weten, dat de spelers stuk voor stuk mentaal goed zijn voorbereid. Voorzitter Bregman houdt de jongens iedere week een avond bezig en be spreekt dan met hen de gebeurtenis sen van den afgeloopen Zondag en de kansen voor den volgenden Zondag. Wij weten ook, dat de spelers zich iederen Zondag weer tot het uiterste geven en dat zij dit zeker ook Zondag a.s. zullen doen. De Zandvoortmeeuwen zullen een harde dobber krijgen, dat staat vast. Zondagmiddag om half vijf zal de uitslag bij ons kantoor zeer zeker be kend zijn. Succes, Helder, denk er om dat de achterblijvers niet teleurgesteld mogen worden. Eén der zwaarste wedstrijden voor morgen staat op het programma. De jongens van het eerste weten echter wat hun te doen staat en dat beteekent al een groot voordeel. Het programma luidt: Zandvoortmeeuwen I—Helder I. R. J. Kousbroek: T. Booy en A. van Teekelenburgh; C. Vonk, G. van Beek hoven en A. J. Krab: P. van Horik, F. Kiesewetter, A. M. Rottier, A. J. Gast en F. de Leur. de het altijd een verlichting om er aan het eind van het jaar eens een tijdie tusschen uit te trekken naar een andere omgeving. Aan den anderen kant bleef het resultaat meestal wel het zelfde; maar ondanks dit, bewaarde hij zijn vacantie toch altijd trouw tot de laatste maand van het jaar. Lyn sund; hij had dit dorp gekozen omdat het hem had aangetrokken, toen hij er eens doorheen was gereden. Bos- schen, bergen en sneeuwvelden. Aan den rand van 't dorp, tegen een berg- glooiing aan, lag een klein houten ho tel met een loggia, die uitzag op de bosschen. Daar ging hij heen. Achter in de auto lagen zijn ski's. Hij zju lange tochten gaan maken, zich li chamelijk vernieuwen. Het speet hem dat hij Bergquist nooit kon meenemen Hij was zoo'n sportief en goed kame raad. Maar ook dit keer zou deze zijn vrije dagen weer doorbrengen bij zijn verloofde in Falun. Het zuigende geluld dat de ruiten wisscher maakte, ergerde Holgerup nlotseling en hij schakelde de radio In Er weerklonk zachte dansmuziek. On middellijk voelde hij zich in een be tere stemming. Die Bergquist was toch eigenlijk een benijdenswaardige kerel. Had er zich geen zorgen over te ma ken hoe hij zijn vacantie zou door brengen. Hij werd tenminste ergens welkom ontvangen. De snelheidsmeter van de Buick schommelde om de vijf en zeventig ki lometer. Het slechte zicht maakte grootere snelheid onmogelijk. Holge rup schikte zich in het onvermijdelij ke en neuriede zacht met de muziek mee. Ach, 'e w?» een geluksvogel, of ie was het niet. Bergquist had nu een maal alles wat zijn hart begeerde. Vt Zou hem benieuwen hoe het hotel zóu zijn en waar hij straks aankwam Als het een beetie behoorlijk was kon hij het er makkelijk vier weken uithouden. Trouwens hij ging er hoofdzakelijk heen om te wintersporten, de rest was van minder belang. Als het zoo door ging met sneeuwen, was de weg mor gen onbegaanbaar. Snö faller i dina bruna ögona.... Sneeuw valt in je bruine oogen Met een schielijke beweging schoot Holgerups voet op de rem en met een ruk stond de auto stil. -In het licht van de koplampen was plotseling een meis je verschenen. Het eerste oogenblik geloofde hij aan een geestverschijning, maar toen ze bleef staan, stapte hij uit en stond naast haar in de sneeuw. Goeden avond, zei hij beleefd en dag over de hoofden van een groot aantal Nieuwediepers uit te storten. Borgerding, die we reeds zagen confe renceeren (bestéét dit woordten tijde van de vereeniging „Klaar voor onderwater". Weet U nogde tijden dat de Onderzeedienst op de proppen kwam met een daverende revue, en dat ineens bleek, dat daar onder die marinelui van die puike tooneelisten schuilden? Waar is de tijd gebleven? Goddank is ons de herinnering aan dat alles niet ontnomen en kan men tenslotte ook daar nog wat op na tee- ren. Men heeft dat wel noodig in een tijde dat de humor praktisch uit de wereld gebannen is en de eene helft van de wereld zuur kijkt, en de ander van landerig- en akeligheid bij de pak ken neerzit. Tenslotte moet een mensch z'n ge moed wel eens ventileeren, ook al zijn de omstandigheden nog zoo ernstig. Enfin.... 't is Borgerding toever trouwd, dat ventileeren. Het is ons niet bekend of hij de een of andere juffrouw Snap zal uitbeelden, of dat hij in een andere, nog verhevener creatie zal verschijnen. We hopen al leen, dat hij het zóó zal doen, dat me nig Jutter morgen eens een deel van z'n zorgen'ast ontnomen wordt en nog langen tijd kan na-glimlachen over de daverende dingen, die in het Casino plaatsvonden. De boeken-actie voor onze goeie ouwe, trouwe Leeszaal is geslaagd. Menig deel werd naar de Breewater- straat gebracht en wij zijn er van overtuigd, dat de stroom nog wel eenigen tijd zal nadruppelen ook Nu, hiermee hebben we dan een soort eere-schuld Ingelost. Als het U net zoo vergaat als mij, dan kunt U alleen maar oprecht verheugd zijn dat deze instelling zoo sympathiek geholpen is Want de diensten, die de Leeszaal ONS bewees, zijn zoo groot, zoo talrijk ge weest, dat men met goed fateoen niet kan weigeren, als deze instelling nu eens aan ons iets verzoekt. Moge men dit bedenken. Ook voor iaterl HFC II—Helder II. G. Kenter: J, Neerhoff en J. Pater; G. Bouman, J. Kwinke'enberg en W. Bakker; A. Veen, S. v. Splunder, A Schouwenaars, t. Burger en S. Wieren Beide elftallen vertrekken om 9.30 u. HRC 5—Helder 4, Helder A Terrein. A. Rietveld; Th. Minnebo en J. de Lange; N. B'om, Y. Schrier en J. W. Amels; J. Rombout, N. Hokke, J Kwin- kelenberg, J. A. Zegel en J. C. F. Staleman Benoeming. - Tot tijdelijken onder wijzer aan de O. L. School te 't Zand is benoemd de heer A. Jippes te Oude- VOOR ZONDAG IS DECEMBER. DEN HELDER. Evang. Palmstraat, v.m. 10.30 uur, cand. J. Borghardt. Herst. Evang. Luth. Ge meente, 10.45 uur, Prop. A. Vermeulen, hulpprediker te Amsterdam en Den Hel der. Ned. Herv. Gem. Helder, 10.30 u., Westerkerk, mej. C. A, Elink Schuurman. 25 Dee„ 10.30 uur, Westerkerk, ds. H. A. Enklaar; 28 Dec. 10.30 uur, mej. C. A. Elink Schuurman; 31 Dec., 3.30 uur, ds. H. Cramer. Oud-Katholieke kerk, n.m. 2.30 uur, H. Dienst (Past. H. J. Verheijï. Christelijke Gereformeerde Kerk a. d. Steengracht, v.m. 10 en n.m. 3 uur, lees- dtenst. Evangelisatie Vijzelstraat, v.m. 10 en n.m. 5 uur, samenkomst; n.m. 12.15 en n.m. 2.30 uur, Zondagsschool. TEXEL. Ned Herv. Gemeente. Den Burg, n.m. 3 uur, ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 uur, ds. Kok. Ad- ventsdienst m. medewerking v. h. kerk koor. Waal, v.m. 10 uur, ds. Van 't Hooft, maandcollecte; 12 uur, verkiezing kerke- raadsleden en notabelen. Koog, n.m. 3 uur, de heer Giethoorn. Den Hoorn, v.m. 10 uur, ds. Visser (H. Doop); 21 Dec. n.m. 7.30 uur, Advents- nam zijn hoed af. Kan ik U ergens mee van dienst zijn? Ze haalde even adem voor ze ant woordde. Zou ik mogen meerijden tot Lynsund? Mijn wagen is geslipt en ik ben in de sloot gereden. Ik sta hier al een paar uur. Uw auto is de eerste die hier voorbijkomt sinds dien tijd. Holgerups oogen, die aan den duis ternis begonnen te wennen, ontdekten aan den kant van den weg een half ip de sloot gekantelde auto. Niet gewond? vroeg hij bezorgd. Neen, alles in orde. Alleen heb ik het koud. Stapt U vlug in, ik moet ook naar Lynsund. Dat treft U dus bijzonder. Uw autoO, daar zorg ik morgen wel voor, viel ze hem snel In de red den. Hij hield het portier voor haar open en het meisje Het zich met een zucht van voldoening naast hem zak ken. Voor we verder gaan, mijn naam is HolgerupArne Holgerup, Maj. Britt Sward, zei de opgewek te stem Een koele hand legde zich in de zijne, die warm was. Maar U bent steenkoud! Van de achterbank greep hij een plaid en wik kelde deze om haar heen, waar ze hem glimlachend voor dankte. Hij startte den wagen weer en reed met gematig de snelheid de duisternis verder tege moet. Het was een oogenblik stil. De ma- tor zoemde regelmatig en ver weg zweefde de muziek. Gezellig, radio in je auto, vooral als je ver weg moet. zei ze dan. Ja. Komt U van ver? Eskelstuna. De afstand valt mee maar misschien komt het omdat ik veel reis. Reizigster? vroeg Holgerup be langstellend. Zijn blik gleed opzij. Haar profiel teekende zich flauw af in het zwakke licht, dat het dashboard uit straalde. Een goed gevormd neusje en een besliste mond. Glanzende diep zwarte haren, naar achteren gekamd.. Voor het overige vloeide alles over in de duisternis, welke in de auto hing. Neen, journaliste, antwoordde ze. Bevalt het U? O, jawel. Natuurlijk z'-'n er ook minder prettige zijden aan, maar dat heeft elk beroep. Holgerups handen lagen vast om het stuurrad; forsche, goed gevormde han den, die vertrouwen inboezemden Mej. Britt Sward staarde er lang naar. Er was iets boeiends in, door het ei genaardige licht dat er op viel. Ze werd er door getroffen, zooals altijd wanneer ze iets moois zag. Holgerup zweeg, hij moest zijn aan dacht op den weg bepalen. U woont toch niet in Lynsund, vroeg ze hem. Neen, ik ga er mijn vacantie door brengen. Vanmiddag heb ik mijn kan toor in Stockholm voorlooplg vaarwel gezegd Gelukkig, want ik had er meer dan genoeg van, voegde hij er aan toe Uw kantoor, herhaalde ze en er was een zweem van teleurstelling in haar stem. Vreemd, ik had gedacht dat U kunstenaar was: beeldhouwer of schilder, of iets van dien aard Waarom had U dat gedacht? Wel. aarzelde ze, Uw handen zij deden mij dat veronderstellen Neen, ik ben architect. Vindt U het erg jammer? Neen, allerminst. Waarop ze beiden zwegen. Arne floot voor zich heen. Zijn stem ming was aanmerkelijk opgeklaard. Wilt U rooken, vroeg hij dan opeens Graag, zei ze. Zijn aansteker verlichtte één mo ment een interessant, donker getint ge zichtje. En in datzelfde oogenblik wist Holgerup dat hij het niet langer jam mer vond dat Bergquist niet was mee gekomen. Het geluk had hem dan toch niet heelemaal in de steek gelaten. Anders een gebonden leven als je er zoo 's avonds ook nog op uit moet meende Holgerup. Naast hem gloeide het puntje van haar sigaret in het donker, Och, zej ze onverschillig, dat hoort erbij, daarom accepteer ik het zonder meer. Een tijdlang rookte ze zwijgend. Dah draaide ze het por tierraampje naar beneden en stak haar hoofd naar buiten. Ik geloof, sprak ze na enkele oogenblikken, dat hier in de buurt een zijweg is. Ik wilde graag, dat U mij daar afzette. Wat wilt U daar beginnen? ver baasde Arne zich. Langs dien weg ligt ons huis, ter wijl U rechtuit in het dorp komt. Een paar kilometer is het nog maar. Dacht U nu werkelijk dat Ik U door de sneeuw zou liten baggeren om Uw huisje te bereiken! Natuurlijk breng ik U even, sprak hij beslist. Ik ben U erg dankbaar dat U mij tot hier hebt willen meenemen, maar verder wil ik U absoluut niet tof iaat zijn Ze legde een hand op zijn irm Holgerup deed aisnf hij het niet be merkte en tuurde scherp door den voorruit. Het stuurwiel draalde en de wagen zwenkte naar rechts «en dwars weg ln. U woont vrij afgelegen, merk te hij op. Veel last van bezoek zult U h'er niet hebben. Wordt vervolgd. dienst de hr. Giethoorn, m.m.v. kerkkoor Den Burg. Cocksdorp, v.m. 10 uur, ds. Salm, n.m. 3 uur, Adventsmiddag. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, bijz. Adventsdienst. Oosterend, v.m. 10.30 uur, ds. Knot. Ger, Kerk, Den Burg, 10 en 3 uur, dienst. Oosterend, 10 en 3 uur, dienst. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, ds. v. d. Plas. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, 10 uur, ds. Kapteyn; 7 uur, Kerstspel. Schagerbrug, 10 uur, ds. Vorstman. Anna-Paulowna, 10.30 uur, de heer E. J Brugman. Eenigenburg, 10 uur, ds. Witkop. Noord-Scharwoude, 10 uur, de heer A. van Santen. Nieuwe-Niedorp, 3 uur, de heer A. van Santen. Hoogwoud, 10 uur, ds. Kreb. Broek op Langendtjk, 10 en 3 uur (Jeugddienst) ds. Koole. Veenhulzen, 10 uur, ds. de Mooy (koor zang). Burgerbrug, 10 Mei, mej. Van der Veen. Slootdorp, 10 uur, cand. Van Wezep, centrale dienst, jeugddienst, extra collecte. Wlerlngerwaard, 10 uur, dé heer A. Kalis: 11 uur Zondagsschool. Barsingerhorn, 10 uur, ds. Van Biemen; 9 uur Zondagsschool; 2.30 uur Kerstcon cert. Kolhorn, 11.30 uur, Zondagsschool. Hippolytushoef, 10.30 uur, ds. Van Beek. Den Oever, 2 uur, ds. Van Beek. Koedijk, 10.30 uur, ds. Prins van Wijn gaarden. Dirkshorn, geen dienst. Warmenhutzen. 2.30 uur. ds. Tulnstra. Doopsgezinde Gem. Barsingerhorn, 10 uur, ds. Oosterbaan. Nieuwe-Niedorp. geen dienst; 23 Dec. Kerstbijeenkomst van den Zusterkring. Burgervlotbrug, 2.30 uur, ds. Ooster baan. Hippolytushoef, 10.30 uur ds. Lugt; 22 Dec. Kerstviering, Wijdingsavond voor volwassenen. Broek op Langendljk, 10 uur, cand. A. G. V. Gilse uit Leiden. Geref. Kerk. Schagen, 9.30 en 2.30 uur, cand. J. M. Bloemkolk Jr. hulppred. Haarlemmer meer. Kolhorn, 10 en 3 uur, ds. D. Vlsch. Broek op Langendljk, 10 en 3 uur, ds. Donner. Noord-Scharwoude, 10 en 3.30 uur, ds. van Arkel. Aartswoud, geen dienst. Langereis, 3 uur cand. Van der Vaart. Dirkshorn, 9.30 u.. ds. Greving (H. A.); 2.15 uur, ds. Greving. Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur, de heer Van Noor dennen. Hlnnolytushoef, 10 uur de heer C. N. Graaff. Den Oever, 10 uur, de heer O. Deen. Westerland. 3 uur de heer O. Deen. Breezand. 10 en 3.30 uur, de heer Boon. Bergen (Maranatha), geen dienst. Schagerbrug, Evangelisatiegebouw, 2 u., de heer E. L. de Witt. Wlerlngerwaard, (zaal Boersen), 0.30 u., de heer E. T, de Witt. Chr. Geref. Gem. Broek op Langendljk, 10 en 3 uur, ds Mberts tilt Arnhem. Een der laatste voetbal-Zondagen van 1943 staat voor de deur; een Zon dag die weer belangrijke beslissingen kan brengen. De eerste klassers. District I. De Volewijckers gaat weer het reisje ondernemen naar Rot terdam om een bezoek te brengen aan Sparta. Weer en lastig karwei voor de Over-IJers. Stormvogels is tegen ADO niet kansloos, terwijl EDO van Xer- xes wint, evenals DFC van HBS. DWS verliest van Hermes. District n. VUC kan zich herstellen door van Emma te winnen. Feijenoord wint van RFC; Ajax van Haarlem, ter wijl 't Gooi—Bl.-Wit en DHC—VSV geheel open wedstrijden zijn. District III. NEC wint van Ensche dé en behoudt haar kans. Wageningen wint van Go-Ahead; Heracles zege viert over de Boys, terwijl Tubantia maar een matig kansje heeft tegen AGOVV. District IV. Eindhoven gaat einde lijk weer eens winnen, n.1. tegen het bezoekende Roermond; MVV wint van NO AD; BW zegeviert tegen PSV; Willem II geven wij meer kans dan Longa in de derby, terwijl NAC van Maurits wint. Wij voorspellen alle overwinningen voor de thuisclub, zoo dat wij maar afwachten of het zoo loopt. District V. Velocitas-Be Quick wordt een gelijk spel; Heerenveen wint in Leeuwarden van de club van dien naam, terwijl LSC met Achilles wel raad weet. Ons district. 2e klasse A. De Boys verliezen in Heemstede van RCH; KFC fi^at naar WFC, dat wordt oppassen Koogers! Alcmaria wint van West-Frisia; OSV kan tegen HBC gelijk spelen. 3e klasse A. HRC ontvangt aan de Loet KW. Racing, de nederlaag tegen de Krommenieërs moet ook gewroken worden hoor. Denkt er om, HRC moet nog een gunstige plaats innemen op de ranglijst. Zaandijk gaat de leiding veroveren. Eerst dachten wij nog aan een kampioenschap van Beverwijk maar nu zij zich Zondag jj. liet klop pen door Zaandijk houden wij het maar op de laatste. Zaandijk wint dus van QSC, waardoor de Wormerveerders onttroond worden, iets wat wij feite lijk al lang hadden verwacht. Succes verliest van Schagen. GVO verliest van Beverwijk. 3e klasse B. De groote strijd staat hier voor de deur. Een ieder weet vanzelf wat wij dan bedoelen, want Helder gaat de Zandvoortmeeuwen be vechten in Aerdenhout. De Meeuwen zijn den laatsten tijd een weinig aan het sukkelen geraakt en hun achter stand bedraagt nu al reeds vier pun ten. Zou Helder dus winnen, ja dan zit alles rustig, maar wij zijn al reeds met een gelijk spel tevreden. TIJBB wint van Bloemendaal, Kinheim wint van Terrasvogels; Halfweg bereikt wel één punt tegen HFC; DTS wint van Schoten. Eenzaam temidden van laag ge houden beplantingen staat op het Heldenplein de beeltenis van Dorus Rijkers. In brons. Beschut dor een, aan architecto nische bloedarmoede lijdend, natuur- steenen kachelschermpje, staart hij, gedwongen, naar het schrale kerk je, het aan waterzucht mank gaande heldenmonument en het kaaslooze kaaswinkeltje, zijnde de drie voor naamste representanten van het plein. Achter hem is de dijk. In stugge afweer te.4Jnover het altijd maar weer aanvallende water. Het water van de zee. De zee met haar boeiende, lokkende symphonieën. Symphonieën bestaande uit kirren de, ruischende en vaak bulderende accoorden gecomponeerd door de eeuwigheid en voor velen verleide lijk gelijk de zoete, fleemende fluit tonen van den legendarlschen flui tist voor de kinderen van Hamein. Symphonieën gebaseerd op motle ven, gevonden ver weg in de bran ding van een Razenden Bol en uit gevoerd door de zee zelve, land waarts geblazen om over schelp en duin verloren te gaan in de groene vlakten van het gepolderde binnen land. Slechts enkelen Is het gegeven de ze muziek van de zee ln volle over gave te ondergaan. Slechts enkelen, die aan de roep stem gehoor hebben gegeven en vertrokken zijn! Naar zee! Die ln schoener, bark of koopvaarder vreemde havens hebben bevaren en terugkeerden met geurig kruid en kostbare specerijen. Doch daar waren stoere kerels, die achterbleven. Achterbleven om te waken over hen, die langs onze kusten voeren en verloren dreig den te gaan als de storm mateloos beukte en een schepenlijf hulpeloos ronddoolde op het wijde water. Dan klonken dreunende voetstappen op den dijk en werden handen tot bloe dens toe verwond bij het pogen, de reddingsboot door de verraderlij ke branding te trekken. Stoere kerels waren het, die het begrip „angst" uitsluitend kenden in den vorm zooals Michiel Adri- aanszoon de Ruyter het eens uit drukte: Angst op zee heb ik nooit! Het woord angst bestaat voor mij uitsluitend op den wal....! Eén van dezen was Dorus Rijkers! Een koude winternacht heeft de twijgen van de lage beplantingen, rondom het kachelschermpje, doen bedekken met een teer wit rijp en het schijnt alsof de natuur het borstbeeld heeft willen omhangen met ontelbare paarlsnoeren, be doeld als een stille hulde aan een dapper mensch. Een zware kokmeeuw schaatst on- beheerscht over het spiegelgladde, vóór het bronzen beeld gelegen, te gelpaadje Wanneer de zon, in mildere jaar getijden, wederom hóóg aan den hemel zal staan en met haar warme stralen de aardkorst tot nieuwe vruchtbaarheid dwingen zal, moet het vreemd zijn Dorus Rijkers, de zeeridder, te vinden, eenzaam, te midden van dieproode klaprozen en een enkele fletsblauwe vergeet mij niet. Het moet eveneens vreemd zijn te constateeren, dat vroede vaderen voor de beeltenis van een man wiens leven de zee behoorde, geen betere plaats hebben kunnen be denken dan het bloementuintje op het Heldenplein! Lost een schuld inl Zorgt, indien de tijd daar is, dat het brons ge plaatst wordt op den dijk. Op den dijk en wel zoodanig, dat, indien het water in driesten aanval het land belaagt, de zilte droppels als dia manten zullen schitteren op den markanten kop van hem, die zijn leven veil had voor een medemensch! WIJO. De Spaarbank helpt U met de nlenwe geschenkkaarten aan een heel origineel cadeau: Opvoedend voor de jeugd; ge waardeerd door de ouderen. Reeds van f 1.— af. De begunstigde laat het be drag op zijn (nieuwe) spaarbankboek je bijschrijven en behoudt een fraaie, ln 3 kleuren uitgevoerde kaart als aan denken. Koopt geschenkkaarten of vraagt Inlichtingen aan het kantoor van de NUTSSPAARBANK. 4e klasse A. Atlas wint van N.-Nie- dorp; Wlerlngerwaard zegeviert over Oudesluis; Vrone verliest van BKC; Texel wint van Watervogels. Rcs. 2e klasse A. Helder 2 ontvangt RCH 2. Nu de wltjakken zoo op het goede pad zijn denken wij aan een nieuwe zege. Res. 3e klasse A. OSV II—HRC II. We denken niet dat HRC II het klaar speelt de overwinning-koers voort te zetten; WEDSTRIJDEN OP DE SCHAATS. Aangekondigde wedstrijden: Arnhem, Zondag 19 Dec,, kampioenschap van Gelderland voor amateurs; afstanden 5 0, 1500 en 5000 m. Deventer, Woensdag 22 Dec., nat. proefwedstrijden, klasse A en B.; af standen 500 en 1500 m. DISTRICT I. SpartaDe Volewijckers Stormvogels—ADO EDO—Xerxes DFC—HBS DWS—Heimes DVS DISTRICT II. t Gooi—Blauw Wit VUC—Emma DHC—VSV Feijcnooro - RFC Ajax—Haarlem DISTRICT UI. Tubantia-AGOVV NEC—Enschedé Wageningen—Go Ahend Ensched Bovs Heracles DISTRICT IV. Eindhoven—Roermond MVV-NOAD BW—PSV Willem II—LONGA NAC—Maurits (12 uur) DISTRICT V. Velocltas—Be Quick Leeuw.—Heerenv. LSCAchilles 2e klasse A. RCH—Alkm. Boys WFC—KFC Alcm. Victrlx—W.-Frlsla OSV—HBC Santpoort- De Kennem. Tweede klasse B. Vriendensch.—De Spart DOS—Zeeburgia Watergr.- Volendam HVC—Hilversum DWV— ^FC Derde Usaee A. GVO—Beverwijk Zaa idijk- QSC Succes—Schagen HRC—KW Derde klasse B. TIJBBBloemendaal Zandvoortm—Helder Kinhelm—Terrasvogels Halfweg—HFC DTS— Schoten Vierde klasse A. AtlasN.-Niedorp. Wieringerw.—Oudesluis Vrone—BKC Texel—Watervogels Reserve tweede klasse A HFC 2Stormvogels 2 Den Kennem. 2—WFC 2. AFC 3—VSV 2 Helder 2—RCH 2 Alcm. Vtctrtx 2—EDO 2 Reserve derde klasse A. KW 2 Alcm Vlctr. 3. OSV 2- HRC 2 As«er.d. 2—Zaandijk 2 Alkm. Boys 2-ZFC 3

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2