JOELFEEST. DAGBLAD VOOR Zware strijd bij Nikopol, Kirowograd en Korosten. De winter ingevallen. De Imponderabilia* van den oorlog. Luchtaanvallen op West-Duitschland. Verduister v. 16.30-8.30 uur. Revolutie in Bolivia. De strijd tegen de benden. Nieuws in 't kort. Vice-admiraal von Reuter overleden. Loon tijdens bedrijfssluiting. Dr. Göbbels: De strijd thans in zijn meest opwindende stadium. Aan alle bezitters van motorvoertuigen. Vrijdagmiddag geen arbeid. Kerstverlof der leerlingen van Junkers. STADSNIEUWS. Afstempeling Dag- en Nacht- „Ausweise". Kerstconcert in de Westerkerk. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen) Postrekening 449041. WOENSDAG 22 DECEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 299, 2 pagina's. Dexe Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. (Van onzen politieken redacJeur.) OP den kortsten dag van het jaar, op 21 December, wanneer de win terzonnewende plaats heeft vierden onze voorzaten in deze contreien het Joelfeest of Midwinter, bet f®st van den kringloop des levens en tan het herboren licht. Dan herdachten zij, die zich zoo nauw met de hen omflngende natuur vereenzelvigden, hun «storve- nen en putten zij nieuwe leveiskracht en moed uit het bewustzijn, dat de dood niet het einde van het Itven is, doch dat de dooden voortleven in het n. geslacht. Wanneer de velden en boorrtn kaal werden en sneeuw en ijs het Niordsche landschap bedekten, wanneer {iet ge zoem der insecten en het zingen der vogels verstomd was, wanneer de da gen licht en warmte moesten inboeten en de nachten troosteloos lang en don ker werden, groeide in onze vjorvade ren het verlangen naar de nieuwe wende. Wanneer die nacht aanbrak vlamden overal de vuren op om het nieuwe jaar van de zon te begoeten. Het was echter niet allen een plechtigheid van bezinning om de diep ste geheimen des levens. Er was ook vreugde om het nieuwe le'en, dat weldra in al wat gestalte had, uitbotte Twaalf nachten lang, te rekejen van de moeder-, valk- of midwintenacht af de nacht waarin 't nieuwe aar vol gens de oude tijdrekening zijn aanvang neemt werd er gegeten en gdronken. gezongen en gedanst, gejubelc en ge joeld. Op zulk een feest weren oude overeenkomsten vernieuwd, veten be graven en het toekomstige docvorscht Onze voorzaten, die geen angs voor leven, noch voor den dood haden, gin gen het nieuwe jaar met zefbewuste zekerheid en vertrouwen tegenoet. -O— MET de komst van het Chistendom in deze gebieden werden de oude gebruiken gekerstend. Zij krgen een nieuwe beteekenis. In hun plats kwa men in den wintertijd Sinteklaas en Kerstmis. Misschien was het luist, dat de oude feesten vaak tot bnspartiien ontaardden. Misschien zat enkl de be' doeling voor, door de verandring van het karakter der feesten de banden met het verleden opzettelijk door te snijden. In de Scandinaafsche landn is het Joelfeest ffultidtot op den huidiven dag in eere gebleven. Op dat feest, dat in strikte» familiekring gevied wordt, hebben vreemdelingen geen toegang Dan vereenigt zich enkel wieloor ban den var bloed met elkaar 'erbonden is. Het is een feest, dat zich n diepste wezen jgmbolisch kert tege de ver vreemd* van eigen aard egen het verlor® gaan van rasbewustiin. tegen verbeuring en tegen het afsterven van dm natuurlijken drang, zich vol doen# te vermeerderen. Vijand verloor vele bommen- WJ beleven thans een peride, waar in de liefde voor de syimoiiek der oer'Senste volksgebruiken herleeft. Zij tracht datgene tot nieuw leven te brngen, wat eens in deze andouwen ui het diepste wezen en delevensbe- shouwing der mensehen gesalte vond Jat ligt in het karakter var den tijd geest, die zich op alle geleden van het leven tegen een overschtting van de ratio keert en de onderdnkte uitin gen van het zieleleven weer ontsluit. Daardoor heeft de Germansche SS ook een kind van dezen tijd het Joel feest, dit geestelijk erfdeel ut een grijs verleden, weer in eere hesteld. Dat beteekent niet, dat men de christelijke feesten, zooals Sinterklaas e Kerstmis, wil vervangen. Het is evnmin een terugkeer tot heidendom o1 een gang tot nieuw heidendom. Het Godsgeloof is bij hen evenzeer onaantstbaar hei lig als het dit bij alle urmen van Christendom is. O— OP het Joelfeest der Gernaansche SS komt echter de volks- en bloeas- verbondenheid tot uitdrukkng. Zooals eens in de grijze oudheid familie en sibbe zich rond het haardviur schaar den, met de vrouw en moeer als mid delpunt want zij is de raagster en hoedster van het leven ao geschiedt dit thans weer. Aan de vraw en moe der worden liederen gewij. die spre ken van liefde en vereerini Haar kin deren zijn het zinnebeeld vn het nieu we leven, dat straks als een breede stroom van levensmoed owr de aarde gutst. Evenals in oude, aa ons over geleverde mythen, sagen ci sprookjes, treedt ook thans weer de ïestalte van het kind als symbool van he zich steeds weer verjongende leven nar voren. O— HET Joelfeest thans in deen oorlogs tijd. nu zoo vele van Germanie's zonen dapper en moedig dn strijd te gen de hen omringende vjanden van ras en bloed, vijanden un volksge woonten en bestaanszekerleid opgeno men hebben, heeft tevens symbol'ek. dat Germanje zich op een leerpunt der tijden bevindt. Deze wend beteekent voor honderdduizenden. en ook tien duizenden jonge Nederlan ers uit ons midden, een zich afweiden van na tionale versnippering van het uiteen groeien der Germaansche olken en als reactie daarop een strevei naar toene mende verbroedering. Vod hen wijst de weg der toekomst nar een weer tot elkaar groeien, naar e® toekomstige eehwording, bij alle vcscheidenheid en veelvormigheid. Leverlig zal daar bovenuit het bewustzijn staan, te be- hooren tot het ééne. oiverbrekeliik» geheel, dat naar buiten ook vasten vorm zal kriigen. Het .lel feest bergt oude voorstellingen en zinnebeelden, doch is tevens een beloft van nieuwe, nog niet geboren toekomstbeelden. Op tal van plaatsen in ons land heb- b .1 jonge, krachtige ei zelfbewuste jonge menschen op 21 >ecember een Joelluchter ontvangen. B| de wisseling van oud en nieuw ontstelen zij in dien Joelluchter een kleine m een groote kaars. En met die handrting, de sym boliek van oud en nieuw, beleven zi] intens de saamhoorigheiégedachte dat alle SS-kameraden in de geheele Ger maansche wereld op dat moment een zelfde handeling verriclten en daar mee eenzelfde geloof ii de kracht- schenkende overtuiging van de over winning tot uitdrukking brengen. werpers. HOOFDKWARTIER VAN DÊN FÜH- RER, 21 Dec. (DNB). Het opperbe vel der weermacht maakt bekend: Aan het bruggehoofd van Niko pol en ten Z.W. van Dnjeprope- trowsk zijn in harde gevechten van twee dagen alle doorbraakpo gingen der bolsjewieken mislukt. De vijand leed opnieuw zware ver liezen aan menschen en materiaal. Ten Z.O. van Kirowograd wer den de met sterke strijdkrachten uitgevoerde aanvallen der bolsje wieken na zware wisselvallige worsteling opgevangen en doorge broken gevechtsgroepen van den vijand uiteengeslagen of vernie tigd. Ten N. van Kirowograd en ten Z, van Tsjerkassy bleven plaatselijk on dernomen aanvallen der bolsjewieken zonder succes. Eigen tegenaanvallen wonnen terrein. Bij Korosten en aan de Berezina rukten onze troepen ondanks taaien vijandelijken tegenstand verder op Daarbij werden alleen in het gebied van Korosten 43 tanks der bolsjewie' ken en 42 kanonnen vernietigd. In het gevechtsgebied van Witebsk versterkten de bolsjewieken hun druk De zware afweergevechten duurden overdag en des nachts met stijgende hevigheid voort. 80 tanks en 39 kanon, nen werden vernield. Ten N.W. van Newel ondernamen de bolsjewieken vruchtelooze aanval len. Gedurende de twee laatste dagen werden aan het Oostelijke front in to taal 412 tanks der bolsjewieken stuk geschoten. De strijd in Italië In den westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front werden ver- scheiden vijandelijke stoottroepen af geslagen. Vlak bij de Adriatische kust zijn sedert gisteren krachtige Britsche aanvallen aan den gang. Zij stortten onder zware verliezen voor den vijand vóór onze stellingen ineen. In het Middellandsche Zeegebied werden gisteren in luchtgevechten en door luchtafweergeschut benevens door lichte Duitsche zeestrijdkrachten en marine-afweergeschut 18 vijande lijke vliegtuigen, w.o, 8 viermotorige bommenwerpers, vernietigd. 1 Duitsch jachttoestel ging verloren. Terreuraanvallen. Formaties vijandelijke bommenwer pers hebben overdag opnieuw een zwaren terreuraanval ondernomen op woonwijken der stad Bremen. In zware luchtgevechten en door afweer geschut werden minstens 45 vijandelij ke vliegtuigen neergeschoten. Gisteravond hebben sterke Britsche luchtstrijdkrachten het Rijn-Mainge- bied aangevallen. Door het neerwer pen van brisant- en brandbommen ontstond zware schade in woonwijken, vooral in Frankfurt a. d. M., Offen- bach en Mannheim. Luchtverdedigings strijdkrachten schoten bij deze aan vallen 49 viermotorige bommenwer pers neer. Vier andere toestellen ver loor de vijand boven de bezette wes telijke gebieden Daarmede werden .p 20 December en in den nacht op 21 December volgens tot dusver ontvan gen, nog onvolledige berichten 98 vij andelijke vliegtuigen, waarvan min stens 89 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 20 op 21 December doelen m hel gebied van de Theemsmonding gebombardeerd. 23 Deo.: Zon op 8.49, onder 16.29. Maan op 3.57, onder 14-28. In La Paz, de hoofdstad van Bo livia, is een revolutie uitgebroken. Onder leiding van majoor Tabor- ga en met actieve hulp van de in nauw contact met de nationale re volutionaire partij staande Boli- vianen zijn de opstandelingen erin geslaagd zich door een putch meester te maken van president Penaranda, van den minister van oorlog Candia, van den minister van binnenlandsche zaken Zilveti, alsmede van den chef van den Ge- neralen Staf Ichazo. Naar ''verder verluidt, zal de Boliviaansche na tionalist Estensoro voorloopig de regeeringstaak op zich nemen. De staatsgreep in La Paz is zonder eenig verzet van beteekenis verloopen. De regeering is volgens berichten uit Bolivia hecht in handen van den af gevaardigde Estensoro Voorts wordt nog medegedeeld, dat enkele jongere officieren Maandag ochtend het presidium binnendrongen en generaal Penaranda arresteerden. Ook de ministers en generaals werden in hun particuliere woningen gearres teerd. Nog in den ochtend van den zelfden dag deelde president Pena randa zijn ontslag mede. Hij verklaar de. dat hij hiermede in overeenstem ming handelde met de wenschen van het volk en leger, die besloten hebben hem uit zijn ambt te ontzetten De leider der Boliviaansche natio nalisten en de huidige voorloopige chef der regeering Estensoro streed reeds sedert verscheidene jaren in het oarlement tegen de toenemende bui- tenlandsche overheersching van zijn vaderland. Zijn aanvallen tegen het einde van het vorige jaar ter gelegen heid van de ratificatie van het han dels- en financieele verdrag met Was hington verwekten een geweldige op schudding Hij verklaarde toendertijd. dat Bolivia door de Ver Staten op on- draag'ijke wijze onder den d-uk gezet werd. Men vraagt zich af. wal alle mooie woorden over een politiek van goede nabuurschap, over het een heidsfront der Amer-kaansche naties over den strijd voor vrijheid en de mocratie beteekenen. Dit zijn slechts allemaal holle frases om de Latijn- Amerikanen in slaap te wiegen, zoo verklaarde hij destijds. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Voor het eerst sedert langen tijd wordt thans in het weermachtsbericht weder gewag gemaakt van den strijd tegen de partisanen op den Balkan. De officieele verklaringen omtrent de ze gevechten zijn vooralsnog zeer ge reserveerd. hetgeen men hiermede mo tiveert, dat men de pgxtisanen over een Duitsche actie in het onzekere wil laten. Wel doet men uitkomen, dat men vol vertrouwen is, de activiteit der partisanen thans definitief te kun nen onderdrukken. Dat zulks niet eer der is geschied, is, naar militaire krin gen alhier verklaren, een gevolg van het feit, dat. het overloopen der Ita lianen destijds dit gebied nagenoeg van troepen heeft ontbloot. Het heeft eenigen tijd geduurd, alvorens van Duitsche zijde troepen konden worden gezonden, hetgeen thans is geschied. Het materiaal, dat blijkens de berich ten op de partisanen is buitgemaakt, is in hoofdzaak afkomstig van de Ita lianen, die voorheen de bezetting vormden. D« nieuwe burgemeester venSchager- brug gemeente De Zijpe, beer J K. Nieuwenbuis Jr werd Zat*r<^aB 'n :ijn functie geïnstalleerd De commis saris der provincie Noord'"°"fl,i(L mr A J Backer, spreekt de ïisstallatie- rede uit. 2de vl de nieuwe burge meester CNF/J Zeijlemeker/Pa» m De zwarte handel tn Italië. In Ales- sandria (bij Milaan) zijn 89 zwarte har - delaren gearresteerd, verder werden 3' personen aangeklaagd onder verdenkin- van zwarten handel. Kostbare schat in kloosterarchief. In het archief van het klooster van Wein- hausen in het district Celle is een liede renboek ontdekt, dat geschreven werd de jaren van 1433 en 1470 en dat daar 500 jaar lang onopgemerkt heeft gelegen. Het boek vertegenwoordigt een liederenschat van buitengewoon groote waarde. Dievenbende ontdekt. De politie in Noordbergum (Fr.) heeft een einde kun nen maken aan de activiteit van een dievenbende, die de omgeving van dit dorp als operatieterrein had uitgekozen Als hoofddaders zijn gearresteerd W. F. en P. K De heler was de rijwielhande laar T„ die gestolen fietsbanden kocht. Hij wilde niet genoeg betalen naar den zin van de bende, die om wraak te ne men f 2000.— bij T. heeft gestolen. T wist aanvankelijk niet wie dit gedaan hadden en deed aangifte bij de politie Hierdoor kwam men de bende op h spoor. Aanslag op marechaussee. Dinsdag werd een "bewoner uit Sliedrecht hier door de marechaussee te Middelburg aan gehouden en om zijn persoonsbewijs ge vraagd. De man haalde zijn persoonsbe wijs te voorschijn en tevens een revo' ver. waarmede hij op den marechaussee schoot. Deze is ernstig gewond in he ziekenhuis opgenomen. Lijk gevonden. Dinsdag is te Am sterdam uit een der grachten het lijk op gehaald van een 29-Jarigen man, van be roep veehandelaar en afkomstig uit Zuid wolde. Op het lijk werd een portefeuille met een aanzienlijk bedrag aan banko pier gevonden. Vermoedelijk is de man tildens de duisternis te water geraakt Het stoffelijk overschot is naar het Bin nengasthuis gebracht. Strijd tegen bandieten in Servië. .Novo Vreme" maakt melding van een strijd tusschen 30 soldaten van de Ser vische staatswacht en 500 goed uitgerust en van automatische wapens voorzien- communistische bandieten, die zich va- een stadje wilden meester maken. Toen de communisten het verzet van hun tegenstanders niet konden breken, namen zij ten slotte de vlucht, met medenemp- van 8 dooden en 10 gewonden, nadat de plaats hadden uitgeplunderd, de iepen- bare kas hadden leeggehaald en uit het ziekenhuis alle dekens enz. hadden weg genomen. Voorts ontvoerden zij 5 bur gers van de plaats, van wie er twee kon den ontkomen, terwijl de andere drie la ter dood werden aangetroffen. Vice-admiraal Ludwig v>'° Reuter, wiens naam in de geschie°enis voor altijd verbonden is met hei tot zinken brengen van de Duitsche oorlogssche pen, die na den vorigen wereldoorlog aan Engeland moesten worden uitge leverd, is aan een beroerte overleden. Hij is 75 jaar oud geworden. Vice-admiraal Von Reuter werd te Guben geboren. In 1885 trad hij toe tot de Duitsche marine. Hij was commandant van den krui ser „York" en werd kort voor het be gin van den wereldoorlog commandant van den grooten kruiser „perfflmger Na den wapenstilstand kreeg vice-ad miraal Von Reuter de opdracht, om op grond van de wapenstilstandsvoor waarden de Duitsche vloot aan Enge land uit te leveren. Om do roemrijke Duitsche oorlogsschepen niet in nan oen van de vijanden te laten vallen, bracht hij op 21 Juni 1919 'n de Brit sche interneeringshaven Scapa Flow de uit te leveren schepen tot zinken, een daad, die toendertijd iu de gehee le wereld het grootste opzien heeft ge baard. Moet worden doorbetaald. Ten behoeve van de arbeiders, die in de periode van 24 December 1943 tot 3 Januari 1944 gesloten moeten blij ven, heeft de secretaris-g<-'neraat van het departement van sociale zaken bepaald, dat de werkgever over die periode het loon moet doorbetalen, dat de betrokken arbeiders zouden hebben verdiend, wanneer ZU °P de bewuste dagen hadden gewerkt. Dit voorschrift geldt evenwel niet, voor zoover wegens sneeuw of vorst of we gens de gevolgen daarvan biet zou kunnen worden gewerkt. De werkgever moet den uitgevallen arbeidstijd, zoo mogelijk door de be trokken arbeiders laten Inhalen tus schen 2 Jan. en 1 Mei 1944, Bovendien kan hij het doorbetaalde 1°9? verre kenen met de aan den arbeider vóór 1 Jan. 1944 toekomende vueantie. Het overwerk mag verrient worden in afwijking van de Arbeidswet 1919, doch met dien verstande, dat niet lan ger mag worden gewerkt dan 11 uur per dag en 601/» uur per week. De re geling der hierbij te volgen arbeids tijden moet tevoren worden toegezon den aan het bevoegde dls'nctshoofd der Arbeidsinspectie. Sovjèt-opmarsch tot staan gekomen. Het invallen van de vorst heeft terstond tot een sterk toegenomen activiteit aan het geheele Oostelijke front geleid. De dit jaar uitzonder lijk korte modderperiode heeft wel iswaar de activiteit eenigszins doen verflauwen, doch een pauze in de gevechten is niet ingetreden, en de thans aangevangen winterslag is dan ook niets anders dan de voort zetting van den strijd, die thans sedert begin Juli vrijwel onafge broken voortduurt. Het eerste gevolg van de intrede der vorstperiode is, dat thans weder op ruimere schaal van tanks gebruik ge maakt wordt, nadat dit wapen in ver band met de onbegaanbaarheid der wegen in de voorafgaande weken eenigszins op den achtergrond was ge raakt. Het aantal tanks, dat de Duit- schers blijkens het weermachtsbericht buiten gevecht hebben gesteld, getuigt van den omvang, waarin van Sovjet- Russische zijde weder van dit wapen gebruik wordt gemaakt. De situatie aan het front wordt ge kenmerkt door krachtige Duitsche te genaanvallen, waarvan het zwaarte punt thans meer in het gebied van Ki rowograd dan in dat van Shitomir en Korosten ligt. Situatie is gunstig. De Sovjet-Russische opmarsch in het gebied van Kirowograd is als gevolg hiervan tot staan gekomen. Van Duit sche zijde meent men te mogen aan nemen een veronderstelling, die overigens ook van Engelsche zijde reeds is geopperd dat deze Duitsche tegenaanval de Sovjet-Russische win terplannen voor een deel in de war heeft gestuurd, en men is in Berlijn kennelijk geneigd, de situatie aan het Oostelijke front weder aanmerkelijk gunstiger te beoordeelen dan eenigen tijd geleden. Dit optimisme wordt ook hiermede gemotiveerd, dat de pogingen der Rus sen, die er kennelijk op gericht waren, zoowel op den noordelijken als op den zuidelijken vleugel van den centralen sector door het Duitsche front te bre ken. tot dusver alle hebben gefaald De Sovjet-Russische legerleiding heeft echter blijkbaar haar voornemen nog niet opgegeven en vooral in het gebied van Newel en sedert kort ook ten oos ten van Witebsk zijn de Duitsche troe pen nog in een hevigen afweerstrijd gewikkeld. Het is zeer waarschijnlijk dat de winter ook ten noorden van Newel nieuwe Sovjet-Russische aan vallen zal brengen. De aanvallen van het roode leger in den zuidelijken sec tor, d.w.z. op het bruggehoofd van Nikopol en ten zuiden van Dnjeprope- trowsk, worden van Duitsche zijde meer beschouwd als een poging, met het oog op den Duitschen tegenaanval bij Kirowograd het zwaartepunt van den strijd te verplaatsen. BEKENDMAKING. EXTRA KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S. EN DEN LANDSTORM NEDERLAND. Het S.S. Ersatzcommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra- keuring voor de Waffen S.S. en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Er satzcommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag van 10—14 uur. Alle inlichtingen omtrent dienstneming in de Waffen S.S. of Landstorm Nederland geven de Er- satzcommando's Den Haag, Korte Vijver berg 5: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar Langestraat 56: Groningen, Heerestraat 46; Heerlen, Saroleastraat 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adressen aangevraagd worden. Vijand moet op het slagveld verschijnen. Onder het opschrift „De impon derabilia van den oorlog" schrijft Rijksminister dr. Göbbels in het jongste nummer van „Das Reich" het volgende: „Wij maken thans een van die omwentelende gebeurtenissen en ontwikkelingen in de geschiedenis der menschheid door, die een totale verandering van het aanzien der wereld met zich medebrengen. Dr. Göbbels verklaart, dat deze tijd begonnen is met den eersten we reldoorlog en dat het einde voor loopig nog niet te overzien Is. De oude burgerlijke wereld, zoo schrijft hij o.a., is op 1 Augustus 1914 ten onder gegaan en van dat tijdstip af begint een nieuw tijdperk in de geschie denis der menschheid Wie durft te be weren, des tijds reeds een. zij het ook maar in grove lijnen, idee gehad te heb ben over het vermoedelijke verloop van deze ontwikkeling, voor zoover wij haar thans kunnen overzien. Zij begon met enkele revolverschoten in Serajewo. ng via de modder- en bloedvelden van het Westen naar de democratische Duitsche republiek en den val van het Tsarisme naar 't bolsjewistische systeem in Rusland, leidde via werkloosheid en .flatie tot de nieuwe ordening In Duitschland en leidde vervolgens door de eeuwige vijanden van het Duitsche Rijk tot een twee continenten omvattend gewapend conflict. Tronen en altaren stortten ineen De vaste waarden in het samenleven der volken geraakten aan het wankelen. Van den grond af werd opnieuw begonnen en intusschen veran dert weer eens het aanschijn der menschheid. De laatste acte. Wij staan thans in de laatste acte van dit grootste drama, dat de geschiedenis kent. Ook dezen oorlog is een bewijs oor het feit, dat in dergelijke tijden bijna alles mogelijk is. De oorlog is terechtgekomen in'een gebied der im ponderabilia. Slechts voor een deel verloopt hij vol gens de wetten, die de menschheid hem gesteld hebben, voor het overige echter volgt hij zijn eigen wet En dit wordt in geen geval door de dagelijksche om- tandigheden. doch uitsluitend door diepere historische noodzaken en doel matigheden bepaald. Hetgeen de oorlog ons aan zorgen en smarten bereidt, be hoort daartoe en is onvermijeeluk. Doch dit is niet het beslissende van °en oor" log. Wij gelooven veeleer vast en °n~ wrikbaar, dat de geschiedenis ons in de zen oorlog een van haar groote, voor eeuwen berekende taken heeft toever trouwd. Wij zijn bij de vefvu'tibS van deze taak in Gods hand. Wij weten zeer nauwkeurig, dat zij niet op onze ^hou ders gelegd zou zijn, wanne®1 wij niet de kracht bezaten haar ook te volbren gen. Oorlog in een opwindend stadium. Het zou vermetel zijn, zoo Saa* ml" nister verder, in het huidige stadium van den oorlog te willen voorspellen, wan neer hij ten einde zal zijn. De oorlog is op het oogenblik in zijn rPeest opwin dende stadium, en eiken da® worden nieuwe, verrassende elementen aan den oorlog toegevoegd Men kan weliswaar met eenige waarschijnlijkheid vaJl, Y°J ren bepalen, in welke richting hij zich ongeveer zal ontwikkelen, doch 01 de afzonderlijke phasen van keling korteren of langer|0 Wd zmlen duren, dat weet niemand, tfet ls absurd te veronderstellen, dat het aan het einde van dezen oorlog de neer- rchappij over ons continent ,za' YlfJ" gen, want dan zou de geschiedenishaar beteekenis verloren hebben Europa terecht de vraag s*1f®_" toe het dezen omweg moest naak betzelfde resultaat in 1918 f' 5 keiijker te bereiken was g.-'weest. Taak van het Nrf-Socialisme Het Nationaal-Soclalisme beeft in de ze ontwikkeling dezelfde ta -'k te vervu len, die de nationaal-soclal ftijche be- weeing in de analoge °nt^'k^ling in Duitsch'and vervuld heeft, f};1- voor de dramatische be= issing die wanneer zij eenmaal gevp rH' fnt meer ongedaan gemaakt H »n staan te brengen, en haar fundamenteele nieuwe werjaing te ge ven. De minister wijst op S* teleurstel hng die bij de vijanden heeJschtover het feit. dat in Duitschland nergens ook maar het «teringste teeken «e °nt(^kken valt, dat de Duitsche natie eens ineen onbewaakt oogenblik zwak v orden. Deze viianden heb verklaart dr. Göbbels. het *°Y bijgedragen, dat dit ook ln Duitsch- nooit het geval zal zijn. Er i ,t t '=nd niemand, die ook ma - P oc gedachte aan den oor'°^ houden ln maken, door te vroeg op t® houden, ln dit opzicht heeft het Duitsche volk in dit jaar meer geleerd, dan wij bij het begin durfden hopen. Het Rijk is thans ons heiligdom. Wij zijn allen vast beslo ten het in geval van nood met hand en tand te verdedigen. De vijand zal ver baasd staan, wanneer bij op zekeren dag den grooten stormloop op Europa be gint. Hij zal daarbij stooten op een volk, dat door al het lijden en door alle ge varen van dezen oorlos moest gaan en. daar het hierdoor niet ten onder gegaan is, alleen nog harder en sterker gewor den is. Nooit was het Duitsche volk zoo eensgezind in het besluit om dezen oor log tot de definitieve overwinning voort te zetten als thans. Wat denkt men aan de overzijde van het Kanaal nog door terreur vanuit de lucht te kunnen bereken? Onze bewa- peningsindüstrie blijft, naar de ervaring bewijst, intact De eene stad na de ande re en de eene provincie na de andere hebben bewezen, dat brand en vernie ling baar ideëele krachten niet verlam men, doch slechts stimuleeren. Hier door schiint dus bewezen te zijn. dat men een tweeduizend jaar oude EuroDeesche geschiedenis niet op een zoo goedkoone wijze met fosfor kan vernietigen. Met andere woorden: De vijand moet zelf en rechtstreeks op het slagveld verschij nen om de poging te ondernemen de be slissing af te dwingen. Wat dat wil zeggen weten de En- gelschen en Amerikanen even goed als w(j. Waarom zouden zfl anders zoo lang geaarzeld hebben om dezen riskanten gang te ondernemen? Niet alleen het Duitsche Rijk. ook Enge land strlidt daarhil om zfln bestaan. Alleen zien wil Dnitschers dit hel derder in dan de F.ngelschen En dit is reeds een goed deel van de over winning. Het zou mogeliik zijn. dat hier het aspunt van den oorlog ligt. De Imponderabilia *1 van den oorlog zullen daardoor weer rechtstreeks haar doel bereiken. Zij neigen over het alge meen meer naar de zijde van den wil en de besluitvaardigheid dan naar die van bet materiaal alleen. Wat het laatst genoemde betreft, zijn wij nauwelijks inferieur, wat het eerste betreft, zijn wij verre weg superieur. Het Duitsche volk. zoo besluit de mi- n'ster. staat dit jaar rond een karigen kerstboom Veel van wat vroeger dit meest Duitsche van alle feesten ver fraaide. hebben wij in het verloop van dezen oorlog verloren: het geluk der kinderen aan het moederhart en den vrede van onze steden en dorpen Des te vaster echter is ons besluit geworden om dit atles weer terug te halen en veel. wat het leven van een volk mooi en waard om geleefd te worden maakt, nog bovendien". De invloeden welke meewerken tot het verkrijgen van een doel. maar die niet onder woorden te brengen zijn. Red. Op grond van de door den gevol machtigde van den Führer voor ge bruik en registratie van motorvoertui gen uitgevaardigde beschikking en in overeenstemming met den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sche gebied en den Wehrmachtbe- fehlshaber in Nederland worden door de bevoegde instanties maatregelen ten uitvoer gelegd, waarvan het doel is een regeling te treffen voor het ge bruik en de registratie van motorvoer tuigen. O.m. krijgt ieder bezitter van een motorvoertuig in de eerstvo'gende dagen via de bevoegde Rijksverkeers inspectie formulieren, welker nauw gezette invulling in alle opzichten ver plicht gesteld wordt. Een onachtzame, resp. onware beantwoording van alle vragen, resp. niet-tijdig terugzenden der formulieren wordt als sabotage be schouwd en brengt, ongeacht an dere straffen, confiscatie zonder schadeloosstelling van het motor voertuig met zich mede. Ten aanzien van het gebruik '-&n motorvoertuigen wordt herinnerd aan de verplichting tot het bijhouden van rittenboekjes en het bij zich hebben van de vereischte opdracht voor den rit voor iederen afzonderlijken rit be nevens van de rijvergunning. Motor voertuigen, die bij contröle zonder de vereischte papieren worden aangetrof fen, zullen in het vervolg in beslag genomen worden. Bezitters, resp. gebruikers worden herinnerd aan het verkoopverbod van motorvoertuigen zonder vergunning van Ge bevoegde instanties. Der BevollmSchtigte des Führers für Kraftfahrzeugeinsatz und Erfassung Beauftragter in den Niederlanden, Gez. dr. Aran. In de werkverruiming. De centrale persdienst van het Neder- lfndsche Arbeidsfront schrij't ons: Overeenkomstig het verzoek van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft de directeur van den Rijksdienst voor de Werkverruiming, ook mede namens den directeur van den Cultuur-Technischen Dienst, medegedeeld, dat alle arbeiders, werkzaam op C.D.- en werkverruimings objecten, a.s. Vrijdag 24 December met de middagschaft het werk voor dien dag als geëindigd kunnen beschouwen. De daardoor ontstane loonderving zal worden vergoed wegens geoorloofd ver zuim. AMSTERDAM, 21 Dec. In tegen stelling tot het bericht, dat is gestuurd aan de ouders der leerlingen, die op het oogenblik een vakopleiding volgen bij de Junkers Flugzeug- und Moto- renwerke A.G., als zouden de jongens dezer dagen niet naar huis komen, deelt de Nationale Jeugdstorm mede, dat het Kerstverlof der leerlingen als nog zal doorgaan, zoodat de ouders hun zoons dezer dagen, waarschijnlijk van daag nog. thuis kunnen verwachten. VANDAAG NOG MOGELIJK. De aandacht wordt er op geves tigd, dat voor diegenen, die in hc bezit zijn van een dag- en nacht „Ausweis" voor het Sperrgebie: Den Helder en in het bevolkings register van Den Helder staan in geschreven en nog niet aan de op roeping tot afstempeling van he' „Ausweis" gevolg hebben gegeven daartoe heden Woensdag, nog in de gelegenheid zijn. Men vervoe- ge zich hiervoor ten raadhuizc (trouwzaal) en wel van 9.30—12 uur en van 1416 uur. Het is in dezen tijd moeilijk het Kerstfeest met wijding tegemoet te zien. Soms echter kan er iets gebeu ren, hetzij onverwachts, hetzij voorbe reid, dat de spanning waarin wij leven breekt. Zoo verging het ons, toen wij in de Westerkerk het concert van het Heidersch meisjeskoor onder leiding van den heer Hoogervorst en mevr. MoréeDol beluisterden. Zooals de heer Kramer in zijn inleidend woord opmerkte, „Adeldom verplicht". Wij verwachten iets goeds, als wij den naam Hoogervorst hooren. Wij mochten het koor reeds verscheidene malen be luisteren, doch dit conceri was o.i. wel het beste, wat wij gehoord hebben. Voor een niet gering gedeelte is dit te danken aan de beide jonge solisten Helène van Zijp, zang en Nora Deur- vorst fluit. Helène van Zijp studeert nog aan het Conservatorium, Nora Deurvorst heeft 14 dagen geleden haar studie beëindigd. Het zou te ver voe ren, alle nummers afzonderlijk te be spreken, maar enkele uitzonderingen willen wij toch maken. Daar waren al lereerst een Oud Kerstlied, voor zang, fluit en orgel, bewerkt door Henri Geraerdts, leeraar in de Harmonische Muziekleer aan het Rijksconservatorium te Den Haag, en het aloude „Nu zyt wellecome" door koor, orgel, fluit- en zangsoliste. Hier was een samenwerking tusschen zang en instrumenten, die de liederen ten volle tot hun recht deed komen. Van de orgelsoli zij vooral vermeld de Fuga in g. k1. voor J. S. Bach. Voor hen, die de muziek van Bach verstaan, zullen dit enkele bij zonder mooie oogenblikken zijn ge weest. De fluitscliste konden wij in volle sterkte beluisteren in het Concert voor Fluit van Handel. Zij beheerscht haar instrument op een manier, die ons doet verwachten in de toekomst nog wel wat van haar te hooren. Verzui men wij niet de solo van Helène van Zijp „Panis Angelicus" te vermelden. Hier ontplooide zij haar stem ten volle en het auditorium was merkbaar onder den indruk. Het concert werd besloten met hot bekende „O, Salutarls" van Schubert, waarin wederom de zangsoliste haar medewerking verleende. Hopen wij dat wij in de toekomst, als Helène van Zijp en Nora Deurvorst de bekendheid ge nieten, die hun zeer zeker te wachten staat, hen nog menigmaal in Den Hel der mogen beluis'cren. M. Bruinsma.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1