DAGBLAD VOOR Op den drempel. Stoutmoedige ontwijkingsbewegingen het Oostfront. aan De jaren sierven. Doorbraakpogingen der Sovjets mislukt. Korosten opgegeven. Göbbels spreekt op Oudejaarsavond. Egelposities dienen als golfbrekers. De strijd in Zuid-Bosnië. Nieuws in 't kort. Mussert voor de radio. Hoe Toimen van 't doikie z'n Ouwejaarseivend vierde. Zware Britsche verliezen in Golf van Biscaye. Verduister v. 16.45-8.45 u. STADSNIEUWS. Oudejaarsavonddienst Luthersche Kerk. Hermes-nieuws. Handbal. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 Itynen) Postrekening 449041. VRIJDAG 31 DECEMBER 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang, No. 306, 2 pagina's. Dese Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bjj contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Nu is de wereld nog een „kinderkamer", Vol rommel, ruzie en venijn, Maar na het lot van veel doordachte eeuwen Zal ze eens een „bibliotheekzaal" zijn, Waar honderdduizend donkre ruggen rusten Op eendre planken in bezonken licht En waar de menschen schooner zijn en stiller, Hun geest in wezen op één doel gericht. De jaren komen en de jaren sterven, Nog zijn we als twijgen in den wind, Er wacht nog heel veel dwalen, heel veel zwerven, Maar zonder tranen groeit geen enkel kind, H. P, van den Aardweg. (Van onzen politieken redacteur). HET voorbije jaar was moeilijk voor ons Nederlanders, doch moeilijk tevens voor onze naburen. Niemand zal zoo optimistisch zijn, te veronder stellen, dat deze moeilijkheden in het komende jaar als sneeuw voor de zon zullen wegsmelten. Integendeel, men kan er stellig staat op maken, dat de komende moeilijkheden belangrijk grooter zullen zijn dan die we reeds hebben doorgemaakt. De mensch leert ook moeilijkheden te dragen. Men went aan alles. Wanneer men geeste lijk en lichamelijk getraind is, merkt men nauwelijks den cadans der ver zwaring, die geleidelijk optreedt. Het komende jaar zal ernstige narig heden met zich mee brengen. Voor boden daarvan hebben zich reeds in de achter ons liggende dagen aange kondigd. Europa is een belegerde ves ting geworden, die vanuit het Oosten door de bolsjewisten en vanuit het Zuiden door de Anglo-A nerikanen be stookt wordt. Daarnaast zetten deze laatsten een ongekend groote lucht macht aan het werk om successievelijk deze vesting, die geen dak heeft, in tern moreel en materieel te ontredde ren en tot overgave te dwingen. In we:rwil van alle, zoo vaak gege ven tegengestelde voorspellingen van de Geallieerden is het Europeasche front niet ineengestort, niet toen de Anglo-Amerikanen op Sicilië landden niet toen Badoglio het schandelijkste verraad dar moderne geschiedenis pleegde, niet toen de Sovjets breede stukken gronds heroverden en hun opmarsch voortzetten en ook niet toen de Britten en Amerikanen haast zon der pauze in een systematische vernie lingswoede duizenden ton non aan bom men en andere verdelgingsmiddelen afwierpen. O— M EN kan betoogen, dat de volkeren van Europa niet konden opstaan, omdat de Duitschers overal te sterke bezettingstroepen onderhouden. Dit is een drogreden. Europa houdt stand, omdat in breede volkslagen hier en over de grens het besef groeiende is, dat Europa een politieke, militaire en economische eenheid dient te worden, hoe dan ook. De Italianen in Zuid- Italië ervaren thans met bitteren we - moed, dat het juk eener geallieerde be zetting duizendmaal zwaarder is dan dat van Duitsche troepen. Dat heeft in breede kringen veel te denken gege- v Nergens en nimmer is in de jong ste geschiedenis een volk meedoogen- loozer geplunderd en gekneveld dan juist op Sicilië en in Zuid-Italië, waar bittere hongersnood geleden wordt. Datzelfde lot, gevoegd bij de niet te schatten verwoestingen als gevolg van het oorlogsgeweld zou elk gebiedsdeel van Europa te wachten staan, ind'en daar het tweede front werd opgericht of indien het daar tot een dolzinnigen opstand zou komen. Doch er is_ nog meer. Niet alleen het eigen materieele zelfbehoud raadt in alle nuchterheid elk verzet en elke aanmoediging tot landing van geallieerde troepen af, de volkeren van Europa hebben tevens kunnen zien, dat daar, waar geallieer de troepen hun tenten opgeslagen heb ben, ook onmiddellijk de geldjoden en communisten ten tooneele verschijnen Noord-Afrika maakt thans een revolu tieproces door, dat generaal Giraud tot afdanken dwong en dat het vermoeden wettigt, dat binnenkort daar een on verholen Sovjet-regiem zal gevestigd worden. Op Sicilië en :n Zuid-Italië kan men een soortgelijke ontwikkeling vaststellen. Op den Balkan, in Bosnië, eertijds behoorend tot den voormaligen staat Zuid-Slavië, heeft Moskou reeds het masker afgedaan. Daar is Tito door Stalin tot maarschalk en staatshoofd benoemd, zonder dat hij zich aan ko ning Peter II en eneraal Mihailowitsj gestoord heeft. Londen kijkt weliswaar boos toe, maar kan niets doen en is T Sovjet-bondgenoot verplicht Tito te erkennen, hetg:en het intusschen ge daan heeft. Dit karakteristieke voorval zegt Europa meer dan alle propaganda. VVfrt.T nationaalsocialisten jaren lang met veel klem van redenen voor speld hebben, is in 1943 uitgekomen. De werkelijke fronten hebben zich af- geteekend. De strijd is tot die hoogte ontbrand, dat de keuze uitsluitend ge daan kan worden uit nationaalsocialis- me of bolsjewisme. Het nationaalsocialisme bouwt, zij 't dan met revolutionnair temperament, ordenend en met een welomschreven tdeeëncomplex leiding gevend voort op bestaande politieke, sociale, economi sche en cultureele gegevens. Zijn orde- nings- en herzieningseischen werden in het afgeloopen jaar ook in het kamp der Geallieerden naast de voortduren de oropagandist'.sche agita'ie een za kelijke discussie waardig getoond, die in schrille tegenstelling tot de voor- oorlogsche afwijzing en bespotting staat. Nademaal de geallieerden zoo veel kostbare jaren de geboden gele genheid tot eigen initiatief niet hebben benut, is in alle objectiviteit de twijfel gerechtvaardigd, dat de erkenning van begane fouten of nagelaten verbeterim gen sedert Versailles maar slechts tac tiek is. Het nationaalsocialisme erkent voorts, op grond van zijn nationalitei ten-principe of volksch beginsel, de waarde van een nationaal eigenleven der volkeren tot een hoogte, die na aftrek van uit verkeers-, economische n strategische oogpunten aan een hoo- gere gemeenschap noodzakelijk af te stane functies de zelfstandigheid van historisch gegroeide en levenskrachtig gebleken nationaliteiten het .meest na bij komt. Het bolsjewistisch communisme, dat ondanks alle schijnbare concessis, nim mer zijn waren aard verloochenen zal, is revolutionnair in alle geledingen van 't maatschappelijk leven. Het heeft in zijn met zooveel klassehaat opge zweepte revolutiegeweld voor geen enkel „heiligenhuisje" ontzag. Waar terughoudendheid gepredikt wordt heeft men te maken met camouflage, met tactiek, die aan den wil tot uit eindelijke verdelging van al het be staande niets afdoet. Voor die keuze staat Europa: natio naalsocialisme of bolsjewisme. Roose velt en Churchill willen zonder twijfel niet, dat het bolsjewisme hier regee- ren zal. Maar Noord-Afrika, Italië en de Balkan leverden voor bet jaar 1943 reeds het onomstootelijke bewijs, dat noch Roosevelt, noch Churchill zich tegen een bolsjewistische penetratie kunnen verzetten. Zoover reikt hun macht niet. Daartoe zijn ze noch mate rieel, noch geestelijk in staat. Dat is de groote les van het jaar 1943, dat we thans vaarwel zeggen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 30 Dec. (DNB). Het opper bevel der weermacht maakt bekend: Ten noorden van Kirowograd heeft de eigen aanval ook gisteren nieuwe vorderingen gemaakt. In het revechtsgebied van Sjito- mir duurt de zware worsteling, waarin van beide kanten versterkin gen werden geworpen, met toene mende felheid voort. 72 tanks wer den stukgeschoten. De stad Korosten werd na harde gevechten opgegeven. Bij Witebsk zijn opnieuw onderno men doorbraakpogingen van de bols jewieken mislukt door den taaien werr- stand van onze troepen. Plaatselijke penetraties werden afgegrendeld of in tegenaanval opgeheven, 28 vijandelijke tanks werden neergeschoten. Zware artillerie van het leger heeft voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad met goed effect beschoten Aan het Zuid-Italiaansche front is ten zuidwesten van Minturno een vij andelijk steunpunt vernietigd, de be zetting werd gevangen genomen en buit werd binnengebracht Herhaalde aanvallen van den vijand ten noord westen van Venafro en aan de Adria- tische kust mislukten in verbitterde gevechten. Een nieuwe terreuraanval van Brit- sche formaties bommenwerpers in de a onduren van gisteren op Berlijn heeft verscheidene gebieden der Rijks hoofdstad zwaar getroffen. Er werden vernielingen, vooral in woonwijken, veroorzaakt. Storingsaan vallen werden voorts ge richt op eenige plaatsen in West- r uitschland. Nachtjagers en afweergeschut van het lucht wapen hebben ondanKs zware be lemmering door de weersomstandighe den volgens hetgeen tot dusver is ge constateerd 23 der aanvallende bom menwerpers neergeschoten. Rijksminister dr. Göbbels houdt op hedenavond ter gelegenheid van de jaarwisseling een toespraak tot het Duitsche volk De rede zal des avonds om 8 uur door alle Duitsche zenders worden uitgezonden. DE STEM DER S.S. Op 1 Januari van 11.30 tot 12 uur houdt de voorman der Germaansche SS in Nederland, SS Standartenführer Feldmeyer, een Nieuwjaarstoespraak over den zender Hilversum 1, golf lengte 415 meter. BERICHT. Met ingang van 1 Januari is de heer H. P. van den Aardweg afge treden als waarn. Hoofdredacteur van ons blad, om zich ingevolge zijn meerdere geschiktheid daartoe geheel te gaan wijden aan de ru briek Tooneel en Letteren. In zijn plaats is thans benoemd tot waarn. Hoofdredacteur de heer Tj. N. Adema, oud-Hoofdredacteur van de Alkm. Crt. en tot heden Chef van Dienst van ons blad. EXTRA KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra keuring voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland plaats vinden Deze keuringen zullen worden ge houden in het gebouw van het Er- satzkommando. Korte VUverberg 5. Den Haag. van 1014 uur. Alle inlichtingen omtrent de dienst- ming in de Waffen-SS of Landstorm iederland geven de Ersatzkommando's )en Haag, Korte Vijverberg 5: Ams'er- lam, Dam 4: Alkmaar, Langestraat 56 Groningen. Heerestraat 46; Heerlen laroleastraat 25. Bij bovengenoemde adressen zijn eveneens kostelooze spoorwegbiljet ten voor de heen en terugreis ver krijgbaar. De bolsjewieken pompen in het gebied ten westen van Kiëf steeds nieuwe aanvalsdivisies, naar de mi litaire correspondent van het DNB, Martin Haliensleben, in zijn be schouwing van den toestand Don derdag schrijft. Hij gaat verder: De opgestuwde vloed der bols jewistische divisies in den sector van Kiëf brandt thans tegen den ouden Duitschen afweerdijk ten oosten van Berditsjef en ten oos ten van Sjitomir en Korosten op. Daarbij doen de Duitsche egel posities in het voorterrein dienst als golfbrekers. Tengevolge van dit verdedigings systeem der Duitschers is er geen rechte frontlijn in het geheele veld- slaggebied, de in elkaar grijpende cir kelvormige gevechtsvelden voor den Duitschen verdedigingsmuur vormen veeleer goede opvangposities. Daardoor is het den Duitschers ook, vooral in het gebied van Berditsjef en Sjitomir gelukt de onafgebroken vijan delijke aanvallen met succes af te we ren. Een belangrijk aandeel hierin heeft het kruisvuur der artillerie gehad, dat, van weerszijden krui selings gegeven, den bolsjewisten uiterst zware verliezen toebracht. De bolsjewistische leiding echter werpt steeds nieuwe formaties in de veldslag- gebieden. Van uur tot uur stijgt de felheid van den strijd. De taktiek van Manstein. In stoutmoedige ontwijkingsbewegin gen heeft Manstein op eenige plaatsen het front teruggetrokken. De stad Ko rosten werd binnen het bestek dezer beweging na harde gevechten door de Duitschers opgegeven, hetgeen te ver wachten was. De beweging der Man- steinsche divisies heeft klaarblijkelijk ten doel den tegenstander nergens ge legenheid te geven tot de door hem geprojecteerde doorbraak door het Duitsche front. Dat is hun tot dusverre in vollen omvang gelukt. Behalve in dezen nog steeds dominee- renden sector ontwikkelen zich tege lijkertijd ook tegen het front van Ne- wel en Witebsk diep geëchelonneerde onafgebroken bolsjewistische aanvallen. In het bijzonder houdt de bolsjewis tische druk op Witebsk aan. De strijd gaat hier vooral om de sleutelposities, d.w.z. de spoorlijn naar Polotsk en het bezit van den parallel loopenden auto weg. De bolsjewieken werpen hun strijdkrachten in het veld tegen Wi tebsk zoowel uit het oosten als uit het noorden en noordwesten, zoodat de slag weer in volle ontwikkeling is. In de groote bocht van den Dnjepr ontplooien de Duitsche divisies nog steeds een verwonderlijke bedrijvig heid. Vooral op het hoofdgevechtsveld ten noorden van Kiiowograd teekenen zich Duitsche bewegingen af, die een goeden stand aangeven ten aanzien van de vernietiging van een sterke vij andelijke groep strijdkrachten. In het Zuid-Bosnische gebied is een dezer dagen, zoo wordt aan het DNB gemeld, een uit Duitsche bergjagers bestaande gevechtsgroep tot den aan val overgegaan om de ravitailleering der communistische benden door de Geallieerden te verhinderen. Nadat tal rijke wegversperringen uit den weg waren geruimd, braken de Duitsche bergjagers het verbitterde verzet van de wanhopige strijdende communisten en drongen tot ver in het door de ben den bezette gebied door. Hierbij be reikten zij de kleine stad Glamoc en vernielden daar het voor de landing van Anglo-Amerikaansche transport vliegtuigen aangelegde vliegveld. In tusschen probeerden de benden de ter beveiliging van den opmarsch der berg jagers aangelegde steunpunten te ver overen om zoodoende de vooruitge schoven Duitsche gevechtsgroepen den terugweg af te snijden. Doch ook deze aanvallen mislukten met zware verlie zen voor de benden. Goudsmokkel naar Algiers. Naar uit Cairo gemeld wordt, hebben de Ameri- kaansehe autoriteiten in Egypte de leiders gearresteerd van een internationale goud- smokkelaarsbende. die per vliegtuig goud van Zd.-Afrika naar Algiers over bracht. Volgens het bericht hebben de Amerikaansche autoriteiten de geheele hoeveelheid goud in beslag kunnen ne men, die den smokkelaars een zuivere winst zou hebben opgebracht van 100.000 dollar. Kolendiefstallen bij de Technische Hoo- geschool. De recherche te Delft heeft dezer dagen aangehouden en ingesloten ten B., aldaar in functie aan de Tech nische Hoogeschool, die zich groote hoe veelheden kolen, die voor verwarming der Hoogeschool bestemd waren, had toe geëigend en bovendien kolen bij leden van het personeel had laten thuisbezor gen. Als verdacht van medeplichtigheid zijn nog gearresteerd E. en M. te Delft, terwijl tegen de personeelsleden, die ko len hadden gekregen procesverbaal is opgemaakt wegens heling. B. is voor den officier van justitie te 's-Gravenhage ge leid. Door de duisternis verdronken. In de buurtschap Kloosterdijk, gemeente Har- denberg, zijn twee meisjes van 15 en 17 jaar, de gez. Kampman, Woensdagavond door de duisternis misleid in het water langs den Kloosterdijk geraakt en ver dronken. Na lang dreggen vond men gis termorgen de lijken. Paard en wagen gestolen. Op den Amsterd. Straatweg te Utrecht stond gis teren een bodewagen, waarvoor een paard was gespannen, voor een oogenblik onbe heerd, daar de bestuurder zich in een huis bevond om een pakje af te geven. Een brutale voorbijganger maakte van deze gelegenheid gebruik om er met paard en wagen van door te gaan. Eeni- gen tijd later vond de inmiddels gewaar schuwde politie in de buurt van den Am sterd. Straatweg het paard zwervende en den bodewagen, echter totaal leeggeroofd. Een aanzienlijke partij levensmiddelen wordt vermist. Teekening G. Dekker) einde '43. Het jaar 1943 vervliegt in de nevelen van het verleden en vannacht klokslag twaalf uur zal de toekomst haar eerste schijnwerpers op 1944 richten. 'Wat z. ilen zij op den duur onthullen? De Leider van het Nederlandsche volk zal op Nieuwjaarsdag van 12.45— 1.15 uut over den zender Hilversum I een Nieuwjaarsrede tot het Nederland sche volk uitspreken, in welke recTe de Leider drie voor het Nederlandsche volk belangrijke wenschen tot uitdruk king zal brengen. In aansluiting op het gepubliceerde bericht betreffende de Nieuwjaarsrede van den Leider vraagt de persdienst van den Nederlandschen Omroep de aandacht voor de volgende toespraken: Oudejaarsavond 18.45 uur, Hilversum I: toespraak door den directeur-gene raal van den Landbouw G. J. Ruiter. Oudejaarsavond 23.45 uur, Hilversum I: toespraak door prof. Jan de Vries. Nieuwjaarsdag 12.45 uur, Hilversum I: toespraak door den Gemachtigde voor Landbouw en Visscherij, Tam- mens. De directeur-generaal van den Ne derlandschen Omroep zal op Oude jaarsavond te middernacht de Nieuw- jaarswenschen van den Omroep aan het Nederlandsche volk overbrengen. GENERATOR ANTHRACIET EN -TURF IN JANUARI 1944. Van 1 tot en met 31 Januari 1944 geeft elk der met de woorden „genera tor anthraciet vijf en twintigste pe riode" gemerkte bonnen lecht op het koopen van een hectoliter (max 75 k.g.anthracietnootjes 4 of 5, terwijl gedurende hetzelfde tijdvak elk der met de woorden „generator turf vijf en twintigste periode" gemerkte bon nen recht geeft op het koopen van 50 stuks baggerturf. Toimen Vet was 'n ouwe vraigezel, die hilkendal alliendig an 't doikie weunde; hai zag temet God nach mins, zoo asze ze dat wel d'res zegge ik wou maar zegge, hai had 'n ver legen beetje anloup.... de melkboer was niet noódig, want hai had zellef n beisie op stal, de kruienier kwam ok niet, want wat ie noódig had, dat slo:g ie voor 'n maand tegeloik in en de bakker, nouw ja, de bakker die kwam om de aare dagdin was 't de iene dag wel wat harder as de aar, maar dat korsie kon Toimen nag wel kouwe.... D'r wasze natuurlik 'n brat redens weerom Toimen deer alliendig zat, zoo van iederien verlei tenvader en moeder doödgien zusters of broers op de vereld, allien dig 'n ouwe peetmit in de 'erin- nering 'n verloren liefde. Nouw, deer- mee is din ok alles zoit.... de liefde had 't 'm dein.... heel vroeger was 'T DOIKJE. WEUNDE.. ie ok de runnik wel op weest en hai had best m:e dein mit de joós van t durpop skoöl was 't 'n basseroei eerste klas.... en op de .leering" (de catechisatie) wasze de meiste kwajoós- streke van Toimen ofkomsligMaar Immetje van de overkant was d'r tus- ken kommenlm die vroeger altoid bai moeder kwam, die mit 'r kuiltje in d'r blózende wange iederien voor BON AANWIJZING HONDEN- EN KATTENBROOD. 30 Dec. Van 1 tot en met 31 Jan. '44 worden op bon no. 3 van de voeder- kaarten voor honden dezelfde hoeveel heden hondenbrood beschikbaar ge steld als op den bon voor de afgeloo pen periode. Op bon no. 3 van de voe- derkaart voor hondenbrood (groep K.) wordt voor vermelde periode 1kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 December is bon no. 3 van vermelde kaarten ongeldig. d'r innamlm, die d'r gouw vraie liet deur Toimen, zoodat 't meist van- zellef sprak datte ze mit mekaar 'n span worre zou we.... Maar 't was aars loupenop 'n goeie, nou leite we maar zegge, op 'n kwaaje dag was ter 'n kink in de kabel kommen en lm had 'r verslingert an zoö'n joön die an- de nuuwe kerk werkte, zoó'n stadter. die seivens mit 'n wit boord om liep, j 'n houp geld verdiende omdat timme ren vroeger meer gaf als boere en bouwe (ze dinke d'r nouw teugeswoor- j dig wel aars over)en toe de kerk klaar was, was die windhapper weer weggaan en die had net dein as de zeilui: in iedere stad 'n aère skat Maar 't hart van Toimen was d'r van andein en hai sloót 'm op in 'm zellef hai kwam niet meer in „De Ge kroonde Haan"hai biljartte niet meer. hai maakte gien pandoert je. hai vraide ok niet nei 'n aar.... d'r was ter ien weer-ie van houwen had en wat ie 'm meskien wel niet beken- ne wouw.... weer ie oigenlik nag van hieldIk hew wel d'res hoort dat lm erg veul spoit van die stadter had het, want 't had 'r rippetaasie niet veul goed dein.... die bloed sting maar zoo-zoo bekend, hai gong mit 't on derend uit.... en niet dat zai deer ok derekt toe rekent wier, maar ze zegge nag al d'rs gouw dat 't ien-toet- mem is mit zukke kirrels.... x En net as heel vroeger zat lm an de iene kant en Toimen an de a3re kant van de ringsloót, alliendig 'n heel end water d'r tuskenHai kon d'r zien as ze de kleere an de loin hing. as ze de kat of de hond ach- ternei zat, maar aèrs, hai hoorde d'r maar zag 'r niet.... De bakker had al d'res viskt hoe 1 mit 'm sting, maar „an moin loif gien pollenesse" zoide Toimen; hai had van de vrollie tebak En Toimen leefde voort.... hai las wat, hai roukte z'n smouki hai mark- te, maar kwam zoo uit de stad terug nei, 't was beurd, hai had 'r 'n punt achter zet en 't was uit.... Toi men wier 'n verstokte vraigezel x As ze de kat of de hond achternei zat, zoide ik net, din hoorde Toimen lm wel d'res.. poespoespoes of Bello, kom hier.... en (hai zou 't natuurlijk nooit toegeve, maar f was zoo) din ...STIN6E- WEER. ONDEI^ DE POPULIER, luisterde ie, want die stem skeen 'm altoid nag vertrouwelik in z'n oore, net of ze net as vroeger onder die popelier teu gen 'm zoide: „Toim ik hou van jou" en hai den rip- plisseerde: „lm, ik houw van jouw veul" Maar nou riep ze die gele poes of Bello, die poedel.... Hoe of t nouw beurt is, weet ik niet meer, maar je zou- we temet reide kinne hoe n kat of 'n hond op Ou we jaarsdag nei de overkant komme kin., ien-twei-drie, deer hoort ie in de skemereivend weer „poespoes poes," maar veul digter bai z'n huis. 't Is of lm deuze kant op komt, we- rernpel, hai het vast 'n glimp van d'r zien.... x Toe is ie mee zoeken gaan nei de poes.... en ze hewwe 'm gieniensen vonden; de bakker lachte later ën die zoide dat de poes nooit an de overkant weest was, maar lm had vonden wat ze wel zocht: To'men. En 't het meskien 'n stoif kwartierke duurt of ze stinge weer onder de po pelier en ze hewwe dat van vroeger weer d'rs rippeteert.... x lm is toe nei de overkant varen.... ze wou efkies teugen vader en moeder zegge, datte ze maar wat meer olie bolle bakke moste, want d'r kwam vaneivend 'n gast bai.... Nó, wie? vroeg moeder.... Zei je wel zien. zoide lm.... Moet ik jullie nag zegge hoe Toimen Vet die Ouwejaarseivend viert het? F. B. WAT MEER.OlieSOI.le.. Extra bericht. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Dec. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij de gisteren gemelde gevechten van verscheidene dagen in de Golf van Biscaye heeft de Britsche ma rine door de Duitsche zeestrijd krachten zware verliezen geleden. Onder bevel van den kapitein ter zee Erdmenger staande torpedo jagers en torpedobooten hebben in felle en langdurige gevechten de Britsche kruisers „Glasgow" en „Enterprise" beschadigd en één daarvan in brand geschoten. Duit sche onderzeebooten mengden zich in den strijd en torpedeerden in kloekmoedig uitgevoerde aanvallen zes Britsche torpedojagers. De on- dergang van vijf torpedojagers kon ondubbelzinnig worden waargeno men. De ondergang van den zesden torpedojager is eveneens als zeker aan te nemen. In het verloop van deze gezamen lijke operaties gingen na held- haftigën strijd tegen de met hun artillerie superieure kruisers een Duitsche torpedojager en twee tor pedobooten met de vlag in top ten onder. Gedeelten van hun beman ningen werden gered. Een andere Britsche torpedojager werd door Duitsche onderzeebooten ir. den grond geboord in de wate ren van de New-Foundlandsche banken. Daarmede heeft de Brit sche marine opnieuw een verlies te betreuren van zeven torpedojagers, die zij voor convooieeringsdoelein- den dringend noodi- heeft. 1 Jan.: Zon op 8 51, onder 16.35. Maan op 12.13, onder 23.37. In bovengenoemd Kerkgebouw hoopt de hulpprediker der Gemeentee, prop. A. Vermeulen, om half vier den Oude- jaarsdienst te houden. Deze dienst is Liturgisch, terwijl het Kerkkwartet zijn welwillende medewerking ver leent. De dienst is voor iedereen toegan- delijk. Competitiewedstrijden voor Zondag 2 Jan. a.s. Alkmaar: Alkmaar Hl—Hermes II (dames) Indien de Hermesdames de leiding willen behouden zal er a.s. Zondag met inzet van alle krachten gespeeld moe ten worden. In eerste instantie, eveneens op het Alkmaarsche Sportpark wist Hermes met groote moeite met 21 te winnen. We rekenen er echter op, dat de Hel- derschen zich van hun beste zijde zul len laten zien. Wormerveer: Kraaien IIIHermes H (heeren) Sportpark Wessanen. Ook de heerenreserves doen het dit seizoen uitstekend. We mogen hen dan ook tegen Kraaien III een redelijke kans op de overwinning toekennen. Het vertrek per trein heeft plaats te 9.40 u. Verder vindt er op 1 Jan. een indivi dueel hockeytournool plaats voor Her- mesleden, op het terrein aan de Sport- laan, welk tournooi door een gezelligen clubavond besloten zal worden. Na twee weken lust spelen Zondag de HAV-elftallen alle drie een thuiswed strijd op het terrein te Anna-Paulowna. Het eerste dameselftal ontvangt Ly- curgus I uit Schagen, terwijl het tweede dameselftal speelt tegen DTS III uit Cudkarspel. De H.A.V. heeren spelen tegen Con- cordia II uit Haarlem. Met geen der drie elftallen heeft al een ontmoeting plaats gehad.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1